הפרעות התנהגותיות בחולי אלצהיימר ודמנציה: מאפיינים ודרכי טיפול

אחת מההשלכות המרכזיות של מחלת הדמנציה והאלצהיימר היא התפתחות הפרעות התנהגותיות אשר פוגעות משמעותית באורח חייו של החולה ועלולות אף לסכן אותו ואת הקרובים לו. מהן ההפרעות ההתנהגותיות שעלולות להתפתח כתוצאה ממחלת האלצהיימר והדמנציה, אילו טיפולים יכולים לסייע ומהן תופעות הלוואי האפשריות שחשוב להכיר לפני קבלת ההחלטה על מתן הטיפול? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותדמנציה (שטיון או בעיברית תיקנית "קהיון") היא תסמונת המתבטאת בהפרעה קוגניטיבית ומאופיינת בתופעות, כמו ירידה בזיכרון, שינויים במצב הרוח, ירידה תפקודית, חוסר עניין בסובבים ולעיתים אף התפתחות של תופעות התנהגותיות קשות ואי שקט . דמנציה היא אינה מחלה אחת, אלא אוסף של מחלות כשהנפוצה שבהן היא מחלת האלצהיימר. במחלת האלצהיימר מתרחש ניוון של אזורים מסוימים במוח המתבטא בירידה בזיכרון, שינויים בהתנהגות, מצבים פסיכוטיים, פראנויות וכדומה. סוג נוסף של דמנציה הוא דמנציה וסקולרית, מחלה שבה הפגיעה הקוגניטיבית נובעת מחסימת זרימת הדם בכלי הדם של המוח וישנן סוגי דמנציה נוספים . 


מהם הגורמים לדמנציה ולאלצהיימר?

הסיבה השכיחה ביותר להתפתחות דמנציה קשורה בתהליך ניווני של המוח המתפתח לרוב בגיל המבוגר. למרות זאת, סוגים נוספים של דמנציה יכולים להתפתח כתוצאה משינויים בכלי הדם במוח ואף עקב חוסר תזונתי (כמו לדוגמה חוסר בוויטמין B12). דמנציה עלולה להתפתח גם בשל תת פעילות של בלוטת התריס. לעיתים דמנציה עלולה להיות תוצאת לוואי של זיהומים או גידולים סרטניים. 


באשר לאלצהיימר, למרות המחקר הענף בתחום הסיבה להתפתחות המחלה נותרה לא ידועה. ישנן תיאוריות שונות הגורסות כי היווצרות של תאים מסוימים (פלאקים) ששוקעים במוח "ומרעילים" אותו, לוקחים חלק בהתפתחות המחלה. עם זאת, לא ידוע אם התאים שנוצרים מהווים תוצר של המחלה או את הגורם לה. 
הסיבה השכיחה ביותר להתפתחות דימנציה קשורה בתהליך ניווני של המוח המתפתח לרוב בגיל המבוגר 
כיצד מאבחנים?

בשלב הראשון, האבחון כולל שלילת מחלות רקע שעלולות לגרום לדמנציה. לאחר מכן, יתבצעו בדיקות הדמיה שונות, כמו בדיקת PET , המשמשות לאיתור של האזורים הפגועים במוח. למעשה, בדיקת ההדמיה תצביע על פגיעה באזורים מסוימים במוח האופיינית למחלת האלצהיימר ולא למחלות אחרות. הפרעות התנהגותיות הנובעות מדמנציה או מאלצהיימר

הפרעות התנהגותיות מהוות את אחת מההשלכות המרכזיות הכרוכות בשלבים מתקדמים של דמנציה ככלל ומחלת האלצהיימר בפרט. תופעות, כמו פראנויה, תוקפנות יתר, אלימות מילולית או פיזית, אי שקט ואף חרדה נפוצות מאוד ועלולות להפוך את ההתמודדות עם ההפרעה הקוגניטיבית לקשה מנשוא, הן עבור החולה עצמו והן עבור הקרובים לו ובני משפחתו. 
כיצד ניתן לטפל?

הטיפול בהפרעות התנהגותיות המתפתחות כתוצאה מדמנציה או אלצהיימר מטופלות לרוב באמצעות תרופות אנטי פסיכוטיות במינונים זעירים. טיפול תרופתי זה עשוי לסייע לחולה להיות שקט ורגוע יותר וכך לאפשר לו להמשיך ולחיות במסגרת הביתית. 


הטיפול התרופתי ניתן על ידי רופא פסיכיאטר מומחה (פסיכוגריאטר), לאחר אבחנה מקיפה, בדיקת החולה וכן תשאול מקיף של הקרובים לו ובני משפחתו. 


אילו תופעות לוואי עלולות להתפתח כתוצאה מנטילת התרופות? 

הטיפול האנטי פסיכוטי עלול להוביל לתופעות לוואי שונות, בהן הפרעות בקצב הלב, קשיון שרירים, רעד בידיים ועוד. לפני מתן הטיפול יפרט הרופא הפסיכיאטר המומחה (הפסיכו גריאטר) על תופעות הלוואי האפשריות ועל יתרונות הטיפול כדי לאפשר לחולה או לבני משפחתו לקבל את ההחלטה המושכלת ביותר.


בנוסף, הרופא המומחה יבחן את התרופות הנלקחות על ידי המטופל בשגרה כדי לבחון האם קיימת אפשרות לתגובה בין תרופתית בין התרופות הניטלות לבין אלה הפסיכו-אקטיביות. 

הכתבה בשיתוף עם ד"ר ירחמיאל ברבר, פסיכיאטר של הזיקנה (פסיכוגריאטר) - מנהל שירות בריאות הנפש מחוז מרכז. הכתבה נערכה על- ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ירחמיאל ברבר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים גריאטריה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חוסר איזון ורצון לישון אריה 01/06/2020 00:45
  • שלום אבא בן 83 שנים. עם מסתם אורטאלי. לפני 4 עבר ניתוח להסרת גידול שפיר בשלפוחית השתן. היה פעיל וחיוני. ב3 חודשים האחרונים רוצה יותר לישון , מתעייף מהר. מטופל תרופתית ב:סטונרון לחוסר איזון, קרדילוק ואלקוויס לדילול. התיאבון שלו בינוני. הוא מתקשר ודינמי אבל מאבד עניין מהר. מה לעשות?

  • + הוסף תגובה
קטטר קבוע נתן 31/05/2020 08:49
  • שלום...אימי נמצאת בבית כבר חודש עם קטטר שתן...שאלתי מה סדר הפעולות הנדרש במעדה וברצוננו לנסות גמילה מהקטטר...האם ישנן תרופות שיש צורך לקחת במקביל? ומה עלינו לעשות כדי להימנע ממצב שבו, לאחר הסרת הקטטר יגרמו בעיות במתן שתן...כלומר במידה ויהיה צורך בהחזרת הקטטר...תודה.

  • + הוסף תגובה
ייעוץ בנוגע לאימי, אישה בת 68 בל 26/05/2020 00:00
  • שלום רב אני שואלת עבור אימי, אישה בת 68. חולת סכרת שהחריפה לה לפני מעל כשנתיים. מטופלת מטופלת בתרופות ג'ארדינס, טרוגלודק ואיזומפיק. וקרדילוק ללחץ דם. כתוצאה מהסכרת העיניים נפגעו, יש לה בצקות והיא מקבלת זריקות לתוך העיניים כבר שנתיים. ועדיין לא יודעים מתי הסוף.. שאלתי היא כזאת..מאז ההחנרה בסכרת היא שבר כלי. כאבי שרירים, כאבי פרקים, סחרחורות, כאבי ראש, בחילות, חולשה, רצון לישון כל הזמן. לאחר פנייה לרופאת משפחה, נאמר לאימי שזנ כתוצאה מתרופות. האם יכול להיות שאיכות החיים כ"כ תפגע בגלל הטיפול לסכרת ( שכן התאזנה בזכות התרופות) לאיזה רופאה או הפנייה לבדיקה עלינו לבקש כדי לעשות לה בדיקות מקיפות ולנסות לעלןת על הבעיה? אודה לתשובתך.

  • + הוסף תגובה
חולת סוכרת עם ריבוי תלונות ד"ר רון בן יצחק 26/05/2020 22:12
  • שלום רב מבין את המצוקה הגדולה. אמא סובלת מירידה תפקודית וריבוי תלונות. אני מציע לבצע הערכה גריאטרית כוללנית ובה התייחסות למצב רפואי, תרופתי, מנטאלי קוגניטיבי, פיזיקאלי וסוציו-ביולוגי. בהצלחה ד"ר רון בן יצחק

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!