מוסיקה עשויה לשפר את השפעת משככי הכאבים

בוב מרלי אמר פעם: "דבר אחד טוב במוסיקה: כשהיא מכה בך, אתה לא מרגיש כאב." מחקר חדש בחן את השפעתה של המוסיקה בניסוי מדעי
כתבה פרסומית כתבת חסותכבר שנים שמוסיקה היא מושא למחקר. לאורך השנים מדענים בדקו, ועודם בודקים, את השימוש במוסיקה כטיפול במגוון דרכים: מחקר אחד חשף שהצטרפות למקהלה עשויה לשפר את חייהם של חולי פרקינסון; מחקרים אחרים בחנו את המוסיקה כטיפול פוטנציאלי לאפילפסיה; ישנם מחקרים שהגיעו למסקנה שמוסיקה, במתכונת הנכונה, עשויה להפחית את תחושת הכאב.


בעקבות ההתמודדות בעולם עם משבר האופיואידים, מדענים רבים מנסים למצוא דרכים לשפר את היעילות של תרופות משככות כאבים, כדי שיהיו פחות ממכרות ועם פחות תופעות לוואי.


כעת, מחקר חדש החליט לבדוק מחדש את כוחה של המוסיקה בשילוב עם ארבע תרופות שונות, באמצעות שימוש בשני מודלים של עכברים. המחקר, שנעשה על ידי אוניברסיטת יוטה, סולט לייק סיטי, פורסם בכתב העת Frontiers in Neurology.מוסיקה נוגדת כאב

החוקרים השתמשו בשני מודלים של כאב: קבוצה עם כאב הקשור לדלקת; קבוצה עם כאב הקשור לניתוח. הם חילקו את שתי הקבוצות לקבוצה של 5 ו-8, וחשפו את קבוצת הביקורת לרעש סביבתי בלבד, בעוד שלקבוצה הניסויים הם השמיעו 3 קטעים של מוצארט, 3 שעות בכל יום במשך 3 שבועות. בחירת המוסיקה לא הייתה אקראית, אלא נעשתה באמצעות מוסיקאים שבחנו כמה יצירות של מוצארט כדי לייעל את הפלייליסט. הניסוי נעשה 4 פעמים, כאשר בכל פעם נעשה שימוש בתרופה אחרת לשיכוך כאבים. המינון היה תת אופטימאלי.


הניסוי עם משכך הכאבים איבופרופן הניב את התוצאות הטובות ביותר. בקרב הקבוצה שהאזינה למוסיקה וסבלה מכאב הקשור לדלקת התגובות לכאב ירדו ב-93%, בהשוואה לעכברים שצרכו איבופרופן אך לא שמו להם מוסיקה. עוד בקבוצה הדלקת: אלה שקבלו את משכך הכאבים קנאבדיול הראו ירידה של 21% בנפיחות; משכך הכאבים Galanin Analog המכונה NAX 5055, הפחית את הנפיחות ב-9%. בקבוצת הניתוח, מוסיקה גם הפחיתה משמעותית חלק מהתגובות לכאב.


ירידת הנפיחות במודל הדלקתי הרשימה במיוחד את החוקרים, שכן לטענתם תרופות סטנדרטיות לטיפול בדלקת לא מצליחות לייצר תגובה כה מהירה כמו זו שנראתה בניסוי. 
בקרב הקבוצה שהאזינה למוסיקה וסבלה מכאב הקשור לדלקת התגובות לכאב ירדו ב-93%

כיצד המוסיקה עוזרת?

כבר קיימים מחקרים שהראו תוצאות דומות לניסוי זה. לטענת החוקרים, חלק ממטרות הניסוי היה להציף כמה מן התיאוריות האפשריות לתוצאות אלו. לדוגמה, קיים מחקר שכבר הראה שמוסיקה מווסתת את הייצור של החלבון BDNF, חלבון התומך בנוירונים ומעודד צמיחה של נוירונים וסינפסות. בטווח הארוך, BDNF מעכב רגישות לכאב.


ישנן תיאוריות אחרות שנלקחו בחשבון במחקר זה, והן יכולתה של המוסיקה להשפיע על הטון הפאראסימפתטי, על רמות הקורטיזון, על ציטוקינים פרו-דלקתיים, על המערכת הדופמינרגית, ועל קולטנים אופיואידים. דרושה עוד עבודה רבה כדי לזהות את המנגנונים המעורבים, וייתכן כי התשובה עשויה לכלול את כל התיאוריות יחדיו.מגבלות המחקר

מדובר בניסוי שעשה שימוש בכמות קטנה של בעלי חיים, שאינה מאפשרת להגיע למסקנות מוצקות. כמו כן, המדענים השתמשו רק בגרסאות מז'וריות של מוצארט, ויש כמובן מגוון של וריאציות במוסיקה. למעשה, מרבית המחקרים העוסקים בהשפעות הפיזיולוגיות של מוסיקה, מתמקדים במוסיקה קלאסית. בנוסף, עכברים שומעים תדרים אחרת מבני אדם ולא ברור כיצד זה משפיע על התוצאות ועל הרלוונטיות שלהן לבני אדם. 


בעתיד מתכננים החוקרים להחליף בקבוצת הביקורת את הרעש הסביבתי בדממה, ברעש לבן או בסוג אחר של מוסיקה. אין ספק שצפויה עוד דרך ארוכה בתחום זה, אך כל ממצא חדש שמתגלה בנושא שיכוך כאבים ללא תופעות לוואי, בהחלט מעורר עניין רב. מי יודע, אולי יום אחד רופאים יצרפו למרשם התרופות של המטופלים שלהם גם פלייליסט.
פורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאב פנים אירה 03/08/2020 15:44
 • שלום, מזה כשבועיים יש לי כאבים בפנים מצד ימין, כאילו שריר תופס כל צד הימיני ועין. במיוחד מתחת ומעל העין.עברתי בדיקה רופא עיניים-תקין, בדיקה סיטי מח וניקור מותני גם תקין, בדיקת דם תקין. אשמך ליעוץ מה עוד ניתן לבדוק

 • + הוסף תגובה
כאב פנים מר גבעון פלד 04/08/2020 07:09
כאב פנים אירה 04/08/2020 14:25
 • תודה על התייחסות.אין קושי בתנוע אך כן אזור שריר איפה שנגמר צוור ומתחיל כתף בלחיצה רגיש.

 • + הוסף תגובה
כאב פנים מר גבעון פלד 04/08/2020 16:44
 • קיימים סט שרירים שעלולים לייצר הקרנות לפנים כגון מפנה הצוואר ואחרים. ממליץ לך לגשת לאיבחון וטיפול מתחום הטריגר פוינט או איזון רקמות רכות.

 • + הוסף תגובה
כאבי רגליים בהליכה טובי 02/08/2020 13:36
 • שלום , שמי טובי ובמהלך השנתיים האחרונות סובלת מכאבי רגליים בזמן תנועה . לפני הכאבים הייתי רצה באופן קבוע (גם מרתון ) ורוכבת על אופני שטח . כל הסיפור התחיל מפריצת דיסק ( L4-L5 ) שגררה אחריה drop foot חלקי - לאחר חצי שנה של פיזיותרפיה חשבתי שחזרתי למסלול . חזרתי לרוץ - אבל הפעם זה היה שונה בהתחלה לאחר כ3 קילומטר התחלתי להרגיש כאבים ב 2 הרגליים. התחלתי שוב פיזיותרפיה וטיפולים שונים, לאט לאט הכאב התחיל יותר מוקדם והתחיל בזמן הליכה , עד שהיום אני הולכת פחות מ 50 מטר והכאב מתחיל . הייתי אצל רופאים מומחים שונים : ביצעתי MRI בגב תחתון, אולטרסאונד ירך, בדיקת דופלר עורקים, בדיקת EMG, בדיקות דם שונות, שתי זריקות בגב תחת שיקוף – וכל הבדיקות מראות שהכל תקין . ניסיתי סוגי טיפולים שונים- טיפולי כירופרקט , טיפולי אוסטופתיה , פיזיותרפיסטים שונים , דיקור עמוק וכדורים שונים במרשם וכלום לא עוזר . מתוסכלת ונמנעת מהליכה כדי לא להרגיש את הכאב. נגמרו לי ולרופאים השונים הרעיונות. אודה לעזרתכם להמלצה על רופא ו\או מטפל ו\או טיפול שעדיין לא ניסיתי ו\או בדיקה שעדיין לא ביצעתי .

 • + הוסף תגובה
כאבי רגליים בהליכה מר גבעון פלד 02/08/2020 20:01
 • רק לשם הבהרה: האם קיימים כאבים גם במנוחה או בישיבה? האם עברת תאונות, נפילות אופציעות במהלך החיים גם אם מזמן.... האם הדרופ פוט פרמננטי? אשמח לתשובות על מנת לנסות לתת כיוון

 • + הוסף תגובה
כאב בקרקפת בצוואר ובעורף עפרה 01/08/2020 12:13
 • שלום רציתי בבקשה לברר אני סובלת כבר המון שנים מכאבים בצוואר עם מגבלות בתנועה , בשנים האחרונות יש לי תופעה של כאב בקרקפת ובאזור העורף בעיקר כשאני ישנה התופעה מתגברת אני קמה עם כאבי ראש כל בוקר האופנתי לנוירולוגית שנתן לי כדורים ועדיין הכאבים נשארו למי עלי לפנות ?

 • + הוסף תגובה
כאב בקרקפת בצוואר ובעורף מר גבעון פלד 02/08/2020 09:55
כאב בקרקפת בצוואר ובעורף עפרה 02/08/2020 10:18
 • כן הכאב הוא גם במגע בעיקר כשאני שוכבת לישון זה ממש מתגבר כאב בלתי נסבל מ

 • + הוסף תגובה
כאב בקרקפת בצוואר ובעורף מר גבעון פלד 02/08/2020 10:25
 • מתיחת רקמות רכות עלולה לייצר כאב כבר במגע קל עקב עוררות יתר של מערכת העצבים הפריפריאלית. הורדת עומס ברקמה הרכה יכול לעזור לזה וגם לכאב הצוואר לאחר איבחון. ממליץ לגתש לאיבחון וטיפול מתחום הטריגר פוינט טראפי או איזון רקמות רכות. מתבצע אצל מטפלים שהוכשרו לכך.

 • + הוסף תגובה
כאב בקרקפת בצוואר ובעורף עפרה 02/08/2020 11:02
 • המון המון תודה על הייעוץ והתשובה המהירה אשמח אם תוכל להפנות אותי למטפל ספציפי זה יעזור לי מאוד שוב תודות

 • + הוסף תגובה
כאב בקרקפת בצוואר ובעורף מר גבעון פלד 02/08/2020 11:05
 • שלחי לי מייל פרטי ל givonpeled@gmail.com עם אזור מגורייך ואנסה להמליץ לך.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!