//

האם מומלץ לצרוך אספירין כדי למנוע התקף לב?

במשך שנים רבות, מיליוני אנשים בעולם האמינו שמינון יומי נמוך של אספירין עשוי להפחית את הסיכון להתקף לב ולשבץ. כעת, קרדיולוגים מסייגים המלצה זו
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 10/10/2019
במשך שנים מיליוני אנשים מבוגרים בעולם צרכו מינון יומי נמוך של אספירין מתוך מחשבה שמדלל הדם עשוי להפחית את הסיכון להתקף לב או לשבץ. כעת, קרדיולוגים בארה"ב טוענים שלרוב המבוגרים פרקטיקה זו כבר אינה מוצדקת.


ההמלצות החדשות הגיעו מאיגוד הקרדיולוגים האמריקאי (ACC) ומהאיגוד האמריקאי לקרדיולוגיה (AHA). איגודים אלו טוענים שבקרב מבוגרים הנמצאים בסיכון נמוך – ללא היסטוריה של התקף לב, שבץ או ניתוחי לב – הסיכון לדימום הנובע ממינון נמוך יומי של אספירין עולה על היתרונות ללב.מדוע הגיע השינוי?

ה-ACC וה-AHA טוענים שמרבית המחקרים האחרונים מראים שגם במינון נמוך (81 מ"ג בדרך כלל), הסיכוי לדימום מסוכן המגיע עם שימוש יומי באספירין, עולה בחשיבותו על כל יתרון אחר. 


בסוף שנת 2018 מחקר בשם ASPREE study פורסם בכתב העת New England Journal of Medicine. המחקר בדק באופן רנדומלי 19,114 אנשים בריאים בני 70 ומעלה, חלקם צרכו 100 מ"ג אספירין ביום, חלקם צרכו פלסבו. לאחר ממוצע של כחמש שנים לא נמצא כל שינוי מהותי בין שתי הקבוצות בכל הנוגע למחלות לב, התקף לב, שבץ או אשפוז עקב אי ספיקת לב. עם זאת, נמצאה עלייה של 38% בדימום משמעותי בקרב אנשים שצרכו אספירין. הדימומים המסוכנים היו כרוכים בדימום בראש, שעלול לגרום לנכות ואף למוות. 


גם שיעורי הדמנציה נבדקו במחקר זה, וגם כאן לא נמצא כל יתרון לאספירין. עוד ממצא מפתיע במחקר זה הראה כי קיים שיעור גבוה יותר של מוות כתוצאה מסרטן בקרב אנשים שהשתמשו באספירין. במשך שנים האמינו מדענים שאספירין עשוי לעזור במניעת סרטן המעי. מחקר ASPREE לא מצא יתרון זה, אך יתכן שתקופת מעקב של 5 שנים אינה ארוכה מספיק כדי לאשש יתרון זה, ולכן ייתכן שגם ממצא של שיעור גבוה יותר של מקרי מוות מסרטן אף הוא לא נכון.


כך או כך, התמונה הכללית שעולה מן המחקר ASPREE אינה מצליחה לשכנע ששימוש באספירין יעיל למניעת מיתות ממחלות לב או מסרטן. 
מן המחקר עולה כי שימוש באספירין אינו יעיל למניעת מיתות ממחלות לב או מסרטן 
לצרוך או לא לצרוך אספירין?

כיום, גם ההתקדמות בטיפולים הקרדיווסקולריים, הפכו את האספירין לאלטרנטיבה מיושנת לאדם הממוצע. הרופאים כיום נוטים לטפל בגורמי הסיכון, כגון יתר לחץ דם, סוכרת וכולסטרול גבוה, וזה לרוב מה שמביא להבדל משמעותי.


חשוב לציין שלצריכת אספירין תפקיד חשוב בקרב אנשים עם סיכון גבוה – אנשים עם היסטוריה של התקף לב, שבץ, או פרוצדורה לבבית (כגון סטנט או ניתוח לב פתוח). למעשה, במקרים אלו השימוש היומי באספירין עשוי להיות מציל חיים. 


אנשים עם כולסטרול גבוה ורמות גבוהות של סוכר בדם גם צריכים לשקול צריכה של מינון יומי נמוך, כל עוד הסיכון לדימום לא עולה על כל יתרון פוטנציאלי אחר. לאנשים עם סיכון נמוך עד בינוני למחלות לב, אורח חיים בריא הוא הדרך הטובה ביותר לחיים ארוכים ובריאים.יותר סלקטיביות במתן מרשמי אספירין

לטענת האיגודים, רופאים צריכים להיות יותר סלקטיביים במתן מרשמי אספירין לאנשים ללא מחלות קרדיווסקולריות ידועות, שכן הרבה יותר חשוב לשפר את אורחות החיים, לשלוט בלחץ הדם והכולסטרול, מאשר לצרוך אספירין. במילים אחרות – אספירין צריך להיות מומלץ בצורה מוגבלת לאנשים עם הסיכון הגבוה ביותר למחלות קרדיווסקולריות ובעלי סיכון נמוך מאוד לדימום.

פורומים צנתור לב טיפולי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דליפה קלה-בינונית וקורונה ארתורו 19/03/2020 18:23
  • שלום רב, יש לי דליפה קלה עד בינונית במסתם המיטראלי. הדליפה יציבה ומולדת - נובעת ממבנה מסתם מוארך. קראתי שמכיוון שהוירוס תוקף את הלב, אנשים בעלי בעיות דליפה שבאופן רגיל נסבלות עלולים להינזק מהמחלה. האם אני נחשב בקבוצת סיכון שצריכה לנקוט בזהירות יתר נגד הידבקות בוירוס הקורונה? תודה

  • + הוסף תגובה
5 ימים אחרי TAVI דנה 02/03/2020 21:36
  • האם יש תופעות לוואי מאוחרות אחרי פרוצדורה כזאת?אם כן מהן.האם יש מגבלות במשך ההחלמה? תודה לד"ר המלומד.

  • + הוסף תגובה
דיסקציה בעקבות ניפוח סטנט אריה 23/06/2019 14:39
  • נעשה צנתור לאבי ובסיכום נרשם שלאחר ניפוח סטנט פרוקסימלי נגרמה דיסקציה עד סינוס אאורטה, נסגרה בסטנט נוסף. תוצאות האקו לב אח"כ נראות תקינות. האם קיים סיכון בעקבות הארוע הזה? בנוסף, יש צורך בצנתור נוסף באזור אחר, וייתכן שהם יעדיפו לא לעשות אותו מיידי אלא לחכות כמה ימים או אפילו מספר שבועות. האם ייתכן שהדחייה בצנתור, קשורה בצורך להתאושש מהדיסקציה בצנתור הראשון?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!