האם מומלץ לצרוך אספירין כדי למנוע התקף לב?

במשך שנים רבות, מיליוני אנשים בעולם האמינו שמינון יומי נמוך של אספירין עשוי להפחית את הסיכון להתקף לב ולשבץ. כעת, קרדיולוגים מסייגים המלצה זו
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019במשך שנים מיליוני אנשים מבוגרים בעולם צרכו מינון יומי נמוך של אספירין מתוך מחשבה שמדלל הדם עשוי להפחית את הסיכון להתקף לב או לשבץ. כעת, קרדיולוגים בארה"ב טוענים שלרוב המבוגרים פרקטיקה זו כבר אינה מוצדקת.


ההמלצות החדשות הגיעו מאיגוד הקרדיולוגים האמריקאי (ACC) ומהאיגוד האמריקאי לקרדיולוגיה (AHA). איגודים אלו טוענים שבקרב מבוגרים הנמצאים בסיכון נמוך – ללא היסטוריה של התקף לב, שבץ או ניתוחי לב – הסיכון לדימום הנובע ממינון נמוך יומי של אספירין עולה על היתרונות ללב.מדוע הגיע השינוי?

ה-ACC וה-AHA טוענים שמרבית המחקרים האחרונים מראים שגם במינון נמוך (81 מ"ג בדרך כלל), הסיכוי לדימום מסוכן המגיע עם שימוש יומי באספירין, עולה בחשיבותו על כל יתרון אחר. 


בסוף שנת 2018 מחקר בשם ASPREE study פורסם בכתב העת New England Journal of Medicine. המחקר בדק באופן רנדומלי 19,114 אנשים בריאים בני 70 ומעלה, חלקם צרכו 100 מ"ג אספירין ביום, חלקם צרכו פלסבו. לאחר ממוצע של כחמש שנים לא נמצא כל שינוי מהותי בין שתי הקבוצות בכל הנוגע למחלות לב, התקף לב, שבץ או אשפוז עקב אי ספיקת לב. עם זאת, נמצאה עלייה של 38% בדימום משמעותי בקרב אנשים שצרכו אספירין. הדימומים המסוכנים היו כרוכים בדימום בראש, שעלול לגרום לנכות ואף למוות. 


גם שיעורי הדמנציה נבדקו במחקר זה, וגם כאן לא נמצא כל יתרון לאספירין. עוד ממצא מפתיע במחקר זה הראה כי קיים שיעור גבוה יותר של מוות כתוצאה מסרטן בקרב אנשים שהשתמשו באספירין. במשך שנים האמינו מדענים שאספירין עשוי לעזור במניעת סרטן המעי. מחקר ASPREE לא מצא יתרון זה, אך יתכן שתקופת מעקב של 5 שנים אינה ארוכה מספיק כדי לאשש יתרון זה, ולכן ייתכן שגם ממצא של שיעור גבוה יותר של מקרי מוות מסרטן אף הוא לא נכון.


כך או כך, התמונה הכללית שעולה מן המחקר ASPREE אינה מצליחה לשכנע ששימוש באספירין יעיל למניעת מיתות ממחלות לב או מסרטן. 
מן המחקר עולה כי שימוש באספירין אינו יעיל למניעת מיתות ממחלות לב או מסרטן 
לצרוך או לא לצרוך אספירין?

כיום, גם ההתקדמות בטיפולים הקרדיווסקולריים, הפכו את האספירין לאלטרנטיבה מיושנת לאדם הממוצע. הרופאים כיום נוטים לטפל בגורמי הסיכון, כגון יתר לחץ דם, סוכרת וכולסטרול גבוה, וזה לרוב מה שמביא להבדל משמעותי.


חשוב לציין שלצריכת אספירין תפקיד חשוב בקרב אנשים עם סיכון גבוה – אנשים עם היסטוריה של התקף לב, שבץ, או פרוצדורה לבבית (כגון סטנט או ניתוח לב פתוח). למעשה, במקרים אלו השימוש היומי באספירין עשוי להיות מציל חיים. 


אנשים עם כולסטרול גבוה ורמות גבוהות של סוכר בדם גם צריכים לשקול צריכה של מינון יומי נמוך, כל עוד הסיכון לדימום לא עולה על כל יתרון פוטנציאלי אחר. לאנשים עם סיכון נמוך עד בינוני למחלות לב, אורח חיים בריא הוא הדרך הטובה ביותר לחיים ארוכים ובריאים.יותר סלקטיביות במתן מרשמי אספירין

לטענת האיגודים, רופאים צריכים להיות יותר סלקטיביים במתן מרשמי אספירין לאנשים ללא מחלות קרדיווסקולריות ידועות, שכן הרבה יותר חשוב לשפר את אורחות החיים, לשלוט בלחץ הדם והכולסטרול, מאשר לצרוך אספירין. במילים אחרות – אספירין צריך להיות מומלץ בצורה מוגבלת לאנשים עם הסיכון הגבוה ביותר למחלות קרדיווסקולריות ובעלי סיכון נמוך מאוד לדימום.

פורומים צנתור לב טיפולי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עיתוי נטילת אנטיביוטיקה לפני עקירה איציק 24/08/2019 16:48
  • שלום עברתי עקירה, ובגלל MVP נטלתי אנטיביוטיקה, [מוקסיפן[ העיניין שהגעתי למרפאה ללא שעון,ונאלצתי לישאול מישהו שם לגביי השעה,הוא אמר לי משהו כמו 13.50 ואז נטלתי 2 גרם מהתרופה, הרופא יותר מאוחר יצא לשאול אותי מתי נטלתי את התרופה, ואמרתי לו את השעה שנאמרה לי, היות ואנשים לא תמיד מדייקים,או לא משתדלים לדייק, ומעגלים זמן, יתכן וההליך החל בסטיית זמן של אולי רבע שעה לעאן או לכאן, השאלה, באם העקירה בוצעה לאחר פחות משעה מהנטילה, האם זה מכניס אותי לסיכון דלקת פנים הלב, מאפקטיביות נמוכה?סטיית זמן של רבע שעה עשרים דקות לכאן או לכאן, קריטיות בהליך זה?ועשויות שלא לתת הגנה? האם שעה בידיוק, זה קריטי? או איך? תודה

  • + הוסף תגובה
דיסקציה בעקבות ניפוח סטנט אריה 23/06/2019 14:39
  • נעשה צנתור לאבי ובסיכום נרשם שלאחר ניפוח סטנט פרוקסימלי נגרמה דיסקציה עד סינוס אאורטה, נסגרה בסטנט נוסף. תוצאות האקו לב אח"כ נראות תקינות. האם קיים סיכון בעקבות הארוע הזה? בנוסף, יש צורך בצנתור נוסף באזור אחר, וייתכן שהם יעדיפו לא לעשות אותו מיידי אלא לחכות כמה ימים או אפילו מספר שבועות. האם ייתכן שהדחייה בצנתור, קשורה בצורך להתאושש מהדיסקציה בצנתור הראשון?

  • + הוסף תגובה
שימוש בחומרים כימיים בצנתור אלרגי 19/05/2019 19:50
  • אני לפני צנתור עקב חסימה, אבל אלרגי מאוד וחושש מן החומרים שבשימוש בצנתור. האם קיימת אלטרנטיבה ראוייה ללא חומרים?

  • + הוסף תגובה
היי ד"ר קיציס 19/05/2019 20:53
  • אתה לא בודד... אתה חייב להגיד את זה למצנתר ותקבל "הכנה" מתאימה שתמנע כל תגובה אלרגית לחומרים המוזרקים תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!