אישה ללא כאב: האם נמצא טיפול פוטנציאלי?

אישה בת 71 מסקוטלנד מספרת שכמעט ולא חוותה כאב בחייה. חוקרים גילו בגופה מוטציה בגן לא מזוהה. כעת, הם מנסים לעשות שימוש במידע זה לטובת טיפולים במצבים בריאותיים שונים
כתבה פרסומית כתבת חסות


מחקר חדש של יוניברסיטי קולג' לונדון (UCL), שהתפרסם בכתב העת British Journal of Anaesthesia, טוען כי התגלתה מוטציה בגן חדש ולא מזוהה באישה מסקוטלנד, אשר כמעט ואינה חשה בכאב. האישה גם חווה רק מעט חרדה ופחד ויכולת ריפוי הפצעים בגופה הייתה מהירה מאוד הודות למוטציה זו. לטענת החוקרים, מידע זה עשוי לסייע במציאת טיפולים חדשים במגוון מצבים.גן חדש, נעים להכיר

החוקרים טוענים שמצאו באישה זו גנוטיפ (פרופיל גנטי היוצר תכונה כלשהי) מסוים אשר מפחית פעילות של גן שכבר נחשב כאפשרי לטיפול בכאב ובחרדה. כעת, כשהחוקרים חושפים כיצד פועל הגן החדש והלא מזוהה, הם מקווים להתקדם בטיפול חדש.


בגיל 65 האישה חיפשה טיפול לבעיה בירך שלה, שהייתה שנבעה מניוון מפרק חמור, וזאת למרות שלא חשה בכאב. בגיל 66 האישה עברה ניתוח ביד שלה, ניתוח שבדרך כלל גורם לכאב רב, אך היא עדיין דיווחה שאינה חשה בכאב כלשהו. חוסר הרגישות שלה לכאב אובחן בסופו של דבר על-ידי רופא מרדים המומחה לכאב.


האישה סיפרה כי מעולם לא הזדקקה למשככי כאבים לאחר ניתוח, גם לא לאחר פרוצדורות בשיניים. בסופו של דבר, האישה הופנתה לגניטיקאים מ-UCL, אשר החלו לבצע ניתוחים גנטיים ומצאו שתי מוטציות בולטות בגופה: אחת בגן שזכה לשם FAAH-OUT, אחרת בגן השכן, השולט באנזים בשם FAAH. בדיקות נוספות העלו רמות גבוהות של נוירוטרנסמיטורים (מולקולה המוליכה עצב) בדמה של האישה, אשר בדרך-כלל יורדים באמצעות האנזים FAAH, מה שהיה לעדות נוספת לאובדן תפקוד אנזים זה.
המוטציה הגנטית החדשה שהתגלתה מובילה לאי תחושת כאב, תחושת חרדה פחותה וכן גם יכולת ריפוי מואצת של פצעים
חיים ללא כאב 

מוטציות אלו גרמו למחסור של FAAH בגופה של האישה. הגן FAAH מוכר היטב לחוקרים בתחום הכאב, מאחר שהוא קשור לאיתות של אנדוקנבינואידים, חומרים המיוצרים בגוף החיוניים לתחושת כאב, מצב רוח וזיכרון. ניסוי שנעשה בעבר על עכברים מצא כי עכברים שלא היה להם את הגן הזה סבלו פחות מכאב, היו בעלי ריפוי מואץ יותר של פצעים והתמודדו טוב יותר עם חרדה ופחד.


כך גם היה אצל האישה. כאשר תיארה את חייה בפני החוקרים, היא דיווחה על מקרים בהם יכלה להיחתך או לשרוף את עצמה בלי משים. לעיתים הבחינה בכוויות על גופה רק בגלל הריח השרוף, אך לא בגלל הכאב. לצד זאת, הפצעים נטו להחלים מאוד מהר. בנוסף, בבדיקה שערכו החוקרים בנוגע לחרדה, האישה קבלה את הדירוג הנמוך ביותר, וכן היא דיווחה על תקופות של הידרדרות בזיכרון שלה, כגון שכחה של מילים, אותן החוקרים קישרו להשפעה של איתות אנדוקנבינואידים.טיפול פוטנציאלי

לטענת החוקרים, ייתכן כי קיימים אנשים נוספים בעולם עם אותה המוטציה, אך כמו שלאישה מסקוטלנד לקח למעלה מ-60 שנה להבחין בכך, ייתכן כי אנשים אלו לא מודעים למצבם. אוכלוסייה זו בהחלט יכולה להיות בעלת ערך משמעותי למחקר הרפואי, שכן ניתן יהיה ללמוד מהמבנה הגנטי שלהם כיצד המוטציה הגנטית שבגופם משפיעה על חוויית הכאב שלהם.


למרות השימוש במשככי כאבים ובטכניקות אחרות שהתפתחו עם השנים, עדיין אחד מתוך 2 מטופלים שעברו ניתוח סובל מכאב בינוני עד חמור. שאיפת החוקרים היא שעם הזמן הממצאים של המחקר הזה יעזרו להם בטיפול לשיכוך כאב שלאחר ניתוח, כמו גם למגוון מצבים אחרים, בהם חרדה, כאב כרוני, פוסט טראומה והחלמה מפצעים. 

פורומים טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בחזה מור 20/01/2020 20:13
 • שלום ד"ר, אני בת 27 בריאה בד"כ, גובה 1.63 משקל 54. אני אתחיל מההתחלה.. אני עובדת מול מחשב המון ובחצי שנה האחרונה אני מרגישה כאב במרכז הגב שמקרין לי לצוואר ולשכמות (בעיקרון כל הגב העליון שלי מרגיש כואב ותפוס כל הזמן). לפני חודשיים עברתי התקף חרדה ופוניתי למיון שם עשו לי אק"ג שנמצא תקין ובדיקת טרופונין שנמצאה שלילית, אמרו לי שסביר להניח שזה לא לב. בנוסף, עשיתי בדיקות דם כלליות והכל תקין אבל מה שקורה הוא שבמהלך החודשיים האלה יש לי כאב בחזה שלא עוזב אותי ומשבש לי את כל סדר היום. אני לא מסוגלת לעבוד, הכאב מעומעם והוא הולך וחוזר אני מרגישה אותו בעיקר בצד שמאל אבל הוא מקרין לי גם לאמצע החזה וגם טיפה נוטה לחזה ימין. קורה שאני מתעטשת ואני מרגישה את הכאב כמו מתחת לעצמות הבריח אני רוצה לציין שלפעמים אני מרגישה שקשה לי לנשום פתאום והדופק גם מהיר ובאופן כללי אני עייפה נורא וחסרת חיוניות. אני לא יודעת אם לקשר את כל אלה למקור שרירי אני כבר די אבודה כי אני לא יודעת ממה זה נובע.. אשמח לעזרתך

 • + הוסף תגובה
כאבים בחזה מר גבעון פלד 21/01/2020 11:00
 • ראשית תודה על המידע... עוזר מאוד. תאורך של הכאב תואם נעילה של טריגרים, נמ"כים בשרירי צוואר וחזה. העובדה שכאבים אלו באים והולכים ומשתנים מחזקת את ההנחה כי המקור שרירי ולא לבבי וכן עצם הבדיקות התקינות שעשית. ממליץ לך לגשת לטיפול של טריגר פוינט טראפי או איזון רקמות רכות המתבצע על ידי מטפלים שהוכשרו לכך.

 • + הוסף תגובה
כאבים ביזה ימין וכאבי גב מלוה בקוצר נשימה שני 19/01/2020 17:09
 • היי בחודש וחצי האחרונים יש לי כאבים בחזה ימין לא בשד עצמו אלה בעצמות או בשריר, זה מקרין לגב והדבר שהכי קשה זה שקשה לי לנשום אני לא מצליחה לקחת נשימות עמוקות כמו שצריך עד הסוף. אשמח לדעת ממה זה יכול לנבוע, עשו לי גם אקו שבוע שעבר והכל תקין.

 • + הוסף תגובה
כאבים ביזה ימין וכאבי גב מלוה בקוצר נשימה מר גבעון פלד 20/01/2020 07:09
 • תמיד יש לתת פרטים על מנת להקל על המענ כולל גיל, משקל, פעילות גופנית, רקע רפואי ועוד. האם יש כאב מוגבר בזמן פעילות קלה כמו עליית כמה מדרגות כאשר הלב מאיץ מעט?

 • + הוסף תגובה
צודק אשלים פרטים שני 20/01/2020 09:06
 • בת 34 בריאה בדרך כלל, לא מתאמנת כרגע...לא מרגישה שבמאמץ זה מתגבר.

 • + הוסף תגובה
כאבים ביזה ימין וכאבי גב מלוה בקוצר נשימה מר גבעון פלד 20/01/2020 11:48
 • אם זה לא מתגבר במאמץ כנראה ממקור שרירי. ממליץ אם לא עשית בחצי השנה האחרונה לגשת לביקורת רפואית פיזית\ובמקביל לטפול מתחום הטריגר פוינט טראפי

 • + הוסף תגובה
אצבע האמה שביד עצם בפרק האצבע בולטת א.ט. 18/01/2020 19:15
 • בס"ד שלום ד"ר כבר זמן מה פרק באצבע ביד שנקראת אצבע פתאום בולטת וגם כואבת בזמן פעילות יותר מה זה יכול להיות אני בת 65

 • + הוסף תגובה
אצבע האמה שביד עצם בפרק האצבע בולטת מר גבעון פלד 19/01/2020 11:49
 • שינו מבנה עצמות קורה לאורך השנים ועם הגיל. שוב רצוי לגשת לביקורת רפואית כללית לאור כל השאלות שלך.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!