//

שלייה חודרנית: מהן הסכנות ואיך ניתן למנוע אותן?

עם העלייה בכמות הניתוחים הקיסריים המבוצעים, עלתה גם שכיחותה של שלייה חודרנית, שהינו מצב בו תאי השלייה חודרים את שכבות הרחם ועלולים להגיע עד לאיברים סמוכים. סיבוך זה עלול להוביל לקושי בהפרדת השלייה מהרקמות הסמוכות בלידה ואף מהווה לעיתים סכנת חיים עבור האם. מהם גורמי הסיכון להתפתחות שלייה חודרנית, כיצד ניתן לאבחן ולמזער את הסיכונים? המידע בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסות
השליה  (בלטינית: פְּלָצֶנְטָה Placenta) מורכבת ממספר קבוצות  תאים הנקראים תאי טרופובלסט. חלקם אחראים ליצירת המגע בין השליה לרחם, בעוד שאחרים אמונים על הפרשת ההורמונים בהריון ומאפשרים את חילוף החומרים בין האם לבין העובר. ההורמונים המיוצרים על ידי השליה מסייעים בהכנת גוף האישה לתהליך גדילת שק ההריון ושומרים על תכולתו מבלי שיידחה על ידי האם.


השלייה מסייעת לגדילת העובר ומספקת את צרכיו ברחם, לרבות מתן חמצן, חומרי מזון ונוגדנים וסילוק של חומרי פסולת ודו תחמוצת הפחמן. בלידה נפלטת השלייה החוצה מהרחם ובכך מסתיים "קשר התיווך" בין התינוק לאם.מהי שליה חודרנית?

שליה חודרנית מתארת מצב לא תקין שבו תאי השליה (תאי הטרופובלסט) חוצים את השכבות של הרחם. במקרים של שליה חודרנית קו החיבור התקין והפיזיולוגי, אשר שומר על הפרדות קלה ופשוטה של השליה בתום הלידה, לא נשמר ורקמת שליה נשארת ''נעוצה '' ובלתי ניתנת להפרדה מהרקמות הסמוכות. במצבים נדירים רקמת השלייה מגיעה עד לאברים סמוכים, כמו שלפוחית השתן או המעי.מהם גורמי הסיכון להתפתחות שליה חודרנית?

גורם הסיכון המרכזי להתפתחות שליה חודרנית הוא קיום של צלקת לאחר ניתוח קיסרי קודם. במצבים אלה "נהרסת" שכבת התאים הרגילים של הרחם והיא מוחלפת ברקמה צלקתית. כאשר מתפתחת השלייה על רקמת הצלקת היא חודרת אותה וננעצת בין סיביה. 
צלקת כתוצאה מניתוח קיסרי קודם מהווה את גורם הסיכון העיקרי להתפתחות שליה חודרנית 
שילוב מסוכן במיוחד הוא היוצרות של צלקת לאחר ניתוח קיסרי והשרשת שלייה בסמוך לאזור זה (קרוב לצוואר הרחם). תופעה זו, הנקראת שליית פתח (Placenta Previa), היא מצב שבו מושרשת השליה בחלק התחתון של הרחם, ומכסה בצורה חלקית או מלאה את הפתח הפנימי של צוואר הרחם .גורמי סיכון נוספים כוללים:

-שלייה חודרנית בעבר 

-ניתוחים בגוף הרחם, כגון כריתת שרירנים

-גרידות

-הריונות עם מומי רחם, כמו קיום של מחיצה 

-הריונות שהתפתחו כתוצאה מטיפולי הפריה חוץ גופית

-דלקות ברחם ובאגן 

-הקרנות לאגן עד כמה התופעה נפוצה?

בשל העובדה  שניתוחים קיסריים מהווים את אחד מהגורמים המרכזיים לבעיה, שכיחות השלייה החודרנית עולה בהתאם לכמות הניתוחים הקיסריים המתבצעים: הלכה למעשה, בשנות ה-70, 1:4027 מההריונות עירבו את הסיבוך הנ"ל, בעוד שבתחילת שנות ה-2000 1:533 מההריונות היו מאופיינים בשלייה חודרנית. מהן הסכנות בשליה חודרנית?

עיקר הסכנה היא בחוסר היכולת להפריד את השלייה מדופן הרחם לאחר סיום הלידה, דבר שעשוי להוביל לדימום אימהי קשה ואף לכריתת רחם. בנוסף, חדירת השליה לאיברים סמוכים, כמו שלפוחית השתן או המעי יכולה לגרום לפגיעה קשה בהם.האם התפתחות של שליה חודרנית מלווה בתסמינים?

שלייה חודרנית הנוצרת בשל שליית פתח, תאופיין בדימום נרתיקי בשלבים שונים להריון. במקרים בהם השלייה חודרת לשלפוחית השתן עלול להופיע שתן דמי. במקרים אחרים, שלייה חודרנית לרוב לא תוביל להתפתחות תסמינים שונים במהלך ההריון ותתגלה לרוב לאחר הלידה שבמהלכה השליה לא תיפרד וחלקה או כולה תישאר צמוד לרחם. ניסיונות הפרדת השלייה עלולים להוביל לסיבוכים שתוארו לעיל. כיצד מאבחנים שליה חודרנית?

בשל כך ששלייה חודרנית  בדר''כ אינה מלווה לרוב בתסמינים במהלך ההיריון  ומתגלה   באקראי בלידה , בעקבות קושי בהפרדתה קיימת חשיבות לתשאול קפדני של האישה ההרה בכל הנוגע לגורמי הסיכון להתפתחות מצב זה. אם התעורר חשד, תתבצע בדיקת אולטרה סאונד על ידי רופאים מומחים באבחון וטיפול בשלייה חודרנית. בדיקת ההדמיה תוביל לרוב לאבחון הבעיה. במקרים מיוחדים ניתן לשלב גם בדיקת MRI  או ציסטוסקופיה ,בעיקר כדי להתרשם מחדירת השליה לאיברים סמוכים באגן.איך ניתן לטפל?


הטיפול בשלייה חודרנית משולב וכולל:

- אבחון שליה חודרנית טרם הלידה וגיוס צוות רב תחומי מיומן המסייע לטיפול בבעיה זו 

- ביצוע ניתוח בשעות הבוקר כאשר צוות המומחים, לרבות מרדימים ,אנשי טיפול נמרץ ומומחים  ממקצועות רלוונטיים נמצאים בבית החולים.

- הכנת ההרה לניתוח מורכב, הכוללת שמירה על רמת המוגלובין גבוהה ,מודעות למחלות נלוות או נוספות ועוד.

- יש מרכזים המצנתרים את עורקי הרחם טרם חילוץ השלייה ,  חוסמים אותם באופן הפיך באמצעות החדרת בלונים לחלל עורקי הרחם ובכך  מפחיתים את אספקת הדם לרחם ואז מחלצים את השלייה.-אפשרויות  כירורגיות אחרות כוללות:

- קשירת עורקי הרחם.

- כריתה שלמה או חלקית של הרחם.

- שמירה על אברים חיוניים  כגון שלפוחית השתן או המעי שלא יינזקו במהלך הניתוח.הכתבה בשיתוף עם פרופ' רוני מימון, מנהל מחלקת נשים ויולדות בבית החולים אסף הרופא (המרכז הרפואי שמיר), צריפין. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' רוני מימון השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים לידה טבעית או ניתוח קיסרי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מכה בבטן יולדת 06/04/2020 09:16
 • שלום, אני בשליש שני, יש לי פעוט שובב בן שנתיים שלפעמים קופץ על הבטן שלי ובפעם אחרונה ממש קפץ על הבטן אם כי לא סבלתי לאחר מכן מדימום/הפרשות והרגשתי בעיטות של העובר. מה עושים במצב כזה? והאם סביר שנגרם נזק כלשהו לעובר מקפיצות של פעוט על הבטן בזמן שאני ישנה. תודה!

 • + הוסף תגובה
צריכות עזרה חשובה למחקר אביגיל 03/11/2019 12:07
 • היי! מצורף שאלון אנונימי וקצר למחקר חשוב מאוד הבודק תמיכה סביבתית לנשים אחרי לידה, נשמח להשתתפותכן! תודה! https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSexEfliSBCHO32cTJ3nYsOaz1dn9aMmCf9iCae18_6LvtqFww/viewform?vc=0&c=0&w=1

 • + הוסף תגובה
ירידת מים ליאת 04/12/2017 13:37
 • לכבוד ד''ר בני חן, שלום וברכה, אני לקראת לידה רביעית ב''ה. 3 לידות התחילו עם ירידת מים ולאחר הרבה שעות התפתחו צירים לא מספיק אפקטיביים וע''כ קיבלתי זירוז וכך התנהלו 3 הלידות - אותו הדבר. מה אפשר לעשות כדי להגיע למצב שלידה תחל עם צירים יעילים ולא עם ירידת מים - במה זה תלוי הענין הזה? אשמח לתשובה. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה לליאת ד"ר בני חן 04/12/2017 22:19
 • שלום רב אין איזו שיטה שתביא לצירים אפקטיביים מיד. בד"כ כאשר ישנה ירידת מים ואין צירים אפקטיביים, ישנו חשש שיתפתח זהום ברחם עקב ירידת המים ולכן לא ממתינים זמן ארוך מידי. במידה ומתחילים צירים ללא ירידת מים, ניתן להמתין להתפתחות צירים אפקטיביים ללא חשש מזהום. מאחל לך הצלחה רבה דר' בני חן

 • + הוסף תגובה
ירידת מים ליאת 04/12/2017 22:48
 • תודה רבה על התשובה אבל השאלה שלי איך נוצר מצב שהלידות שלי מתחילות עם ירידת מים? במה זה תלוי או מה יכול לגרום לכך? ומה יכול למנוע זאת. אשמח מאד לתשובה. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
תשובה לליאת ד"ר בני חן 05/12/2017 18:41
 • אין לנו דרך למנוע ירידת מים במועד. יש נשים אצן הלידה מתחילה עם ירידת מים וישנן כאלו שמתחילות עם צירים. בהצלחה רבה דר' בני חן

 • + הוסף תגובה
קרומי שק השפיר רומי 12/09/2019 18:17
 • תגידו בבקשה מתי יוצאים קרומי שק השפיר? האם זה אחרי יציאת התינוק וברגע ששיליה מתנתקת?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!