ממפרינט: הבדיקה שתסייע לקבוע מתי ניתן לוותר על הכימותרפיה

כימותרפיה היא אחד החששות הגדולים של 1 מכל 8 נשים בישראל החולות בסרטן שד. לא רק הנשים חוששות, גם הרופאים שמטפלים בהן ערים לתופעות הלוואי של הטיפול מציל החיים, תופעות שיכולות להיות קשות ולפגוע משמעותית בבריאות ובאיכות החיים. בדיקת הממפרינט (MammaPrint) תסייע לרופא להחליט מתי ניתן לוותר על הטיפול הכימותרפי

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 15/05/2019מדי שנה מקבלות כ-5,000 חולות בישראל את האבחנה הקשה: גידול ממאיר בשד המחייב כריתה מלאה או חלקית, הקרנות וכימותרפיה. כידוע, מטרת הטיפול הכימותרפי היא לחסל גרורות מיקרוסקופיות שהתפשטו בגוף ולרפא את המחלה באופן סופי ומוחלט. אצל נשים מסוימות עלולות להתהוות גרורות שמקורן בתאים סרטניים בודדים שהתפזרו במחזור הדם עוד לפני הניתוח להסרת הגידול. התאים הסרטניים הבודדים הללו הם הגורם לחזרת המחלה באתרים שונים בגוף (גרורות מרוחקות), וזו הסיבה לנחיצותו של הטיפול הכימותרפי, שיכול לחסל את אותם התאים הבודדים עוד לפני שהם הופכים לגרורות ולהקטין את הסיכון להישנות המחלה. 


ישנם מקרים רבים בהם המאפיינים הקליניים המקובלים (כגון גודל גידול, דרגת התמיינות ומעורבות בלוטות לימפה) מעידים על סיכון גבוה להישנות המחלה ונחיצות הכימותרפיה, אך הרופאים מחפשים אמצעים נוספים על פיהם יוכלו לקבל החלטה בטוחה להימנע מהטיפול הכימי מבלי לסכן את המטופלות. קראו עוד: טיפול כירורגי בסרטן השד: עבר, הווה ועתיד כיצד בדיקת ממפרינט (MammaPrint) משפיעה על הטיפול בסרטן השד?

ממפרינט (MammaPrint) היא בדיקה גנומית שעשויה לייתר את הצורך בטיפול הכימותרפי, בזכות יכולתה להעריך את מידת הסיכון לחזרת המחלה. כך קובע מחקר קליני רחב היקף, שפורסם בשנת 2016. מדובר במחקר שכלל כ-6,700 נשים ודורג כבעל רמת האיכות הגבוהה ביותר (Level 1). תוצאתיו הראו כי חולות בסרטן שד, שסווגו כבעלות סיכון קליני גבוה להתפתחות גרורות ולהישנות המחלה על פי המאפיינים המקובלים (כמחצית מהנשים היו עם 1-3 בלוטות לימפה מעורבות), אובחנו באמצעות בדיקת הממפרינט כבעלות סיכון גנומי נמוך להישנות המחלה. 

הבדיקה הגנומית מעריכה את מידת הסיכון לחזרת הסרטן ואף עשויה לייתר את הצורך בטיפול כימותרפי 


תוצאות המחקר הראו כי בקבוצת נשים זו, בין אם קיבלו כימותרפיה או לא, הסיכון שלהן להישנות המחלה היה נמוך מאוד (כ-5% בלבד). במילים אחרות, תוצאות הבדיקה חסכו מנשים רבות את הצורך בטיפול כימותרפי, כמו גם את הסבל והסיכון הקיימים בתופעות הלוואי. 


על בסיס ממצאי המחקר הנ"ל, ההערכה היא כי כמחצית מהנשים שנמצאות בסיכון גבוה להישנות המחלה על סמך המאפיינים הקליניים והפתולוגיים שלהן, לא יזדקקו לטיפול כימותרפי, בזכות תוצאת בדיקת הממפרינט. בנוסף, בדיקת הממפרינט יכולה לזהות מטופלות בסיכון מאוד נמוך להישנות המחלה שלהן במעקב של עשרים שנה, אפילו עם טיפול הורמונלי מוגבל.


כמו כן, מידע מחקרי מניסויים קליניים מוקדמים מראה כי בדיקת ממפרינט מאפשרת החלטה טיפולית נכונה גם במצבים הפוכים. למשל, כאשר לפי המאפיינים המקובלים לא נהוג להמליץ על כימותרפיה, כמו במקרים בהם הגידול קטן ואין מעורבות של בלוטות לימפה. במקרים כאלה, ייתכן שבדיקה גנומית של הגידול דווקא תצביע על סיכון גבוה להופעת גרורות ויהיה צורך בטיפול כימותרפי. בדיקת הממפרינט  מאושרת על ידי ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי), ולאחרונה היא הוכללה בהנחיות ה- NCCN- הנחיות אמריקאיות מובילות לטיפול בסרטן. בנוסף הוכללה הבדיקה בהנחיות האיגוד האמריקאי לאונקולוגיה ASCO, שם נקבע כי היא מתאימה לחולות בסרטן שד מוקדם ללא בלוטות נגועות ועם מעורבות של 1-3 בלוטות נגועות. בכך הופכת ממפרינט לבדיקה היחידה בעלת אישור FDA ולכזו המומלצת על ידי ההנחיות לטיפול בחולות סרטן שד של האיגודים הבינלאומיים. 


השלכותיו של הטיפול הכימותרפי, על תופעות הלוואי הקשות שלו, משך הזמן הארוך של הטיפול, ההחלמה הארוכה ממנו והפגיעה הניכרת באיכות החיים – כולם שיקולים חשובים שעל הרופאים לקחת בחשבון. השימוש בבדיקת ממפרינט יאפשר לרופאים לקבל החלטה טיפולית מדויקת ולחסוך טיפול קשה ואגרסיבי עבור נשים רבות. בדיקת ממפרינט ניתנת בישראל למבוטחות קופות החולים מכבי, מאוחדת ולאומית וניתנים עליה החזרים במרבית הביטוחים הפרטיים. לפרטים נוספים ניתן לפנות לטל. 03-9250215

פורומים, סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הסתיידויות בשד דנה 07/12/2019 09:58
  • שלום, ממצאי ממוגרפיה: הסתיידויות עדינות בזנב השד, בודדות, birads 3 - ממצא כנראה שפיר. האם אפשר לעשות כבר ביופסיה? האם ניתן להסיר את ההסתיידויות ההלו במסגרת ממטומיה או חייב ניתוח ? לחוצה בנושא.. תודה רבה מראש דנה.

  • + הוסף תגובה
טיפול אנטי הורמונלי לאחר סרטן השד מישהו 01/12/2019 23:08
  • שלום רב, אמי בת 64, לאחר ניתוח לימפקטומיה בשד שמאל בעקבות גידול שהתגלה בשלבים מוקדמים. במהלך הניתוח בוצעה הקרנה תוך ניתוחית חד פעמית ולאחר מכן הוחל טיפול אנטי הורמונלי המתוכנן ל-5 שנים (כיום מסיימת כשנה). העניין הוא שהיא סובלת מתופעות לוואי בלתי נסבלות לכל אחד מהתכשירים: לטרזול - עייפות קיצונית, דכדוך, הזעה ארימידקס וארומזין - הפרעות אורטופדיות משמעותיות כגון כאבי שרירים ומפרקים ואצבעות ננעלות (אצבעות הדק) בכף היד. הוצע לה לעבור לטמוקסיפן אך התברר כי אינה יכולה עקב היסטוריה של חסימת כלים דם בעין שחייב בזמנו הזרקות אבסטין. 1. האם תופעה של אצבעות הדק חולפת בצורה כלשהי במהלך הטיפול / לאחר הפסקתו? האם ניתן לעשות משהו על מנת לזרז או לשפר את ההחלמה? 2. האם יש אופציות נוספות ללטרזול, ארימידקס, ארומזין או טמוקסיפן? תודה

  • + הוסף תגובה
טיפול ד"ר נעה אפרת בן ברוך 01/12/2019 23:22
  • אםשר לנסות את גרסות המקור של התרופות לדוגמה פמרה שהיא המקור של לטרוזול

  • + הוסף תגובה
גרורות אחרי סרטן שד בלה 28/11/2019 16:16
  • שלום! אבקש פרוגנוזה על גרורות הראה ימנית ולימפה בית שחי ימני.לפני שיש שנים היה סרטן שד ימין, מסטקטומי, כימותרפיה לפי פרוטוקול. פמרה 2.5 מג שיש שנים

  • + הוסף תגובה
פרוגנוזה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 28/11/2019 19:14
  • אין כל אפשרות לענות על שאלה כזו בפורום. אך יש טיפולים חדשניים מצויינים למצבך

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!