ממפרינט: הבדיקה שתסייע לקבוע מתי ניתן לוותר על הכימותרפיה

כימותרפיה היא אחד החששות הגדולים של 1 מכל 8 נשים בישראל החולות בסרטן שד. לא רק הנשים חוששות, גם הרופאים שמטפלים בהן ערים לתופעות הלוואי של הטיפול מציל החיים, תופעות שיכולות להיות קשות ולפגוע משמעותית בבריאות ובאיכות החיים. בדיקת הממפרינט (MammaPrint) תסייע לרופא להחליט מתי ניתן לוותר על הטיפול הכימותרפי
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 08/12/2019
מדי שנה מקבלות כ-5,000 חולות בישראל את האבחנה הקשה: גידול ממאיר בשד המחייב כריתה מלאה או חלקית, הקרנות וכימותרפיה. כידוע, מטרת הטיפול הכימותרפי היא לחסל גרורות מיקרוסקופיות שהתפשטו בגוף ולרפא את המחלה באופן סופי ומוחלט. אצל נשים מסוימות עלולות להתהוות גרורות שמקורן בתאים סרטניים בודדים שהתפזרו במחזור הדם עוד לפני הניתוח להסרת הגידול. התאים הסרטניים הבודדים הללו הם הגורם לחזרת המחלה באתרים שונים בגוף (גרורות מרוחקות), וזו הסיבה לנחיצותו של הטיפול הכימותרפי, שיכול לחסל את אותם התאים הבודדים עוד לפני שהם הופכים לגרורות ולהקטין את הסיכון להישנות המחלה. 


ישנם מקרים רבים בהם המאפיינים הקליניים המקובלים (כגון גודל גידול, דרגת התמיינות ומעורבות בלוטות לימפה) מעידים על סיכון גבוה להישנות המחלה ונחיצות הכימותרפיה, אך הרופאים מחפשים אמצעים נוספים על פיהם יוכלו לקבל החלטה בטוחה להימנע מהטיפול הכימי מבלי לסכן את המטופלות. קראו עוד: טיפול כירורגי בסרטן השד: עבר, הווה ועתיד כיצד בדיקת ממפרינט (MammaPrint) משפיעה על הטיפול בסרטן השד?

ממפרינט (MammaPrint) היא בדיקה גנומית שעשויה לייתר את הצורך בטיפול הכימותרפי, בזכות יכולתה להעריך את מידת הסיכון לחזרת המחלה. כך קובע מחקר קליני רחב היקף, שפורסם בשנת 2016. מדובר במחקר שכלל כ-6,700 נשים ודורג כבעל רמת האיכות הגבוהה ביותר (Level 1). תוצאתיו הראו כי חולות בסרטן שד, שסווגו כבעלות סיכון קליני גבוה להתפתחות גרורות ולהישנות המחלה על פי המאפיינים המקובלים (כמחצית מהנשים היו עם 1-3 בלוטות לימפה מעורבות), אובחנו באמצעות בדיקת הממפרינט כבעלות סיכון גנומי נמוך להישנות המחלה. 

הבדיקה הגנומית מעריכה את מידת הסיכון לחזרת הסרטן ואף עשויה לייתר את הצורך בטיפול כימותרפי 


תוצאות המחקר הראו כי בקבוצת נשים זו, בין אם קיבלו כימותרפיה או לא, הסיכון שלהן להישנות המחלה היה נמוך מאוד (כ-5% בלבד). במילים אחרות, תוצאות הבדיקה חסכו מנשים רבות את הצורך בטיפול כימותרפי, כמו גם את הסבל והסיכון הקיימים בתופעות הלוואי. 


על בסיס ממצאי המחקר הנ"ל, ההערכה היא כי כמחצית מהנשים שנמצאות בסיכון גבוה להישנות המחלה על סמך המאפיינים הקליניים והפתולוגיים שלהן, לא יזדקקו לטיפול כימותרפי, בזכות תוצאת בדיקת הממפרינט. בנוסף, בדיקת הממפרינט יכולה לזהות מטופלות בסיכון מאוד נמוך להישנות המחלה שלהן במעקב של עשרים שנה, אפילו עם טיפול הורמונלי מוגבל.


כמו כן, מידע מחקרי מניסויים קליניים מוקדמים מראה כי בדיקת ממפרינט מאפשרת החלטה טיפולית נכונה גם במצבים הפוכים. למשל, כאשר לפי המאפיינים המקובלים לא נהוג להמליץ על כימותרפיה, כמו במקרים בהם הגידול קטן ואין מעורבות של בלוטות לימפה. במקרים כאלה, ייתכן שבדיקה גנומית של הגידול דווקא תצביע על סיכון גבוה להופעת גרורות ויהיה צורך בטיפול כימותרפי. בדיקת הממפרינט  מאושרת על ידי ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי), ולאחרונה היא הוכללה בהנחיות ה- NCCN- הנחיות אמריקאיות מובילות לטיפול בסרטן. בנוסף הוכללה הבדיקה בהנחיות האיגוד האמריקאי לאונקולוגיה ASCO, שם נקבע כי היא מתאימה לחולות בסרטן שד מוקדם ללא בלוטות נגועות ועם מעורבות של 1-3 בלוטות נגועות. בכך הופכת ממפרינט לבדיקה היחידה בעלת אישור FDA ולכזו המומלצת על ידי ההנחיות לטיפול בחולות סרטן שד של האיגודים הבינלאומיים. 


השלכותיו של הטיפול הכימותרפי, על תופעות הלוואי הקשות שלו, משך הזמן הארוך של הטיפול, ההחלמה הארוכה ממנו והפגיעה הניכרת באיכות החיים – כולם שיקולים חשובים שעל הרופאים לקחת בחשבון. השימוש בבדיקת ממפרינט יאפשר לרופאים לקבל החלטה טיפולית מדויקת ולחסוך טיפול קשה ואגרסיבי עבור נשים רבות. בדיקת ממפרינט ניתנת בישראל למבוטחות קופות החולים מכבי, מאוחדת ולאומית וניתנים עליה החזרים במרבית הביטוחים הפרטיים. לפרטים נוספים ניתן לפנות לטל. 03-9250215

פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סרטן שד פעם 2 לילי 23/10/2020 08:29
 • שלום וברכה, לפני כ12 שנים בגיל 35 חליתי בסרטן שד הורמונלי 1.6 סמ חודרני בחלקו. אונקוטייפ 36 טופלתי בהקרנות וכימותרפיה. כעת באותו שד בגודל 1.1 חודרני בחלקו 2-3 ממ. עברתי כריתה דוצ ושחזור. בmri לפני הניתוח כתוב נוזל פליאורלי ביליטרלי בכמות קטנה. האונקולוגית התעלמה מממצא זה ואמרה שאינו קשור לסרטן. כמו כן אין עדות לגרורות.. השאלה היא האם להתעלם מהממצא? האם הגידול שהיה גרם לכך? מלבד זאת אני בריאה ללא תרופות ומחלות רקע. ושאלה נוספת - מה הסיכון להתפתחות גרורות משתי המחלות יחד? המון תודה על המענה. תבורכו!!

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 24/10/2020 21:42
 • הסיכוי לגרורות מהגידול הראשון. מזערית. לגבי הגידול השני איני יודעת. אין פרטים. אין לי דרך לומר לגבי התפליט. האם בוצע סיטי?

 • + הוסף תגובה
סי טי לילי 25/10/2020 00:00
 • לא בוצע סיטי אלא פט סיטי.בפט לא היתה התייחסות לכך. הגידול השני היה באותו שד אך לא באותו המקום. אסטרוגן 100%, פרוגסטרון 5% ki67 30% הר2+2

 • + הוסף תגובה
סיטי ד"ר נעה אפרת בן ברוך 25/10/2020 00:14
 • בקשי מהאונקולוג שלך שיסתכל בפטסיטי אם יש תפליט

 • + הוסף תגובה
ניתוח לילי 25/10/2020 00:01
תודה רבה! לילי 25/10/2020 00:34
פיענוח mri יאנה 23/10/2020 00:34
 • שלום בפיענוח בדיקת mri רשום: שד שמאל גוש כ 8 מ"מ birads 3 ומס' מוקדי האדרה זעירים פזורים. שד ימין הודגמה האדרה קווית רטרואראולרית חשודה כפתולוגית birads 4. בלוטות אקסילריות דו צדדיות בעלות קורטקס מעובה, קרוב לוודאי תגובתיות. אשמח להבין מה כל זה אומר. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
MRI ד"ר נעה אפרת בן ברוך 24/10/2020 21:34
כורכמין וסרטן השד טוב 23/10/2020 05:42
 • האם יש תועלת בלקיחת כורכמין לסרטן השד [כמובן מלבד הטיפולים הרגילים] האם יכול להיות נזק מזה? תודה רבה!!!

 • + הוסף תגובה
כורכומין ד"ר נעה אפרת בן ברוך 23/10/2020 16:39
תועלת בכורכמין טוב 24/10/2020 20:44
 • ראיתי באתר פה שמביאים שיש תועלת https://www.infomed.co.il/article-329/ וגם כאן https://www.focus.co.il/infopage.asp?page=1247 וכאן http://www.medicalmedia.co.il/publications/ArticleDetails.aspx?artid=4631&sheetid=313 תודה!

 • + הוסף תגובה
תועלת ד"ר נעה אפרת בן ברוך 24/10/2020 21:31
 • כל מה שצוטט הוא השערות ומחקרים בתאים. אין מחקרים בבני אדם

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!