מפתיע: רמות נמוכות של "כולסטרול רע" עלולות להיות מסוכנות

מחקר חדש מזהיר כי נשים עם רמות נמוכות של כולסטרול LDL, המכונה "הכולסטרול הרע", עלולות להיות בסיכון מוגבר לשבץ. הפרטים בכתבה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 21/04/2019


כולסטרול LDL נחשב ל"כולסטרול הרע" מאחר שרמות גבוהות שלו נוטות להצטבר על דפנות העורקים ולגרום למגוון בעיות קרדיווסקולריות. לפי ההנחיות של הקולג' האמריקאי לקרדיולוגיה ואיגוד הלב האמריקאי, מומלץ שרמות כולסטרול LDL תהיינה מתחת ל-100 מ"ג/ד"ל.


ממחקר חדש של בית החולים בריגהם אנד ווימנס, ארה"ב, אשר פורסם בכתב העת Neurology עולה כי נשים עם רמות כולסטרול LDL הנמוך מ-100 מ"ג/ד"ל עלולות להיות בסיכון מוגבר לשבץ מוחי המורגי. סוג זה של שבץ אמנם פחות נפוץ משבץ איסכמי, אך הוא קשה לטיפול ולפיכך מסוכן יותר לאדם החווה אותו.


אסטרטגיות להורדת רמות כולסטרול רע וטריגליצרידים, כגון שינויים תזונתיים ושימוש בסטטינים, נועדו למנוע מחלות קרדיווסקולריות. לטענת החוקרים, נשים גם כך נמצאות בסיכון גבוה יותר לשבץ מאשר גברים, וכעת המחקר הנוכחי מציע שגם רמות נמוכות מדי של LDL עלולות לטמון בחובן סיכון לנשים.רמות נמוכות של LDL מכפילות את הסיכון

לצורך המחקר, החוקרים בחנו נתונים של 27,937 נשים בגילאים 45 ומעלה, שהשתתפו במחקר Women's Health Study. הנתונים כללו מדידות של רמות כולסטרול LDL, כולסטרול HDL וטריגליצרידים של הנשים בתחילת המחקר.


החוקרים בחנו את הרישומים הבריאותיים של המשתתפות במשך תקופה של 19 שנה בממוצע ומצאו שבמשך הזמן הזה 137 נשים חוו שבץ המורגי. הם שמו לב ש-9 נשים (0.8%) מתוך 1,069 עם רמות LDL של 70 מ"ג/ד"ל ומטה עברו שבץ זה, בעוד שזה השפיע רק על 40 נשים (0.4%) מתוך 10,067 עם רמות כולסטרול LDL 100-130 מ"ג/ד"ל.


לאחר התאמה של גורמים נוספים, החוקרים ביצעו אנליזה ולטענתם נשים עם הרמות הנמוכות ביותר של כולסטרול LDL היו בסיכון כפול (2.2) לחוות שבץ המורגי, מאשר אלו עם רמות גבוהות יותר של כולסטרול LDL.
מחקר מצא: נשים בעלות רמות נמוכות של כולסטרול LDL היו בסיכון כפול לחוות שבץ מורגי 

גם רמות נמוכות של טריגליצרידים מעלות את הסיכון

עוד טוענים החוקרים, שקשר דומה קיים גם ברמות נמוכות של טריגליצרידים: 34 נשים (0.6%) מתוך 5,714 עם הרמות הנמוכות ביותר של טריגליצרידים חוו שבץ המורגי, בעוד שאירוע זה הופיע רק בקרב 29 נשים (0.4%) מתוך 7,989 עם הרמות הגבוהות ביותר של טריגליצרידים.

לאחר התאמה של גורמי סיכון פוטנציאלים נוספים, החוקרים טוענים כי הם מצאו שנשים עם רמות הטריגליצרידים הנמוכות ביותר היו בעלות סיכון כפול לשבץ המורגי, מאשר נשים עם הרמות הגבוהות ביותר של טריגליצרידים.קשרים אלו לא נמצאו ברמות של הכולסטרול הכללי וכולסטרול HDL.


לטענת החוקרים, נשים עם רמות נמוכות של כולסטרול LDL ו/או טריגליצרידים צריכות להיות במעקב רפואי ויש לבחון גורמי סיכון נוספים שעלולים להשפיע, כגון יתר לחץ דם ועישון, כדי להפחית את הסיכון לשבץ המורגי.


דרושים מחקרים נוספים כדי לקבוע איך להפחית את הסיכון לשבץ המורגי בקרב נשים עם רמות נמוכות של כולסטרול LDL וטריגליצרידים. בנוסף, חשוב לציין שלצוות המחקר הייתה גישה למדידות של כולסטרול וטריגליצרידים בתחילת המחקר, אך לא ניתן היה לבחון האם לגורמים הקשורים למנופאוזה הייתה השפעה על העלייה בסיכון לשבץ המורגי.


פורומים, ניתוחי לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שתיית קפה לאחר ניתוח טל 06/12/2019 14:58
 • האם יש הנחיה לגבי שתיית קפה לאחר החלפת מסתמים ופרפור פרוזדורים?

 • + הוסף תגובה
צריכת קפה לאחר ניתוח לב ד"ר דוד יעקובי 07/12/2019 08:44
 • טל שלום, כמובן שאין תשובה אבסולוטית לשאלתך אך באופן כללי אנו ממליצים להוריד את צריכת הקפה (לפחות בתקופה הראשונית לאחר הניתוח) לרמת מינימום על מנת למנוע שינויים חדים בקצב הלב ובמאזן הנוזלים. כל האמור לעיל בנוכחות פרפור פרוזדורים מקבל כמובן משנה תוקף. לא ניתן למנוע ממטופל לשתות קפה אך ההמלצה האמורה לעיל בהחלט תקפה. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
ניתוח מעקפים מירה 29/11/2019 12:13
 • אני 9 חודשים אחרי ניתוח מעקפים. תהליך ההחלמה היה תקין לחלוטין. אבל לאחרונה בשבועות האחרונים אני מרגישה דקירות בחזה, לדעתי זה מחוטי התיל, כשאני עושה תנועות חדות מסויימות. במקרה ואכן מדובר באי נוחות כתוצאה מהתפרים הפנימיים, מה ניתן לעשות?

 • + הוסף תגובה
כאבים לאחר ניתוח מעקפים ד"ר דוד יעקובי 30/11/2019 07:47
 • מירה שלום, אנו בהחלט נתקלים בתלונות כמו שלך במספר לא מבוטל של מטופלים לאחר ניתוחים. הייתי מציע לך להבדק ע״י המנתח שניתח אותך ובמידה ואין סיבה אחרת אשר לדעתו גורמת לתלונות ניתן (אחרי 9 חודשים במקרה שלך) לחשוב על ניתוח להוצאת הנירוסטות. הניתוח במקרים רבים עוזר אך כמו בכל דבר אין 100% הצלחה. בברכה, ד״ר דוד יעקובי

 • + הוסף תגובה
OPEN HEART SURGERY COST Johnbolaj83 22/11/2019 06:24
 • I want to know the cost of treatment for an open heart surgery for my 2 years old daughter diagnosed of ATRIAL SEPTAL DEFECT ASD 16MM

 • + הוסף תגובה
מחיר ניתוח לב Cardiac Surgery Price ד"ר דוד יעקובי 22/11/2019 06:56
 • I'm not familiar with the exact prices, please contact Mrs. Dawn (pediatric cardiac surgery secretary) át +97235028135 Regards, Dr. David Yakobi ד"ר דוד יעקובי המחלקה לניתוחי לב-חזה, מרכז רפואי וולפסון.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!