מפתיע: רמות נמוכות של "כולסטרול רע" עלולות להיות מסוכנות

מחקר חדש מזהיר כי נשים עם רמות נמוכות של כולסטרול LDL, המכונה "הכולסטרול הרע", עלולות להיות בסיכון מוגבר לשבץ. הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותכולסטרול LDL נחשב ל"כולסטרול הרע" מאחר שרמות גבוהות שלו נוטות להצטבר על דפנות העורקים ולגרום למגוון בעיות קרדיווסקולריות. לפי ההנחיות של הקולג' האמריקאי לקרדיולוגיה ואיגוד הלב האמריקאי, מומלץ שרמות כולסטרול LDL תהיינה מתחת ל-100 מ"ג/ד"ל.


ממחקר חדש של בית החולים בריגהם אנד ווימנס, ארה"ב, אשר פורסם בכתב העת Neurology עולה כי נשים עם רמות כולסטרול LDL הנמוך מ-100 מ"ג/ד"ל עלולות להיות בסיכון מוגבר לשבץ מוחי המורגי. סוג זה של שבץ אמנם פחות נפוץ משבץ איסכמי, אך הוא קשה לטיפול ולפיכך מסוכן יותר לאדם החווה אותו.


אסטרטגיות להורדת רמות כולסטרול רע וטריגליצרידים, כגון שינויים תזונתיים ושימוש בסטטינים, נועדו למנוע מחלות קרדיווסקולריות. לטענת החוקרים, נשים גם כך נמצאות בסיכון גבוה יותר לשבץ מאשר גברים, וכעת המחקר הנוכחי מציע שגם רמות נמוכות מדי של LDL עלולות לטמון בחובן סיכון לנשים.רמות נמוכות של LDL מכפילות את הסיכון

לצורך המחקר, החוקרים בחנו נתונים של 27,937 נשים בגילאים 45 ומעלה, שהשתתפו במחקר Women's Health Study. הנתונים כללו מדידות של רמות כולסטרול LDL, כולסטרול HDL וטריגליצרידים של הנשים בתחילת המחקר.


החוקרים בחנו את הרישומים הבריאותיים של המשתתפות במשך תקופה של 19 שנה בממוצע ומצאו שבמשך הזמן הזה 137 נשים חוו שבץ המורגי. הם שמו לב ש-9 נשים (0.8%) מתוך 1,069 עם רמות LDL של 70 מ"ג/ד"ל ומטה עברו שבץ זה, בעוד שזה השפיע רק על 40 נשים (0.4%) מתוך 10,067 עם רמות כולסטרול LDL 100-130 מ"ג/ד"ל.


לאחר התאמה של גורמים נוספים, החוקרים ביצעו אנליזה ולטענתם נשים עם הרמות הנמוכות ביותר של כולסטרול LDL היו בסיכון כפול (2.2) לחוות שבץ המורגי, מאשר אלו עם רמות גבוהות יותר של כולסטרול LDL.
מחקר מצא: נשים בעלות רמות נמוכות של כולסטרול LDL היו בסיכון כפול לחוות שבץ מורגי 

גם רמות נמוכות של טריגליצרידים מעלות את הסיכון

עוד טוענים החוקרים, שקשר דומה קיים גם ברמות נמוכות של טריגליצרידים: 34 נשים (0.6%) מתוך 5,714 עם הרמות הנמוכות ביותר של טריגליצרידים חוו שבץ המורגי, בעוד שאירוע זה הופיע רק בקרב 29 נשים (0.4%) מתוך 7,989 עם הרמות הגבוהות ביותר של טריגליצרידים.

לאחר התאמה של גורמי סיכון פוטנציאלים נוספים, החוקרים טוענים כי הם מצאו שנשים עם רמות הטריגליצרידים הנמוכות ביותר היו בעלות סיכון כפול לשבץ המורגי, מאשר נשים עם הרמות הגבוהות ביותר של טריגליצרידים.קשרים אלו לא נמצאו ברמות של הכולסטרול הכללי וכולסטרול HDL.


לטענת החוקרים, נשים עם רמות נמוכות של כולסטרול LDL ו/או טריגליצרידים צריכות להיות במעקב רפואי ויש לבחון גורמי סיכון נוספים שעלולים להשפיע, כגון יתר לחץ דם ועישון, כדי להפחית את הסיכון לשבץ המורגי.


דרושים מחקרים נוספים כדי לקבוע איך להפחית את הסיכון לשבץ המורגי בקרב נשים עם רמות נמוכות של כולסטרול LDL וטריגליצרידים. בנוסף, חשוב לציין שלצוות המחקר הייתה גישה למדידות של כולסטרול וטריגליצרידים בתחילת המחקר, אך לא ניתן היה לבחון האם לגורמים הקשורים למנופאוזה הייתה השפעה על העלייה בסיכון לשבץ המורגי.


פורומים מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קוצב חנה 30/07/2020 16:18
  • שלום רב, אימי שתחיה בת 59, לפני כחודש וחצי עברה ניתוח להשתלת קוצב ומאז מתלוננת על עייפות, כבדות. ברגעים שמתחילה להתהלך חשה לחץ באיזור הריאות, חולשה עד כדי כך שחייבת לשכב כדי שיעברו התחושות הקשות. בזמן ההרגשה הזו אנו בודקים לה לחץ דם ודןפק והתוצאות תקינות. רופאים המליצו לקחת משתנים (פוסיד) כדי להוציא נוזלים ולהוריד את הלחץ מהריאות. לטענתם לא קיימת סיבה שתרגיש כך. האם ידוע לך על מקרים בהם לאחר ניתוח קוצב ישנם תופעות שכאלה עד כדי חוסר תפקוד? כיצד להמשילך מכאן? אני חסרי אונים ולא מבינים מהי הסיבה להרגשה הנ״ל ומהו מקור הבעיה.

  • + הוסף תגובה
קוצב טלי 30/07/2020 19:00
  • עליה לגשת בדחיפות להבדק לבצע אקג בדיקה גופנית בדיקות דם וצילום חזה - לאור הסמיכות לניתוח יש לשלול סיבוך

  • + הוסף תגובה
מתנשפת בזמן הליכה ולחץ על החזה. מלכה 26/07/2020 12:25
  • אני בת 70 לא סבלתי אף פעם מכאבים או בעיות בזמן הליכה. פניתי לקרדיולוג שהפנה אותי למיפוי לב. תוצאות המיפוי.1) תגובה קלינית - פתולוגית, תגובה אלקטרוקרדיוגרפית - תקינה, הדמיה פרפוזית - תקינה ובסיכום הוסיפו : post stress imaging only הערכת יתר של תפקוד חדר שמאל עקב מימדיו הקטנים. אין עדות לאיסכמה לאחר מתן דפירידמול. אין עדות לאוטם ישן. Post stress lvef 81%. תפקוד סיסטולי כולל ואיזורי של חדר שמאל תקין לאחר מתן דיפירידמול. התור לקרדיולוג רחוק מאוד ואני מודאגת מעט כי בהליכה הכי קצרה מתנשפת הרבה ונחה כל רגע. מה עלי לעשות . תודה רבה על תגובתך ועצתך. פרלה

  • + הוסף תגובה
קוצר נשימה בהליכה וכאבים בחזה ובגב העליון רונית 26/07/2020 10:01
  • אני בת 67 בדרך כלל בריאה מאוזנת בלחץ דם.בזמן האחרון בעת הליכה הכי פשוטה לא בעליה מרגישה קוצר נשימה ולחץ בחזה העליון ובגב העליון צריכה לעצור ולשאוף כמה נשימות על מנת להמשיך מידי כמה מטרים.עברתי צילום PA+LAT בתוצאות צל הלב תקין וציור אינטרסטיציאלי מוגבר על פני שתי הריאות יותר בולט בבסיסים.עברתי מיפוי לב ושלחו אותי הביתה לאחר הצילומים אמרו שהכל טוב?הרופא שלי שהוא פנימאי אמר שצילום החזה הוא בסדר.עדיין מרגישה את הכאבים אפילו בישיבה רגילה.אודה על תשובתך.רונית

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!