הגורמים ודרכי הטיפול בשחיקת סחוס

מהי שחיקת סחוס, מה גורם לה, מהן השלכותיה של שחיקת סחוס ואיזו שיטת טיפול יכולה לסייע לטיפול בבעיה בקלות וביעילות ואף עשויה לייתר את הצורך בניתוח להחלפת מפרק? כל התשובות בכתבה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 28/04/2019שחיקת סחוס היא תהליך ניווני של הסחוסים במפרקי הגוף. ברוב המקרים, מדובר בתהליך טבעי הנובע מהזדקנות הרקמה ומגורמים גנטיים או משפחתיים. במסגרת אורח החיים היושבני, בשל פעילות גופנית מועטה, הגוף והמפרקים נשחקים מוקדם יותר. פגיעה בתאי הסחוס מביאה לירידה הדרגתית בכמות הקולגן ובנפח הסחוס. כתוצאה מכך הסחוס הופך לדק יותר והוא אינו יכול למלא את תפקידו כבולם זעזועים במפרק. הפגיעה בסחוס גורמת להפרעה בתפקוד המפרק ובתנועתיות שלו ולכאבים הגוברים עם השנים. מהם הגורמים לשחיקת סחוס?

על פי מחקרים שונים, כ– 80% מהאנשים מעל גיל 65 סובלים משחיקה ניוונית של הסחוס כחלק מתהליך ההזדקנות הטבעי. אנשים בגילאים צעירים יותר סובלים משחיקה ניוונית בסחוס בעיקר בשל תאונות, חבלות, פציעות ספורט ולעתים בשל עודף משקל הגורם לשחיקה מוקדמת של הסחוסים במפרקי הירך ובברכיים. מהן השלכותיה של שחיקת סחוס?

הרס הסחוס במפרק גורם לכאבים, לקושי בתפקוד המפרק, לירידה בטווחי התנועה ולפגיעה באיכות החיים, בין אם מדובר בקושי בהליכה, בהגבלה בפעילות ספורט או באחיזה של חפצים עם הידיים.
הרס הסחוס גורם לכאבים עזים לקשיי תפקוד המפרק ולפגיעה בטווח התנועה שלו
כיצד ניתן לאבחן שחיקת סחוס?

הכלי הראשוני לאבחון שחיקת סחוס הוא צילום רנטגן פשוט. לעיתים נדרשים אמצעים מתקדמים יותר לאבחון הבעיה, כמו הדמיית MRI. מהו הטיפול המסורתי בשחיקת סחוס?

קיימות מספר דרכי טיפול בשחיקת סחוס:


נטילת תוספי מזון

תוספי מזון מסוג גלוקוז-אמין וכונדרואיטין, המהווים את אבני הבניין של הסחוסים, משמשים כטיפול שמרני בשחיקת סחוס. למרות זאת, תוצאות המחקרים השונים בנוגע ליעילותם של תוספי מזון אלה ואחרים אינן חד משמעיות. טיפול תרופתי 

הטיפול התרופתי בשחיקת סחוס כולל נטילת משככי כאבים ותרופות נוגדות דלקת. למרות שטיפול זה מספק הקלה בכאב, הוא אינו מסייע בפתרון שחיקת הסחוס עצמה.זריקות

קיימות זריקות שונות לטיפול בשחיקת סחוס:

• זריקות סטרואידים 
המשמשות להקלה בכאב והפגת הדלקת.


• זריקות חומצה היאלורונית 
התורמות לסיכוך המפרק, הזנת המפרק והורדת הדלקת, עם או בלי תוספת של קולגן.


• זריקות של רכז דם (PRP, אורטוקין)
שימוש בחומרים המצויים באופן טבעי בגוף האדם בריכוז גבוה מאוד לשם האצת תהליך הריפוי האזורי. 


• הזרקה של תאי גזע מזנכימליים
תאי הגזע המזנכימליים מסייעים בתמיכה ובנייה מחדש של הסחוס. כדי להפיקם, יש צורך בשאיבה של רקמת שומן מהגוף, בידוד תאי הגזע ממנה והזרקתם למפרק לצורך תמיכה בסחוס. פיזיותרפיה

מסייעת בהקלה בכאב ובשיפור התנועתיות.


למרות שהטיפולים שהוזכרו לעיל עשויים להקל על הסימפטומים השונים המתפתחים עקב השחיקה, תועלתם היא זמנית והם אינם פותרים את הבעיה מיסודה. כאשר הכאבים וההפרעה בתפקוד מתגברים למרות כל הטיפולים, יתבצע ניתוח להחלפה חלקית או שלמה של המפרק.
למרות שהטיפולים השונים עשויים להקל על הסימפטומים הנובעים מהשחיקה, הם אינם פותרים את הבעיה מיסודה
טיפול בתהודה מגנטית MBST

טכנולוגיה המבוססת על תהודה מגנטית (דומה ל MRI – שדה מגנטי ב- 3 מישורים), מעבירה אנרגיה לתאי הסחוס באמצעות אותות ותדר מסוים. הטיפול בתהודה מגנטית "מעורר" ומשפעל את תאי הסחוס וכך מסייע בהפקת  סיבי קולגן, המיוצרים בתאי הסחוס במפרק. הסיבים מעבים את תשתית הסחוס הקיים ושומרים על תאי הסחוס. אם מתבצע מוקדם, טיפול זה עשוי לשפר משמעותית את מצב השחיקה ואף לסייע למטופל לחזור לתפקוד שגרתי לטווח ארוך. 
קראו עוד: כאב גב שלא חולף? אולי מדובר בבעיה במערכת הפאסיה 
מהו מהלך הטיפול ?

• ייעוץ ראשוני מקיף 
במהלכו מתבצעת הערכת מצב המפרק והכוונה על ידי אורתופד מומחה.


• מילוי שאלון  VAS
שאלון המשמש להערכת התפקוד ומידת הכאב.


• סדרת טיפולים בטכנולוגיית תהודה מגנטית
הסדרה כוללת תשעה טיפולים יומיים האורכים כשעה, במשך שבועיים.• פגישת ייעוץ והדרכה על ידי פיזיותרפיסט/ית
לשיפור תנועתיות המפרק ולקבלת הדרכה לתנועה נכונה.


• הדרכה לפעילות ואיזון המפרק/האיבר והשרירים 


• בדיקת מעקב להערכת מצב המפרק 
מתבצעת על ידי אורתופד מומחה, כ- 3 חודשים ולאחר כשנה מתום הטיפול.
מהם היתרונות בטיפול זה?

מדובר בטיפול שאינו פולשני ולרוב אינו כרוך בכאבים או תופעות לוואי. טיפול זה עשוי לסייע בהחזרת התנועתיות והפעילות במפרק לקדמותם לאחר תקופה קצרה יחסית של 3-6 חודשים.לאילו מטופלים הוא מתאים?

הטיפול מתאים לכל גבר או אישה הסובלים משחיקה בסחוסים במפרקים השונים ובפרט ספורטאים לאחר חבלות או נזק לרצועות או לאחר ניתוחי ארתרוסקופיה הסובלים מנזק סחוסי, נפיחות, שברים תוך מפרקיים ועוד. יש לציין כי ביצוע הטיפול מותנה בקיום של רקמת סחוס מספקת. 


נשים בהריון, אלה הסובלים מזיהום פעיל בעור או ברקמות, אלה הסובלים מגידולים ממאירים או מקרים בהם קיימת קרבה של קוצב לב לאיבר המטופל, אינם מתאימים לטיפול באמצעות טכנולוגיה זו. מה חשוב לדעת לפני הטיפול?

המצאות של רקמת סחוס מספקת היא תנאי הכרחי לטיפול יעיל. על כן, חשוב לאבחן את שחיקת סחוס בשלבים המוקדמים, כשקיימת מספיק רקמת סחוס המאפשרת טיפול אפקטיבי. טיפול מוקדם תורם לחזרה טובה יותר לתפקוד מלא והוא עשוי אף למנוע את הצורך בניתוח להחלפת מפרק. 


כדי להעלות את הסיכוי להצלחת הטיפול יש להשלים את סדרת הטיפולים במהלך שבועיים. בזמן הטיפול וכשבועיים אחריו, יש לבצע פעילות מתונה כדי להימנע מעומס על המפרק המטופל. בנוסף, חשוב להקפיד על שתייה מספקת של מים ולהימנע מקפה ותכשירים נוספים.
הכתבה בשיתוף עם ד"ר שמוליק יצחק, מומחה באורתופדיה וברפואת ספורט. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שמואל יצחק - מרפאת מדטק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, עקמת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח לתיקון עקמת עדן 17/11/2019 00:52
 • לבתי בת 11 יש עקמת מעל 60 מעלות ואנו ממתינים לניתוח דרך בית חולים איכילוב. מה הסיכוי לבצע ניתוח חוזר כעבור כמה שנים ? האם הקיבוע של עמוד השדרה לא יפריע לגדילת העצמות בעתיד ? יש טכנולוגיה מועדפת לניתוח זה ?

 • + הוסף תגובה
קיפוזיס שלומי 13/11/2019 21:36
 • בעקבות נפילה מלפני 11 חודשים ושבר וקרעים בכתף ולחץ על החזה מאז הנפילה התחילתי להרגיש שהראש שלי הולך קדימה וקוצר נשימה מזה 3 חודשים אחרונים מרגיש שהכתפיים מעוגלות האם התסמינים האלה יכולים לנבוע מחוזר פעילות שנמשכו במשך זמן ממושך?

 • + הוסף תגובה
ביקורת אצל הרופא אורתוטיסט שמואל להב 14/11/2019 04:31
 • שלומי, גש לרופא שטיפל בך או לרופא אחר שיבדקו לעומק ויעזרו לך. בריאות שלמה

 • + הוסף תגובה
קיפוזיס שלומי 14/11/2019 05:48
 • איזה רופא מומחה לקיפוזיס? ואם יש לך רופא שאתה ממליץ עליו?

 • + הוסף תגובה
עקמת צילה 02/11/2019 18:00
 • שלום,הייתי אצל האורטופד ומבחינה גופנית כתוב:ריסר 1-2 ד1-ד5 21 מעלות, ד5-ל 2 30 מעלות ל 2-10 14 מעלות. רציתי לדעת מה הכוונה וכמה מעלות. האם זה בין 21 ל 30 מעלות?

 • + הוסף תגובה
עקמת אורתוטיסט שמואל להב 02/11/2019 19:09
 • אני מבין שהרופא הפנה אותך להשתמש במחוך? ריסר 1-2 אומר שהתחלת תהליך של סגירת עצמות, קרוב לודאי שקיבלת מחזור, ושיש לך עוד כשנה וחצי עד סיום הצמיחה. יש לך 3 עקמות בגב, אחת בת 21 מעלות, השניה בת 30 מעלות (זו העקמת בעטיה צריך להשתמש במחוך) והשלישית בת 14 מעלות. בגלל שלא סיימת צמיחה את חייבת! להשתמש במחוך שינסה לעצור את המשך ההחמרה. האם הרופא הפנה למחוך?

 • + הוסף תגובה
עקמת צילה 05/11/2019 11:52
 • בהמשך לתגובה. הרופא אמר שצריך מחוך. הבנתי רק שיש עקמת אחת של 30 מעלות, מה הכוונה של האחרות אם רק באחת מטפלים? האם זאת עקמת גבית? ואיך אתה יודע שבריסר 1-2 נשאר עוד שנה וחצי לצמיחה? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
עקמת וטיפול במחוך אורתוטיסט שמואל להב 05/11/2019 12:09
 • לא כתבתי חצי שנה כתבתי כחצי שנה. כלל אצבע אומר שחולפת חצי שנה בין ריסר לבא בתור. בריסר 5 מסיימים צמיחה, נותרו לך 3 ריסרים כפול חצי שנה- כ שנה וחצי.. העקמת הדומיננטית בת 30 מעלות, כשבונים מחוך נכון משתדלים לתמוך בכל העקמות. אל תמתינו וגשו לעשות מחוך בהקדם ! אני מייצר מחוכים אם תרצו אשמח לעבוד איתכם. לתיאום: 03-6121070, שמוליק

 • + הוסף תגובה
עקמת אורתוטיסט שמואל להב 09/11/2019 20:06
 • ראי את שכתבת לי: ד1-ד5 21 מעלות, ד5-ל 2 30 מעלות ל 2-10 14 מעלות. מחוליה D1 עד חוליה D5 יש עקמת בת 21 מעלות. מחוליה D5 עד חוליה L2 יש עקמת בת 30 מעלות ומחוליה L2 עד חוליה L10 עקמת בת 14 מעלות. D= דורסל= מותני, ו L =לומבר= גבי. מחוך משתדל ל"עבוד" על שלושת העקמות. מקובל שמריסר לריסר חולפים כ 6 חודשים, זה לא תמיד נכון אך כלל אצבע. כל זה מנסיון, אני מייצר מחוכים החל משנת 1971, יותר מ 40 שנים. בהצלחה, שמוליק 0522450955

 • + הוסף תגובה
עקמת צילה 10/11/2019 13:24
 • אם האורטופד כתב ריסר 1-2 אז היא בריסר 1.5? זאת אומרת שנשאר לה כפי שציינת כשנה וחצי להיות עם מחוך? יש לציין שעדיין לא קיבלה מחזור תודה על תשובתך

 • + הוסף תגובה
מועד סיום שימוש במחוך אורתוטיסט שמואל להב 10/11/2019 14:55
 • קרוב לוודאי אך כל גוף מתנהג אחרת, זו אחת הסיבות שעושים צילום כל חצי שנה, לפי הצילום ניתן לדעת מתי הבת סיימה את צמיחתה .

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!