//

הגורמים ודרכי הטיפול בשחיקת סחוס

מהי שחיקת סחוס, מה גורם לה, מהן השלכותיה של שחיקת סחוס ואיזו שיטת טיפול יכולה לסייע לטיפול בבעיה בקלות וביעילות ואף עשויה לייתר את הצורך בניתוח להחלפת מפרק? כל התשובות בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות
שחיקת סחוס היא תהליך ניווני של הסחוסים במפרקי הגוף. ברוב המקרים, מדובר בתהליך טבעי הנובע מהזדקנות הרקמה ומגורמים גנטיים או משפחתיים. במסגרת אורח החיים היושבני, בשל פעילות גופנית מועטה, הגוף והמפרקים נשחקים מוקדם יותר. פגיעה בתאי הסחוס מביאה לירידה הדרגתית בכמות הקולגן ובנפח הסחוס. כתוצאה מכך הסחוס הופך לדק יותר והוא אינו יכול למלא את תפקידו כבולם זעזועים במפרק. הפגיעה בסחוס גורמת להפרעה בתפקוד המפרק ובתנועתיות שלו ולכאבים הגוברים עם השנים. מהם הגורמים לשחיקת סחוס?

על פי מחקרים שונים, כ– 80% מהאנשים מעל גיל 65 סובלים משחיקה ניוונית של הסחוס כחלק מתהליך ההזדקנות הטבעי. אנשים בגילאים צעירים יותר סובלים משחיקה ניוונית בסחוס בעיקר בשל תאונות, חבלות, פציעות ספורט ולעתים בשל עודף משקל הגורם לשחיקה מוקדמת של הסחוסים במפרקי הירך ובברכיים. מהן השלכותיה של שחיקת סחוס?

הרס הסחוס במפרק גורם לכאבים, לקושי בתפקוד המפרק, לירידה בטווחי התנועה ולפגיעה באיכות החיים, בין אם מדובר בקושי בהליכה, בהגבלה בפעילות ספורט או באחיזה של חפצים עם הידיים.
הרס הסחוס גורם לכאבים עזים לקשיי תפקוד המפרק ולפגיעה בטווח התנועה שלו
כיצד ניתן לאבחן שחיקת סחוס?

הכלי הראשוני לאבחון שחיקת סחוס הוא צילום רנטגן פשוט. לעיתים נדרשים אמצעים מתקדמים יותר לאבחון הבעיה, כמו הדמיית MRI. מהו הטיפול המסורתי בשחיקת סחוס?

קיימות מספר דרכי טיפול בשחיקת סחוס:


נטילת תוספי מזון

תוספי מזון מסוג גלוקוז-אמין וכונדרואיטין, המהווים את אבני הבניין של הסחוסים, משמשים כטיפול שמרני בשחיקת סחוס. למרות זאת, תוצאות המחקרים השונים בנוגע ליעילותם של תוספי מזון אלה ואחרים אינן חד משמעיות. טיפול תרופתי 

הטיפול התרופתי בשחיקת סחוס כולל נטילת משככי כאבים ותרופות נוגדות דלקת. למרות שטיפול זה מספק הקלה בכאב, הוא אינו מסייע בפתרון שחיקת הסחוס עצמה.זריקות

קיימות זריקות שונות לטיפול בשחיקת סחוס:

• זריקות סטרואידים 
המשמשות להקלה בכאב והפגת הדלקת.


• זריקות חומצה היאלורונית 
התורמות לסיכוך המפרק, הזנת המפרק והורדת הדלקת, עם או בלי תוספת של קולגן.


• זריקות של רכז דם (PRP, אורטוקין)
שימוש בחומרים המצויים באופן טבעי בגוף האדם בריכוז גבוה מאוד לשם האצת תהליך הריפוי האזורי. 


• הזרקה של תאי גזע מזנכימליים
תאי הגזע המזנכימליים מסייעים בתמיכה ובנייה מחדש של הסחוס. כדי להפיקם, יש צורך בשאיבה של רקמת שומן מהגוף, בידוד תאי הגזע ממנה והזרקתם למפרק לצורך תמיכה בסחוס. פיזיותרפיה

מסייעת בהקלה בכאב ובשיפור התנועתיות.


למרות שהטיפולים שהוזכרו לעיל עשויים להקל על הסימפטומים השונים המתפתחים עקב השחיקה, תועלתם היא זמנית והם אינם פותרים את הבעיה מיסודה. כאשר הכאבים וההפרעה בתפקוד מתגברים למרות כל הטיפולים, יתבצע ניתוח להחלפה חלקית או שלמה של המפרק.
למרות שהטיפולים השונים עשויים להקל על הסימפטומים הנובעים מהשחיקה, הם אינם פותרים את הבעיה מיסודה
טיפול בתהודה מגנטית MBST

טכנולוגיה המבוססת על תהודה מגנטית (דומה ל MRI – שדה מגנטי ב- 3 מישורים), מעבירה אנרגיה לתאי הסחוס באמצעות אותות ותדר מסוים. הטיפול בתהודה מגנטית "מעורר" ומשפעל את תאי הסחוס וכך מסייע בהפקת  סיבי קולגן, המיוצרים בתאי הסחוס במפרק. הסיבים מעבים את תשתית הסחוס הקיים ושומרים על תאי הסחוס. אם מתבצע מוקדם, טיפול זה עשוי לשפר משמעותית את מצב השחיקה ואף לסייע למטופל לחזור לתפקוד שגרתי לטווח ארוך. 
קראו עוד: כאב גב שלא חולף? אולי מדובר בבעיה במערכת הפאסיה 
מהו מהלך הטיפול ?

• ייעוץ ראשוני מקיף 
במהלכו מתבצעת הערכת מצב המפרק והכוונה על ידי אורתופד מומחה.


• מילוי שאלון  VAS
שאלון המשמש להערכת התפקוד ומידת הכאב.


• סדרת טיפולים בטכנולוגיית תהודה מגנטית
הסדרה כוללת תשעה טיפולים יומיים האורכים כשעה, במשך שבועיים.• פגישת ייעוץ והדרכה על ידי פיזיותרפיסט/ית
לשיפור תנועתיות המפרק ולקבלת הדרכה לתנועה נכונה.


• הדרכה לפעילות ואיזון המפרק/האיבר והשרירים 


• בדיקת מעקב להערכת מצב המפרק 
מתבצעת על ידי אורתופד מומחה, כ- 3 חודשים ולאחר כשנה מתום הטיפול.
מהם היתרונות בטיפול זה?

מדובר בטיפול שאינו פולשני ולרוב אינו כרוך בכאבים או תופעות לוואי. טיפול זה עשוי לסייע בהחזרת התנועתיות והפעילות במפרק לקדמותם לאחר תקופה קצרה יחסית של 3-6 חודשים.לאילו מטופלים הוא מתאים?

הטיפול מתאים לכל גבר או אישה הסובלים משחיקה בסחוסים במפרקים השונים ובפרט ספורטאים לאחר חבלות או נזק לרצועות או לאחר ניתוחי ארתרוסקופיה הסובלים מנזק סחוסי, נפיחות, שברים תוך מפרקיים ועוד. יש לציין כי ביצוע הטיפול מותנה בקיום של רקמת סחוס מספקת. 


נשים בהריון, אלה הסובלים מזיהום פעיל בעור או ברקמות, אלה הסובלים מגידולים ממאירים או מקרים בהם קיימת קרבה של קוצב לב לאיבר המטופל, אינם מתאימים לטיפול באמצעות טכנולוגיה זו. מה חשוב לדעת לפני הטיפול?

המצאות של רקמת סחוס מספקת היא תנאי הכרחי לטיפול יעיל. על כן, חשוב לאבחן את שחיקת סחוס בשלבים המוקדמים, כשקיימת מספיק רקמת סחוס המאפשרת טיפול אפקטיבי. טיפול מוקדם תורם לחזרה טובה יותר לתפקוד מלא והוא עשוי אף למנוע את הצורך בניתוח להחלפת מפרק. 


כדי להעלות את הסיכוי להצלחת הטיפול יש להשלים את סדרת הטיפולים במהלך שבועיים. בזמן הטיפול וכשבועיים אחריו, יש לבצע פעילות מתונה כדי להימנע מעומס על המפרק המטופל. בנוסף, חשוב להקפיד על שתייה מספקת של מים ולהימנע מקפה ותכשירים נוספים.
הכתבה בשיתוף עם ד"ר שמוליק יצחק, מומחה באורתופדיה וברפואת ספורט. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שמואל יצחק - מרפאת מדטק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אורטופדיה כף רגל וקרסול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תרופה ברקסין לינדה 08/08/2020 20:31
  • שלום רב ! מזה יומיים לוקחת כדור ברקסין - לכאבים באגודל שמאל ואי יכולת לקופף את האצבע. אחרי יומיים - קמתי עם עפעם שמאל נפוח האם יכול להיות תופעות לוואי של התרופה ברקסין? אשמח לתשובה - תודה צפונית

  • + הוסף תגובה
שבר בסיס מסרק 5 נאילה 07/08/2020 19:40
  • שלום רב אתמול הורדתי סד גבס בכף רגל בעקבות שבר בסיס מסרק 5 (שבר לא גדול) לאחר שבועיים של קיבוע. לאחר הורדת הסד גבס המליצו לי על מגף גבס דריכה קצר למשך חודש. התחלתי להשתמש במגף. השאלות שלי : האם אני יכולה לדרוך על הרגל בלי קביים? והאם אני יכולה להוריד את המגף בזמן שינה או במהלך היום לשם אוורור כף הרגל? והאם מותר לעסות את כף הרגל בעזרת שמן זית למשל? תודה מראש וכל טוב

  • + הוסף תגובה
מכה באצבע ברגל - שבר יובל 06/08/2020 14:34
  • שלום רב. לפני יומיים קיבלתי חבלה חזקה מאוד באצבע הסמוכה לאצבע הקטנה ברגל. היא התנפחה, שינתה צבע, ורגישה מאוד למגע. ביקרתי אצל רופא שאמר שיתכן וזה אכן שבר, והמליץ על קיבוע. מה שמטריד אותי הוא שאיבדתי את היכולת להזיז את האצבע, גם במאמץ. אני יכול להזיזה קדימה, אך לא לקפל אותה לגמרי כמו ברגל השניה. האם יש צורך בבירור רפואי נוסף?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!