יישור שיניים: באילו מצבים הוא נדרש ומהן השיטות הקיימות?

מה גורם לאי סדירות השיניים וליקויי סגר, האם יישור שיניים נדרש מסיבות אסתטיות בלבד ומהן הדרכים השונות שיסייעו לפתרון הבעיה? המידע בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 12/05/2019


יישור שיניים יתבצע במקרים בהם מתגלים ליקויי סגר ויחסים לא תקינים בין הלסתות. שיניים בולטות או מסובבות, מרווחים בין השיניים, או יחסים לא תקינים בין הלסתות, יצריכו טיפול אורתודנטי ליישור שיניים ותיקון ליקויי הסגר.מהם הגורמים לאי סדירות השיניים ולליקויי סגר?


קיימים מספר גורמים שיכולים להוביל לאי סדירות השיניים ולליקויי סגר:

גורמים גנטיים

א- סימטריה בין עצמות הגולגולת עלולה להוביל להתפתחות לא תקינה של הלסתות ולליקויי סגר. בנוסף, מקרים של לשון קשורה (מצב מולד בו חלקה התחתון של הלשון קשור בצורה לא תקינה לרצפת חלל הפה) עלולים להוביל לתפקוד לקוי של הלשון ולהתפתחות לא תקינה של הלסתות.הרגלים לקויים

מציצת אצבע או מוצץ, נשימה דרך הפה, דחיפת לשון, אכילת מאכלים רכים ואי לעיסה, כל אלה עלולים להוביל לשיבוש תהליך התפתחות הלסתות.מדוע מומלץ לטפל באי סדירות השיניים ובליקויי סגר, מהן ההשלכות של אי טיפול?

מעבר להיבט האסתטי, אי סדירות של השיניים וליקויי סגר עלולים לגרום לבעיות תפקודיות שונות, בהן לעיסה לא תקינה שתוביל לבעיות עיכול, נשימה לקויה שעלולה לגרום לפגיעה בשינה, להשפיע על ההתפתחות ועוד.

אי סדירות השיניים וליקויי סגר אינם מהווים רק בעיה אסתטית, אלא הם עלולים לגרום לבעיות תפקודיות שונות 

מהן הדרכים השונות ליישור שיניים?

קיימות שלוש שיטות מרכזיות ליישור שיניים:

1.  השיטה המניעתית

כמו בכל תחום ברפואה, מניעה היא הדרך היעילה ביותר לטיפול בבעיות שונות. כדי למנוע התפתחות לא תקינה של הלסתות חשוב להקפיד על אורח חיים בריא עוד במהלך ההריון, בזמן התפתחות העובר. עישון, צריכת אלכוהול ומצבי סטרס קיצוניים עלולים לפגוע בהתפתחות הכללית של העובר ובפרט בהתפתחות הלסתות. עם הולדת התינוק חשוב לשלול בעיות שונות שעלולות להוביל להתפתחות לא תקינה של הלסתות, בהן תזוזה של החוליה הראשונה בעמוד השדרה וקיום של לשון קשורה, ולטפל בהן במידה וקיימות. בהמשך, חשוב ללמד את הילד לנשום בצורה נכונה דרך האף ולא דרך הפה ולהקפיד על אכילה של מזונות קשים מגיל שנה ומעלה. 


2.  השיטה האירופאית: שימוש במכשירים תפקודיים 

השיטה האירופאית נועדה לטיפול במקרים בהם קיימת בעיה בהתפתחות הלסתות. שיטה זו כוללת שימוש בפלטות נשלפות אותן יש להציב בפה במשך 12-20 שעות בכל יממה.  הפלטות מסייעות לגדילה נורמלית של הלסתות ומיקום נכון של השיניים ללא כל הפעלת לחץ עליהן.


מהם היתרונות בשיטה האירופאית?

השיטה האירופאית מתקנת את מנח הלסתות ועל כן מטפלת בשורש הבעיה. בנוסף, היא אינה כרוכה בהפעלת לחץ או כוח על השיניים והלסתות. כמו כן, מדובר בטיפול אותו ניתן להתחיל בגיל מוקדם מאוד.


מהם החסרונות?

החיסרון בשיטה זו היא כי היא דורשת שיתוף פעולה הן מצד ההורים והן מצד הילד. 3. השיטה האמריקאית: יישור שנים קבוע תוך הפעלת כוח 

שיטה זו היא השיטה הרווחת בארץ ולרוב תתבצע בגילאי 10-12, בשלב בו בקעו כל השיניים הקבועות. שיטה זו מטפלת במנח השיניים ולא בלסתות באמצעות שימוש במכשירים קבועים, כמו פלטות מתכת, קוביות או פלטות שקופות. טיפולים אלה מפעילים כוח ולחץ על השיניים  במטרה להחזיר אותן למנח תקין. מדובר בטיפול קבוע שלרוב ימשך מספר שנים. 


מהם היתרונות בשיטה האמריקאית?

מדובר בשיטה קבועה שאינה מצריכה שיתוף פעולה מצב הילד או ההורים. 


מהם החסרונות?

יישור השיניים הקבוע מפעיל לחץ רב על השיניים והלסתות. בנוסף, שיטה זו אינה מטפלת במקור הבעיה ומשנה את מנח הלסתות, אלא מסייעת ביישור השיניים בלבד. לכן, בסיום הטיפול השיניים עלולות לחזור למנח לא תקין. הכתבה בשיתוף עם ד"ר מיכאל גורבונוס, רופא שיניים, מבצע יישור שיניים ולסתות תפקודי בשיטה האירופאית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר מיכאל גורבונוס השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, יישור שיניים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קיבוע רינת 04/12/2019 21:35
 • שלום, עשיתי בעברי הרחוק כנערה (לפני כ 17 שנה) יישור שיניים, הם היו בולטות החוצה אבל לא עקומות. בסוך כל הטיפולים עשו לי קבוע שמאז איתו. לאחרונה אני רואה ששתי שיניים קידמיות למטה קצת התעקמו ואני מרגישה כאילו השיניים למעלה שוב בולטות החוצה. האם הקיבוע לא אמור למנוע תזוזות של השיניים? מה ניתן לעשות? אציין שאני אחרי לידה רביעית אם זה יכול להיות קשור. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
קיבוע דר' ששי צדוק 06/12/2019 05:49
 • רינת שלום בריחת שיניים קדימה יכולה להיגרם עקב שאריות גדילה בפנים, מבעיות חניכיים/ שינויים הורמונליים בהריון, ויתכן שהקיבוע מנותק. גשי למרפאה בה טופלת להיבדק. להם יש את הצילומים המקוריים להשוואה. בברכה דר' ששי צדוק

 • + הוסף תגובה
שן אחרונה ליאןר 02/12/2019 20:54
 • בן 23 עשיתי גשר והאורתודנט לא שם לי בשן הכי אחרונה למעלה בשמאל ובימין כלום. זה תקין? כי השן מצד שמאל לא יצאה לי עד הסוף..

 • + הוסף תגובה
שן אחרונה דר' ששי צדוק 02/12/2019 21:48
תגובה ליאור 03/12/2019 11:56
 • אבל השן בסוף חצי יצאה וחצי בפנים זה הגיוני שהיא תישאר ככה?

 • + הוסף תגובה
שאלה עדי 25/11/2019 15:18
 • שלום, רציתי לדעת מדוע בד"כ כאשר מטופל מסיים את הטיפול האורטודנטי ומקבל פלטות שקופות ללילה ואז כשלעיתים קורה שאחרי תקופה הפלטה נשברת לו, מדוע לוקחים לו מידות מחדש לפלטה ולא שומרים את המידות המקוריות שהן בעצם כאשר השיניים היו במצב הכי מושלם? כי כמו שאתה יודע, בלא מעט מקרים הפלטה כאשר היא נשברת זה קורה לפעמים אחרי שאותו אדם לא שם את הפלטה מספר ימים ואז תוסיף לזה עוד המתנה לתור לרופא למידות כך שבלא מעט מקרים קיימת תזוזה מסויימת של השיניים אז למה רוב האורטודנטים לא שומרים או נותנים לפציינט לשמור את המידות המקוריות?

 • + הוסף תגובה
שאלה דר'ששי צדוק 26/11/2019 15:38
 • עדי שלום בחלק גדול מהמקרים בזמן הכנת הפלטה יש פגיעה בגבס, לכן רק בחלק מהמקרים ניתן להשתמש שנית. תמיד ניתן לברר עם הרופא המטפל לגבי המודל. בברכה דר' ששי צדוק

 • + הוסף תגובה
שאלה עדי 27/11/2019 16:01
 • אז למה לא משתמשים בשיטת המדידה של הסריקה? ואז בעת הורדת הגשר כשמצב השיניים הוא מושלם, לוקחים מדידה לפלטה לא בשיטת הגבס אלא בשיטת סריקה ואז קובץ הסריקה של השיניים נשמר תמיד ובעתיד אפשר להשתמש בו כאשר הפלטה של הערב נשברת. מדוע לא משתמשים בשיטת הסריקה?

 • + הוסף תגובה
שאלה דר'ששי צדוק 28/11/2019 11:44

הצטרפו לאינדקס הרופאים!