יישור שיניים: באילו מצבים הוא נדרש ומהן השיטות הקיימות?

מה גורם לאי סדירות השיניים וליקויי סגר, האם יישור שיניים נדרש מסיבות אסתטיות בלבד ומהן הדרכים השונות שיסייעו לפתרון הבעיה? המידע בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותיישור שיניים יתבצע במקרים בהם מתגלים ליקויי סגר ויחסים לא תקינים בין הלסתות. שיניים בולטות או מסובבות, מרווחים בין השיניים, או יחסים לא תקינים בין הלסתות, יצריכו טיפול אורתודנטי ליישור שיניים ותיקון ליקויי הסגר.מהם הגורמים לאי סדירות השיניים ולליקויי סגר?


קיימים מספר גורמים שיכולים להוביל לאי סדירות השיניים ולליקויי סגר:

גורמים גנטיים

א- סימטריה בין עצמות הגולגולת עלולה להוביל להתפתחות לא תקינה של הלסתות ולליקויי סגר. בנוסף, מקרים של לשון קשורה (מצב מולד בו חלקה התחתון של הלשון קשור בצורה לא תקינה לרצפת חלל הפה) עלולים להוביל לתפקוד לקוי של הלשון ולהתפתחות לא תקינה של הלסתות.הרגלים לקויים

מציצת אצבע או מוצץ, נשימה דרך הפה, דחיפת לשון, אכילת מאכלים רכים ואי לעיסה, כל אלה עלולים להוביל לשיבוש תהליך התפתחות הלסתות.מדוע מומלץ לטפל באי סדירות השיניים ובליקויי סגר, מהן ההשלכות של אי טיפול?

מעבר להיבט האסתטי, אי סדירות של השיניים וליקויי סגר עלולים לגרום לבעיות תפקודיות שונות, בהן לעיסה לא תקינה שתוביל לבעיות עיכול, נשימה לקויה שעלולה לגרום לפגיעה בשינה, להשפיע על ההתפתחות ועוד.

אי סדירות השיניים וליקויי סגר אינם מהווים רק בעיה אסתטית, אלא הם עלולים לגרום לבעיות תפקודיות שונות 

מהן הדרכים השונות ליישור שיניים?

קיימות שלוש שיטות מרכזיות ליישור שיניים:

1.  השיטה המניעתית

כמו בכל תחום ברפואה, מניעה היא הדרך היעילה ביותר לטיפול בבעיות שונות. כדי למנוע התפתחות לא תקינה של הלסתות חשוב להקפיד על אורח חיים בריא עוד במהלך ההריון, בזמן התפתחות העובר. עישון, צריכת אלכוהול ומצבי סטרס קיצוניים עלולים לפגוע בהתפתחות הכללית של העובר ובפרט בהתפתחות הלסתות. עם הולדת התינוק חשוב לשלול בעיות שונות שעלולות להוביל להתפתחות לא תקינה של הלסתות, בהן תזוזה של החוליה הראשונה בעמוד השדרה וקיום של לשון קשורה, ולטפל בהן במידה וקיימות. בהמשך, חשוב ללמד את הילד לנשום בצורה נכונה דרך האף ולא דרך הפה ולהקפיד על אכילה של מזונות קשים מגיל שנה ומעלה. 


2.  השיטה האירופאית: שימוש במכשירים תפקודיים 

השיטה האירופאית נועדה לטיפול במקרים בהם קיימת בעיה בהתפתחות הלסתות. שיטה זו כוללת שימוש בפלטות נשלפות אותן יש להציב בפה במשך 12-20 שעות בכל יממה.  הפלטות מסייעות לגדילה נורמלית של הלסתות ומיקום נכון של השיניים ללא כל הפעלת לחץ עליהן.


מהם היתרונות בשיטה האירופאית?

השיטה האירופאית מתקנת את מנח הלסתות ועל כן מטפלת בשורש הבעיה. בנוסף, היא אינה כרוכה בהפעלת לחץ או כוח על השיניים והלסתות. כמו כן, מדובר בטיפול אותו ניתן להתחיל בגיל מוקדם מאוד.


מהם החסרונות?

החיסרון בשיטה זו היא כי היא דורשת שיתוף פעולה הן מצד ההורים והן מצד הילד. 3. השיטה האמריקאית: יישור שנים קבוע תוך הפעלת כוח 

שיטה זו היא השיטה הרווחת בארץ ולרוב תתבצע בגילאי 10-12, בשלב בו בקעו כל השיניים הקבועות. שיטה זו מטפלת במנח השיניים ולא בלסתות באמצעות שימוש במכשירים קבועים, כמו פלטות מתכת, קוביות או פלטות שקופות. טיפולים אלה מפעילים כוח ולחץ על השיניים  במטרה להחזיר אותן למנח תקין. מדובר בטיפול קבוע שלרוב ימשך מספר שנים. 


מהם היתרונות בשיטה האמריקאית?

מדובר בשיטה קבועה שאינה מצריכה שיתוף פעולה מצב הילד או ההורים. 


מהם החסרונות?

יישור השיניים הקבוע מפעיל לחץ רב על השיניים והלסתות. בנוסף, שיטה זו אינה מטפלת במקור הבעיה ומשנה את מנח הלסתות, אלא מסייעת ביישור השיניים בלבד. לכן, בסיום הטיפול השיניים עלולות לחזור למנח לא תקין. הכתבה בשיתוף עם ד"ר מיכאל גורבונוס, רופא שיניים, מבצע יישור שיניים ולסתות תפקודי בשיטה האירופאית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר מיכאל גורבונוס השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים יישור שיניים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
האם הטיפול מתעכב בעקבות קוביות שנפלו? מאיה 20/05/2020 19:50
 • שלום. לפני כחודש, בתקופת הקורונה האגרסיבית, לצערי נפלו לי 2 סמכים בלסת העליונה ובגלל שאי אפשר היה לתקן את זה מיד כי לא היה עזרה ראשונה אורתודנטית, השיניים בלי הסמכים זזו מאוד עד שהמרפאות חזרו לפעילות. האבסורד הוא שהייתי כבר נגיעה לקראת סוף הטיפול והיה לי שרשרת לסגירת רווחים... כאשר באתי לאורתודנט, כדי להדביק את הסמכים חזרה, הוא הדביק לי אותן, החליף את החוט ליותר דק ושם גומיות בודדות על כל שן. במהלך הטיפול לא הייתי מרוכזת ולא שאלתי אותו מהי הסיבה לכך. למה הוא עשה את זה? למה הוא לא שם לי בחזרה את השרשרת שהייתה מקודם? זה עלול לעכב את הטיפול?

 • + הוסף תגובה
קורונה ששי 21/05/2020 12:10
 • מאיה שלום כפי שאת מבינה יהיה עיכוב מסויים, אבל לא נזק. לא שמו לך שרשרת כי היא מקשה על תזוזת השיניים לכיוון הקשת וכנראה אולי בגלל שאין רווחים. בהצלחה דר' ששי צדוק

 • + הוסף תגובה
שן כלואה - בת 7 בוריס 10/05/2020 21:50
 • שלום רב, בתי בת ה-7 עברה עקירת שן חלבית לפני חצי שנה עקב דלקת בשן שהשחירה. במקומה היתה אמורה לצאת שן חדשה אבל היא טרם בקעה ומסתבר שהשן היא שן כלואה. הגענו ליעוץ אורטודנטי ונאמר לנו שבצילום רואים משהו מוזר בשן הכלואה (צילום מצורף) ושעלינו לבצע סיטי לפני התחלת טיפול של פינוי מקום לשן הכלואה ובהמשך (כנראה) משיכתה בפעולה כירורגית. הסיבה לתצלום הסיטי - אורטודנטית רואה משהו חשוד בשן (שורש?) בצורת משולש. שאלתי היא - האם זהו הטיפול הנכון? האם תצלום הסיטי חובה? הילדה עברה מעל 3 צילומים (כולל פנורמי) בשנה האחרונה ואנו חוששים מכמות הקרינה שהילדה נחשפת אליה. מצורף קישור לצילומים, לעיון. תודה רבה. https://drive.google.com/open?id=1hu0w4qgb7muZGjp9GSdh9adCR-OFhSJz

 • + הוסף תגובה
שן כלואה ששי 11/05/2020 05:38
 • בוריס שלום, ניתן להמתין עם צילום ה ct עד השלב בו יש מספיק מקום למשיכת השן הכלואה ואז לבצע צילום פריאפיקלי קטן ורק אם הכירורג יבקש, לבצע ct . בברכה דר' ששי צדוק

 • + הוסף תגובה
סד לילה ליאל 30/04/2020 11:26
 • שלום דוקטור הורידו לי את הגשר אחרי כמעט שנה ושמו לי קיבועים ב6 שיניים עליוניות ותחתונות. האורתודנט שלי אמר שאני צריכה גם לקבל סד לילה ושאחרי חצי שנה אני צריכה לבוא לביקורת לראות אם צריך להמשיך. אני ביררתי לגבי סד הלילה והוא יגיע כנראה קרוב לשבועיים מהיום שהורידו לי את הגשר רציתי לדעת מה יכול לקרות אם ארכיב את הסד רק אחרי שבועיים? זה מסוכן?

 • + הוסף תגובה
סד לילה ששי 02/05/2020 08:46
 • ליאל שלום את צריכה לפנות לרופא המטפל. רק הוא ידע לתת את התשובה הנכונה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!