האם חוש ריח לקוי עלול להיות מסוכן?

אומרים שהאף יודע לזהות כמות עצומה של ריחות. אבל מה קורה כשהוא נפגע? האם פרט לתיאבון שעלול גם הוא להיפגע, קיימות סכנות נוספות כשחוש הריח לא תקין? מחקר חדש מצא קשר בין חוש ריח לקוי ועלייה בסיכון לתמותה. הפרטים בכתבה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 13/05/2019


ככל שאנו מתבגרים, כך הולך ונחלש חוש הריח שלנו. אלא שלהבדיל מחוש הראייה וחוש השמיעה, אנחנו פחות נוטים להבחין בהתדרדרות של חוש הריח.


ישנם מחקרים שכבר מצאו קשר בין אובדן חוש הריח ומחלות האלצהיימר והפרקינסון – שתי מחלות הקשות לאבחון בשלבי המוקדמים. לקות בחוש הריח, כך נמצא, עלולה להיות סימן מקדים להתפתחות אחת מהמחלות הנוירודגנרטיביות הללו.חוש הריח ותמותה

פרט לפוטנציאל שבלקות חוש הריח כזיהוי נבואי למחלה, מחקרים אחרים הראו שלקות בחוש הריח עלולה להעלות את הסיכון לתמותה במבוגרים. אלא שמחקרים אלו היו בעלי תקופת מעקב קצרה ועל כן לא הובילו למסקנה חד משמעית. בנוסף, החוקרים לא יכלו להראות האם הירידה בחוש הריח נבעה ממצב בריאותי אחר, שהיה בעצמו הגורם העיקרי לעלייה בסיכון לתמותה.


כעת, מחקר חדש של אוניברסיטת המדינה של מישיגן, אשר פורסם בכתב העת Annals of Internal Medicine, בחן קבוצה של 2,289 מבוגרים בגילאים 71-82.


בתחילת המחקר, כל משתתף עשה מבחן הרחה בשם (BSIT (Brief Smell Identification Test, שבו החוקרים הציגו 12 ריחות מוכרים וביקשו מהמשתתפים לזהות מהו הריח מתוך רשימה של 4 אופציות. בהתאם לנתונים במבחן BSIT החוקרים הגדירו את חוש הריח של כל משתתף כטוב, ממוצע או גרוע.  במשך 13 שנה עקבו החוקרים אחר המשתתפים. עד תום המחקר 1,211 משתתפים נפטרו.

המחקר החדש מצא קשר מפתיע בין חוש ריח לקוי לירידה בתמותה
ירידה בחוש הריח

החוקרים גילו כי חוש ריח לקוי היה נפוץ יותר בקרב גברים, שחורים, אנשים ששתו יותר אלכוהול ואנשים שעישנו. 


המחקר זה, החוקרים הראו כי אנשים השייכים לאחת הקבוצות המצוינות לעיל היו בעלי סיכון גבוה יותר ב-46% לתמותה בטווח של 10 שנים, בהשוואה לאלו שהוגדרו כבעלי חוש ריח טוב. עם זאת, בטווח של 13 שנה השינוי בשיעורי הסיכון התמותה ירד ל-30%. החוקרים משערים שהדבר קשור לגיל המשתתפים, שהוא בממוצע 75.6 בתחילת המחקר: אנשים נפטרים בסופו של דבר, ללא קשר למצב חוש הריח שלהם.


גם לאחר שהחוקרים עשו התאמה למצב סוציו-אקונומי, אורחות חיים ומצבים בריאותיים הקיימים במשתתפים, התוצאות עדיין היו משמעותיות. 


גם אנשים שהחוקרים הגדירו כבעלי חוש ריח ממוצע היו עם סיכון מוגבר ב-17% לתמותה בטווח של 10 שנים, ו-11% בטווח של 13 שנים, בהשוואה לאלו שהוגדרו כבעלי חוש ריח טוב. 


עוד טוענים החוקרים, כי המחקר העלה שהמחלות דמנציה ופרקינסון מסבירות רק 22% מהעלייה בסיכון לתמותה בטווח של 10 שנים. בנוסף, בגלל שחוש ריח לקוי מפחית את ההנאה מאוכל, הדבר עלול לגרום לירידה במשקל. במבוגרים, ירידה במשקל גם עלולה להעלות את הסיכון לתמותה ולטענת החוקרים מדובר בעלייה של 6% בטווח של 10 שנים.עוד קשר מעניין

בסופו של דבר, לאחר ניתוח מעמיק של הנתונים, החוקרים טוענים כי העלייה בסיכון לתמותה הייתה דומה בשני המינים וללא קשר למוצא האתני. בנוסף, היא בלטה באנשים שדרגו את הבריאות שלהם כטובה עד מצוינת בתחילת המחקר. בקרב אנשים אלו, חוש ריח לקוי נמצא קשור לעלייה בסיכון גבוה יותר ב-62% לתמותה מכל סיבה שהיא בטווח של 10 שנים, ול-40% סיכון גבוה יותר לתמותה מכל סיבה שהיא בטווח של 13 שנים. קשר זה לא עלה בקרב אנשים עם בריאות סבירה עד לקויה.


ממגבלות המחקר: מבחן ההרחה BSIT התבצע רק בתחילת המחקר, וייתכן כי חלק מהמשתתפים סבלו מהרחה לקויה רק לזמן קצר (במקרה של חום או התקררות, למשל); לא נבדק האם חוש הריח השתנה בזמן המחקר (למשל, האם המשתתפים עם חוש ריח לקוי תמיד היו כך או שהוא התדרדר במהלך השנים); זהו מחקר תצפיתי ולכן לא ברורה הסיבה לתוצאות. 


לסיכום, דרושים מחקרים נוספים בטרם ניתן יהיה לעשות שימוש במידע זה כחלק ממערך הפרקטיקה הרפואית. פורום אף וסינוסים

ד"ר אלימלך דויטש

ד"ר אלימלך דויטש מומחה א.א.ג, מנהל מחלקת אף אוזן גרון
ד"ר אלימלך דויטש, מומחה אף אוזן גרון, מנהל מחלקת אף אוזן גרון משנת 1994. תחומי ההתמחות העיקריים של ד"ר אלימלך דויטש עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • כאבים באף ובפנים מצד ימין
 • תמר
 • 20/05/2019 19:09
 • לפני כ 6 שנים החלו לי כאבים בחלק העליון של האף מצד ימין. הכאב היה בעיקר בלילה כאשר הייתי במצב שכיבה. לפני כשנה הכאבים התפשטו מעל האף מעל לגבה. לפעמים בעיקר כאשר הייתי מנוזלת הכאב היה חד יותר. שוב הכאבים היו בעיקר בלילה ובזמן הקימה בבוקר ונעלמו לאחר שקמתי. לפני כחצי שנה התחלתי להרגיש גם כאבים מעומעמים ונודדים בחלק הימני של הפנים ובצד ימין של הראש ואוזן ימין. באחד הימים הרגשתי כאב בחניכיים בצד ימין גם ובחניכיים העליונות וגם התחתונות. כיום אני מרגישה מידי פעם כאב חד באף מצד ימין ומעליו בעיקר בלילה וכאשר אני מתעוררת בבוקר. ומשך היום אני מרגישה כאבים נודדים מעומעמים בצד ימין של הפנים והראש ולעיתם גם קצת בצד שמאל. רופאת המשפחה חשבה בתחילה שזה סינוסיטיס וקיבלתי אנטיביוטיקה. כאשר לא עבר הפנתה אותי לרופא אף אוזן גרון. הבדיקה האנדוסקופית היתה תקינה. בדיקת CT נמצא: המבנה הגרמי של עצמות הפנים תקין אוסטאומה בתאי האתמואיד מימין בקוטר 4 ממ ללא שינוי מבדיקה קודמת מודגם איוורור תקין של מערות הפנים מחיצת האף סוטה ימינה קונכות האף משמאל היפרטרופיות מבנה הנאזופרינקס תקין ובסיכום: ללא עדות לסינוסים חריפה או כרונית. ברצוני להוסיף שאני סובלת מנזלת כרונית. וגם לפני כ 3 שנים איבדתי שמיעה באוזן ימין שהשתפרה לאחר קבלת סטרואידים. MRI שנעשה אז היה תקין. השאלה: האם יכול להיות שהאוסטאומה היא הגורם לכאבים (מכיוון שהכאב העיקרי מתחיל שם) או יתכן שהסיבה נובעת מסיבה עיצבית או סיבה אחרת

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • דימום מהאף לילדה בת 7
 • מורן
 • 18/05/2019 20:20
 • כיח
 • ח
 • 15/05/2019 14:25
 • שלום רב ד"ר יש לי שאלה אני בן 25 מגיל צעיר יש לי מידי פעם לא תמיד בעיקר בבוקר אחרי שינה כיח מוגלתי או דמי כזה שיורד מלמטה כמו כן יש לי יובש עיינים ובפה ובחלקי גוף שונים לא איתרו מה מקור הבעיה אבל רציתי לשאול האם הכיח המוגלתי דמי הזה זה קשור ליובש ? כי יש לי את זה הרבה שנים ואין תסמינים של שיעול או חום וכדומה ובדיקות דם כולל מדדי דלקת שעשיתי תקינות. הכיח הדמי מגיע גם בזמנים שיש לי לפעמים חומציות בפה הרגשה של חומציות בן 25

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
רופאים בתחום
ד"ר אברהם אברג'ל ד"ר אברהם אברג'ל
מומחה בניתוחי ראש-צוואר וניתוחי אף וסינוסים. רופא... קרא עוד
ד"ר דוד אולנובסקי ד"ר דוד אולנובסקי
רופא אף אוזן גרון בכיר, מטפל גם בילדים קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ