קרע בגיד הכתף: מה גורם לו ואיך ניתן לטפל?

קרע בגיד הכתף הוא תופעה נפוצה ממנה צפויים לסבול כשליש מהמבוגרים בגילאי 50 ומעלה. הפציעה השכיחה, עלולה להתפתח עקב טראומה או שחיקה של הגידים באזור, והיא גורמת לכאבים עזים, לחולשה אזורית ולהגבלה בתנועת הכתף. אילו תסמינים יעידו על קרע בגיד הכתף ומהן דרכי הטיפול האפשריות? התשובות בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 13/05/2019
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם דר' אורן צביאלי
אורתופד בכיר במעייני הישועה, מנהל יחידת כתף ומרפק.
הצג טלפון מספר מקשר
i


כ-30% מהמבוגרים בגילאי 50 ומעלה יסבלו מקרע בגידי השרוול המסובב. גידים אלה, מחברים בין השרירים לעצם הזרוע והם אמונים על התנועה הרב כיוונית של הכתף. 


למעשה, קרע בכתף אינו מתאר בעיה יחידה אלא מספר תופעות שעלולות להופיע בדרגות חומרה שונות: החל מצביטה, דרך קרע חלקי ועד לקרע מלא. מהם סוגי הקרעים הקיימים?

קיימים שני סוגים מרכזיים של קרעים:

קרע טראומטי

קרע בגיד שנגרם בשל פציעה מסוימת. ברוב המקרים התסמינים המעידים על הקרע יופיעו מיד לאחר הפציעה ויכללו כאב, חולשה אזורית ומגבלה בתנועה.


קרע ניווני

נגרם לרוב בשל קיום צביטה מכאנית (תסמונת הצביטה) של גידי השרוול המסובב. תסמונת הצביטה היא בעיה שכיחה המתפתחת עקב לחץ מתמשך של עצמות מפרק הכתף על הגידים. אם היא אינה מטופלת, התסמונת עלולה לגרום לשחיקה של הגידים ולבסוף לקרע שלהם. בגלל שהוא נוצר בהדרגה הקרע יכול להיות קיים במשך שנים ולא לעורר תגובה דלקתית או כאב. אילו גורמי סיכון עלולים להוביל לקרע בגיד הכתף?

כפי שצוין לעיל, הגיל מהווה גורם משמעותי להתפתחות קרע בגיד הכתף. מעבר לכך, קיימים מספר גורמי סיכון שעלולים להוביל לקרע ניווני בגיד הכתף, בהם עבודות פיזיות הכרוכות בביצוע של תנועות חוזרניות מעל לגובה הכתף (הרמת משאות כבדים, צביעת תקרות ועוד) וכן גם גורמים מולדים, כמו מבנה מעוקל של עצם השכם הגורם ללחץ מוגבר המופעל על הגידים ומביא לשחיקתם. גיל מהווה גורם סיכון משמעותי להתפתחות קרע בגיד הכתף. כ-30% מהמבוגרים בעשור החמישי ומעלה לחייהם יסבלו מהבעיה

אילו תסמינים עלולים להעיד על קרע בגיד הכתף?

תסמינים אופייניים לקרע טראומטי

ברוב המקרים קרע אקוטי יוביל לכאב מידי ועז באזור. כמו כן, עלולה להתפתח גם חולשה אזורית ומגבלה בתנועה.


התסמינים אופייניים לקרע ניווני

קרע ניווני יתאפיין בכאב שמתפתח בצורה איטית והדרגתית. עם הזמן יכולה להתפתח גם חולשה אזורית והגבלה בטווחי התנועה של הכתף. כיצד ניתן לאבחן?

אבחון הבעיה מתבצע באמצעות בדיקה גופנית, סיפור המקרה על ידי המטופל וביצוע בדיקות הדמיה שונות, לרבות צילום רנטגן, אולטרסאונד ו-MRI . מהן דרכי הטיפול בקרע בגיד הכתף?

במקרים מסוימים, בעיקר אם מדובר בקרע ניווני, קו הטיפול הראשון שייבחר יהיה זה השמרני. הטיפול השמרני כולל פיזיותרפיה ולעיתים גם זריקות סטרואידים או זריקות ביולוגיות. במקרים בהם ניסיונות הטיפול השמרני לא הצליחו להוביל לשיפור במצב הקרע, יישקל הטיפול הניתוחי. טרם להחלטה על ביצוע הניתוח, חשוב להתייעץ עם אורתופד מומחה כתף או מרפק או מומחה בארתרוסקופיה ורפואת ספורט, כדי לקבל את ההחלטה המושכלת ביותר, תוך התייחסות לחומרת הפגיעה, השלכותיה על תפקוד המטופל ולמצבו הרפואי.איך מתבצע הניתוח?

ניתוח לאיחוי הקרע בגיד הכתף יכול להתבצע בשתי גישות:

גישה ארתרוסקופית

המתבצעת תוך ביצוע חורים זעירים באזור דרכם מוחדרים הכלים המשמשים לביצוע הניתוח וכן גם מצלמה זעירה המאפשרת לרופא המנתח לצפות בחלל הכתף על גבי מסך. 


הגישה הפתוחה 

מתבצעת תוך כניסה ישירה לאזור המנותח באמצעות חתך המבוצע באזור כתף.


במהלך הפעולה, יסלק הרופא המנתח את התגובה הדלקתית באזור, ישייף את זיזי העצם המובילים לצביטת הגיד ויחבר את הגיד לעצם ממנה ניתק באמצעות שימוש בעוגנים או תעלות בעצם. מהו מהלך ההחלמה לאחר הניתוח?

תהליך ההחלמה לאחר ניתוחי כתף הוא ארוך והדרגתי. לאחר ביצוע הפעולה, יש לקבע את הכתף באמצעות מתלה במשך מספר שבועות ולבצע טיפול פיזיותרפי לשם שיקום הכתף והשבת יכולת התנועה. חשוב לציין כי אופן ביצוע הניתוח ומחויבות המטופל להתמדה בטיפול הפיזיותרפי לאורך הזמן הנדרש, חיוניים לשם הצלחת הפעולה ושיקום הכתף. על פי רוב, רק לאחר כשלושה חודשים המטופל צפוי להתחיל לחזור לתפקוד שגרתי. מהם הסיכונים? 

הסיכונים בניתוח לאיחוי גיד הכתף נדירים מאוד וכוללים סכנה לפגיעה בעצם, בכלי דם באזור, סיכון לזיהום אזורי ולשבר.  לאחר הניתוח עלולה להתפתח תופעה של קישיון, כלומר התקשות מפרק הכתף אשר גורמת להגבלה משמעותית בתנועה. בנוסף, קיים סיכוי לכישלון הפעולה לאי הפסקת הכאב באזור. הכתבה בשיתוף עם ד"ר אורן צביאלי, אורתופד בכיר במעייני הישועה, מנהל יחידת כתף ומרפק. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם דר' אורן צביאלי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום פציעות ספורט

ד"ר נועם רשף

ד"ר נועם רשף
ד"ר רשף הנו אורתופד - מומחה בכירורגיה אורתופדית, המתמחה בפגיעות ספורט וניתוחים ארטרוסקופיים. מרכז תחום הכירורגיה הארטרוסקופית בבית החולים זיו בצפת.במסגרת התמחותו, מטפל ד"ר רשף בבעיות רפואיות שונות עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • ספורט לאחר זריקה פורמינלית של סטרואידים לצוואר
 • תום
 • 15/05/2019 21:20
 • שלום, איני יודעת אם אני פונה בפורום הנכון (פריצות דיסק ואורטופדית עמוד שדרה סגורים לשאלות) אתמול עברתי זריקה פורמינלית של סטרואידים לצוואר (יש לי פריצת דיסק C4 C5). במקום שבו ביצעתי את הזריקה אמרו לי שלא לעשות ספורט שבוע. האם אני יכולה לעשות ספורט בעצימות נמוכה מאוד, תוך הקפדה לשמור על תנועות הצוואר? ועוד שאלה, התחושה בצוואר ובכתף מאוד מוזרה. כאילו יש לחץ על המקום. יש הסבר למה זה? תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום תום. זה אינו תחום ההתמחות שלי, אבל - כעיקרון אם ההנחיה היא לא לבצע פעילות ספורטיבית לשבוע - יש לעמוד בה. לגבי הלחץ - עשוי להיות עקב ההזרקה של הסטרואידים וחומר האלחוש. אם הדבר בעייתי מאוד( חולשה אמיתית בהנעת היד , ירידה תחושתית מלאה נרחבת וכו) יש לפנות לרופא המטפל ולהתייעץ איתו. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • מדרסים האם ישנה עדיפות לשיטה?
 • מיכל
 • 16/05/2019 01:01
 • שלום, האם התאמת מדרסים בשיטה CNC שסורקים את הרגל במחשב ולא שמים את הרגל בגבס נחשבת ליותר יעילה, מדוייקת וטובה כמו שחברות המדרסים טוענות? ולגבי דלקת בגיד הטיביליסי שלא עוברת הרבה חודשים עם ארקוקסיה, האם הזרקת סטרואידים ליד יכולה להיות יעילה? והאם זה הליך שאורתופד עושה אצלו בחדר בקופת חולים או שזה בבית חולים? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום מיכל . יש מספר טכניקות להכנת והתאמת מדרסים. אין עבודות המגדירות טכניקה כמתאימה ביותר. הזרקת סטרואידים סביב הגיד יכולה להיות יעילה להפחתת הדלקת אך סטרואידים עשויית לפגוע באיכות הגיד עד כדי קרע מלא של הגיד. יש לוודא שאין הזרקה לתוך הגיד. כדאי לבצע הזרקה כזו תחת בקרת US. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • לחץ בברך בעיקר בזמן כיפוף
 • אשר
 • 17/05/2019 16:18
 • שלום רב! הנני בן 39 וספורטאי בתחום הכדורגל כבר 25 שנה. בשנת 2008 עברתי שחזור צולבת קדמית בברך ימין , ב2012 ו 2018 לפני שנה עברתי ארתרוסקופיה בותה ברך עקב קרעים בשני הצדדים של המיניסקוס. אני כשנה אחרי הניתוח ועדיין לא סובל מכאבים בברך . זה קורה לי בעיקר אחרי פעילות בברך כשהמגבלה והכאב הוא בעיקר בחלק האחורי של הברך ממש מאחורה בקירוב לאזור בו מתחיל שריר התאומים מעיין לחץ כזה דבר הגורם לי למגבלה של כיפוף ויישור מלאים וכל זאת ללא נפיחות וללא מכה או חבלה שהיא. לאחר מנוחה של כמה ימים הכאב פוחת ואיתו גם הכיפוף והיישור אם כי עדיין לא מלאים וטבעיים כמו הברך השמאלית הבריאה. ניסיתי חיזוקים מבוקרים למיניהם אבל תמיד אני חוזר למצב של לחץ בברך כפי שתארתי (הרגשה כאילו יש נוזלים בברך אם כי לא נראה לעין). הייתי אצל רופאים אבל תשובות כמו אתה כבר לא צעיר, עברת 3 ניתוחים ואין הרבה מה לעשות לא באמת מקדמות אותי. מה לדעתך יתכן והבעיה? האם ישנו פיתרון או רעיון כלשהוא לנצח גם את הפציעה הטורדנית הזו? האם ישנו מצב שיש אפשרות לשאוב נוזל מהאזור הלחץ בברךאף על פי שאינו נראה לעין???

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום אשר. אכן הברך שלך עברה הרבה. ברגע שיש קרע של הרצועה הצולבת הברך נמצאת בסיכון לשחיקת סחוסים מוקדמת. כנ"ל הפגיעות במניסקוסים. קשה לי לומר במאה אחוז מה מהות הפגיעה כעת . כדאי לבצע MRI חוזר של הברך ולהבין את מהות הפגיעה ואז לתכנן את הטיפול המתאים. ניתן להזריק טיפולים שונים לברך - תלוי במידת הפגיעה הקיימת. אני מציע לבצע MRI ולפנות לאורטופד המתמחה בפגיעות ספורט להמשך טיפול. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
ד"ר נועם רשף ד"ר נועם רשף
מומחה בכירורגיה אורתופדית, המתמחה בפגיעות ספורט... קרא עוד
דר' איתמר בוצר דר' איתמר בוצר
אורתופד מוביל בארץ בתחום הטיפול בפציעות הספורט... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ