האם אורז יפתור את בעיית ההשמנה העולמית?

אוהבים אורז? מחקר חדש בדק למעלה מ-130 מדינות בעולם ומצא שצריכה גבוהה יותר של אורז במדינות אלו קשורה לשיעור נמוך של השמנת יתר. מיליארד סינים לא טועים? לא הכל ורוד. עוד פרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותלפי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) כמעט כ-40% מאזרחי ארה"ב סובלים מהשמנת יתר. השמנת יתר בעולם המערבי כבר שנים מוכרזת כמגפה. ומה קורה במדינות אחרות? ביפן, לעומת זאת, רק 4.3% מהאוכלוסייה סובלת מהשמנת יתר, כך לפי הארגון הבריאות העולמי (WHO). 


כמובן שהסיבות והגורמים להבדלים בין המדינות יכולים להיות רבים ושונים, וקשה בכלל לדעת מאיפה להתחיל. עם זאת, למדינות רבות שבהן יש אוכלוסייה מועטה הסובלת מהשמנת יתר יש משהו אחד משותף: אורז.


קבוצת חוקרים מ- College of Liberal Arts שבקיוטו, יפן, החליטו לבדוק את ההשפעה של צריכת אורז במדינות בעולם. תוצאות המחקר שלהם הוצגו בכנס העולמי European Congress on Obesity) ECO 2019) שבגלזגו, בריטניה.קראו עוד: אורז מלא או שיבולת שועל? בדקנו איזה דגנים הכי בריאיםמבט גלובלי על צריכת אורז

החוקרים בחנו מידע מ-136 מדינות ומצאו שבמדינות שבהן אנשים אוכלים בממוצע לפחות 150 גרם אורז ליום יש שיעורים נמוכים באופן משמעותי של השמנת יתר, לעומת מדינות שבהן האנשים אוכלים פחות אורז מהממוצע הגלובלי, כ-14 גרם ביום.


החוקרים לקחו בחשבון הרבה משתנים, בהם השכלה, עישון, צריכה קלורית, הוצאות על טיפול רפואי, אחוז האוכלוסייה שמעל גיל 65, ותמ"ג (תוצר מקומי גולמי) לנפש. משתנים אלו היו באופן משמעותי נמוכים יותר במדינות בהן האזרחים אכלו יותר אורז. עם זאת, גם לאחר חישוב משתנים אלו החוקרים מצאו השפעה חיובית של אורז על השמנת יתר.


הקשר שנמצא בין אכילת אורז ושיעור נמוך להשמנת יתר התקיים במדינות בהן אורז הוא מרכיב מרכזי במזון, ועל כן לטענת החוקרים אוכל מזרח אסייתי המבוסס על אורז עשוי לעזור במניעת השמנת יתר. החוקרים מעריכים כי עלייה של רבע כוס אורז ליום (50 גרם לאדם) עשויה להפחית את ההשמנה העולמית ב-1%. 
החוקרים מצאו: אכילת 150 גרם אורז ליום מובילה לירידה משמעותית בסיכון להשמנת יתר
ומה הסיבה לכך? 

לאורז ערך שומני נמוך, כמו גם רמות נמוכות יחסית של ערכי סוכר לאחר האוכל (postprandial blood glucose), המונעים הפרשה של אינסולין. בנוסף, החוקרים משערים שתרכובת סיבים וחומרים מזינים המצויים באורז מלא עשויים להעניק תחושת שובע ומונעים אכילת יתר. 


לצד זה, חשוב לזכור שמדובר במחקר תצפיתי בלבד ואין לדעת מה הגורם לתוצאות אלו. כמו כן, קיימות מגבלות נוספות למחקר, כגון חוסר התייחסות לסוג האורז שנצרך (רגיל או מלא), ולכן בשלב זה לא ניתן להתייחס באופן מעשי לטענה שאכילת אורז עשויה להפחית השמנת יתר. 


שימו לב שישנם מחקרים שאף מזהירים מאכילה מרובה של אורז, אחד מהם פורסם בשנת 2012 בכתב העת BJM וטען שצריכה גבוהה יותר של אורז לבן קשורה לעלייה בסיכון לסוכרת מסוג 2, בעיקר בקרב סינים ויפנים. 


ממחקר נוסף מ-2012 שפורסם בכתב העת Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics ושבחן קוריאנים עולה שתזונה המבוססת על אורז לבן נמצאה קשורה להשמנת יתר.
פורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ויטמין E אנה 08/02/2017 17:39
 • שלום רב, ברצוני לצרוך ויטמין E באופן זמני, בעקבות טנטון באוזן. יש כל מיני סוגים ושאלתי היא איזה סוג כדאי לצרוך? יש בטיפות שמן יש בכדורים יבשים, וכו', אשמח לעצתך בתודה מראש,

 • + הוסף תגובה
E ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 12/02/2017 15:25
 • לא כל כך משנה. המינון חשוב יותר מהצורה. אם אין לך לחץ דם גבוה, את יכולה להתחיל עם 400 יב"ל ולעלות. איני יכול לומר עד איזה מינון אפשר להגיע בלי לדבר איתך. אם זה מצליח לעזור, אני מאוד מבקש שתשתפי אותי בחוויתך.

 • + הוסף תגובה
ויטמין E מינון אנה 04/03/2017 18:01
 • שלום ד"ר, רציתי לשאול לגבי מינון, קניתי ויטמין E בכמוסות, על הקופסא כתוב ליטול 2 כדורים ביום עם הארוחה, כמות כל כדור היא 400יחב"ל מהויטמין, סך הכל זה יוצא 800 יחבל, אולם במקומות אחרים קראתי שלא מומלץ ליטול לאורך זמן יותר מ400 יחבל ליום, מה המינון המומלץ לדעתך. בריאה בדרך כלל עם טינטון קל באוזניים

 • + הוסף תגובה
E ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 04/03/2017 19:18
 • אני מופתע לשמוע שכך מומלץ על המוצר, ומבקש שתבדקי שוב. בכל אופן, ברוב המקרים אין בעיה ליטול 800 יב"ל, אבל איני יכול לתת המלצה טיפולים במסגרת זו.

 • + הוסף תגובה
E אנה 04/03/2017 20:41
 • שלום ד"ר, קראתי שוב..וכך אכן כתוב, כמות הרכיב בכל כמוסה של הויטמין 400 יב"ל, הנחיות שימוש:2 כמוסות ביום עם האוכל. אכן 2 כמומלץ אך לאחר שקראתי הבנתי שזה לא מומלץ. מקווה שלא נעשה נזק, בנטילה ליום אחד של 800 יב"ל. תודה על תגובתך

 • + הוסף תגובה
מינון E ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 05/03/2017 08:31
 • מטופלים רבים שלי נוטלים ויטמין E במינון של 800 יב"ל, ובמקרים מסוימים מגיעים אפילו ל-2000 יב"ל.

 • + הוסף תגובה
ויטמין E טנטון אנה 16/05/2017 18:26
 • שלום רב, אז ביקשת שאשתף אם זה מצליח לעזור... אז ככה, התחלתי את הנטילה לפני בערך שלושה חודשים (בערך התאריך שכתבתי את השאלה) כ400 מ"ג ליום, עם אוכל שומני, לאחר תקופה שאני לא זוכרת כמה...הטנטון עבר לגמרי (אני לא יודעת עד כמה חמור הוא היה אבל הוא היה קיים) אני פשוט לא שמתי לב שהוא עבר פשוט ככה. וכיום הפסקתי את הויטמין בערך שבועיים בלי, ובימים האחרונים הרגשתי שהוא חזר בשתי האוזניים ברמות כאלה ואחרות במהלך היום והלילה...(כנראה שרק שהוא חוזר מרגישים אותו וכשהוא נעלם מתרגלים גם לזה). לשאלתי, רכשתי כעת ויטמין E של חברה אחרת, ואם הקודם עזר לי לבעיה הספציפית הזאת האם כדאי להמשיך לנטול את הויטמין הקודם שנטלתי של חברה אחרת או שאפשר להחליף בין החברות? כמו כן, כתבת שאם אין לי לחץ דם גבוה אפשר להעלות מינון, כשבדקתי לאחרונה לחץ דם הוא היה נמוך מאוד...מה דעתך על כך? שמחתי לשתף בחוויותי..

 • + הוסף תגובה
המשך... אנה 16/05/2017 18:30
תודה! ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 17/05/2017 20:58
 • שמחתי לשמוע. בנוגע לוויטמינים, בדרך כלל כל החברות פחות או יותר מוכרות חומר איכותי, אז ניתן להחליף. אני מעדיף ויטמין E שיש בו גם סלניום, העובר עמו בצורה סינרגסטית. איני חושב שוויטמין E קשור ללחץ דם נמוך.

 • + הוסף תגובה
ויטמין e לטנטון גליה 26/09/2020 16:25
 • אנה שלום, קראתי על כך שויטמין e עזר לך לטנטון ורציתי לשאול של איזו חברה לקחת והאם הטנטון עבר גם בפעם השניה שהופיע? תודה רבה גליה

 • + הוסף תגובה
לילך צרפתי שי 10/07/2016 12:10
 • שלום ד"ר דולב. ברצוני לקנות את התוסף תזונה שעשוי מהצמח לילך צרפתי.קראתי שהוא ניקרא galega officinalis X או goats rue זה טיפול להורדת סוכר בדם.אודה לך אם תעזור לי. הרבה בריאות שי

 • + הוסף תגובה
אינני מכיר את זה. ד"ר דולב גילמור (Ph.D) 11/07/2016 11:02
הורדת סוכר בדם סוכרייה 22/02/2020 17:59
 • שלום לדר דולב. איך ניתן להוריד רמת סוכר בדם למישהו שהוא גבולי.98...? תודה

 • + הוסף תגובה
שי שי 22/09/2020 23:36
 • 98 זה גבולי מאוד.יש הרבה מידע על הורדת סוכר באינטרנט. תפחית בעיקר פחממות מלחם.תפא.אורז.עוגות.ממתקים.תאכל ירקות.קטניות.עוף.דגים.מים. ותעשה הרבה ספורט.חתהיה רגוע...הסוכר ירד.

 • + הוסף תגובה
טיטניום דיאוקסיד E-171 מעורר התקף IBS אצלי טיטניום 09/07/2017 17:19
 • Titanium dioxide nanoparticle ingestion alters nutrient absorption in an in vitro model of the small intestine- this paper was published recently – GUO et al., 2017 NanoImpact 5 (2017) 70–82 I discovered that when I digest E-171 I develop severe gut irritation and it initiates severe IBS symptoms (IBS attack) which include severe cramps, bloating and trouble in coordinate peristaltic movements. How I discovered it? I suffer from IBS mixed symptoms (mostly C) for more many years, tried to discover what is the trigger- I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; no intestinal parasites. FODMAP diet that help me manage the symptoms but was limited in effects. Tried a lot of elimination diets- the only thing that was consistent is that I cannot consume red hot chili peppers I recently used a medication and supplement for my hair and nails that caused me (both)severe tummy ache and triggered symptoms. When I tried a generic medication which has the same active ingredient but different inactive substances - that did not contain E-171 I did not experienced this symptoms. I than started to look at supplements and medications which triggered my IBS in the past – for some I even did re-challenge to be sure that it is indeed the medication/supplement, guess what? All contain E-171 while alternative medication/supplements which have the same active ingredient without E-171 did not trigger IBS. As I said - I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; I had skin rash - reaction in the past for hand watch that was made out of metal and I did not remember which kind since it was more than twenty years ago. E-171 - White in color, Titanium dioxide is extracted from the naturally occurring mineral Ilmenite, (named after the Ilmen Mountains in Russia), an iron-black, heavy, metallic oxide mineral, composed of iron and titanium oxide. Thought not to be easily absorbed, although detectable amounts can be found in the blood, brain and glands with the highest concentrations being in the lymph nodes and lungs, it is excreted from the body with urine. Can be found in tablets and capsules, cottage and Mozzarella cheeses, horseradish cream and sauces, lemon curd, toothpaste, and white paint, also in sweets where it is often used to provide a barrier between different colors. Used to increase opacity in some sauces.

 • + הוסף תגובה
ועכשיו בעברית טיטניום 09/07/2017 17:20
 • הי חברים, אני מפיצה את התגלית האחרונה שלי בעניין גם בדפים באנגלית- בקיצור החומר טיטניום דיאוקסיד הידוע בשם- E171 שמשמש בתעשיית המזון והתרופות להלבנה מגרה אצלי התקף חמור של המעי - כל המהלך של איך גיליתי זאת מתואר בקטע באנגלית עמכם הסליחה, רק אומר שניסיתי הכל כולל דיאטת פודמאפ, הימנעות מגלוטן בדיקות לרגישויות, בעיית עיכול לקטוז פרוקטוז, סרולוגיה לצליאק, SIBO גסטרוסקופיות שליליות בקיצור הסיוט הרגיל הכל יצא תקין, כולל נוגדנים עצמיים- תקין. בדקו אם זה גם הטריגר או אחת מהסיבות לטריגר אצלכם. אם אתם לוקחים באופן קבוע תוסף תזונה או תרופה המכילה את החומר הזה שהוא לא חומר פעיל בתרופה אפשר לנסות לעבור לגנריקה שלא מכילה אותו ולראות אם יש שיפור כפי שהיה אצלי. בהשכלתי דוקטור לפרמקולוגיה, אם זה יביא מזור אפילו לנפש אחת זה מאוד ישמח אותי. לאחרונה ממש גם התפרסם מאמר שבמודל שאינו בחיה של מעי דק זה גרם להשטחת פני השטח באופן שידוע שגורם לבעיות ספיגה וקורה כתוצאה מדלקת

 • + הוסף תגובה
טיטניום דיאוקסיד רינה אבידור 12/10/2018 10:23
 • גם אני קבלתי כאבי בטן עם התכווצויות חזקות אחרי לקיחת כדור של מולטי ויטמין B ופרוביוטיקה שהכילו טיטניום דיאוקסיד.

 • + הוסף תגובה
דחוף יוסי 13/07/2020 18:40
 • אני שבועיים עם שלשולים ויעשו שם לב שיש במשחת שיניים את החומר הזה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!