האם אורז יפתור את בעיית ההשמנה העולמית?

אוהבים אורז? מחקר חדש בדק למעלה מ-130 מדינות בעולם ומצא שצריכה גבוהה יותר של אורז במדינות אלו קשורה לשיעור נמוך של השמנת יתר. מיליארד סינים לא טועים? לא הכל ורוד. עוד פרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסותלפי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) כמעט כ-40% מאזרחי ארה"ב סובלים מהשמנת יתר. השמנת יתר בעולם המערבי כבר שנים מוכרזת כמגפה. ומה קורה במדינות אחרות? ביפן, לעומת זאת, רק 4.3% מהאוכלוסייה סובלת מהשמנת יתר, כך לפי הארגון הבריאות העולמי (WHO). 


כמובן שהסיבות והגורמים להבדלים בין המדינות יכולים להיות רבים ושונים, וקשה בכלל לדעת מאיפה להתחיל. עם זאת, למדינות רבות שבהן יש אוכלוסייה מועטה הסובלת מהשמנת יתר יש משהו אחד משותף: אורז.


קבוצת חוקרים מ- College of Liberal Arts שבקיוטו, יפן, החליטו לבדוק את ההשפעה של צריכת אורז במדינות בעולם. תוצאות המחקר שלהם הוצגו בכנס העולמי European Congress on Obesity) ECO 2019) שבגלזגו, בריטניה.קראו עוד: אורז מלא או שיבולת שועל? בדקנו איזה דגנים הכי בריאיםמבט גלובלי על צריכת אורז

החוקרים בחנו מידע מ-136 מדינות ומצאו שבמדינות שבהן אנשים אוכלים בממוצע לפחות 150 גרם אורז ליום יש שיעורים נמוכים באופן משמעותי של השמנת יתר, לעומת מדינות שבהן האנשים אוכלים פחות אורז מהממוצע הגלובלי, כ-14 גרם ביום.


החוקרים לקחו בחשבון הרבה משתנים, בהם השכלה, עישון, צריכה קלורית, הוצאות על טיפול רפואי, אחוז האוכלוסייה שמעל גיל 65, ותמ"ג (תוצר מקומי גולמי) לנפש. משתנים אלו היו באופן משמעותי נמוכים יותר במדינות בהן האזרחים אכלו יותר אורז. עם זאת, גם לאחר חישוב משתנים אלו החוקרים מצאו השפעה חיובית של אורז על השמנת יתר.


הקשר שנמצא בין אכילת אורז ושיעור נמוך להשמנת יתר התקיים במדינות בהן אורז הוא מרכיב מרכזי במזון, ועל כן לטענת החוקרים אוכל מזרח אסייתי המבוסס על אורז עשוי לעזור במניעת השמנת יתר. החוקרים מעריכים כי עלייה של רבע כוס אורז ליום (50 גרם לאדם) עשויה להפחית את ההשמנה העולמית ב-1%. 
החוקרים מצאו: אכילת 150 גרם אורז ליום מובילה לירידה משמעותית בסיכון להשמנת יתר
ומה הסיבה לכך? 

לאורז ערך שומני נמוך, כמו גם רמות נמוכות יחסית של ערכי סוכר לאחר האוכל (postprandial blood glucose), המונעים הפרשה של אינסולין. בנוסף, החוקרים משערים שתרכובת סיבים וחומרים מזינים המצויים באורז מלא עשויים להעניק תחושת שובע ומונעים אכילת יתר. 


לצד זה, חשוב לזכור שמדובר במחקר תצפיתי בלבד ואין לדעת מה הגורם לתוצאות אלו. כמו כן, קיימות מגבלות נוספות למחקר, כגון חוסר התייחסות לסוג האורז שנצרך (רגיל או מלא), ולכן בשלב זה לא ניתן להתייחס באופן מעשי לטענה שאכילת אורז עשויה להפחית השמנת יתר. 


שימו לב שישנם מחקרים שאף מזהירים מאכילה מרובה של אורז, אחד מהם פורסם בשנת 2012 בכתב העת BJM וטען שצריכה גבוהה יותר של אורז לבן קשורה לעלייה בסיכון לסוכרת מסוג 2, בעיקר בקרב סינים ויפנים. 


ממחקר נוסף מ-2012 שפורסם בכתב העת Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics ושבחן קוריאנים עולה שתזונה המבוססת על אורז לבן נמצאה קשורה להשמנת יתר.
פורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אני שמנה דניה 26/04/2020 18:27
  • אני בת 18 רוצה מאוד לרדת במשקל אני שוקלת 122 קילו מה אני יכולה לעשות

  • + הוסף תגובה
אני שמנה מי 18/05/2020 22:37
  • תהיי חזקה. אל תתייאשי ותמשיכי לנסות. לא משנה לאחר כמה נסיונות את תצליחי ותפתיעי את עצמך. לא קל לשנות הרגלים וזה בסדר אם לא תצליחי בפעם הראשונה או בפעם האלף. תמשיכי ובסוף זה יצליח

  • + הוסף תגובה
תוספי תזונה ספציפיים-המלצה האם לקחת נירית 15/04/2020 16:05
  • שלום רב, אני מעוניינת לקנות תוספי תזונה לשיער ולטיפוח הפנים (קולגן), שמיוצרים מרכיבים טבעיים בלבד, ועל פי המלצות ותמונות של לפני-אחרי, ערך המוצרים עלה מאוד בעיניי ואני מעוניינת להתחיל שימוש, אמנם אני חוששת מפגיעה בכבד עקב צריכה ממושכת של תוספי תזונה, הרי טיפול בתוספים מראה תוצאות רק לאחר מספר חודשים, מספר שאלות: 1. האם אני מסתכנת בפגיעה בכבד? 2. האם אני מסתכנת בפגיעות אחרות/נוספות? 3. האם יש תופעות לוואי? 4. האם ניתן לשתות אלכוהול ללא חשש בזמן הטיפול? 5. האם ניתן לצרוך תרופות קבועות אחרות בזמן הטיפול, למשל ציפרלקס? 6. האם ניתן לצרוך את שני סוגי תוספי המזון במקביל או שזוהי העמסה על המערכת? תודה רבה מראש

  • + הוסף תגובה
ויטמינים אלדד 06/04/2020 12:07
  • שלום, מחפש כדורי ויטמינים מומלצים עבורי, בן 45, עובד משרדית, צמחוני+ קצת דגים.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!