מהי פסיכותרפיה ולמי היא מתאימה?

פסיכותרפיה, היא טיפול נפשי המתבצע באמצעות שיחות ונועד לחקור את החלקים הלא מודעים של הנפש וכך לאפשר ריפוי ושינוי של דפוסי ההתנהגות. באילו מצבים עשוי הטיפול הפסיכותרפוייטי לסייע, מהם סוגי הטיפול הקיימים ואיך ניתן לבחור את הטיפול הנכון? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות
פסיכותרפיה (פסיכו- נפש, תרפיה- טיפול) היא מושג כללי המתייחס לטיפול נפשי באמצעות שיחות. בעוד שבמקרים רבים הטיפול במצבים נפשיים מתבצע על ידי פסיכיאטר וכולל שימוש בתרופות, לא כל מצוקה נפשית מצריכה טיפול תרופתי ועשויה להשתפר בעזרתו. טיפול פסיכותרפוייטי על סוגיו השונים, מתבסס על שיחות שבמהלכן הדברים אותם מעלה המטופל מאפשרים לחקור את החלק הלא מודע של הנפש ולחשוף קונפליקטים שונים. באמצעות טיפול זה ניתן לאפשר ריפוי ושינוי של דפוסי התנהגות. אילו סוגים של טיפול פסיכותרפוייטי קיימים, באילו מצבים עשויה הפסיכותרפיה לסייע וכיצד בוחרים את הטיפול המתאים ביותר? התשובות בכתבה שלפניכם. 


המונח פסיכותרפיה כולל בתוכו סוגי טיפול שונים, אך כולם מתבססים על עקרונות דומים המוכרים לנו בזכות אבי תורת הפסיכואנליזה, ד"ר זיגמונד פרויד. עקרונות אלו הם:


1. יש לנו חיי נפש לא מודעים (כלומר דחפים, רצונות, תחושות וכיוצא בזה שאיננו מודעים אליהם).

2.החלקים הלא מודעים של הנפש שלנו משפיעים על התנהגותנו, בחירותינו בחיים, על תפיסתנו את עצמנו ואת הסובבים ועל הפירושים והתגובות שלנו למצבים בין אישיים.


פרויד דימה את הנפש שלנו לקרחון שרק קצהו בולט מעל פני השטח. בדומה לכך, המודע מהווה רק את קצה הנפש הבולט מעל לפני השטח והיתר, רוב שטח הקרחון, אינו מודע. פרויד הבין שחקר הלא מודע וחשיפת הקונפליקטים המצויים מתחת לפני השטח, עשויים לאפשר לאדם שליטה גדולה יותר בחייו, ריפוי תסמינים ושינוי של דפוסי התנהגות המזיקים לו. 
אילו מצבים נפשיים מטופלים בעזרת הטיפול הפסיכותרפוייטי?

פסיכותרפיה עשויה לסייע במגוון בעיות בהן דכאון, חרדה, טראומות, בעיות ביחסים בין אישיים, משברי חיים שונים, תחושת חוסר משמעות וריקנות ועוד מגוון נרחב של מצבים נפשיים. טיפול פסיכותרפוייטי מוצלח יכול להוביל לשינוי עמוק ומהותי, לצמיחה, התבגרות והעשרה של המטופל כאדם. פעמים רבות אנשים נמנעים מלפנות לטיפול בשל החשש מסטיגמה או תחושה שהגעה לטיפול מהווה מעין "הכרה" בכך שהם "אשמים" במצבם, אך למעשה לקיחת אחריות על המתרחש בחייו של אדם ובמערכות היחסים שלו מהווה מעלה גדולה ומקור לצמיחה. אילו סוגי פסיכותרפיה קיימים?


1. פסיכואנליזה

יצירתו של פרויד שבהמשך פותחה והורחבה על ידי ממשיכי דרכו. מדובר בטיפול אינטנסיבי המתרחש לרוב ארבע פעמים בשבוע. הטיפול מתבסס על "כלל היסוד"  של הפסיכואנליזה: על המטופל להגיד כל שעולה בדעתו מבלי לצנזר ולהסתיר. פעולה זו של דיבור חופשי נקראת "אסוציאציות חופשיות" והיא נועדה להתגבר על התנגדויות והגנות, למשל שיתוף מחשבות שנתפסות כ"אסורות". מתוך המחשבות שעולות לומדים המטפל והמטופל על עולמו הלא מודע של המטופל. הטיפול נמשך מספר שנים ומאפשר למטופל להשיג את השינוי המעמיק ביותר האפשרי והיכרות מהותית עם עצמו. טיפול פסיכואנליטי (וגם פסיכודינמי שאינו אנליטי) מוצלח עשוי לשנות את מסלול חייו של אדם. הטיפול מתבצע לרוב בשכיבה על הספה מבלי לראות את פני המטפל, דבר המאפשר למטופל חופש גדול יותר לדבר את כל העולה בדעתו ולהתפנות לעולמו הפנימי.למי פסיכואנליזה עשויה להתאים?

לרוב יגיעו לפסיכואנליזה אנשים שכבר התנסו בפסיכותרפיה דינמית ורוצים להעמיק בטיפול עוד יותר. טיפול פסיכואנליטי מאפשר שינוי אישיותי עמוק ואף ריפוי שטיפולים קצרי מועד אינם יכולים להשיג. ההשקעה הנדרשת בפסיכואנליזה (כספית, רגשית ומבחינת זמן) מדירה רבים מטיפול זה אך למטופלים המתאימים זו עשויה להיות ההשקעה החכמה ביותר לעתיד שיוכלו לעשות. 


   

2. פסיכותרפיה פסיכודינמית

טיפול המתבסס על עקרונות הפסיכואנליזה ונגזר ממנה. המונח פסיכודינמי מתייחס לכך שבטיפול זה (כמו בפסיכואנליזה) חוקרים את הדינמיקה של כוחות שונים בנפש (למשל קונפליקט בין דחף לבין האיסור החברתי-מוסרי על דחף שכזה). כאמור, התאוריה הפסיכואנליטית התפתחה על ידי ממשיכי דרכו של פרויד וכיום הדינמיקה של כוחות נפשיים היא רק חלק ממה שמתרחש בטיפול. כיום רבים נותנים דגש עיקרי לקשר בין המטפל למטופל, כאמצעי ללמוד ממנו על דפוסי היחסים עם דמויות משמעותיות בחיינו וכיצד הם משפיעים על יחסינו עם אחרים כיום.


הטיפול הפסיכודינמי מתקיים לרוב בתדירות של פעם עד פעמיים בשבוע, במשך תקופה ממושכת של חודשים עד שנים. טיפול זה עשוי להוביל לשינויים מעמיקים ומהותיים בנפש ובחיי המטופל, באמצעות הבנת הגורמים המשפיעים על המטופל ואיתור המקור להתנהגויות ותפיסות שונות, לדוגמה, דפוסי התנהגות שנובעים מחוויות ילדות. בטיפול ניתן להבין את המקור למצוקה הנפשית דרך חקירה של רצונות, דחפים, צרכים, יחסים עם אחרים משמעותיים ומנגנוני הגנה לא מודעים. באילו מצבים יבחר הטיפול הפסיכודינמי?

טיפול דינמי מתאים למי שמעוניין להבין לעומק את המקור לקשייו ולטפל בשורשן של הבעיות. 
הטיפול הפסיכותרפי הקלאסי וכן גם הטיפול הפסיכודינמי נועדו למטופלים שמעוניינים להבין מהו השורש לבעיותיהם 

3. טיפול קוגניטיבי התנהגותי Cognitive Behavioral Therapy) CBT) 

טיפול קצר טווח הנמשך לרוב 12-16 פגישות. הטיפול מתבסס על "משולש" של גורמים המשפיעים אלו על אלו: מה שאנו חושבים משפיע על תחושותינו, תחושותינו משפיעות על התנהגותנו, זו משפיעה על מה שאנו חושבים וחוזר חלילה. כך למשל אדם שעובר ליד הבוס שלו ורואה את פניו חמורי סבר עלול לחשוב שהוא האשם בכך, להרגיש חרד ומדוכדך ולהגיב בהתנהגות לא מתאימה מול הבוס או בתפקוד ירוד בעבודה. אם בפסיכותרפיה דינמית הטיפול היה מתמקד בהבנה שהמטופל משחזר מצבים מהעבר ומשליך מהם, למשל מיחסיו עם אביו חמור הסבר, הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי יתמקד בזיהוי העיוות הקוגניטיבי בחשיבה, כלומר את הנחת היסוד השגויה שמצבו של הבוס קשור דווקא אלי. כתוצאה משינוי החשיבה, תחושתו והתנהגותו של המטופל משתנות. פעמים רבות הטיפול יכלול משימות שהמטופל צריך לבצע בין הפגישות הטיפוליות. באילו מצבים עשוי לטיפול הקוגניטיבי התנהגותי להועיל?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי נועד לפתרון בעיות מוגדרות ונקודתיות והוא אינו יוצר שינוי מעמיק אצל המטופל. טיפול זה יעיל במצבים כמו חרדות ספציפיות (למשל מטיסה, מחרקים), הפרעה אובססיבית קומפולסיבית והפרעה פוסט טראומטית. כמו כן, טיפול קוגניטיבי התנהגותי נמצא יעיל גם לטיפול במצבים נפשיים נוספים כגון דיכאון, הפרעות אכילה ועוד.4. טיפול דיאלקטי התנהגותי Dialectical Behavior Therapy

טיפול המתבסס על עקרונות הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי. הוא פותח על ידי ד"ר מרשה לינהאן ונועד בעיקר עבור מטופלים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית. ד"ר לינהאן סברה שמבנה אישיות גבולי הוא תוצר של ליקוי בתפקוד מערכת הוויסות הרגשי וכי ההפרעה נוצרת כתוצאה משילוב של נטייה ביולוגית לתגובתיות רגשית בלתי מווסתת עם "סביבה בלתי מתקפת": סביבה בה חוויותיו של הילד זוכות באופן מתמשך לתגובות מבטלות ולחוסר רגישות מצד ההורה (למשל "אז מה אם הצעצוע שלך נשבר, זה רק חפץ, זו לא סיבה לבכות"). הטיפול כולל פגישה שבועית של המטופל בקבוצת מיומנויות, טיפול פרטני (מטופל אחד עם מטפל אחד) שבועי וזמינות טלפונית של המטפל למטופל בין הפגישות. באילו מצבים הטיפול הדיאלקטי התנהגותי עשוי להועיל?

הטיפול פותח עבור מטופלים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית אך עשוי לסייע במצבים נוספים של קושי בוויסות דחפים, כגון התמכרות לסמים והפרעות אכילה.5. טיפול קבוצתי

טיפול הכולל מספר מטופלים ומטפל אחד או יותר, הנפגשים אחת לשבוע במשך תקופה ארוכה (חודשים עד שנים). הטיפול הקבוצתי מאפשר למשתתפים לקבל משוב ממשתתפים אחרים וכך מספק צורת התבוננות שונה על הבעיה ממנה הם סובלים, כמו גם על יחסיהם עם אחרים. בחינה של חברי הקבוצה האחרים המצויים בשלבים שונים עשויה לספק הטבה במצב הנפשי, תקווה רבה ואף לסייע למשתתפים לרכוש כישורים בין אישיים שונים. התחושה כי ניתן לחלוק את החוויות עם חברי הקבוצה ולסייע להם להתמודד עם בעיות וקונפליקטים, מביאה לשינוי שעשוי להיות משמעותי ועמוק. ניתן לשלב טיפול קבוצתי עם טיפול פרטני. באילו מצבים הטיפול הקבוצתי עשוי לסייע?

טיפול קבוצתי מתאים בעיקר למטופלים הסובלים מקשיים בקשרים בין אישיים, מכישורים חברתיים לוקים בחסר ומחרדה במצבים חברתיים. ישנם טיפולים קבוצתיים המיועדים לטיפול בבעיה ספציפית המשותפת לחברי הקבוצה, כגון התמכרות לסמים או אלכוהול.איך בוחרים בטיפול המתאים ביותר עבורי?

פסיכותרפיה כוללת מגוון טיפולים המבוססים על עקרונות שונים. ניתן לשלב את כל אחד מסוגי הפסיכותרפיה עם טיפול תרופתי במידת הצורך. הבחירה בסוג הפסיכותרפיה צריכה להתבסס על המטרה אותה מעוניין המטופל להשיג – אם הוא מעוניין לטפל בחרדה מסוימת, כמו פחד מעכבישים, טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא המתאים ביותר כנראה. מנגד אם אדם  מעוניין לעבור תהליך מעמיק של שינוי והתפתחות, תתאים פסיכותרפיה דינמית או פסיכואנליזה. ללא קשר לסוג הטיפול הנבחר, יש חשיבות גדולה לבחירת מטפל בעל הכשרה מקצועית מקיפה, שכן טיפול על ידי אדם שאינו מקצועי לא רק שפחות סביר שיעזור, אלא שהוא עשוי להזיק. 

הכתבה בשיתוף עם ד"ר הלה יהלום, ד"ר מומחית בפסיכיאטריה ופסיכותרפיה, מנהלת מחלקה פסיכיאטרית ופסיכותרפיסטית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר הלה יהלום השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים טיפול זוגי, טיפול משפחתי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איבוד אמון חיים 03/08/2020 20:44
 • שלום, אני נשוי עם שלושה ילדים. באופן כללי הזוגיות שלנו חוותה עליות ומורדות אבל היה נראה שאנחנו שורדים הכל. לפני כשלוש שנים, אשתי החליטה לעשות שינוי בחייה, רזתה 18 קג (כל הכבוד!) וחזרה לצאת בערבים בעיקר לחוגי ריקוד עם ולאחר מכן לחוגים בקאנטרי (3-4 פעמים בשבוע סה"כ. אף פעם לא ביום שישי). בהתחלה היה די בסדר, אני נשארתי לרוב עם הילדים (גם ריקודי עם ממש לא מעניין אותי וגם אין לנו בייביסטיר קבועה). לפני כשנה וחצי, שמתי לב שהיא מסתירה ממני דברים קטנים, כמו שאחרי החוג היא יוצאת עם חברים לגלידה או משהו כזה ולפני כשנה גיליתי שהיא גם מפלרטטת בטלפון עם בחור אחר. לאחר שגיליתי היא עשתה כל דבר שיכלה כדי להוכיח לי שלא היה כלום מעבר לכמה הודעות ואולי כמה שיחות (לא היו פגישות או משהו) ודי האמנתי לה בנושא הזה. העניין הוא שמשהו באמון שלי נפגע בצורה מאוד רצינית. כרגע כל פעם שהיא יוצאת ואני לא יודע בוודאות של 100% איפה היא נמצאת אני מתחיל לדמיין תרחישים בראש, ההתנהגות שלי משתנה וגם אם אני מנסה לרסן את עצמי, נפלטות לי כל מיני אמירות חצי חוקרות, חצי רומזות שאולי יש דברים שהיא מסתירה. בנוסף, בשנה האחרונה, אישתי חוותה משבר מאוד קשה עם אבא שלה (הסיבות לא חשובות ולא קשורות אליי). היא הייתה מאוד קשורה אליו ולטענתה היא מצאה איזה אדם בן 70-75 (בערך) שבא לאחת ההרקדות שמשמש לה כ"אב חלופי". אני הפכתי את העניין הזה לסרט ממש אצלי בראש ולמרות חוסר ההגיון בזה (גם אם היא תבגוד היא לא תלך עם משהו בן 70+) הייתי בטוח תקופה ארוכה שיש משהו ביניהם. למרות כל ניסיונותיי אני לא מצליח להוציא לי מהראש שהיא מסתירה משהו או בוגדת ואני לא מוכן מקבל הסברים. לדוגמא: אם היא אומרת שהיא הולכת לחוג לקאנטרי וחזרת 30-40 דק מאוחר מידי, אני נכנס ללחץ ישר. אני לא אומר שהיא ישרה כסרגל ושהיא לא טועה. אני בטוח שכן ואני בטוח שהיא גם מסתירה דברים מסויימים (לטענתה חלק מזה כדי לשמור על שלום בית כדי שאני לא אתרגז או אחשוב מחשבות חסרות הגיון). כל המתח הזה והלחץ, הורס לנו את הזוגיות, את האינטימיות (שכבר הולכת ונעלמת) ואני לא יודע איך לצאת מהלופ. מבחינתה היא לא מוכנה לוותר לגמרי על היציאות הללו (הם מכניסות לה אנרגיה אחרי יום מעייף עם הילדים ובעבודה וכו) אבל הסכימה להגביל אותם לפעמיים עד 3 בשבוע. אשמח לעצתכם. מיואש קצת... תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
טיפול זוגי יעזור? מיכל 17/07/2020 12:43
 • שלום, אני ובעלי נשואים 27 שנה, יש לנו 4 ילדים, לפני כחודשיים גילתי שבעלי ניהל רומן עם מישהי בעבודה, זה לא הגיע לעניין גופני רק מיילים והודעות ופגישות במקום העבודה, בהלטה מדותפת החלטנו להשאיר את זה מאחור ולנסות ולהמשיך בחיינו, בזמן הזה דיברנו והעלנו כל מה שמפריע והפריע לנו, הוא העלה משהו שהפריע לו בחיינו לפני כ 15 שנה אבל לא אמר אף פעם, ונכון לעכשיו הוא החליט שהוא רוצה לסיים את הקשר ביננו, מה שאני לא מוכנה לוותר כזה מהר, לאחר דברים נוספים הגענו להחלטה לתת נסיון נוסף בעזרת מגשר, מטפל, לא ממש יודעים למי לפנות ואיך והאם במצב שהגענו אליו יש עוד מה לעשות או שזה לא מראש

 • + הוסף תגובה
טיפול זוגי יכול מאד לעזור - להשתקם ולהחלים, כל אחד בזכות עצמו, בנוכחות השני עדית רונן סתר 19/07/2020 18:28
 • שלום לך, טיפול זוגי יכול מאד לסייע להם: להתמודד באופן בריא ונכון עם משקעי העבר, להבין מה מצית היום תחושות של פגיעות, להכיר זה את זו מחדש, ולבנות מערכת זוגית שתוכל להתאים למי שאתם כיום, לאחר כל השנים. מציעה לכם לפנות למטפל/ת זוגי/ת מוסמך/ת (!) דרך האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי, ולעשות את התהליך יחד. בהצלחה!

 • + הוסף תגובה
טיפול זוגי מיכל 20/07/2020 10:14
 • אולי לא הצגתי את זה כמו שצריך בשאלה,בעלי מבחינתו לקום ולפרק את הכל עכשיו, אומר שמוכן לתת נסיון למישהו חיצוני לנסות ולגשר ביננו, האם במצב כזה שצד אחד רוצה את הקשר יותר, יש סיכוי עם מטפל זוגי להגיע לשיקום הקשר?

 • + הוסף תגובה
גם אם בן זוג אחד מגלה ספקות לגבי הקשר - עדיין כדאי ללכת לטיפול זוגי! עדית רונן סתר 01/08/2020 20:08
 • התשובה היא כן. גם אם בן זוגך מעוניין לסיים את הקשר, הסיבות לרצון הזה או לספקות, יכולות להיות רבות. עדיין כדאי לנסות טיפול זוגי. לברר את הקושי, התחושות, ואז ביחד עם המטפל/ת לבדוק מהי רמת המוטיבציה של כל אחד, ליצור שינויים ולחיות יחד כזוג או בנפרד. הבירור הזה עם איש מקצוע, בירור קוגניטיבי ורגשי, הוא משמעותי ויסייע לכם בכל מקרה, גם בשיקום היחסים שלכם וגם באפשרות של פרידה . בהצלחה בדרככם

 • + הוסף תגובה
מחלוקת כלכלית אחת 04/07/2020 10:59
 • אני ובן זוגי כחמש שנים יחד ויש לנו תינוקת מהממת. סך הכל היחסים שלנו ממש טובים. היו עליות ומורדות אבל תמיד מצליחים להמריא בחזרה ונראה שאנחנו רק מתחזקים עם הזמן. אני כרגע מטפלת בתינוקת בבית ובן זוגי מפרנס. בן זוגי הגיע מבית שהיו מחלוקות כלכליות קשות מאוד בין ההורים, קרעים וריבים. ההורים שלו מתנהלים כלכלית בנפרד. אני גדלתי בבית שהייתה התנהלות כלכלית משותפת ללא משקעים כלשהם. אז כמובן שגם היום, לבן זוגי יש אישיוז בנושא הנל. יש לנו חשבונות נפרדים וחשבון משותף אחד. שנים התנהלנו כלכלית בנפרד ממש כמו שותפים לדירה, למרות שלי זה היה מוזר. עשינו חתונה (אזרחית, אנחנו על תקן ידועים בציבור) וקיבלנו כספים רבים, החלק הארי הגיע מהצד שלי, אבל אני לא התחשבנתי והיה ברור לי שאנחנו עכשיו גוף כלכלי אחד והכנסנו הכל לחשבון המשותף. ובכלל, אני תמיד מסתכלת עלינו כגוף אחד, והוא מסתכל עלינו כנפרדים. עשינו על זה שיחות רבות, ניסיתי להבין את הלגיטימציה של הצד שלו גם אם לא הסכמתי עם זה וזה דיי עבד עד שהגיעה התינוקת. שנינו היינו באג'נדה שאהיה עם התינוקת לפחות שנה בבית, וגם נאלצתי להתפטר מעבודתי מכיוון שלא נתנו שעות ריאליות לאימהות. הסברתי לו שכעת המצב שונה, שאני מוותרת על הקריירה שלי ומשקיעה זמן עצום בטיפול בילדה שלנו,וגם כשאמצא עבודה במשרת אם, פוטנציאל ההשתכרות שלי צנח מאוד ושהדבר ההוגן לעשות שהרווחים הכלכליים יהפכו למשותפים. הרי החסכונות שלי נפגעים, הפנסיה נפגעת וכו כדי שאוכל לטפל בתינוקת שלנו ולאפשר לו להמשיך לעבוד, הדבר ההוגן לעשות הוא להכניס את כל המשכורת שלו (ושלי כשאחזור לעבוד) לחיסכון משותף, בו נתחלק במקרה וחלילה ניפרד בעתיד.. הוא הסכים איתי בגדול אבל עדיין אני רואה שהוא לא מעביר את כל המשכורת שלו וממשיך להעביר את רוב הסכום ולהשאיר לו קצת בצד. אני מודה שאני מתחילה לאבד סבלנות להתנהלות הזו. לא אמרתי לו כלום כי נמאס לי להתווכח על זה, אבל זה מפריע לי ונראה לי לא הוגן. היינו בעבר הרחוק בטיפול זוגי שעזר מאוד אבל בעלי מאוד לא מעוניין לחזור לזה ואין לשכנע אותו אחרת. אני גם מרגישה שאנחנו מצליחים לתקשר על הכל ולפתור הכל חוץ מהסוגיה הזו.

 • + הוסף תגובה
הקושי אולי רגשי ומההעבר אבל חשוב למצוא פתרון בהווה עדית רונן סתר 04/07/2020 12:53
 • שלום לך, בטוחה שהסיטואציה מורכבת עבורך. את אכן מזהה בעיה משמעותית, שכפי שאת כותבת, עלולה להחריף. גם החוק במדינה מצביע על חשיבות השיוויון בנטל הכלכלי. גם החוק מצביע על כך שבן/בת זוג הנשארים בבית לטפל בילדים, הם חלק מהמפעל הכלכלי המשותף שהם יוצרים. לראיה, בתהליכי פרידה (לא מדובר במצבכם, אך זה יכול לסייע להבין), שני בני הזוג חולקים את כל הנכסים שברשותם (כסף, רכב, נכסים וכדומה) באופן שיוויוני, ללא קשר לרמת ההכנסה של כל אחד ולשאלה לגבי הימצאות בבית או תרומה להכנסה. ישנם זוגות המתנהלים עם חשבון משותף וחשבונות אישיים, אך יש להגדיר מה נכנס לחשבון המשותף ומה יוצא ממנו. אם בן זוגך לא מוכן לעבור תהליך של טיפול זוגי, יהיה צורך לקבל החלטות מושכלות שיקחו בחשבון את העתיד. ייתכן וכדאי לכם להתייעץ עם מגשר, שניכם יחד, ולהבין אילו פתרונות ושיקולים צריכים להיכנס. בנוסף, ישנו היבט רגשי הקשור בסוגיה זו. מה המסר שבן זוגך מעביר לך, בנושאים: אמון ביניכם, דאגה זה לזה, בטחון בקשר. אלה תחומים שיכולים לנקר באופן מכאיב ולהפריע להמשך קשר טוב ותומך. נושאים אלה הם לא לטיפול המגשר ומקומם יותר בטיפול זוגי. אם טיפול זוגי אינו מתאפשר, תוכלי לפנות לטיפול אינדיוידואלי ולהמשיך לחקור בינך לבין עצמך את מה שאת חווה ואת האופן שתרצי להתמודד עם זה בעתיד. כל טוב ובהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!