מהי פסיכותרפיה ולמי היא מתאימה?

פסיכותרפיה, היא טיפול נפשי המתבצע באמצעות שיחות ונועד לחקור את החלקים הלא מודעים של הנפש וכך לאפשר ריפוי ושינוי של דפוסי ההתנהגות. באילו מצבים עשוי הטיפול הפסיכותרפוייטי לסייע, מהם סוגי הטיפול הקיימים ואיך ניתן לבחור את הטיפול הנכון? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות
פסיכותרפיה (פסיכו- נפש, תרפיה- טיפול) היא מושג כללי המתייחס לטיפול נפשי באמצעות שיחות. בעוד שבמקרים רבים הטיפול במצבים נפשיים מתבצע על ידי פסיכיאטר וכולל שימוש בתרופות, לא כל מצוקה נפשית מצריכה טיפול תרופתי ועשויה להשתפר בעזרתו. טיפול פסיכותרפוייטי על סוגיו השונים, מתבסס על שיחות שבמהלכן הדברים אותם מעלה המטופל מאפשרים לחקור את החלק הלא מודע של הנפש ולחשוף קונפליקטים שונים. באמצעות טיפול זה ניתן לאפשר ריפוי ושינוי של דפוסי התנהגות. אילו סוגים של טיפול פסיכותרפוייטי קיימים, באילו מצבים עשויה הפסיכותרפיה לסייע וכיצד בוחרים את הטיפול המתאים ביותר? התשובות בכתבה שלפניכם. 


המונח פסיכותרפיה כולל בתוכו סוגי טיפול שונים, אך כולם מתבססים על עקרונות דומים המוכרים לנו בזכות אבי תורת הפסיכואנליזה, ד"ר זיגמונד פרויד. עקרונות אלו הם:


1. יש לנו חיי נפש לא מודעים (כלומר דחפים, רצונות, תחושות וכיוצא בזה שאיננו מודעים אליהם).

2.החלקים הלא מודעים של הנפש שלנו משפיעים על התנהגותנו, בחירותינו בחיים, על תפיסתנו את עצמנו ואת הסובבים ועל הפירושים והתגובות שלנו למצבים בין אישיים.


פרויד דימה את הנפש שלנו לקרחון שרק קצהו בולט מעל פני השטח. בדומה לכך, המודע מהווה רק את קצה הנפש הבולט מעל לפני השטח והיתר, רוב שטח הקרחון, אינו מודע. פרויד הבין שחקר הלא מודע וחשיפת הקונפליקטים המצויים מתחת לפני השטח, עשויים לאפשר לאדם שליטה גדולה יותר בחייו, ריפוי תסמינים ושינוי של דפוסי התנהגות המזיקים לו. 
אילו מצבים נפשיים מטופלים בעזרת הטיפול הפסיכותרפוייטי?

פסיכותרפיה עשויה לסייע במגוון בעיות בהן דכאון, חרדה, טראומות, בעיות ביחסים בין אישיים, משברי חיים שונים, תחושת חוסר משמעות וריקנות ועוד מגוון נרחב של מצבים נפשיים. טיפול פסיכותרפוייטי מוצלח יכול להוביל לשינוי עמוק ומהותי, לצמיחה, התבגרות והעשרה של המטופל כאדם. פעמים רבות אנשים נמנעים מלפנות לטיפול בשל החשש מסטיגמה או תחושה שהגעה לטיפול מהווה מעין "הכרה" בכך שהם "אשמים" במצבם, אך למעשה לקיחת אחריות על המתרחש בחייו של אדם ובמערכות היחסים שלו מהווה מעלה גדולה ומקור לצמיחה. אילו סוגי פסיכותרפיה קיימים?


1. פסיכואנליזה

יצירתו של פרויד שבהמשך פותחה והורחבה על ידי ממשיכי דרכו. מדובר בטיפול אינטנסיבי המתרחש לרוב ארבע פעמים בשבוע. הטיפול מתבסס על "כלל היסוד"  של הפסיכואנליזה: על המטופל להגיד כל שעולה בדעתו מבלי לצנזר ולהסתיר. פעולה זו של דיבור חופשי נקראת "אסוציאציות חופשיות" והיא נועדה להתגבר על התנגדויות והגנות, למשל שיתוף מחשבות שנתפסות כ"אסורות". מתוך המחשבות שעולות לומדים המטפל והמטופל על עולמו הלא מודע של המטופל. הטיפול נמשך מספר שנים ומאפשר למטופל להשיג את השינוי המעמיק ביותר האפשרי והיכרות מהותית עם עצמו. טיפול פסיכואנליטי (וגם פסיכודינמי שאינו אנליטי) מוצלח עשוי לשנות את מסלול חייו של אדם. הטיפול מתבצע לרוב בשכיבה על הספה מבלי לראות את פני המטפל, דבר המאפשר למטופל חופש גדול יותר לדבר את כל העולה בדעתו ולהתפנות לעולמו הפנימי.למי פסיכואנליזה עשויה להתאים?

לרוב יגיעו לפסיכואנליזה אנשים שכבר התנסו בפסיכותרפיה דינמית ורוצים להעמיק בטיפול עוד יותר. טיפול פסיכואנליטי מאפשר שינוי אישיותי עמוק ואף ריפוי שטיפולים קצרי מועד אינם יכולים להשיג. ההשקעה הנדרשת בפסיכואנליזה (כספית, רגשית ומבחינת זמן) מדירה רבים מטיפול זה אך למטופלים המתאימים זו עשויה להיות ההשקעה החכמה ביותר לעתיד שיוכלו לעשות. 


   

2. פסיכותרפיה פסיכודינמית

טיפול המתבסס על עקרונות הפסיכואנליזה ונגזר ממנה. המונח פסיכודינמי מתייחס לכך שבטיפול זה (כמו בפסיכואנליזה) חוקרים את הדינמיקה של כוחות שונים בנפש (למשל קונפליקט בין דחף לבין האיסור החברתי-מוסרי על דחף שכזה). כאמור, התאוריה הפסיכואנליטית התפתחה על ידי ממשיכי דרכו של פרויד וכיום הדינמיקה של כוחות נפשיים היא רק חלק ממה שמתרחש בטיפול. כיום רבים נותנים דגש עיקרי לקשר בין המטפל למטופל, כאמצעי ללמוד ממנו על דפוסי היחסים עם דמויות משמעותיות בחיינו וכיצד הם משפיעים על יחסינו עם אחרים כיום.


הטיפול הפסיכודינמי מתקיים לרוב בתדירות של פעם עד פעמיים בשבוע, במשך תקופה ממושכת של חודשים עד שנים. טיפול זה עשוי להוביל לשינויים מעמיקים ומהותיים בנפש ובחיי המטופל, באמצעות הבנת הגורמים המשפיעים על המטופל ואיתור המקור להתנהגויות ותפיסות שונות, לדוגמה, דפוסי התנהגות שנובעים מחוויות ילדות. בטיפול ניתן להבין את המקור למצוקה הנפשית דרך חקירה של רצונות, דחפים, צרכים, יחסים עם אחרים משמעותיים ומנגנוני הגנה לא מודעים. באילו מצבים יבחר הטיפול הפסיכודינמי?

טיפול דינמי מתאים למי שמעוניין להבין לעומק את המקור לקשייו ולטפל בשורשן של הבעיות. 
הטיפול הפסיכותרפי הקלאסי וכן גם הטיפול הפסיכודינמי נועדו למטופלים שמעוניינים להבין מהו השורש לבעיותיהם 

3. טיפול קוגניטיבי התנהגותי Cognitive Behavioral Therapy) CBT) 

טיפול קצר טווח הנמשך לרוב 12-16 פגישות. הטיפול מתבסס על "משולש" של גורמים המשפיעים אלו על אלו: מה שאנו חושבים משפיע על תחושותינו, תחושותינו משפיעות על התנהגותנו, זו משפיעה על מה שאנו חושבים וחוזר חלילה. כך למשל אדם שעובר ליד הבוס שלו ורואה את פניו חמורי סבר עלול לחשוב שהוא האשם בכך, להרגיש חרד ומדוכדך ולהגיב בהתנהגות לא מתאימה מול הבוס או בתפקוד ירוד בעבודה. אם בפסיכותרפיה דינמית הטיפול היה מתמקד בהבנה שהמטופל משחזר מצבים מהעבר ומשליך מהם, למשל מיחסיו עם אביו חמור הסבר, הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי יתמקד בזיהוי העיוות הקוגניטיבי בחשיבה, כלומר את הנחת היסוד השגויה שמצבו של הבוס קשור דווקא אלי. כתוצאה משינוי החשיבה, תחושתו והתנהגותו של המטופל משתנות. פעמים רבות הטיפול יכלול משימות שהמטופל צריך לבצע בין הפגישות הטיפוליות. באילו מצבים עשוי לטיפול הקוגניטיבי התנהגותי להועיל?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי נועד לפתרון בעיות מוגדרות ונקודתיות והוא אינו יוצר שינוי מעמיק אצל המטופל. טיפול זה יעיל במצבים כמו חרדות ספציפיות (למשל מטיסה, מחרקים), הפרעה אובססיבית קומפולסיבית והפרעה פוסט טראומטית. כמו כן, טיפול קוגניטיבי התנהגותי נמצא יעיל גם לטיפול במצבים נפשיים נוספים כגון דיכאון, הפרעות אכילה ועוד.4. טיפול דיאלקטי התנהגותי Dialectical Behavior Therapy

טיפול המתבסס על עקרונות הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי. הוא פותח על ידי ד"ר מרשה לינהאן ונועד בעיקר עבור מטופלים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית. ד"ר לינהאן סברה שמבנה אישיות גבולי הוא תוצר של ליקוי בתפקוד מערכת הוויסות הרגשי וכי ההפרעה נוצרת כתוצאה משילוב של נטייה ביולוגית לתגובתיות רגשית בלתי מווסתת עם "סביבה בלתי מתקפת": סביבה בה חוויותיו של הילד זוכות באופן מתמשך לתגובות מבטלות ולחוסר רגישות מצד ההורה (למשל "אז מה אם הצעצוע שלך נשבר, זה רק חפץ, זו לא סיבה לבכות"). הטיפול כולל פגישה שבועית של המטופל בקבוצת מיומנויות, טיפול פרטני (מטופל אחד עם מטפל אחד) שבועי וזמינות טלפונית של המטפל למטופל בין הפגישות. באילו מצבים הטיפול הדיאלקטי התנהגותי עשוי להועיל?

הטיפול פותח עבור מטופלים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית אך עשוי לסייע במצבים נוספים של קושי בוויסות דחפים, כגון התמכרות לסמים והפרעות אכילה.5. טיפול קבוצתי

טיפול הכולל מספר מטופלים ומטפל אחד או יותר, הנפגשים אחת לשבוע במשך תקופה ארוכה (חודשים עד שנים). הטיפול הקבוצתי מאפשר למשתתפים לקבל משוב ממשתתפים אחרים וכך מספק צורת התבוננות שונה על הבעיה ממנה הם סובלים, כמו גם על יחסיהם עם אחרים. בחינה של חברי הקבוצה האחרים המצויים בשלבים שונים עשויה לספק הטבה במצב הנפשי, תקווה רבה ואף לסייע למשתתפים לרכוש כישורים בין אישיים שונים. התחושה כי ניתן לחלוק את החוויות עם חברי הקבוצה ולסייע להם להתמודד עם בעיות וקונפליקטים, מביאה לשינוי שעשוי להיות משמעותי ועמוק. ניתן לשלב טיפול קבוצתי עם טיפול פרטני. באילו מצבים הטיפול הקבוצתי עשוי לסייע?

טיפול קבוצתי מתאים בעיקר למטופלים הסובלים מקשיים בקשרים בין אישיים, מכישורים חברתיים לוקים בחסר ומחרדה במצבים חברתיים. ישנם טיפולים קבוצתיים המיועדים לטיפול בבעיה ספציפית המשותפת לחברי הקבוצה, כגון התמכרות לסמים או אלכוהול.איך בוחרים בטיפול המתאים ביותר עבורי?

פסיכותרפיה כוללת מגוון טיפולים המבוססים על עקרונות שונים. ניתן לשלב את כל אחד מסוגי הפסיכותרפיה עם טיפול תרופתי במידת הצורך. הבחירה בסוג הפסיכותרפיה צריכה להתבסס על המטרה אותה מעוניין המטופל להשיג – אם הוא מעוניין לטפל בחרדה מסוימת, כמו פחד מעכבישים, טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא המתאים ביותר כנראה. מנגד אם אדם  מעוניין לעבור תהליך מעמיק של שינוי והתפתחות, תתאים פסיכותרפיה דינמית או פסיכואנליזה. ללא קשר לסוג הטיפול הנבחר, יש חשיבות גדולה לבחירת מטפל בעל הכשרה מקצועית מקיפה, שכן טיפול על ידי אדם שאינו מקצועי לא רק שפחות סביר שיעזור, אלא שהוא עשוי להזיק. 

הכתבה בשיתוף עם ד"ר הלה יהלום, ד"ר מומחית בפסיכיאטריה ופסיכותרפיה, מנהלת מחלקה פסיכיאטרית ופסיכותרפיסטית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר הלה יהלום השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים טיפול זוגי, טיפול משפחתי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייעצות לגבי חמותי ובעלי חני 03/04/2017 14:00
 • שלום רב, אני נשואה כבר 26 שנה. בעלי הוא בן יחיד שהוריו התגרשו כשהיה ילד קטן ומי שגידל אותו זה בעצם הסבא כאשר אימו רק היתה בתמונה לא יותר מזה. היא כעת מתגוררת בחו"ל והודיעה שהיא מגיעה לביקור בארץ לחודש.בין חמותי לביני אין חיבה. לאחרונה היה גם אירוע שבו היא אמרה דברים פוגעים שלא היו צריכים להיאמר על ידה והיא אף הודתה שטעתה . בעלי מתעקש איתי שנארח אותה בביתנו. אני מרגישה שהוא דוחק אותי לפינה. יש לציין שאני חולת סרטן וכעת נמצאת לפני תחילת טיפול חדש. כמו כן אני לומדת ויוצא שבזמן שהיא אמורה להגיע יהיו לי מבחנים. עוד דבר שמפריע לי זה שהיא אישה שמעשנת הרבה וקשה להתעלם מהריח שמופץ סביבה. אני מרגישה שאני יכולה לקרוס אם אכן היא תתארח אצלנו. לא מתאים לי בשום צורה . במיוחד לא בעת הזו . אני אובדת עצות. בעלי חושב שאני יכולה להקריב מעצמי כמה ימים ושאעשה זאת בשבילו. אניחא יודעת מה לעשות זה מפריע לי מאד. מה דעתך בנושא?

 • + הוסף תגובה
חמותי ובעלי - היכן המרחב האישי שלי עדית רונן סתר 03/04/2017 22:43
 • שלום לך, את באמת מתארת מציאות מאתגרת מאד, בה רווחתך נמצאת בספק, הן מבחינה בריאותית והן רגשית. אפשר להניח, שבעלך מצוי בין הפטיש לסדן, מנסה לרצות גם את אמו, עמה הקשר היה רופף בשנים מסוימות (ובשנים קריטיות בגידולו). שניכם מצויים בבעיה סביב הנושא, הרי אם אמו מצפה להתארח אצלכם, כיצד ניתן להציע לה פתרון אחר, שיאפשר אוירה נעימה ולא יחולל סערה... הסבך תלוי, אם כן, בכמה גורמים: האם בעלך מסוגל, לדעתך, לראות את הקשיים שאת חווה סביב הביקור הזה, ואת כל השיקולים שהעלית פה? האם הוא מסוגל לתת לך את המקום לבטא את החששות שלך ולהיות קשוב אליך, מהיכרותך עמו? האם אמו של בעלך באמת מצפה להתארח בביתכם ומודיעה על כך, או שזו יוזמה של בעלך? האם היא תהיה מסוגלת להבין את הקושי שלך ולכבד זאת, וללון במקום אחר? האם את מרגישה שיש לך את הכוחות לבטא את דברייך ואת רצונותיך, בשיחה עם בעלך? היבטים אלה משמעותיים ודרכם ניתן אולי, למצוא דלת, דרכה ניתן יהיה לפתוח בדיאלוג. אולי תרצי לפרט לגבי שאלות אלה, וננסה להתקדם. בהצלחה, עדית.

 • + הוסף תגובה
תשובה חני 04/04/2017 09:56
 • תודה רבה על התשובה המהירה. שוחחתי עם בעלי על כל הנקודות שהעליתי כאן שהדבר יגרום לי למתח נפשי, שזה לא יהיה קל עבורי לאור המצב ושזה גם ממש לא העיתוי הנכון .הוא לא מקבל זאת וחושב שניתן לתת לזה צ'אנס. יש מצב גם שזה בא מיוזמתו כך לפחות הבנתי מדבריו.הוא מציע לי להסכים לכמה ימים ואז נראה איך זה מסתדר ושאולי יהיה נחמד. וכן, יש לה אופציה נוספת להתארח אצל קרובת משפחה שגם היא הבנתי לא מרוצה מהענין . אני ממש אובדת עצות.

 • + הוסף תגובה
הקשר עם בעלך עדית רונן סתר 07/04/2017 15:30
 • שלום לך, נשמע שבעלך מעוניין ללכת עם המהלך הזה, להלין את אמו אצלכם, ואולי כך גם מקווה לייצר איזו קירבה משפחתית. אפשר לראות בבירור, מהם הצרכים שלך ומהם שלו. התחושה שלך לגבי יכוללתך להיות בקירבתה, היא חשובה, ומצד שני, נשמע שקשה לעשות צעד בכיוון אחר, (כמו סירוב) שיכול לגרור למתח רב מאד, במערכת כולה וביניכם כזוג. אם היית בוחרת לסרב להלין אותה, כיצד את מדמיינת זאת? כיצד תאמרי לבעלך ומהן ההשלכות לכך בעתיד הרחוק יותר? אם תחליטי להסכים לניסיון הזה, כיצד תשמרי על עצמך ותייצרי לעצמך מספיק מרחב עבור עצמך? אילו שני כיווני מחשבה שאולי יסייעו בידך להחליט. כל טוב עדית.

 • + הוסף תגובה
חושבת שאת יכולה לפנות לייעוץ זוגי דניאל מלי 20/01/2020 15:48
 • אני מכירה יועצת זוגית ומשפחתית מומלצת שאפשר לפנות אליה והיא מצויינת ממש. אני בטוחה שהיא תוכל לעזור

 • + הוסף תגובה
הפנייה למטפלים זוגיים ומשפחתיים. עדית רונן סתר 20/01/2020 17:34
 • פורום זה נועד לייעוץ ותמיכה ולא לשיווק ישיר של עסקים. לכן אנו נאלצים להוריד את הפרטים האישיים שנכתבו בהודעה הקודמת. ניתן לפנות אל אתר האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי, שם מצוייה רשימה של מטפלים מוסמכים על ידי האגודה. בברכה, צוות האתר.

 • + הוסף תגובה
פרישה מוקדמת חיים 13/01/2020 15:30
 • שלום, אשתי פורשת מוקדם, ואני התנגדתי בכל תוקף, דואג לזיקנה.. איך לגשר על נושא כל כך טעון ועקרוני? נכנס הרבה מתח לחיים שלנו. אשמח לעצתך

 • + הוסף תגובה
שינויים בחיים בעקבות פרישה עדית רונן סתר 13/01/2020 23:25
 • שלום לך, דאגתך מובנת וטבעית. אכן, מחקרים רבים העוסקים בגיל הפרישה, מראים על הצורך בהתכוננות ובמציאת עיסוקים בחיים על מנת לצמצם הדרדרות קוגניטיבית, נפשית וחברתית של הפורש/ת. ובאמת, מקומות עבודה רבים מסייעים לעובדיהם להיערך לפרישה באופן המיטבי ביותר: למצוא תחומי עיסוק חדשים, לאתר ולהגדיר תחביבים מבעוד מועד, ליצור מעגלים חברתיים ועוד. על אף שמדובר בנושא רגיש, דאגתך מחממת את הלב ומרגשת, ושיח על זה ממקום של היערכות לפרישה ותכנון סדר יום מובנה, הוא לגיטימי לחלוטין. האם אשתך עוזבת מקום עבודה מסודר? האם סופקו לה פגישות ייעוץ כחלק מההכנה לפרישה? אם לא, ניתן למצוא יועצי פרישה, פסיכולוגים ועובדים סוציאלים, אשר מספקים ייעוץ פרטני בנושא והרצאות, הן הרצאות בנוכחות והן הרצאות און-ליין באינטרנט. בת כמה אשתך? והאם אתה עובד, וכשכיר או כעצמאי? אלה שאלות חשובות הנותנות תמונה לגבי אורח החיים שלכם. באופן טבעי, בעת פרישה, בני הזוג נמצאים שעות רבות יותר יחד, מאשר בעבר, וסביר שיצופו מתחים, הן על רקע העובדה שאתם יותר זמן יחד ולא מורגלים בכך, והן בעקבות המתח האישי של כל אחד משינוי סדר היום. התחילו משיח פתוח בנושא, והמשיכו בהגדרת ציפיות: 1. ציפיות לגבי ההתמודדות עם תקופת ההסתגלות לפרישה: כיצד התקופה הזו הולכת להיראות. מה כל אחד מכם צריך בתקופה הזו. 2. בידקו כיצד תוכלו לעזור זה לזה כדי להחזיר את הרגיעה. 3. בידקו אאפשרויות לייעוץ לתקופת פרישה. המון הצלחה צוות אינפומד

 • + הוסף תגובה
קושי ב"להתחיל" נ 24/12/2019 13:21
 • הבן שלי בן עשרים פלוס, מתקשה להגיע לקשר זוגי. אין סיבה נראית לעין (פרידה קשה או טראומה...), נראה מעולה, מוצלח. האם נכון לשלב טיפול בשלב כזה?

 • + הוסף תגובה
קשר זוגי כאינדיקציה לבריאות עדית רונן סתר 25/12/2019 12:00
 • שלום לך, שאלתך מעלה תשובות וגם שאלות נוספות... ייתכנו סיבות רבות לכך שבנך אינו נמצא בקשר זוגי. האם שוחחתם על זה? האם כוונתך שמעולם לא היה בקשר זוגי כלשהוא (אפילו לא קצר)? באופן כללי, ייתכן שהיעדר קשר זוגי יצביע על קושי כלשהוא. ייתכן אך לא בהכרח, במיוחד לאור גילו הצעיר והנטייה החברתית של צעירים בימנו, להתחיל קשרים זוגיים רציניים בגיל מאוחר יותר, מבעבר. כך שאיני יודעת, מהפרטים שכתבת, אם ישנה סיבה לדאגה לגביו. ולגבי שאלתך האם לפנות לטיפול: טיפול פרטני או כל מסגרת שתספק לו נגישות לתהליכים פנימיים העוברים עליו, אלה יכולים לסייע ולתרום לו. שאלה חשובה הקשורה בהתחלת עבודה תהליכית פנימית, היא מידת הרצון, המוטיבציה שלו לתהליך שכזה. האם התשובה הזו מסייעת? אם תוסיפי פרטים נוספים, ניתן יהיה להתבונן יותר מקרוב. בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!