מהי פסיכותרפיה ולמי היא מתאימה?

פסיכותרפיה, היא טיפול נפשי המתבצע באמצעות שיחות ונועד לחקור את החלקים הלא מודעים של הנפש וכך לאפשר ריפוי ושינוי של דפוסי ההתנהגות. באילו מצבים עשוי הטיפול הפסיכותרפוייטי לסייע, מהם סוגי הטיפול הקיימים ואיך ניתן לבחור את הטיפול הנכון? התשובות בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 21/05/2019
הכתבה בהשתתפות מימונית של גורם חיצוני
בשיתוף עם דר' הלה יהלום
מנהלת מחלקה פסיכיאטרית ופסיכותרפיסטית
הצג טלפון מספר מקשר
iפסיכותרפיה (פסיכו- נפש, תרפיה- טיפול) היא מושג כללי המתייחס לטיפול נפשי באמצעות שיחות. בעוד שבמקרים רבים הטיפול במצבים נפשיים מתבצע על ידי פסיכיאטר וכולל שימוש בתרופות, לא כל מצוקה נפשית מצריכה טיפול תרופתי ועשויה להשתפר בעזרתו. טיפול פסיכותרפוייטי על סוגיו השונים, מתבסס על שיחות שבמהלכן הדברים אותם מעלה המטופל מאפשרים לחקור את החלק הלא מודע של הנפש ולחשוף קונפליקטים שונים. באמצעות טיפול זה ניתן לאפשר ריפוי ושינוי של דפוסי התנהגות. אילו סוגים של טיפול פסיכותרפוייטי קיימים, באילו מצבים עשויה הפסיכותרפיה לסייע וכיצד בוחרים את הטיפול המתאים ביותר? התשובות בכתבה שלפניכם. 


המונח פסיכותרפיה כולל בתוכו סוגי טיפול שונים, אך כולם מתבססים על עקרונות דומים המוכרים לנו בזכות אבי תורת הפסיכואנליזה, ד"ר זיגמונד פרויד. עקרונות אלו הם:


1. יש לנו חיי נפש לא מודעים (כלומר דחפים, רצונות, תחושות וכיוצא בזה שאיננו מודעים אליהם).

2.החלקים הלא מודעים של הנפש שלנו משפיעים על התנהגותנו, בחירותינו בחיים, על תפיסתנו את עצמנו ואת הסובבים ועל הפירושים והתגובות שלנו למצבים בין אישיים.


פרויד דימה את הנפש שלנו לקרחון שרק קצהו בולט מעל פני השטח. בדומה לכך, המודע מהווה רק את קצה הנפש הבולט מעל לפני השטח והיתר, רוב שטח הקרחון, אינו מודע. פרויד הבין שחקר הלא מודע וחשיפת הקונפליקטים המצויים מתחת לפני השטח, עשויים לאפשר לאדם שליטה גדולה יותר בחייו, ריפוי תסמינים ושינוי של דפוסי התנהגות המזיקים לו. 
אילו מצבים נפשיים מטופלים בעזרת הטיפול הפסיכותרפוייטי?

פסיכותרפיה עשויה לסייע במגוון בעיות בהן דכאון, חרדה, טראומות, בעיות ביחסים בין אישיים, משברי חיים שונים, תחושת חוסר משמעות וריקנות ועוד מגוון נרחב של מצבים נפשיים. טיפול פסיכותרפוייטי מוצלח יכול להוביל לשינוי עמוק ומהותי, לצמיחה, התבגרות והעשרה של המטופל כאדם. פעמים רבות אנשים נמנעים מלפנות לטיפול בשל החשש מסטיגמה או תחושה שהגעה לטיפול מהווה מעין "הכרה" בכך שהם "אשמים" במצבם, אך למעשה לקיחת אחריות על המתרחש בחייו של אדם ובמערכות היחסים שלו מהווה מעלה גדולה ומקור לצמיחה. אילו סוגי פסיכותרפיה קיימים?


1. פסיכואנליזה

יצירתו של פרויד שבהמשך פותחה והורחבה על ידי ממשיכי דרכו. מדובר בטיפול אינטנסיבי המתרחש לרוב ארבע פעמים בשבוע. הטיפול מתבסס על "כלל היסוד"  של הפסיכואנליזה: על המטופל להגיד כל שעולה בדעתו מבלי לצנזר ולהסתיר. פעולה זו של דיבור חופשי נקראת "אסוציאציות חופשיות" והיא נועדה להתגבר על התנגדויות והגנות, למשל שיתוף מחשבות שנתפסות כ"אסורות". מתוך המחשבות שעולות לומדים המטפל והמטופל על עולמו הלא מודע של המטופל. הטיפול נמשך מספר שנים ומאפשר למטופל להשיג את השינוי המעמיק ביותר האפשרי והיכרות מהותית עם עצמו. טיפול פסיכואנליטי (וגם פסיכודינמי שאינו אנליטי) מוצלח עשוי לשנות את מסלול חייו של אדם. הטיפול מתבצע לרוב בשכיבה על הספה מבלי לראות את פני המטפל, דבר המאפשר למטופל חופש גדול יותר לדבר את כל העולה בדעתו ולהתפנות לעולמו הפנימי.למי פסיכואנליזה עשויה להתאים?

לרוב יגיעו לפסיכואנליזה אנשים שכבר התנסו בפסיכותרפיה דינמית ורוצים להעמיק בטיפול עוד יותר. טיפול פסיכואנליטי מאפשר שינוי אישיותי עמוק ואף ריפוי שטיפולים קצרי מועד אינם יכולים להשיג. ההשקעה הנדרשת בפסיכואנליזה (כספית, רגשית ומבחינת זמן) מדירה רבים מטיפול זה אך למטופלים המתאימים זו עשויה להיות ההשקעה החכמה ביותר לעתיד שיוכלו לעשות. 


   

2. פסיכותרפיה פסיכודינמית

טיפול המתבסס על עקרונות הפסיכואנליזה ונגזר ממנה. המונח פסיכודינמי מתייחס לכך שבטיפול זה (כמו בפסיכואנליזה) חוקרים את הדינמיקה של כוחות שונים בנפש (למשל קונפליקט בין דחף לבין האיסור החברתי-מוסרי על דחף שכזה). כאמור, התאוריה הפסיכואנליטית התפתחה על ידי ממשיכי דרכו של פרויד וכיום הדינמיקה של כוחות נפשיים היא רק חלק ממה שמתרחש בטיפול. כיום רבים נותנים דגש עיקרי לקשר בין המטפל למטופל, כאמצעי ללמוד ממנו על דפוסי היחסים עם דמויות משמעותיות בחיינו וכיצד הם משפיעים על יחסינו עם אחרים כיום.


הטיפול הפסיכודינמי מתקיים לרוב בתדירות של פעם עד פעמיים בשבוע, במשך תקופה ממושכת של חודשים עד שנים. טיפול זה עשוי להוביל לשינויים מעמיקים ומהותיים בנפש ובחיי המטופל, באמצעות הבנת הגורמים המשפיעים על המטופל ואיתור המקור להתנהגויות ותפיסות שונות, לדוגמה, דפוסי התנהגות שנובעים מחוויות ילדות. בטיפול ניתן להבין את המקור למצוקה הנפשית דרך חקירה של רצונות, דחפים, צרכים, יחסים עם אחרים משמעותיים ומנגנוני הגנה לא מודעים. באילו מצבים יבחר הטיפול הפסיכודינמי?

טיפול דינמי מתאים למי שמעוניין להבין לעומק את המקור לקשייו ולטפל בשורשן של הבעיות. 
הטיפול הפסיכותרפי הקלאסי וכן גם הטיפול הפסיכודינמי נועדו למטופלים שמעוניינים להבין מהו השורש לבעיותיהם 

3. טיפול קוגניטיבי התנהגותי Cognitive Behavioral Therapy) CBT) 

טיפול קצר טווח הנמשך לרוב 12-16 פגישות. הטיפול מתבסס על "משולש" של גורמים המשפיעים אלו על אלו: מה שאנו חושבים משפיע על תחושותינו, תחושותינו משפיעות על התנהגותנו, זו משפיעה על מה שאנו חושבים וחוזר חלילה. כך למשל אדם שעובר ליד הבוס שלו ורואה את פניו חמורי סבר עלול לחשוב שהוא האשם בכך, להרגיש חרד ומדוכדך ולהגיב בהתנהגות לא מתאימה מול הבוס או בתפקוד ירוד בעבודה. אם בפסיכותרפיה דינמית הטיפול היה מתמקד בהבנה שהמטופל משחזר מצבים מהעבר ומשליך מהם, למשל מיחסיו עם אביו חמור הסבר, הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי יתמקד בזיהוי העיוות הקוגניטיבי בחשיבה, כלומר את הנחת היסוד השגויה שמצבו של הבוס קשור דווקא אלי. כתוצאה משינוי החשיבה, תחושתו והתנהגותו של המטופל משתנות. פעמים רבות הטיפול יכלול משימות שהמטופל צריך לבצע בין הפגישות הטיפוליות. באילו מצבים עשוי לטיפול הקוגניטיבי התנהגותי להועיל?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי נועד לפתרון בעיות מוגדרות ונקודתיות והוא אינו יוצר שינוי מעמיק אצל המטופל. טיפול זה יעיל במצבים כמו חרדות ספציפיות (למשל מטיסה, מחרקים), הפרעה אובססיבית קומפולסיבית והפרעה פוסט טראומטית. כמו כן, טיפול קוגניטיבי התנהגותי נמצא יעיל גם לטיפול במצבים נפשיים נוספים כגון דיכאון, הפרעות אכילה ועוד.4. טיפול דיאלקטי התנהגותי Dialectical Behavior Therapy

טיפול המתבסס על עקרונות הטיפול הקוגניטיבי ההתנהגותי. הוא פותח על ידי ד"ר מרשה לינהאן ונועד בעיקר עבור מטופלים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית. ד"ר לינהאן סברה שמבנה אישיות גבולי הוא תוצר של ליקוי בתפקוד מערכת הוויסות הרגשי וכי ההפרעה נוצרת כתוצאה משילוב של נטייה ביולוגית לתגובתיות רגשית בלתי מווסתת עם "סביבה בלתי מתקפת": סביבה בה חוויותיו של הילד זוכות באופן מתמשך לתגובות מבטלות ולחוסר רגישות מצד ההורה (למשל "אז מה אם הצעצוע שלך נשבר, זה רק חפץ, זו לא סיבה לבכות"). הטיפול כולל פגישה שבועית של המטופל בקבוצת מיומנויות, טיפול פרטני (מטופל אחד עם מטפל אחד) שבועי וזמינות טלפונית של המטפל למטופל בין הפגישות. באילו מצבים הטיפול הדיאלקטי התנהגותי עשוי להועיל?

הטיפול פותח עבור מטופלים הסובלים מהפרעת אישיות גבולית אך עשוי לסייע במצבים נוספים של קושי בוויסות דחפים, כגון התמכרות לסמים והפרעות אכילה.5. טיפול קבוצתי

טיפול הכולל מספר מטופלים ומטפל אחד או יותר, הנפגשים אחת לשבוע במשך תקופה ארוכה (חודשים עד שנים). הטיפול הקבוצתי מאפשר למשתתפים לקבל משוב ממשתתפים אחרים וכך מספק צורת התבוננות שונה על הבעיה ממנה הם סובלים, כמו גם על יחסיהם עם אחרים. בחינה של חברי הקבוצה האחרים המצויים בשלבים שונים עשויה לספק הטבה במצב הנפשי, תקווה רבה ואף לסייע למשתתפים לרכוש כישורים בין אישיים שונים. התחושה כי ניתן לחלוק את החוויות עם חברי הקבוצה ולסייע להם להתמודד עם בעיות וקונפליקטים, מביאה לשינוי שעשוי להיות משמעותי ועמוק. ניתן לשלב טיפול קבוצתי עם טיפול פרטני. באילו מצבים הטיפול הקבוצתי עשוי לסייע?

טיפול קבוצתי מתאים בעיקר למטופלים הסובלים מקשיים בקשרים בין אישיים, מכישורים חברתיים לוקים בחסר ומחרדה במצבים חברתיים. ישנם טיפולים קבוצתיים המיועדים לטיפול בבעיה ספציפית המשותפת לחברי הקבוצה, כגון התמכרות לסמים או אלכוהול.איך בוחרים בטיפול המתאים ביותר עבורי?

פסיכותרפיה כוללת מגוון טיפולים המבוססים על עקרונות שונים. ניתן לשלב את כל אחד מסוגי הפסיכותרפיה עם טיפול תרופתי במידת הצורך. הבחירה בסוג הפסיכותרפיה צריכה להתבסס על המטרה אותה מעוניין המטופל להשיג – אם הוא מעוניין לטפל בחרדה מסוימת, כמו פחד מעכבישים, טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא המתאים ביותר כנראה. מנגד אם אדם  מעוניין לעבור תהליך מעמיק של שינוי והתפתחות, תתאים פסיכותרפיה דינמית או פסיכואנליזה. ללא קשר לסוג הטיפול הנבחר, יש חשיבות גדולה לבחירת מטפל בעל הכשרה מקצועית מקיפה, שכן טיפול על ידי אדם שאינו מקצועי לא רק שפחות סביר שיעזור, אלא שהוא עשוי להזיק. 

הכתבה בשיתוף עם ד"ר הלה יהלום, ד"ר מומחית בפסיכיאטריה ופסיכותרפיה, מנהלת מחלקה פסיכיאטרית ופסיכותרפיסטית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם דר' הלה יהלום השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >פורום טיפול זוגי, טיפול משפחתי

 עדית רונן סתר

עדית רונן סתר
עדית רונן-סתר הינה מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת מטעם האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי. את הכשרתה (תואר שני ולימודי הטיפול המשפחתי) עברה באוניברסיטת תל אביב ובמרכז אלומה. כמו כן, עברה הכשרה עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • חוסר משיכה בזוגיות
 • יסמין
 • 19/05/2019 16:38
 • שלום, אני בקשר זוגי במשך שבע שנים, מתוכן נשואה שנה. שנינו בגילאי 30+. יש פער ביני ובין בעלי יחסית מהרגע הראשון - לי מאוד חשוב לדאוג לאיך שאני נראית, מאוד לא מזניחה את עצמי, לא מתה על אימונים אבל נהנת מהתוצאות ולכן מקפידה על תדירות גבוהה של ספורט. אוהבת אוכל וכל מה שקשור אליו אך יודעת לעצור את עצמי כשצריך ויודעת לעמוד בפיתויים. הוא - בדיוק ההיפך, ממש בכל רמח איבריו. אנחנו חברים מאוד מאוד טובים, התקשורת מצויינת, אבל בכל מה שקשור למשיכה - פחות. מבחינתי כמובן. במשך שנים רבות סחבתי אותו לאימונים, עשינו דברים ביחד אבל תמיד הרגיש לי שאם אני לא אזום - הוא לא יעשה שום דבר מיוזמתו. אחרי שנים רבות של טיפולים פסיכולוגיים הצלחתי להניח לו ובאמת להבין שזו אחריות מלאה שלו. מהרגע ששוחרר הרסן - הוא עלה בערך 20 קילו. וזה רק הולך ומחמיר. מיותר לציין שאני מתוסכלת מזה ברמות קשות. נורא קשה לנו לחשוב על פרידה בגלל שאנחנו מסתדרים מצויין, ואין איזה פיצוץ או בגידה, אבל אני בטוחה ב - 99% שאני לא אוכל להיות מאושרת או שלמה עם הקשר הזה אף פעם. ואני בטוחה שגם הוא לא רוצה לחיות חיים של שיפוטיות לגבי כל מה שקשור לאוכל. ועדיין, קיים האחוז הבודד הזה בתוך תוכי שמקווה שיקרה אחרת, שהוא כן ירצה בחיים אחרים בשביל עצמו.. ואז מזכירה לעצמי שאם אחרי כל כך הרבה שנים לא קרה כלום.. כנראה גם לא יקרה.. :( אני חושבת שסוג של התרגלתי לחיים בתסכולים, כי ברגע שאני חושבת שלא אראה אותו יותר, אפילו במחיר של השקט הנפשי שארוויח מכך (ובהחלט גם הוא) - מתכווץ לי הלב, ממש כואב. זה מרגיש כאילו אני צריכה להחליט על איזה איבר בא לי לוותר. ואני כבר מותשת מלבכות, כל כך.. כל סופ"ש מתחיל בשיחות על מה עושים, על זה שאנחנו לא רוצים חיים שכאלה, ובסוף בוכים אחד עם השניה, מתוסכלים מהעובדה שאף אחד לא מסוגל לקום וללכת. אני כל כך אוהבת ומעריכה אותו, הוא ממש אדם נדיר, אוהב, מכיל, מפרגן, לא עוקץ, מייעץ, תומך, תמיד תמיד שם בשבילי.. לא היינו בייעוץ זוגי כי התקשורת בינינו מאוד טובה וכל יועצ.ת שניסיתי לשאול אותה האם יש טעם להגיע - אמרה שאם אנחנו מתקשרים אז אין ממש בשביל מה. מסכן הוא ומסכנה אני. החיים שלנו לא זזים מטר קדימה כי הדבר הזה כל הזמן עוצר אותנו. כל הקשר הזה נע סביב האם הוא עולה במשקל או לא. קשה לי עם המחשבה שאני עוצרת אותו (והוא אותי), שיכול להיות שאם היה עם מישהי אחרת כבר היו לו ילדים בשלב זה של החיים. אני מאוד רוצה לפרק את הקשר, לטובת שנינו, אבל אני לא מסוגלת לתאר כמה זה קשה. יחד עם זאת, אני לא רוצה חיים ללא משיכה ותשוקה. אשמח לעצות איך לעשות את זה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • בעיות בזוגיות
 • אני
 • 11/05/2019 20:27
 • שלום רב, אני ובעלי נשואים כשלוש שנים + תינוקת בת חצי שנה. בעלי בן בכור הגדל בבית שהאב לא מתפקד והוא לקח על עצמו את תפקיד המבוגר האחראי. חמתי מקפיצה את בעלי על כל דבר, מהפרטים הקטנים כמו נשרפה לי נורה, תיקח לי את האוטו לטסט ועד ללכת איתה לרופא. חמתי טיפוס קשה לעיגול, יש לה תמיד הערות על כל דבר, היא לא מכבדת בקשות המגיעות ממני הקשורות לילדה, מרשה לעצמה להגיע אלי בלי להודיע, מתקשרת לצרוח על בעלי כאשר לא מקבלת את מבוקשה (לדוגמא שנבוא כל שבוע לארוחת צהריים בשבת) ומכניסה הרבה "רעל" אלינו הביתה. חמתי הקדישה את חייה לטיפול בסבתא וכעת כשהסבתא נפטרה נראה שהיא מחפשת למלא את החלל שנוצר (היא זרקה לי בשבעה שהיא מתכוונת לבוא אלי כמעט כל יום). בעלי אשר לקח על עצמו את תפקיד המבוגר האחראי מצפה ממני למלא את החלל החסר הזה ואני מרגישה כי הציפייה ממני גדולה מידי ולא ראלית. לאחר מחשבות רבות החלטתי שאני מסוגלת להכיל אותה פעמיים בשבוע (היא באה כשבעלי לא בבית) ואמרתי לבעלי שבמידה והיא תרצה לבוא יותר היא מוזמנת לקפה בשעות הערב כשהוא בבית. כמו כן אמרתי לו שעליו לעשות איתה שיחת תיאום ציפיות כדי שלא תחווה עוגמת נפש ולהימנע מהריבים. בעלי אשר מפחד מהתגובות שלה הולך בשיטת היהיה בסדר ומניסיון העבר זה לא עובד. איני יודעת מה לעשות על מנת שבעלי יבין שהוא צריך לכבד את רגשותיי והחלטותיי, נראה כי חמתי מפעילה עליו לחצים שפשוט קל לו להעביר אותם אליי מאשר להתעמת איתה. אשמח לעזרה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • כאב ועצב
 • יעל
 • 08/05/2019 18:54
 • נשואה ואם לשלושה בנים. הבכור בן 31,האמצעי בן 28 נשוי מזה חצי שנה,והצעיר בן 19. עלי לציין שעברנו טיפול משפחתי בעקבות זה שהבכור והאמצעי לא מדברים מזה 10 שנים,הבכור הגיע לדקה וחצי לחתונה והלך. מלפני חתונת הבן האמצעי הבן הבכור הפסיק לבוא הביתה,נמנע מלהיפגש איתנו,לא מגיע לחגים ולאירועים משפחתיים. היום לאחר שצפיתי בטלויזיה ושמעתי משפחות שכולות,מרגישה כמוהם,הבן הבכור השאיר חלל ריק,לא מגיע לחגים,לסופי שבוע ולאירועים משפחתיים. מה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • שלום לך, תודה שכתבת לפורום. אחחח, המפגש עם החלל הריק של יום הזיכרון, הידהד את החלל הריק שאת חווה במשפחתך. אכן כל כך הרבה עצב וכאב. וזה נמשך זמן רב, ובוודאי מכאיב מאד. כדי שנוכל להבין ולהמליץ על המשך הדרך, אם תוכלי לספר קצת יותר על הטיפול המשפחתי שעברתם: כמה זמן ארך הטיפול, מי מהמשפחה היה שותף לטיפול, האם השתנו דברים בעקבות או בזמן הטיפול. בשלב זה, ניתן כבר להעלות את האפשרות של טיפול נוסף, בין אם עבורך באופן פרטני, או משפחתי, בכדי לעבד את תהליכי האובדן שאת ואתם חווים, ולנסות להתחיל לעבוד על ריפוי. אולי תוכלי להסביר את מידת הנכונות לטיפול של בני המשפחה. בינתיים מחזקת את ידיך, ובתקווה לימים של שינוי, עדית וצוות הפורום.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

רופאים בתחום
גב' אריאלה בר דויד גב' אריאלה בר דויד
MA , פסיכולוגית מומחית להפרעות אכילה, מרפאה... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ