מתח, חרדה ודיכאון במבוגרים צעירים: איך מזהים ומטפלים?

דיכאון מהווה את אחת מהתופעות הנפוצות ביותר במאה ה-21, בייחוד בקרב בוגרים צעירים בעשור השני והשלישי לחייהם. התסמינים האופייניים למצב הנפשי רבים ומגוונים, ולעיתים אף יכולים להידמות לסימנים המעידים על בעיות בריאותיות שונות: אילו סימנים פיזיים ונפשיים יעוררו חשד להתפתחות דיכאון, איך ניתן לאבחן וכיצד הטיפול הדינאמי מסייע בהתמודדות עם המצב? התשובות בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:אורח החיים במאה ה-21  מאופיין במצבי סטרס ומצוקה רבים ולעיתים נפש האדם מתקשה להתמודד עם מכלול הלחצים והדרישות התפקודיות. קושי זה הופך את הדיכאון לתופעה נפוצה יותר מאי פעם, בייחוד בקרב צעירים בעשור השני והשלישי לחייהם. מתח, חרדה ודיכאון לסוגיו הם מצבי נפש שעלולים לגרום להשלכות גופניות נרחבות, היכולות לנוע ממצב של דיכאון קל ועד לתמונה דיכאונית קלינית מלאה, המחייבת התערבות טיפולית תרופתית וטיפול נפשי. שרשרת התסמינים הנפשיים והגופניים הקשורים לדיכאון לסוגיו היא רחבה מאוד ועל כן פעמים רבות המצב הנפשי עלול שלא להיות מאובחן.  בכתבה הבאה נדון בגורמים האפשריים להתפתחות דיכאון, התסמינים שיעוררו חשד ודרכי הטיפול האפשריות. מהם הגורמים האפשריים להתפתחות מתח, חרדה ודיכאון במבוגרים צעירים?

תחושת בדידות, קושי ביצירת קשר זוגי, משבר ביחסים הזוגיים, פרידה כואבת, אובדן של אדם קרוב, כישלון בעבודה או פיטורין, כישלון בלימודים ובבחינות, כל אלו הן דוגמאות למצבי סטרס וללחצי חיים שעלולים לייצר מצוקה. גם דימוי עצמי נמוך וחוסר ביטחון עצמי יכולים לגרום למצוקה נפשית.


המצוקה הנפשית פעמים רבות עוברת "תרגום" לסימפטומים גופניים וכך הופכת לכאורה לבעיה גופנית רפואית. כתוצאה מכך עלול האדם הסובל מדיכאון להיות עסוק ומוטרד בביטוי הגופני לבעיה ובכך "להתחמק" מהקשיים הנפשיים האמתיים העומדים מאחורי התסמינים הפיזיולוגיים.

מכלול הלחצים והדרישות הרבות האופייניים לאורח החיים המודרני מובילים לעלייה בשכיחות הדיכאון בקרב מבוגרים צעירים 
מהם התסמינים הגופניים האופייניים למצבים דיכאוניים?

התסמינים הגופניים השכיחים במצבים של דיכאון כוללים: הפרעות שינה, ירידה בתאבון, כאבים גופניים למיניהם חסרי כל בסיס רפואי פיזיולוגי, הקאות, שלשולים, כאבי ראש, כאבי בטן וירידה בתפקוד המיני ובחשק המיני. בנוסף, המצב הנפשי עלול להוביל לתחושת עייפות קיצונית, חוסר כוח וחולשה כללית וכן להתנהגות אובססיבית ולחוסר שקט מוטורי. נוסף על כן, דיכאון עלול לגרום לאובדן הקשרים החברתיים, הימנעות מפעילויות שונות והסתגרות בתוך הבית. מהם התסמינים הנפשיים השכיחים במצבים של דיכאון?


- דיכאון מתאפיין פעמים רבות במחשבות טורדניות, אובססיביות המטרידות ללא הרף. למעשה, גם כאשר בעיה מסוימת נפתרת, מיד צצה מחשבה חדשה ומטרידה. 

- עיוותים בתהליכי חשיבה רגילים שעלולים לגרום לחשיבה מוזרה ולא קוהרנטית. 

- מחשבות שליליות, פסימיות ותחושה שאין כל סיכוי, שהכול אבוד ושלא ימצא פתרון לבעיה. 

- דמוי עצמי ירוד עד תחושת חוסר ערך כללי.

 - ירידה דרמטית ביכולת ההנאה המובילה להסגרות ולהתבודדות, עד כדי אי יציאה מהבית. ההתבודדות נובעת לרוב ממחשבות שליליות , כמו "אנשים שונאים אותי" ; "אנשים רוצים לפגוע בי";  "אנשים לא באמת מעוניינים בחברתי" וכדומה. 

לרוב התמונה הדיכאונית אינה מושלמת, והצעיר/ה יכול/ה לגלות רק חלק מן התסמינים המוזכרים.איך ניתן לאבחן?

האבחון מתבצע על ידי רופא או פסיכולוג קליני באמצעות שיחה מעמיקה שנועדה לבחון האם קיימים תסמינים שונים גופניים ונפשיים. השיחה המעמיקה בוחנת בנוסף גם את עולם הרגשות והמחשבות המעסיקות את האדם בתפקודו היום יומי. בנוסף, נבחנת גם יכולתו ליצור קשר, להתעניין באחר, להקשיב ולפתח שיחה. 
האבחון מתבצע על ידי רופא או פסיכולוג קליני באמצעות שיחה מעמיקה שנועדה כדי לבחון לעומק את עולמו הפנימי של המטופל 

מהו הטיפול הדינאמי וכיצד מסייע בהתמודדות עם מצבי דיכאון?

קימות דרכי טיפול נפשי רבות ומגוונות בדיכאון, בהן גם טיפול פסיכולוגי דינמי. הטיפול הדינמי, הוא לרוב ארוך טווח, אם כי ישנן גם שיטות דינמיות קצרות טווח. 


הטיפול מושתת על יצירת קשר של אמון, קבלה והבנה בין המטפל למטופל. שיטה זו נעה בין עבר, הווה ועתיד, וכך חושפת באופן הדרגתי את קורות חייו של המטופל מינקותו ועד בגרותו. באמצעות שיחה מעמיקה נבדק הקשר של המטופל עם הוריו והקרובים לו, כדי לנסות ולהבין את תהליך התפתחותו ולזהות נקודות משמעותיות במהלך חייו. 


המפגשים חושפים את תפיסת עולמו של המטופל, את נקודות המפנה שהובילו להתפתחות חשיבה והתנהגות לא בריאה ואת נקודות החוזק שלו בעברו. תוך כדי השיחות נוצר קשר של אמון ותמיכה, המאפשר למטופל לתת אמון במטפל ולהפיק תועלת מעצם הקשר האישי והאנושי שבטיפול. השיחה הפתוחה והמתעניינת במחשבותיו וברגשותיו של האדם, יוצרת קשר של אמון בין המטופל למטפל ובתוך כך נוגעת בעולם הרגשי החשאי שלו. לעיתים זו פעם ראשונה שהמטופל חש מובן ויכול לחשוף את עולמו הפרטי "והסודי", בו הוא חש רגיש, בודד ופגיע. 


הטיפול הדינמי מתבסס על תפיסת עולם תאורטית דינמית פסיכואנליטית רחבה ושואב את כוחו מהתפיסה הפסיכואנליטית של פרויד וממשיכיו במהלך הדורות. הידע הרחב וההבנה העמוקה של נפש האדם שנצברה במהלך השנים של מחקר טיפול, הם התשתית להבנתו של המטופל וליכולתו של המטפל לנתח לעומק את הבעיה הנפשית והרגשית של המטופל ומתוך כך לצאת יחד אתו לדרך חדשה. 


השיחה הפתוחה והלא שיפוטית מהווה את הכלי הטיפולי העיקרי בשיטה זו. הטיפול נעזר גם בניתוח חלומות המטופל, דרכו ניתן למטפל ולמטופל גם יחד כלי איכותי להבנה עמוקה של נפש המטופל. התהליך הדינמי הטיפולי אינו עבודה קלה, להיפך, לעיתים הוא כואב וקשה, אולם פירותיו מתוקים, ומאפשרים לאדם הצעיר לצאת ממצוקתו לנצל את מלוא הפוטנציאל האנושי שבו.
הכתבה בחסות ד"ר יאיר פלגי, פסיכולוג קליני בכיר מטפל בגישה דינמית.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יאיר פלגי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אי יכולת להירדם בלילות שרה 28/08/2019 15:02
  • שלום, אני בת כמעט 45, מזה מס' לילות שאני כלל לא מצליחה להירדם בלילות, אפילו לשעה או שעתיים. המצב הזה מלחיץ אותי עוד יותר מתחושה שגם הלילה זה יכול להיות וגם הלילה הזה אני לא הולכת לישון.

  • + הוסף תגובה
תזונה דוד 13/09/2019 22:01
  • אין ספק היום התזונה או האי תזונה משפיעה על הגוף. פיזית ומנטלית. רוב רשויות הבריאות בעולם ממליצות על 7-13 מנות של פרי וירק ב5 צבעים שונים כל יום. יש לזה השפעה קריטית על הגוף. https://shachar-group.com

  • + הוסף תגובה
ציפרלקס אליס כהן 02/09/2019 12:40
  • אני לוקחת כול בוקר 1 כדור. האם מומלץ לקחת בלילה ליפני השינה?

  • + הוסף תגובה
דיכאון וחרדה עופרי 28/03/2019 17:55
  • מאושפזת במחלקה פסיכיאטרית במזור. לוקה בדיכאון וחרדות, כאשר החרדות הן הגורם לדיכאון ולהתנתקות מהמשפחה והסביבה. הרופא טוען שזו חרדה על רקע ריגשי. האם ישנה חרדה עיקשת, אני מקבלת דרלין 20 מג משולב עם אחד לוריוון ונוזינן במינון 50 מג ואין אפקט. האם יש כדור חזק לטיפול בחרדות ובדיכאון, הדגש על לא ממכר?

  • + הוסף תגובה
מאושפזת יקרה אני 21/08/2019 08:29

הצטרפו לאינדקס הרופאים!