היסטרוסקופיה: הכירו את הבדיקה שעשויה לסייע באבחון בעיות פוריות

מהי בדיקת היסטרוסקופיה, אילו בעיות פוריות ניתנות לאבחון באמצעותה ומהם יתרונותיה? המידע בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותבדיקת האולטרסאונד, נחשבה עד לא מזמן לבדיקת הבחירה לצורך בחינת חלל הרחם במצבים של אי פריון. אך השיפורים שחלו בטכניקה בה מתבצעת בדיקת ההיסטרוסקופיה והפיכתה להליך פשוט יותר המתבצע במרפאת הרופא המומחה ואינו מצריך הרדמה, הובילו לשינוי בנטייה זו. בדיקת ההיסטרוסקופיה כוללת כניסה אל תוך חלל הרחם באמצעות סיב אופטי, כדי לאתר ממצאים בחלל הרחם וברירית הרחם בהגדלה גדולה.כיצד מתבצעת הבדיקה?

הבדיקה מתבצעת במרפאת הרופא המומחה במועד הקרוב ביותר לסיום הוסת החודשית. בזמן זה, רירית הרחם דקה יותר וניתן לחזות בשינויים בחלל הרחם וברירית בבירור. כפי שצוין לעיל, הבדיקה אינה מתבצעת תחת הרדמה והיא אינה מצריכה שימוש במפשק. במהלכה, מחדיר הרופא המטפל סיב אופטי בקוטר של כ-4 מ"מ דרך הנרתיק, אל צוואר הרחם, עד לכניסה לחלל הרחם. למעשה, חלל הרחם קיים רק במצבים של הריון ועל כן כדי לאפשר את הבדיקה יהיה צורך בהזלפת נוזל פיזיולוגי סטרילי אל האזור. ניפוח הרחם עלול להוביל לתחושת לחץ בבטן התחתונה. ברוב המקרים הבדיקה אורכת כ- 10-15 דקות ואחריה האישה משוחררת לביתה ללא כל הגבלה. 

בדיקת היסטרוסקופיה מאפשרת לאתר ממצאים בחלל הרחם וברירית הרחם בהגדלה גדולהאילו בעיות פוריות ניתנות לאבחון באמצעות היסטרוסקופיה?

1. בעיות בחלל הרחם

ההיסטרוסקופיה מסייעת באיתור של פוליפים ושרירנים בחלל הרחם שאינם נראים בבדיקת אולטרסאונד, כמו לדוגמה פוליפים המצויים בתוך החצוצרה עצמה. בנוסף, באמצעות הבדיקה ניתן לאתר מומים בחלל הרחם, כמו מחיצות, תתי מחיצות, חלל רחם בצורת T או בצורת Y. במקרים האלה, ההיסטרוסקופיה אינה משמשת רק ככלי אבחוני אלא גם ככלי טיפולי. אם נמצאה בעיה מסוימת בחלל הרחם ניתן לטפל בה באמצעות אנרגיה חשמלית או אנרגיית לייזר במעמד הבדיקה. 2. בעיות ברירית הרחם

במקרים רבים, בעיות פוריות שהמקור להן אינו ידוע נובעות מדלקת כרונית של רירית הרחם. דלקת זו, שעלולה להוביל להפלות חוזרות ולדימומים, אינה מלווה בסימפטומים שיכולים להעיד על התפתחותה ולמעשה הדרך היחידה לאבחונה היא באמצעות הסתכלות ישירה לחלל הרחם בבדיקת היסטרוסקופיה. באמצעות הבדיקה, ניתן לאתר שינויים ברירית הרחם ובהתאם לממצאים לבצע ביופסיה של האזור לשם קבלת אבחנה סופית. אם התגלתה דלקת כרונית, יינתן טיפול אנטיביוטי סיסטמי שברוב המקרים עשוי לסייע בפתרון הבעיה. 3. גילוי "נישה" שהתפתחה לאחר ניתוח קיסרי

במהלך ניתוח קיסרי, מבוצע חתך בדופן התחתונה של הרחם כדי ליילד דרכו את העובר. החתך מחלים לאחר מכן תוך יצירת צלקת. אם שריר הרחם אינו מתאחה באופן מיטבי, נוצר מעין כיס בדופן הפנימית של הרחם, הנקרא גם נישה. הנישה, עלולה להוביל לבעיות פריון. אם התגלתה נישה במהלך הבדיקה יתבצע תיקון שלה באותו מעמד, באמצעות שימוש באנרגיית לייזר או חשמל. קראו עוד: היסטרוסקופיה ניתוחית ללא הרדמה: כיצד מתבצעת ומהם היתרונות?מהם הסיבוכים שעלולים להתפתח בעקבות הבדיקה?

כמו בכל בדיקה פולשנית, קיים סיכוי נדיר לזיהום. לאחר הבדיקה עלול להופיע דימום קל שימשך לרוב מספר ימים. בנוסף, ביממה הראשונה לאחר הבדיקה עלול להיות מורגש כאב בבטן התחתונה, הדומה לזה המורגש במועד הוסת החודשית. באחוז קטן מהמקרים לא ניתן לבצע את הבדיקה בשל פחד וחרדה של האישה. ניתן להוריד את רמות החרדה ולאפשר את הבדיקה בעזרת מתן כדור הרגעה טרם לביצועה. בדיקת ההיסטרוסקופיה נדירים אינה מערבת סכנה לפגיעה בצוואר הרחם או בקירות הרחם. יש לציין כי הסיכונים הכרוכים בבדיקת ההיסטרוסקופיה נדירים מאוד. בשל היותה בטוחה ופשוטה מאוד, במדינות רבות בדיקה זו נערכת במרפאת הרופא המומחה ללא כל צורך בהרדמה או טשטוש. 

הכתבה בחסות פרופ' שגיא חיימוביץ' גניקולוג מומחה בהיסטרוסקופיה בלייזר עם הרדמה וללא הרדמה, היסטרוסקופיה אבחנתית ללא הרדמה, היסטרוסקופיה ניתוחית ללא הרדמה והיסטרוסקופית הפוריות - מניעת הריון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' שגיא חיימוביץ השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים אולטרסאונד - הריון ולידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דחוף! תשובה לא ברורה, אשמח לחוות דעת אסתר 15/09/2020 19:30
  • שלום ד"ר, עברתי גרידה (אחרי הפלה עובר ללא דופק שבוע 8) לפני 11 שבועות (29.06) הגיע מחזור לאחר 4 שבועות בדיוק (27.07) שבוע לאחר מכן ביצעתי היסטרוסקופיה אבחנתית בשל חשד לשארית והכל היה תקין. (03.08) כעת יש לי איחור בווסת של יותר משלושה שבועות, (היום ה- 49) בטא בדם לפני שבוע נמוך מ 2 באולטרסאונד (13.09) רירית עבה 24 ממ, נצפה ברחם תוכן שאינו מובן.... (אציין שאני נוטלת כמוסות ארמה בוסט-אצות יפניות במשך כחודש וחצי). (יש מדי פעם הפרשות לבנות צמיגיות) הייתי אצל רופא והוא לא ידע לאבחן... אשמח לשמוע חוות דעת מקצועית. תודה!

  • + הוסף תגובה
איחור בווסת ד"ר יוחנן שמעוני 22/09/2020 22:01
  • לפי מה שציינת סביר שאינך בהריון ולגבי הרירית יש לבדוק שוב לאחר ווסת

  • + הוסף תגובה
שבוע 37 +4 שני 09/09/2020 00:28
  • אני בשבוע 37+4 הריון שני , היופ הלכתי לבדיקה אחרי שכל הלילה הייתי כאובה במוניטור כן ראו ציריפ שבדקו אותי הרופאה אמרה שהצוואר קדמי ורך מחוק 40 אחוז אין פתיחה , אשמח לדעת מה זה אומר ? והאם זה אומר שהלידה קרבה?

  • + הוסף תגובה
שבוע 37+4 ד"ר יוחנן שמעוני 22/09/2020 21:59
בדיקת בטא א 03/09/2020 16:36
  • שלום אנחנו בתהליכי ivf , בבדיקת בטא ראשונה לאחר 12 יום מההחזרה התקבלו ערכים של 12.5, בבדיקה שניה לאחר יומיים הערכים היו 3.3. מה המשמעות והאם יש מה להמשיך לעקוב ? תודה .

  • + הוסף תגובה
בדיקת בטא ד"ר יוחנן שמעוני 22/09/2020 21:58

הצטרפו לאינדקס הרופאים!