מחלת לב כלילית: תסמינים, אבחון ומניעה

מהי מחלת לב כלילית, אילו תסמינים יעידו על התפתחותה, כיצד ניתן לאבחן ואיך ניתן למנוע החמרה? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 12/09/2019מחלת לב כלילית היא הגורם העיקרי למוות ולמוגבלות במדינות המפותחות. למרות ששיעורי התמותה ממחלה זו ברחבי העולם ירדו בארבעת העשורים האחרונים, היא עדיין אחראית על כשליש או יותר מכל מקרי המוות בקרב אנשים מעל לגיל 35. ההערכה גורסת כי כמעט מחצית מכלל הגברים בגיל העמידה וכשליש מהנשים בגילאים אלה בארה"ב יתפתחו ביטוי כלשהו של מחלה זו. 


נתונים אפידמיולוגיים ממחקרי אוכלוסיות (כמו מחקר ה- Framingham Heart), מספקים את ההערכה הטובה ביותר בנוגע לגורמי הסיכון התורמים להתפתחות מחלת לב כלילית ולדרך בה היא מתפתחת.מהי מחלת לב כלילית?

מחלת לב כלילית היא מצב בו מתפתחת היצרות הרוחב הפנימי של אחד או יותר מכלי הדם המספקים דם ללב, הנקראים גם העורקים הכליליים. היצרות העורקים נגרמת בשל הצטברות חומרים שומניים בדפנות העורקים, תהליך המכונה גם טרשת עורקים. אלה הסובלים ממחלת לב כלילית מצויים בסיכון מוגבר להתקף לב ולצורות אחרות של מחלת לב. השכיחות להתפתחות מחלת לב כלילית עולה עם השנים: עבור אלה בעשור הרביעי לחיים, הסיכון להתפתחות מחלת לב כלילית עומד על כ-49% בגברים וכ-32% בנשים. נשים עלולות לפתח מחלה זו כ-10 שנים מאוחר יותר מאשר גברים. 
מחלת לב כלילית היא מצב בו קיימת היצרות של אחד או יותר מהעורקים הכליליים. מחלה זו מביאה לסיון מוגבר להתקף לב
מהם הסימפטומים שעלולים להעיד על התפתחות מחלת לב כלילית?

במקרים רבים, מחלת לב כלילית אינה מובילה כלל להתפתחות תסמינים. למרות זאת, הסימפטומים הנפוצים יופיעו לרוב בזמן פעילות גופנית והם יכולים לכלול כאב, לחץ או אי נוחות במרכז החזה, קוצר נשימה או עקצוץ או אי נוחות בחלק הגוף העליון, לרבות בזרועות, בגב, בצוואר ובלסת. 


פעמים רבות, בשל העדר סימפטומים בשלבים הראשונים למחלה, העדות הראשונה לה עלולה להיות התקף לב. התקף לב עלול להיגרם עקב חסימה מלאה של עורק כלילי. אם לא מטופל באופן מידי התקף הלב עלול להיות קטלני. על כן מסיבה זו חשוב להכיר את התסמינים האופייניים להתקף לב ולפעול בהקדם.קראו עוד: הדמיה אופטית קוהרנטית (OCT) בצנתור לב: כל המידע החיונימהם התסמינים האופייניים להתקף לב?

הסימפטומים האופייניים להתקף לב כוללים כאב או לחץ במרכז בית החזה המקרינים ליד או ללסת. למרות זאת, התקף לב יכול להתבטא באמצעות כאב בחזה בלבד, כאב בלסת, ביד, ברום הבטן ולעיתים באמצעות כאב גב או קוצר נשימה. התסמינים השונים יהיו לעיתים מלווים בבחילות, הקאות, הזעה דופק מהיר או הרגשת דפיקות לב ולעיתים אף בסחרחורת או איבוד הכרה. איך ניתן לאבחן מחלת לב כלילית? 

ישנן מספר בדיקות המשמשות לאבחון מחלת לב כלילית: 

1. בדיקת אלקטרו-קרדיוגרמה ("ECG") 

בדיקה זו מודדת את הפעילות החשמלית בלב.


2. בדיקת מאמץ 

במהלך בדיקת מאמץ, יש צורך בהליכה/ריצה קלה על הליכון בזמן שיש שמחובר  לגוף הנבדק ECG. פעילות גופנית מגבירה את הצורך של הלב בדם. בדיקה זו מסייעת לרופאים לראות אם הלב מקבל מספיק דם. 


3. Echocardiogram

בדיקה זו משתמשת בגלי קול כדי ליצור תמונה של הלב פועם. גם בדיקה זו ניתן לבצע במאמץ. 


4. צנתור לב כלילי

במהלך בדיקה זו, הרופא מעביר צנתר דק לתוך כלי הדם ביד או ברגל, דרכו הוא מגיע אל הלב ומדגים את כלי הדם שבלב על מנת לראות האם יש היצרויות בכלי דם אלו המספקים דם לשריר הלב. איך ניתן אירוע לבבי כתוצאה ממחלת לב כלילית?

מניעה ראשונית, אשר נועדה למנוע אירוע לבבי, היא חשובה במעלה. התקף לב מוביל לנזק בלתי הפיך לשריר הלב שאחריו ניתן לבצע מניעה שניונית בלבד לצורך מניעת אירועי לב עתידיים. אלה המצויים בסיכון מוגבר למחלת לב כלילית צריכים להקפיד על בדיקת לב שנתית אצל קרדיולוג לשם אבחון מחלת הלב הכלילית וטיפול מתאים. המניעה הראשונית מסייעת באיתור המחלה הכלילית בשלבים הראשוניים וכך עשויה אף למנוע אירועים לבביים. הכתבה בשיתוף עם  ד"ר אלעד אשר, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב, סגן מנהל המערך הקרדיולוגי, ביה"ח אסותא אשדוד. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אלעד אשר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים צנתור לב טיפולי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דליפה קלה-בינונית וקורונה ארתורו 19/03/2020 18:23
  • שלום רב, יש לי דליפה קלה עד בינונית במסתם המיטראלי. הדליפה יציבה ומולדת - נובעת ממבנה מסתם מוארך. קראתי שמכיוון שהוירוס תוקף את הלב, אנשים בעלי בעיות דליפה שבאופן רגיל נסבלות עלולים להינזק מהמחלה. האם אני נחשב בקבוצת סיכון שצריכה לנקוט בזהירות יתר נגד הידבקות בוירוס הקורונה? תודה

  • + הוסף תגובה
5 ימים אחרי TAVI דנה 02/03/2020 21:36
  • האם יש תופעות לוואי מאוחרות אחרי פרוצדורה כזאת?אם כן מהן.האם יש מגבלות במשך ההחלמה? תודה לד"ר המלומד.

  • + הוסף תגובה
דיסקציה בעקבות ניפוח סטנט אריה 23/06/2019 14:39
  • נעשה צנתור לאבי ובסיכום נרשם שלאחר ניפוח סטנט פרוקסימלי נגרמה דיסקציה עד סינוס אאורטה, נסגרה בסטנט נוסף. תוצאות האקו לב אח"כ נראות תקינות. האם קיים סיכון בעקבות הארוע הזה? בנוסף, יש צורך בצנתור נוסף באזור אחר, וייתכן שהם יעדיפו לא לעשות אותו מיידי אלא לחכות כמה ימים או אפילו מספר שבועות. האם ייתכן שהדחייה בצנתור, קשורה בצורך להתאושש מהדיסקציה בצנתור הראשון?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!