האם הפרעה דו קוטבית מעלה את הסיכון ללקות בפרקינסון?

מחקר חדש מצא כי אנשים שסובלים מהפרעה דו קוטבית מצויים בסיכון גבוה יותר להתפתחות של פרקינסון. יתרה מכך, בקרב אלה הסובלים מצורה חמורה יותר של ההפרעה הסיכון גבוה אף יותר: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסותמחקרים קודמים מצאו קשר אפשרי בין דיכאון לפרקינסון, אך מעטים בדקו האם אלה הסובלים מהפרעה דו קוטבית מצויים גם הם בסיכון גבוה יותר להתפתחות המחלה. 


לאחרונה חוקרים מבית החולים Taipei Veterans General Hospital שבטאיוואן החליטו לבחון האם קיים קשר אפשרי בין שתי המחלות. ממצאי המחקר פורסמו בכתב העת לנוירולוגיה. הסיכון ללקות בפרקינסון גבוה פי 7

במחקר הנוכחי, בחנו החוקרים את הנתונים הרפואיים של 56,340 אנשים שסובלים מהפרעה דו קוטבית, כולם אובחנו כסובלים מההפרעה בין השנים 2001-2009. נתוניהם השוו עם הרישומים הרפואיים של 225,360 אנשים בטאיוואן שלא אובחנו כסובלים מהפרעה דו קוטבית או מפרקינסון. החוקרים, ביצעו מעקב אחר שתי הקבוצות במהלך שנת 2011. לאחר ניתוח הנתונים נמצא כי בקרב 0.7% מהנבדקים שסבלו מהפרעה דו קוטבית התפתחה מחלת הפרקינסון במהלך תקופת המחקר. מנגד, רק  0.1% מהנבדקים בקבוצת הביקורת סבלו מהמחלה. 


החוקרים התאימו את ממצאיהם ובודדו משתנים שונים שיכולים להשפיע על הסיכוי להתפתחות פרקינסון , לרבות היסטוריה רפואית, גיל והיסטוריה של מחלות ופציעות אשר משפיעות על המוח. נמצא כי משתתפים שאובחנו כסובלים מהפרעה דו קוטבית הם בעלי סיכוי גבוה  פי שבע להתפתחות של פרקינסון, זאת בהשוואה למשתתפי המחקר שלא סבלו מההפרעה הנפשית. 


כמו כן, החוקרים הבחינו בהבדל נוסף בין שתי הקבוצות: אלה שסבלו מהפרעה דו קוטבית נטו ללקות בפרקינסון בגיל צעיר יותר, 64 בממוצע, בהשוואה לנבדקים א סבלו מההפרעה. בקרב קבוצת הביקורת, הגיל הממוצע להתפתחות המחלה עמד על 73.
החוקרים מצאו כי אלה שסובלים מהפרעה דו קוטבית הם בעלי סיכוי גבוה יותר פי שבע להתפתחות של פרקינסון 
עוד התגלה במחקר כי דרגת החומרה של ההפרעה הדו קוטבית השפיעה גם היא על רמת הסיכון: נבדקים שהתאשפזו בבית החולים פעמים רבות עקב ההפרעה היו בעלי הסיכוי הגבוה ביותר להתפתחות פרקינסון בשלב מאוחר יותר במהלך החיים.  כך לדוגמה, אלה שהגיעו לבית חולים 1-2 פעמים בשנה, נמצאו במחקר כבעלי סיכוי גבוה יותר פי ארבע להתפתחות פרקינסון, זאת בהשוואה לנבדקים הסובלים מהפרעה דו קוטבית והתאשפזו בבית החולים בתדירות נמוכה יותר. 


עבור נבדקים שהתאשפזו יותר מפעמיים בשנה התוצאות היו הדרמטיות ביותר: הנבדקים בקבוצה זו נמצאו כבעלי סיכון גבוה פי 6 להתפתחות של פרקינסון, בהשוואה לנבדקים שאושפזו פחות מפעם בשנה בשל ההפרעה הדו קוטבית. קראו עוד: מהפכה וירטואלית: מהי הטכנולוגיה שתקל על חולי הפרקינסון?מגבלות המחקר

חשוב לציין כי קיימות מספר מגבלות במחקר הנוכחי: ראשית, החוקרים כללו בו רק נבדקים שפנו לגורם רפואי ואובחנו כסובלים מהפרעה דו קוטבית. למעשה, קיימים אנשים רבים שסובלים מההפרעה ולא פנו כלל לעזרה רפואית. 


שנית, הנתונים בהם השתמשו החוקרים לא כללו כל מידע על אודות היסטוריה משפחתית של פרקינסון. בנוסף, לא נמסר כל מידע על אודות גורמים סביבתיים שיכולים להשפיע על הסבירות להתפתחות המחלה. 


מעבר לכך, דרוש מחקר נוסף כדי לבסס את הטענה הגורסת כי הפרעה דו קוטבית ומחלת הפרקינסון חולקות תהליכים משותפים שיהוו הסבר לקשר בין שני המצבים. תהליכים אלה עשויים להיות שינויים גנטיים, תהליכים דלקתיים, או בעיות הקשורות בהעברת מסרים בין תאי המוח. זיהוי הגורם לקשר בין הפרעה דו קוטבית לפרקינסון, עשוי לסייע בפיתוח של טיפולים שעשויים לסייע לטיפול בשני המצבים. פורומים, מאניה דיפרסיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
למיקטל וכדור שינה סיגל 21/03/2019 11:40
 • האם אפשר לקחת כדור שינה בלילה אם אני לוקחת למיקטל וזיפרקסה?

 • + הוסף תגובה
אין בעיה משה 14/11/2019 19:29
טיפול טבעי מומלץ דנית 24/06/2012 10:01
 • עברו מספר שנים עד שהשלמתי עם העובדה שאני סובלת ממאניה דפרסיה. בגדול אני נגד כל סוגי התרופות ואפילו לא לוקחת אקמול לכאבי ראש. יש איזה טיפול טבעי שמומלץ?

 • + הוסף תגובה
טיפול טבעי דר' דנה סלומי 30/06/2012 21:48
 • הטיפול הטבעי המומלץ לאנשים הסובלים ממאניה דיפרסיה הוא הקפדה על מחזור שינה קבוע של 8 שעות שינה בלילה. לכן גם רצוי להמנע מעבודה במשמרות הכוללות משמרת לילה. ישנם מספר מחקרים המראים שנטילת כדורי אומגה 3 עם מרכיבי DHA ו- EPA עוזרת למצב הרוח, אבל אין שום תחליף לתרופות מייצבות.

 • + הוסף תגובה
האמת - כל הכדורים הם בלוף!!! נועדו רק ליצור אשלייה של טיפול במחלה. אורן 04/10/2012 09:06
 • חוסר ברזל- עקב לחצים הגוף מאבד ברזל...יש להרבות באכילת עלים ירוקים.B12 - חוסר בכל קבוצות B משפיע לרעה על המוח.לחץ דם גבוה- גורם לחוסר שינה ....יחסים גרועים במשפחה - הם גורם חברתי ראשון- להתפרצות המחלה.

 • + הוסף תגובה
תשובה לשאלת טיפול טבעי מומלץ חוה 16/12/2018 11:17
 • מכון אדם מטפלים במניה דיפרסיה בשיטה טבעית. בני החלים ממניה דיפרסיה ע"י טיפול בשיטה זו.

 • + הוסף תגובה
מכון אדם חיה 04/01/2019 07:52
 • מעונינת בפרטים על מכון אדם .לא קיים מכון כזה לטיפול אלטרנטיבי אלא "אדם מילוא"אשמח לקבל פרטי התקשרות מחפשת טיפול אטרנטיבי.

 • + הוסף תגובה
טיפול טבעי מומלץ drf 11/01/2019 15:23
 • ליתיום אורוטאט .לפני מספר חודשים הצלחתי להוציא את הבת שלי לגמרי מתרופות פסיכיאטריות בעזרת ליתיום טבעי ( תוסף תזונה ) במינון של 15 מ"ג .

 • + הוסף תגובה
איפה משיגים ליטיום אורוטאט? חיים 03/11/2019 15:15
 • אני נוטל כבר שנים ליתיום ומעוניין לבדוק את הליתיום הטבעי איך משיגים אותו ואיך מקבלים הדרכה לגבי השימוש בו?

 • + הוסף תגובה
קבוצת תמיכה למתמודדים עם מאניה דיפרסיה אלי 21/02/2019 22:52
 • האם יש קבוצת תמיכה למתמודדים עם מאניה דיפרסיה?

 • + הוסף תגובה
אולי מרדכי 18/10/2019 15:51
 • אני מאובחן ככזה ומרגיש שמשהו שנמצא במצב שלי יוכל לעזור. אם בא לך צור איתי קשר

 • + הוסף תגובה
מניה דפרסיה Eli1 28/10/2019 20:02

הצטרפו לאינדקס הרופאים!