אחת ולתמיד: האם חלב צמחי הוא תחליף לחלב פרה?

חלב שקדים, חלב סויה, וחלב שיבולת שועל: מגוון סוגי החלב הצמחי הולך וגדל, ואנשים רבים רואים בהם תחליף לחלב פרה. האמנם? מה ההבדל בין משקאות אלו והאם הם באמת תחליף ראוי לחלב פרה? הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 25/08/2019חלב פרה בשנים האחרונות מוצג לא פעם כמזון שנוי במחלוקת, הן אם בגלל העניין המוסרי והאהבה לבעלי חיים, הן אם בגלל שנקשרו לצריכתו בעיות בריאותיות שונות במעי הנובעות מפתוגנים כגון סלמונלה, והן אם בגלל הרגישות ללקטוז או אלרגיה לחלב פרה, הנפוצה מאוד בקרב ילדים.


לצד זה, מגוון החלב הצמחי הולך וגדל בשנים האחרונות, ואנשים רבים מוצאים במשקאות אלו תחליפים הולמים לחלב פרה. בין סוגי החלב הצמחי הנפוצים ביותר נמנים חלב שקדים, חלב המפ, חלב שיבולת שועל, חלב סויה, חלב קוקוס, חלב אורז, חלב קינואה וחלב כוסמין.כתבה זו סוקרת מבחינה בריאותית ארבעה סוגים שונים של חלב: חלב פרה, חלב שקדים, חלב סויה וחלב שיבולת שועל.חלב שקדים

חלב שקדים הוא אחד מהתחליפים הנצרכים ביותר בצפון אמריקה, אירופה ואוסטרליה. מחקר משנת 2018 שפורסם בכתב העת Journal of Food Science and Technology טוען שחלב שקדים הוא אלטרנטיבה יעילה לילדים ומבוגרים הסובלים מאלרגיה לחלב פרה ומאי סבילות ללקטוז. 

בהשוואה לחלב פרה, חלב שקדים מכיל פחות שומן רווי ויותר שומן לא רווי. שומנים בריאים אלו בשקדים עשויים לעזור בירידה ובשמירה על המשקל. 


חלב שקדים גם מכיל כמות נמוכה של קלוריות ושל חלבון, מה שלא מתאים לכל האנשים, בעיקר ילדים. מי שאינו רוצה לרדת במשקל יזדקק למקור קלורי נוסף, כמו גם לתוספת של חלבון, כגון שעועית או דגים, כדי לשמור על תזונה יומית מאוזנת.


כיום קיימים יצרנים שמוסיפים סידן לחלב השקדים, כדי להעשיר את תכולתו בחומרים חיוניים הקיימים בחלב פרה. עם זאת, לא כל האנשים מצליחים לספוג כמות סידן ממקור חיצוני כפי שגופם מצליח לספוג ממוצרי חלב, ועל כן יש לצרוך תוספת סידן ממקורות נוספים כגון ירקות עליים ירוקים כהים.


חשוב לשים לב שישנם יצרנים המוסיפים סוכר לחלב השקדים כדי להאריך את חיי המדף של המשקה ולשפר את הטעם והמרקם שלו. כמו כן, חלב שקדים בקפה חם נוטה להתפרק ומרקמו אינו קרמי כשל חלב פרה.קראו עוד: מצעד הגבינות הבריאות ביותר חלב שיבולת שועל

חלב שיבולת שועל אינו מתאים לאנשים הסובלים מאי סבילות לגלוטן או ממחלת צליאקחלב שיבולת שועל הוא החלב בעל כמות הקלוריות והפחמימות הגבוהות ביותר מכל תחליפי החלב הצמחיים. למרות שמדובר בסוכר טבעי, חלב שיבולת שועל עשיר מאוד בפחמימות.


חלב שיבולת שועל מכיל יותר ריבופלבין, או ויטמין B-2, מאשר חלב פרה. יצרנים רבים מוסיפים ויטמינים ומינרלים נוספים לחלב שיבולת שועל, כדי להעלות את הערך התזונתי של המשקה. לחלב שיבולת שועל יש טעם עדין וקרמי, מה שהופך אותו למתאים יותר לשימוש במשקאות חמים  ובקורנפלקס.האם חלב צמחי עדיף מחלב פרה?
בהשוואה לחלב פרה, חלב שקדים מכיל פחות שומן רווי וחלב שיבולת שועל מכיל כמות גדולה יותר של ויטמין B-2
חלב סויה

חלב סויה הוא התחליף הצמחי הפופולרי ביותר לחלב פרה. ההנחיות התזונתיות האמריקאיות לשנת 2015-2020 כוללות המלצה לאנשים הסובלים מאי סבילות ללקטוז לצרוך משקאות סויה מחוזקים כאלטרנטיבה לחלב פרה.


בהשוואה לחלב שקדים ולחלב שיבולת שועל, לחלב סויה יש את כמות החלבון הגבוהה ביותר. וכמו במשקאות צמחיים אחרים, גם לחלב סויה יצרנים רבים מוסיפים סידן וויטמין D. וכדי לשפר את טעמו של חלב הסויה, לעיתים מוסיפים למשקה גם סוכר וטעם.


בסקירה משנת 2019 שפורסמה בכתב העת Nutrients נמצא שלמרות שבחלב סויה יש נוכחות של תרכובת חומצה פיטית וחומצה אוקסילית, תרכובת הנוטה לחסום ספיגה של סידן, הספיגה של הסידן בגוף הייתה זהה לזו של חלב פרה במידה והיצרנים חיזקו את המשקה בסידן פחמתי.


למרות שחלב סויה מכיל יותר חלבון ממשקאות צמחיים אחרים, לחלב פרה יש הכמות הגבוהה ביותר של חומצות האמינו החיוניות מתיונין, ולין, לאוצין וליזין. הגוף אינו מייצר חומצות אמינו חיוניות, ועל כן יש לוודא שצורכים מספיק מהן באמצעות תזונה הכוללת גרעינים, קטניות, בוטנים, זרעים ואגוזים.חלב סויה גם מכיל איזופלאבונים, רכיבים שלטענת חוקרים הם בעלי השפעות נוגדות סרטן. רופאים ממליצים לילדים מתחת לגיל 3 הסובלים מאלרגיה לחלב פרה להימנע מחלב סויה, מאחר שבמקרים רבים הם עלולים להיות אלרגיים גם לסויה.חלב פרה

יותר ויותר עוסקים בעניינים הבריאותיים שבצריכת חלב פרה בשנים האחרונות, וזאת לצד אלרגיה לחלבון חלב פרה ואי סבילות ללקטוז, ממנה סובלים לא מעט אנשים. 


לפי המכונים הלאומיים לבריאות (NIH) אצל מרבית האנשים היכולת לעבד מוצרי חלב יורדת מאוד לאחר גיל הינקות. לצד זאת, יוגורט המכיל תרבית חיידקים עוזר פעמים רבות לעיכול. 


קיימות מדינות בעולם בהן אנשים יכולים לחלות משתיית חלב פרה, במידה והוא מזוהם בחיידק הסלמונלה או אשריכיה קולי, וקיימים מחקרים שקיים קשר בין צריכת חלב להתפתחות אקנה בגיל הנעורים, אך יש צורך במחקרים נוספים כדי לאשש ממצאים אלו.


מחקרים אחרים בחנו את הקשר בין צריכת מוצרי חלב וסרטן. מחקר אחד משנת 2014 שהתפרסם בכתב העת Clinical Nutrition הראה ירידה בסיכון לסרטן המעי בקרב אנשים שצרכו תזונה עשירה במוצרי חלב. לטענתם ייתכן שלסידן יש השפעה המגנה מפני סוג זה של תאים סרטניים. לצד זה, מחקרים אחרים מראים תוצאות לא חד משמעיות בנוגע להשפעה של צריכת חלב פרה על הסיכון לסרטן שלפוחית השתן, סרטן השד וסרטן הפרוסטטה, אך יש צורך במחקרים נוספים.


לסיכום, תחליפי חלב צמחיים לעיתים עלולים להכיל כמויות רבות של סוכר וקלוריות, או לסבול ממחסור בחומרים חיוניים המצויים בחלב פרה, ועל כן אינם באמת מהווים תחליף לחלב פרה. עם זאת, הם עשויים להיות חיוניים לאנשים הסובלים ממצבים בריאותיים מסוימים, אך יש להתייעץ עם דיאטנית או רופא לגבי התחליף המתאים, בעיקר במקרים של ילדים.
פורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיטניום דיאוקסיד E-171 מעורר התקף IBS אצלי טיטניום 09/07/2017 17:19
 • Titanium dioxide nanoparticle ingestion alters nutrient absorption in an in vitro model of the small intestine- this paper was published recently – GUO et al., 2017 NanoImpact 5 (2017) 70–82 I discovered that when I digest E-171 I develop severe gut irritation and it initiates severe IBS symptoms (IBS attack) which include severe cramps, bloating and trouble in coordinate peristaltic movements. How I discovered it? I suffer from IBS mixed symptoms (mostly C) for more many years, tried to discover what is the trigger- I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; no intestinal parasites. FODMAP diet that help me manage the symptoms but was limited in effects. Tried a lot of elimination diets- the only thing that was consistent is that I cannot consume red hot chili peppers I recently used a medication and supplement for my hair and nails that caused me (both)severe tummy ache and triggered symptoms. When I tried a generic medication which has the same active ingredient but different inactive substances - that did not contain E-171 I did not experienced this symptoms. I than started to look at supplements and medications which triggered my IBS in the past – for some I even did re-challenge to be sure that it is indeed the medication/supplement, guess what? All contain E-171 while alternative medication/supplements which have the same active ingredient without E-171 did not trigger IBS. As I said - I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; I had skin rash - reaction in the past for hand watch that was made out of metal and I did not remember which kind since it was more than twenty years ago. E-171 - White in color, Titanium dioxide is extracted from the naturally occurring mineral Ilmenite, (named after the Ilmen Mountains in Russia), an iron-black, heavy, metallic oxide mineral, composed of iron and titanium oxide. Thought not to be easily absorbed, although detectable amounts can be found in the blood, brain and glands with the highest concentrations being in the lymph nodes and lungs, it is excreted from the body with urine. Can be found in tablets and capsules, cottage and Mozzarella cheeses, horseradish cream and sauces, lemon curd, toothpaste, and white paint, also in sweets where it is often used to provide a barrier between different colors. Used to increase opacity in some sauces.

 • + הוסף תגובה
ועכשיו בעברית טיטניום 09/07/2017 17:20
 • הי חברים, אני מפיצה את התגלית האחרונה שלי בעניין גם בדפים באנגלית- בקיצור החומר טיטניום דיאוקסיד הידוע בשם- E171 שמשמש בתעשיית המזון והתרופות להלבנה מגרה אצלי התקף חמור של המעי - כל המהלך של איך גיליתי זאת מתואר בקטע באנגלית עמכם הסליחה, רק אומר שניסיתי הכל כולל דיאטת פודמאפ, הימנעות מגלוטן בדיקות לרגישויות, בעיית עיכול לקטוז פרוקטוז, סרולוגיה לצליאק, SIBO גסטרוסקופיות שליליות בקיצור הסיוט הרגיל הכל יצא תקין, כולל נוגדנים עצמיים- תקין. בדקו אם זה גם הטריגר או אחת מהסיבות לטריגר אצלכם. אם אתם לוקחים באופן קבוע תוסף תזונה או תרופה המכילה את החומר הזה שהוא לא חומר פעיל בתרופה אפשר לנסות לעבור לגנריקה שלא מכילה אותו ולראות אם יש שיפור כפי שהיה אצלי. בהשכלתי דוקטור לפרמקולוגיה, אם זה יביא מזור אפילו לנפש אחת זה מאוד ישמח אותי. לאחרונה ממש גם התפרסם מאמר שבמודל שאינו בחיה של מעי דק זה גרם להשטחת פני השטח באופן שידוע שגורם לבעיות ספיגה וקורה כתוצאה מדלקת

 • + הוסף תגובה
טיטניום דיאוקסיד רינה אבידור 12/10/2018 10:23
 • גם אני קבלתי כאבי בטן עם התכווצויות חזקות אחרי לקיחת כדור של מולטי ויטמין B ופרוביוטיקה שהכילו טיטניום דיאוקסיד.

 • + הוסף תגובה
דחוף יוסי 13/07/2020 18:40
 • אני שבועיים עם שלשולים ויעשו שם לב שיש במשחת שיניים את החומר הזה

 • + הוסף תגובה
סידן קרבונאט וציטראט אלי 26/07/2019 13:17
 • שלום, האם יש יסוד לטענה לפיה מחקרים שונים הוכיחו שסידן פחממתי נספג בקושי רב, לא מגיע לאן שצריך, מגיע לאן שלא צריך, שוקע שם וגורם נזקים. בברכה, אלי

 • + הוסף תגובה
כן משה 18/11/2019 00:38
 • כן. כנס לקבוצה שלי בפייסבוק "תוספי תזונה אמיתיים"

 • + הוסף תגובה
ציטראט וקרבונאט אלי 18/11/2019 18:36
 • אפשר, בבקשה, לקבל הפניה לשניים-שלושה מאמרים המוכיחים את יתרון הציטראט וחסרון הקרבונאט? נא לא להפנותני לפייסבוק - אינני יודע להשתמש בו. אני יודע לקרוא מאמרים שפורסמו בכתבי עת. כמו כן, אבקש לדעת מהו תחום המומחיות של משה. תודה. אלי

 • + הוסף תגובה
אני לא באמת מומחה כנס.. משה 18/11/2019 22:16
 • הדברים שציינתי הם דברים שד"ר ריי סטרנד כתב במאמר שלו. הוא טוען שהקבורנט נהיה קשה לספיגה ככל שאנו מתבגרים, ושזה בעצם המצב באוסטופורזיס. אני לא באמת מומחה אבל אני חוקר תוספי תזונה שנים.

 • + הוסף תגובה
סוג תוספי סידן אלי 19/11/2019 00:57
 • באיזה כתב עת ובאיזה תאריך פורסם מאמרו של החוקר שציינת? והאם דבר דומה פורסם ע"י חוקרים אחרים כלשהם? כמו כן, מאחר שאתה מומחה לתוספי תזונה, על איזה מידע (פרט למאמר הבודד הנ"ל) מבוססת טענתך שציטראט עדיף? אלי

 • + הוסף תגובה
תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה לספיגת סידן דודו 09/07/2020 17:40
 • תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה
חשוב לצרוך ציטרט ומלאט mdachman1@gmail.com 18/11/2019 00:40
זה דברים שקראתי במאמר שלו כנס.. משה 20/11/2019 19:52
 • המאמר של ד"ר ריי סטרנד נמצא באתר שלו. אני מנוי לאתר שלו. הוא רופא אמריקאי ולכן האתר שלו באנגלית. אני לא בטוח שתוכל לראות את המאמר שלו בלי לרכוש מנוי. בכל מקרה זה לינק לאתר שלו http://www.raystrand.com/

 • + הוסף תגובה
אכזבה ענקית אלי 20/11/2019 22:35
 • התשובה לא רצינית ולא מכובדת - זוהי לא תשובה בכלל, ולא תשובה עניינית בפרט. הפניה לגורם אחר במקום תשובה עניינית, אינה מתאימה לפורום נכבד זה. מי שכותב דברים כאלה מבלי להיות מסוגל לענות תשובה עניינית לשאלה שהוצגה משטה בקוראים. אפשר וצריך, לפחות, להפנות לגורם הנותן תשובה, כמובן ללא תשלום. כדי לשלם אינני זקוק לאתר זה. אני מאוכזב ביותר. אלי

 • + הוסף תגובה
ערבוב תוספי תזונה עומר 26/03/2020 20:27
 • שלום, האם אני יכולה לקחת תלתן אדום, חילבה וסו פלרמטו ביחד? האם הם יכולים לגום לתופעות לוואי למרות שאף אחד לבדו לא? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה דודו 09/07/2020 17:39
 • תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!