גילוי מוקדם של סרטן השד: הבדיקות שחשוב שתכירי

אחת מכל 8 נשים ישראליות צפויה לחלות בסרטן השד במהלך חייה. העלייה במודעות למחלה ובחשיבותן של הבדיקות השונות לגילוי מוקדם, מובילה לאבחון מקרים רבים בשלב מוקדם וכתוצאה מכך לשיפור משמעותי באחוזי הריפוי מהמחלה: מהי מחלה טרום סרטנית, אילו בדיקות שונות עשויות לסייע בגילוי מוקדם ובאיזה גיל מומלץ להתחיל לבצע בדיקות תקופתיות? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 12/09/2019סרטן השד הוא המחלה הממאירה הנפוצה ביותר בקרב נשים ועל פי הסטטיסטיקה המקומית אחת מכל 8 נשים ישראליות צפויה לחלות בה במהלך חייה. העלייה במודעות למחלה ובחשיבותן של הבדיקות השונות לגילוי מוקדם, הובילו לירידה במקרי המוות כתוצאה ממנה. במקרים רבים, הגידולים מאובחנים בשלב ראשוני וגם בשלב הטרום סרטני. אבחון הגידול בשלב זה וטיפול מתאים בו מעלים את סיכויי הריפוי: אילו גורמי סיכון עלולים להוביל לנטייה להתפתחות המחלה הממאירה, מה המשמעות של מחלה טרום סרטנית ומהן הבדיקות השונות שיסייעו בגילוי מוקדם? ד"ר פטריסיה מלינגר, מומחית לכירורגיה כללית במרכז מור לאישה, עם התשובות. אישה מחזיקה סרט מודעות לסרטן השד
העלייה במודעות לסרטן השד ובחשיבותן של הבדיקות לגילוי מוקדם, הביאו לירידה במקרי המוות כתוצאה מהמחלה
אילו גורמי סיכון עלולים להוביל לנטייה להתפתחות סרטן השד?

"ברוב המקרים הסיבה להתפתחות הגידול אינה ידועה במלואה" מעידה ד"ר מלינגר. "על כן בדיקות הסקר השגרתיות חשובות במיוחד. בעזרתן, ניתן לאבחן את הגידול הסרטני בשלבים מוקדמים מאוד ולעיתים אף בשלב טרום סרטני. בנוסף, גיל מהווה גם הוא גורם סיכון משמעותי להתפתחות המחלה, ועל כן בדיקות הסקר מומלצות  בישראל לנשים בעשור החמישי ומעלה לחייהן. מעבר לכך, גורמי סיכון נוספים כוללים היסטוריה משפחתית של סרטן השד או סרטן השחלות, הפסקת הוסת בגיל מאוחר יותר מזה הממוצע, לידה ראשונה מאוחרת במהלך החיים, השמנת יתר וצריכת אלכוהול מרובה. על פי הנתונים המופיעים בספרות, בכ-10% מהאוכלוסייה קיים פגם גנטי המוביל לעלייה בסיכון להתפתחות סרטן השד". מהי מחלה טרום סרטנית?

"מחלה טרום סרטנית, או  DCIS, מהווה במקרים רבים את השלב הראשון בהתפתחות הגידול הממאיר. בשלב זה, מתרחשים שינויים ראשוניים בתוך צינורות החלב בשד, שאינם מתפשטים לאיברים נוספים בגוף ובשל כך אינם עלולים להוביל להתפתחות גרורות של המחלה. טיפול בשלב זה חיוני כדי למנוע התפתחות של מחלה ממאירה בהמשך, שעלולה להוות סכנת חיים" משיבה ד"ר מלינגר. אילו בדיקות יסייעו בגילוי הגידול בשלבים הראשוניים?

קיימות מספר בדיקות שנועדו כדי לזהות את הגידול הממאיר בשלבים ההתחלתיים. חשוב לציין, כי ממוגרפיה היא עדין הבדיקה הראשונית לגילוי מוקדם של המחלה. 


ממוגרפיה

ממוגרפיה היא בדיקת רנטגן של השדיים המסייעת באיתור שינויים ראשוניים בתאים באזור. בדיקה זו מועילה במיוחד לגילוי מחלה טרום סרטנית כי יש באפשרותה לזהות את ההסתיידות בצינורות החלב, תופעה אופיינית לשלב הטרום סרטני. בדיקת הממוגרפיה אורכת דקות ספורות והיא אינה פולשנית. במהלכה, מופעל לחץ על השד שעלול לגרום לאי נעימות או לכאב לזמן קצר. רופאה מדריכה אישה צעירה לפני בדיקת ממוגרפיה לגילוי סרטן השד
למרות שקיימות מספר בדיקות לגילוי של סרטן השד ממוגרפיה היא עדין הבדיקה הראשונית לגילוי מוקדם של המחלה

אולטרסאונד שד

בדיקת אולטרסאונד שד משמשת להדמיה של השדיים. בניגוד לבדיקת הממוגרפיה בדיקה זו אינה מערבת סכנת קרינה. בדיקת האולטרסאונד תתבצע לרוב במצבים בהם הופיעו תסמינים שונים שעלולים להצביע על גידול בשד, כמו שינויים בצורת ומרקם השדיים, הפרשות וכדומה. כמו כן, בדיקה זו תיבחר גם במצבים בהם קיים חשד לגידול ממאיר בשד בנשים צעירות יותר, מתחת לגיל 40 . בדומה לבדיקת הממוגרפיה, גם בדיקת האולטרסאונד אורכת דקות ספורות והיא אינה פולשנית. 


בדיקת MRI 

בדיקה המתבצעת באמצעות הזרקת חומר ניגוד ואין בה כל סכנה לקרינה. בדיקה זו לא נחשבת כבדיקת סקר לגילוי סרטן השד באוכלוסייה רגילה והיא תיבחר בנשים הנמצאות בסיכון גבוה להתפתחות המחלה, כמו לדוגמה נשים נשאיות של גנים המעלים את הסיכון להתפתחות המחלה הממאירה.


בדיקת ממוגרפיה עם חומר ניגוד

בדיקה זו מתבצעת בנשים המצויות בקבוצות סיכון אך לא יכולות לבצע את בדיקת ה-MRI . למעשה, מדובר בצילום רנטגן של השד המתבצע לאחר הזרקת יוד. חומר הניגוד מאפשר דיוק גבוה יותר בבדיקה. מאיזה גיל מומלץ להתחיל ולבצע את הבדיקה התקופתית?

"למרות שההנחיות בישראל ממליצות על ביצוע בדיקת הממוגרפיה אחת לשנתיים לנשים מגיל 50 ומעלה, ההנחיות האמריקאיות מורות על ביצוע בדיקת הסקר עוד מגיל 40" מציינת ד"ר מלינגר ומוסיפה: " על כן, לנשים בעשור הרביעי לחייהן מומלץ לפנות לכירורג שד ולהגיע יחד עם הרופא המומחה להחלטה בנוגע להתחלת ביצוע בדיקות הסקר, זאת בהתבסס על התייעצות עם המטופלת ובחינת גורמי הסיכון".מה לגבי אוכלוסיות בסיכון?

"נשים שמצויות בקבוצת הסיכון, לרבות נשים בעלות סיפור משפחתי של סרטן השד או השחלות בקרובי משפחה מדרגה ראשונה, נשים נשאיות של גנים מסוימים המעלים את הסיכוי להתפתחות הגידול הממאיר ונשים שקיבלו טיפול קרינתי לחזה בגלל מחלה ממאירה אחרת, צריכות לבצע בדיקות תקופתיות אחת לכל חצי שנה. הבדיקה התקופתית כוללת בדיקה ידנית ובדיקה אחת נוספת, לרבות ממוגרפיה, אולטרסאונד או MRI לסירוגין".


בשנים האחרונות קמו מרכזים שונים לבריאות השד, כמו לדוגמה מרכז מור לאישה שברמת אביב. במרכז מוצעות בדיקות שד שונות המותאמות לכל נבדקת על פי ההיסטוריה הרפואית והמשפחתית, הגיל וגורמי הסיכון. אבחון מוקדם ומעקב ארוך טווח מעלה משמעותית את הסיכוי לריפוי מלא ועל כן הוא חיוני. גילוי הגידול הממאיר בשלבים ראשוניים וטרום סרטניים מביא לריפוי בכ-80% מהמקרים. הכתבה בשיתוף עם ד"ר פטריסיה מלינגר, מומחית לכירורגיה כללית במרכז מור לאישה. הכתבה בחסות מרפאת מור לאישה.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר פטריסיה מלינגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אבלציה כטיפול לסרטן שד גרורתי הילה 21/01/2020 13:09
 • שלום, אשמח לדעת האם מישהו שמע על אפשרות הטיפול באבלציה. אימי סובלת מסרטן שד גרורתי ואנחנו מנסים לקבל מידע לגבי אפשרות הטיפול הזו. הרופאה האונקולוגית המטפלת לא ראתה לנכון לתת הפניה ונשמח לדעת אם יש רופא אונקולוג או כירוג שד שמומלץ להתייעץ איתו וישקול בחיוב אופציה זו. בנוסף ידוע לנו לגבי ד"ר אילת ונדל מבי"ח וולפסון שמטפלת בשיטה זו אך איננה עובדת באופן פרטי. האם יש דרך להגיע אליה? נשמח לכל מידע שיכול לסייע

 • + הוסף תגובה
אבלציה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 21/01/2020 13:57
של נגעים סרטניים הילה 21/01/2020 14:30
עדיין לא ברור ד"ר נעה אפרת בן ברוך 21/01/2020 14:41
 • אם אתמתכוונת לטיפול בגרורת כגון כבד או ריאות בעיקרון לא מקובל בסרטן שד אולי במקרים חריגים של גרורה בודדת

 • + הוסף תגובה
בדיקות לאחר הטיפול דוד 19/01/2020 22:10
 • שלום ד"ר. עברנו ניתוח להסרת גידול טריפל נגטיב + כימותרפיה (AC*4+TAXOL*4) + הקרנות. 1. רציתי לשאול אם זה בסדר לבצע בדיקת ממוגרפיה 11 חודשים לאחר הממוגרפיה שהביאה לגילוי הגידול, כשרק חודשיים וחצי מתום ההקרנות? 2. על אילו עוד בדיקות מומלץ להקפיד? אם הביטוח מכסה MRI, האם כדאי? תודה

 • + הוסף תגובה
ממוגרפיה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 21/01/2020 14:07
 • מומלץ לעבור הדמיית שד 6 חודשים אחרי הקרינה MRI בתלות בהמלצת הכירורג שלך

 • + הוסף תגובה
כאב עז בחזה שעות לאחר ממוגרפיה מילי 19/01/2020 20:18
 • עברתי היום לראשונה בחיי ממוגרפיה. הטיפול עצמו כאב לי מאוד, הטכנאית ממש מחצה לי את החזה ובקושי נשמתי. אחרי הטיפול כבר שעות ארוכות שיש לי כאבים בחזה כמו כוויות פנימיות עם זרמי כאב כמו חשמל. האם זה נורמלי? האם נגרם לי נזק? קראתי שהקרינה בממוגרפיה היא עצומה ומסוכנת ואני חוששת שגרמתי לעצמי נזקים בעצם הטיפול הזה. האם אפשר לחטוף גידול עקב הקרינה? אפילו אחד ל..? יש סיכון בחשיפה לקרינה כזו? והאם עוצמת הכאב שאני חווה מעידה על משהו? או שאמורים לסבול מכאבים כאלה אחרי הטיפול? יש אנשים שסופגים יותר קרינה מהמכשיר או אולי אם העור דק יותר? אני מקווה לעולם לא לעבור יותר בדיקה כזו, עם כל הסיכון הכרוך בכך. עברתי היום טראומה והכאב בלתי נסבל.

 • + הוסף תגובה
ממוגרפיה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 21/01/2020 14:03
 • ממוגרפיה היא בדיקה ולא טיפול יש נשים שאכן סובלות קשות ממוגרפיה כאב לא מעיד על נזק עתידי בקרינה יש כמות קרינה מזערית ולא גורמת לסרטן.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!