גילוי מוקדם של סרטן השד: הבדיקות שחשוב שתכירי

אחת מכל 8 נשים ישראליות צפויה לחלות בסרטן השד במהלך חייה. העלייה במודעות למחלה ובחשיבותן של הבדיקות השונות לגילוי מוקדם, מובילה לאבחון מקרים רבים בשלב מוקדם וכתוצאה מכך לשיפור משמעותי באחוזי הריפוי מהמחלה: מהי מחלה טרום סרטנית, אילו בדיקות שונות עשויות לסייע בגילוי מוקדם ובאיזה גיל מומלץ להתחיל לבצע בדיקות תקופתיות? התשובות בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 12/09/2019סרטן השד הוא המחלה הממאירה הנפוצה ביותר בקרב נשים ועל פי הסטטיסטיקה המקומית אחת מכל 8 נשים ישראליות צפויה לחלות בה במהלך חייה. העלייה במודעות למחלה ובחשיבותן של הבדיקות השונות לגילוי מוקדם, הובילו לירידה במקרי המוות כתוצאה ממנה. במקרים רבים, הגידולים מאובחנים בשלב ראשוני וגם בשלב הטרום סרטני. אבחון הגידול בשלב זה וטיפול מתאים בו מעלים את סיכויי הריפוי: אילו גורמי סיכון עלולים להוביל לנטייה להתפתחות המחלה הממאירה, מה המשמעות של מחלה טרום סרטנית ומהן הבדיקות השונות שיסייעו בגילוי מוקדם? ד"ר פטריסיה מלינגר, מומחית לכירורגיה כללית במרכז מור לאישה, עם התשובות. אישה מחזיקה סרט מודעות לסרטן השד
העלייה במודעות לסרטן השד ובחשיבותן של הבדיקות לגילוי מוקדם, הביאו לירידה במקרי המוות כתוצאה מהמחלה
אילו גורמי סיכון עלולים להוביל לנטייה להתפתחות סרטן השד?

"ברוב המקרים הסיבה להתפתחות הגידול אינה ידועה במלואה" מעידה ד"ר מלינגר. "על כן בדיקות הסקר השגרתיות חשובות במיוחד. בעזרתן, ניתן לאבחן את הגידול הסרטני בשלבים מוקדמים מאוד ולעיתים אף בשלב טרום סרטני. בנוסף, גיל מהווה גם הוא גורם סיכון משמעותי להתפתחות המחלה, ועל כן בדיקות הסקר מומלצות  בישראל לנשים בעשור החמישי ומעלה לחייהן. מעבר לכך, גורמי סיכון נוספים כוללים היסטוריה משפחתית של סרטן השד או סרטן השחלות, הפסקת הוסת בגיל מאוחר יותר מזה הממוצע, לידה ראשונה מאוחרת במהלך החיים, השמנת יתר וצריכת אלכוהול מרובה. על פי הנתונים המופיעים בספרות, בכ-10% מהאוכלוסייה קיים פגם גנטי המוביל לעלייה בסיכון להתפתחות סרטן השד". מהי מחלה טרום סרטנית?

"מחלה טרום סרטנית, או  DCIS, מהווה במקרים רבים את השלב הראשון בהתפתחות הגידול הממאיר. בשלב זה, מתרחשים שינויים ראשוניים בתוך צינורות החלב בשד, שאינם מתפשטים לאיברים נוספים בגוף ובשל כך אינם עלולים להוביל להתפתחות גרורות של המחלה. טיפול בשלב זה חיוני כדי למנוע התפתחות של מחלה ממאירה בהמשך, שעלולה להוות סכנת חיים" משיבה ד"ר מלינגר. אילו בדיקות יסייעו בגילוי הגידול בשלבים הראשוניים?

קיימות מספר בדיקות שנועדו כדי לזהות את הגידול הממאיר בשלבים ההתחלתיים. חשוב לציין, כי ממוגרפיה היא עדין הבדיקה הראשונית לגילוי מוקדם של המחלה. 


ממוגרפיה

ממוגרפיה היא בדיקת רנטגן של השדיים המסייעת באיתור שינויים ראשוניים בתאים באזור. בדיקה זו מועילה במיוחד לגילוי מחלה טרום סרטנית כי יש באפשרותה לזהות את ההסתיידות בצינורות החלב, תופעה אופיינית לשלב הטרום סרטני. בדיקת הממוגרפיה אורכת דקות ספורות והיא אינה פולשנית. במהלכה, מופעל לחץ על השד שעלול לגרום לאי נעימות או לכאב לזמן קצר. רופאה מדריכה אישה צעירה לפני בדיקת ממוגרפיה לגילוי סרטן השד
למרות שקיימות מספר בדיקות לגילוי של סרטן השד ממוגרפיה היא עדין הבדיקה הראשונית לגילוי מוקדם של המחלה

אולטרסאונד שד

בדיקת אולטרסאונד שד משמשת להדמיה של השדיים. בניגוד לבדיקת הממוגרפיה בדיקה זו אינה מערבת סכנת קרינה. בדיקת האולטרסאונד תתבצע לרוב במצבים בהם הופיעו תסמינים שונים שעלולים להצביע על גידול בשד, כמו שינויים בצורת ומרקם השדיים, הפרשות וכדומה. כמו כן, בדיקה זו תיבחר גם במצבים בהם קיים חשד לגידול ממאיר בשד בנשים צעירות יותר, מתחת לגיל 40 . בדומה לבדיקת הממוגרפיה, גם בדיקת האולטרסאונד אורכת דקות ספורות והיא אינה פולשנית. 


בדיקת MRI 

בדיקה המתבצעת באמצעות הזרקת חומר ניגוד ואין בה כל סכנה לקרינה. בדיקה זו לא נחשבת כבדיקת סקר לגילוי סרטן השד באוכלוסייה רגילה והיא תיבחר בנשים הנמצאות בסיכון גבוה להתפתחות המחלה, כמו לדוגמה נשים נשאיות של גנים המעלים את הסיכון להתפתחות המחלה הממאירה.


בדיקת ממוגרפיה עם חומר ניגוד

בדיקה זו מתבצעת בנשים המצויות בקבוצות סיכון אך לא יכולות לבצע את בדיקת ה-MRI . למעשה, מדובר בצילום רנטגן של השד המתבצע לאחר הזרקת יוד. חומר הניגוד מאפשר דיוק גבוה יותר בבדיקה. מאיזה גיל מומלץ להתחיל ולבצע את הבדיקה התקופתית?

"למרות שההנחיות בישראל ממליצות על ביצוע בדיקת הממוגרפיה אחת לשנתיים לנשים מגיל 50 ומעלה, ההנחיות האמריקאיות מורות על ביצוע בדיקת הסקר עוד מגיל 40" מציינת ד"ר מלינגר ומוסיפה: " על כן, לנשים בעשור הרביעי לחייהן מומלץ לפנות לכירורג שד ולהגיע יחד עם הרופא המומחה להחלטה בנוגע להתחלת ביצוע בדיקות הסקר, זאת בהתבסס על התייעצות עם המטופלת ובחינת גורמי הסיכון".מה לגבי אוכלוסיות בסיכון?

"נשים שמצויות בקבוצת הסיכון, לרבות נשים בעלות סיפור משפחתי של סרטן השד או השחלות בקרובי משפחה מדרגה ראשונה, נשים נשאיות של גנים מסוימים המעלים את הסיכוי להתפתחות הגידול הממאיר ונשים שקיבלו טיפול קרינתי לחזה בגלל מחלה ממאירה אחרת, צריכות לבצע בדיקות תקופתיות אחת לכל חצי שנה. הבדיקה התקופתית כוללת בדיקה ידנית ובדיקה אחת נוספת, לרבות ממוגרפיה, אולטרסאונד או MRI לסירוגין".


בשנים האחרונות קמו מרכזים שונים לבריאות השד, כמו לדוגמה מרכז מור לאישה שברמת אביב. במרכז מוצעות בדיקות שד שונות המותאמות לכל נבדקת על פי ההיסטוריה הרפואית והמשפחתית, הגיל וגורמי הסיכון. אבחון מוקדם ומעקב ארוך טווח מעלה משמעותית את הסיכוי לריפוי מלא ועל כן הוא חיוני. גילוי הגידול הממאיר בשלבים ראשוניים וטרום סרטניים מביא לריפוי בכ-80% מהמקרים. הכתבה בשיתוף עם ד"ר פטריסיה מלינגר, מומחית לכירורגיה כללית במרכז מור לאישה. הכתבה בחסות מרפאת מור לאישה.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר פטריסיה מלינגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בחירת מנתח עבור כריתת שד ושחזור טניה 12/08/2014 21:47
 • אני בת 45 ורוצה לעבור כריתה ושחזור של שד בעקבות גילוי נשאות של מוטציה הקשורה לכך. הבנתי שיש מנתחים בעלי שם בעניין הזה, האם תוכלו להמליץ לי על מנתח? לחילופין, האם משהו יכול להמליץ על כישוריה של ד"ר נועה לוי בנדט?

 • + הוסף תגובה
מנתחים ד"ר נעה אפרת בן ברוך 12/08/2014 22:07
 • איני יכולה להמליץ באופן פרטני על מנתחים ספציפיים. לכל כירורג שד ופלסטיקאי יש את הצוות איתם הוא רגיל לנתח. את יכולה לנסות לשאול בפורומים לדעת נשים שנותחו

 • + הוסף תגובה
המלצה על מנתח /משחזר הבעל 24/08/2014 00:11
 • רק אל תקחי את חיים קפלן ניתח את אישתי בכריתה ושחזור ועשה רק נזק בלתי הפיך

 • + הוסף תגובה
דר נועה בנדט רופאה מעולה והיא עובדת בבית חולים השרון כמו כן אחות 24/08/2014 16:07
 • בבית חולים בלינסון יש את דר' שינדל רופא מקסים ודר' משולם עושה את השיחזור וגם היא נהדרת. בהצלחה, והרבה בריאות.

 • + הוסף תגובה
לא ממליצה על ד"ר נועה לוי גל 25/10/2018 20:08
 • לא ממליצה בכלל על נועה לוי. התיחסה אליי בזלזול. כאילו אני זבל. הייתי בשוק מאיך שהיא מרשה לעמצה לדבר אליי, ירדה עליי. זה היה ממש לא נעים. הרגשתי מחוללת.

 • + הוסף תגובה
לא ממלימה על דר נועה לוי טל 25/10/2018 20:13
 • השפילה אותי, זלזלה בי, התיחסה אליי כמו אל זבל, בחיים לא הושפלתי ככה. הרגשתי מחוללת. אני לא ממליצה עליה בכלל

 • + הוסף תגובה
להתרחק מדוקטור נועה לוי בנדט kreker 17/03/2019 09:45
 • אדם דוחה, לא נעים, לא חברותי, לא מסבירה את הבעיה, צועקת על מטופלים. לא ברור מי נתן לה לעבוד עם בני אדם

 • + הוסף תגובה
דר נעה לוי בנדט מקסימה! מירב 26/08/2019 10:56
 • מנסיון אישי, דר נעה לוי בנדט רופאה מקסימה ומקצועית, לפני הניתוח פתחתי את הפורום הזה וממש נחרדתי מהתגובות השליליות עליה, החלטתי בכל אופן להשתמש בשרותיה כי שמעתי שהיא מקצועית וגיליתי אישה מדהימה, היא ענתה לי בסבלנות על כל השאלות והייתה מקצועית ממש! יותר מזה, היא עשתה מאמץ והתקשרה באופן אישי למטופלת לשאול אם יכולה להחליף איתי תור כי הייתי אמורה לטוס ובאמת הקדימה לי את התאריך. בנוסף, היא דאגה שהתוצאות יחזרו מוקדם על מנת שאוכל לקבל אותם לפני שאני טסה (תוצאות לבדיקה כזאת מנסיון אורכות כחודש ואני קיבלתי תוך שבוע בזכותה) בקיצור, ממליצה עליה בחום

 • + הוסף תגובה
נהדרת דינה 16/09/2019 22:13
 • גם לי התגובות השליליות תמוהות ושונות ממה שפגשתי. מוזר, אני פגשתי מישהי נחמדה ועוזרת ממש

 • + הוסף תגובה
סרטן השד טליה 07/09/2019 22:32
 • אחרי כימוטרפיה, ניתוח הוצאת גוש בשד +2בלוטות , הקרנות , ומקבלת כל 3שבועות פריג׳טה והרצפטין , מה הטיפול הזה? הוא לסרטן הורמונלי? ביולוגי? התחלתי גם ליטריזול ומדוע חלשה עם קושי בהליכה ובחילות כל הזמן

 • + הוסף תגובה
טיפול ד"ר נעה אפרת בן ברוך 14/09/2019 07:41
 • לטרוזול הוא טיפול הורמונלי פרג'טה והרצפטין הן טיפול ביולוגי היות והסרטן שהיה לך הוא HER2 חיובי אין לי דרך לדעת מדוע את חלשה וועם בחילות - חשוב לדווח לרופא המטפל בך

 • + הוסף תגובה
התפתחות אנמיה , אבחון וטיפול ריבה 12/09/2019 16:59
 • שלום בת 50 , סרטן שד גרורתי טריפל נגטיב, נשאית BRCA1. לאחר ניתוח, טיפול כימו טקסול (קיבלה 1,721 מ"ג ) ,הקרנות. כחודשיים נמצאת בטיפול עם התכשיר (Olaparib ( Lynparza.מינון 600 מ"ג ליממה. עקב תוצאות בדיקת דם (ירידה הדרגתית ברמות תאי הדם )הרופא העלה חשד להופעת פנציטופניה . מצרפת טבלת המדדים: מעקב תוצאות בדיקת ספירת דם: תחילת טיפול LYNPARZA אולפאריב- 8.7.2019 מינון 600 מ"ג ליום WBC 3.5 RBC 3.04 HGB 9.7 HCT 30.4 PLT 261 Ferritin 277 RDW 25.9 B12 260 folic acid 9.2 MCV 100 Lympho # 0.84 איזה בדיקה ניתן לבצע כדי לקבוע סוג האנמיה? כשבועיים אחרונות הרגשה כללית מאוד לא טובה, עייפות קיצונית , תשישות, חוסר תאבון מבקשת לשמוע מה דעתך על המשך הטיפול עם אולפאריב, אולי יש צורך להקטין המינון? אודה לך מאוד על התייחסותך בנושא הקטנת מינון ודרך מומלצת נטילת אולפאריב.

 • + הוסף תגובה
אולאפאריב ד"ר נעה אפרת בן ברוך 14/09/2019 07:39
 • אחת מתופעות הלוואי השכיחות של אולאפאריב היא אנמיה, ירידה בכדוריות לבנות וטרובוציטים סבירת הדם שלך מעידה על אנמיה, ירידה מסויימת בתאים לבנים (אין את כל הפירוט) , טרומבוציטים תקינים. ממה שצרפת נראה שאין חוסר בברזל או חומצה פולית או B12. אני מאד ממליצה לך לדווח לאונקולוג המטפל בך על הסימפטומים שלך אי אפשר בהכרח לקשור טת תלונותייך לאולאפאריב.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!