גילוי מוקדם של סרטן השד: הבדיקות שחשוב שתכירי

אחת מכל 8 נשים ישראליות צפויה לחלות בסרטן השד במהלך חייה. העלייה במודעות למחלה ובחשיבותן של הבדיקות השונות לגילוי מוקדם, מובילה לאבחון מקרים רבים בשלב מוקדם וכתוצאה מכך לשיפור משמעותי באחוזי הריפוי מהמחלה: מהי מחלה טרום סרטנית, אילו בדיקות שונות עשויות לסייע בגילוי מוקדם ובאיזה גיל מומלץ להתחיל לבצע בדיקות תקופתיות? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 12/09/2019
סרטן השד הוא המחלה הממאירה הנפוצה ביותר בקרב נשים ועל פי הסטטיסטיקה המקומית אחת מכל 8 נשים ישראליות צפויה לחלות בה במהלך חייה. העלייה במודעות למחלה ובחשיבותן של הבדיקות השונות לגילוי מוקדם, הובילו לירידה במקרי המוות כתוצאה ממנה. במקרים רבים, הגידולים מאובחנים בשלב ראשוני וגם בשלב הטרום סרטני. אבחון הגידול בשלב זה וטיפול מתאים בו מעלים את סיכויי הריפוי: אילו גורמי סיכון עלולים להוביל לנטייה להתפתחות המחלה הממאירה, מה המשמעות של מחלה טרום סרטנית ומהן הבדיקות השונות שיסייעו בגילוי מוקדם? ד"ר פטריסיה מלינגר, מומחית לכירורגיה כללית במרכז מור לאישה, עם התשובות. אישה מחזיקה סרט מודעות לסרטן השד
העלייה במודעות לסרטן השד ובחשיבותן של הבדיקות לגילוי מוקדם, הביאו לירידה במקרי המוות כתוצאה מהמחלה
אילו גורמי סיכון עלולים להוביל לנטייה להתפתחות סרטן השד?

"ברוב המקרים הסיבה להתפתחות הגידול אינה ידועה במלואה" מעידה ד"ר מלינגר. "על כן בדיקות הסקר השגרתיות חשובות במיוחד. בעזרתן, ניתן לאבחן את הגידול הסרטני בשלבים מוקדמים מאוד ולעיתים אף בשלב טרום סרטני. בנוסף, גיל מהווה גם הוא גורם סיכון משמעותי להתפתחות המחלה, ועל כן בדיקות הסקר מומלצות  בישראל לנשים בעשור החמישי ומעלה לחייהן. מעבר לכך, גורמי סיכון נוספים כוללים היסטוריה משפחתית של סרטן השד או סרטן השחלות, הפסקת הוסת בגיל מאוחר יותר מזה הממוצע, לידה ראשונה מאוחרת במהלך החיים, השמנת יתר וצריכת אלכוהול מרובה. על פי הנתונים המופיעים בספרות, בכ-10% מהאוכלוסייה קיים פגם גנטי המוביל לעלייה בסיכון להתפתחות סרטן השד". מהי מחלה טרום סרטנית?

"מחלה טרום סרטנית, או  DCIS, מהווה במקרים רבים את השלב הראשון בהתפתחות הגידול הממאיר. בשלב זה, מתרחשים שינויים ראשוניים בתוך צינורות החלב בשד, שאינם מתפשטים לאיברים נוספים בגוף ובשל כך אינם עלולים להוביל להתפתחות גרורות של המחלה. טיפול בשלב זה חיוני כדי למנוע התפתחות של מחלה ממאירה בהמשך, שעלולה להוות סכנת חיים" משיבה ד"ר מלינגר. אילו בדיקות יסייעו בגילוי הגידול בשלבים הראשוניים?

קיימות מספר בדיקות שנועדו כדי לזהות את הגידול הממאיר בשלבים ההתחלתיים. חשוב לציין, כי ממוגרפיה היא עדין הבדיקה הראשונית לגילוי מוקדם של המחלה. 


ממוגרפיה

ממוגרפיה היא בדיקת רנטגן של השדיים המסייעת באיתור שינויים ראשוניים בתאים באזור. בדיקה זו מועילה במיוחד לגילוי מחלה טרום סרטנית כי יש באפשרותה לזהות את ההסתיידות בצינורות החלב, תופעה אופיינית לשלב הטרום סרטני. בדיקת הממוגרפיה אורכת דקות ספורות והיא אינה פולשנית. במהלכה, מופעל לחץ על השד שעלול לגרום לאי נעימות או לכאב לזמן קצר. רופאה מדריכה אישה צעירה לפני בדיקת ממוגרפיה לגילוי סרטן השד
למרות שקיימות מספר בדיקות לגילוי של סרטן השד ממוגרפיה היא עדין הבדיקה הראשונית לגילוי מוקדם של המחלה

אולטרסאונד שד

בדיקת אולטרסאונד שד משמשת להדמיה של השדיים. בניגוד לבדיקת הממוגרפיה בדיקה זו אינה מערבת סכנת קרינה. בדיקת האולטרסאונד תתבצע לרוב במצבים בהם הופיעו תסמינים שונים שעלולים להצביע על גידול בשד, כמו שינויים בצורת ומרקם השדיים, הפרשות וכדומה. כמו כן, בדיקה זו תיבחר גם במצבים בהם קיים חשד לגידול ממאיר בשד בנשים צעירות יותר, מתחת לגיל 40 . בדומה לבדיקת הממוגרפיה, גם בדיקת האולטרסאונד אורכת דקות ספורות והיא אינה פולשנית. 


בדיקת MRI 

בדיקה המתבצעת באמצעות הזרקת חומר ניגוד ואין בה כל סכנה לקרינה. בדיקה זו לא נחשבת כבדיקת סקר לגילוי סרטן השד באוכלוסייה רגילה והיא תיבחר בנשים הנמצאות בסיכון גבוה להתפתחות המחלה, כמו לדוגמה נשים נשאיות של גנים המעלים את הסיכון להתפתחות המחלה הממאירה.


בדיקת ממוגרפיה עם חומר ניגוד

בדיקה זו מתבצעת בנשים המצויות בקבוצות סיכון אך לא יכולות לבצע את בדיקת ה-MRI . למעשה, מדובר בצילום רנטגן של השד המתבצע לאחר הזרקת יוד. חומר הניגוד מאפשר דיוק גבוה יותר בבדיקה. מאיזה גיל מומלץ להתחיל ולבצע את הבדיקה התקופתית?

"למרות שההנחיות בישראל ממליצות על ביצוע בדיקת הממוגרפיה אחת לשנתיים לנשים מגיל 50 ומעלה, ההנחיות האמריקאיות מורות על ביצוע בדיקת הסקר עוד מגיל 40" מציינת ד"ר מלינגר ומוסיפה: " על כן, לנשים בעשור הרביעי לחייהן מומלץ לפנות לכירורג שד ולהגיע יחד עם הרופא המומחה להחלטה בנוגע להתחלת ביצוע בדיקות הסקר, זאת בהתבסס על התייעצות עם המטופלת ובחינת גורמי הסיכון".מה לגבי אוכלוסיות בסיכון?

"נשים שמצויות בקבוצת הסיכון, לרבות נשים בעלות סיפור משפחתי של סרטן השד או השחלות בקרובי משפחה מדרגה ראשונה, נשים נשאיות של גנים מסוימים המעלים את הסיכוי להתפתחות הגידול הממאיר ונשים שקיבלו טיפול קרינתי לחזה בגלל מחלה ממאירה אחרת, צריכות לבצע בדיקות תקופתיות אחת לכל חצי שנה. הבדיקה התקופתית כוללת בדיקה ידנית ובדיקה אחת נוספת, לרבות ממוגרפיה, אולטרסאונד או MRI לסירוגין".


בשנים האחרונות קמו מרכזים שונים לבריאות השד, כמו לדוגמה מרכז מור לאישה שברמת אביב. במרכז מוצעות בדיקות שד שונות המותאמות לכל נבדקת על פי ההיסטוריה הרפואית והמשפחתית, הגיל וגורמי הסיכון. אבחון מוקדם ומעקב ארוך טווח מעלה משמעותית את הסיכוי לריפוי מלא ועל כן הוא חיוני. גילוי הגידול הממאיר בשלבים ראשוניים וטרום סרטניים מביא לריפוי בכ-80% מהמקרים. הכתבה בשיתוף עם ד"ר פטריסיה מלינגר, מומחית לכירורגיה כללית במרכז מור לאישה. הכתבה בחסות מרפאת מור לאישה.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר פטריסיה מלינגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שינויים בשד פה 29/07/2020 20:20
 • שלום רב, בת 34 מטופלת פוריות מזה 4 שנים ( מקבלת הורמונים במינונים הכי גבוהים) ברקע כשל שחלתי על רקע לא מוסבר ומספר אירועי תרומבופלביטיס כתוצאה מהאסטרוגנים ככל הנראה אי לזאת נוטלת קלקסן 60. בריאות כללית תקינה.( בירור המטולוגי מלא תקין) בחודשים האחרונים כ4/5 שמתי לב לשינויים קלים בשד הופעת נמשים באזור בתחתית השדאם מותחים את השד זה נראה כמו סטיפלינג..ובאחד השדיים ממצא חדש יחסית - מורם קטנטן להערכתי כ2 מ"מ בעל מראה מעט ארוזיבי כמו קילופי עור זה לא נעלם וגם לא שמתי לב שגדל מזה כ4 חודשים. לאור הטיפולים אני במעקבים אצל כירורג שד כל חצי שנה ( תור עוד 3 שבועות) בדיקה אחרונה כולל us תקינה . אחת הכיררוגיות ציינה שיש לי שד פיברוציסטי השנייה חלקה לדעתי יש לעיתים מרגישה כמו גושים תת עורים ניידים וכואבים משתנים לאורך המחזור החודשי. בירור של brca שלילי לשמחתי. בקרע משפחתי סרטן שד ושחלה. האם לדעתך יש מקום לדאגה? צריך לבקש משהו בבדיקה הקרובה, להשב את תדומת לבה של הרופאה למשהו?

 • + הוסף תגובה
שינויים בשד פה 31/07/2020 18:11
שינויים בשד ד"ר נעה אפרת בן ברוך 31/07/2020 19:10
 • לא נשמע לי מדאיג ספרי לרופאה את כל מה שכתבת לי כאן

 • + הוסף תגובה
טריפל נגטיב שלא מגיב לטקסול שיר 16/07/2020 03:02
 • בת 75. סרטן טריפל נגטיב מועמדת לניתוח תוך שבועיים לכריתת שד כולל השריר. עקב חוסר תגובה לטקסול וחזרה של הגידול לגודלו המקורי 3.5 סמ תוך חודש וחצי לאחר שהצטמצם ל1 סמ. לפני חצי שנה נעשה פט סטי שלא חשף גרורות בגוף. האם חובה לעשות לפני הניתוח פט סיטי כדי לראות האם התפתחו גררורות בעקבות חוסר התגובה לטקסול?או שאין חשיבות כרגע בעקבות מחסור בזמן והפט סיטי יעשה אחרי.הניתוח. האם במהלך הניתוח יש לדרוש פתלוגיה ספסיפית מעבר למה שבודקים כדי לחפש טיפול מתאים לכימוטראפיה שאחרי?להמשך הטיפול לאחר ניתוח

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 16/07/2020 22:44
 • לדעתי בהחלט יש מקום לביצוע פט/סיטי שבועיים זה מספיק זמן לפטסיטי דחוף אין צורך בפתולוגיה ספציפית במהלך הניתוח, ניתן לבצע כל מה שנדרש אחרי הניתוח

 • + הוסף תגובה
פתולוגיה שנעשית אחרי ניתוח להתאמת טיפול שיר 29/07/2020 21:38
 • האם לאחר הניתוח . אוטומטית נעשית פתלוגיה לגידול שמוציאים שיכולה לתת תשובה לגבי איזה טיפול הכי יתאים ?. חוץ מבדיקת רצפטורים הורמנאלים וher2 .כי הרי בביופסיה נקבע טריפל נגטיב.האם יש בדיקות פרטיות שצריך לעשות על הגידול למציאת מוטציות כדי לאפיין את הגידול טוב יותר??בעיקר שלא היתה תגובה לטקסול?להתאמת טיפול יעיל?

 • + הוסף תגובה
אולטראסאונד וממוגרפיה ליאן 28/07/2020 18:35
 • דר' שלום ותודה, בת 67, לפני 6 שנים הוציאו לי גוש בשד שהיה שם עשור ולא סרטני. אחרי 3 שנים, היום, הלכתי לעשות ממוגרפיה. הטכנאית (שלא היה נעימה ואגרסיבית) לחצה לי נורא חזק עם המכשיר של הממוגרפיה. ביקשתי טיפה יותר חלש כאב לי ממש, הרימה את הקול ואמרה שככה צריך אחרת לא רואים ולעתים קוראים שוב בגלל שלא יצא טוב, ביקשה שלא אסתכל ושאשרים את הראש ממש עשתה לי מהציצי דף נייר. עשיתי בחיי עשרות ממוגרפיה וככה לעולם לא עשו לי חזק ! אני מכה על חטא שלא קמתי באותה שניה לבקש מישהי אחרת, משום מה זרמתי. שהגעתי הביתה עד עכשיו ממש כואב לי באזור הלב, כל המקום שמקרין לי ליד שמאל וגם ימין כמו זרמים. בבקשה ממך, האם בדיקה כזאת שמועכים בצורה אגרסיבית יכולה לגרום נזק לשד? קרה בעבר פעם שמישהי נפגעה ממוגרפיה? חלילה לפוצץ בפנים בלוטות או נזק אחר. אודה לך על תשובתך הכנה , . תודה ליאן.

 • + הוסף תגובה
ממוגרפיה ד"ר נעה אפרת בן ברוך 28/07/2020 18:39
 • קשה לי לומר. זה ממש לא בתחום ההתמחות שלי. אולי פגיעה זמנית כמו מכה שחולפת. לא מתפוצץ. כלום

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!