בקעים בבטן : האם תמיד יש צורך בניתוח?

למרות שבקעים אינם מהווים לרוב סכנת חיים, הרופא המטפל עשוי במקרים רבים להמליץ על ניתוח לתיקון הבקע כדי למנוע החמרה במצב וצורך בפעולות כירורגיות מורכבות יותר בהמשך. כיום, ניתוחי בקע ניתנים לביצוע בהרדמה מקומית בקרב מטופלים בכל גיל והם עשויים לשפר את איכות החיים ללא כל תופעת לוואי הכרוכה בהרדמה כללית: כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 06/10/2019בקע (שבר או קילה), הוא פגם בדופן הבטן דרכו חודר האיבר. בקע יכול להופיע בכל גיל, והוא שכיח יותר בגברים. קיימים מספר סוגי בקעים, השכיח מבניהם הוא בקע מפשעתי (המהווה כ-75% ממקרי הבקע) והשני בשכיחותו הוא בקע טבורי וכן גם בקע בצלקת ניתוחית (המהווה כ-10% ממקרי הבקע). נוסף על כן קיימים בקעים נוספים ונדירים יותר.


 

האם נכון לטפל בבקע בכל מצב?

כמעט תמיד מומלץ לתקן את הבקע ,כמובן שבהתאם למצבו הבריאותי של החולה. הלחץ הקיים בתוך הבטן גבוה מהלחץ האטמוספרי ועל כן הבקע תמיד גדל ועלול להגיע לממדים עצומים. גדילת הבקע אינה ניתנת לחיזוי והיא עשויה להיות איטית או מהירה. מסיבה זו, כל עוד אין בעיה בריאותית שמונעת את ביצוע הניתוח נכון לנתח.


אין זה נכון להגיד לחולה שאם אין כאבים או שאם הבקע אינו מהווה הפרעה תפקודית ניכרת אין צורך לנתח. למרות שבקעים אינם מהווים לרוב סכנת חיים, פרט למצבים בהם הם נכלאים,  מומלץ לתקן את הבקע כדי למנוע החמרה ופעולות כירורגיות נרחבות יותר בהמשך.


ניתן לדמות מצבים של אי טיפול בבקע למקרים של הזנחה ואי טיפול בבעיות שיניים: במקרים רבים, טיפול השיניים מתבצע רק לאחר הופעת כאבים, כלומר במצב מתקדם מאוד המצריך לרוב טיפולים מורכבים יותר, כמו טיפול שורש. בהתייחס לבקעים, עם התקדמות המצב וגדילת הבקע, התיקון הופך בעייתי יותר וידרוש לרוב פעולה כירורגית מורכבת.


חשוב לציין כי ההחלטה על ביצוע הניתוח היא נחלתו של המטופל בלבד. תפקידו של הרופא המטפל הוא לתת בידי החולה את הכלים והמידע שיאפשרו לו לקבל החלטה בנוגע לביצוע הניתוח ואף לעיתים להמליץ לו לפנות לחוות דעת נוספת אצל כירורג כללי. הבדיקות השונות אמנם עשויות לשקף את מצב הבקע, אך הן אינן קובעות מהי מידת הסבל של החולה. אחריות הרופא המטפל היא להסביר את הסיכונים האפשריים שעלולים להתפתח בשל הניתוח, אך ההחלטה לגבי ביצועו נתונה לשיקול דעתו של המטופל בלבד. אדם מבוגר סובל מכאבים בבטן בגלל בקע
למרות שבקע אינו מהווה לרוב סכנת חיים, תיקונו באמצעות ניתוח עשוי למנוע סיבוכים ופעולות כירורגיות מורכבות יותר בהמשך
מה לגבי מטופלים מבוגרים מאוד?

כיום אין כמעט אף פעם מניעה לביצוע הניתוח: ניתוחי בקע ניתנים לביצוע בהרדמה מקומית בקרב מטופלים בכל גיל - גם כאשר מדובר במטופלים מבוגרים מאוד. ההרדמה מתבצעת על ידי מרדים מומחה תחת הכוונת האולטרה סאונד, המאפשרת לכוון את זריקת ההרדמה בדיוק רב לאזור בו עובר העצב אותו יש לשתק בזמן הניתוח. עד היום, חולים רבים בעשור השמיני והתשיעי לחיים עברו ניתוחי בקע ללא כל סיבוכים. ניתוח המתבצע בהרדמה מקומית, אינו כרוך בסיכונים הקשורים להרדמה המלאה ועל כן ניתן לביצוע ואף עשוי לשפר משמעותית גם את איכות חייהם של מטופלים מבוגרים. מהו מהלך הניתוח לתיקון בקע?

בבוקר הניתוח, החולה מגיע אל בית החולים מצויד בתוצאות הבדיקות אותן היה צריך לעבור טרם לפעולה. במהלך הניתוח מבצעים חתך קטן באזור הבקע דרכו מתקנים את הפגם ולא חודרים לחלל הבטן. בבקע מפשעתי לרוב נעזרים ברשת שאינה צפויה לגרום לכל בעיה ותפקידה הוא להוסיף שכבה נוספת לתיקון. הניתוח אורך כחצי שעה והפצע נסגר ללא תפרים. לאחר מספר שעות החולה יכול לשוב לביתו. ההרדמה המקומית ממשיכה את פעולתה ל-10-12 שעות נוספות לאחר הניתוח. לאחר כארבעה ימים מביצוע הניתוח יש להגיע לרופא המנתח לביקורת ראשונה, שבועיים לאחר מכן יש להגיע  לביקורת שניה ובהמשך על פי הצורך. מה חשוב לדעת לפני הניתוח?

חשוב לבחור ברופא שיספק את כל המידע הרלוונטי על אודות התהליך הכירורגי ויפרט על השיקולים השונים בעד ונגד ביצוע הניתוח. בנוסף , חשוב לבחור ברופא שיהיה זמין גם טלפונית לשאלות ולמידע לפני ולאחר הניתוח ויספק מענה מפורט ותמיכה במקרה הצורך. הכתבה בחסות פרופ' שלמה ללצ'וק, מומחה בכירורגיה כללית, בעל התמקצעות מיוחדת בתחום כירורגית שד, מערכת העיכול והמרה וטיפול בבקע.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' שלמה ללצ'וק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בקע מפשעתי גבי 16/01/2020 14:30
  • שלום,עקב תלונות שלי על כאב עמום במפשעות שאגב אינו מגביל אותי ביום יום, אובחנתי בבקע קטן בצד ימין ללא סימני כליאה ובחולשת מפשעה משמאל, ההמלצה שניתנה לי היא ניתוח, האם המצב אכן מחייב ניתוח ואם כן האם לבצע את הניתוח במועד קרוב או לדחות ולבצע רק כאשר הכאבים יגבילו אותי ביום יום. תודה.

  • + הוסף תגובה
בקע ספורטאים גורם לכאב, בקע רגיל לרוב לא כואב פרופ' משה דודאי 16/01/2020 20:41
  • האם אתה מבצע פעילות ספורטיבית או גופנית מאומצת? כאבים מתמשכים נובעים לרוב מבקע ספורטאים ולא מבקע רגיל. חשוב ביותר להבדיל היות והניתוח שונה לחלוטין ואם מנתחים בקע ספורטאים כרגיל תשאר עם הכאבים.

  • + הוסף תגובה
בקע מפשעתי גבי 16/01/2020 21:58
  • אני בן 52 רץ 5 קמ פעם בשבוע, יתכן שמדובר בבקע ספורטיבי? כיצד ניתן לדעת אם מדובר בבקע ספורטיבי ולא בבקע רגיל.

  • + הוסף תגובה
בקע גדול צד ימין אריאל 14/01/2020 08:09
  • יש לי בקע גדול בצד ימין ותור לניתוח ע"י כירורג כללי האםכיאורג כללי מתאים לניתוח כזה? שאלה נוספת יש לי צריבה בשתן כאב בשפיכה ביחסי מין האם זה קשור לבקע שלפעמים תופס את האשכים? האם ללכת להבדק אצל אורולוג לפני הניתוח? מה לגבי מתן שתן אחרי הניתוח? תודה...

  • + הוסף תגובה
כאבים עזים באזור המותן גיל 13/01/2020 21:10
  • שלום, בחודש האחרון, תוקפים אותי כאבים תדירים (כמו דקירות סכין) ועזים באזור השלפוחית בצד ימין ובאזור גובה הצלעות החופשיות בצד ימין (החלק האחורי של הגוף).כמו כן, בבדיקות איסוף שתן,נמצא כי יש לי בשתן חומצה אורית בריכוז גבוה וגם בבדיקות דם נמצאה אותה התוצאה.כמו כן, הקריאטנין נמצא מעט בחריגה (מעל הגבול העליון). לצערי, הרוםא המטפל לא יודע לתת כיוון ספציפי להמשך בירור. אשמח לדעת במה מדובר ולאיזה רופא מומחה עליי לפנות?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!