בקעים בבטן : האם תמיד יש צורך בניתוח?

למרות שבקעים אינם מהווים לרוב סכנת חיים, הרופא המטפל עשוי במקרים רבים להמליץ על ניתוח לתיקון הבקע כדי למנוע החמרה במצב וצורך בפעולות כירורגיות מורכבות יותר בהמשך. כיום, ניתוחי בקע ניתנים לביצוע בהרדמה מקומית בקרב מטופלים בכל גיל והם עשויים לשפר את איכות החיים ללא כל תופעת לוואי הכרוכה בהרדמה כללית: כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 29/01/2020
תקציר מושמע של הכתבה:
בקע (שבר או קילה), הוא פגם בדופן הבטן דרכו חודר האיבר. בקע יכול להופיע בכל גיל, והוא שכיח יותר בגברים. קיימים מספר סוגי בקעים, השכיח מבניהם הוא בקע מפשעתי (המהווה כ-75% ממקרי הבקע) והשני בשכיחותו הוא בקע טבורי וכן גם בקע בצלקת ניתוחית (המהווה כ-10% ממקרי הבקע). נוסף על כן קיימים בקעים נוספים ונדירים יותר.


 

האם נכון לטפל בבקע בכל מצב?

כמעט תמיד מומלץ לתקן את הבקע ,כמובן שבהתאם למצבו הבריאותי של החולה. הלחץ הקיים בתוך הבטן גבוה מהלחץ האטמוספרי ועל כן הבקע תמיד גדל ועלול להגיע לממדים עצומים. גדילת הבקע אינה ניתנת לחיזוי והיא עשויה להיות איטית או מהירה. מסיבה זו, כל עוד אין בעיה בריאותית שמונעת את ביצוע הניתוח נכון לנתח.


אין זה נכון להגיד לחולה שאם אין כאבים או שאם הבקע אינו מהווה הפרעה תפקודית ניכרת אין צורך לנתח. למרות שבקעים אינם מהווים לרוב סכנת חיים, פרט למצבים בהם הם נכלאים,  מומלץ לתקן את הבקע כדי למנוע החמרה ופעולות כירורגיות נרחבות יותר בהמשך.


ניתן לדמות מצבים של אי טיפול בבקע למקרים של הזנחה ואי טיפול בבעיות שיניים: במקרים רבים, טיפול השיניים מתבצע רק לאחר הופעת כאבים, כלומר במצב מתקדם מאוד המצריך לרוב טיפולים מורכבים יותר, כמו טיפול שורש. בהתייחס לבקעים, עם התקדמות המצב וגדילת הבקע, התיקון הופך בעייתי יותר וידרוש לרוב פעולה כירורגית מורכבת.


חשוב לציין כי ההחלטה על ביצוע הניתוח היא נחלתו של המטופל בלבד. תפקידו של הרופא המטפל הוא לתת בידי החולה את הכלים והמידע שיאפשרו לו לקבל החלטה בנוגע לביצוע הניתוח ואף לעיתים להמליץ לו לפנות לחוות דעת נוספת אצל כירורג כללי. הבדיקות השונות אמנם עשויות לשקף את מצב הבקע, אך הן אינן קובעות מהי מידת הסבל של החולה. אחריות הרופא המטפל היא להסביר את הסיכונים האפשריים שעלולים להתפתח בשל הניתוח, אך ההחלטה לגבי ביצועו נתונה לשיקול דעתו של המטופל בלבד. אדם מבוגר סובל מכאבים בבטן בגלל בקע
למרות שבקע אינו מהווה לרוב סכנת חיים, תיקונו באמצעות ניתוח עשוי למנוע סיבוכים ופעולות כירורגיות מורכבות יותר בהמשך
מה לגבי מטופלים מבוגרים מאוד?

כיום אין כמעט אף פעם מניעה לביצוע הניתוח: ניתוחי בקע ניתנים לביצוע בהרדמה מקומית בקרב מטופלים בכל גיל - גם כאשר מדובר במטופלים מבוגרים מאוד. ההרדמה מתבצעת על ידי מרדים מומחה תחת הכוונת האולטרה סאונד, המאפשרת לכוון את זריקת ההרדמה בדיוק רב לאזור בו עובר העצב אותו יש לשתק בזמן הניתוח. עד היום, חולים רבים בעשור השמיני והתשיעי לחיים עברו ניתוחי בקע ללא כל סיבוכים. ניתוח המתבצע בהרדמה מקומית, אינו כרוך בסיכונים הקשורים להרדמה המלאה ועל כן ניתן לביצוע ואף עשוי לשפר משמעותית גם את איכות חייהם של מטופלים מבוגרים. מהו מהלך הניתוח לתיקון בקע?

בבוקר הניתוח, החולה מגיע אל בית החולים מצויד בתוצאות הבדיקות אותן היה צריך לעבור טרם לפעולה. במהלך הניתוח מבצעים חתך קטן באזור הבקע דרכו מתקנים את הפגם ולא חודרים לחלל הבטן. בבקע מפשעתי לרוב נעזרים ברשת שאינה צפויה לגרום לכל בעיה ותפקידה הוא להוסיף שכבה נוספת לתיקון. הניתוח אורך כחצי שעה והפצע נסגר ללא תפרים. לאחר מספר שעות החולה יכול לשוב לביתו. ההרדמה המקומית ממשיכה את פעולתה ל-10-12 שעות נוספות לאחר הניתוח. לאחר כארבעה ימים מביצוע הניתוח יש להגיע לרופא המנתח לביקורת ראשונה, שבועיים לאחר מכן יש להגיע  לביקורת שניה ובהמשך על פי הצורך. מה חשוב לדעת לפני הניתוח?

חשוב לבחור ברופא שיספק את כל המידע הרלוונטי על אודות התהליך הכירורגי ויפרט על השיקולים השונים בעד ונגד ביצוע הניתוח. בנוסף , חשוב לבחור ברופא שיהיה זמין גם טלפונית לשאלות ולמידע לפני ולאחר הניתוח ויספק מענה מפורט ותמיכה במקרה הצורך. הכתבה בחסות פרופ' שלמה ללצ'וק, מומחה בכירורגיה כללית, בעל התמקצעות מיוחדת בתחום כירורגית שד, מערכת העיכול והמרה וטיפול בבקע.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' שלמה ללצ'וק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
איך אני יודע אם חזר לי הבקע המפשעתי? יוסי 03/08/2020 21:23
  • עברתי ניתוח בקע מפשעתי חד צדדי פתוח לפני חודשיים ובשבוע האחרון התחילו לי כאבים נורא חזקים.

  • + הוסף תגובה
כאבים לאחר ניתו ח בקע טבורי ריננ 03/08/2020 06:03
  • ד"ר שלום לברכה! לפני חצי שנה עברתי ניתוח לפרוסקופיה לתיקון בקע טבורי והפרדות שרירי הבטן שנוצר בעקבות ניתוח לפרוסקופיה ל אנדומטריוזיס שבו בוצע כריתת רחם, עפולה שמאלית וחצוצרה ימנית שבוצע לפניה שנה לשלושה חודשים מיום ניתוח זה. יש לציין שעד היום אני חווה כאבים באזור הטבור לא משנה באיזה תנוחה אני נמצאת הן בישיבה, הן בהליכה,הן בעמידה והן בשכיבה דבר הפוגע באיכות החיים. שאלתי היא: עד מתי הכאבים אמורים לחלוף??? בברכה מרובה, רינה

  • + הוסף תגובה
ניתוח בקע מפשעתי חיים 02/08/2020 18:19

הצטרפו לאינדקס הרופאים!