בקעים בבטן : האם תמיד יש צורך בניתוח?

למרות שבקעים אינם מהווים לרוב סכנת חיים, הרופא המטפל עשוי במקרים רבים להמליץ על ניתוח לתיקון הבקע כדי למנוע החמרה במצב וצורך בפעולות כירורגיות מורכבות יותר בהמשך. כיום, ניתוחי בקע ניתנים לביצוע בהרדמה מקומית בקרב מטופלים בכל גיל והם עשויים לשפר את איכות החיים ללא כל תופעת לוואי הכרוכה בהרדמה כללית: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 04/07/2019בקע (שבר או קילה), הוא פגם בדופן הבטן דרכו חודר האיבר. בקע יכול להופיע בכל גיל, והוא שכיח יותר בגברים. קיימים מספר סוגי בקעים, השכיח מבניהם הוא בקע מפשעתי (המהווה כ-75% ממקרי הבקע) והשני בשכיחותו הוא בקע טבורי וכן גם בקע בצלקת ניתוחית (המהווה כ-10% ממקרי הבקע). נוסף על כן קיימים בקעים נוספים ונדירים יותר.האם נכון לטפל בבקע בכל מצב?

כמעט תמיד מומלץ לתקן את הבקע ,כמובן שבהתאם למצבו הבריאותי של החולה. הלחץ הקיים בתוך הבטן גבוה מהלחץ האטמוספרי ועל כן הבקע תמיד גדל ועלול להגיע לממדים עצומים. גדילת הבקע אינה ניתנת לחיזוי והיא עשויה להיות איטית או מהירה. מסיבה זו, כל עוד אין בעיה בריאותית שמונעת את ביצוע הניתוח נכון לנתח.


אין זה נכון להגיד לחולה שאם אין כאבים או שאם הבקע אינו מהווה הפרעה תפקודית ניכרת אין צורך לנתח. למרות שבקעים אינם מהווים לרוב סכנת חיים, פרט למצבים בהם הם נכלאים,  מומלץ לתקן את הבקע כדי למנוע החמרה ופעולות כירורגיות נרחבות יותר בהמשך.


ניתן לדמות מצבים של אי טיפול בבקע למקרים של הזנחה ואי טיפול בבעיות שיניים: במקרים רבים, טיפול השיניים מתבצע רק לאחר הופעת כאבים, כלומר במצב מתקדם מאוד המצריך לרוב טיפולים מורכבים יותר, כמו טיפול שורש. בהתייחס לבקעים, עם התקדמות המצב וגדילת הבקע, התיקון הופך בעייתי יותר וידרוש לרוב פעולה כירורגית מורכבת.


חשוב לציין כי ההחלטה על ביצוע הניתוח היא נחלתו של המטופל בלבד. תפקידו של הרופא המטפל הוא לתת בידי החולה את הכלים והמידע שיאפשרו לו לקבל החלטה בנוגע לביצוע הניתוח ואף לעיתים להמליץ לו לפנות לחוות דעת נוספת אצל כירורג כללי. הבדיקות השונות אמנם עשויות לשקף את מצב הבקע, אך הן אינן קובעות מהי מידת הסבל של החולה. אחריות הרופא המטפל היא להסביר את הסיכונים האפשריים שעלולים להתפתח בשל הניתוח, אך ההחלטה לגבי ביצועו נתונה לשיקול דעתו של המטופל בלבד. אדם מבוגר סובל מכאבים בבטן בגלל בקע
למרות שבקע אינו מהווה לרוב סכנת חיים, תיקונו באמצעות ניתוח עשוי למנוע סיבוכים ופעולות כירורגיות מורכבות יותר בהמשך
מה לגבי מטופלים מבוגרים מאוד?

כיום אין כמעט אף פעם מניעה לביצוע הניתוח: ניתוחי בקע ניתנים לביצוע בהרדמה מקומית בקרב מטופלים בכל גיל - גם כאשר מדובר במטופלים מבוגרים מאוד. ההרדמה מתבצעת על ידי מרדים מומחה תחת הכוונת האולטרה סאונד, המאפשרת לכוון את זריקת ההרדמה בדיוק רב לאזור בו עובר העצב אותו יש לשתק בזמן הניתוח. עד היום, חולים רבים בעשור השמיני והתשיעי לחיים עברו ניתוחי בקע ללא כל סיבוכים. ניתוח המתבצע בהרדמה מקומית, אינו כרוך בסיכונים הקשורים להרדמה המלאה ועל כן ניתן לביצוע ואף עשוי לשפר משמעותית גם את איכות חייהם של מטופלים מבוגרים. מהו מהלך הניתוח לתיקון בקע?

בבוקר הניתוח, החולה מגיע אל בית החולים מצויד בתוצאות הבדיקות אותן היה צריך לעבור טרם לפעולה. במהלך הניתוח מבצעים חתך קטן באזור הבקע דרכו מתקנים את הפגם ולא חודרים לחלל הבטן. בבקע מפשעתי לרוב נעזרים ברשת שאינה צפויה לגרום לכל בעיה ותפקידה הוא להוסיף שכבה נוספת לתיקון. הניתוח אורך כחצי שעה והפצע נסגר ללא תפרים. לאחר מספר שעות החולה יכול לשוב לביתו. ההרדמה המקומית ממשיכה את פעולתה ל-10-12 שעות נוספות לאחר הניתוח. לאחר כארבעה ימים מביצוע הניתוח יש להגיע לרופא המנתח לביקורת ראשונה, שבועיים לאחר מכן יש להגיע  לביקורת שניה ובהמשך על פי הצורך. מה חשוב לדעת לפני הניתוח?

חשוב לבחור ברופא שיספק את כל המידע הרלוונטי על אודות התהליך הכירורגי ויפרט על השיקולים השונים בעד ונגד ביצוע הניתוח. בנוסף , חשוב לבחור ברופא שיהיה זמין גם טלפונית לשאלות ולמידע לפני ולאחר הניתוח ויספק מענה מפורט ותמיכה במקרה הצורך. הכתבה בחסות פרופ' שלמה ללצ'וק, מומחה בכירורגיה כללית, בעל התמקצעות מיוחדת בתחום כירורגית שד, מערכת העיכול והמרה וטיפול בבקע.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' שלמה ללצ'וק השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, בקע - הרניה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ספורט לאחר ניתוח בקע רותם 21/07/2019 16:01
 • אני עתידה לעבור בעוד כשבוע ניתוח בקע( טבורי, נוצר לאחר ניתוח אפנדציט) בשיטה לפרסקופית, ללא הכנסת רשת. רציתי לדעת האם זה בסדר להתחיל לאחר כחודש אימוני ספורט שמטרתם לחזק את הבטן (פילאטיס)?

 • + הוסף תגובה
חודש לאחר ניתוח בקע לפרוסקופי אין מגבלה תיפקודית כל שהיא פרופ' משה דודאי 21/07/2019 17:23
 • רותם שלום, חודש לאחר ניתוח לפרוסקופי לתיקון בקע טבורי או מפשעתי ניתן להתחיל פעילות מאומצת כולל פילטיס. לעומת זאת, לא מתקנים בקע טבורי בלפרוסקופיה ללא שימוש ברשת, תבדוק איזה ניתוח מתכננים לך.

 • + הוסף תגובה
שני ניתוחי בקע סמוכים ליאת 21/07/2019 12:51
 • שלום רב, * פניתי אליך בעבר לגביי שאלות אחרות... לפניי כ 3 חודשים עברתי ניתוח בקע מעל הטבור (לא פתוח) עם רשת, כשבועיים לאחר הניתוח עברתי ניתוח בקע נוסף בצלקת ניתוח קיסרי ששם היה בקע כלוא, גם שם שמו רשת, ובנוסף סבלתי מזיהום באזור הניתוח. כיום אני עדיין סובלת מכאבים בבטן באזורי הצלקות , וכאבים באזור התחתון איפה שהניתוח הקיסרי (ניתוח הבקע הכלוא) תחושות של שריפה, נפיחות/קישיון ודקירות, מאתמול בלילה סובלת מבחילות.. משום מה ההחלמה מאוד קשה לי ופוגעת לי בתפקוד היומי, כמה זמן עליי לסבול כך...האם זה נורמלי??

 • + הוסף תגובה
רגישות מניתוח יכולה להמשך שבועות ספורים בלבד. פרופ' משה דודאי 21/07/2019 17:19
 • ליאת שלום, אני מצטער על הסבל שלך שבהחלט נשמע רב מדי. קשה לענות על שאלתך היות ואיני יודע מה הבעיה אצלך באזור שני הניתוחים שעברת. יש לבדוק שאין שוב בקעים חוזרים, או תהליך דלקתי או זיהומי באזור, או לחץ על עצב. במידה והתשובה שלילית על כל השאלות, רגישות באזור ניתוח יכולה להיות במשך כמה שבועות ולא יותר.

 • + הוסף תגובה
בקע גדול בסרעפת וספורט אתי 13/07/2019 11:50
 • שלום רב, אני בת 60 ב3 השנים האחרונות נוהגת לעשות ספורט פונקציונלי 5 פעמים בשבוע. כולל אימוני כוח והרמת משקולות. אני אמורה לעבור ניתוח ... שאלתי: האם הספורט גרם לבקע לגדול? והאם אוכל לחזור לעשות ספורט אחרי הניתוח? תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
לנשים בשנות ה 60 בד"כ בקע סרעפתי גדול הוא פרהאזופגיאלי המצריך תיקון כירורגי מורכב יותר פרופ' משה דודאי 13/07/2019 13:13
 • אתי שלום אני מבין שיש לך בקע בסרעפת והוא גדול. ברוב המקרים לנשים בגילך בקע גדול הוא מסוג פרהאזופגיאלי והתיקון שלו מורכב יותר וצריך להעשות על ידי מומחה לסוג זה של בקעים . יכולתך לבצע פעילות ספורטיבית לאחר מכן תלויה בהצלחת הניתוח ולא בסוג בקע זה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!