מחפשים פעילויות מהנה עם הילדים? זה הבילוי שעשוי גם להועיל לבריאות

מהו הבילוי המועדף עם הילדים? טיסה לחו"ל, ביקור בקניון או התרעננות בבריכה? מחקר חדש מציג אלטרנטיבה בריאה, זולה וכיפית לבילויים היקרים והמתישים בחופשה: הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 26/09/2019


כמעט כל הורה מכיר את החששות שעולים לקראת חופשת הילדים מהגנים ובתי הספר.  מה נעשה עם הילד? איך עומדים נעמוד בזה כלכלית? מה אם ישעמם לו? רגע לפני שאתם מתחילים לתכנן , כדאי לכם לקרוא את תוצאות המחקר המסקרן הבא, שערכה אוניברסיטת Exter באנגליה. שיפור בריאותי ופסיכולוגי בזכות הטבע

המחקר החדש, שנערך על כ-20,000 משתתפים, מצא כי אנשים ששהו מעל שעתיים בשבוע בחיק הטבע, דיווחו על מצב בריאותי ופסיכולוגי טוב יותר מאשר אנשים שלא שהו בסביבה טבעית כלל, או מאלו ששהו בטבע זמן קצר יותר משעתיים בשבוע. 


לא משנה אם 120 הדקות נצברו במשך יציאה אחת או במשך מספר יציאות לטבע, והאפקט שנמצא לא היה תלוי במין, בגיל או במצב הבריאותי של הנבדק. 
ילדים משחקים בחיק הטבע
המחקר מצא כי אנשים ששהו מעל לשעתיים שבועיות בחיק הטבע דיווחו על מצב בריאותי ופסיכולוגי טוב יותר
אפשר להסתפק גם בטבע שממש קרוב לבית 

אם אתם חוששים מהעומס בשמורות הטבע והגנים בסופי השבוע, או לא יודעים אם תספיקו לקחת די חופש מהעבודה בשביל לצאת לטיול משפחתי, לחוקרים יש בשורות טובות בשבילכם: רוב הביקורים שתועדו במחקר היו במרחק של קילומטרים ספורים מהבית, כך שאפילו ביקור בפארקים או בטבע-עירוני עשוי להשפיע לחיוב, כל עוד מדובר בטבע ובשטח ירוק. 


כבר ידוע שביקור בטבע משפר את המצב הבריאותי והנפשי של אנשים, אך עד כה לא היה ידוע כמה זמן צריך לשהות בטבע כדי ליהנות מההשפעה הזו. כעת, לטענת מחקר זה, שעתיים בשבוע הוא זמן ריאלי שעשוי לסייע בהפחתת הסטרס ולהשפיע לחיוב על המצב הפיזי והנפשי.קראו עוד: ללמוד בחוץ: לא רק הילדים מרוציםמה היתרונות של בילוי בטבע בילדים? 

במאמר אחר שהתפרסם בשנת 2018 ובראשו עמדו חוקרים מאוניברסיטת Western שבקנדה, נמצא כי לשהייה בטבע יש השפעות רבות על הנפש והרווחה הכללית בקרב ילדים. המאמר איגד וניתח תוצאות של 35 מחקרים בנושא, שבדקו את ההשפעות של שהייה בטבע על ילדים מגילאי 9 חודשים עד גיל 18.

ההשפעות המשמעותיות והבולטות ביותר נמצאו בתחומים הללו:

שיפור התסמינים של ADD/ADHD

 לילדים ששהו בטבע נמדדו הפחתה בתסמיני הפרעת הקשב והריכוז (בשילוב ולא בשילוב עם היפראקטיביות), והם דיווחו על תפקוד גבוה יותר בכיתה ובבית ועל יכולת ריכוז גבוהה יותר.

הפחתה בסטרס שחווה הילד

 קיים קשר בין רמות הסטרס שחווה האדם לאורך חייו לבין מצב בריאותו הכללי.  מסיבה זו, יש חשיבות גבוהה להפחתה ברמות הסטרס ותרגול של אורח חיים רגוע ושליו יותר כבר מגיל צעיר. במחקר נמצא כי שהייה בטבע מורידה את רמות הסטרס בילד, דבר שיכול להסביר חלק מהממצאים העכשוויים בנוגע לשיפור המצב הבריאותי.


מצב-רוח כללי טוב יותר ודיווח רב יותר על שמחה וסיפוק

ילדים ששהו יותר בטבע הראו עלייה בכל מדדי הרווחה הנפשית.


שיפור ביכולת הילד להתמודד עם קשיים שונים 

 היכולת להתמודד עם מצבים מורכבים ולהסתגל במהירות לשינויים היא יכולת חשובה שמתפתחת לאורך החיים. במחקרים נמצא כי שהייה בטבע משפרת את יכולת העמידות של הילד – כלומר, משפרת את יכולתו להתמודד עם קשיים שונים, מצבים מורכבים ושינויים.


תפקוד גבוה יותר במסגרת, בין חברים ובקרב המשפחה

המחקר של אוניברסיטת Western מצא כי ילדים ששהו בטבע הראו עלייה במדדים כלליים הקשורים לתפקוד גבוה יותר במסגרות החובה ובמסגרות חברתיות.

הסיבות לתוצאות המפתיעות טרם ידועות. האם מדובר ביתרונות כתוצאה מחשיפה לשמש? האם המצאות בטבע מעודדת לתנועה, והתנועה היא זו שמשפרת את המדדים? האם יכול להיות שמדובר באפקט מרגיע שקיים בטבע, שבאמת ובתמים משפר את מצבינו הבריאותי והנפשי בצורה משמעותית? נכון להיום, השאלות האלו נותרות ללא מענה אמיתי ומצריכות מחקרי המשך. בכל אופן, עד שנקבל תשובה, אפשר לקחת את הילדים אל הטבע הירוק, לבילוי של כיף משותף ובריא.פורומים פסיכיאטריה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בן 8 - תופעות מוזרות אמא 16/01/2020 18:35
  • הבן שלי בן 8. ילד טוב לב, חברותי, חכם, עם דמיון מפותח (מאוד) :-) בן יחיד. היום סיפר על 2 תופעות מוזרות: 1) סיפר שהרגיש בבוקר בבי"ס בהפסקה כאילו משהו השתלט לו על הראש והוא הרגיש כאילו העולם מסתובב וכאבה לו הבטן והוא מתעייף. הוא קורא ספר מדע בדיוני שבו על משתלט על מוחו של הגיבור יצור עם כוחות על. ואמר לי שהוא אולי מרגיש אותו דבר. 2) אמר לי שלפעמים כשהוא לבד בחדר קרה לו שהוא שמע שמישהו קורא בשם שלו. למרות שאף אחד לא קרא לו והוא ידע שזה סתם בראש שלו. לא יודעת מה לחשוב. חשבתי ש1 זה אולי כי סתם הרגיש לא טוב והיה באמת עייף, ו2 זה אולי מבדידות כי הוא בן יחיד. אבל בכל זאת רוצה להתייעץ. מה דעתך? תודה!

  • + הוסף תגובה
חרדה או בעיית קשב ניר 16/01/2020 07:15
  • בני בן ה16כתה יא טופל לפני כשנה בשיטת cbt אצל פסיכולוג מומחה לחרדות. עד כה ציוניו היו טובים ממוצע של 85. כרגע כתה יא ציוניו נחתו והוא מתלונן שבמבחנים כל דבר מפריע לו, טריקת דלת, שריקה של חבר וזה מה שגורם לו לירידה משמעותית ממש במבחנים. בגיל 13 עשה מבחן מוקסו ולא נראה כי היה צורך בהתערבות נאורולוגית. מכיוון שאני חווה את התיסכול שלו, חוסר הקשב והחרדות (שהוא טוען שלא קיימות)אני מתלבטת לאיזה גורם מקצועי לפנות. אגב חרדת טיסה קיימת באופן משמעותי ונגלה לעין. הוא מודע ועדיין לא מוותר. השנה יטוס לפולין ללא ליווי שלנו עם המשלחת.. לשיקולו. הוא לא ויתר. אשמח לעזרתך.

  • + הוסף תגובה
אשפוז או לא. דחוף אמא מודאגת 14/01/2020 21:44
  • שלום ביתי בת 13 סובלת מadhd וקשיי הסתגלות. חוותה טראומה בעקבות מות אביה מסרטן לפני 5 שנים.כרגע לא נוטלת תרופטת מאז הייתה בטיפולים פסיכולוגים אך לא ממש שיתפה פעולה כך שבסטפו של שבר הופסקו כי לר היו מיטיבים (3 מטפלות שונות) טופלה פסיכיאטרית לאורך השנים בהפסקות בריספונד ופוקלין בנוסף לתרופותקשב וריכוז שונות כמו אטנט זום ועוד... כל אחד מהם הפסיקה כי לטענתה הפסיק להשפיע.על אף היותה ילדה חכמה מאוד היא אינה מבקרת סדיר בביהס.יש לה הפרעות התנהגות קשות שיוצאות בעיקר מולי בעוצמות קשות כמו השלכת חפצים ושבירתם.משיכת שערות ראשי.נשיכות ועוד היא מרבה להסתגר בחדרה וממעטת לצאת מהבית . יש לציין שיש לה חברות אך איני בטוחה עד כמה הקשר איתן משמעותי. השבוע השתוללה בבית השליכה חפצים נעלה אותי מחוץ לבית איימה עם סכיני מטבח עלי ועל עצמה. זימנתי משטרה ולקחתי אותה למיון פסיכיאטרי ברמבם.היא אודפזה ללילה אחד במחלקת ילדים.שם נאמר שאינה מהווה סכנה. המליצו על מסגרת טיפול יום.באותו רגע הסכימה אך כעת מגלה סימני חרטה...להערכת הפסיכיאטרית היא אינה חולה והיחסים בינינו הם הבעיה. יש בינינו אכן יחסים גרועים. כל אף שבעלע נפטר מסרטן לדעתי היא רואה בי כאשמה במותו. גם אם היחסים גרועים והיא כטעסת עלי שנותרתי בחיים כעס לא רציונלי ההתנהגות שלה הרסנית כלפי עצמה וכלפי. להערכתי (הלא מקצועית)היא סובלת מהפרעות התנהגות . חרדות ואולי מאניה דיפרסיה. נאמר לי שאני אצטרך להחליט אם תאושפז או לא. לא ברור לי כיצד אחליט ומדוע ההחלטה שלי? הרי אם הייתה שוברת יד או רגל לא היו שורלים אותי.היו מגבסים אותה וזהו. איך אוכל לקחת החלטה כזו? האם זו אינה החלטה רפואית?על סמך מה מבססים בכלל החלטה כזו? ומה ההשלכות שלה להמשך החיים? לתשובתך המהירה אודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!