מחפשים פעילויות מהנה עם הילדים? זה הבילוי שעשוי גם להועיל לבריאות

מהו הבילוי המועדף עם הילדים? טיסה לחו"ל, ביקור בקניון או התרעננות בבריכה? מחקר חדש מציג אלטרנטיבה בריאה, זולה וכיפית לבילויים היקרים והמתישים בחופשה: הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 26/09/2019כמעט כל הורה מכיר את החששות שעולים לקראת חופשת הילדים מהגנים ובתי הספר.  מה נעשה עם הילד? איך עומדים נעמוד בזה כלכלית? מה אם ישעמם לו? רגע לפני שאתם מתחילים לתכנן , כדאי לכם לקרוא את תוצאות המחקר המסקרן הבא, שערכה אוניברסיטת Exter באנגליה. שיפור בריאותי ופסיכולוגי בזכות הטבע

המחקר החדש, שנערך על כ-20,000 משתתפים, מצא כי אנשים ששהו מעל שעתיים בשבוע בחיק הטבע, דיווחו על מצב בריאותי ופסיכולוגי טוב יותר מאשר אנשים שלא שהו בסביבה טבעית כלל, או מאלו ששהו בטבע זמן קצר יותר משעתיים בשבוע. 


לא משנה אם 120 הדקות נצברו במשך יציאה אחת או במשך מספר יציאות לטבע, והאפקט שנמצא לא היה תלוי במין, בגיל או במצב הבריאותי של הנבדק. 
ילדים משחקים בחיק הטבע
המחקר מצא כי אנשים ששהו מעל לשעתיים שבועיות בחיק הטבע דיווחו על מצב בריאותי ופסיכולוגי טוב יותר
אפשר להסתפק גם בטבע שממש קרוב לבית 

אם אתם חוששים מהעומס בשמורות הטבע והגנים בסופי השבוע, או לא יודעים אם תספיקו לקחת די חופש מהעבודה בשביל לצאת לטיול משפחתי, לחוקרים יש בשורות טובות בשבילכם: רוב הביקורים שתועדו במחקר היו במרחק של קילומטרים ספורים מהבית, כך שאפילו ביקור בפארקים או בטבע-עירוני עשוי להשפיע לחיוב, כל עוד מדובר בטבע ובשטח ירוק. 


כבר ידוע שביקור בטבע משפר את המצב הבריאותי והנפשי של אנשים, אך עד כה לא היה ידוע כמה זמן צריך לשהות בטבע כדי ליהנות מההשפעה הזו. כעת, לטענת מחקר זה, שעתיים בשבוע הוא זמן ריאלי שעשוי לסייע בהפחתת הסטרס ולהשפיע לחיוב על המצב הפיזי והנפשי.קראו עוד: ללמוד בחוץ: לא רק הילדים מרוציםמה היתרונות של בילוי בטבע בילדים? 

במאמר אחר שהתפרסם בשנת 2018 ובראשו עמדו חוקרים מאוניברסיטת Western שבקנדה, נמצא כי לשהייה בטבע יש השפעות רבות על הנפש והרווחה הכללית בקרב ילדים. המאמר איגד וניתח תוצאות של 35 מחקרים בנושא, שבדקו את ההשפעות של שהייה בטבע על ילדים מגילאי 9 חודשים עד גיל 18.

ההשפעות המשמעותיות והבולטות ביותר נמצאו בתחומים הללו:

שיפור התסמינים של ADD/ADHD

 לילדים ששהו בטבע נמדדו הפחתה בתסמיני הפרעת הקשב והריכוז (בשילוב ולא בשילוב עם היפראקטיביות), והם דיווחו על תפקוד גבוה יותר בכיתה ובבית ועל יכולת ריכוז גבוהה יותר.

הפחתה בסטרס שחווה הילד

 קיים קשר בין רמות הסטרס שחווה האדם לאורך חייו לבין מצב בריאותו הכללי.  מסיבה זו, יש חשיבות גבוהה להפחתה ברמות הסטרס ותרגול של אורח חיים רגוע ושליו יותר כבר מגיל צעיר. במחקר נמצא כי שהייה בטבע מורידה את רמות הסטרס בילד, דבר שיכול להסביר חלק מהממצאים העכשוויים בנוגע לשיפור המצב הבריאותי.


מצב-רוח כללי טוב יותר ודיווח רב יותר על שמחה וסיפוק

ילדים ששהו יותר בטבע הראו עלייה בכל מדדי הרווחה הנפשית.


שיפור ביכולת הילד להתמודד עם קשיים שונים 

 היכולת להתמודד עם מצבים מורכבים ולהסתגל במהירות לשינויים היא יכולת חשובה שמתפתחת לאורך החיים. במחקרים נמצא כי שהייה בטבע משפרת את יכולת העמידות של הילד – כלומר, משפרת את יכולתו להתמודד עם קשיים שונים, מצבים מורכבים ושינויים.


תפקוד גבוה יותר במסגרת, בין חברים ובקרב המשפחה

המחקר של אוניברסיטת Western מצא כי ילדים ששהו בטבע הראו עלייה במדדים כלליים הקשורים לתפקוד גבוה יותר במסגרות החובה ובמסגרות חברתיות.

הסיבות לתוצאות המפתיעות טרם ידועות. האם מדובר ביתרונות כתוצאה מחשיפה לשמש? האם המצאות בטבע מעודדת לתנועה, והתנועה היא זו שמשפרת את המדדים? האם יכול להיות שמדובר באפקט מרגיע שקיים בטבע, שבאמת ובתמים משפר את מצבינו הבריאותי והנפשי בצורה משמעותית? נכון להיום, השאלות האלו נותרות ללא מענה אמיתי ומצריכות מחקרי המשך. בכל אופן, עד שנקבל תשובה, אפשר לקחת את הילדים אל הטבע הירוק, לבילוי של כיף משותף ובריא.פורומים פסיכיאטריה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייעצות לגבי התנהגות מרים 23/07/2020 23:38
 • פעוט בן שנה ושמונה חודשים...נמצא בבית ולא במעון...מזה חודשיים לא משתף פעולה, לא מקשיב לאף אחד,. כל היום מחפש איזה נזק לעשות... מנסה להפיל את הטלוויזיה, מפיל כל דבר שרק רואה, .במטבח מסובב את כפתורי התנור...מושך את המפה של השולחן כשעליה צלחות,.קורע את העמודים בספרים...מתרוצץ בבית סתם...לא משחק עם הצעצועים שלו...ויש לו הרבה צעצועים . זורק את הצעצועים שלו לכל עבר, מתנהג ממש בצורה כמו פרא אדם... ניסינו את כל הגישות שרק אפשר - להסביר לו שזה אסור, לנסות יחד איתו להחזיר הכל למקום,לנסות להסיח את דעתו למישחק או לפעילות אחרת...וכשכלום לא עוזר אז לצעוק עליו ואפילו לתת מכה קלה על הידיים כשהוא עושה את זה... כדי שיבין שזה אסור.. אבל הוא רק מחייך וצוחק וממשיך בשלו... וזה פשוט הרגשה נוראית כאילו הוא מזלזל... לא נשמע להוראות שלי.... לציין שאני מוציאה אותו החוצה לשעתיים בבוקר ושעתיים בערב, כדי שירגע...אז בחוץ הוא רגוע, משחק , מטייל איתי, נותן לי יד... ממש ילד שונה לחלוטין... אנחנו כבר ממש מותשים... לא יודעים מה לעשות

 • + הוסף תגובה
תרופה ואלפורל אמא 07/07/2020 15:46
 • נערה בת 16 שלוקחת שנתיים פריזמה 60 מאובחנת בחרדה וסומטיזים יש לה כאבי ראש חזקים בשעות הצהרים כל יום לפי אבחנת הנורולוגית והפסכיאטר הוחלט לתת לה דפלפט אך הוא חסר אני נותנת ואלפורל התחלנו מ200 שבוע ולאחר מכן 400 הרמה בדם 47.6 הבנתי שזו רמה נמוכה לא הסבירו לי לאיזו רמה צריך להגיע...וביקשו שאני יעלה עוד כדור ל600 גרם...שאלה שלי הנערה סובלת מתופעת לוואי של צרבת ובחילה מאוד חזקים למרות שהיא לוקחת אומפרדקס וגם מסחרחורת האם זה יעבור בהמשך? ולאיזה רמה בדם שואפים להגיע? תודה הפסיכיאטר לא מהאנשים שמסבירים.

 • + הוסף תגובה
רמת ולפורל דר' אולגה קובלצ׳וק 12/07/2020 22:30
 • רמה הטיפולית - בין 50 ל100, לרוב שואפים בין 60 ל80. לגבי התופעות לוואי - רובן עוברות לאחר תקופה . יש להוועץ ברופא המטפל אם לא וחשוב מאוד לעשות מעקב בדיקות דם, בייחוד ת. כבד

 • + הוסף תגובה
תרופה ואלפורל אמא 15/07/2020 07:45
 • תודה על התשובה הקודמת רציתי לשאול אם יש הבדל בין התרופות דפלפט וואלפורל אולי אם אני יחליף לה לדפלפט תופעות הלוואי ירגעו? והאם הואלפורל עושה אינסומניה כי היא לא ישנה בלילה והיא מתעוררת כל יום בשעה ארבע וחצי לפנות בוקר ומתקשה להירדם עד שתיים בלילה.

 • + הוסף תגובה
לא מצליחה לישון טל 12/04/2020 14:12
 • שלום דוקטור, אני בת 18 והתחלתי טיפול מחדש של פריזמה, התחלתי אותו ב7.4 כ10 מ"ג ואחרי שבוע אני עוברת ל20 מ"ג. מאז שהתחלתי ליטול את התרופה אני לא נרדמת, אני מנסה לעייף את עצמי אבל סך הכל יוצא שאני ישנה בערך 5 שעות בכל הלילה. אני פשוט עירנית בשלוש וארבע לפנות בוקר. אני נוטלת את הכדור בסביבות ה11-12 בבוקר. בסביבות חודש דצמבר גם כן נטלתי פריזמה אבל הפסקתי אחרי עשרים ומשהו יום בערך וגם אז לא הצלחתי להירדם. אשמח אם תעזרי לי. תודה.

 • + הוסף תגובה
אינסומניה עם פריזמה דר' אולגה קובלצ׳וק 12/07/2020 22:35
 • פספסתי את שאלתך מקווה שפנית לרופא המטפל. אם לא ואת עדיין סובלת ממיעוט שינה עם פריזמה - ממליצה לפנות לבדיקה. בלי בדיקה לא אוכל לעזור לך מעבר לכך

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!