מחפשים פעילויות לחופש הגדול? זה הבילוי שעשוי גם להועיל לבריאות

אז מה עושים בחופש הגדול - טסים לחו"ל? שוב נוסעים לקניון? כמה כבר אפשר להיות בבריכה? מחקר חדש מציג אלטרנטיבה בריאה, זולה וכיפית לבילויים היקרים והמתישים של הקיץ. הפרטים בכתבה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 15/07/2019


כמעט כל הורה מכיר את החששות לקראת בואו של החופש הגדול. מה נעשה עם הילד? איך עומדים נעמוד בזה כלכלית? מה אם ישעמם לו? רגע לפני שמתחילים לתכנן את חופשת הקיץ, כדאי לכם לקרוא את תוצאות המחקר המסקרן הבא, שערכה אוניברסיטת Exter באנגליה. שיפור בריאותי ופסיכולוגי בזכות הטבע

המחקר החדש, שנערך על כ-20,000 משתתפים, מצא כי אנשים ששהו מעל שעתיים בשבוע בחיק הטבע, דיווחו על מצב בריאותי ופסיכולוגי טוב יותר מאשר אנשים שלא שהו בסביבה טבעית כלל, או מאלו ששהו בטבע זמן קצר יותר משעתיים בשבוע. 


לא משנה אם 120 הדקות נצברו במשך יציאה אחת או במשך מספר יציאות לטבע, והאפקט שנמצא לא היה תלוי במין, בגיל או במצב הבריאותי של הנבדק. 
ילדים משחקים בחיק הטבע
המחקר מצא כי אנשים ששהו מעל לשעתיים שבועיות בחיק הטבע דיווחו על מצב בריאותי ופסיכולוגי טוב יותר
אפשר להסתפק גם בטבע שממש קרוב לבית 

אם אתם חוששים מהעומס בשמורות הטבע והגנים בסופי השבוע, או לא יודעים אם תספיקו לקחת די חופש מהעבודה בשביל לצאת לטיול משפחתי, לחוקרים יש בשורות טובות בשבילכם: רוב הביקורים שתועדו במחקר היו במרחק של קילומטרים ספורים מהבית, כך שאפילו ביקור בפארקים או בטבע-עירוני עשוי להשפיע לחיוב, כל עוד מדובר בטבע ובשטח ירוק. 


כבר ידוע שביקור בטבע משפר את המצב הבריאותי והנפשי של אנשים, אך עד כה לא היה ידוע כמה זמן צריך לשהות בטבע כדי ליהנות מההשפעה הזו. כעת, לטענת מחקר זה, שעתיים בשבוע הוא זמן ריאלי שעשוי לסייע בהפחתת הסטרס ולהשפיע לחיוב על המצב הפיזי והנפשי.קראו עוד: ללמוד בחוץ: לא רק הילדים מרוציםמה היתרונות של בילוי בטבע בילדים? 

במאמר אחר שהתפרסם בשנת 2018 ובראשו עמדו חוקרים מאוניברסיטת Western שבקנדה, נמצא כי לשהייה בטבע יש השפעות רבות על הנפש והרווחה הכללית בקרב ילדים. המאמר איגד וניתח תוצאות של 35 מחקרים בנושא, שבדקו את ההשפעות של שהייה בטבע על ילדים מגילאי 9 חודשים עד גיל 18.

ההשפעות המשמעותיות והבולטות ביותר נמצאו בתחומים הללו:

שיפור התסמינים של ADD/ADHD

 לילדים ששהו בטבע נמדדו הפחתה בתסמיני הפרעת הקשב והריכוז (בשילוב ולא בשילוב עם היפראקטיביות), והם דיווחו על תפקוד גבוה יותר בכיתה ובבית ועל יכולת ריכוז גבוהה יותר.

הפחתה בסטרס שחווה הילד

 קיים קשר בין רמות הסטרס שחווה האדם לאורך חייו לבין מצב בריאותו הכללי.  מסיבה זו, יש חשיבות גבוהה להפחתה ברמות הסטרס ותרגול של אורח חיים רגוע ושליו יותר כבר מגיל צעיר. במחקר נמצא כי שהייה בטבע מורידה את רמות הסטרס בילד, דבר שיכול להסביר חלק מהממצאים העכשוויים בנוגע לשיפור המצב הבריאותי.


מצב-רוח כללי טוב יותר ודיווח רב יותר על שמחה וסיפוק

ילדים ששהו יותר בטבע הראו עלייה בכל מדדי הרווחה הנפשית.


שיפור ביכולת הילד להתמודד עם קשיים שונים 

 היכולת להתמודד עם מצבים מורכבים ולהסתגל במהירות לשינויים היא יכולת חשובה שמתפתחת לאורך החיים. במחקרים נמצא כי שהייה בטבע משפרת את יכולת העמידות של הילד – כלומר, משפרת את יכולתו להתמודד עם קשיים שונים, מצבים מורכבים ושינויים.


תפקוד גבוה יותר במסגרת, בין חברים ובקרב המשפחה

המחקר של אוניברסיטת Western מצא כי ילדים ששהו בטבע הראו עלייה במדדים כלליים הקשורים לתפקוד גבוה יותר במסגרות החובה ובמסגרות חברתיות.

הסיבות לתוצאות המפתיעות טרם ידועות. האם מדובר ביתרונות כתוצאה מחשיפה לשמש? האם המצאות בטבע מעודדת לתנועה, והתנועה היא זו שמשפרת את המדדים? האם יכול להיות שמדובר באפקט מרגיע שקיים בטבע, שבאמת ובתמים משפר את מצבינו הבריאותי והנפשי בצורה משמעותית? נכון להיום, השאלות האלו נותרות ללא מענה אמיתי ומצריכות מחקרי המשך. בכל אופן, עד שנקבל תשובה, אפשר לקחת את הילדים אל הטבע הירוק, לבילוי של כיף משותף ובריא.פורומים, פסיכיאטריה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מיתוסים על בעיות נפשיות בחורה שהתחפשה לארנבת 21/07/2019 12:44
האם קיים כדור פלא? דניאל 09/06/2019 22:44
  • . רציתי לשמוע את דעתך לגבי חומצת האמינו טריפוטפן. ממה שקראתי מדובר על חומר חימי שמומר ישירות לסרוטונין, ניורטרנסמיטור המרגיע את הנפש וגורם להרגיש יותר טוב כמעט בלי תופעות לוואי. בעצם גורם לגוף להגביר את יצור הסרוטונין במוח. ואילו התרופות הפסיכיאטירות שכולנו מכירים , למעשה מאריכים את אורך חיי הסרוטונין. ורציתי לדעת למה פסיכיאטרים פחות נוטים להמליץ על התוסף הזה (טריפוטפן) ונוטים ישר להמליץ על ה SSRI שרק שומר על הסרוטונין הקיים ועם תופעות לוואי? 2. אני כרגע לוקח 20 מ"ג סרוקסט ורציתי לדעת אם ניתן לקחת תוך כדי את תוסף התזונה טריפוטפן או שזה עלום לגרום לסינגרה שלילית כמו תסמונת סורטונין? 3. לפי מה שהבנתי מומלץ לקחת את הסרקוסט דווקא בבוקר אחרי אוכל. ורציתי לדעת מה הסיבה והאם ניתן לקחת את הסרוקסט בערב? תודה רבה!

  • + הוסף תגובה
האם טריפטופן זה כדור פלא דר' אולגה קובלצ׳וק 04/07/2019 01:01
  • התשובה היא לא. טריפטופן זה לא כדור פלא. מדובר בחומצת אמינו חיונית, כלומר חומצת אמינו שגופינו לא יודע ליצר ואנחנו צריכים לקבל אותה מבחוץ עם אוכל. החומצה מצויה במאכלים רבים כולל ביצים, חלב, שמן דגים, אגוזים , סויה, עופות ועוד. במקרים של חסרים תזונתיים בטריפטופן לתוספת הזו יכולה להיות משמעות במניעה של מצבי דיכאון ביחוד באנשים עם נטיה מוקדמת. אך במרבית המקרים לא מדובר ״במחסור בסוטונין״ שבבסיסו מחסור בטרפטופן. מדובר בתהליכים הרבה יותר מורכבים. כאשר לא מדובר במינונים גבוהים, שימוש בטריפטופן בד״כ לא גורם נזק אבל שילוב עם תרופות נוגדות דיכאון עלול להיות מסוכן. לכן יש להוועץ ברופא המטפל. סרוקסט בד״כ נוטלים בבוקר אך ברוב המקרים ניתן להשתמש בערב. במקרים יחסית נדירים עלול לגרום לקשיי הירדמות. ממליצה להתייעץ עם רופא המטפל.

  • + הוסף תגובה
הורדת מינון סיגל 24/06/2019 15:45
  • שלום לדר אולגה אני בת 49 עוד מעט 12 שנה נוטלת ויפאקס 150 מ"ג 5 ימים בשבוע ויומים ללא נטילה בגלל נסיבות אינטמיות, לרוב לא הייתי נוטלת יום אחד בשבוע לפני כמה חודשים ניסתי להוריד מינון ל 75 כל יום לבד כדי לראות איך אני מסתדרת , וכך היית חודשים , עד שלפתע הרגשתי פתאומי חרדה, וןבחרדה הראשונה חזרתי למינון של 150. כאמור היו לי והמון תופעות לואי לחזרה אך המשכתי במינון של 150 לאחר בערך חודש וחצי הרגשתי זרמים ותחושה של שריפה בידים. ואז הפכיאטר אעלה לי עוד 75 מ"ג סכ"ה 225,(אני הייתי סבורה שזה מתופעת לואי של החזרה) והפסכיאטר סבר שזה חלק מחרדה לאחר חודש וחצי כמעט ,והרגשתי טוב בשיחה עם הפסכיאטר עלתה ההאפשרות לאחר האיזון לחזור למינון של 150, ואכן ביום חמישי האחרון שהפסכיאטר התרשם שאני מאוזנת קבע להוריד 75 יום כן ויום לא. וכך עשיתי אתמול התחלתי להרגיש אי שקט והיום סחרחורות, חוסר תאבון, יובש בפה הזעה מרובה. שיתפתי מיד את הפסכיאטר בכך , והנ"ל ייעץ לחזור למינון של 225. האם זה נכון לעשות זאת , לא מוקדם להספיד את ההפחתה? ו

  • + הוסף תגובה
הורד מינון ויאפקס דר' אולגה קובלצ׳וק 04/07/2019 00:31
  • שלום אין לי מספיק מידע והכרות רפואית איתך על מנת לקבוע אם נכון או לא במקרה שלך. אך לפי התאור שנתת אין פסול בהמלצה שקיבלת מרופא המטפל.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!