מהי השיטה שיכולה לסייע באבחון מדויק יותר של סרטן הערמונית?

אם עלה חשד להתפתחות סרטן הערמונית בבדיקת סקר שגרתית, תתבצע ביופסיה של הערמונית. בשיטה המסורתית, הביופסיה מתבצעת בהנחיית אולטרה סאונד ואינה יכולה לזהות את החלקים הממאירים בבלוטה. ביופסיית פיוז'ן היא שיטה חדשנית המתבססת על בדיקת MRI ועל בדיקת אולטרה סאונד וכך עשויה לאפשר אבחון מדויק יותר של המחלה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 12/09/2019


סרטן הערמונית הוא המחלה הממאירה השכיחה ביותר בגברים. בישראל, אחד מכל תשעה גברים צפוי לחלות בה במהלך חייו. למרות שסרטן הערמונית נחשב בקרב הציבור הרחב כמחלה שאינה אלימה ולרוב אינה צפויה לגרום למוות, הגידול הממאיר הוא גורם תחלואה משמעותי אשר מהווה את סיבת המוות הממאירה השלישית בשכיחותה בקרב גברים. סרטן הערמונית נפוץ בעיקר בקרב גברים בגילאי 60 ומעלה ונדיר יותר שיתפתח בגברים מתחת לגיל 50. מעבר לגיל, גורמי סיכון נוספים להתפתחות המחלה הממאירה כוללים סיפור משפחתי של סרטן הערמונית, תסמונות גנטיות שונות ואף מוצאים אתניים מסוימים. מהי השיטה המסורתית לאבחון של סרטן הערמונית?

סרטן הערמונית הוא סרטן שקט, כלומר מחלה שאינה מובילה לרוב להתפתחות סימפטומים שיעלו חשד. על כן, ברוב המקרים גידול ממאיר בערמונית יתגלה באמצעות בדיקת סקר לבחינת רמות ה- PSA  בדם. PSA   הוא חלבון המהווה חלק מנוזל הזרע ומיוצר על ידי תאי הערמונית. רמות גבוהות של חלבון זה בדם יכולות להעיד על התפתחות של גידול סרטני בערמונית. מאידך, רמות גבוהות של PSA בדם יכולות לנבוע גם ממצבים בריאותיים נוספים, כמו הגדלה שפירה של הערמונית או דלקת של הערמונית. במצבים בהם בבדיקת הסקר נמצאו רמות PSA  גבוהות מהתקין, ישלח הנבדק לביצוע של ביופסיה של הערמונית. 


בשיטה המסורתית הביופסיה מתבצעת בהנחיית אולטרה סאונד טראנס רקטלי. למרות שבדיקה זו מאפשרת לראות את הערמונית בצורה ברורה, היא אינה מזהה חלקים שעלולים להיות ממאירים ועל כן במהלכה נדגמים בצורה שיטתית 12 אזורים שונים בבלוטה. מהן המגבלות בשיטת האבחון המסורתית?

בשל העובדה שבכל מצב בו התגלו רמות PSA גבוהות תתבצע הביופסיה, שיטת האבחון המסורתית עלולה להוביל לביצוע ביופסיה פולשנית גם במצבים שבהם רמות ה- PSA הגבוהות אינן נובעות מגידול ממאיר בערמונית. בנוסף, הדגימה השיטתית עלולה להוביל להיעדר אבחון של חלק ניכר מהגידולים הממאירים באזור.


יתרה מכך, האבחון המסורתי אמנם מסייע בזיהוי של גידול בערמונית, אך הוא אינו מאפשר אפיון מדויק של דירוג המחלה (באמצעות הביופסיה לא ניתן לקבוע את חומרת המחלה הממאירה).מהי ביופסיית פיוז'ן של הערמונית?

ביופסיית פיוז'ן היא ביופסיה המתבססת על בדיקת MRI מקדימה של הערמונית. בדיקת ה-MRI  היא בדיקת הדמיה שאינה פולשנית ואינה מערבת סכנת קרינה. בדיקה זו מסייעת בזיהוי אזורים חשודים בערמונית בהם קיימת סבירות גבוהה יותר להימצאות של תאים ממאירים. אם בדיקת ה-MRI העלתה חשד להימצאות של גידול ממאיר בבלוטה, תתבצע ביופסיה חכמה. 


הביופסיה החכמה משלבת את נתוני בדיקת ה-MRI עם תמונות האולטרסאונד. שילוב זה בין ממצאי שתי הבדיקות השונות מאפשר לדגום את האזורים החשודים במדויק, ולא לבצע דקירה אקראית בנקודות מסוימות. השיטה עשויה להעלות את שיעור גילוי המחלה. גבר מתייעץ עם רופא, אבחון סרטן הערמונית
ביופסיית פיוז'ן משלבת את נתוני בדיקת ה-MRI עם תמונות האולטרסאונד וכך מאפשרת לדגום את האזורים החשודים במדויק
מהם יתרונותיה של ביופסיית פיוז'ן על פני הביופסיה המסורתית?

בשל העובדה ששיטה זו משלבת בדיקת MRI  מקדימה, היא עשויה למנוע את ביצועה של ביופסיה בקרב נבדקים שאינם זקוקים לה. בנוסף, השיטה המשולבת מגדילה את שיעור האבחון של מקרי הסרטן המשמעותיים ובאמצעותה ניתן לאבחן בצורה מדויקת את חומרת המחלה – דבר שיאפשר בהמשך גם לטפל בה באופן ממוקד. 


מחקר שפורסת בכתב העת הרפואי NEJM בחן 500 מטופלים שהופנו להמשך בירור עקב רמות PSA גבוהות בדם. בקרב חצי מהנבדקים, בוצעה הביופסיה המסורתית וב-250 הנותרים בוצעה ביופסיית פיוז'ן, המערבת כאמור בדיקת MRI מקדימה. ממצאי המחקר עולה כי בדיקת ההדמיה המקדימה חסכה את ביצוע הביופסיה בקרב כ-30% מהנבדקים, זאת בשל תקינות ממצאי ה-MRI . בנוסף, הביופסיה החכמה הראתה 20% יותר מקרים של סרטן משמעותי, זאת בהשוואה לכמות המקרים שהתגלתה בקבוצה שעברה את הביופסיה המסורתית. מהן הגישות הקיימות לביצוע הביופסיה החכמה?

קיימות שתי גישות עיקריות לביצוע הביופסיה החכמה:

גישה טראנס רקטלית

בה הגישה לערמונית מתבצעת דרך הרקטום. ביופסיה חכמה בגישה הטראנס רקטלית תתבצע לרוב בהרדמה מקומית. למרות שמדובר בפעולה קצרה יחסית ומדויקת מאוד, עצם המעבר דרך הרקטום מערב סיכוי לזיהום בכ-1% מהמטופלים. בנוסף, גישה זו אינה מאפשרת לדגום אזורים חשודים בערמונית הנמצאים במרחק רב מהרקטום. 


גישה טראנס פריניאלית

בה הגישה לערמונית מתבצעת דרך הפרינאום (חתיכת עור קטנה המצויה בין שק האשכים לרקטום). למרות שביופסיה המתבצעת בגישה זו מחייבת הרדמה כללית, היא מאפשרת הגעה לכל אזור בערמונית בצורה מדויקת. מחקר שבוצע בבית החולים בילינסון בו השתתפו כ- 80 מטופלים הסובלים מנגע חשוד בערמונית שהתגלה בבדיקת ה-MRI, הראה יתרון מובהק לגישה הטראנס פרינאלית עם זיהוי של כ-15% יותר מקרים, זאת בהשוואה לביופסיה שבוצעה בגישה הטראנס רקטלית. בנוסף, ביצוע הביופסיה בגישה הטראנס פריניאלית אינה מערבת סכנת זיהום. אם הבלוטה גדולה מאוד, ביצוע הביופסיה בגישה זו עלולה להוביל לאצירת שתן.


איך בוחרים את הגישה המתאימה?

האורולוג המטפל יחליט על הגישה המתאימה לביצוע הביופסיה החכמה זאת לאחר פגישת יעוץ עם המטופל ובחינה של ממצאי ה-MRI. ההחלטה בנוגע לגישה לביצוע הביופסיה תלויה מאפיינים שונים, בהם מיקום הנגע, גודל הערמונית ועוד. הכתבה בחסות פרופ' דוד מרגל, פרופסור לכירורגיה אורולוגית באוניברסיטת תל-אביב ועובד כרופא בכיר במחלקה האורולוגית בבית חולים בלינסון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' דוד מרגל השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים סרטן הערמונית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות בדיקת PSA ובדיקת FREE PSA דרור 27/04/2020 15:18
  • שלום רב, בן 51. PSA - 37.47 FREE PSA - 2.06 TOTAL RATIO - 5% מה כל זה אומר???

  • + הוסף תגובה
קבוצת תמיכה לסרטן הערמונית בוולפסון 19.7.19 אבי 06/06/2019 20:37
  • לקבוצת תמיכה לחולי סרטן הערמונית" אנו שמחים להודיע , שהמפגש הקרוב יתקיים ביום ה' 19.6.2019 בשעה 18:00 . במרכז הרפואי "וולפסון" קומה F, שמאלה ביציאה מהמעלית. נושאי המפגש : * טיפולים חדשניים לסרטן הערמונית המוקדם והגרורתי . * תופעות הלוואי לטיפולים. מרצה אורח: ד"ר שרון נורדהיימר. ד"ר נורדהיימר , אחראית תחום גידולי מערכת השתן במחלקה האונקולוגית במרכז הרפואי " וולפסון". בהמשך הערב התקיים דיון פתוח בכל הנושאים של סרטן הערמונית. כמובן הקהל משתתף פעיל לכל אורך המפגש מומלץ להגיע עם בנות הזוג וגם בני משפחה. הכניסה חופשית . יהיה כיבוד קל. אבי סרנגה 050-5256468 Robotic.avi@gmail.com

  • + הוסף תגובה
סרטן הדופן השלפוחית David 12/11/2019 04:09
  • בציסטוסקופיהשל השלפוחית התגלה גידול בקיר האחורי בשלפוחית- ללא גידול בתוכו.איזה אופציות טיפול קיימות

  • + הוסף תגובה
ערמונית מוגדלת אני 18/09/2019 12:32
  • שלום רב, בבדיקת us הערמונית בגודל 150 סמ"ק. לפני שנה היה 52 סמ"ק מה זה אומר? זה סרטן? יש תור לרופא לשבוע הבא.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!