האם גלוטן הוא אחד הגורמים לדלקת פרקים?

בשנים האחרונות נחקר החלבון הידוע לשמצה גלוטן, בעקבות השפעותיו על גופינו ובייחוד על אלו המפתחים אי סבילות לגלוטן. מחקר חדש ניסה לבחון האם יש קשר בין אי סבילות לגלוטן למחלה אוטואימונית אחרת
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019


דלקת מפרקים שגרונית, הידועה גם כדלקת פרקים, היא מחלה אוטואימונית הפוגעת בעיקר במפרקי הגפיים (רגליים וידיים), אך עלולה לפגוע גם באיברים נוספים וחשובים כמו הלב והריאות. המחלה גורמת לכאבים, נפיחות, אודם ופגיעה בתנועה, ותקופות של התפרצות לצד תקופות של שקט אופייניות למחלה. תסמינים נוספים האופייניים לדלקת מפרקים שגרונית הם קישיון בוקר, כלומר קושי בתנועה בבוקר, כמו גם חום, עייפות וחולשה. בדומה למחלות אוטואימוניות רבות, הגורמים למחלה אינם ידועים. 


מי מפחד מהגלוטן הרע?

בשנים האחרונות נבחנת השפעת הגלוטן על חולים בדלקת מפרקים שגרונית. חולים במחלה העידו כי אכילת מזונות עם גלוטן עוררו מחדש את הסימפטומים למחלה. מתוך הידיעה כי הימנעות מגלוטן בקרב חולי צליאק הביאה לשיפור בסימפטומים, כעת מאמינים חוקרים רבים, כי הימנעות מגלוטן בקרב החולים בדלקת מפרקים עשויה גם היא להביא לשיפור באיכות חייהם.


גלוטן הוא סוג של חלבון המצוי בחיטה, בשיבולת שועל, בשיפון ובדגנים נוספים. הגלוטן הוא זה המעניק לבצק גמישות וניתן למצוא אותו בלחמים, פסטות, עוגות מקמח וחטיפים שונים. במקרים מסוימים הגוף אינו מזהה את הגלוטן כרכיב חיוני ותוקף אותו באמצעות מערכת החיסון, ומכאן מגיעות שלל התופעות האופייניות למחלת הצליאק.


צליאק הוא שמה של המחלה המאופיינת ברגישות לגלוטן. החולים בצליאק אינם מסוגלים לעכל מזונות המכילים גלוטן. כמו דלקת מפרקים, גם צליאק היא מחלה אוטואימונית שעלולה לגרום לדלקות בגוף. תסמינים למחלה עלולים להתעורר בעת חשיפה לגלוטן והם כוללים כאבי בטן עזים, נפיחות, בעיות עיכול ואף דלקות נרחבות בגוף.
חולים בדלקת מפרקים שגרונית העידו כי אכילת מזונות עם גלוטן עוררו מחדש את הסימפטומים למחלהחפיפה בין צליאק לדלקת מפרקים שגרונית

האם אנשים עם דלקת מפרקים שגרונית נוטים יותר לחלות בצליאק או לסבול מאי סבילות לגלוטן, לעומת אנשים ללא המחלה? במחקר משנת 2013 נמצא כי נוגדנים הקשורים לצליאק ולאי סבילות לגלוטן נוטים להופיע יותר באנשים עם דלקת מפרקים שגרונית, לעומת אנשים שאינם סובלים מדלקת פרקים. מחקר אחר משנת 2019 טוען כי נראה שישנה חפיפה בין צליאק ודלקת פרקים – לחולי צליאק ישנם פעמים רבות סימנים ביולוגיים לדלקת מפרקים שגרונית ולהיפך, לחולי דלקת מפרקים שגרונית יש פעמים רבות סימנים לצליאק.


לצד כל אלה, לא ניתן לומר בוודאות שכל מי שסובל מאחת המחלות יסבול בהכרח מן השנייה, אולם אבחון של המחלות בהחלט יכול לעזור בטיפול. תזונה, היא דוגמה לטיפול שמצליח להשפיע פעמים רבות על חולי צליאק (הימנעות מגלוטן), אך גם בקרב חלק מחולי דלקת מפרקים שגרונית: פעמים רבות הושגה שליטה בהתקפי הדלקת בזכות הימנעות ממזונות המעוררים דלקת כגון מזונות עתירי סוכר ומוצרי חלב . 


האם הימנעות מגלוטן בקרב חולי דלקת מפרקים שגרונית עשויה לשפר את תסמיני המחלה?

במידה ומופיעים תסמינים המעלים חשש לאי סבילות לגלוטן, יש להתייעץ עם רופא לצורך אבחון וטיפול. ובכל מקרה, מומלץ לסובלים מדלקות פרקים לשמור על אורח חיים בריא ומאוזן. פורומים ראומטולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אריתמה נודוזום לא ברורה ליאת 13/01/2020 23:42
  • שלום רב, בת 21 מזה כחודשיים אני סובלת מנגעים תת עוריים בשוק ימין ו(לפני כמה ימים הופיע נגע גם בברך השמאלית) החשודים לאריתמה נודוזום. טופלתי שבועיים עם אטופן 200 מג ולאחר מכן הועלה המינון לאטופן 600 מג slow release (גם כן מטופלת בו מזה שבועיים). בדיקות הדם הראו RF של 13.5 (האם זה נחשב תקין?) ללא ANA. כמו כן לא נמצא ASO וספירת הדם הייתה תקינה ללא לויקוציטוזיס. לקחתי בשנה וחצי האחרונות גלולות וכאשר אמרו לי שיכול להיות שקיים קשר בין השניים הפסקתי לקחת אותם לפני קרוב לחודש. לא היו לי סימנים מקדימים של חום או צמרמורות וכן לא היו הקאות כאבי בטן או שלשולים. כמו כן נשארתי בבית למנוחה מוחלטת עם רגל למעלה במשך שבוע ללא שיפור. עשיתי ביופסיה אך התוצאות רק בעוד חודש. איזה עוד בדיקות אני יכולה לעשות וכן מה אוכל לעשות על מנת לשפר את ההחלמה? תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
בדיקות דם מאיר 12/01/2020 14:37
  • בבדיקות דם אחרונות קיבלתי עבור Scl-70 Ab 1.9 INDEX, מה זה אומר? כאשר הטווח הוא בין 0 - 0.9? תודה.

  • + הוסף תגובה
כאבים בכל הגוף תמידיים ילנה 02/01/2020 15:23
  • שמי ילנה בת 30 יש לי כאבים תמידיים חזקים בכל הגוף עם זה בזרועות שכמות כפות ידיים רגליים גב הכול כאב תמידי עשיתי סיטי גב עמוד שיגרה הפיענוח הראה ככה C2-C3-בלט דיסק אחורי עם לחץ על השק הטקלי יישור לורדוזיס צווארי בגובה D7-D6 בלט דיסק אחורי עם לחץ על השק בגובה D9-D10 בלט דיסק עם לחץ על השק L3-L4 בלט דיסק אחורי עם לחץ על השק L4-L5 בלט דיסק אחורי עם לחץ על השק ממצא ציסטי בתעלה בגובה הסרקום מתאים לטרלוב סיצטה רציתי לדעת מה הפיענוח אומר ומה אני עושה עם כול הכאבים האלה עד שהתור של הרופא יגיע יש עוד מלא זמן והאם בנוסף לכול הלבטים שישי לי יש מצב שיש לי גם פיברומולגיה? כאבי צוואר ושכמות וזרועות כאבי תופת יד לי גם מידי פעם אי זרימת דם באצבעות של הידיים וגם האצבעות מתקפלות וניתקעות לי מכה דקות עד שזה משתחרר האם הכול קשור לגב

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!