//

החיידקים שאוכלים את התרופות שלנו

חוקרים גילו כיצד המיקרוביום שלנו משפיע על תרופות. באמצעות בחינה של התרופה לבודופה, המיועדת לחולי פרקינסון, זיהו החוקרים איזה סוג של חיידקים משפיעים לרעה על התרופה וכיצד ניתן למנוע מהם לעשות זאת. מחקר חדש
כתבה פרסומית כתבת חסות
מחקר חדש של אוניברסיטת הרווארד ואוניברסיטת קליפורניה, אשר פורסם בכתב העת Science, טוען כי חיידקים יכולים לפרק תרופות ופעמים רבות זה מלווה בתופעות לוואי. במילים אחרות – החיידקים מונעים מהתרופה להשיג את המטרה שלה, היא יכולה לא להועיל ואולי אף להיות רעילה.במחקרם, תיארו החוקרים דוגמה קונקרטית איך המיקרוביום (כל סוגי חיידקי הגוף) יכול להפריע לתרופה להשפיע על הגוף. 


החוקרים התמקדו בתרופה לבודופה המיועדת לטיפול בפרקינסון, ולצורך כך החוקרים הגדירו את קבוצת החיידקים האחראית להשפעה הזו ואיך ניתן לעצור הפרעה זו.


מחלת הפרקינסון תוקפת את תאי עצב במוח אשר מייצרים דופמין, חומר שבלעדיו הגוף עלול לסבול מרעידות, נוקשות בשרירים, בעיות בשיווי המשקל ובקואורדינציה. גבר מחזיק מספר כדורי תרופות בידו
מחקר חדש של אוניברסיטת הרווארד ואוניברסיטת קליפורניה טוען: חיידקים עלולים להשפיע על יעילותן של תרופות שונותיעילות התרופה לפרקינסון

לבודופה היא תרופה אשר עוזרת לגוף לשחרר דופמין למוח כדי להקל על התסמינים. אלא שרק 1-5% מהתרופה מגיעים למוח. מספר נמוך זה משפיע על יעילות התרופה, המשתנה בין החולים. העובדה שאנזימים בגוף מפרקים תרופה זו במעיים ומונעים ממנה להגיע למוח, אינה חדשה. בשל כך, תעשיית התרופות הוציאה תרופה חדשה בשם קרבידופה, שמטרתה לחסום את המטבוליזם של לבודופה. נראה ששילוב שני הטיפולים הביא לתוצאות טובות יותר.


ועדיין, הרבה מהמטבוליזם של זה עדיין לא ידוע וההשפעה משתנה בין החולים – לא רק שהטיפול פחות יעיל למטופלים מסוימים, לבודופה שהופך לדופמין מחוץ למוח עלול לגרום לתופעות לוואי, בהן בעיות חמורות במערכת העיכול ובקצב הלב. אם רק מעט מהתרופה מגיעה למוח, למטופלים בד"כ גם יהיה קשה יותר לנהל תסמינים אלו.קראו עוד: האם הפרעה דו קוטבית מעלה את הסיכון ללקות בפרקינסון?


האם חיידקים אחראים לאי יעילות התרופה?

החוקרים מאמינים שחיידקים הם אלה שעומדים מאחורי אי היעילות של התרופה. מאחר שמחקרי עבר הראו שאנטיביוטיקה משפרת את התגובה של מטופל ללבודופה, חוקרים שיערו שחיידקים הם ככל הנראה אחראים לכך.

ועדיין, לא זוהה איזה סוג של קבוצת חיידקים כנראה אחראית לכך, איך זה קורה ולמה בעצם. במחקר זה, החוקרים בחנו את הנושא הזה.במהלך המחקר החוקרים זיהו זן אחד של חיידקים בשם אנטרוקוקוס פקאליס (E. faecalis) שבכל פעם אכל את הלבודופה. בכך למעשה קשרו החוקרים בפעם הראשונה את התרופה לזן של חיידקים המשפיעים עליה.


בנוסף, החוקרים גילו מולקולה בשם AMFT אשר מסוגלת לעכב חיידק זה מפעילות מטבולית, בלי להרוג את אותו, וזאת באמצעות טירגוט האנזים שלו. בניסוי עם עכברים המולקולה הראתה יכולת חסימה של המסלול שדרכו האנזימים של החיידקים פירקו את התרופה.


גילוי זה מאפשר פיתוח עתידי של סוג תרופות חדשות שעשויות לשפר את התגובה של מטופל ללבודופה. מבחינה מעשית זה אומר שחולי פרקינסון ככל הנראה יצטרכו לצרוך עוד תרופה, בנוסף ללבודופה וקרבידופה. לצד זאת, חשוב לציין שהדרך עדיין ארוכה עד פיתוח תרופה זו.פורומים אפילפסיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התאמת כדור יהודית 26/03/2020 16:01
  • בני נוטל DEPALEPT 500 MG ועד היום תמיד הבאתי לו כדורים מהארץ כאשר נסעתי אליו להולנד. כאמור הוא מתגורר בהולנד וחייב למצא תרופה זהה מ אחר ובהולנד אין DEPALEPT אבקש לדעת אם DEPAKINE היא תרופה זהה והוא יכול ליטול אותה ללא חשש מאחר והוא נשאר שם ללא תרופות.

  • + הוסף תגובה
תתייעצי עם נוירולוג יובל 04/06/2020 12:36
  • התשובה לשאלה היא כנראה כן. אבל אני לא רופא ולא מכיר את המקרה. חשוב לקבל איבחון מקצועי

  • + הוסף תגובה
תוצאות של MRI אסף 16/04/2020 20:22
  • שלום רב אני סובל כבר כשנתיים מאנצפליטיס. עברתי מספר בדיקות MRI ואני מטופל בכדורים על מנת למנוע התקפים אפילפטיים. עברתי 4 התקפים בשנתיים האחרונות. רציתי לדעת אם ניתן בבקשה לקבל פירוש מפורט יותר על התוצאות הMRI "מודגמים אותות חריגים האדרתיים בפונס וסביב חדרי המוח הלטרליים וכן מוקדים תת קורטיקליים במיקום דומה לבדיקות קודמות, בולטים יותר בהשוואה לבדיקה הקודמת" "רטנציה ציסטית בסינוס המקסילרי השמאלי . הפרשות בכמות קטנה בתאי המסטואיד" אם אפשרי לקבל הסבר כלשהו על הממצאים תודה רבה

  • + הוסף תגובה
אפילפסיה וליקויי למידה ראשלצי 05/04/2020 21:12
  • בגיל 22 אובחנתי עם אפליפסיה בעקבות מספר התקפים ,מאז קיבלתי טיפול תרופתי ואני מאוזן כבר 18 שנים , במהלך השנים חשתי שיש לי ליקויי למידה ובמהלך לימודי במכללה חשתי שאני קולט לאט יותר את החומר הנלמד לעומת חבריי לספסל הלימודים האם יש קשר בין אפילפסייה לבין ליקויי למידה?

  • + הוסף תגובה
יש קשר סטיסטי. דוד 16/04/2020 00:44
  • בסוגי אפילפסיה מסוימים. למשל ב JME. למי שיש לקוי למידה סיכוי גדול יותר לאפילסיה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!