החיידקים שאוכלים את התרופות שלנו

חוקרים גילו כיצד המיקרוביום שלנו משפיע על תרופות. באמצעות בחינה של התרופה לבודופה, המיועדת לחולי פרקינסון, זיהו החוקרים איזה סוג של חיידקים משפיעים לרעה על התרופה וכיצד ניתן למנוע מהם לעשות זאת. מחקר חדש

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 15/07/2019מחקר חדש של אוניברסיטת הרווארד ואוניברסיטת קליפורניה, אשר פורסם בכתב העת Science, טוען כי חיידקים יכולים לפרק תרופות ופעמים רבות זה מלווה בתופעות לוואי. במילים אחרות – החיידקים מונעים מהתרופה להשיג את המטרה שלה, היא יכולה לא להועיל ואולי אף להיות רעילה.במחקרם, תיארו החוקרים דוגמה קונקרטית איך המיקרוביום (כל סוגי חיידקי הגוף) יכול להפריע לתרופה להשפיע על הגוף. 


החוקרים התמקדו בתרופה לבודופה המיועדת לטיפול בפרקינסון, ולצורך כך החוקרים הגדירו את קבוצת החיידקים האחראית להשפעה הזו ואיך ניתן לעצור הפרעה זו.


מחלת הפרקינסון תוקפת את תאי עצב במוח אשר מייצרים דופמין, חומר שבלעדיו הגוף עלול לסבול מרעידות, נוקשות בשרירים, בעיות בשיווי המשקל ובקואורדינציה. גבר מחזיק מספר כדורי תרופות בידו
מחקר חדש של אוניברסיטת הרווארד ואוניברסיטת קליפורניה טוען: חיידקים עלולים להשפיע על יעילותן של תרופות שונותיעילות התרופה לפרקינסון

לבודופה היא תרופה אשר עוזרת לגוף לשחרר דופמין למוח כדי להקל על התסמינים. אלא שרק 1-5% מהתרופה מגיעים למוח. מספר נמוך זה משפיע על יעילות התרופה, המשתנה בין החולים. העובדה שאנזימים בגוף מפרקים תרופה זו במעיים ומונעים ממנה להגיע למוח, אינה חדשה. בשל כך, תעשיית התרופות הוציאה תרופה חדשה בשם קרבידופה, שמטרתה לחסום את המטבוליזם של לבודופה. נראה ששילוב שני הטיפולים הביא לתוצאות טובות יותר.


ועדיין, הרבה מהמטבוליזם של זה עדיין לא ידוע וההשפעה משתנה בין החולים – לא רק שהטיפול פחות יעיל למטופלים מסוימים, לבודופה שהופך לדופמין מחוץ למוח עלול לגרום לתופעות לוואי, בהן בעיות חמורות במערכת העיכול ובקצב הלב. אם רק מעט מהתרופה מגיעה למוח, למטופלים בד"כ גם יהיה קשה יותר לנהל תסמינים אלו.קראו עוד: האם הפרעה דו קוטבית מעלה את הסיכון ללקות בפרקינסון?


האם חיידקים אחראים לאי יעילות התרופה?

החוקרים מאמינים שחיידקים הם אלה שעומדים מאחורי אי היעילות של התרופה. מאחר שמחקרי עבר הראו שאנטיביוטיקה משפרת את התגובה של מטופל ללבודופה, חוקרים שיערו שחיידקים הם ככל הנראה אחראים לכך.

ועדיין, לא זוהה איזה סוג של קבוצת חיידקים כנראה אחראית לכך, איך זה קורה ולמה בעצם. במחקר זה, החוקרים בחנו את הנושא הזה.במהלך המחקר החוקרים זיהו זן אחד של חיידקים בשם אנטרוקוקוס פקאליס (E. faecalis) שבכל פעם אכל את הלבודופה. בכך למעשה קשרו החוקרים בפעם הראשונה את התרופה לזן של חיידקים המשפיעים עליה.


בנוסף, החוקרים גילו מולקולה בשם AMFT אשר מסוגלת לעכב חיידק זה מפעילות מטבולית, בלי להרוג את אותו, וזאת באמצעות טירגוט האנזים שלו. בניסוי עם עכברים המולקולה הראתה יכולת חסימה של המסלול שדרכו האנזימים של החיידקים פירקו את התרופה.


גילוי זה מאפשר פיתוח עתידי של סוג תרופות חדשות שעשויות לשפר את התגובה של מטופל ללבודופה. מבחינה מעשית זה אומר שחולי פרקינסון ככל הנראה יצטרכו לצרוך עוד תרופה, בנוסף ללבודופה וקרבידופה. לצד זאת, חשוב לציין שהדרך עדיין ארוכה עד פיתוח תרופה זו.פורומים, אפילפסיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נתרן נמוך בדם אמא ג״ 13/07/2019 11:32
  • לבני נתרן נמוך בדם, כנראה בעקבות תרופות אנטי אפילפטיות (טרילפטין ווימפאט+קנאביס רפואי). הומלץ לקחת טבליות סודיום כלוריד. הטבליות שרכשנו גדולות ומחוספסות וקשות לבליעה. האם אפשר לרסק ולשים בכמוסה ריקה? האם אפשר לעשות אותו דבר עם מלח?

  • + הוסף תגובה
הוצאה חודשית עבור טיפול תרופתי באפילפסיה דניאל 09/07/2019 16:45
  • לאחרונה אדם בעל אפילפסיה פנה אלי בבקשה לעזרה כספית בקניית תרופות חודשית. הוא הראה לי אישורים רפואיים המעידים על מחלתו וגם מרשם תרופתי לסדרת תרופות. עם זאת הוא טען כי עלות כל התרופות היא 1500 ש"ח. נשמע לכם אמין? אין לי פקפוק בהיותו זקוק לטיפול תרופתי אולם יכול להיות מאוד כי הוא מנצל את מצבו ע"מ לבקש עזרה כספית גבוהה מההכרחי בשבילו ואני גם ככה דחוק ולא במצב לממן בשבילו מותרות. לכן אשמח לחוות דעתכם האם המחיר שנקב מתקבל על הדעת?

  • + הוסף תגובה
אפילפסיה פרכוס תרופה והמנגיומיה מודאגת 08/07/2019 18:07
  • לפני בערך 4 שנים עברתי ניתוח המנגיומיה גידול שפיר בכלי דם ממקור פרנוטלי שמאלי של המוח. הניתוח עבר בהצלחה עברתי את הניתוח עקב פתאום כאבי ראש. אחרי 4 שנים המנתח ראש המליץ לי לעשות eeg וידיאיו עקב תנועות בלתי רצוניות שגם הין לי לפני הניתוח. בפענוח ראו התקפים אפלפטים ממקור פרנוטלי ימיני ... זה נראה לי מוזר -הניתוח היה בצד שמאל של המוח ולא בצד ימין שראו פרכוס ממקור פרונטלי ימיני. הקדימו לי את mri - האם כדאי לקבל טיפול תרופתי אנטי אפליפטי לפני mri ? או שלחכות ל פענוח של mriעל ידי מנתח ראש ואז הוא יפנה אותי לנורולוג שמתמחה באפליפסיה מומחה ... האם יראו את הסיבה למקור פרנוטלי ימיני פרכוס? האם טעו בפענוח eeg ואולי הפרכוס ממקור פרנוטלי שמאלי של הניתוח? תודה והמשך ערב נעים ושקט

  • + הוסף תגובה
לכי לקבל חוות דעת שניה דנה.לב 09/07/2019 10:24
  • הי לך יקירה, ממליצה בחום ללכת לקבל חוות דעת רפואית שניה. יכולה להמליץ על ד"ר מרקו רובין, הוא מתמחה בטיפול בהמנגיומה, משמש כרופא בכיר בבלינסון ומקבל לייעוץ בתל אביב הוא מקסים ואנושי ונגיש למטופליו זה הטלפון: 072-395-1770

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!