האם פייסבוק משפר את הבריאות הנפשית של מבוגרים?

רבות דובר על השפעתן של המדיות החברתיות על הבריאות הנפשית ומחקרים שונים אף טענו כי הרע גובר על הטוב. מחקר חדש מציג ממצאים סותרים וטוען כי השימוש בפלטפורמות חברתיות כמו פייסבוק, עשוי להפחית את הסיכון ללקות בחרדה או דיכאון
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019


הקשר בין המדיות החברתיות והבריאות הנפשית מהווה כבר שנים רבות מושא ער למחקר: בעוד שמחקרים מסוימים מצאו כי השימוש ברשתות חברתיות ובפרט באחת מהמובילות שבהן – פייסבוק, עלול להעצים את תחושת הבדידות והסטרס, מחקרים אחרים האירו את הזרקור על יתרונותיה של הרשת החברתית הפופולארית. כך לדוגמה מחקר מ-2019 מצא כי ויתור על זמן הגלישה בפייסבוק עשוי להיטיב עם תחושת הרווחה הכללית, ומנגד מחקר שפורסם ב-2018 ובחן את השימוש במדיות חברתיות על ידי בני נוער מתחת לגיל 18, מצא כי חצי שעה של גלישה יומית בפייסבוק עשויה דווקא להועיל לבריאות הנפשית. כעת, חוקרים מאוניברסיטת מישיגן שבאיסט לנסינג, ניסו גם הם לסתור את הטענה כי הרשתות החברתיות עלולות לפגוע בבריאות הנפשית ובחנו כיצד השימוש בפייסבוק משפיע על בריאותם המנטלית של מבוגרים. תוצאות המחקר פורסמו ב- the Journal of Computer-Mediated Communication.


ניתוח השפעות השימוש בפייסבוק על מבוגרים

החוקרים שהובילו את המחקר הנוכחי מאמינים כי הבעיה העיקרית במחקרי העבר אשר בחנו את השפעותיה של הרשת החברתית על הבריאות הנפשית, הייתה בבחירת מושאי המחקר: מחקרים קודמים בחנו בעיקר מבוגרים צעירים ומתבגרים – קבוצות גיל שעלולה לסבול מתנודות רגשיות רבות הנובעות משלב החיים, דבר שעלול להשפיע על הממצאים. על כן החוקרים בחרו לבחון את השפעות השימוש ברשת החברתית דווקא על הבריאות המנטלית של מבוגרים. בנוסף, במחקר הנוכחי החוקרים התייחסו להיפותזה שקשורה בסיבתיות חברתית, שלטענתם מחקרים קודמים נטו להתעלם ממנה. סיבתיות חברתית, לוקחת בחשבון את כל הגורמים החברתיים שאינם בשליטתו של האינדיבידואל ועלולים להשפיע על הבריאות המנטלית, כמו מעמד סוציואקונומי נמוך.

במהלך המחקר בחנו החוקרים את נתוניהם של אלפי מבוגרים שנאספו במסגרת מחקר Panel Study of Income Dynamics - PSID, אחד מהמחקרים ארוכי הטווח שנעשו בעולם, אשר עקב אחר משפחות אמריקאיות מאז שנת 1968 ועד לעשור הרביעי לחייהן. 

כחלק מהמחקר, המשתתפים השיבו גם על שאלות הקשורות לשימוש שלהם ברשתות החברתיות ולהשפעת השימוש על הבריאות הנפשית. הנבדקים נתבקשו לציין מהי תדירות השימוש בטכנולוגיות תקשורת שונות בסולם של 1-5. בנוסף, המשתתפים השיבו גם על שאלות הקשורות בבריאותם הנפשית, למשל האם הם חווים תסמינים שעלולים להעיד על מצוקה נפשית. התשובות לשאלות אלה נעו גם הן בסולם של 1-5.


קראו עוד: בדידות ודיכאון: זה מה שהרשתות החברתיות עושות לנו


חוקרי המחקר הנוכחי, בחנו את תשובותיהם של 5129 משתתפי מחקר ה-PSID בין השנים 2015-1016 ,כמו גם את תשובותיהם של 3790 מבני משפחתם של הנבדקים, שהשיבו גם הם על השאלות הקשורות בשימוש במדיות חברתיות. 

ממצאי המחקר הראו כי 63% מהנבדקים שהשתמשו במדיות החברתיות היו בסבירות נמוכה יותר ללקות בבעיות נפשיות, כמו דיכאון וחרדה, זאת בהשוואה לאלה שאינם משתמשים בפלטפורמות השונות. ההסבר לכך, על פי החוקרים היה כי הרשתות החברתיות אפשרו למשתתפים לשמור על קשר עם בני משפחה. 

בנוסף, מתוצאות המחקר עולה כי קבוצות מסוימות של מבוגרים מצויות בסבירות גבוהה יותר להתפתחות מצוקה נפשית. היעדר השכלה אקדמית, הכנסה משפחתית נמוכה יותר, אי יציבות במקום המגורים, כל אלו העלו גם הם את הסיכון ללקות בבעיות מנטליות. מעבר לכך, החוקרים מצאו כי בריאותו הנפשית של אדם עלולה להשפיע על המצוקה הנפשית אותה חווה בן משפחה אחר, אם שניהם השתמשו באותן מדיות חברתיות. השפעת המדיה החברתית על הבריאות המנטלית יכולה להשתנות גם בהתאם לפלטפורמה המועדפת ולתדירות השימוש בה. פורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ציפרלקס ואישפוז א.א 02/12/2019 09:57
  • שלום.אני בת 32 ובשנה האחרונה אני חווה לחץ קשה מאוד בכול תחומי החיים.אני מציינת שאני סובלת מהפרעות בקצב הלב ומטופלת במקרה הצורך בתרופה.החלטתי ליטול ציפרלקס ואכן הרופא אישר.ביום השלישי לנטילת הציפרלקס הרגשתי בעבודה תחושה קשה מאוד של חום גוף ושריפה פנימית קשה שמלווה שטעם מר בפה ובקוצר נשימה ואושפזתי עם דופק 150(שזה קורה לי הרבה הדופק המהיר)לא היה לי מוזר הדופק המהיר אלא התחושה הקשה שעברתי.בבית חולים טוענים שאין קשר בין ציפרלקס לריטמיקס שאני נוטלת וכשירד הדופק שיחררו אותי.אין להם סיבה רפואית למה שהיה לי ואני מציינת שגלי החום והסחרחורות נמשכו עד הערב ויום למחרת הרגשתי חולשה וגם כול היום היה מלווה בדחף חזק כול הזמן להתפנות.למה זה קרה?אולי אני רגישה לציפרלקס?אולי חוויתי התקף לחץ???

  • + הוסף תגובה
מקרה דומה אביעד 11/01/2020 20:13
  • היי, קרה לי משהו דומה מאוד לפני מספר חודשים יומיים לאחר שהתחלתי לקחת ציפרלקס. תחושת שריפה שהגיעה בצורה פתאומית והתפשטה באיזור האגן, כפות הידיים והרגליים ונמשכה כמה דקות ברציפות. התחושות המשיכו לסירוגין בהמשך היום וביום שלאחר מכן (בנוסף לחולשה כללית) ודווקא אצלי זה גרם לקושי ביציאות בכמה ימים שאחרי. השאירו אותי באשפוז להשגחה ושחררו אחרי כמה ימים. לא מצאו סיבה רפואית ואמרו שאי אפשר להתעלם מהסמיכות של האירוע לתחילת נטילת הציפרלקס ולכן לא ניתן לפסול קשר בין הדברים. מאז הפסקתי לקחת את הכדור ועברו 4 חודשים ללא אירוע דומה. כמו-כן, מקריאה על החומר הפעיל בציפרלקס ראיתי שאחת מתופעות הלוואי שלו היא burning sensation אז זה מגביר את החשד שיש קשר.

  • + הוסף תגובה
בהמשך א.א 14/01/2020 12:17
  • היי דווקא לי זה המשיך ועד היום חודש אחרי זה קורה אבל בתדירות נמוכה מאוד. לדעתי ההתקפי חרדה נבעו מהציפרלקס ופשוט המשיכו כי הגוף והנפש כבר בתוך זה. לצערי ההתקפים ממשיכים כשאני נמצאת במצבים לחוצים או ליד אנשים לחוצים. הבנתי שיכול להיות זה קרה כי לא שתיתי את הכדור בהדרגה.. נקווה שהזמן ירפא..

  • + הוסף תגובה
אלכוהול אבי 07/01/2020 01:28
  • שלום. אני נוטל סימבאלטה 60 מ"ג ליום, ולוריוון 1 מ"ג לפי צורך ? האם מותר לי לשתות אלכוהול ? או שאסור בכלל ?

  • + הוסף תגובה
דופק מהיר ורעד פנימי ביקיצה קלודה 31/12/2019 23:30
  • גם אם ישנתי 5 דקות אני מתעוררת עם מהומה בגוף רעד פנימי דופק מהיר בצוואר בראש בגב ברגליים כל ערב אני רוצה לרוץ למיון אני כל כך מיואשת

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!