//

מפתיע: אפילו תאומים זהים מגיבים אחרת למזונות שונים

מרגישים שכל הדיאטות שניסיתם לא עובדות? יכול להיות שזה בכלל לא קשור למה שאתם אוכלים, אלא בכם. כל הפרטים על המהפכה הגדולה בעולם התזונה בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 10/10/2019


כולנו רוצים לשמור על תזונה בריאה ומאוזנת, אבל המרוץ אחר אכילה נכונה לא תמיד פשוט וטעים. קשה מאד להתרגל לאכול כל יום תזונה דלה בשומן שמבוססת בעיקר על ירקות ודגנים מלאים. למעשה, חוסר היכולת לשמור על אורח חיים כזה לאורך זמן גורם לעיתים קרובות ל"אקורדיון" – הרזיה משמעותית שמלווה בהשמנה של כל מה שירדנו (פלוס תוספות) אחרי פרק זמן קצר.

הניסיון למצוא את הדיאטה המתאימה ביותר לא פעם מתיש רבים. המצב אף מורכב יותר כשמדובר בתזונה שמותאמת למצב בריאותי מסוים, כמו סוכרת או קרוהן. נוצר מצב שבו למרות העלייה בתודעה הציבורית והמלצות רשמיות מגופי הבריאות הממשלתיים, יותר ויותר אנשים סובלים מהשמנת יתר וממחלות מטבוליות. 


קראו עוד: מה גורם לחילוף חומרים איטי? 5 סיבות אפשריות 


האם יש דיאטה אחת שנכונה לכולם?

בזכות הקדמה הטכנולוגית, כיום גוברת ההבנה שהנחיות לדיאטות גנריות לא יהפכו אותנו לבריאים ורזים לנצח. חוקרים של מחקר חדש, שבו נבדקו 14,000 תאומים זהים ותאומים לא זהים, טוענים שהגיעו למסקנות מרחיקות לכת בנוגע להבדלים הבינאישיים הנעוצים בתגובות השונות של כל אחד מאתנו לאותו סוג המזון.

המחקר, שבראשו עומדים חוקרים מובילים בתחום התזונה מבוסטון ומלונדון, שואף לחשוף את הגורמים למחלות כרוניות שונות ולהכריע אחת ולתמיד האם הגורמים למחלות הם גנטיים ותלויים בתורשה שלנו מהורינו, או מושפעים מגורמים סביבתיים, כמו תזונה.

הסיבה שהמחקר מעניין במיוחד נעוצה בעובדה שתאומים זהים נושאים מטען גנטי זהה, ולכן מחקר על תאומים זהים מאפשר לבודד את ההשפעות הגנטיות מההשפעות הסביבתיות.

המחקר מצא טווח רחב מאד של תגובות ביולוגיות לסוגי המזון השונים, ללא קשר להרכב המזון. למשל, נמצא כי עבור אותו סוג מזון אנשים מסוימים הראו עלייה חדה ברמות הסוכר בדם וברמות האינסולין, תגובה שאופיינית לחולי סוכרת  ולאנשים בעלי עודף משקל, בעוד עבור אותה ארוחה בדיוק אנשים אחרים הראו עלייה בכמות השומנים בדם במשך שעות אחרי הארוחה, תופעה שנקשרת לעיתים קרובות למחלות לב. 

במילים אחרות, מסתבר שיש אנשים שפריכיות אורז עם גבינה לארוחת בוקר הוא רעיון פחות טוב עבורם ועדיף להם לאכול אספרסו ומאפה, בניגוד לכל המלצה כללית לדיאטה מאוזנת.


למה יש הבדל בין ההמלצות התזונתיות שלי להמלצות של כל אדם אחר?

במהלך המחקר, הנבדקים רשמו בדקדקנות את המזון אותו הם צרכו ועקבו אחר מידת הרעב שלהם לאורך היום. במקביל, עקבו החוקרים אחר מדדים ביולוגים כמו רמת הסוכר והשומנים בדם לאחר ארוחה, רמת האינסולין לאחר ארוחה, תנגודת לאינסולין ומדדים נוספים כמו כמות הפעילות הגופנית, כמות השינה, תזמון הארוחות ואפיון של אוכלוסיית החיידקים במעי. 

מסתבר שכל המדדים הללו מושפעים מהתזונה ומשפיעים על בריאותינו – לעיתים ללא קשר לגנטיקה האישית שלנו.

לדוגמא, ידוע כיום כי אוכלוסיית החיידקים במעי מושפעת מאורח החיים והשינה של כל אדם, ושהיא קריטית לתהליכי עיכול בריאים ולשמירה על בריאות איתנה. החוקרים מצאו כי אוכלוסיית החיידקים במעי זהה ב37%  בלבד בין תאומים זהים, מעט יותר מ-35% שזהה בין אנשים זרים. ניתן להסיק מכך שההשפעה הגנטית על אוכלוסיית החיידקים במעי היא מועטה, ושהרכב החיידקים במעי משתנה בהתאם להרגלים האישיים של כל אחד מאתנו. 

למרות שלתאומים זהים יש את אותו הגנום ולרוב הם נחשפים לסביבות דומות, נמצא כי תאומים זהים לעיתים קרובות מגיבים באופן שונה מאד לאותו המזון בדיוק, כך לטענת החוקרים. מסתבר שהערכים התזונתיים שכתובים על החבילה – כמו אחוזי שומן, ערך קלורי, הרכב הפחמימות והחלבונים – אחראים על פחות מ-40% מההבדל בתגובה הביולוגית שנצפית בין אנשים, גם כשהם נושאים את אותה הגנטיקה כמו אחים תאומים.

תוצאות המחקר מעלות אפשרות שההבדלים הבינאישיים שקשורים לתגובת הגוף למזון, ובהמשך גם להתפתחות מחלות כרוניות, תלוי בלוחות הזמנים שבהם אנו אוכלים, שעות הערות והשינה, רמת הפעילות הגופנית ואוכלוסיית החיידקים במעי – לא פחות מאשר הרכב המזון שאנו אוכלים. 

לטענת החוקרים עדיין קיים חוסר בהירות רב בנוגע להשפעה של בחירת המזון שאנו אוכלים על הבריאות והמחלות, אך יש כיום תזוזה בעולם התזונה ואנשים מתחילים להבין שההנחיות הגנריות לדיאטות, שאמורות להתאים לכולם, לא יגרמו להם בהכרח להיות בריאים לנצח.

במילים אחרות, התגובה הגופנית שלנו למזון יכולה להיות שונה מאדם לאדם, גם בין אנשים שלהם גנטיקה זהה כמו אחים תאומים ובלי קשר להרכב המזון. המחקר מראה כי אנשים שונים מגיבים באופן שונה לאותו המזון, ועל מנת לשמור על תזונה מאוזנת יש צורך לרקוח תפריט אישי ומדויק שמבוסס על מדדים רבים, ולא די בהמלצות הגנריות. אז איך יודעים מה מותר לאכול?

סיכום כל המידע שנאסף לאורך המחקר נותח באמצעות למידת מכונה (Machine Learning) – למידת המחשב מתוך דוגמאות- ובאמצעות אפליקציה ייחודית שפותחה לצורך זה. בסיום המחקר, הצליחו החוקרים לנתח ולהבין את התגובה של כל נבדק לסוגי מזון שונים ואף לדעת לצפות מה תהיה תגובתו הגופנית לדיאטות שונות. 

לאחר שלב הניתוח והצלבת הנתונים בין כל הנבדקים, ניתן היה ליצור המלצות תזונתיות שמותאמות אישית לכל נבדק ונבדק, שאינן מבוססות על המלצות גנריות. האפליקציה צפויה להימכר באופן מסחרי בשנת 2020, אך כבר היום קיימות אפליקציות עם יכולות דומות.פורומים תזונה ותוספי תזונה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיטניום דיאוקסיד E-171 מעורר התקף IBS אצלי טיטניום 09/07/2017 17:19
 • Titanium dioxide nanoparticle ingestion alters nutrient absorption in an in vitro model of the small intestine- this paper was published recently – GUO et al., 2017 NanoImpact 5 (2017) 70–82 I discovered that when I digest E-171 I develop severe gut irritation and it initiates severe IBS symptoms (IBS attack) which include severe cramps, bloating and trouble in coordinate peristaltic movements. How I discovered it? I suffer from IBS mixed symptoms (mostly C) for more many years, tried to discover what is the trigger- I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; no intestinal parasites. FODMAP diet that help me manage the symptoms but was limited in effects. Tried a lot of elimination diets- the only thing that was consistent is that I cannot consume red hot chili peppers I recently used a medication and supplement for my hair and nails that caused me (both)severe tummy ache and triggered symptoms. When I tried a generic medication which has the same active ingredient but different inactive substances - that did not contain E-171 I did not experienced this symptoms. I than started to look at supplements and medications which triggered my IBS in the past – for some I even did re-challenge to be sure that it is indeed the medication/supplement, guess what? All contain E-171 while alternative medication/supplements which have the same active ingredient without E-171 did not trigger IBS. As I said - I was negative for lactose/fructose intolerance, negative for serology of celiac disease, no SIBO; I had skin rash - reaction in the past for hand watch that was made out of metal and I did not remember which kind since it was more than twenty years ago. E-171 - White in color, Titanium dioxide is extracted from the naturally occurring mineral Ilmenite, (named after the Ilmen Mountains in Russia), an iron-black, heavy, metallic oxide mineral, composed of iron and titanium oxide. Thought not to be easily absorbed, although detectable amounts can be found in the blood, brain and glands with the highest concentrations being in the lymph nodes and lungs, it is excreted from the body with urine. Can be found in tablets and capsules, cottage and Mozzarella cheeses, horseradish cream and sauces, lemon curd, toothpaste, and white paint, also in sweets where it is often used to provide a barrier between different colors. Used to increase opacity in some sauces.

 • + הוסף תגובה
ועכשיו בעברית טיטניום 09/07/2017 17:20
 • הי חברים, אני מפיצה את התגלית האחרונה שלי בעניין גם בדפים באנגלית- בקיצור החומר טיטניום דיאוקסיד הידוע בשם- E171 שמשמש בתעשיית המזון והתרופות להלבנה מגרה אצלי התקף חמור של המעי - כל המהלך של איך גיליתי זאת מתואר בקטע באנגלית עמכם הסליחה, רק אומר שניסיתי הכל כולל דיאטת פודמאפ, הימנעות מגלוטן בדיקות לרגישויות, בעיית עיכול לקטוז פרוקטוז, סרולוגיה לצליאק, SIBO גסטרוסקופיות שליליות בקיצור הסיוט הרגיל הכל יצא תקין, כולל נוגדנים עצמיים- תקין. בדקו אם זה גם הטריגר או אחת מהסיבות לטריגר אצלכם. אם אתם לוקחים באופן קבוע תוסף תזונה או תרופה המכילה את החומר הזה שהוא לא חומר פעיל בתרופה אפשר לנסות לעבור לגנריקה שלא מכילה אותו ולראות אם יש שיפור כפי שהיה אצלי. בהשכלתי דוקטור לפרמקולוגיה, אם זה יביא מזור אפילו לנפש אחת זה מאוד ישמח אותי. לאחרונה ממש גם התפרסם מאמר שבמודל שאינו בחיה של מעי דק זה גרם להשטחת פני השטח באופן שידוע שגורם לבעיות ספיגה וקורה כתוצאה מדלקת

 • + הוסף תגובה
טיטניום דיאוקסיד רינה אבידור 12/10/2018 10:23
 • גם אני קבלתי כאבי בטן עם התכווצויות חזקות אחרי לקיחת כדור של מולטי ויטמין B ופרוביוטיקה שהכילו טיטניום דיאוקסיד.

 • + הוסף תגובה
דחוף יוסי 13/07/2020 18:40
 • אני שבועיים עם שלשולים ויעשו שם לב שיש במשחת שיניים את החומר הזה

 • + הוסף תגובה
סידן קרבונאט וציטראט אלי 26/07/2019 13:17
 • שלום, האם יש יסוד לטענה לפיה מחקרים שונים הוכיחו שסידן פחממתי נספג בקושי רב, לא מגיע לאן שצריך, מגיע לאן שלא צריך, שוקע שם וגורם נזקים. בברכה, אלי

 • + הוסף תגובה
כן משה 18/11/2019 00:38
 • כן. כנס לקבוצה שלי בפייסבוק "תוספי תזונה אמיתיים"

 • + הוסף תגובה
ציטראט וקרבונאט אלי 18/11/2019 18:36
 • אפשר, בבקשה, לקבל הפניה לשניים-שלושה מאמרים המוכיחים את יתרון הציטראט וחסרון הקרבונאט? נא לא להפנותני לפייסבוק - אינני יודע להשתמש בו. אני יודע לקרוא מאמרים שפורסמו בכתבי עת. כמו כן, אבקש לדעת מהו תחום המומחיות של משה. תודה. אלי

 • + הוסף תגובה
אני לא באמת מומחה כנס.. משה 18/11/2019 22:16
 • הדברים שציינתי הם דברים שד"ר ריי סטרנד כתב במאמר שלו. הוא טוען שהקבורנט נהיה קשה לספיגה ככל שאנו מתבגרים, ושזה בעצם המצב באוסטופורזיס. אני לא באמת מומחה אבל אני חוקר תוספי תזונה שנים.

 • + הוסף תגובה
סוג תוספי סידן אלי 19/11/2019 00:57
 • באיזה כתב עת ובאיזה תאריך פורסם מאמרו של החוקר שציינת? והאם דבר דומה פורסם ע"י חוקרים אחרים כלשהם? כמו כן, מאחר שאתה מומחה לתוספי תזונה, על איזה מידע (פרט למאמר הבודד הנ"ל) מבוססת טענתך שציטראט עדיף? אלי

 • + הוסף תגובה
תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה לספיגת סידן דודו 09/07/2020 17:40
 • תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה
חשוב לצרוך ציטרט ומלאט mdachman1@gmail.com 18/11/2019 00:40
זה דברים שקראתי במאמר שלו כנס.. משה 20/11/2019 19:52
 • המאמר של ד"ר ריי סטרנד נמצא באתר שלו. אני מנוי לאתר שלו. הוא רופא אמריקאי ולכן האתר שלו באנגלית. אני לא בטוח שתוכל לראות את המאמר שלו בלי לרכוש מנוי. בכל מקרה זה לינק לאתר שלו http://www.raystrand.com/

 • + הוסף תגובה
אכזבה ענקית אלי 20/11/2019 22:35
 • התשובה לא רצינית ולא מכובדת - זוהי לא תשובה בכלל, ולא תשובה עניינית בפרט. הפניה לגורם אחר במקום תשובה עניינית, אינה מתאימה לפורום נכבד זה. מי שכותב דברים כאלה מבלי להיות מסוגל לענות תשובה עניינית לשאלה שהוצגה משטה בקוראים. אפשר וצריך, לפחות, להפנות לגורם הנותן תשובה, כמובן ללא תשלום. כדי לשלם אינני זקוק לאתר זה. אני מאוכזב ביותר. אלי

 • + הוסף תגובה
ערבוב תוספי תזונה עומר 26/03/2020 20:27
 • שלום, האם אני יכולה לקחת תלתן אדום, חילבה וסו פלרמטו ביחד? האם הם יכולים לגום לתופעות לוואי למרות שאף אחד לבדו לא? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה דודו 09/07/2020 17:39
 • תוסף התזונה היחידי שבאמת חובה https://inulin.tevalife.com/l71/

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!