שברים במפרק הברך: סוגים, גורמים ודרכי טיפול

שבר בברך עלול להתרחש בכל אחת מהעצמות המרכיבות את המפרק ולהוביל לפגיעה תפקודית קשה: מהם הגורמים לשברים במפרק הברך, איך מאבחנים באיזה סוג של שבר מדובר וכיצד ניתן לטפל? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותהברך אמונה על נשיאת משקל הגוף בכל צעד אותו אנו עושים. מפרק הברך מורכב משלוש עצמות עיקריות: החלק הרחיקני (התחתון) של עצם הירך, החלק הקריבני (העליון) של עצם השוק והפיקה. בנוסף, הברך המורכבת גם מסחוסים אשר מכסים את המשטחים המפרקיים הנושאים את המשקל, ממניסקוסים - שני גופים דמוי סהרון המשמשים כמעין בולם זעזועים לברך ורצועות התורמות לייצוב הברך. שברים בברך עלולים להתרחש בכל אחת משלושת העצמות המרכיבות את המפרק ולגרום לפגיעה תפקודית קשה. 

מהם הגורמים לשברים במפרק הברך?
הגורמים לשברים במפרק הברך משתנים בהתאם לגיל: בגילאים צעירים יותר, שברים במפרק יגרמו לרוב בשל חבלות באנרגיה גבוהה, כמו תאונות דרכים. בגיל המבוגר, שברים בברך נגרמים כתוצאה מפציעות באנרגיה נמוכה, כמו נפילות. בנוסף, שברים אלה שכיחים יותר בקרב אוכלוסייה נוספת של מבוגרים, מעל לגיל 65, שעברה ניתוח להחלפת מפרק הברך. גבר מבוגר בבדיקה אצל רופא לאחר ניתוח לתיקון שבר בברך


סוגי השברים במפרק הברך:

כאמור, שברים בברך עלולים להתרחש בכל אחת משלושת העצמות המרכיבות את המפרק. קיימים סוגים שונים של שברים הנחלקים על פי שני פרמטרים מרכזיים:

1. סוג השבר (סגור או פתוח):
שבר סגור הוא שבר שאינו פורץ את המעטפת של הרקמה הרכה והעור. מנגד, שבר פתוח הוא שבר בו העצם חשופה דרך העור. שברים פתוחים מהווים פציעה מורכבת יותר המערבת גם פגיעה ברקמות הרכות באזור המפרק, כמו רקמת העור, השריר, השומן ו/או העצבים וכלי הדם המצויים באזור. פגיעה ברקמות הרכות עלולה להוביל להחמרה במצב ולקושי בתפקוד. הטיפול במצבים אלה יהיה לרוב מורכב וארוך יותר והפגיעה ברקמות הרכות יכולה להוביל להתפתחות סיבוכים שונים. 


2. צורת השבירה של העצם:
נהוג להבדיל בין שבר פשוט (מצב בו קיים קו שבר אחד בלבד המפריד בין שני החלקי העצם), לבין שבר מורכב (מצב בו קיימים מספר רב פרגמנטים וקווי שבר). 


כיצד מאבחנים באיזה סוג של שבר מדובר?
בשלב הראשון, תתבצע בדיקה קלינית על-ידי רופא אורתופד. במהלך הבדיקה הרופא יזהה מהו החלק השבור במפרק הברך (בין אם פיקת הברך, עצם השוק או עצם הירך) ויפנה לביצוע צילום רנטגן. ברוב המקרים תתבצע גם בדיקת CT. אופן הטיפול יתוכנן על פי ממצאי הבדיקות השונות. 


רופא בודק צילום רנטגן כדי לאבחן שבר בברךמהו הטיפול השמרני בשברים בברך ובאילו מצבים יבחר?
הטיפול השמרני בשברים בברך יתבצע באמצעות קיבוע בגבס. מטרת הטיפול היא לספק ציר ישר לרגל וכך לאפשר את החלמת העצם שנשברה. הקיבוע בגבס יתבצע לרוב במצבים של שברים פשוטים ללא תזוזה של העצם, או במטופלים מבוגרים יותר שאינם מעומדים לניתוח. ברוב המקרים הטיפול בגבס יארך כחודשיים. חשוב לציין כי טיפול זה אמנם מסייע באיחוי השבר, אך הוא אינו מבטיח את שחזור המבנה האנטומי של העצם שנשברה. 


מהם הניתוחים הקיימים לטיפול בשברים סביב הברך?

ככלל, ניתוחים לטיפול בשברים בברך נועדו כדי לקבע את העצם השבורה באמצעות לוחיות מתכת וברגים.

ניתוחים לטיפול בשברים פשוטים בעצם הירך ובעצם השוק
במקרים של שבר פשוט בחלק הקריבני של עצם השוק או בחלק הרחיקני של עצם הירך, הקיבוע יתבצע מהחלק החיצוני של העצם באמצעות שימוש בלוחית מתכת אחת וברגים שנועדו לקבע את השבר בחלקו העליון והתחתון. 


ניתוחים לטיפול בשברים מרוסקים של עצם הירך ועצם השוק
הניתוח לטיפול בשברים מרוסקים של עצם הירך ועצם השוק ידרוש לרוב שימוש בשתי לוחיות מתכת שיקבעו את העצם בצידה החיצוני ובצידה הפנימי. שבר מרוסק במשטח המפרקי של עצם השוק ידרוש לעתים שימוש ביותר משתי לוחיות מתכת, גם בצד האחורי וגם בצד הקדמי של העצם. במקרים מסוימים יהיה צורך גם בהשתלת עצם ממקור עצמי או זר, כדי למלא את החסר שנוצר עקב השבר. 


ניתוחים לטיפול בשברים בפיקה
שברים פשוטים בפיקה יקובעו לרוב באמצעות שני ברגים או בעזרת לולאת מתח. במקרים של שברים מרוסקים בפיקה, ניתן לקבע בעזרת פריסת רשת (Mesh) מעל לעצם, המסייעת בקיבוע השבר המרוסק על ידי מספר רב של ברגים בעלי קוטר קטן יחסית.


מהו מהלך ההחלמה לאחר הניתוח?
לאחר הניתוח הברך תקובע באמצעות סד צירים אשר מסייע במניעת תזוזה תחילה ובהמשך מאפשר תחילת הפעלה מבוקרת של הברך. בהתאם לקצב החלמת השבר, הסד ישוחרר בהדרגתיות וכתוצאה מכך זווית הברך תפתח עד לטווח תנועה מלא. לאחר כשישה שבועות השבר צפוי להחלים באופן ראשוני. בשלב זה  ניתן יהיה להתחיל ולהפעיל את הברך ואף להתחיל בדריכה. ברוב המקרים, לאחר כשלושה חודשים תושג החלמה מיטבית ואז ניתן יהיה להוריד את סד הצירים. לכל אורך תקופת ההחלמה יש צורך בטיפולי פיזיותרפיה הכוללים, חיזוק שרירים, הפעלה של המפרק, ניוד הפיקה, ודריכה עד כאב של המטופל בהתאם לאיחוי השבר. הכתבה בשיתוף עם פרופ' אלי שטיינברג, אורתופד מומחה, עוסק בתחום הטראומה, קרי שברים בגפיים העליונות והתחתונות, ניתוחים של חסר חיבור של שברים או זיהומים בעצמות. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' אלי שטיינברג השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כירורגיה אורתופדית ושברים מורכבים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
"גולה" בברך ריקי 08/11/2019 22:30
 • שלום רב, בת 34, בריאה בד"כ. לפני מספר שבועות מיששתי במקרה "גולה" קטנה באיזור הקדמי של הברך. זה לא כואב לי, אבל נראה כי הגולה זזה בחופשיות כאשר אני נוגעת בה. קצת מודאגת, מה זה יכול להיות ומה עלי לעשות?

 • + הוסף תגובה
גולה בברך מוני 05/07/2020 08:43
אצבע הדק/תסמונת התעלה שגית 22/10/2019 11:40
 • שלום ד"ר האם אצבע הדק (בקמיצה אצבע 4 קופצת בשני הידיים רק בבקרים) יכולה לגרום לתחושת נימול לא רק באצבע עצמה אלא לאורך חלקים מסוימים מהזרוע ביד לאורך כל היום? או שמדובר ב"תופעת לוואי" של תסמונת התעלה? והאם אצבע הדק ותסמונת התעלה קשורות אחת לשניה או שאצבע הדק יכול לקרות ללא קשר להתפתחות תסמונת התעלה?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איל יעקבי 22/10/2019 11:55
 • שגית שלום זה נשמע כשתי תסמונות נפרדות ולא קשורות אבל רק בבדיקה ניתן לענות על השאלה הזאת

 • + הוסף תגובה
שבר תלחשה דניאלה 17/10/2019 19:41
 • לפני כשבועיים פרקתי את הפיקה ברגל ימין .השבר הוגדר כשבר תלישה. לאחר התייעצות עם אורתופד בכיר וותיק בתחום הוחלט על ידו על טיפול שמרני עם סד ופזיותרפיה מתאימה(בניגוד לרופאים במיון שחשבו שניתוח הוא הפתרון הנדרש).בטענה כי אני מאוד צעירה והרקמה הרכה תיוצר במהלך כ שישה שבועות והפיזיותרפיה תחזק את כל השרירים מסביב לברך. אחד מהתרגגילים שנתנו לי הוא כיפוף של הברך עם תמיכה של רצועה לזוית קטנה מ 45 מעלות. אני ממש מתקדמת ועושה את התרגיל מצוין אבל פתאום אתמול ראיחי בזמן הכיפוף שהפיקה זזה טיפונת במין קפיצה לצד שמאל. היום במהלך התרגול עם הפיזיותרפיסטית זה לא קרה אבל שוב היום בערב לאחר כמה כפופים מוצלחים שוב הייתה קפיצה ללא כאבים. האם זה מעיד כי עדיין לא התחיל להתרחש איחוי מחדש(עברו שבועיים בלבד)?או שדרך הטיפול פוגענית במידה מסוימת ?

 • + הוסף תגובה
תגובה ד"ר איל יעקבי 19/10/2019 09:32
 • שלום לא ציינת בת כמה את שבועיים זה עדיין מוקדם ליצירת חיבור. מומלץ לבצע צילום מתאים (sky view) על מנת לבדוק את מנח הפיקה בנוסף במקרים רבים של פריקה מומלץ על ביצוע הדמיות נוספות (ct / mri ) על מנת לשלול פגיעה סחוסית או פרגמנט חלופשי בברך

 • + הוסף תגובה
שבר תלישה של הפיקה המשך דניאלה 20/10/2019 14:41
 • אני בת 21 והתבצעו בדיקות mri ו ct . ממצאי בדיקת ct:שבר מורכב של האספקט המדיאלי של הפיקה עם פרגמנטציה נכרת.עמדת פריקה לטרלית חלקית.יתכן לאחר פריקה זמנית.ללא קן שבר בפמור הדיסטלי. בבדיקת ה mri ראו כי הרצועות לא נפגעו.

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איל יעקבי 22/10/2019 11:45
 • במידה והפיקה בעמדה לא תקינה כפי שציינת אז כנראה יש צורך בטיפול מעבר לפיזיותרפיה שכן הרצועה מחוברת לשבר ולכן אינה מבצעת את תפקידה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!