כיצד ניתן לטפל ולמנוע יבלות באיבר המין (קונדילומות)?

איך ניתן לזהות קונדילומות, מה גורם להתפתחותן ומהן הדרכים להסרת יבלות באיבר המין? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 12/05/2020קונדילומות, או יבלות באיבר המין, הן גידולים קטנים ובשרניים המתפתחים באזור באיבר המין ופי הטבעת בגברים או בנשים. קונדילומות מתפתחות בשל זיהום עור הנגרם על ידי וירוס הפפילומה האנושי (HPV). למרות שלא מדובר בתופעה המהווה סכנה בריאותית, קונדילומות עלולות לגרום לאי נוחות ובמקרים מסוימים הן מהוות פגם אסתטי ניכר.


מה גורם להתפתחות קונדילומות?

כאמור, קונדילומות מתפתחות בשל הידבקות בווירוס הפפילומה האנושי. למעשה מדובר במשפחה אשר מונה כמאה זנים שונים של נגיפים, חלקם עלולים לגרום לשינויים בצוואר הרחם אשר מובילים להתפתחות נגעים טרום סרטניים, ובסופו של דבר לסרטן צוואר הרחם. זנים אחרים של הווירוס, בעיקר זן 6 וזן 11, מובילים להתפתחות של קונדילומות. 

ההידבקות בווירוס ה-HPV מתרחשת עקב מגע מיני בלבד, ועל כן רוב מקרי היבלות יתרחשו לאחר קיום יחסי מין ללא קונדום. במקרים נדירים קונדילומות עלולות להתפתח גם באזור חלל הפה.

מהם התסמינים שעלולים להעיד על התפתחות של קונדילומות?

לרוב, ההידבקות בווירוס אינה מובילה לתסמינים מקדימים. מעבר לכך, גם התפתחות הקונדילומות אינה מלווה לרוב בתופעות לוואי שיעוררו חשד. אם היבלות מתפתחות באזור נגלה לעין ייתכן והאישה תבחין בהן, אך ברוב המקרים הן יתגלו במהלך בדיקה שגרתית אצל רופא הנשים. במקרים נדירים היבלות יכולות לגרום לתחושת גרד וצריבה אזורית. 


אישה סובלת מגרד וצריבה באזור איבר המין בשל קונדילומות (יבלות באיבר המין)
לרוב ההידבקות בוירוס  אינה מובילה לתסמינים מקדימים. גם כאשר מתפתחות הקונדילומות הן אינן צפויות לגרום לתופעות לוואי


איך מאבחנים?

האבחנה מתבצעת באמצעות בדיקה קלינית אצל רופא הנשים. ברוב המקרים הממצא אופייני מאוד למחלה, ועל כן לא יהיה צורך בביופסיה. 

כיצד ניתן למנוע התפתחות של יבלות באיברי המין?

חשוב לציין כי קונדילומות ניתנות למניעה בשתי דרכים מרכזיות:

1. שימוש בקונדום בעת קיום יחסי מין
כאמור, קונדילומה מועברת תוך מגע עם איבר מין שנגוע בווירוס. על כן , שימוש בקונדום במהלך קיום יחסי מין עשוי במקרים רבים למנוע הדבקה. 


2. חיסון נגד וירוס הפפילומה
חיסון נגד וירוס ה-HPV ניתן בשגרה לבנים ובנות כאחד. החיסון בו השתמשו עד כה בארץ מגן כנגד 4 זנים של וירוס ה-HPV: זן 1 ו-18, שאחראים על 70% ממקרי סרטן צוואר הרחם, וזנים 6 ו-11 שמגנים מפני זני ה-HPV שגורמים להתפתחות של קונדילומות. לאחרונה יצא חיסון חדש כנגד הווירוס המגן מפני תשעה וירוסים, שבעה מתוכם הם וירוסים שעלולים להוביל להתפתחות של סרטן צוואר הרחם, ושני הזנים הנותרים עלולים להוביל להתפתחות של קונדילומות.


מהן דרכי הטיפול?
קיימות מספר דרכי טיפול בקונדילומות. ההחלטה בנוגע לאסטרטגיית הטיפול תלויה בגודל היבלות, כמותן, גיל האישה וכן תופעות הלוואי הכרוכות בכל טיפול. 


טיפול במשחות
שימוש במשחות ציטו-טוקסיות הניתנות למריחה מקומית באזור היבלת למשך עד 16 שבועות. המשחות ישמשו ברוב המקרים לטיפול ביבלות מקומיות קטנות, או שיינתנו כטיפול משלים לאחר חלופות אגרסיביות יותר, במטרה למנוע הישנות וצמיחה של יבלות נוספות.


מהן תופעות הלוואי שעלולות להתפתח עקב הטיפול המקומי באזור?
לאחר מריחת המשחה וספיגתה יש לנקות את אזור היבלת. אי ניקיון האזור במשך זמן רב עלול לגרום לתחושת צריבה ולהתפתחות דלקת מקומית. חשוב לציין, כי בשל העובדה שמדובר בטיפול ארוך טווח נשים מסוימות בוחרות שלא לבצעו ולפנות לטיפול הפולשני. 


 טיפולים פולשניים


ניתוח להסרת הקונדילומות
ניתוח המתבצע בהרדמה מקומית או מלאה, בהתאם לכמות הנגעים וגודלם. במהלך הפעולה מבצע הרופא המטפל כריתה כירורגית של הנגעים. 


מהם הסיכונים?
כבכל ניתוח קיים סיכון לזיהום או לדימום, אך מדובר בסיכונים נדירים יחסית. בנוסף, אם הנגעים המוסרים גדולים יחסית, יתכן ויהיה צורך בתפרים. לאחר הניתוח יכולה להיות מורגשת תחושת אי נוחות וכאב מקומי.


קריותרפיה להסרת הנגעים
פעולה זו מתבצעת בהרדמה מקומית ובמהלכה מקפיא הרופא המטפל את הנגעים באמצעות חנקן נוזלי. הקפאת הנגעים מביאה להרס הרקמות ונפילת הנגעים. ברוב המקרים הטיפול בחנקן הוא חד פעמי. 


צריבה באמצעות אנרגיה חשמלית
פעולה זו מתבצעת גם היא בהרדמה מקומית ובמהלכה משתמש הרופא המטפל באנרגית חשמל לשם צריבת הנגעים והרס שלהם. 


צריבה באמצעות לייזר
בשנים האחרונות, צריבת הלייזר הפכה נפוצה מאודה לטיפול בקונדילומות וכיום היא נחשבת לטיפול הבחירה ברוב המקרים. הטיפול בלייזר מתבצע תחת אלחוש מקומי באמצעות משחה. במהלך הפעולה, משתמש הרופא באנרגיית חום אשר נפלטת מהלייזר לשם הרס הנגעים. מדובר בטיפול ממוקד מאוד שאינו מסכן את הרקמות הבריאות הסמוכות לנגעים. בנוסף, הטיפול בלייזר מאפשר הסרה של נגעים רבים.  לאחר הטיפול, הרופא המטפל עשוי להמליץ גם על טיפול תרופתי במשחות כדי למנוע את הישנות הבעיה וכדי לטפל בנגעים קטנים מאוד שאינם נראים לעין.


מהן תופעות הלוואי שעלולות להתפתח בעקבות הטיפול?
ברוב המקרים, הטיפול בלייזר אינו מוביל לתופעות לוואי שונות. במהלך הטיפול עלולה להיות מורגשת תחושת אי נוחות קלה בשל הצריבה. הכתבה בשיתוף עם פרופ' שגיא חיימוביץ, גניקולוג מומחה בהיסטרוסקופיה בלייזר עם הרדמה וללא הרדמה, היסטרוסקופיה אבחנתית ללא הרדמה, היסטרוסקופיה ניתוחית ללא הרדמה והיסטרוסקופית הפוריות - מניעת הריון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' שגיא חיימוביץ השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
יתר לחץ דם וגלולות עדינה 11/01/2016 19:36
 • שלום אני בת 36, רווקה ללא ילדים. נוטלת אסטל מגיל 18 בערך, גם בגלל סיפור של אקנה אבל גם כאמצעי מניעה. לאחרונה במעקב התברר שיש לי לחץ דם גבוה (רקע תורשתי), והתחלתי טיפול תרופתי במינון נמוך. רופאת הנשים שלי אמרה שעליי להפסיק לקחת אסטל, והמליצה לי לקחת סרזט או להשתמש בהתקן החדש - ג'נס. קראתי קצת באינטרנט, והחששות שלי הם: האם אמצעים אלה מותרים לשימוש עם לחץ דם גבוה? האם הם לא תורמים להתפתחות אקנה? האם אחד מהם עדיף על השני? תודה

 • + הוסף תגובה
לחץ דם וגלולות ד"ר גיא רופא 11/01/2016 20:50
 • אכן עדיף לא ליטול גלולות שעלולות להחמיר לחץ דם קיים התקן תוך רחמי פתרון מצויין ונדיר שגורם לפצעונים יחד עם הנוחות שלא צריך ליטול גלולות.

 • + הוסף תגובה
התקן ג'נס עדינה 11/01/2016 20:56
 • תודה רבה על התגובה המהירה! התקן ג'נס מתאים לדעתך?

 • + הוסף תגובה
בהחלט ד"ר גיא רופא 11/01/2016 20:58
רק כדי לוודא, לפני שמחליטה עדינה 13/01/2016 08:34
 • האם גלולת סראזט כן מותרת לשימוש כשיש יתר לחץ דם? האם לגביה יש חשש לאקנה? תודה

 • + הוסף תגובה
מותר ד"ר גיא רופא 14/01/2016 05:47
מחזור עם התקן אביה 01/05/2016 18:22
 • שלום, אני כבר שלושה חודשים עם ההתקן ג'נס, ולא קיבלתי "מחזור רגיל". כלומר, שישנן הפרשות חומות כהות, לעיתים בתחילת ההפרשות יש אודם רגיל. משך ההפרשות האדומות הוא כמה שעות עד יום שלם, וההפרשות החומות בין יום ליומיים. משך התקופה בין הפרשה להפרשה כזו היא לא סדירה. לרוב שלושה שבועות.לרוב כשהן מתרחשות זה מלווה בכאבי בטן האופייניים למחזור, למשך יום אחד בערך. אני בת 20, ללא לידות. האם זה תקין? אם כן, מהו משך התקופה בה הפרשות כאלו מתרחשות?

 • + הוסף תגובה
תקין ד"ר גיא רופא 01/05/2016 20:31
 • אבל אמור להשתפר בחודשים הקרובים אם עד חצי שנה עדיין כך פני לייעוץ לשקול הוצאת ההתקן

 • + הוסף תגובה
התקן ג'נס - תופעות לוואי SHANI 21/03/2017 17:01
 • היי דוקטור, אחרי ניסיונות של כמה שנים למצוא גלולה או פתרון שיקל עלי את כאבי המחזור ויחליש לי את הדימומים. הרופאה המליצה לי עלי התקן בשם ג’נס , התקנתי אותו בתאריך 8.2 וישר קיבלתי מחזור. היה לי מחזור למשך שבועיים ועוד שבוע כתמים, כלומר סה”כ שבוע הפסקה בלי דם. וקיבלתי מחזור שוב ב 10.3 ומאז אני לא מפסיקה לדמם כלל . כשניסתי לחייג לרופאה המזכירה שלה אמרה לי “הגוף צריך להתרגל “. השאלה כמה זמן זה אמור להיות כך? יש כדורים שיכולים להפסיק את הדם? לפחות באופן זמני?

 • + הוסף תגובה
התקן ג'נס - תופעות לוואי SHANI 21/03/2017 17:02
 • היי דוקטור, אחרי ניסיונות של כמה שנים למצוא גלולה או פתרון שיקל עלי את כאבי המחזור ויחליש לי את הדימומים. הרופאה המליצה לי עלי התקן בשם ג’נס , התקנתי אותו בתאריך 8.2 וישר קיבלתי מחזור. היה לי מחזור למשך שבועיים ועוד שבוע כתמים, כלומר סה”כ שבוע הפסקה בלי דם. וקיבלתי מחזור שוב ב 10.3 ומאז אני לא מפסיקה לדמם כלל . כשניסתי לחייג לרופאה המזכירה שלה אמרה לי “הגוף צריך להתרגל “. השאלה כמה זמן זה אמור להיות כך? יש כדורים שיכולים להפסיק את הדם? לפחות באופן זמני?

 • + הוסף תגובה
יש לי סיפור דומה מירי 20/07/2020 23:57
 • אשמח לשמוע את התשובה.. אני נורא מפחדת מתופעות לוואי

 • + הוסף תגובה
יש לי סיפור דומה מירי 20/07/2020 23:57
 • אשמח לשמוע את התשובה.. אני נורא מפחדת מתופעות לוואי

 • + הוסף תגובה
הייי ויס 04/04/2017 00:45
 • הייי נא להגיד לי בבקשה מה הרגשת תוך כדי התקנת ההתקן? האם יש כאבים בלתי נסבלים?

 • + הוסף תגובה
החמרה של אקנה עם התקן Bhygv 17/01/2018 07:32
 • עם התקן חודש. חלה החמרה קשה במצב האקנה. בנוסף יש דימום ללא הפסקה מאז החדרת ההתקן.

 • + הוסף תגובה
2 גלולות באותו יום שולה 06/12/2012 00:05
 • היי בטעות לקחתי 2 גלולות באותו יום. אני מבינה שצריך לסיים את החבילה ולחכות 7 ימים כרגיל הייתי רוצה להתחיל את החפיסה הבאה באותו יום כרגיל (ראשון) האם אני יכולה לקחת גלולה נוספת כדי להשלים יום נוסף ל21 ואז לחכות שבעה? מה הן תופעות הלוואי של הגלולה הנוספת שלקחתי? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
גלולות דר' משה רויבורט 15/12/2012 12:18
 • תיתכן תלונה של בחילות. אין מניעה להתחיל את החפיסה הבאה יום מוקדם יותר או מאוחר יותר.

 • + הוסף תגובה
נטילת 2 גלולות באותו היום. שילת 17/03/2020 00:43
 • היי בטעות נטלתי 2 גלולת אחת בצהריים סביב השעה 2-3 ואחת ב12 בלילה . מה עושים ? להמשיך לינטול רגיל ? או לא לקחת פשוט למחרת אני ממש בלחץ ולא יודעת מה לעשות.

 • + הוסף תגובה
נטילת גלולות זיו 15/07/2020 09:25
 • היי אשמח שתעדכני אותי מה עשית אני גם באותה בעיה

 • + הוסף תגובה
ווסת מוזרה אורטל 18/01/2012 21:24
 • החודש נטלתי פוסטינור (פחות מ- 24 שעות לאחר קיום יחסי מין), וציפיתי לווסת תקינה, אולם, להפתעתי היה "דימום" שהקדים ביומיים (21 יום מהווסת האחרונה) שאני לא בטוחה כי הוא באמת משקף את הווסת כי הוא היה חלש מאוד, דימום שדמה יותר להכתמה ולא לדימום של וסת. רציתי להתחיל לקחת גלולות אבל לא ידעתי האם זה נחשב ווסת? האם זו תופעה שגרמה גלולת הפוסטינור? האם יש חשש להריון? מה מומלץ לעשות? לתשובתך אודה.

 • + הוסף תגובה
דימום אחרי פוסטינור דר' אבישלום שרון 21/01/2012 12:30
 • שלום אורטל, הדימום שאת מתארת אינו ווסת. הוא אופייני לאחר פוסטינור. חכי לווסת האמיתית. בברכה, ד"ר אבישלום שרון מומחה בגינקולוגיה ומיילד מנתח בכיר בלפרוסקופיה

 • + הוסף תגובה
דימום מוזר שבועיים לפני מחזור שילת 13/07/2020 13:14
 • אני בת 18. לפני שבוע לקחתי פוסטינור(תוך 27 שעות) והיום(ה-13.7) הופיע לי מן דימום מוזר בצבע חום/כתום לא ברור, המחזור שלי בדרך כלל מגיע ב28... הדימום הוא דימום נורא עדין וחלש אבל קראתי שגם לפני מחזור יש דימום כזה...

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!