כיצד ניתן לטפל ולמנוע יבלות באיבר המין (קונדילומות)?

איך ניתן לזהות קונדילומות, מה גורם להתפתחותן ומהן הדרכים להסרת יבלות באיבר המין? התשובות בכתבה שלפניכם
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 15/03/2020


קונדילומות, או יבלות באיבר המין, הן גידולים קטנים ובשרניים המתפתחים באזור באיבר המין ופי הטבעת בגברים או בנשים. קונדילומות מתפתחות בשל זיהום עור הנגרם על ידי וירוס הפפילומה האנושי (HPV). למרות שלא מדובר בתופעה המהווה סכנה בריאותית, קונדילומות עלולות לגרום לאי נוחות ובמקרים מסוימים הן מהוות פגם אסתטי ניכר.


מה גורם להתפתחות קונדילומות?

כאמור, קונדילומות מתפתחות בשל הידבקות בווירוס הפפילומה האנושי. למעשה מדובר במשפחה אשר מונה כמאה זנים שונים של נגיפים, חלקם עלולים לגרום לשינויים בצוואר הרחם אשר מובילים להתפתחות נגעים טרום סרטניים, ובסופו של דבר לסרטן צוואר הרחם. זנים אחרים של הווירוס, בעיקר זן 6 וזן 11, מובילים להתפתחות של קונדילומות. 

ההידבקות בווירוס ה-HPV מתרחשת עקב מגע מיני בלבד, ועל כן רוב מקרי היבלות יתרחשו לאחר קיום יחסי מין ללא קונדום. במקרים נדירים קונדילומות עלולות להתפתח גם באזור חלל הפה.

מהם התסמינים שעלולים להעיד על התפתחות של קונדילומות?

לרוב, ההידבקות בווירוס אינה מובילה לתסמינים מקדימים. מעבר לכך, גם התפתחות הקונדילומות אינה מלווה לרוב בתופעות לוואי שיעוררו חשד. אם היבלות מתפתחות באזור נגלה לעין ייתכן והאישה תבחין בהן, אך ברוב המקרים הן יתגלו במהלך בדיקה שגרתית אצל רופא הנשים. במקרים נדירים היבלות יכולות לגרום לתחושת גרד וצריבה אזורית. 


אישה סובלת מגרד וצריבה באזור איבר המין בשל קונדילומות (יבלות באיבר המין)
לרוב ההידבקות בוירוס  אינה מובילה לתסמינים מקדימים. גם כאשר מתפתחות הקונדילומות הן אינן צפויות לגרום לתופעות לוואי


איך מאבחנים?

האבחנה מתבצעת באמצעות בדיקה קלינית אצל רופא הנשים. ברוב המקרים הממצא אופייני מאוד למחלה, ועל כן לא יהיה צורך בביופסיה. 

כיצד ניתן למנוע התפתחות של יבלות באיברי המין?

חשוב לציין כי קונדילומות ניתנות למניעה בשתי דרכים מרכזיות:

1. שימוש בקונדום בעת קיום יחסי מין
כאמור, קונדילומה מועברת תוך מגע עם איבר מין שנגוע בווירוס. על כן , שימוש בקונדום במהלך קיום יחסי מין עשוי במקרים רבים למנוע הדבקה. 


2. חיסון נגד וירוס הפפילומה
חיסון נגד וירוס ה-HPV ניתן בשגרה לבנים ובנות כאחד. החיסון בו השתמשו עד כה בארץ מגן כנגד 4 זנים של וירוס ה-HPV: זן 1 ו-18, שאחראים על 70% ממקרי סרטן צוואר הרחם, וזנים 6 ו-11 שמגנים מפני זני ה-HPV שגורמים להתפתחות של קונדילומות. לאחרונה יצא חיסון חדש כנגד הווירוס המגן מפני תשעה וירוסים, שבעה מתוכם הם וירוסים שעלולים להוביל להתפתחות של סרטן צוואר הרחם, ושני הזנים הנותרים עלולים להוביל להתפתחות של קונדילומות.


מהן דרכי הטיפול?
קיימות מספר דרכי טיפול בקונדילומות. ההחלטה בנוגע לאסטרטגיית הטיפול תלויה בגודל היבלות, כמותן, גיל האישה וכן תופעות הלוואי הכרוכות בכל טיפול. 


טיפול במשחות
שימוש במשחות ציטו-טוקסיות הניתנות למריחה מקומית באזור היבלת למשך עד 16 שבועות. המשחות ישמשו ברוב המקרים לטיפול ביבלות מקומיות קטנות, או שיינתנו כטיפול משלים לאחר חלופות אגרסיביות יותר, במטרה למנוע הישנות וצמיחה של יבלות נוספות.


מהן תופעות הלוואי שעלולות להתפתח עקב הטיפול המקומי באזור?
לאחר מריחת המשחה וספיגתה יש לנקות את אזור היבלת. אי ניקיון האזור במשך זמן רב עלול לגרום לתחושת צריבה ולהתפתחות דלקת מקומית. חשוב לציין, כי בשל העובדה שמדובר בטיפול ארוך טווח נשים מסוימות בוחרות שלא לבצעו ולפנות לטיפול הפולשני. 


 טיפולים פולשניים


ניתוח להסרת הקונדילומות
ניתוח המתבצע בהרדמה מקומית או מלאה, בהתאם לכמות הנגעים וגודלם. במהלך הפעולה מבצע הרופא המטפל כריתה כירורגית של הנגעים. 


מהם הסיכונים?
כבכל ניתוח קיים סיכון לזיהום או לדימום, אך מדובר בסיכונים נדירים יחסית. בנוסף, אם הנגעים המוסרים גדולים יחסית, יתכן ויהיה צורך בתפרים. לאחר הניתוח יכולה להיות מורגשת תחושת אי נוחות וכאב מקומי.


קריותרפיה להסרת הנגעים
פעולה זו מתבצעת בהרדמה מקומית ובמהלכה מקפיא הרופא המטפל את הנגעים באמצעות חנקן נוזלי. הקפאת הנגעים מביאה להרס הרקמות ונפילת הנגעים. ברוב המקרים הטיפול בחנקן הוא חד פעמי. 


צריבה באמצעות אנרגיה חשמלית
פעולה זו מתבצעת גם היא בהרדמה מקומית ובמהלכה משתמש הרופא המטפל באנרגית חשמל לשם צריבת הנגעים והרס שלהם. 


צריבה באמצעות לייזר
בשנים האחרונות, צריבת הלייזר הפכה נפוצה מאודה לטיפול בקונדילומות וכיום היא נחשבת לטיפול הבחירה ברוב המקרים. הטיפול בלייזר מתבצע תחת אלחוש מקומי באמצעות משחה. במהלך הפעולה, משתמש הרופא באנרגיית חום אשר נפלטת מהלייזר לשם הרס הנגעים. מדובר בטיפול ממוקד מאוד שאינו מסכן את הרקמות הבריאות הסמוכות לנגעים. בנוסף, הטיפול בלייזר מאפשר הסרה של נגעים רבים.  לאחר הטיפול, הרופא המטפל עשוי להמליץ גם על טיפול תרופתי במשחות כדי למנוע את הישנות הבעיה וכדי לטפל בנגעים קטנים מאוד שאינם נראים לעין.


מהן תופעות הלוואי שעלולות להתפתח בעקבות הטיפול?
ברוב המקרים, הטיפול בלייזר אינו מוביל לתופעות לוואי שונות. במהלך הטיפול עלולה להיות מורגשת תחושת אי נוחות קלה בשל הצריבה. הכתבה בשיתוף עם פרופ' שגיא חיימוביץ, גניקולוג מומחה בהיסטרוסקופיה בלייזר עם הרדמה וללא הרדמה, היסטרוסקופיה אבחנתית ללא הרדמה, היסטרוסקופיה ניתוחית ללא הרדמה והיסטרוסקופית הפוריות - מניעת הריון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' שגיא חיימוביץ השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים גניקולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחזור אחרי הפלה מאי 28/03/2020 05:57
  • בתאריך ה 11/3 עברתי הפלה תרופתית ובבדיקה לאחר שבועיים נאמר לי שיש לי שארית של 14 מ״מ שיצאו במחזור . לפני שבוע וחצי קיבלתי מחזור מהגהנום ממש שיטפון ובליחה על התאור גם גושים . רק היום 27/3 טיפה החלש . השאלה שלי האם זה תקין בדרך כלל המחזור שלי הוא 4 ימים

  • + הוסף תגובה
מרסילון בהנקה אם בישראל 27/03/2020 15:47
  • לקחתי בטעות גלולות למניעת הריון מרסילון, בזמן הנקה, לאחר מכן שמתי לב שהרופא נתן לי מרשם לסרזט, רציתי לדעת האם יתכנו נזקים לתינוק או לי עצמי, ואם כן מה לעשות עכשיו להמשיך בהנקה או לעצור לכמה ימים. תודה רבה.

  • + הוסף תגובה
שכחתי לקחת 2 גלולות שאלה דחופה מאי 26/03/2020 16:33
  • היי שכחתי לקחת 2 ימים ברצף גלולה באחד מהם קיימתי יחסי מין אני לוקחת יסמין פלוס ובהוראות כתוב לקחת 2 היום ו 2 מחר אני לא מצליחה להבין אם זה הגיוני? ומה לעשות אחכ האם אני מוגנת? אני בשבוע השני של החפיסה . תודה רבה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!