משתלי שד חלקים או מחוספסים? מה שחשוב לדעת לפני ניתוח להגדלת חזה

מהם סוגי המשתלים הקיימים ומה ההבדלים בניהם, מהן תופעות הלוואי והסיכונים שעלולים להתפתח בשל שימוש בכל אחד מהסוגים ואיך בוחרים את המשתל המתאים? התשובות בכתבה הבאה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 29/07/2019


ניתוח להגדלת חזה נחשב לאחד ההליכים הנפוצים בכירורגיה הפלסטית. מטרת הניתוח היא להגדיל את השדיים ולהקנות להם צורה. במקרים מסוימים, הניתוח מתבצע לאחר כריתה חלקית או מלאה של השד, המהווה חלק ממהלך הטיפול בסרטן השד. הניתוח כולל הכנסת משתלים מלאכותיים אל השד אשר עשויים מסיליקון - חומר אינרנטי המשמש בתחומים רבים נוספים ברפואה ואינו מעורר כל תגובה כימית כאשר בא במגע עם הגוף.

המשתל מיוצר במפעלים תחת פיקוח של רשויות שונות, כמו רשות התרופות האמריקאית, ה- ,FDA והוא מורכב ממעטפת רב שכבתית שעשויה מסיליקון מוצק וממילוי סיליקון בצורת ג'ל שאינו נוזל. את המשתל ניתן להניח במישור שמאחורי רקמת השד, או שניתן להציבו מאחורי שריר החזה הגדול, שיטה שמומלצת לרוב לנשים רזות יותר והיא עשויה לתרום לקבלת מראה שד טבעי יותר. 


מהם שני סוגי המשתלים הקיימים?

קיימים שני סוגים עיקריים של משתלי שד: משתלים בעלי מעטפת חלקה ומשתלים בעלי מעטפת מחוספסת. האחרונים, מיוצרים בדרגות חספוס שונות -  חלקם בעלי חספוס גס מאוד, בעוד שאחרים בעלי חספוס עדין יותר. בחירת סוג המשתל, גודלו וצורתו משתנה ממטופלת למטופלת, בהתאם למבנה גופה, גילה, העדפותיה והמלצת הרופא המטפל. 
הבחירה בין משתלי שד חלקים למחוספסים משתנה ממטופלת למטופלת בהתאם למבנה גופה, העדפותיה והמלצת הרופא המטפלמהי קופסית ומה הקשר בינה לסוג הציפוי של המשתל?

לאחר ניתוח הגדלת חזה, עלולה להתפתח קופסית (קפסולה) סביב השתל. למעשה, מדובר ברקמת צלקת שהגוף נוטה לייצר מסביב כל גוף זר המוחדר אליו. למרות שמדובר בתופעה טבעית שלרוב אינה מהווה כל סכנה, במקרים מסוימים הקופסית עלולה להתעבות ולהתקשות וכתוצאה מכך לגרום לאי נוחות , לתחושה לא טבעית של השד במישוש, לקושי בשכיבה על הבטן ובמקרים נדירים אף לכאב. הנטייה להתפתחות הקופסית גדולה יותר במצבים בהם מוכנסים משתלי שד חלקים במנח מעל השריר וכדי למנוע תופעה זו, ניתן להשתמש במשתלים בעלי מעטפת מחוספסת. עם זאת, חשוב לציין כי במצבים בהם המשתל מוחדר מתחת לשריר אין כל מניעה משימוש בשני סוגי המשתלים – חלקים או מחוספסים. 

קראו עוד: האם פיסול אף עשוי להחליף ניתוח אף? כל המיתוסים - והאמת 

האם יש סיכון בשימוש במשתלים מחוספסים?

כאמור, כדי לפתור את בעיית התקשות הקופסית, קיימת נטייה להשתמש במשתל מחוספס. עם זאת, בשנים האחרונות התגלה כי חספוס המעטפת עלול לגרום להתפתחות גידול  נדיר ביותר מסוג לימפומה אנאפלסטית של תאים גדולים, המכונה גם ALCL. יש לציין כי מספר מקרי ה- ALCL שהתגלו אצל נשים עם משתל מחוספס מועט ביותר וברוב המקרים נמצא כי המחלה התפתחה בשל שימוש במשתל בעל דרגת חספוס גבוהה. כנראה שיש סיבות נוספות להתפתחות מחלה זאת פרט לחספוס של משתל הסיליקון.

כמו כן, יש לציין כי לא התגלו מקרי ALCL אחרי שימוש בשתלים חלקים. לאחר בחינת הנושא על-ידי ה-FDA, אושר להמשיך ולהשתמש במשתלים בעלי מעטפת מחוספסת. כמו כן, לא הומלץ להוציא משתלי סיליקון עם חספוס גס. עם זאת, מומלץ על ביצוע מעקב תקופתי אצל הרופא המנתח, ללא כל תלות בסוג השתל שהוכנס, וכן גם ביצוע של בדיקות דימות תקופתיות, כמו אולטרה סאונד, ממוגרפיה ו-MRI. יש לציין כי סרטן השד הוא מחלה נפוצה למדי (1:9 נשים), שככל הנראה אינה קשורה לסוג המשתל שהוכנס. ללא כל תלות בביצוע הניתוח להגדלת חזה, ההנחיות בישראל גורסות כי על כל אישה מעל לגיל 30 לעבור בדיקות תקופתיות לשלילת התפתחות גידול ממאיר בשד ולנשים מגיל 50 מומלץ לבצע בדיקת ממוגרפיה כל שנתיים.

איך בוחרים את המשתל המתאים?

בחירת המשתל שיוכנס בניתוח מתבצעת בשיתוף עם המטופלת במהלך פגישת ייעוץ מקדימה עם הרופא המנתח. במהלך הפגישה יפרט הרופא המטפל על הסיכונים והסיבוכים האפשריים הכרוכים בכל סוג משתל.  ההחלטה לגבי סוג המשתל תתבצע בהתאם להעדפות המטופלת, למבנה גופה, גילה והמלצות הרופא המטפל, כל זאת במטרה להגיע לתוצאה מיטבית. 

כיצד ניתן למנוע את הסיבוכים ותופעות הלוואי לאחר ניתוח להגדלת חזה?

אם עברת ניתוח הגדלת חזה או שחזור שד באמצעות משתל סיליקון, חשוב לוודא איזה סוג משתל הוכנס לגופך. מידע זה יימסר לך עם תעודת האחריות של המשתל, הוא מצוי בתיק הרפואי וגם בבית החולים בו נותחת. בנוסף, יש להקפיד על ביצוע פגישות ביקורת תקופתיות אצל הרופא המנתח אחת לכל שנה – שנתיים. במידת הצורך, הרופא עשוי להפנות אותך לביצוע בדיקות הדמיה שונות, בהן בדיקת אולטרסאונד ולעיתים גם בדיקת MRI.

קראו עוד: ניתוח הזרקת שומן עצמוני לישבן: כיצד הוא מתבצע ומהם יתרונותיו?


האם יש צורך להחליף את המשתלים לאחר תקופת זמן מסוימת?

למרות הסברה הרווחת הגורסת כי אי החלפת המשתלים עלולה להוביל להתפתחות בעיות בריאותיות שונות, חשוב לציין כי הצורך בהחלפת משתל אינו קשור לבעיה רפואית כלשהי, אלא נובע מהחלשות דופן המשתל. החלשות הדופן עלולה לגרום לקרע במעטפת השתל וכתוצאה מכך לעיוות והתקשות של השד. על כן, יש לגשת לפגישת מעקב אצל הרופא המנתח לאחר כעשור ממועד הכנסת השתלים כדי לבחון את מצבם ולשקול ניתוח להחלפת השתלים במקרה הצורך. החלפת משתל שלם תדרוש ביצוע של הליך כירורגי פשוט יחסית, ולעומת זאת החלפת משתל קרוע עלולה להוביל לניתוח מורכב יותר. על כן, בפגישת המעקב יבדקו השתלים ויוחלט אם להחליפם טרם להתפתחות קרע במעטפת. ההחלטה על החלפת השתלים מושפעת גם מגורמים נוספים, כמו שינוי במבנה הגוף, החזה, רצון המטופלת במשתלים שונים. 

לסיכום, ניתוח הגדלת חזה אינו מהווה סיבה לדאגה: ברוב המקרים אין צורך להוציא את השתלים וגם אם מתפתחת קופסית ככל הנראה היא אינה תוביל לצורך בניתוח נוסף להוצאת השתלים. עם זאת, טרם להחלטה על ביצוע הניתוח חשוב להתייעץ עם הרופא המנתח כדי לשקול את יתרונות הניתוח אל מול הסיכונים האפשריים ולבחור את המשתל המתאים ביותר עבורך.הכתבה בשיתוף עם ד"ר יוסף ברגר, מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית, רופא בכיר במחלקה לכירוגיה פלסטית, בבית החולים רמב"ם, חיפה. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר יוסף ברגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, הגדלת חזה והרמת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מאוכזבת מהתוצאה חגית 19/08/2019 08:25
 • עברתי ניתוח החלפת שתלים לפני כשבועיים וחצי הם נראים נפולים וכל שד בצורה שונה זאת אומרת נראה כאילו כל שד הולך לצד אחר כשהסתכלתי על התעודה שקיבלתי התברר לי שהרופא על דעת עצמו החליף את גודל השתלים מ410 ל400 ( הכניסה לניתוח נעשתה בצורה מאוד חפוזה בזמן שאני שוכבת על המיטה בחדר ניתוח הוא רק בדק איזה גודל שתל היה לי קודם לכן -ושמעתי אותו אומר 410!) האם ההבדל הקטן הזה יכול לגרום לשד לראות נפול ?

 • + הוסף תגובה
שתל גבוה עדי 12/08/2019 18:16
 • שלום אשמח שתוכל לתת לי כיון לפניי 4 ימים עברתי הגדלת חזה 350cc בשיטה של חצי חצי, הכאבים נסבלים אבל יש לי סוג של עיוות בשד הימני כאילו השתל לא יורד למטה גבעה מעל השד וכאב חזק של שריר תפוס, יש לי ביקורת רק בעוד שבוע שלחתי למנתח שלי את התמונה אבל הוא אומר שזה נפיחות והיא תרד, אבל אני מרגישה שזה שתל שיושב ממש גבוה והשד בצורה מוזרה, מה אפשר לעשות כידי להוריד את השתל למטה? יש בכלל סיכוי שזה יסתדר? ממש מפחדת להגיעה עוד פעם לחדר ניתוח. תודה לך🙏

 • + הוסף תגובה
שתל גבוה פרופ' ליאור הלר 12/08/2019 18:39
 • הי עדי יש מספר סיבות למיקום השתל ה"יותר גבוה" וצריך לבדוק אותך ליראות מה הסיבה לאסימטריה. יתכן שאכן מדובר בבצקת ובמקרה כזה הנפיחות תרד כאשר היא תיספג. סיבות נוספות יכולות להיות קשורות לעובדה שהשתל ממוקם קצת יותר גבוה מהשתל השני ובמקרה כזה אפשר להשתמש ברצועת לחץ ש"דוחפת" את השתל כלפי מטה. אפשר לרכוש רצועות כאלה אבל רצוי שהמנתח יניח אותה במיקום וזווית הנכונה. לפעמים נפיחותו יכולה להיגרם גם על ידי דימום קטן אבל אז האזור כואב יותר. אפשר להמתין שבוע אבל לעתים כאשר השתל ממוקם גבוה רצוי להניח את רצועת הלחץ בשלבים מוקדמים אחרי הניתוח. חשוב לומר שגם כאשר מניחם את הרצועה כעבור שבוע אפשר עדין לתקן את המצב. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
שתל גבוה עדי 16/08/2019 13:47
 • תודה רבה לך על המענה, יש לי עוד שאלה אני בדיוק שבוע אחריי ניתוח וכול פעם שאני קמה מהשכיבה אני מרגישה שהשרירים נתפסים לי ממש וגורם לכאב והחזה נהיה כמו אבן לכמה דק ואז זה עובר וחוזר כמה פעמים ביום במיוחד במקלחת,במיוחד בשתל הגבוה יותר רואים שהוא גבוה ןגם הצורה שלו לא כמו ששד השני כאילו החלק התחתון של השד ריק והעליון ממש גבוה וכול פעם שנתפסהשריר השתל ממש בולט, אני מבינה שאלו שאלות שאני אמורה לשאול את הרופא שלי אבל מבחינתו הכול תקין ועדיין מוקדם כידי לדעת (למרות שזה ניראה לעין) ביום חמישי יש לי ביקורת מאמינה שהוא ישים לי חגורת לחץ השאלה עם זה יעזור לכאב של תפיסת שרירים והתקשות קשה של השדיים, אשמח שתוכל לתת לי כיון מה כידי לבדוק /לדרוש מהמנתח שלי או שאולי זאת בכלל תופעה שאמורה להיות תודה ושבת שלום 🙏

 • + הוסף תגובה
שתל גבוה פרופ' ליאור הלר 16/08/2019 15:22
 • שלום עדי כל עוד הכאבים שאת מתארת שווים בשני השדים התופעה סבירה וסביר להניח שהכאבים יחלפו עם הזמן. לפי התיאור שלך ניראה שהכיסים עבור השתלים לא זהים ולכן השתל בצד אחד בולט בחלק העלון. לדעתי צריך לנסות "לדחוף " אותו למטה או לייצר כיס יותר תואם לשתל כך שיראה כמו בצד השני. המלצות אלה ניתנות מבלי לבדוק אותך וכך צריך להתייחס אליהם. לדעתי חשוב בשלב ראשון שבביקור שלך אצל הרופא תגיעו למסקנה האם הכול תקין או שיש אסימטריה. אם תסכימו בנושא הזה השאלה הבאה היא מה הפתרון והזמן לביצוע הפתרון. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
שתל גבוה עדי 16/08/2019 15:43
 • תודה על המענה :) רצועת לחץ אתה חושב שזה אמור לעזור? ועם לא עוזר אחריי כמה זמן אפשר לעשות ניתוח תיקון? (זה ממש ניראה לעין) ושאלה נוספת עם הרופא אצטרך לעשות כיס גדול יותר הניתוח הנוסף אמור להיות על חשבוני מקרים באלה ? ועם מבחינתו הכול תקין יש רופאים שיסכימו לתקן לי את הטעות של רופא אחר ? תודה וסליחה על כול השאלות

 • + הוסף תגובה
שתל גבוה פרופ' ליאור הלר 17/08/2019 02:31
 • רצועת לחץ יכולה לעזור. מידת ההשפעה של רצועת הלחץ שונה בכל מקרה ורק עם אינפורמציה תיאורית קשה להעריך כמה זה יעזור. באתר זה אני לא נוהג להיכנס לנושאים כלכלים כך שלא אוכל לענות לך לשאלתך השנייה. לכל מנתח יש מדיניות משלו בנושאים של ניתוחי תיקון. למרות שבדרך כלל מנתחים לא מתלהבים לתקן תוצאות של מנתחים אחרים אני מניח שתצליחי למצוא מנתח שלאחר בדיקה יסכים לבצע רביזיה של הניתוח הראשון במידה ויחשוב שיכול לשפר את התוצאה. גם כאן לכל מנתח יש מדיניות שונה; כלומר יש כאלה שמסכימים לנסות לתקן ויש כאלה שלא יסכימו לבצע ניתוח תיקון. בשלב זה מציע להיות בקשר עם המנתח המקורי שלך ולנסות לעבוד ביחד אתו כדי לשפר את התוצאה. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלים עדי 17/08/2019 19:45
 • שבוע טוב אשמח לדעת עם יש אפשרות להוציא את השתלים (שבוע וחצי לאחר הגדלת חזה ) ממש מתחרטת שעשיתי ועם כן מה הסיכוי שהחזה שלי יראה כמו שהיה קודם ?

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלים פרופ' ליאור הלר 17/08/2019 23:29
 • אפשר בהחלט להוציא את השתלים בכל שלב שהוא אחרי הניתוח. סביר להניח שתהיה השפעה מסוימת על השדים אם כי לדעתי ההשפעה לא תהייה גדולה. אני מניח שהשדים יחזרו פחות או יותר לצורתם הקודמת. יחד עם זאת מציע לא לקבל את ההחלטות בצורה אימפולסיבית. מציע להמתין עוד כמה ימים ליפני ההחלטה להוציא את השתלים. ימים אלה לא ישפיעו על מראה סופי של השד אבל יאפשרו לך לחשוב קצת יותר בנחת וגם להתייעץ עם המנתח ואולי בני משפחה לגבי הצד הבאה. אם תחליטי להוציא את התלים אפשר לבצע את הפעולה באותה דרגה של בטיחות גם 3-4 שבועות אחרי הניתוח הראשוני. בברכה

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלים עדי 18/08/2019 01:33
 • ואפשר לדעת עם אתה עושה ניתוחים מסוג זה ? להוציא את השתל עם כול מה שצריך(קופסית) ניראה לי ככה קוראים לזה? עם כן אשמח את המספר של המרפאה שלך, כמובן שאני יקח לעצמי קצת זמן לחשוב ולהיתייעץ עם המשפחה, המון תודה לך 🙏

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלים פרופ' ליאור הלר 18/08/2019 05:47
 • שלום עדי אני בהחלט עושה ניתוחים כאלה על בסיס יומי כולל הוצאת קופסית. במקרה שלך אני יותר מבטוח שעדיין לא נוצרה קופסית כך שאם תחליטי להוציא את השתלים הניתוח יהיה די פשוט. היוצרות קופסית סביב השתל הינו בדרך כלל תהליך איטי ולוקח בדרך כלל שנים. במקרים קיצונים קופסית יכולה להיווצר תוך חודשים אבל מקרים אלה מלווים לרוב בפתולוגיה נוספת כמו דימום או זיהום. מספר הטלפון של המתאמת במרפאה שלי הוא 0522800840 אבל כפי שכתבתי קודם מציע לא למהר להוציא את השתלים ולהתייעץ עם אנשים קרובים לך. המלצה זו נובעת מתוך רצון למנוע ממך לקבל החלטה תוך כדי סערת רגשות ולעזור לך לקבל את ההחלטה המתאימה ביותר מבחינתך. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלי פוליאוריתן דנה 17/08/2019 15:54
 • האם ניתן להוציא שתלי פוליאוריתן שנמצאים מתחת לשריר כולל הקפסולה?

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלי פוליאוריטן פרופ' ליאור הלר 17/08/2019 16:34
 • שלום דנה ניתן בהחלט להוציא את שתלי הפוליאוריטן כולל הקופסית גם כאשר הם מתחת לשריר. מכיוון ששתלי הפוליאוריטן נוטים להידבק לרקמה שמסביב בצורה יותר חזקה הוצאת השתלים יכולה להיות יותר מורכבת אבל זה בהחלט אפשרי. רצוי לבחור מנתח מנוסה וצריך לשקול להשאיר נקזים למספר ימים אם כי זאת החלטה תוך ניתוחית. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
הוצאת שתלי פוליאוריטן דנה 17/08/2019 17:31
הוצאת שתלי פוליאוריטן פרופ' ליאור הלר 17/08/2019 23:34
 • אני מניח שמנתחים שעובדים מספר שנים בבתי חולים ציבורים או שיש להם ותק של מעל חמש 10 שנים יסתדרו עם הניתוח. לי בהחלט יש הרבה ניסיון עם ניתוחים כאלה. אשמח ליראות אותך. אם זה מתאים, הטלפון של המתאמת שלי הוא 0522800840. כפי שציינתי גם רופאים עם ותק סביר שעוסקים בניתוחי שדים ידעו לטפל בעיה. חשוב לשאול אותם אם יש להם ניסיון עם הוצאת שתלי פוליאוריטן מכיוון ששתלים אלה שונים משתלים רגילים. בברכה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!