הרמת סינוס: מהי השיטה החדשה שעשויה למזער את הסיכונים ולשפר את התוצאה?

על אף שהרמת סינוס היא פעולה נפוצה יחסית, מדובר בפעולה כירורגית מורכבת שאינה חפה מסיכונים. השיטות החדשות לביצוע הניתוח מסייעות במזעור אי הנוחות לאחר הניתוח, הסיבוכים האפשריים ועשויות אף למקסם את התוצאות: כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסותהרמת סינוס  היא ניתוח אלקטיבי שנועד להגדיל את נפח העצם בחלק האחורי של הלסת העליונה. הרמת סינוס תתבצע במצבים בהם גובה העצם באזור אינו מספק לשם החדרה של שתלים דנטליים יציבים שיעמדו בעומסים הגדולים המופעלים על השיניים הטוחנות העליונות. השתלת תחליף העצם מתבצעת על חשבון החלק התחתון של חלל הסינוס המקסילרי -  חלל מצופה רירית ומלא אוויר הנמצא בלסת העליונה, מתחת לעיניים ומעל לשיניים. 


קיימות שתי טכניקות עיקריות לביצוע הרמת סינוס: 

1. הרמת סינוס סגורה

הרמת סינוס סגורה מתאפשרת במצבים בהם גובה שארית העצם הטבעית הוא 7 מ"מ או יותר. במהלך הפעולה, מבצע הכירורג קדח על גבי רכס הלסת, במקום בו חסרה השן. דרך הקדח שנוצר מרים הרופא את רירית הסינוס ומחדיר את תחליף העצם ולאחר מכן את השתל. גישה זו מתאימה למצבים בהם יש צורך בשתל בודד ובאמצעותה ניתן להוסיף עד כ- 4 מ"מ לגובה העצם הטבעית. במקרים אלו, החדרת השתל מתבצעת באותו מעמד, ללא תקופת המתנה. 

2. הרמת סינוס פתוחה

הרמת סינוס פתוחה תתבצע במקרים בהם גובה שארית העצם הטבעית אינו עולה על 6 מ"מ. במהלך הפעולה, הרופא המנתח מבצע הסרה של העצם הנמצאת ליטרלית (לצד) לחלל הסינוס, על מנת לאפשר גישה ישירה לרירית הסינוס. לאחר מכן, הכירורג מרים בעדינות את רירית הסינוס ומחדיר את תחליף העצם בחלל שנפער. במצבים בהם גובה שארית העצם הטבעית עולה על 3 מ"מ, ניתן יהיה לבצע החדרה מידית של השתלים. 


מהם הסיבוכים הכרוכים בהרמת סינוס?

הרמת סינוס סגורה ויתר על כן פתוחה, טומנות בחובן סיכונים וסיבוכים משמעותיים, בהם נפיחות מקומית, שטפי דם, קריעה של רירית הסינוס שעלולה להוביל לכישלון הניתוח, התפתחות של סינוסיטיס אקוטי או כרוני, דימומים משמעותיים וזיהומים.מהם החידושים האחרונים בתחום שעשויים למתן את מהלך הריפוי לאחר הניתוח ולמזער את הסיכונים?
בשנים האחרונות פותחו מגוון טכניקות ומכשור ייחודי, המאפשרים התערבות כירורגית מינימלית לשם קבלת תוספת עצם מקסימלית.  מטרת החידושים היא להקטין את הסיבוכים הכרוכים בהליך הרמת הסינוס, או לכל הפחות למתן את מידת חומרתם במידה והתפתחו. Piezosurgery היא שיטה חדשנית אשר כוללת שימוש במכשיר על קולי הנקרא פיאזו (Piezo). מכשיר זה מבוסס על תנודות על קוליות המאפשרות הסרת עצם וגישה לרירית הסינוס. במהלך הפעולה, מסיר הרופא המנתח כמות עצם מינימלית באמצעות שימוש במכשיר הפיאזו ומשרטט באמצעותו מעין חלון על גבי העצם הנמצאת מעל לרירית הסינוס. שארית העצם שנותרה "נדחפת" פנימה אל תוך חלל הסינוס ותחליף העצם מוחדר בחלל שנפער בין העצם הטבעית לבין הלסת. באמצעות מכשיר זה ניתן לבצע הרמת סינוס סגורה ללא שימוש בפטיש ויתד. שיטה זו עשויה למתן את תחושת אי הנוחות שעלולה להופיע לאחר הניתוח המסורתי.
שיטת ה- Piezosurgery  מאפשרת התערבות כירורגית מינימלית והיא עשויה למזער את הסיכונים הכרוכים בניתוח הרמת סינוס

 


מהם היתרונות בשימוש במכשיר זה?

ראשית באמצעות שימוש במכשיר זה ניתן להסיר כמות עצם מינימלית ולשמור על נפח עצם מקסימלי. בנוסף, הורדת כמות עצם מינימלית מובילה לתגובה דלקתית מתונה יותר ולהתפתחות בצקת ונפיחות מינימלית, בהשוואה להרמת סינוס סטנדרטית בה מסירים כמות עצם רבה. כמו כן, העובדה שמכשיר הפיאזו מסוגל להסיר רקמה קשה בלבד, מביאה לכך שפעולה זו אינה מסכנת את הרקמות הרכות הסמוכות לרירית הסינוס, לרבות רקמת החניכיים, עצבים וכלי דם. יתרה לכך, השימוש במכשיר מקטין את הסיכוי ליצירת קרעים ברירית הסינוס. בנוסף, הפיזיקה של המכשיר והעובדה כי הוא אינו פולט חום רב (בניגוד לשימוש במקדח בהרמת סינוס סטנדרטית), מובילות לכך ששולי העצם נשארים חיוניים ומשפרים את אספקת הדם לאזור הניתוחי. יש לציין כי מכשיר זה משמש גם לניתוחים המתבצעים בלסת התחתונה לרבות השתלות עצם, שתלים, פחות רכסים ועוד. השימוש במכשיר הפיאזו במסגרת ניתוחים אלה עשוי להקטין את הסיכון לפגיעה בעצב המנדיבולרי (עצב אשר מספק תחושה לשפה התחתונה והחניכיים) באופן משמעותי. 


מהם החסרונות בשימוש בטכניקה זו?
החיסרון העיקרי הוא הארכת זמן הניתוח בכ-10-15 דקות. בנוסף, עלות השימוש במכשיר גבוהה יחסית ועל כן ביצוע הרמת סינוס בעזרתו יכולה לעיתים לגרור עלויות גבוהות יותר.  ללא כל תלות בשיטה הנבחרת לביצוע הרמת סינוס, אין תחליף למיומנות, ניסיון וידע. לפיכך, בכל החלטה לביצוע של ניתוחים מורכבים בחלל הפה, לרבות הרמות סינוס, שתלים דנטליים ועקירות כירורגיות, מומלץ לפנות לכירורג פה ולסתות מומחה. הכתבה בחסות ד"ר אמיר וולף, כירורג פה ולסתות מתמחה ד״ר וולף בהרמות סינוס בשיטה זעירה פולשנית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר אמיר וולף השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים השתלות עצם חניכיים ושיניים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הליטוזיס גאיה 13/01/2020 21:24
 • שלום, מזה 20 שנה שאני סובלת מהבעיה. עשיתי אינספור ניתוחי חניכיים והקצעות דבר לא עזר. מנקה כנדרש כולל את הלשון. בדקתי את הקיבה וגם רופא א.א.ג בדק. הכל תקין. שבוע שעבר אצל השיננית היא אמרה שיש לי כיסים גדולים ברבע פה וזה הרבע פה המבאיש. האם השתלת חניכיים תעזור לי?? בבקשה אני אובדת עצות והבטלון שלי ירוד בשל הבעיה. תודה

 • + הוסף תגובה
הליטוזיס פרופ' זיו מזור 13/01/2020 23:39
 • השתלת חניכיים היא אינה מענה לכיסים או לריח רע מהפה. יש צורך בטיפול לסילוק הכיסים ולעיתים זה כרוך גם בטיפול כירורגי. אין לי אפשרות לשפוט ולהחליט למה את זקוקה מבלי שבדקתי אותך לפני כן. בברכה פרופ' מזור

 • + הוסף תגובה
תודה על תשובתך ואשמח לבוא אליך לבדיקה ליאן 31/12/2019 21:45
 • ראשית תודה על תשובתך. ענית לי: "פגיעה בסינוס יש סימפטומים אופיניים ולאו דווקא כאבים". השאלה שלי אליך בבקשה אני עדיין אחרי 6 ימים של השתל , האף כואב לי אבל קשה לי לנשום מהנחיר בצד השתל וזה מה שמפחיד אותי. האם זאת אינדיקציה שחלילה נפגע חלל האף או השתל פגע בסינוס או השתל חדר לסינוס? למה התכוונת סימפטומים אופיניים? במידה ועוד שבוע לא יעבור לי אשמח לבוא אליך לבדיקה אני גרה קרוב לקליניקה שלך. תודה מראש על תשובתך חשוב לי לדעת. ליאן.

 • + הוסף תגובה
פגיעה בסינוס פרופ' זיו מזור 31/12/2019 23:54
 • ליאן שלום נורמלי שקיימת בצקת בצד המנותח ובמיוחד באופי הטיפול שעברת.יש צורך בלקיחת האינטיביוטיקה שקיבלת וכמוכן אני מניח שקיבלת גם טיפות אף להפחתת הגודש והנפיחות. הייתי ממתין עוד מספר ימים ועוקב אחר המתרחש בברכה פרופ מזור

 • + הוסף תגובה
הרמת סינוס חוזרת מתעניינת 30/12/2019 23:13
 • לפני כמעט 20 שנים נעשה הליך של הרמת סינוס רק בצד אחד של הלסת שלי, כפתרון לנזק שנגרם לי כתוצאה מתאונה רפואית... השתלים שהוטמעו בסינוס החזיקו מעמד כערך- 15 שנים, אבל אז החלו העמודים להישבר,גם לאחר שהוחלפו בחדשים כל אימת שעמוד נשבר. תופעה משונה, אולי השתלים זזו עם הזמן (??) מכל מקום היום אני בפני שוקת שבורה, כי רופאים אומרים שהסיכוי להצלחה בפעולה חוזרת של הרמת הסינוס לא ידוע להם, או אם בכלל אפשר. שאלתי היא, האם יש ניסיון בהרמת סינוס פעם שניה, למה זה מועד לכישלון? האם רק מפני שאין ניסיון או שיש סכנת כשל אחרת? מה החשש לכאורה?

 • + הוסף תגובה
הרמת סינוס בפעם השניה פרופ' זיו מזור 31/12/2019 00:00
 • איני מכיר סיבה כלשהי למניעת ביצוע הרמת סינוס חוזרת...באופן אישי ביצעתי לא אחת הרמות סינוס חזרות ובהצלחה. נכון כי לעיתים ההליך מורכב יותר אך אין פירוש הדבר שלא ניתן לבצעו.

 • + הוסף תגובה
הרמת סינוס פעם שניה מתעניינת 31/12/2019 05:01
 • תודה רבה, מתחילה לראות האור בקצה המנהרה....חשבתי שנגמרו לי הסיכויים.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!