נחשבים לאנשים מאושרים? כנראה שתזכו גם לחיים בריאים יותר

מחקרים רבים הצביעו על הקשר שבין שמחת חיים ואופטימיות לבין אריכות ימים, אך האם השקפת עולם חיובית הופכת גם את השנים לבריאות יותר? מחקר חדש עם תוצאות מפתיעות
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 02/09/2019

אושר ושמחה נמצאו במחקרים רבים כמפתח לאריכות ימים, אך האם השקפת עולם חיובית תורמת גם לבריאות טובה יותר?מחקר חדש שפורסם בכתב העת Jama Network Open, טען שאנשים שמחים לא רק מאריכים שנים, אלא זוכים גם בבריאות טובה יותר. במחקר נותחו נתונים אשר נאספו בבריטניה מכ-10,000 נבדקים, בין השנים 2002-2013. משתתפי המחקר נשאלו על התפיסה שלהם לגבי מצבם הבריאותי ועל מידת ההנאה והסיפוק שלהם מהחיים. לאחר מכן, החוקרים עקבו אחר מצבם הבריאותי, כדי לבחון את מידת ההתאמה בין הערכות המשתתפים למציאות. תוצאות המחקר הראו כי אנשים בעלי השקפת עולם חיובית יותר לא רק האריכו שנים, אלא נטו גם להיות בריאים יותר.

קראו עוד:  כך בני הזוג יכולים להשפיע על בריאותכם

איך שמחת חיים משפיעה על הבריאות שלנו?

המחקר לא מצא הסבר ברור לקשר בין שמחת החיים לבין מצב הבריאות והוא אינו יכול להצביע על יחס של סיבה ותוצאה. עם זאת, החוקרים העלו מספר השערות שעשויות להסביר את הקשר בין שני הפרמטרים: אחת ההשערות גורסת כי מחשבות שליליות יכולות ליצור תגובת דחק (סטרס) המשפיעה על מערכת העצבים ומביאה לשחיקה פיזית. ישנן עדויות לכך שהיעדר מצבי לחץ מסיר עול משמעותי מהגוף.

השערה נוספת, אשר מהווה הסבר אפשרי לקשר בין שמחת חיים לבריאות הפיזית, היא שאנשים שמחים יותר נוטים לנהל אורך חיים בריא יותר ולשמור על עצמם, זאת בהשוואה לאנשים שאינם בעלי השקפת עולם חיובית, שכן הם מרגישים שיש להם בשביל מה לחיות. 


משפחה בחיק הטבע מחייכים ומאושרים
המחקר החדש מצא כי אנשים בעלי השקפת עולם חיובית נטו להיות בריאים יותר


כמה טובים יותר הם חיים של האנשים השמחים?

על פי המחקר, גברים בני 50, שדיווחו כי הם מסופקים מחייהם באופן מוחלט, צפויים לחיות 30 שנים יותר ללא כל נכות  ו-21 שנים מבלי לסבול ממחלות כרוניות, זאת לעומת 20 ו-11 שנים ללא נכות ומחלות כרוניות בהתאמה, באנשים שדיווחו כי הם אינם מסופקים מחייהם. בדומה לכך, גם נשים בנות 50 שדיווחו כי הן שבעות רצון מחייהן, צפויות לחיות יותר מ-31 שנים נטולות נכות ו-22 שנים מבלי לסבול ממחלות כרוניות. לעומתן, נשים שאינן מרוצות מהחיים ושרויות בדיכאון, צפויות לחיות כ- 21 שנים ללא נכות וכ-12 שנים מבלי ללקות במחלות כרוניות. בנוסף, תוחלת החיים הצפויה של נשים וגברים אופטימיים היא בהתאמה כ-6 ו-4 שנים יותר מזו של אנשים פסימיים.

היתרון הבריאותי אשר נקשר להשקפת העולם החיובית המשיך להתקיים גם כאשר המשתתפים במחקר הזדקנו והוא נכח עד לעשור השמיני לחייהם. 

קראו עוד: עושר גורם לאושר? מחקר חדש קובע שכן 


תחשוב טוב, יהיה טוב: כיצד ניתן לשנות את השקפת העולם ולשפר את הבריאות?

ניתן לשנות את השקפת העולם ואת אופן ההתמודדות עם לחצים באמצעות שימוש בשיטות טיפול שונות, כמו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי ופסיכותרפיה. עם זאת, יש לזכור שקל יותר ליצור הרגלים חיוביים מראש מאשר לשנות דפוסי מחשבה שליליים ופסימיים אליהם כבר התרגלנו במשך שנים. על כן, ככל שנאמץ צורת הסתכלות חיובית מוקדם יותר במהלך החיים – כך השינוי יהיה מהיר יותר. 

חשוב לציין כי שינוי תפיסתי הוא אינו הגורם היחיד שעשוי לתרום לחיים ארוכים ובריאים, שכן גם גורמים תורשתיים מהווים חלק משמעותי במשוואה. כיום, לא ידוע האם הגנים האחראים לחיים ארוכים ובראים הם גם אלו אשר תורמים לתפיסת העולם החיובית,  אבל בנתיים אנחנו יכולים לנסות לדגול באופטימיות ואולי אף להנחיל השקפה זו גם לילדים שלנו, כדי לשפר את הסיכויים שלנו ושל הדורות הבאים לבריאות יציבה ואריכות ימים .פורומים דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ציפרלקס ואישפוז א.א 02/12/2019 09:57
  • שלום.אני בת 32 ובשנה האחרונה אני חווה לחץ קשה מאוד בכול תחומי החיים.אני מציינת שאני סובלת מהפרעות בקצב הלב ומטופלת במקרה הצורך בתרופה.החלטתי ליטול ציפרלקס ואכן הרופא אישר.ביום השלישי לנטילת הציפרלקס הרגשתי בעבודה תחושה קשה מאוד של חום גוף ושריפה פנימית קשה שמלווה שטעם מר בפה ובקוצר נשימה ואושפזתי עם דופק 150(שזה קורה לי הרבה הדופק המהיר)לא היה לי מוזר הדופק המהיר אלא התחושה הקשה שעברתי.בבית חולים טוענים שאין קשר בין ציפרלקס לריטמיקס שאני נוטלת וכשירד הדופק שיחררו אותי.אין להם סיבה רפואית למה שהיה לי ואני מציינת שגלי החום והסחרחורות נמשכו עד הערב ויום למחרת הרגשתי חולשה וגם כול היום היה מלווה בדחף חזק כול הזמן להתפנות.למה זה קרה?אולי אני רגישה לציפרלקס?אולי חוויתי התקף לחץ???

  • + הוסף תגובה
מקרה דומה אביעד 11/01/2020 20:13
  • היי, קרה לי משהו דומה מאוד לפני מספר חודשים יומיים לאחר שהתחלתי לקחת ציפרלקס. תחושת שריפה שהגיעה בצורה פתאומית והתפשטה באיזור האגן, כפות הידיים והרגליים ונמשכה כמה דקות ברציפות. התחושות המשיכו לסירוגין בהמשך היום וביום שלאחר מכן (בנוסף לחולשה כללית) ודווקא אצלי זה גרם לקושי ביציאות בכמה ימים שאחרי. השאירו אותי באשפוז להשגחה ושחררו אחרי כמה ימים. לא מצאו סיבה רפואית ואמרו שאי אפשר להתעלם מהסמיכות של האירוע לתחילת נטילת הציפרלקס ולכן לא ניתן לפסול קשר בין הדברים. מאז הפסקתי לקחת את הכדור ועברו 4 חודשים ללא אירוע דומה. כמו-כן, מקריאה על החומר הפעיל בציפרלקס ראיתי שאחת מתופעות הלוואי שלו היא burning sensation אז זה מגביר את החשד שיש קשר.

  • + הוסף תגובה
בהמשך א.א 14/01/2020 12:17
  • היי דווקא לי זה המשיך ועד היום חודש אחרי זה קורה אבל בתדירות נמוכה מאוד. לדעתי ההתקפי חרדה נבעו מהציפרלקס ופשוט המשיכו כי הגוף והנפש כבר בתוך זה. לצערי ההתקפים ממשיכים כשאני נמצאת במצבים לחוצים או ליד אנשים לחוצים. הבנתי שיכול להיות זה קרה כי לא שתיתי את הכדור בהדרגה.. נקווה שהזמן ירפא..

  • + הוסף תגובה
אלכוהול אבי 07/01/2020 01:28
  • שלום. אני נוטל סימבאלטה 60 מ"ג ליום, ולוריוון 1 מ"ג לפי צורך ? האם מותר לי לשתות אלכוהול ? או שאסור בכלל ?

  • + הוסף תגובה
דופק מהיר ורעד פנימי ביקיצה קלודה 31/12/2019 23:30
  • גם אם ישנתי 5 דקות אני מתעוררת עם מהומה בגוף רעד פנימי דופק מהיר בצוואר בראש בגב ברגליים כל ערב אני רוצה לרוץ למיון אני כל כך מיואשת

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!