נחשבים לאנשים מאושרים? כנראה שתזכו גם לחיים בריאים יותר

מחקרים רבים הצביעו על הקשר שבין שמחת חיים ואופטימיות לבין אריכות ימים, אך האם השקפת עולם חיובית הופכת גם את השנים לבריאות יותר? מחקר חדש עם תוצאות מפתיעות

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 13/08/2019

אושר ושמחה נמצאו במחקרים רבים כמפתח לאריכות ימים, אך האם השקפת עולם חיובית תורמת גם לבריאות טובה יותר?מחקר חדש שפורסם בכתב העת Jama Network Open, טען שאנשים שמחים לא רק מאריכים שנים, אלא זוכים גם בבריאות טובה יותר. במחקר נותחו נתונים אשר נאספו בבריטניה מכ-10,000 נבדקים, בין השנים 2002-2013. משתתפי המחקר נשאלו על התפיסה שלהם לגבי מצבם הבריאותי ועל מידת ההנאה והסיפוק שלהם מהחיים. לאחר מכן, החוקרים עקבו אחר מצבם הבריאותי, כדי לבחון את מידת ההתאמה בין הערכות המשתתפים למציאות. תוצאות המחקר הראו כי אנשים בעלי השקפת עולם חיובית יותר לא רק האריכו שנים, אלא נטו גם להיות בריאים יותר.

קראו עוד:  כך בני הזוג יכולים להשפיע על בריאותכם

איך שמחת חיים משפיעה על הבריאות שלנו?

המחקר לא מצא הסבר ברור לקשר בין שמחת החיים לבין מצב הבריאות והוא אינו יכול להצביע על יחס של סיבה ותוצאה. עם זאת, החוקרים העלו מספר השערות שעשויות להסביר את הקשר בין שני הפרמטרים: אחת ההשערות גורסת כי מחשבות שליליות יכולות ליצור תגובת דחק (סטרס) המשפיעה על מערכת העצבים ומביאה לשחיקה פיזית. ישנן עדויות לכך שהיעדר מצבי לחץ מסיר עול משמעותי מהגוף.

השערה נוספת, אשר מהווה הסבר אפשרי לקשר בין שמחת חיים לבריאות הפיזית, היא שאנשים שמחים יותר נוטים לנהל אורך חיים בריא יותר ולשמור על עצמם, זאת בהשוואה לאנשים שאינם בעלי השקפת עולם חיובית, שכן הם מרגישים שיש להם בשביל מה לחיות. 


משפחה בחיק הטבע מחייכים ומאושרים
המחקר החדש מצא כי אנשים בעלי השקפת עולם חיובית נטו להיות בריאים יותר


כמה טובים יותר הם חיים של האנשים השמחים?

על פי המחקר, גברים בני 50, שדיווחו כי הם מסופקים מחייהם באופן מוחלט, צפויים לחיות 30 שנים יותר ללא כל נכות  ו-21 שנים מבלי לסבול ממחלות כרוניות, זאת לעומת 20 ו-11 שנים ללא נכות ומחלות כרוניות בהתאמה, באנשים שדיווחו כי הם אינם מסופקים מחייהם. בדומה לכך, גם נשים בנות 50 שדיווחו כי הן שבעות רצון מחייהן, צפויות לחיות יותר מ-31 שנים נטולות נכות ו-22 שנים מבלי לסבול ממחלות כרוניות. לעומתן, נשים שאינן מרוצות מהחיים ושרויות בדיכאון, צפויות לחיות כ- 21 שנים ללא נכות וכ-12 שנים מבלי ללקות במחלות כרוניות. בנוסף, תוחלת החיים הצפויה של נשים וגברים אופטימיים היא בהתאמה כ-6 ו-4 שנים יותר מזו של אנשים פסימיים.

היתרון הבריאותי אשר נקשר להשקפת העולם החיובית המשיך להתקיים גם כאשר המשתתפים במחקר הזדקנו והוא נכח עד לעשור השמיני לחייהם. 

קראו עוד: עושר גורם לאושר? מחקר חדש קובע שכן 


תחשוב טוב, יהיה טוב: כיצד ניתן לשנות את השקפת העולם ולשפר את הבריאות?

ניתן לשנות את השקפת העולם ואת אופן ההתמודדות עם לחצים באמצעות שימוש בשיטות טיפול שונות, כמו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי ופסיכותרפיה. עם זאת, יש לזכור שקל יותר ליצור הרגלים חיוביים מראש מאשר לשנות דפוסי מחשבה שליליים ופסימיים אליהם כבר התרגלנו במשך שנים. על כן, ככל שנאמץ צורת הסתכלות חיובית מוקדם יותר במהלך החיים – כך השינוי יהיה מהיר יותר. 

חשוב לציין כי שינוי תפיסתי הוא אינו הגורם היחיד שעשוי לתרום לחיים ארוכים ובריאים, שכן גם גורמים תורשתיים מהווים חלק משמעותי במשוואה. כיום, לא ידוע האם הגנים האחראים לחיים ארוכים ובראים הם גם אלו אשר תורמים לתפיסת העולם החיובית,  אבל בנתיים אנחנו יכולים לנסות לדגול באופטימיות ואולי אף להנחיל השקפה זו גם לילדים שלנו, כדי לשפר את הסיכויים שלנו ושל הדורות הבאים לבריאות יציבה ואריכות ימים .פורומים, דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דיכאון וחרדה עופרי 28/03/2019 17:55
 • מאושפזת במחלקה פסיכיאטרית במזור. לוקה בדיכאון וחרדות, כאשר החרדות הן הגורם לדיכאון ולהתנתקות מהמשפחה והסביבה. הרופא טוען שזו חרדה על רקע ריגשי. האם ישנה חרדה עיקשת, אני מקבלת דרלין 20 מג משולב עם אחד לוריוון ונוזינן במינון 50 מג ואין אפקט. האם יש כדור חזק לטיפול בחרדות ובדיכאון, הדגש על לא ממכר?

 • + הוסף תגובה
מאושפזת יקרה אני 21/08/2019 08:29
וואבן וקלונקס חנה 28/04/2019 22:22
 • רציתי לשאול האם שימוש גם בוואבן וגם בקלונקס מסוכן? אני פשוט חייבת להרגע והקלונקס כבר לא עוזר.

 • + הוסף תגובה
קלונקס עים לוריבן אני 21/08/2019 08:23
 • חנה את צריכה לשלב עים הקלונקס תרופה נוגדת דיכאון מקבוצהSSRIכמו התרופה פרוזק לדוגמה אים את רוצה שהקלונקס תהיה אפקטיבית להרגעה

 • + הוסף תגובה
שאלה חוזרת על תופעות לוואי. מרגריטה 12/02/2015 15:34
 • שלום.לפני מספר ימים פניתי עלייך וענית לי ואז שאלתי שאלה חוזרת ולא קיבלתי מענה. ב-9.1 במוקד לרפואה דחופה חשב לנכון להביא לי תרופה פסיכיאטרית שניקראת לוריוון.המרשם היה ל-25 יום בוקר וערב. במהלך הטיפול היו לי ימי עצבות ובכי ללא סיבה ולפעמים עליות שמצב הרוח והייתי קצת חוזרת לעצמי שוב.אחרי שהתרופות נגמרו בזה חשבתי שהכל יהיה בסדר. אחרי הפסקת הטיפול לילה שלם לא ישנתי מלחץ פיסי בקדמת החזה עד שהעיק מאד,וביום הרגשתי חום בגוף וחולשה כללית. לאחר לילה ללא שינה ביקרתי בתור דחוף אצל רופאת המשפחה שלי כדי לנסות להבין אם יש לזה קשר כלשהו לתופעות לוואי לאחר נטילת תרופה,למה שהיא הגיבה בצורה מאד גסה ,קטעה אותי כשהתחלתי להסביר לה רקע כדי שתבין ממה השאלה שאני הולכת לשאול אותה נובעת ובנוסף נתנה לי מרשם לעוד קופסא לעוד 25 יום בוקר ולילה.שתיתי 4 ימים מתי שהתרופה עשתה לי רק רע,,הייתה לי חולשה וחום חוזרים.כרגע עברתי לאחר 4 ימים עלו לחצים חוזרים בקדמת החזה,חום עולה ויורד והיו לי סימפטומים לדלקת ריאות קלה,כדי לאבחן הייתי עתמול בלילה במיון, כל הבדיקות היו בסדר,הייתי רגועה לחלוטין במשך כל המזן הזה,לא חששתי ולא פחדתי רק רציתי שכל הסיפור הזה יגמר. היום בלילה היו לי נדודי שינה חזקים,רעידות ופרכוסים ממש קלים מדי פפעם,לא זוכרת איך נרדמתי אפילו,מה שכן לחץ פיסי נעלם אבל הגיעו חששות כי במשך כל יממה חשבתי (עגב כל היום הרגשתי לחץ הזה שדיברתי עליו ).אני רוצה שתסבירי לי בבקשה האם אלו היו תופעות לוואי מהתרופה או תופעות גמילה כי להם בדרך כלל יש קראתי ואחות במוקד לרפואה דחופה אמרה שהפסקה לא הדרגתית עושה דיכאון,חרדות ומתח.אם כל זה נכון ואכן יש לי תופעות גמילה.תוך כמה זמן זה עובר לחלוטין ואני חוזרת לחיים הרגילים שלי???

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר אירנה ספקטור סרבנוגור 22/02/2015 11:10
 • שלום רב, התסמינים שאת מתארת עלולים להעיד על רמת חרדה כללית גבוהה , כאשר הטיפול בלוריוון ככל הנראה הרגיע את התסמינים באופן זמני בתקופה שנטלת אותו. לוריוון הוא כדור הרגעה שמשפיע למשך זמן מוגבל ולא מונע חרדה עם תום השפעתו ולכן הוא לא מומלץ כטיפול בודד בהפרעות חרדה למיניהן. לא ניתן להגיע למסקנות חד משמעיות בנוגע למצבך הנפשי ללא בדיקה פרטנית, אך יחד עם זאת, ניתן להניח כי התסמינים שתיארת הם לא תסמיני גמילה (אם כי יתכן שחווית גם אותם במידה מסויימת) אלא תסמיני חרדה. מומלץ לפנות להערכה ויעוץ אצל איש מקצוע - פסיכיאטר - לצורך אבחון ובמידת הצורך, התאמת הטיפול הנכון.

 • + הוסף תגובה
טוב נתחיל בכך שהביאו לי לוריוון סתם בלי לחשוב על תוצאות מרגריטה 27/02/2015 01:34
 • אז לפי דעתך אני צריכה לשקוע בתרופות(איזה המשך טיפול אני בנאדם נ-ו-ר-מ-ל-י)?ומה אם זה שאני לגמרי רגוע הולכת לישון ובמנוחה יש לי דופק מהיר שלא נותן לי לעיטים להירדם הרבה זמן?זה גם לפי דעתך קשור לזה שאני במצב נפשי רע?! נו באמת!!!אני נורא מצטערת שבאותו יום פניתי לרפואה דחופה והביאו לי את החרא הזה,איך אפשר להביא תרופות פסיכיאטריות לבחורה שרק פעם אחד בחיים קרה לה"התקף חרדה" .אני נורמלית לחלוטין מבכדי לקבל המלצות לפסיכיאטר עכשיו.אני צריכה תשובה הגיונית למה כשאני רגועה לגמרי ואין לי כלל חרדות עכשיו דרך עגב,יש לי או לחצים מעיקים פיסית באזור החזה ושינוים בקצב הלב.דרך עגב באלון התרופות רשום היטב על תופעות הלוואי אחרי נטילת התרופה.אני מכירה מישהיא שגם היה לה מקרה דומה אבל לה לא הביאו כלום אמרו שזה קורה מאיזשהו לחץ וזה יעבור,לא הביאו לה תרופות והיא בסדר גמור הכל עבר לגמרי אחרי 3 ימים.למה פעלו בנוגע עליי ברשלנות?! יש לך מושג אולי?!מביאים תרופות לא נחוצות ובסוף בנאדם סובל ועוד בנאדם שלא באמת זקוק לפסיכיאטרים ,ואז כולם אם הראש בתוך החול ולאף אחד אין מושג.סליחה על הנימה אבל נימאס!

 • + הוסף תגובה
לוריבל דנה כהן 08/08/2019 10:09
 • אני משתמשת כשנה עם לוריול במינון מאוד נמוך לאחרונה לפני כחודשיים הוצע לי להשתמש בציפלרלקס 10 מג עם כל הקושי אני מתמידה ובת בבת מפחיתה את הצריכה בלוריול איני מצליחה להתגבר על הצורך בשימוש בו כי כאשר איני נוטלת יש לי רעד ועיקצוצים בידים קוצר נשימה כיצד אני נגמלת מהלוריול? אודה על תשותכם

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!