הרמת סינוס זעיר פולשנית: האם היא עשויה למנוע סיבוכים?

במקרים בהם יש צורך בשתלים בחלק האחורי של הלסת העליונה ולא קיים גובה עצם מספק באזור על מנת להחדיר את השתל, תתבצע הרמת סינוס. הרמת סינוס היא הליך כירורגי להשתלת תחליף עצם בחלל הסינוס המקסילרי. ביצוע הפעולה בגישה זעיר פולשנית עשוי לקצר את זמן ההחלמה, למתן את תופעות הלוואי ולמנוע סיבוכים
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 12/09/2019השתלת שיניים היא אחד מההליכים הנפוצים ביותר בתחום הכירורגיה הדנטלית והיא משמשת כפתרון ארוך טווח למצבים של חוסר בשיניים או במקרים בהם ישנן שיניים הרוסות המיועדות לעקירה. במהלך הפעולה, מחדיר הרופא שתל אל עצם הלסת, המשמש כתחליף לשורש השן שנעקרה. על גבי השתל, מותקן שיקום בצורות שונות, כמו כתר או גשר, אשר מהווה תחליף לשן עצמה. התנאי הבסיסי לביצוע השתלת שיניים הוא קיום של גובה ונפח עצם מספק. במקרים בהם יש צורך בהתקנת שתלים דנטליים בשיניים האחוריות בלסת העליונה ולא קיים גובה עצם מספק באזור על מנת להחדיר את השתל, תתבצע לרוב הרמת סינוס. 

מהי הרמת סינוס?

הרמת סינוס היא סוג של השתלת עצם, המתבצעת במצבים בהם יש צורך בתוספת של עצם בחלק האחורי של הלסת העליונה. תחליף העצם מוחדר אל מתחת לחלל הסינוס המקסילרי תוך הרמה של רירית הסינוס. 

הסינוסים המקסילרים הם חללים הממוקמים מעל לעצם הלסת העליונה, משני צדיי האף. במהלך ביצוע הפעולה אל חללים אלה, המלאים באופן רגיל באוויר, מוחדר תחליף עצם שנועד כדי "לפצות" על החוסר בעצם הטבעית ומסייע בעיגון השתל.


אישה צעירה מחייכת לאחר טיפול שיניים להרמת סינוס ושיקום הפה
קיימות שלוש גישות מרכזיות לביצוע הרמת סינוס:

1. הרמת סינוס בגישה פתוחה
מדובר בגישה הוותיקה ביותר להרמת סינוס שפותחה לפני יותר מ-30 שנה. במהלך הפעולה, פותח הרופא המנתח חלון כירורגי בצד הלסת, דרכו מרים הוא את רירית הסינוס ומחדיר את תחליף העצם בין רירית הסינוס המורמת לבין עצם הלסת. בסיום הפעולה, הרופא סוגר את החלל ותופר את החניכיים. 


למרות שמדובר בגישה הקונבנציונלית לביצוע הרמת סינוס, מדובר בפעולה אגרסיבית שמלווה בתופעות לוואי שונות לאחר הניתוח, בהן שטפי דם, נפיחות וכאב מקומי. 

2. הרמת סינוס בגישה סגורה
בגישה זו החדרת תחליף העצם מתבצעת דרך המקום בו חסרה השן. במהלך הפעולה, מבצע הרופא קדח קטן דרך עצם הלסת המאפשר גישה אל רצפת הסינוס. למרות שמדובר בגישה פחות פולשנית שאינה מצריכה פתיחה של חלון כירורגי גדול, לשם החדרת תחליף העצם יש צורך בשבירה של רצפת הסינוס, פעולה שעלולה במצבים מסוימים לגרום לורטיגו. בנוסף, ביצוע הרמת סינוס בגישה הסגורה מחייב גובה עצם מינימלי של 4-5 מ"מ. 


3. הרמת סינוס בגישה הזעיר פולשנית
הרמת סינוס זעיר פולשנית היא שיטה חדשנית המאפשרת החדרת תחליף עצם במצבים בהם גובה העצם בלסת העליונה אינו מספק, ללא כל צורך בחיתוך של צדיי הלסת או בשבירה של רצפת הסינוס.  הרמת סינוס בשיטה זו מתבצעת בהרדמה מקומית פשוטה, בדומה לכל פרוצדורה דנטלית אחרת. 


במהלך הפעולה, משתמש הרופא המטפל במקדחים ייחודיים, אשר דוחסים את עצם הלסת פנימה אל תוך הרירית שמצפה את חלל הסינוס. אל החלל שנפער מוחדר תחליף העצם. ביצוע הרמת סינוס בגישה הזעיר פולשנית מאפשר החדרה סימולטנית של השתל יחד עם תחליף העצם. לאחר החדרת תחליף העצם והשתלים, נדרשת תקופת המתנה של 4-6 חודשים, שבה השתל והעצם מתאחים זה עם זו. לאחר תקופה זו ניתן להניח מבנה וכתר. 

מהם היתרונות בהרמת סינוס זעיר פולשנית?
בהשוואה לשתי הגישות האחרות מדובר בגישה פחות אגרסיבית ועל כן הסיכוי להתפתחות תופעות לוואי לאחר הניתוח, כמו שטפי דם ונפיחות נמוך יותר. בנוסף, הרמת סינוס בגישה הזעיר פולשנית אינה פוגעת ברירית הסינוס ועל כן אינה מערבת סכנה להתפתחות של ורטיגו. מעבר לכך, משך זמן הפרוצדורה קצר משמעותית בהשוואה לזמן הנדרש לביצוע הרמת סינוס בשתי הגישות האלטרנטיביות.


מי נחשב למועמד מתאים לביצוע הרמת סינוס זעיר פולשנית?
כל מטופל אשר מאופיין בחוסר עצם מספקת לצורך החדרת שתלים באזור האחורי של הלסת העליונה נחשב כמועמד מתאים להרמת סינוס בשיטה הזעיר פולשנית. עם זאת, לפני ביצוע פרוצדורה זו יש לבצע הערכה קלינית וכן בדיקות הדמיה (לרוב בדיקת CT תלת מימדי).כמו כן, טרם להחלטה על ביצוע הפעולה יש לשלול נוכחות של פתולוגיות שונות בחלל הסינוס המחייבות טיפול והתייחסות טרם לביצוע הרמת הסינוס.הכתבה בחסות פרופ' זיו מזור, רופא שיניים, מומחה לפריודונטיה. פרופ' מזור עוסק בתחום הרמת הסינוס כבר 26 שנה, והוא ממפתחי השיטה הזעיר פולשנית להרמת סינוס באמצעות דחיסת עצם. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' זיו מזור השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים השתלות שיניים ביום אחד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
השתלת שיניים שרי 30/11/2020 22:12
 • שלום,לאחר עקירת שיניים- 36,37. בצילום סיטי נראה שנשאר שורש משן37. האם ניתן לבצע השתלה במצב כזה או שצריך להוציא את השורש? ואם כן, האם אצטרך תקופת החלמה לפני השתלה. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
השתלת שיניים באזור עם שארית שורש ד"ר ניצן שלזינגר 01/12/2020 19:46
 • שרי שלום, במקרים בהם נותר חלק מן השורש , יש לבחון האם האזור בו נמצא השורש דרוש להשתלה או שאפשר לדלג עליו. בכל מקרה במידה וניתן להגיע בקלות לשורש , הרי שעדיף להוציאו. ישנם מקרים בהם ניתן לבצע השתלה מיידית באזור העקירה ( אזור הוצאת השורש) ללא צורך בהמתנה תלוי כמה עצם יש באתר המיועד להשתלה הדנטלית. במידה ולא ניתן לבצע השתלה מיידית הרי שיש להמתין כחודשיים ואז לבדוק האם העצם התמלאה באתר העקירה. - לעיתים אף מבצעים בנית עצם ( שימור מכתשית) . בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
סיום שיקום הפה לאה 25/10/2020 20:49
 • לפני כ10 חודשים עשיתי ניתוח בהרדמה כללית עקירות והשתלת 16 שתלים (8 למעלה ו8 בלסת התחתונה) שמו לי תותבות ולאחר חצי שנה עשו חשיפת השתלים , ושמו שיניים קבועות זמניות ולפני חודש קיבלתי את החרסינה , השיניים הקבועות בהדבקה זמנית . הם יפים , השאלה שלי היא לגבי הלסת התחתונה : אני מרגישה שיש לי בפה את השיניים כשאני מדברת ומזיזה את הפה ( לגבי הלסת העליונה לא מרגישה שום דבר מוזר) האם זה טיבעי או אני אמורה לא להרגיש כלום כמו שאנשים לא מרגישים בשיניים שלהם??

 • + הוסף תגובה
סיום שיקום הפה ד"ר ניצן שלזינגר 31/10/2020 23:26
 • לאה שלום, בד"כ לאחר שיקום של השיניים את לא אמורה להרגיש שי לך שיניים בדומה לשיניים טבעיות . יתכן ועלייך להסתגל - האם בזמניות היה לך יותר נוח ? בכל מקרה יתכן ויש לשנות מעט את מיקום הכתרים או להוריד מן העובי של הכתרים - ממליץ לפנות לרופא המטפל. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה
כיפוי מוך זהבית 01/10/2020 14:09
 • איזו מומחיות של רופא שיניים נדרשת לביצוע פעולה זו? (אנדודנט ? ) ומניסיונך מהם סיכוי ההצלחה ?

 • + הוסף תגובה
סיכויי הצלחה של כיפוי מוך ד"ר ניצן שלזינגר 10/10/2020 22:22
 • שלום זהבית, אין צורך במומחיות לביצוע כיפוי מוך. כל רופא שיניים העוסק בשחזורים ( סתימות ) אמור לדעת לבצע כיפוי מוך - שכן הצורך בכיפוי מוך נובע מסילוק עששת לצורך ביצוע של שחזור ואת כיפוי המוך בד"כ מסיימים בשחזור סופי . סוכיי ההצלחה - משתנים בכל שן - - תלוי כמה קירבה יש לעששת למוך השן , האם האזור החשוף או האיזור הקרוב לחשיפת המוך גדול או לא?- האם היו כאבים ורגישות עוד לפני כן?- יש המון גורמים שמשפיעים - בד"כ הרופא המטפל יכול ללומר מה נראה לו שסיכויי ההצלחה יהיו - וגם אז מדובר רק בסיכויי הצלחה ולא תמיד ניתן לחזות. בהצלחה :-)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!