הרמת סינוס זעיר פולשנית: האם היא עשויה למנוע סיבוכים?

במקרים בהם יש צורך בשתלים בחלק האחורי של הלסת העליונה ולא קיים גובה עצם מספק באזור על מנת להחדיר את השתל, תתבצע הרמת סינוס. הרמת סינוס היא הליך כירורגי להשתלת תחליף עצם בחלל הסינוס המקסילרי. ביצוע הפעולה בגישה זעיר פולשנית עשוי לקצר את זמן ההחלמה, למתן את תופעות הלוואי ולמנוע סיבוכים
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 12/09/2019


השתלת שיניים היא אחד מההליכים הנפוצים ביותר בתחום הכירורגיה הדנטלית והיא משמשת כפתרון ארוך טווח למצבים של חוסר בשיניים או במקרים בהם ישנן שיניים הרוסות המיועדות לעקירה. במהלך הפעולה, מחדיר הרופא שתל אל עצם הלסת, המשמש כתחליף לשורש השן שנעקרה. על גבי השתל, מותקן שיקום בצורות שונות, כמו כתר או גשר, אשר מהווה תחליף לשן עצמה. התנאי הבסיסי לביצוע השתלת שיניים הוא קיום של גובה ונפח עצם מספק. במקרים בהם יש צורך בהתקנת שתלים דנטליים בשיניים האחוריות בלסת העליונה ולא קיים גובה עצם מספק באזור על מנת להחדיר את השתל, תתבצע לרוב הרמת סינוס. 

מהי הרמת סינוס?

הרמת סינוס היא סוג של השתלת עצם, המתבצעת במצבים בהם יש צורך בתוספת של עצם בחלק האחורי של הלסת העליונה. תחליף העצם מוחדר אל מתחת לחלל הסינוס המקסילרי תוך הרמה של רירית הסינוס. 

הסינוסים המקסילרים הם חללים הממוקמים מעל לעצם הלסת העליונה, משני צדיי האף. במהלך ביצוע הפעולה אל חללים אלה, המלאים באופן רגיל באוויר, מוחדר תחליף עצם שנועד כדי "לפצות" על החוסר בעצם הטבעית ומסייע בעיגון השתל.


אישה צעירה מחייכת לאחר טיפול שיניים להרמת סינוס ושיקום הפה
קיימות שלוש גישות מרכזיות לביצוע הרמת סינוס:

1. הרמת סינוס בגישה פתוחה
מדובר בגישה הוותיקה ביותר להרמת סינוס שפותחה לפני יותר מ-30 שנה. במהלך הפעולה, פותח הרופא המנתח חלון כירורגי בצד הלסת, דרכו מרים הוא את רירית הסינוס ומחדיר את תחליף העצם בין רירית הסינוס המורמת לבין עצם הלסת. בסיום הפעולה, הרופא סוגר את החלל ותופר את החניכיים. 


למרות שמדובר בגישה הקונבנציונלית לביצוע הרמת סינוס, מדובר בפעולה אגרסיבית שמלווה בתופעות לוואי שונות לאחר הניתוח, בהן שטפי דם, נפיחות וכאב מקומי. 

2. הרמת סינוס בגישה סגורה
בגישה זו החדרת תחליף העצם מתבצעת דרך המקום בו חסרה השן. במהלך הפעולה, מבצע הרופא קדח קטן דרך עצם הלסת המאפשר גישה אל רצפת הסינוס. למרות שמדובר בגישה פחות פולשנית שאינה מצריכה פתיחה של חלון כירורגי גדול, לשם החדרת תחליף העצם יש צורך בשבירה של רצפת הסינוס, פעולה שעלולה במצבים מסוימים לגרום לורטיגו. בנוסף, ביצוע הרמת סינוס בגישה הסגורה מחייב גובה עצם מינימלי של 4-5 מ"מ. 


3. הרמת סינוס בגישה הזעיר פולשנית
הרמת סינוס זעיר פולשנית היא שיטה חדשנית המאפשרת החדרת תחליף עצם במצבים בהם גובה העצם בלסת העליונה אינו מספק, ללא כל צורך בחיתוך של צדיי הלסת או בשבירה של רצפת הסינוס.  הרמת סינוס בשיטה זו מתבצעת בהרדמה מקומית פשוטה, בדומה לכל פרוצדורה דנטלית אחרת. 


במהלך הפעולה, משתמש הרופא המטפל במקדחים ייחודיים, אשר דוחסים את עצם הלסת פנימה אל תוך הרירית שמצפה את חלל הסינוס. אל החלל שנפער מוחדר תחליף העצם. ביצוע הרמת סינוס בגישה הזעיר פולשנית מאפשר החדרה סימולטנית של השתל יחד עם תחליף העצם. לאחר החדרת תחליף העצם והשתלים, נדרשת תקופת המתנה של 4-6 חודשים, שבה השתל והעצם מתאחים זה עם זו. לאחר תקופה זו ניתן להניח מבנה וכתר. 

מהם היתרונות בהרמת סינוס זעיר פולשנית?
בהשוואה לשתי הגישות האחרות מדובר בגישה פחות אגרסיבית ועל כן הסיכוי להתפתחות תופעות לוואי לאחר הניתוח, כמו שטפי דם ונפיחות נמוך יותר. בנוסף, הרמת סינוס בגישה הזעיר פולשנית אינה פוגעת ברירית הסינוס ועל כן אינה מערבת סכנה להתפתחות של ורטיגו. מעבר לכך, משך זמן הפרוצדורה קצר משמעותית בהשוואה לזמן הנדרש לביצוע הרמת סינוס בשתי הגישות האלטרנטיביות.


מי נחשב למועמד מתאים לביצוע הרמת סינוס זעיר פולשנית?
כל מטופל אשר מאופיין בחוסר עצם מספקת לצורך החדרת שתלים באזור האחורי של הלסת העליונה נחשב כמועמד מתאים להרמת סינוס בשיטה הזעיר פולשנית. עם זאת, לפני ביצוע פרוצדורה זו יש לבצע הערכה קלינית וכן בדיקות הדמיה (לרוב בדיקת CT תלת מימדי).כמו כן, טרם להחלטה על ביצוע הפעולה יש לשלול נוכחות של פתולוגיות שונות בחלל הסינוס המחייבות טיפול והתייחסות טרם לביצוע הרמת הסינוס.הכתבה בחסות פרופ' זיו מזור, רופא שיניים, מומחה לפריודונטיה. פרופ' מזור עוסק בתחום הרמת הסינוס כבר 26 שנה, והוא ממפתחי השיטה הזעיר פולשנית להרמת סינוס באמצעות דחיסת עצם. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' זיו מזור השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים שיקום הפה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עקירת שן בינה מתנדנדת ג. 15/01/2020 18:29
 • הומלץ לי לעקור שן בינה שמתנדנדת עקב נסיגת חניכיים וירידה במסת העצם, ובשל כך לעקור גם את השן שמולה. השן המתנדנדת ללא חורים (וכך גם זו שמולה). האם ניתן לשקם את העצם ולהימנע מהעקירות?

 • + הוסף תגובה
עקירת שן בינה מתנדנדת ד"ר אוהד שרון 17/01/2020 10:40
 • ג שלום, קשה לתת תשובה ללא בדיקה קלינית ורנטגנית, אבל בדר כלל באזור שיני הבינה לא מבצעים טיפולים כאלה. גם אין סיבה לכך. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il ☎️ 048244040

 • + הוסף תגובה
פירצה לסינוס בזמן שתל ליד הניב ליאן 10/01/2020 17:52
 • דר יקר שלום, ב-26.12 הכירורג עשה לי שתל ליד הניב, מאז ועד היום סיימתי 10 ימים אנטביוטיקה חלק מוקסיפן וחלק אוגמנטין ויומיים טיפות אף אוטרווין מי מלח ששרף לי והפסקתי. אתמול באתי להוציא תפרים והוא הודה בפני שאכן פרץ או נכנס לסינוס ואז שהבין (אמר שיש לו סרגל ומד כזה לזיהוי) ואז נטה ימינה עם המקדחה. עשו לי אתמול שוב צילום השתל לא בתוך הסינוס ככה נאמר לי. עד היום כואב לי האף והעין בלילה הנחיר בשמאל סתום ביום הוא קצת נפתח כל החלק השמאלי כואב לי אמנם לא בקצב כזה שאני צריכה אופטלגין אבל כואב לי מאד ומרגישה שכל האף גדוש סתום כל החלק העליון של הפנים כאילו אני מצוננת מקוררת. מה לדעתך עלי לעשות? ניתוח לא רוצה לעשות יש פתרון אחר? האם זה בלתי הפיך ואחיה ככה כל חיי אני בפאניקה מה שלא קרה לי בחיים. הכירורג אמר לי יקח זמן בערך חודש או קצת יותר ויעבור, אמנם זה ככה. אנא עזרתך בעניין. תודה מקרב לב.

 • + הוסף תגובה
פריצה לסינוס בעת השתלה ד"ר אוהד שרון 11/01/2020 18:59
 • ליאן שלום, זה קצת מוקדם מידי. כדאי לחכות עוד שבועיים ואז יעוץ של מומחה לכירורגיית פה ולסת. ודאי שאם הסימפטומים מחמירים לגשת למומחה ישר. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il ☎️ 048244040

 • + הוסף תגובה
השתלה בזאלית בלסת עליונה מתעניינת 30/12/2019 22:46
 • לאחרונה הפרסומים בדבר השתלה בזאלית תפסו תאוצה.... לא פחות גם המטופלים בשיטה זו. בגלל חוסר עצם קיצוני אני שוקלת אפשרות שכזאת, יחד עם זאת קראתי שכדי לעמוד בהצלחה וללא נזקים בפרוצידורת השתלה שכזאת, חייב שלמטופל תהיה עצם (שלד הלסת) רחבה וחזקה.... , אני קטנה, צרה ושברירית ולא ברור לי איך אפשר להטמיע 10 שתלים בלסת כל כך קטנה, אני חוששת שיתפוררו לי עצמות הגולגולת. האם יש אינדקציה להעריך מראש, אם תנאי העצמות של המטופל לא מתאימים לשיטה? וגם הייתי מבקשת לשאול, למה חייב שיקום קבוע על שתלים אלו, למה לא יתכן גשר כתרים שניתן להורדה? בדקתי במשרד הבריאות, ומתברר שהעסוק בסוג זה של השתלה מותר בלבד לרופאים מומחים בכירורגיית לסתות ופנים, בכל זאת השוק מוצף בפרסומים ... (ברמה האישית , החלטתי לפנות לאחד מבתי החולים בארץ, אני סהורה ששם אהיה הכי בטוחה ולא אפול לטעות באיבחון) השאלה שמטרידה אותי, אם אין לי עצם מספיק חזקה ובעקר רחבה, האם ניתן לאבחן זאת מראש?

 • + הוסף תגובה
השתלת בלסת העליונה ד"ר אוהד שרון 05/01/2020 20:50
 • שלום רב, הפרסומים הרבים בעייתיים מאוד. אף אחד מהן לא מפרסם את הסיבוכים או הכישלונות. ההחלטה שלך לפנות לאחד מבתי החולים נבונה מאוד. את צריכה לקבל יעוץ של מומחה לשיקום הפה יחד עם מומחה לכירורגיית פה ולסת או מומחה לחניכיים. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il ☎️ 048244040

 • + הוסף תגובה
בעניין השתלה בזאלית מתעניינת. 08/01/2020 06:13
 • תודה רבה על המענה. מומחה לשיקום פנים ולסתות או מומחה בכירורגיית לסתות בהחלט זה גם שאני סבורה. לא ברור לי מה יכול לייעץ לי מומחה לחניכיים מעולם לא הייתה לי מחלת חניכיים, מקור הנזק אצלי שונה. לא מדובר במחלה אבל בפירוש בסוג של חבלה מלפני מעבר ל 20 שנים. בשורה התחתונה השנים שחלפו והשיקומים הבלתי פוסקים לא הטיבו איתי לאורך זמן. הגם שכיום יש שיטות יותר מתקדמות להשתלת עצם לסת, ממה שהיו לפני 20 שנים,מדובר בהליך ממושך שאיני רואה לו את האור בקצה המנהרה. מה בכל אלה מותר לפרסם על ההשתלה הבזאלית? אני חוששת מפגיעה באזורים רגישים למשל בגלל סטיית השתל תוך כדי השתלה, גם מטרידה אותי המחשבה שבגלל שמדובר בשתלים מאוד ארוכים, מה יקרה אם השתל יישבר נניח כתום מספר שנים, כמו שקורה בהרמת סינוס, שפתאום עמוד נשבר, היש לך אפשרות לענות לי במסגרת הזאת? הכי הייתי מרוצה זה אילו ניתן היה להתאים לי תותבת רגילה, משאלה שכנראה לא תתכן בתנאי הפה שלי.

 • + הוסף תגובה
השתלות שיניים ד"ר אוהד שרון 08/01/2020 11:26
 • שלום, מומחה לכירורגיית פה ולסת או מומחה לחניכיים, אלה הרופאים העוסקים במיקום שתלים. כיוון שאת מתארת מקרה מורכב, כדאי לבצע יעוץ משותף של מומחים לשיקום הפה יחד עם מומחה פה ולסת / מומחה לחניכיים. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il ☎️ 048244040

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!