הרמת סינוס זעיר פולשנית: האם היא עשויה למנוע סיבוכים?

במקרים בהם יש צורך בשתלים בחלק האחורי של הלסת העליונה ולא קיים גובה עצם מספק באזור על מנת להחדיר את השתל, תתבצע הרמת סינוס. הרמת סינוס היא הליך כירורגי להשתלת תחליף עצם בחלל הסינוס המקסילרי. ביצוע הפעולה בגישה זעיר פולשנית עשוי לקצר את זמן ההחלמה, למתן את תופעות הלוואי ולמנוע סיבוכים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 06/08/2019


השתלת שיניים היא אחד מההליכים הנפוצים ביותר בתחום הכירורגיה הדנטלית והיא משמשת כפתרון ארוך טווח למצבים של חוסר בשיניים או במקרים בהם ישנן שיניים הרוסות המיועדות לעקירה. במהלך הפעולה, מחדיר הרופא שתל אל עצם הלסת, המשמש כתחליף לשורש השן שנעקרה. על גבי השתל, מותקן שיקום בצורות שונות, כמו כתר או גשר, אשר מהווה תחליף לשן עצמה. התנאי הבסיסי לביצוע השתלת שיניים הוא קיום של גובה ונפח עצם מספק. במקרים בהם יש צורך בהתקנת שתלים דנטליים בשיניים האחוריות בלסת העליונה ולא קיים גובה עצם מספק באזור על מנת להחדיר את השתל, תתבצע לרוב הרמת סינוס. 

מהי הרמת סינוס?

הרמת סינוס היא סוג של השתלת עצם, המתבצעת במצבים בהם יש צורך בתוספת של עצם בחלק האחורי של הלסת העליונה. תחליף העצם מוחדר אל מתחת לחלל הסינוס המקסילרי תוך הרמה של רירית הסינוס. 

הסינוסים המקסילרים הם חללים הממוקמים מעל לעצם הלסת העליונה, משני צדיי האף. במהלך ביצוע הפעולה אל חללים אלה, המלאים באופן רגיל באוויר, מוחדר תחליף עצם שנועד כדי "לפצות" על החוסר בעצם הטבעית ומסייע בעיגון השתל.


אישה צעירה מחייכת לאחר טיפול שיניים להרמת סינוס ושיקום הפה
קיימות שלוש גישות מרכזיות לביצוע הרמת סינוס:

1. הרמת סינוס בגישה פתוחה
מדובר בגישה הוותיקה ביותר להרמת סינוס שפותחה לפני יותר מ-30 שנה. במהלך הפעולה, פותח הרופא המנתח חלון כירורגי בצד הלסת, דרכו מרים הוא את רירית הסינוס ומחדיר את תחליף העצם בין רירית הסינוס המורמת לבין עצם הלסת. בסיום הפעולה, הרופא סוגר את החלל ותופר את החניכיים. 


למרות שמדובר בגישה הקונבנציונלית לביצוע הרמת סינוס, מדובר בפעולה אגרסיבית שמלווה בתופעות לוואי שונות לאחר הניתוח, בהן שטפי דם, נפיחות וכאב מקומי. 

2. הרמת סינוס בגישה סגורה
בגישה זו החדרת תחליף העצם מתבצעת דרך המקום בו חסרה השן. במהלך הפעולה, מבצע הרופא קדח קטן דרך עצם הלסת המאפשר גישה אל רצפת הסינוס. למרות שמדובר בגישה פחות פולשנית שאינה מצריכה פתיחה של חלון כירורגי גדול, לשם החדרת תחליף העצם יש צורך בשבירה של רצפת הסינוס, פעולה שעלולה במצבים מסוימים לגרום לורטיגו. בנוסף, ביצוע הרמת סינוס בגישה הסגורה מחייב גובה עצם מינימלי של 4-5 מ"מ. 


3. הרמת סינוס בגישה הזעיר פולשנית
הרמת סינוס זעיר פולשנית היא שיטה חדשנית המאפשרת החדרת תחליף עצם במצבים בהם גובה העצם בלסת העליונה אינו מספק, ללא כל צורך בחיתוך של צדיי הלסת או בשבירה של רצפת הסינוס.  הרמת סינוס בשיטה זו מתבצעת בהרדמה מקומית פשוטה, בדומה לכל פרוצדורה דנטלית אחרת. 


במהלך הפעולה, משתמש הרופא המטפל במקדחים ייחודיים, אשר דוחסים את עצם הלסת פנימה אל תוך הרירית שמצפה את חלל הסינוס. אל החלל שנפער מוחדר תחליף העצם. ביצוע הרמת סינוס בגישה הזעיר פולשנית מאפשר החדרה סימולטנית של השתל יחד עם תחליף העצם. לאחר החדרת תחליף העצם והשתלים, נדרשת תקופת המתנה של 4-6 חודשים, שבה השתל והעצם מתאחים זה עם זו. לאחר תקופה זו ניתן להניח מבנה וכתר. 

מהם היתרונות בהרמת סינוס זעיר פולשנית?
בהשוואה לשתי הגישות האחרות מדובר בגישה פחות אגרסיבית ועל כן הסיכוי להתפתחות תופעות לוואי לאחר הניתוח, כמו שטפי דם ונפיחות נמוך יותר. בנוסף, הרמת סינוס בגישה הזעיר פולשנית אינה פוגעת ברירית הסינוס ועל כן אינה מערבת סכנה להתפתחות של ורטיגו. מעבר לכך, משך זמן הפרוצדורה קצר משמעותית בהשוואה לזמן הנדרש לביצוע הרמת סינוס בשתי הגישות האלטרנטיביות.


מי נחשב למועמד מתאים לביצוע הרמת סינוס זעיר פולשנית?
כל מטופל אשר מאופיין בחוסר עצם מספקת לצורך החדרת שתלים באזור האחורי של הלסת העליונה נחשב כמועמד מתאים להרמת סינוס בשיטה הזעיר פולשנית. עם זאת, לפני ביצוע פרוצדורה זו יש לבצע הערכה קלינית וכן בדיקות הדמיה (לרוב בדיקת CT תלת מימדי).כמו כן, טרם להחלטה על ביצוע הפעולה יש לשלול נוכחות של פתולוגיות שונות בחלל הסינוס המחייבות טיפול והתייחסות טרם לביצוע הרמת הסינוס.הכתבה בחסות פרופ' זיו מזור, רופא שיניים, מומחה לפריודונטיה. פרופ' מזור עוסק בתחום הרמת הסינוס כבר 26 שנה, והוא ממפתחי השיטה הזעיר פולשנית להרמת סינוס באמצעות דחיסת עצם. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' זיו מזור השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, שיקום הפה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כתר מיכאל 14/08/2019 21:13
 • שלום נפל לי הכתר עכשיו שעשיתי לפני כמה שנים ואני נמצא בחו"ל.. מה עושים?

 • + הוסף תגובה
כתר נפל ד"ר אוהד שרון 15/08/2019 01:59
 • מיכאל שלום, בבתי מרקחת רבים ניתן לרכוש סוג של דבק זמני להדבקת כתרים. אם אתה חוזר ארצה בקרוב, לעיתים מספיק למרוח מעט משחת שיניים ולהחזיר את הכתר למקום. ניתן גם למצוא רופא שיניים מקומי. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il/ ☎️ 048244040

 • + הוסף תגובה
הרכבת כתר על שתל מירי 10/08/2019 18:43
 • שלום.עשיתי שתל בשן 21 ורציתי לשאול לגבי הכתר...איזה כתר מומלץ להרכיב בשתל...כתר חרסינה על שתל ממתכת ל.א או כתר ללא מתכת כלל? הרופא החליט שכתר חרסינה ממתכת ל.א יכול להתאים כי לא רואים את קו החניכיים בחיוך.אבל האם זה מתאים באיזור הקידמי? איזה כתרים ללא מתכת קיימים? תודה על התשובה

 • + הוסף תגובה
כתר על שתל באזור הקדמי ד"ר אוהד שרון 10/08/2019 21:05
 • מירי שלום, ישנן מספר אפשרויות לשיקום על גבי שתל באזור הקדמי. אני מדבר עכשיו על שיקום מודבק. יש לנו 2 חלקים: מבנה המוברג לשתל ומעליו מודבק כתר. במידה ומבוצע שיקום מודבק המבנה יכול להיות: 1. מבנה ממתכת (טיטניום, או מתכת בסיס). 2. חרסינה (ליטיום די סיליקאט או זירקוניה) הכתר יכול להיות 1. חרסינה מאוחה למתכת (בסיס או אצילה)* 2. כתר כל חרסינה (שאין בו מתכת): ליטיום די סיליקאט / זירקוניה. *אין טעם לבצע כתר חרסינה מאוחה למתכת על מבנה העשוי חרסינה. אין תשובה אחת נכונה ומה מתאים. זו שאלה של עלות / תועלת. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il/ ☎️ 048244040

 • + הוסף תגובה
טעם רע בפה לאחר עקירת שן 16 לירית 01/08/2019 22:23
 • שלום ד״ר, עברתי עקירת שן 16 לפני כחודשיים בגלל דלקת שהייתה בשן וכי שורש השן התפצל לשלוש. מאז יש לי טעם נוראי בפה, חמוץ ומר ביחד. חזרתי 3 פעמים למרפאה ולא ראו כלום בשן. הייתי אצל רופא א.א.ג שחשד שאולי זה סינוסיטיס וזה נשלל בצילום. חשדו אולי פיסטולה אבל לא מצאו לזה בסיס. עשיתי מלא בדיקות דם, נשיפה, גסטרו והכל תקין. עשיתי שטיפות עם מיי מלח וליסטרין ואין שיפור. מה יש לי??? ממה הטעם הנוראי בפה? אני לא מסוגלת לסבול את זה. ברקע: סוכר מעט גבוה ומטופלת, בת 40 לאחר כריתת רחם ושחלות כך שאולי זה קשור לטרואמת העקירה בשילוב גיל המעבר?

 • + הוסף תגובה
טעם רע בפה לאחר עקירת שן ד"ר אוהד שרון 10/08/2019 20:54
 • לירית שלום, טעם רע בפה יכול להיות לאחר עקירה בשל תופעה שנקראת ״מכתשית יבשה״. בדרך כלל מתחיל 2-3 ימים לאחר עקירה בשל חוסר ביצירת קריש דם באזור. האזור כואב ויכול להימשך מספר שבועות. לא סביר שמה שאת חשה חודשיים לאחר העקירה הוא בגלל העקירה. כדאי לגשת להיבדק על ידי רופא שיניים מומחה לרפואת הפה. בהצלחה, ד״ר אוהד שרון מומחה לשיקום הפה מומחה לשיקום פנים ולסתות המחלקה לשיקום הפה - רמב״ם http://www.ohad-sharon.co.il/ ☎️ 048244040

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!