הנקה או שאיבה? היתרונות – והחסרונות שיעזרו לך להחליט

האם הרכב החלב הניתן בהנקה ובשאיבה זהה, כיצד משפיעה ההנקה על החיבור הרגשי עם הרך הנולד והאם מתן חלב שאוב עשוי לתרום לחלוקת הנטל בין בני הזוג? לרגל שבוע ההנקה הבינלאומי, כל מה שחשוב לדעת על הנקה ועל שאיבה

כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 06/08/2019הנקה או שאיבת חלב אם הן שתי דרכים המשמשות להזנת התינוק שלך. באופן ביולוגי חלב אם מכיל את כל הרכיבים התזונתיים הדרושים לתינוק הקטן, ומומחים שונים אף ממליצים על הזנה באמצעות חלב אם ולא באמצעות תרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל) בחודשים הראשונים לחיים. עם זאת, בחירת התזונה המתאימה וצורת ההאכלה משתנה מתינוק לתינוק. נשים רבות אינן בוחרות בהנקה בלבד, אלא משלבות אותה גם עם שאיבה. היתרונות בחלב אם שאוב אמנם דומים לאלה שבחלב אם הניתן בהנקה, אך הם אינם זהים. לכבוד שבוע ההנקה הבינלאומי, אספנו את היתרונות והחסרונות בהנקה ובשאיבה שיסייעו לך לבצע את הבחירה המתאימה ביותר עבורך.

מהם היתרונות בהנקה?

הנקה טומנת בחובה יתרונות רבים שעשויים, על פי מחקרים שונים, למתן את הסיכון להתפתחות בעיות בריאותיות שונות בטווח הארוך, הן אצל האם המניקה והן אצל התינוק. 

מעבר לכך הזנת התינוק בהנקה כוללת גם מספר יתרונות נוספים:

1. מזון "מותאם אישית" לתינוק
חלב אם מהווה מזון מותאם אישית לתינוק, זאת בשל המשוב הפיזי הניתן מגוף התינוק בזמן ההנקה: כאשר התינוק אוכל ישירות משד האם הרוק המופרש מפיו בא במגע עם החלב. אינטראקציה זו שולחת מסרים למוחה של האישה בכל הנוגע לצרכי התינוק. על פי מחקר שבוצע בשנת 2013, אינטראקציה זו בין האישה המניקה לבין התינוק, מבטיחה כי האחרון יקבל את כל הרכיבים התזונתיים להם הוא זקוק, כולל נוגדנים שעשויים להגן על גופו מפני זיהומים. מרכיבי חלב האם משתנים בהתאם לגיל התינוק, לזמן ביום בו מתבצעת ההאכלה והרכב החלב אף עשוי להשתנות במהלך ההאכלה עצמה. 


2. פידבק מידי 
ייצור החלב בגוף האם פועל על פי עקרון של היצע וביקוש. באמצעות המשוב הטבעי שנוצר ניתן לוודא כי התינוק מקבל כמות מספקת של חלב הנדרשת להתפתחות תקינה, ובמקביל למנוע מצב של האכלת יתר. האכלת התינוק באמצעות הנקה בזמנים בו הוא רעב, בהשוואה לשאיבה והאכלה בשעות קבועות, עשויה לעודד את המשך אספקת החלב ולתמוך בקשר האכלה בריא בין האם לתינוק. 


3. יוצרת חיבור רגשי בין האם לתינוק
הנקה מחייבת מגע קרוב בין האם לתינוק, אשר עשוי לתמוך בהתהוות הקשר בין השניים. בנוסף, הנקה יכולה לתרום גם להרגעת התינוק: מחקר שבוצע בשנת 2016  מצא כי הנקת התינוק על לגיל שנה מספקת הקלה בכאב של הפעוט לאחר קבלת חיסון. 


מספר מחקרים הראו כי לתינוקות בני יומם יש צורך פיזיולוגי עז במגע עם הוריהם. סקירה שבוצעה בשנת 2014 לדוגמה, הראתה כי מגע פיזי בין התינוק לאם מיד לאחר הלידה עשוי למתן את הסיכון להתפתחות היפותרמיה אצל התינוק ואף לסייע בהרגעתו. על כן, נשים רבות נוהגות להניק את הרך הנולד מיד לאחר הלידה. 
מהם החסרונות?

1. קושי בביסוס לוח זמנים להאכלה 
בזמן ההנקה אין שליטה על כמות החלב שהתינוק יונק, ולכן פעולת ההאכלה מתבצעת בכל פעם שהוא רעב ולא בזמנים קבועים. הזנה באמצעות הנקה בלבד עלולה להקשות על ביסוס של לוח זמנים קבוע להאכלה. 


2. כאבים פיזיים של האם בשל פעולת ההנקה
נשים רבות סובלות מפטמות כואבות, סדוקות ואף מזיהומים מקומיים בזמן תקופת ההנקה. למרות שמדובר בתופעות שעלולות להתפתח גם לאחר שאיבה, התפיסה הלקויה של התינוק את הפטמה והיניקה האינטנסיבית עלולה להוביל להופעתן בצורה חמורה יותר. 


3. חלוקת הנטל בין בני הזוג לאחר הלידה אינה שוויונית
כאשר התינוק הקטן מוזן באמצעות הנקה בלבד, האחריות על האכלתו נופלת על האם. כתוצאה מכך, נוצר מאזן לא שוויוני בין שני בני הזוג שעלול להקשות על האישה שזה עתה ילדה ולהשאיר לה מעט מאוד זמן פנוי כדי להתאושש מהלידה עצמה. 


מהם היתרונות במתן חלב אם שאוב?
למרות שתינוקות הניזונים באמצעות חלב שאוב לא מקבלים את היתרונות הנעוצים במשוב המידי הנובע מעצם ההנקה, החלב השאוב מספק לתינוק הקטן מזון עשיר ברכיבים תזונתיים ונוגדנים להם הוא זקוק. הנה כמה יתרונות נוספים בשאיבה: 


1.  זמני האכלה קבועים
מתן חלב שאוב מאפשר שליטה בזמני ההאכלה. בנוסף, באמצעות מתן חלב שאוב ניתן לשלוט בכמות אותה התינוק אוכל וכך לוודא כי הוא מקבל מספיק מזון ולמנוע מצבים של האכלת יתר. 


2. אפשרות לחלוק בנטל
האכלה באמצעות חלב שאוב מאפשרת לבני הזוג להתחלק באחריות ולקדם איזון חיובי בין המשימות המוטלות על השניים. בנוסף, האכלה באמצעות שאיבה מאפשרת לאם מנוחה וכך עשויה לתרום להתאוששותה לאחר הלידה ולחזרה מהירה יותר לשגרה.


3. עשויה לתרום להגברת אספקת החלב
שאיבת חלב עשויה לתרום להגברת כמות החלב המיוצרת. נשים מסוימות אף בוחרות לשאוב לאחר כל הנקה, כדי להגביר את אספקת החלב. 


4. תורמת להקלה על מלאות יתר
לאחר הלידה, הגוף צריך ללמוד מהי כמות החלב אותה הוא צריך לייצר כדי להזין את התינוק. מדובר בתהליך הדרגתי ועל כן לעיתים כמות החלב המיוצר גדולה מדי, דבר שעלול להוביל לתחושת אי נוחות ומלאות בשדיים. כדי להקל על התחושה הלא נעימה, ניתן לשאוב כמויות קטנות של החלב.מהם החסרונות?

1. פחות יתרונות למערכת החיסונית
בהשוואה להנקה, שאיבה אינה מובילה ליצירת משוב פיזיולוגי מידי בין התינוק לבין החלב. כתוצאה מכך, הרכב החלב אינו מותאם לצורכי התינוק בכל רגע נתון והוא מכיל בתוכו פחות רכיבים שעשויים לתרום לחיזוק המערכת החיסונית של התינוק. 


2. אתגר באחסון החלב השאוב
הקפאת החלב השאוב משנה את הרכב החלב והופכת אותו לפחות בריא מאשר חלב שנשאב וניתן לתינוק באותו הרגע. בנוסף, גם כאשר מקפיאים את החלב השאוב קיים פרק זמן מוגדר בו ניתן להשתמש בו להזנת התינוק. מציאת הדרך המתאימה לאחסון בקבוקי החלב השאוב, כמו גם מעקב אחר סדר השימוש בהם יכולה להיות משימה מאתגרת ולהקשות על פעולת ההאכלה. 


אז מה עדיף – שאיבה או הנקה?
התשובה אינה חד משמעית: שתי צורות ההאכלה מספקות לתינוק יתרונות בריאותיים הטמונים בחלב אם, אך הן דורשות היערכות ומחויבות מצד ההורים.  על כל אישה להבין מהי צורת האכלה המתאימה ביותר עבורה ונשים רבות אף בוחרות לשלב בין שתי צורות ההאכלה. כאשר מתכננים את אסטרטגיית ההאכלה של התינוק חשוב לשקול את כלל הגורמים, בהם כמות החלב המיוצרת, יכולת התינוק לינוק, מעגל התמיכה החיצוני ועוד. פורומים, לידה טבעית או ניתוח קיסרי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מחקר בנושא פחד מלידה מעיין 23/07/2019 11:07
 • מפחדת ללדת? את לא לבד! 💗 במסגרת מחקר באיכילוב, אנו בודקות את יעילותה של התערבות קצרה על הפחתת הפחד מלידה ושיפור חווית הלידה. אם את בטרימסטר השלישי ומפחדת ללדת את זכאית לעזרה ללא תשלום במסגרת המחקר. לפרטים נוספים ניתן לפנות אל מעיין בטלפון 03-6973685 או במייל maayanmo@tlvmc.gov.il ואחזור אלייך בהקדם 💌!

 • + הוסף תגובה
שלייה אחורית נמוכה שולית.ניתוח?! ליטל 19/07/2013 12:27
 • שלום ד"ר, כבר שבוע שאני בקושי מצליחה להירדם אני בוכה המון בגלל שרופא מומחה לסיבוכי הריון אמר לי שהשילייה שלי אחורית נמוכה שולית ומגיעה לפה הפנימי 9 מ"מ. הוא אמר שישנה אפשרות להתחיל לידה רגילה ואם חלילה יהיה במהלך הלידה דימום אז ישלחו אותי לניתוח חירום. מה לכשות? האם יש סיכוי שזה יסתיים בלידה רגילה.אני לא רוצה ניתוח ומצד שני אני לא רוצה שיקרה משהו לי או לתינוק. אני חייבת לציין שאני בשבוע 36 להריון מה שמלחיץ אותי עוד יותר שאני קרובה ללידה ואני לא יודעת מה לעשות? ניתוח קיסרי אלקטיבי או לחכות ללידה רגילה ולקוות שייגמר בטוב ולא בניתוח. אודה לתשובתך. אני ממש ממש היסטרית ולחוצה!!! ליטל.

 • + הוסף תגובה
עוד פרטים קטנים ששכחתי לציין... ליטל 19/07/2013 12:32
 • אני בת 30 בעבר 2 לידות במועד. לידות נרתיקיות רגילות. זה הריון שלישי...

 • + הוסף תגובה
תשובה משלימה דר' בני חן 19/07/2013 12:51
 • לידות בעבר,רק יקלו על תהליך הלידה כעת. שוב בברכת הצלחה דר' בני חן

 • + הוסף תגובה
תשובה לליטל דר' בני חן 19/07/2013 12:45
 • שלום ליטל. ממה שכתבת הבנתי שהשליה נמוכה ונמצאת 9 ממ' (כמעט 1 סמ') מפתח הצואר) במקרים כאלו יש לך סיכוי מצוין ללידה רגילה. אני מציע לבצע אולטרסאונד אחרון בשבוע 38-39 ולודא שאין סימני היפרדות של השליה ואם אין, אז אני ממליץ על נסיון לידה רגילה מכיון שהסיכויים גבוהים. בברכת הצלחה.

 • + הוסף תגובה
מה הסיכויים שייווצר מצב חירום בלידה? ליטל 21/07/2013 08:53
 • גם רופא מומחה לסיבוכי הריון אמר לי את זה והוסיף שאם במידה יהיה דימום מאסיבי בלידה זה מעיד על מצוקה עוברית כי השילייה התנתקה מהרחם ואז יהיה צורך בניתוח חירום. אני לא רוצה ניתוח מעדיפה לידה נרתיקית למרות כל הכאבים...מה הסיכויים שיעשו לי ניתוח בסופו של דבר? סליחה שאני מטרידה אותך אבל אני מאוד רוצה לידה רגילה אני כל היום לחוצה בוכה...מקווה שתבין אותי

 • + הוסף תגובה
מה הסיכויים שייווצר מצב חירום בלידה? ליטל 21/07/2013 08:54
 • גם רופא מומחה לסיבוכי הריון אמר לי את זה והוסיף שאם במידה יהיה דימום מאסיבי בלידה זה מעיד על מצוקה עוברית כי השילייה התנתקה מהרחם ואז יהיה צורך בניתוח חירום. אני לא רוצה ניתוח מעדיפה לידה נרתיקית למרות כל הכאבים...מה הסיכויים שיעשו לי ניתוח בסופו של דבר? סליחה שאני מטרידה אותך אבל אני מאוד רוצה לידה רגילה אני כל היום לחוצה בוכה...מקווה שתבין אותי

 • + הוסף תגובה
היי ליטל שירי 17/07/2019 15:55
 • היי ליטל אפשר לשאול איך בסוף ילדת? רגיל או קיסרי? ואיזה בי"ח? כי אני גם עם שלייה נמוכה 10 מ"מ מהפתח ולא יודעת מה לעשות

 • + הוסף תגובה
שלייה נמוכה שירי 17/07/2019 15:51
 • היי אני בשבוע 35 לפני שבועיים עשיתי הערכת משקל ואמרו לי שהשלייה רחוקה מהפתח 11 מ"מ ויכולה ללדת רגיל היום שהייתי בהערכת משקל אמרו לי שלא. אני ממש לא רוצה קיסרי האם אני יכולה ללכת ללדת רגיל ?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!