פזילה - כיצד היא משפיעה על החיים

פזילה - כיצד היא משפיעה על החיים

כתבה פרסומית כתבת חסות

תאריך עדכון: 15/08/2019

זוכרים איך בצו הראשון לפני גיוס עברנו בדיקות עיניים ואז התברר לחלקנו שאנו סובלים מעיוורון צבעים? 18 שנה כמעט חיינו בלי לדעת שהכחול שראינו הוא לא באמת כחול והאפור לא באמת אפור. זה לא נבע מכך שעיוורון צבעים לא השפיע עלינו, אלא שלא שההשפעה שלו היתה מאוד קטנה. כאשר אנו מדברים על פזילה, אזי ההשפעה על אנשים שסובלים ממנה היא רבה יותר.
פזילה היא כמובן שונה באופן מהותי מעיוורון צבעים. קל יותר להבחין בה והשפעתה רבה יותר. מה עוד שלהבדיל מעיוורון צבעים, פזילה משפיעה על שני המינים ומגיל ינקות. על כן, גם הטיפול בפזילה צריך להיות בהתאם.

ישנם מספר סוגי פזילות. פזילה קבועה (טרופיה), פזילה לא קבועה אשר מופיעה רק לעיתים, פזילה סמויה (פוריה) כזו שמופיעה רק במצבים בהם נמנעת הראייה הדו עינית ורק אם העין מכוסה ניתן להרגיש בה. זוהי הפזילה השכיחה ביותר. לעיתים קרובות הפזילה תופיע בילדות, תיעלם ותחזור בגיל מבוגר יותר. גם פזילה שמטופלת במשקפיים חוזרת לעיתים אחרי זמן מה, בגלל שהמשקפיים אינן מהוות עוד מענה לפזילה. לכן ישנה נטייה של רופאי עיניים להציע ניתוחי פזילה כדי להתגבר על הבעיה. מאחר והפזילה נובעת מבעיה בשריר העין, אזי שבניתוחים אלו מנתקים את השריר ממקומו. אז מבצעים בו חיזוק או החלשה לפי הצורך. אופציות אחרות לטיפול בבעיה הן תרגילי ראייה או הרכבת משקפיים.

כיצד הפזילה משפיעה על אנשים שסובלים ממנה? במהלך השנים בוצעו מחקרים רבים בתחום. מחקרים אלו הראו שפזילה מפריעה לסובלים ממנה במגוון תחומים בחיים. למשל, הם מתקשים למצוא בן או בת זוג, או ליצור מערכות חברתיות עם אנשים אחרים, יש להם קושי רב ביצירת קשר עין עם אנשים שהיו בסביבתם מבחינה פיזית, הדימוי העצמי שלהם נמוך מאוד, קושי למצוא עבודה (בעיקר בקרב נשים), מתקשים לנהוג ובעיקר סובלים מדעה קדומה שלילית בקרב החברה. יש לומר עם זאת שברגע שהם עברו ניתוחי תיקון פזילה מצבם השתנה לטובה, הן מבחינת החברה והן מבחינה אישית.

פזילה מתחילה כבר בגיל צעיר, זאת בגלל שהתפתחות מערכת הראייה היא עד גיל תשע. לכן היא גם משפיעה כבר בשלב מוקדם מאוד, למשל בבית הספר. אז סובלים הילדים שיש להם פזילה מקושי לקרוא, חוסר סבלנות, כאבי ראש, התאמצות יתר בעת הראייה, חוסר יכולת לצייר ציורים גיאומטריים. כמו כן, הם נוטים להפעיל יותר את הידיים כדי לחפות על חוסר היכולת שלהם לראות בצורה טובה. כמובן שאותם ילדים סובלים גם מלעג מצד ילדים שמבחינים שהם פוזלים, מה שגורם להם לנזק חברתי שיכול להימשך שנים רבות.

בסיכומו של דבר, פזילה משפיעה בצורה מהותית על החיים כבר מגיל צעיר. על כן יש לטפל בה בשלב מוקדם על מנת להתגבר על הבעיה.


פורומים, סרטן העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הבזקים שמואל 21/08/2019 10:59
 • לאחרונה אני חווה הבזקים של אור ביום וגם בלילה. האם זה יכול להעיד על סרטן בעין? לא מרגיש בתופעות אחרות

 • + הוסף תגובה
הבזקים דר' אהוד רייך 21/08/2019 13:46
 • הבזקים הם תופעה שכיחה. ברוב המקרים אינם מעידים על גידול חלילה, אך מחייבים בדיקה בהקדם. במידה וידוע על נקודת חן קודמת בעין בהחלט יש להבדק בהקדם האפשרי. בכל מקרה הבזקים חדשים מחייבים בדיקה עם הרחבת אישונים אצל רפא עיניים מומחה בתחום.

 • + הוסף תגובה
אולטרה סאונד של גלגל העין יוסי 14/07/2019 17:47
 • רופאת העיניים הבחינה בנקודת חן סמוך לדיסקה מימין CHOROIDAL NEVUS OD התשובה מבדיקת האולטרה סאונד: דמית(כורואיד): לא הודגמה לזיה כוריאידילית מורמת. הלזיה לא באה לידי ביטוי אקוסטי. קרוב לודאי בגובה של פחות מ 400 מיקרון. רןפאת העיניים המליצה לפנות אליך לאחר שאבצע את בדיקת האולטרה סאונד. האם יש צורך בבדיקות נוספות, או לקבוע תור אצלך במרפאה ? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
נבוס דר' אהוד רייך 15/07/2019 17:26
 • רצוי לבצע צילום צבע וכן בדיקת oct על הנגע. אם כי לא תמיד ניתן לבצע תלוי במיקום הנגע. לא הייתי מעכב את הבדיקה בשביל הצילומים.

 • + הוסף תגובה
תודה יוסי 15/07/2019 17:32
הבזקי אור בעין דנה 21/06/2019 23:35
 • שלום רב לפני יומיים היו לי בבוקר ובערב הבזקי עור בעין , כשהסתכלתי במראה ראיתי את האישון שלי בצד ימין קטן וגדל במשך שתי דקות וכך גם בערב ,האם יש סיבה לדאגה? אני בת 20 ובריאה בדרך כלל קראתי שזה יכול להיות מלנומה בעין.. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
שינןיי גודל האישון דר' אהוד רייך 23/06/2019 13:53
 • אמנם הבזקים יכולים להיות סימן מקדים, שינויי גודל באישון פחות מתאימים. יחד עם זאת התלונות שלך מחייבות בדיקה בהקדם.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!