ניתוח קטרקט: מהן השיטות שעשויות למזער את הסיכונים הכרוכים בניתוח?

למרות שניתוח קטרקט הוא אחד מההליכים הכירורגים השכיחים ביותר, הוא אינו חף מסיכונים. הטכניקות החדשניות לביצוע הניתוח, אשר מסייעות בעיקר בפתיחת הפתח בקרום העדשה, עשויות למתן את הסיכונים הכרוכים בשלב זה של הפעולה הכירורגית: כל המידע בכתבה

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:


תאריך עדכון: 12/08/2019


קטרקט (ירוד) הוא מצב שכיח, בעיקר בקרב מבוגרים, שבמהלכו מתפתחת עכירות בעדשת העין. במצב תקין, עדשת העין שקופה ובשל כך האובייקט נראה באופן חד וברור. העכירות המופיעה בעדשה עקב מחלת הקטרקט גורמת להפרעה בראייה שהולכת ומחמירה ככל שהעכירות משמעותית יותר. טיפול היחיד בקטרקט הוא ניתוח לשם החלפת העדשה העכורה בעדשה מלאכותית. ניתוח קטרקט מהווה את אחד הניתוחים הנפוצים ביותר בישראל, כאשר בכל שנה מתבצעים במדינה למעלה מ-60,000 ניתוחי ירוד במגוון טכניקות. ללא כל תלות בשיטת הניתוח, הפעולה הכירורגית זהה בבסיסה וכוללת פירוק של העדשה העכורה לחלקיקים זעירים בתוך נוזל (אמולסיה), שאיבת הנוזל והחלקיקים מהעין והשתלת עדשה מלאכותית.


מהי שיטת הניתוח המסורתית לטיפול בקטרקט?

הניתוח המסורתי מתבצע בהרדמה מקומית ובמהלכו מחליף הרופא המנתח את העדשה העכורה הטבעית בעדשה מלאכותית שקופה. כדי להוציא את העדשה הטבעית ולהשתיל את זו המלאכותית, יש צורך ביצירת פתח בקרום אשר מקיף את העדשה. בשיטה המסורתית, יצירת הפתח מתבצעת על ידי הרופא המנתח באופן ידני בעזרת מחט או באמצעות קילוף בפינצטה מיוחדת. 


מהם האתגרים בניתוח המסורתי?

לשם הצלחת הניתוח ומניעת סיבוכים, רצוי שהפתח יתבצע במרכז הקרום ויהיה עגול. אם הוא אינו מבוצע בצורה נכונה, הקרום כולו עלול להיקרע - סיבוך שיכול להוביל להשתלה מורכבת יותר ולעיתים אף בלתי אפשרית. הטכניקה הידנית מקשה על הדיוק במיקום הפתח ובשמירה על הצורה העגולה. 

מהן השיטות החדשות לביצוע ניתוח קטרקט?

הטכניקות החדשות לביצוע הניתוח מסייעות בעיקר בשלב יצירת הפתח בקרום ועל כן עשויות למנוע את הסיבוכים שתוארו לעיל:

קילוף בעזרת מכשיר לייזר

באמצעות מכשיר הלייזר, יוצר הרופא המנתח נקבים זעירים סמוכים אחד לשני, אשר יוצרים מעין צורה של טבעת על גבי הקרום. לאחר מכן, שולף הרופא המנתח את העיגול הפנימי של הטבעת. שיטה זו תורמת ליצירת מעגל במיקום ובקוטר מדויק, וכך עשויה למנוע קרע מוחלט של הקרום והשתלה מורכבת יותר. 

קילוף הקרום באמצעות מכשיר זפטו

מכשיר הזפטו הוא מעין ידית חד פעמית המורכבת משרוול סיליקון ובתוכו טבעת מתכת. השרוול המחובר למכשיר וואקום. באמצעות הוואקום מצמיד הרופא המנתח את שרוול הסיליקון והטבעת המתכתית אל הפנים הקדמיות של קרום העדשה. לאחר שהטבעת צמודה לקרום, מועבר זרם חשמלי במשך ארבע מאיות השנייה, אשר גורם לחיתוך של עיגול מושלם בחלקו הקדמי של הקרום. 

כך למעשה נוצר פתח בקוטר קבוע ובצורה עגולה מושלמת במרכז הקרום דרכו ניתן להוציא את העדשה העכורה ולהשתיל את העדשה המלאכותית. 

מהם היתרונות בביצוע הניתוח באמצעות מכשיר הזפטו?

כאמור, מכשיר הזפטו מאפשר חיתוך מדויק של הקרום הקדמי וכתוצאה מכך המנתח יכול להמשיך בשאר שלבי הניתוח באופן בטוח יותר ולהשתיל את העדשה בתוך הנרתיק שנוצר בביטחון, תוך מזעור הסיבוכים האפשריים. 

מהם החסרונות?

השימוש בטכניקה ובמכשיר כרוך בעלויות גבוהות יחסית, אך מרבית חברות הביטוח מאשרות ומשלמות עבור השימוש בו.

כיצד נבחרת שיטת הניתוח?

הבחירה בשיטת הניתוח תלויה בשיקול דעתו של הרופא המנתח ובהתייחס לנתונים נוספים שנאספו בבדיקות המקדימות. כיום, ניתוח קטרקט המתבצע תוך שימוש במכשיר זפטו קיים רק במרכז מעין, מרכז לניתוחי עיניים הנמצא בצפון הארץ. הכתבה בחסות ד"ר מודי נפתלי, מנהל רפואי של "מעין" - המרכז המתקדם לניתוחי עיניים בצפון. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר מודי נפתלי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, קטרקט וקטרקט בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קטרקט משני יובל 10/08/2019 09:41
  • אני בן 67, סוכרתי כ-35 שנה. לפני 21 שנה עברתי ניתוח קטרקט בשתי העיניים. באחרונה רואה רצת מטושטש, בעיקר בצדדים. הרופאה הציעה טיפול בלייזר. אני חושש מפגיעה בעין? מה השיקולים בעד ונגד? תודה

  • + הוסף תגובה
ניתוח לייזר חוזר אפי 18/07/2019 09:10
  • ד"ר לוינגר שלום רב, אני בן 36 ועשיתי ניתוח לייזר לפני 15 שנים , היה לי מס' סביב -2 , לאחרונה אני לא רואה טוב מרחוק ואני מעוניין לעשות ניתוח לייזר חוזר שהומלץ לי לאחר בדיקה במכון "עיניים" בירושלים לפני כחצי שנה ועוד כחודש אני אמור לבצע בדיקה נוספת (כיום יש לי -1.75) הרופא (ד"ר דוייב) המליץ לי לבצע ניתוח מסוג monovision - שיעזור לי לראיה מקרוב במידה ואצטרך בהמשך. אשמח לדעת האם ניתוח זה עדיף ? האם אין בעיה עם זה שעין אחת היא רחוק ועין אחת היא לקרוב ? תודה!

  • + הוסף תגובה
חוזר ד"ר אליה לוינגר 18/07/2019 10:49
  • שלום רב, מאחר ואתה מתקרב לגיל 40 תיקון שתי העיניים לרחוק עלול לגרום לכך שתזדקק בהמשך למשקפיים לקרוב. על ידי תיקון עין אחת בלבד לרחוק ניתן היה לדחות את השימוש במשקפיים לקרוב.

  • + הוסף תגובה
לחיצה על העין למספר שניות אלישע 16/07/2019 07:40
  • שלום, הייתי אצל רופא שיניים ובמהלך הטיפול, הוא בטעות לחץ עם אחת האצבעות על צד העין, ממש הרגשתי שהעין "נדחפת" לכיוון האמצע/האף, ניסיתי לסמן לו, הוא הבין בסופו של דבר אחרי מספר שניות והזיז אותה, האם יכול להיגרם איזשהו נזק לעין? אני לא מרגיש תופעות כלשהן. תודה רבה

  • + הוסף תגובה
לחץ ד"ר אליה לוינגר 16/07/2019 13:44

הצטרפו לאינדקס הרופאים!