טשטוש ראייה: מה גורם לו ומתי חשוב לפנות לרופא?

טשטוש ראיה מהווה את אחת מהתלונות השכיחות ביותר ברפואת העיניים. למרות שמקורם של רוב המקרים הוא בתהליך הדרגתי והטיפול בהם פשוט, לעיתים מדובר במצב חירום שמצריך פנייה מידית לרופא. אספנו עבורכם את הסיבות הנפוצות לטשטוש ראייה, הטיפולים שיעזרו וגם את הדגלים האדומים שאסור לפספס
כתבה פרסומית כתבת חסותכתבה ממומנת 


חדות הראייה היא ככל הנראה הגורם המשפיע ביותר על איכות הראייה. כאשר היא נפגעת, בין אם באופן פתאומי או בצורה הדרגתית, פעולות פשוטות, כמו קריאה, הבחנה בשילוט בכבישים ואף זיהוי של פנים ממרחק, עלולות להפוך בלתי אפשריות. למרות שחלק משמעותי ממקרי טשטוש הראייה ניתנים לתיקון באמצעות ניתוחים להסרת משקפיים, מקרים אחרים, שמופיעים לרוב בפתאומיות, מעידים על בעיה משמעותית יותר ודורשים התערבות רפואית דחופה. אספנו עבורכם, בשיתוף עם ד"ר לוינגר, המנהל הרפואי של רשת המרכזים הרפואיים 'עיניים', מנתח רפרקציה, קטרקט וקרנית, את הסיבות הנפוצות לטשטוש ראייה והמצבים שבעקבותיהם חשוב לפנות לרופא.


הגורם הנפוץ ביותר לטשטוש ראייה: טעויות רפרקטיביות
מרבית המקרים של  ירידה בחדות הראייה נובעים מטעויות בשבירת האור בעין שגורמות לקרני האור להתמקד במקום לא מיטבי על גבי הרשתית שלנו. הרשתית היא החלק בעין שאחראי על העברת קרני האור למידע חזותי, כך שהגעה של קרני אור לא ממוקדות אליה תיצור במוח תמונה מטושטשת. טעויות אלה בנפילת קרני האור על הרשתית נקראות טעויות 'רפרקטיביות'  או ליקוי בחדות ראייה והן כוללות קוצר ראייה, רוחק ראייה וצילינדר- את כולם נסקור כאן בקצרה. לרוב, ניתן לטפל בטשטוש ראייה על ידי התאמת משקפיים, עדשות מגע, או בעזרת  ניתוח לייזר להסרת משקפיים המחזיר את חדות הראייה כבר ביום הניתוח עם תופעות לוואי מועטות. 


קוצר ראייה- מיופיה
קוצר ראייה  (מיופיה - Myopia), עלול להתפתח בעין אחת או בשתי העיניים והוא מהווה את הטעות הרפרקטורית הנפוצה ביותר. במצבים של מיופיה, עצמים רחוקים נראים מטושטשים ועצמים קרובים נראים חדים יותר. למרות שטשטוש ראייה הוא הסימן העיקרי המעיד על קוצר ראייה, עלולים להופיע גם תסמינים נוספים שיעידו על הבעיה, כמו מאמץ בראייה, כיווץ עפעפיים ואף כאבי ראש.


הטיפול בקוצר ראייה כולל שימוש במשקפיים או בעדשות במגע. הטיפול הכירורגי מתבצע באמצעות ניתוח להסרת משקפיים, אשר מתקן את בעיית טשטוש הראייה ועשוי לשפר את חדות הראייה מיד לאחר ביצוע הפעולה. "חשוב לציין שניתוח להסרת משקפיים אינו מתאים לכולם" מציין ד"ר לוינגר ומוסיף: "כדי לבחון את מידת ההתאמה לניתוח, יש לפנות לרופא עיניים שיבצע הערכה מקיפה של הבעיה ויבחן את מידת ההתאמה של המטופל לטיפול. ברשת המרכזים הרפואיים  'עיניים' מתבצעת בדיקת התאמה קפדנית ,לרוב ללא עלות. כ-70% מהנבדקים במרכזים נמצאים מתאימים לביצוע הניתוח. בחירת המטופלים היא צעד נוסף שבאמצעותו שואפים להבטיח את בטיחותם ויעילותם של מרבית ניתוחי הלייזר, אותם כבר ביצעו בהצלחה עשרות מיליונים ברחבי העולם".

רוחק ראייה- היפראופיה
רוחק ראייה (היפראופיה- (Hyperopia הוא מצב הפוך מקוצר ראייה: במקרים של היפראופיה עצמים רחוקים נראים היטב וברור ומנגד עצמים קרובים נראים מטושטשים. 

גם במקרים של רוחק ראייה, ניתוח לייזר עשוי לסייע בהשבת חדות הראייה כבר ביום הניתוח וכך למנוע את הצורך בהרכבת משקפיים או בשימוש בעדשות מגע. 


אישה שמרכיבה משקפיים סובלת מהיפראופיה, רוחק ראיה, המקשה עליה לראות את הכתוב על צג המחשב


אסטיגמציה וצילנדר
צילינדר, או בשמו הרפואי אסטיגמציה (Astigmatism), הוא מצב שבו קרני האור נופלות על רשתית העין במספר מוקדים, וכתוצאה מכך מתקבלת ראייה מטושטשת בכל טווחי הראייה – גם מקרוב וגם מרחוק. הגורם לצילינדר הוא עיוות בצורת הקרנית אשר מספקת את מרבית 'כוח השבירה' של העין. 


בדומה לטיפול ברוחק ראייה ובקוצר ראייה, גם באסטיגמציה ניתן לטפל באמצעות ניתוח לייזר להסרת משקפיים. מדי שנה מתבצעים בישראל עשרות אלפי ניתוחים מסוג זה.


עין של אישה במהלך ניתוח לייזר להסרת משקפיים וטיפול בקוצר ראיה וצילינדרבן 40 וסובל מטשטוש ראייה? פרסביופיה יכולה להיות הסיבה לכך
פרסביופיה היא מצב נורמלי המתרחש לרוב במבוגרים בני 40 ומעלה ומתבטא בעיקר בטשטוש ראייה לטווח קרוב, כמו לדוגמה בקריאת עיתון , בהתבוננות במכשיר הטלפון הנייד, או בשעון. פרסביופיה מתפתחת בשל ירידה בגמישות עדשת העין בגילאים מבוגרים. 


הטיפולים השמרניים בבעיה כוללים שימוש בעדשות מגע או הרכבת משקפיים מולטי פוקליים. בנוסף, סוגים מסוימים של ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר עשויים להועיל בפתרון הבעיה.

מחלות עיניים כרוניות 
בנוסף למצבים רפרקטורים, בהם ניתן לטפל באמצעות ניתוח להסרת משקפיים, גם מחלות עיניים כרוניות עלולות לגרום לטשטוש ראייה. מחלות אלה נפוצות בעיקר בגילאים מבוגרים וכוללות, נזק עיני המתפתח בשל מחלת הסוכרת, גלאוקומה, ניוון רשתית בגיל המבוגר (ADM) ועוד. לכל אחת ממחלות אלה סיבות שונות וטיפול שונה. 


במקרים רבים, הסימן הראשון אשר מעיד על מחלות אלו הוא טשטוש ראייה. עם זאת, מטופלים רבים עלולים לשייך את התופעה לגיל המבוגר ובשל כך המחלה עלולה שלא להיות מאובחנת ומטופלת. על כן, למבוגרים מעל לגיל 40 מומלץ לבצע בדיקה שנתית אצל רופא עיניים כדי לשלול את התפתחותן של מחלות אלו, או לאפשר טיפול מוקדם בהן במידת הצורך. חשוב לציין כי אבחון מוקדם וטיפול מתאים במחלות העיניים הכרוניות עשוי למנוע החמרה. 

באילו מצבים יהיה צורך בפנייה מידית לרופא?
הבעיות שסקרנו עד כה מתפתחות לאורך זמן. אך מה קורה כשחלה ירידה פתאומית בחדות הראייה? מצב זה עלול להעיד על בעיה עינית חמורה יותר, כמו הפרדות רשתית, הרפס של העין, דלקת של עצב הראייה (Optic neuritis), עליית לחץ תוך עיני פתאומית, או מצב זיהומי חריף בקרנית עקב שימוש ממושך בעדשות מגע. 


בנוסף לבעיות עיניות חריפות אלה, גם מצבי חירום נוירולוגיים (שמערבים את המוח או את עצב הראייה) יכולים לגרום לטשטוש ראייה כתסמין ראשון לאירוע נוירולוגי.

"על אף שקיימות סיבות נוספות  שאינם בגדר מקרה חירום לטשטוש ראייה, כמו התקף מיגרנה למשל, מומלץ לפנות לייעוץ רפואי בכל מקרה של טשטוש ראייה פתאומי" מסכם ד"ר לוינגר.הכתבה בשיתוף עם ד"ר שמואל לוינגר, המנהל הרפואי של רשת המרכזים הרפואיים 'עיניים', מנתח רפרקציה, קטרקט וקרנית. 

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם עיניים - המרכז הרפואי ד"ר לוינגר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים הסרת משקפיים בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חודש לאחר ניתוח LASEK אביב 10/09/2020 15:03
  • שלום, עברתי ניתוח לפני חודש, ראיתי ממש ממש ממש טוב לקרוב ברמה שגם אם הייתי קורא עיתון ומקרב אותו לעיין הייתי רואה ממש טוב. אבל ראיה לרחוק זה היה פשוט כאילו יש לי שקית על הראש, המספר שלי היה ימין 4.75 ו שמאל 4.25 ____ עשיתי את הניתוח, שבועיים אחרי היה לי שני תמונות ברזולוציות שונות לחלוטין בשני העניים עין ימין ראה תמונה רחוקה יותר ושמאל רואה הכל קרוב וזה גרם לי ללחצים בעניים, שמו לי עדשה בעין ימין עם מספר ולאחר שבועיים הורידו וזה קצת התאזן. בכל אופן, הייתי בבדיקה לאחר חודש ואני עדיין רואה גרוע. ימין +4, ובשמאל +2.75 ___ הרופאה לא כ"כ מספקת לי תשובות ואני מאוד חושש ומפחד שזה יישאר בצורה הזו? האם זה תקין? זה מצב שחולף עד שהעין תחלים עד 6 חודשים?

  • + הוסף תגובה
לייזר לביפוקל אהרן 08/09/2020 21:19
  • האם ניתן לעשות ניתוח להסרת משקפיחם למי שיש ביפוקל?

  • + הוסף תגובה
האם לחכות לניתוח משה 06/09/2020 21:47
  • שלום רציתי לדעת אני בן 27 והתחלתי לשים משקפיים לפני 4 שנים ובבדיקה האחרונה שעשיתי לפני חודש המספר שלי עלה בחצי מספר בכל עין מדובר כמובן במספרים נמוכים רציתי לשאול האם מומלץ לחכות עוד כמה שנים לראות שזה יתייצב או שאפשר לעשות ניתוח כבר עכשיו

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!