//

ההורמון הגברי שמשפר את חיי המין של נשים

ממחקר חדש עולה כי לטסטוסטרון עשויה להיות השפעה חיובית על התפקוד המיני ואיכות החיים בקרב נשים אחרי גיל המעבר. הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 12/05/2020מחקר חדש של אוניברסיטת מונש, אוסטרליה, אשר פורסם בכתב העת The Lancet Diabetes & Endocrinology, סקר 36 ניסויים מדעיים הכוללים 8,480 משתתפים בסך הכל, אשר בחנו את הטיפול בטסטוסטרון ונמשכו 12 שבועות לפחות. המסקנה שעולה מהמחקר היא שטסטוסטרון עשוי לשפר את חיי המין של נשים אחרי גיל המעבר (מנפאוזה). 

טסטוסטרון חיוני גם לנשים
אנשים רבים נוטים להאמין שטסטוסטרון הוא הורמון המועיל רק לגברים, אלא שיש לו תפקיד חיוני גם בגוף האישה, לדוגמא - ההורמון תורם לליבידו ולאורגזמה בגוף האישה, כמו גם לחוזק השרירים, למצב הרוח, למערכת העיכול, וליכולת לחשוב ולהתרכז. 

נושא הטיפול בטסטוסטרון כבר נחקר בעבר, אך התרכובות והמינונים יועדו לגברים ומעט ידוע על הבטיחות ותופעות הלוואי של טסטוסטרון בנשים.

הניסויים שנבחנו במחקר זה התרחשו בשנים 1990-2018, ובכל אחד מהם נעשתה השוואה בין טיפול בטסטוסטרון לפלצבו או להורמון אחר כגון אסטרוגן, פרוגסטרון או שניהם.

החוקרים בחנו כיצד הטיפולים השפיעו על התפקוד המיני, כמו גם על כמה סימנים בריאותיים אחרים, בהם בריאות קרדיווסקולרית, בריאות קוגניטיבית, ובריאות השלד והשרירים. בנוסף, החוקרים בחנו כיצד הטיפול בטסטוסטרון השפיע על מצב הרוח, צפיפות השד, רמות השומנים בדם וצמיחת שיער עודף.


אישה מבוגרת לאחר גיל המעבר שמחה בשל שיפור במצב הרוח לאחר טיפול בטסטוסטרוןיתרונות מרובים
החוקרים טוענים כי נמצא שישנם יתרונות עקביים בתפקוד המיני של המשתתפות, מעבר לעלייה בתדירות מספר האירועים המיניים המספקים. החוקרים אף מצאו שהליבידו ועוצמות האורגזמות של המשתתפות השתפרו בתקופת הטיפול, כמו גם הדימוי העצמי. כמו כן, המשתתפות דיווחו על פחות דאגות מיניות ופחות מצוקות הקשורות לסקס. לצד זאת, במחקר לא נמצאו שיפורים בקוגניציה, בצפיפות העצם, בחוזק השרירים או השלד, כמו גם לא בדיכאון או ברווחה הפסיכולוגית.


קראו עוד: מפתיע: זוהי ההשפעה של מתח חברתי על בריאותן של נשים 


מעט תופעות לוואי, אך דרוש עוד מידע
החוקרים טוענים כי המשתתפות לא חוו תופעות לוואי חמורות הקשורות לאינסולין, סוכר, לחץ דם או בריאות השד במהלך תקופת הטיפול. בנוסף, ב-9 מהניסויים נמצא כי נשים שטופלו בטסטוסטרון נטו פחות לחוות התקף לב או שבץ. 


עם זאת, הטיפול הספציפי השפיע לרעה בכמה דברים, למשל התגלה שמטופלות שנטלו טיפול אוראלי חוו החמרה ברמות השומנים בדם, כולל עלייה ברמות כולסטרול LDL וירידה בכולסטרול HDL, ובכללי נראו עליות בטריגליצרידים וברמות הכולסטרול במטופלות אלו.

לטענת החוקרים, כמעט שליש מהנשים חוות ירידה בתשוקה המינית באמצע החיים ולא קיים עבורן טיפול טסטוסטרון מתאים ומאושר בשום מדינה, ואף אין הנחיות בינלאומיות מוסכמות לגבי השימוש בטסטוסטרון על-ידי נשים. סקירה של ניסויים אלו מצריכה מחקרים נוספים שיבדקו מינונים והרכבים אחרים המותאמים במיוחד לנשים. עם זאת, לאור ממצאי מחקר זה, החוקרים טוענים כי למען הרווחה וחיי המין של נשים רבות בעולם, יש צורך לחשוב על הנחיות וטיפולים חדשים בתחום.פורומים אנדומטריוזיס וכירורגיה גינקולוגית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אנדומטריוזיס עזרה שוש 08/08/2020 21:07
  • אני שנתיים אחרונות סובלת מנפיחות בבטן תחתונה שמגיעה לפני מחזור וחולפת אחריו. אף פעם לא הדאיג אותי. רק שלפני חודש היה משהו שונה הייתה לי הרגשה כאילו שאני עומדת לקבל (הבטן שוב התנפחה) אך לא קיבלתי מחזור(עד עכשיו,יש לי שחלות פולציסטיות וקרה שלא קיבלתי חודש וחצי חודשיים אבל שנה אחרונה היה לי באמת סדיר.מאז הבטן שלי הייתה נפוחה ממש במשך שבועיים וחצי חלף לשבוע ועכשיו שוב הנפיחות בבן תחתונה חזרה. תסמינים שיש לי 1) נפיחות בטן תחתונה 2) כאב ביחסים 3)שילשולים/עצירות לא סובלת מכאבים איומים כמו שנשים מתלוננות יכול להיות שזה משהו אחר ולא אנדומטריוזיס? התור שלי רק עוד שבועיים למרפאת מומחים לאנדו. רציתי לדעת האם יש טיפול באמת יעיל לנפיחות הזו?? הנפיחות והכאבים ביחסים זה הדבר שבאמת הכי מפריע לי תודה רבה

  • + הוסף תגובה
כאבים בצלקת ניתוח קיסרי דניאל 23/07/2020 20:57
  • סובלת מכאבי בטן תחתונה כרוניים בצלקת ניתוח אחרי ניתוחים קיסריים. כעת מטופלת בפיזיותרפיה לרצפת אגן. היום בטיפול בזמן מחזור בוצע "עיסוי" צלקת שמאוד כאב בנקודות מסוימות על הצלקת. מאז 6 שעות עם כאבים קשים מאוד. האם יש צורך בבדיקת רופא?

  • + הוסף תגובה
אנדומטריוזיס וקורונה אלונה 21/07/2020 09:49
  • שלום, האם יש איזשהו מידע על אנדו טריוזיס וקורונה? אני שואלת מכיוון שמדובר באנדו על ירידה כלשהי במערכת החיסונית. האם ידוע אם אנחנו נמצאות יותר בסיכון בגלל האנדו? תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!