ההורמון הגברי שמשפר את חיי המין של נשים

ממחקר חדש עולה כי לטסטוסטרון עשויה להיות השפעה חיובית על התפקוד המיני ואיכות החיים בקרב נשים אחרי גיל המעבר. הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019


מחקר חדש של אוניברסיטת מונש, אוסטרליה, אשר פורסם בכתב העת The Lancet Diabetes & Endocrinology, סקר 36 ניסויים מדעיים הכוללים 8,480 משתתפים בסך הכל, אשר בחנו את הטיפול בטסטוסטרון ונמשכו 12 שבועות לפחות. המסקנה שעולה מהמחקר היא שטסטוסטרון עשוי לשפר את חיי המין של נשים אחרי גיל המעבר (מנפאוזה). 

טסטוסטרון חיוני גם לנשים
אנשים רבים נוטים להאמין שטסטוסטרון הוא הורמון המועיל רק לגברים, אלא שיש לו תפקיד חיוני גם בגוף האישה, לדוגמא - ההורמון תורם לליבידו ולאורגזמה בגוף האישה, כמו גם לחוזק השרירים, למצב הרוח, למערכת העיכול, וליכולת לחשוב ולהתרכז. 

נושא הטיפול בטסטוסטרון כבר נחקר בעבר, אך התרכובות והמינונים יועדו לגברים ומעט ידוע על הבטיחות ותופעות הלוואי של טסטוסטרון בנשים.

הניסויים שנבחנו במחקר זה התרחשו בשנים 1990-2018, ובכל אחד מהם נעשתה השוואה בין טיפול בטסטוסטרון לפלצבו או להורמון אחר כגון אסטרוגן, פרוגסטרון או שניהם.

החוקרים בחנו כיצד הטיפולים השפיעו על התפקוד המיני, כמו גם על כמה סימנים בריאותיים אחרים, בהם בריאות קרדיווסקולרית, בריאות קוגניטיבית, ובריאות השלד והשרירים. בנוסף, החוקרים בחנו כיצד הטיפול בטסטוסטרון השפיע על מצב הרוח, צפיפות השד, רמות השומנים בדם וצמיחת שיער עודף.


אישה מבוגרת לאחר גיל המעבר שמחה בשל שיפור במצב הרוח לאחר טיפול בטסטוסטרוןיתרונות מרובים
החוקרים טוענים כי נמצא שישנם יתרונות עקביים בתפקוד המיני של המשתתפות, מעבר לעלייה בתדירות מספר האירועים המיניים המספקים. החוקרים אף מצאו שהליבידו ועוצמות האורגזמות של המשתתפות השתפרו בתקופת הטיפול, כמו גם הדימוי העצמי. כמו כן, המשתתפות דיווחו על פחות דאגות מיניות ופחות מצוקות הקשורות לסקס. לצד זאת, במחקר לא נמצאו שיפורים בקוגניציה, בצפיפות העצם, בחוזק השרירים או השלד, כמו גם לא בדיכאון או ברווחה הפסיכולוגית.


קראו עוד: מפתיע: זוהי ההשפעה של מתח חברתי על בריאותן של נשים 


מעט תופעות לוואי, אך דרוש עוד מידע
החוקרים טוענים כי המשתתפות לא חוו תופעות לוואי חמורות הקשורות לאינסולין, סוכר, לחץ דם או בריאות השד במהלך תקופת הטיפול. בנוסף, ב-9 מהניסויים נמצא כי נשים שטופלו בטסטוסטרון נטו פחות לחוות התקף לב או שבץ. 


עם זאת, הטיפול הספציפי השפיע לרעה בכמה דברים, למשל התגלה שמטופלות שנטלו טיפול אוראלי חוו החמרה ברמות השומנים בדם, כולל עלייה ברמות כולסטרול LDL וירידה בכולסטרול HDL, ובכללי נראו עליות בטריגליצרידים וברמות הכולסטרול במטופלות אלו.

לטענת החוקרים, כמעט שליש מהנשים חוות ירידה בתשוקה המינית באמצע החיים ולא קיים עבורן טיפול טסטוסטרון מתאים ומאושר בשום מדינה, ואף אין הנחיות בינלאומיות מוסכמות לגבי השימוש בטסטוסטרון על-ידי נשים. סקירה של ניסויים אלו מצריכה מחקרים נוספים שיבדקו מינונים והרכבים אחרים המותאמים במיוחד לנשים. עם זאת, לאור ממצאי מחקר זה, החוקרים טוענים כי למען הרווחה וחיי המין של נשים רבות בעולם, יש צורך לחשוב על הנחיות וטיפולים חדשים בתחום.פורומים אנדומטריוזיס וכירורגיה גינקולוגית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הריון אסתי 16/01/2020 18:15
  • היי עברתי בדיקות דם ואמרו לי שבדיקת פירעון שלי הוא 21.0מה זה אומר שאין הריון

  • + הוסף תגובה
אנדומטריוזיס אחרי הריון רוית 15/01/2020 12:39
  • האם אנדומטריוזיס יכול להופיע אחרי הריון אחד? יש לי ילד, אבל לא מצליחה להיכנס שוב להריון. כאבים חזקים מאוד במחזור, גם הקאות. יכול שזה אנדומטריוזיס?

  • + הוסף תגובה
אנדומטריוזיס שרה 08/12/2019 17:42
  • שלום רב דוקטור בת 34 סובלת מכאבי אגן כרוניים בצד ימין, מרקם רחם אדנומיוטי, דביקות בשחלה בצד ימין, הכאב מחמיר בתקופת המחזור, באיזה דרגות של אנדומטריוזיס יהיו כאבי אגן כרוניים שנמשכו כמעט 5 שנים? תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!