//

מה לאופטימיות ולשינה טובה?

מחקר חדש מצא כי לאופטימיסטים ולפסימיסטים יש איכות שינה אחרת בלילה. אז איזה טיפוס אתם ומה יעזור לכם לישון טוב יותר בלילה? התשובה בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 11/03/2020יש הרבה מרכיבים שיכולים להשפיע על איכות השינה שלנו, בהם המזרן, הגבלת צריכת האלכוהול, פעילות גופנית ועוד. מחקר חדש של אוניברסיטת אילינוי מציע מרכיב אחר שיכול לעזור לנו לישון טוב יותר, למרות שהוא אינו קל להשגה כמו מזרן חדש: אופטימיות. 

המחקר, שפורסם בכתב העת  Behavioral Medicine, מצא כי אנשים אופטימיים נוטים לישון טוב יותר. מחקר זה מתבסס על מחקרים קודמים, שטענו כי לאנשים אופטימיים יש בריאות קרדיווסקולרית  טובה יותר. 

קראו עוד: מעובר ועד לכוכב הים: 9 תנוחות שינה שיחשפו את מצבכם הבריאותי


כמה שעות שינה ישנים האופטימיסטיים?

לצורך המחקר החוקרים בחנו 3,548 משתתפים מרחבי ארה"ב בגילאים 32-51, שלקחו חלק ממחקר נרחב בשם CARDIA. 

כדי לאמוד את האופטימיות של המשתתפים החוקרים ביקשו מהם להביע את עמדתם בנוגע לסדרה של 10 הצהרות בסולם ליקרט (Likert scale), סולם בן 5 נקודות המתחיל ב"מסכים בהחלט" ומסתיים ב"בהחלט לא מסכים".

ההצהרות החיוביות כללו משפטים כגון "אני תמיד חיובי לגבי העתיד שלי", בעוד השליליות כללו משפטים כגון "אני בקושי מאמין שדברים יעבדו בדרך שלי". הניקוד של המשתתפים היה בין 5 ל-30, כאשר 30 מתאר את האופטימיסטיים ביותר.

בנוסף לכך, המשתתפים במחקר דיווחו על איכות השינה שלהם פעמיים, בהפרש של 5 שנים, כשהם מתארים את מספר השעות הממוצע שהם ישנו באופן רגיל, כמו גם תסמינים של אינסומניה.

חלק מהמשתתפים אף מילאו את השאלון (PSQI (Pittsburgh Sleep Quality Index ואת השאלון
(ESS (Epworth Sleepiness Scale, אשר מודדים את איכות השינה, כאשר הם השתמשו במוניטורים שמדדו כמה זמן הם ישנו וכמה נינוחים הם היו במהלך הלילה.
זוג שמח ואופטימי ישן שנת לילה טובה


אופטימיות = פחות הפרעות שינה

מן המחקר עולה כי ישנה התאמה בין אופטימיות גבוהה יותר לעלייה של 78% בסיכוי לאיכות שינה טובה יותר. המשתתפים עם הניקוד הגבוה ביותר באופטימיות נטו לישון בין 6-9 שעות בלילה ו-74% פחות סיכוי לאינסומניה.

לטענת החוקרים, המחקר שלהם מעיד על קשר משמעותי בין אופטימיזם ומגוון מאפייני שינה, וזאת לאחר שנעשו התאמות רבות, בהן למצב בריאותי, למאפיינים סוציו-דמוגרפיים ותסמיני דיכאון.

כעת על החוקרים לבדוק את המנגנונים שעומדים מאחורי הממצאים הללו, ואחד הרעיונות שעלו הוא שהאופטימיסטים נוטים יותר להתמודד עם בעיות ולפתור אירועים מלחיצים בצורה חיובית יותר, וככל הנראה פחות נוטים לדאוג ולחשוב על הדברים כשהם הולכים לישון. 

אז אם אתם בעלי אופי אופטימי יותר, או במילים אחרות נוטים להאמין שדברים טובים יקרו בעתיד, ייתכן ואתם מחזיקים בנכס יקר ערך שעשוי לתרום לבריאות שלכם, כי שינה טובה, כידוע, תורמת לבריאות הכללית.פורומים הפרעות שינה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרוטיאזין להפרעות שינה. שגב 21/03/2017 11:34
 • לד"ר דליה שלום. בן67 . סובל שנים רבות מהפרעות שינה,השתמשתי כמעט בכל הכדורים נגד הפרעות,גם בתוספת סירקדין שגרם לתופעות לוואי קשות, כתוצאה מנטילה ממושכת של כדורי שינה סובל מירידה קשה מאוד בזיכרון והפרעה בדיבור . ניסיתי לעבור במדורג מ-וואבן לצמח ה-וולריאן, ואף הוספתי ויטמיני B וזה לא עזר. עברתי לכדור בשם פרוטיאזין 25 מ"ג(של כצט) המיועד לגירודים ואלרגיות, ואכן זה 3 לילות אני ישן טוב,אבל סובל במהלך היום ממעט ישנוניות,מעט חוסר שווי משקל בתוספת כאבים והתכווצות שרירים שהולכים ומתמעטים מידי יום,יש לציין שהשינה עם פרוטיאזין טובה, ארוכה ועמוקה מהקסנקס וה-וואבן,הכדור גם מוריד מעט מלחץ הדם. שאלותי הם:- א.האם אפשר להמשיך עם הפרוטיזאין זמן ממושך?, ב.האם גם הפרוטיאזין ממכר?, ג.האם יש מצב שהגוף יתרגל ואצטרך להעלות במינון?? ד. האם גם הפרוטיאזין עלול לפגוע בזיכרון? תודה.

 • + הוסף תגובה
פרוטיאזין להפרעות שינה. דר' דליה שכטר-עמיר 21/03/2017 23:10
 • איני רושמת תרופה זו כטיפול בהפרעות שינה ולכן אני מציעה לדון עם הרופא שהמליץ לך על טיפול זה בכל השאלות שהעלית. לילה טוב.

 • + הוסף תגובה
פרוטיאזין להפרעות שינה-המשך. שגב 22/03/2017 14:17
 • את הפרוטיאזין רשם לי רופא עור כשהיו לי גירודים בכל הגוף,מאחר ולקחתי אותו ביחד עם כדור הקסנקס להפרעות שינה סבלתי מתופעות לוואי קשות של נמנום וכמעט שינה לאורך היום ומיד הפסקתי. עקב סבל רב מכדורי הקסנקס/ואבן(פגיעה קשה בזיכרון)חיפשתי אחר פתרון אחר,ניסיונות עם צמח הוולריאן בתוספת מגנזיום וויטמיני B לא הצליח, נתקלתי בכתבה בה מצוטט ד"ר דגן מנהל המעבדה להפרעות שינה בבי"ח וולפסון בה הוא אומר שגם כדורים נגד אלרגיה וגירודים יכולה לעזור בהפרעות שינה. חזרתי וניסיתי את הפרוטיאזין ללא שום תרופה אחרת ובינתיים זה מצליח,התחלתי עם כדור של 25 מ"ג,זה 3 לילות אני משתמש בחצי כדור והלילה אפילו ישנתי כמעט-8 שעות. בכדורי הקסנקס/ואבן הייתה בעיה נוספת שאם הייתה יקיצה באמצע הלילה-הלכה לה השינה, בטיפול בפרוטיאזין גם אם מתעורר פעמיים בלילה,חוזר ונרדם מיד. ויתרון נוסף-בכל פעם שניסיתי להיגמל מהקסנקס ע"י כדורים ותוספות אחרים סבלתי מתופעות גמילה כמו הזעות לילה והתכווצויות שרירים, עם הפרוטיאזין אין הזעות ומעט ההתכווציות הולכות ונחלשות, לכן אני שואל אם אפשר להמשיך עם הפרוטיאזין זמן רב ומה תופעות הלוואי שעלולות לצוץ??.

 • + הוסף תגובה
תשובה דר' דליה שכטר-עמיר 22/03/2017 18:56
 • כמו שעניתי כבר - איני רושמת תרופה זו לשינה. יש תרופות אחרות שהן נגזרת של תרופה נגד אלרגיה והן נועדו לטיפול ב הפרעות שינה (דוקסילאמין). תופעות לוואי אפשריות רבות למדי.. כוללות דופק מהיר, בחילות והקאות, ליקוי בקואורדינציה ועוד ועוד. לדעתי לא מומלץ לאורך זמן. בברכה,

 • + הוסף תגובה
פרוטאיזין שגב 22/03/2017 19:29
פרוטיאזין ניר 21/07/2020 01:42
 • גם אני השתמשתי בעבר בפרוטיאזין ככדור שינה אך לצערי בשלב מסויים הוא הפסיק להשפיע ונאלצתי לנסות תרופות אחרות להשראת שינה. לדעתי אם זה מתאים לך תמשיך כך.

 • + הוסף תגובה
קפיצות שינה ללה 05/11/2018 15:49
 • היי אני בת 42 ולוקחת סרוקסט באופן קבוע מגיל 25. ביומיים האחרונים אני לא מצליחה להרדם בלילה. אני מאוד עייפה אבל בכל פעם שאני כמעט נרדמת הגוף קופץ ומעיר אותי ואז חוזר חלילה. אתמול בלילה לא הצלחתי לישון בכל פעם שנרדמתי באותה שניה התעוררתי. מה יכולה להיות הסיבה לזה... מיותר לצייח שהדבר מכניס אותי לסטרס ושלהתעוררויות הרבות גם מתלווה חרדה לא נעימה . תודה

 • + הוסף תגובה
קפיצות שינה ליאורורו 30/05/2020 12:49
 • היי ללה, גם לי זה התחיל לקרות בימים האחרונים. האם זה עבר לך? איך התמודדת? אשמח לשמוע בבקשה.

 • + הוסף תגובה
שינה עמוקה מדי גל 26/04/2020 10:07
 • שלום, שמי גל ואני בת 30. אני הולכת לישון בשעות סבירות אך האם אתעורר תמיד נשארת שאלה פתוחה. אני שמה שעון מעורר, הרבה, בקולי קולות ולא מתעוררת. אני יכולה להירדם ב11 ולהתעורר באחת בצהריים. שוב, אני בת 30. יש לי מטרות, עבודה,הישגים. אני מפסידה עבודה ובאמת בדרך להשתגע. האם יש איזה תופעה רפואית שמסבירה את העניין? אודה לעזרתכם.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!