8 יתרונות בריאותיים במיוחד באהבה

הן אם כבר יש לכם אהבה בחיים והן אם אתם בדיוק מחפשים אותה, בכתבה הזו תמצאו 8 יתרונות בריאותיים שמביאה איתה האהבה. ספיישל ט"ו באב
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019


אהבה ובריאות נפגשים בהרבה צמתים בחיים. בני אדם זקוקים לאהבה ולקשר, וכשאנחנו מפתחים קשר טוב, הגמול עשוי להיות עצום. אלא שלהתאהבות, שלא פעם מתוארת כהרגשה נהדרת, יכולה להתלוות גם תחושה של ייסורים, והעליות והירידות התלולות במצבי הרוח עלולות להוביל לסטרס. אבל התאהבות היא רק חלק מאהבה. בשלב מסוים מגיע הרגע בו הקשר מתייצב, הרגשות מתאזנים ותחושה של נינוחות מתחילה לעטוף את הזוגיות. השלב הזה של האהבה עשוי לטמון בחובו הרבה יתרונות בריאותיים וקיימים לא מעט מחקרים שבדקו מערכות יחסים ארוכות טווח באספקטים רגשיים ובריאותיים. לכבוד ט"ו באב, אספנו 8 יתרונות בריאותיים שיש באהבה. 


1. פחות ביקורים אצל הרופא
ה-HHS, The Health and Human Services Department, סקר מספר מחקרים בנושא נישואים ובריאות. אחד הממצאים הבולטים שעולה מהסקירה הוא שאנשים נשואים מבקרים פחות אצל הרופא ונוטים לשהות פחות זמן בבתי חולים.

לא לגמרי ברור מה הגורם לממצאים אלו, אך הסברה היא שאנשים שנמצאים במערכת יחסים טובה דואגים יותר לבריאות של עצמם, כמו גם שבן/ת הזוג דואג לבריאותם ומדרבן אותם לרגלים בריאותיים טובים יותר. ובטווח הרחוק, הרגלים בריאים מתבטאים בבריאות טובה יותר.

2. פחות דיכאון ושימוש בסמים
עוד עולה מה-HHS, שהחיים בזוגיות מפחיתים את הסיכון לדיכאון בגברים ובנשים. ממצא זה אינו מפתיע, לאור העובדה שבידוד חברתי קשור באופן ברור לשיעור גבוה יותר של מקרי דיכאון. מעניין הוא שבנוסף נמצא שזוגיות תורמת לירידה בצריכה מוגזמת של אלכוהול וסמים, בעיקר בקרב מבוגרים צעירים יותר.


3. לחץ דם נמוך יותר
זוגיות טובה עשויה גם לתרום ללחץ הדם שלנו, כך עולה ממחקר שפורסם בשנת 2008 בכתב העת Annals of Behavioral Medicine. החוקרים מצאו שאנשים עם חיי זוגיות טובים היו בעלי לחץ הדם הטוב ביותר, בהשוואה לרווקים. עם זאת, לחץ הדם בקרב אנשים עם זוגיות לא טובה היה הגרוע ביותר. חשוב לציין שרווקים בעלי חיי חברה פוריים גם היו בעלי תוצאות טובות של לחץ דם במחקר, אך לא כמו של אלה שהיו בזוגיות מאושרת. 


זוג מאושר ומאוהב עושה צורה של לב יחד עם הידיים4. פחות חרדה
בכל מה שנוגע לחרדות, מערכת יחסים יציבה ואוהבת בהחלט עדיפה על רומן טרי. במחקר שנעשה בשנת 2008 ע"י אוניברסיטת מדינת ניו יורק, שבסטוני ברוק, נערכו סריקות fMRI של הראש באנשים מאוהבים. החוקרים ערכו השוואה בין זוגות טריים לזוגות שהרבה זמן ביחד. שתי הקבוצות הראו פעילות מוחית באזור הקשור לאהבה חזקה. זהו אזור שבו פעיל גם הדופמין במוח, אזור הקשור גם להתמכרויות. בין שתי הקבוצות נמצאו הבדלים מובהקים, כאשר בקרב הזוגות הוותיקים נמצאה פעילות גם באזור במוח הקשור להיקשרות ופחות פעילות באזור הקשור לחרדות.


5. בקרת כאב טבעית
עוד נחשף במחקר ה- fMRI המצוין לעיל, כי בקרב הזוגות הוותיקים התגלתה פעילות מוחית ערנית גם באזור ששומר על שליטת בכאב. המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) השלים מחקר זה במחקר שבו השתתפו 127,000 בוגרים, ומצא כי אנשים נשואים נטו פחות להתלונן על כאבי ראש וכאבי גב. בנוסף למחקרים אלו, מחקר קטן שפורסם בכתב העת Psychological Science בחן 16 נשים נשואות שנחשפו לאיום של שוק חשמלי. כשהן החזיקו את ידיהם של בני הזוג שלהן נראתה פחות תגובה במוח באזורים הקשורים לסטרס, וככל שהן דיווחו על נישואים מאושרים יותר, כך התגובה היה טובה יותר.

ההשפעה החיובית של זוגיות טובה עשויה להשפיע גם על החלמה מהירה יותר של פצעים. חוקרים מאוניברסיטת מדינת אוהיו בחנו פצעים של זוגות נשואים. הם גילו כי מהירות ההחלמה של הפצעים הייתה כמעט כפולה בקרב בני זוג שנתנו יחס חם ואוהב, לעומת אלו שהפגינו עוינות רבה אחד לשני. המחקר פורסם בכתב העת Archives of General Psychiatry. 


7. חיים ארוכים יותר
כבר לא מעט מחקרים הראו שחיי נישואים עשויים לתרום לחיים ארוכים יותר. אחד מהמחקרים הגדולים ביותר בחן את ההשפעות של נישואים על תמותה במהלך תקופה של 8 שנים. באמצעות שימוש בנתונים ממאגר המידע של ה-National Health Interview Survey, החוקרים מצאו כי אנשים שמעולם לא היו נשואים נטו ב-58% יותר למות מאשר אנשים נשואים. הסיבה ככל הנראה נעוצה בכך שבדידות קשורה לתמותה מכל סיבה שהיא, ואנשים נשואים מרגישים אהובים ומחוברים ולכן חיים יותר.


8. חיים מאושרים יותר
זה אולי נראה ברור מאליו שאחד היתרונות הגדולים של אהבה הוא אושר, אך עד כמה חזק הקשר הזה? מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Family Psychology  הראה כי אושר תלוי יותר באיכות קשרי המשפחה מאשר ברמת ההכנסה. במילים אחרות – כוחה שלך האהבה גובר על כוח הכסף.פורומים מיניות וטיפול מיני

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מיניות אצל ילד בן 10 שלי 07/12/2019 21:23
  • מקווה שזה המקום הנכון... בני בן עשר. פתוח איתי מבחינת השיח על המין, מדבר על דברים... וגם אני איתו. לאחרונה התלונן כי ״הבולבול שלו כל הזמן שמח״ אפילו ארבע חמש פעמים ביום ( שאלתי כמה...) וזה מעסיק אותו וגורם לו לפדיחות ( כדבריו) . עוד כפעוט ראיתי ש״עומד לו״ בהרבה הזדמניות. מה המינונים הסבירים?

  • + הוסף תגובה
אבחון קונדילומה יונתן 21/11/2019 10:59
  • אשתי אובחנה עם מצב CIN1 בבדיקה שגרתית. הבדיקה העלתה שהוירוס הוא מזן 16. בעקבות זאת הלכתי להבדק אצל רופא עור ומין כדי שיבחן בליטות שמצאתי על בסיס הפין (אובחנו כשומניות) ו-2 "נקודות חן" שאבחנתי בהן לפני מספר שנים אך לא ייחסתי להן חשיבות. את "נקודות החן" הוא אבחן כקונדילומה. באותה פגישה הרופא צרב לי את האזור הנגוע בחנקן נוזלי לבקשתי. שאלות רבות שהיו לי נותרו ללא מענה מספק. אני מעוניין לדעת על איזה אורח חיים לשמור, איזו שגרת בדיקות עלי לקיים כדי לוודא שהקונדילומה לא חוזרת ושאין התפתחות של סרטן כזה או אחר? איך אני יכול לאבחן את זן הוירוס שגרם לי לקונדילומה? איך אני יכול לוודא אם אין לי זנים אחרים של הוירוס, אם נדבקתי מאשתי או הדבקתי אותה? איך יתכן שיש לי את 2 הנקודות האלה במשך שנים והן לא התפשטו?

  • + הוסף תגובה
אמצעי מניעה מדבקה לי94 06/11/2019 09:56
  • שלום, אני משתמשת במדבקות אוירה כבר כמה חודשים אתמול הייתי צריכה להחליף למדבקה השלישית שלי ובבוקר היא נפלה לי. אני לא הייתי בבית ולא היה לי מדבקה חדשה לשים יצא שנשארתי בסביבות ה 9-10 שעות בלי מדבקת בכלל (כאמור בין המדבקה השניה-לשלישית) לאחר כ 9 שעות הגעתי הביתה ושמתי מדבקה חדשה ובאותו ערב גם קיימתי יחסי מין לא מוגנים (הוא גמר בחוץ) האם אני עדיין מוגנת ? יש לי סיבה לחשוש? אשמח לתגובות. תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!