//

רגע לפני החזרה לשגרה: איך מסדירים את הרגלי השינה של הילדים?

היציאה מן השגרה בתקופת החופש הגדול שיבשה ללא מעט מתבגרים וילדים את הרגלי השינה. למה זה כל-כך חשוב שתהיה להם שינה סדירה, איכותית ומספקת? הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות
תאריך עדכון: 10/10/2019זהו, נגמרו החגיגות עם החברים והטיולים עם המשפחה, והילדים חוזרים לשנת לימודים חדשה. עם החזרה לשגרה, הרגלי השינה, שלעיתים יוצאים מאיזון בחופשת הקיץ, צריכים גם הם לחזור לשגרה. 

שינה טובה עוזרת לנו לעבור תהליכים גופניים ונפשיים משמעותיים שאנחנו לא תמיד מודעים אליהם, היא משפרת את איכות החיים שלנו, וכמובן תורמת לבריאות. לצד כל אלו, אנשים רבים סובלים מבעיות שינה, ומסתבר שגם לא מעט ילדים. מה ההשלכות של שינה לא סדירה אצל ילדים?

אבא מקריא לילדיו סיפור לפני השינה במיטה במטרה לבסס הרגלי שינההרגלי שינה ובעיות התנהגותיות
רופאים, מורים וגם הורים, מסכימים שמחסור בשעות שינה עלול לגרום לילדים להיות עצבניים, חסרי סבלנות ועם סיכוי גדול יותר להתקפי זעם. 

מחקר של אוניברסיטת נורת'ווסטרן, שיקגו, בחן את הגלי השינה של ילדים קטנים בגילאים 2-5 ומצא שפחות שעות שינה בלילה משמע יותר בעיות התנהגותיות במהלך היום. 

מחקר בריטי משנת 2013, אשר פורסם בכתב העת Pediatrics, מצא כי שינה שאינה בשעות קבועות עלולה להפריע לשעון הביולוגי של ילדים ולגרום למחסור בשינה ולהפחתת יכולות הוויסות של התנהגויות מסוימות. ויש עוד מחקרים רבים אחרים, שמצאו קשר בין שינה לא טובה בילדים לציונים נמוכים בבית ספר במגוון תחומים, כמו גם להופעה של תסמיני דיכאון וחרדה.   

שעת שינה קבועה היא אחד האמצעים הראשונים שעשויים לעזור לאנשים מבוגרים בבעיות שינה, וכך גם עם ילדים ומתבגרים – שגרת השינה עוזרת להם להפוך לישנוניים בשעה מסוימת, להירדם יותר בקלות ולישון טוב יותר. 

כמובן שגם לתזונה ולפעילות גופנית של הילד יש השלכות על השינה שלו. מחקר אמריקאי משנת 2017, אשר פורסם בכתב העת  Scientific Reports מצא כי ילדים בגילאים 9-11 אשר צרכו דג לפחות פעם בשבוע, היו בעלי איכות שינה גבוהה יותר, וזאת בהשוואה לילדים שצרכו פחות מדג בשבוע. דג עשיר בחלבון, ויטמינים ומינרלים, אך מה שככל הנראה מעניק את השינה הטובה יותר זה האומגה 3. חומצת שומן זו נמצאה בעבר קשורה לשיפור איכות השינה. 


קראו עוד: אבות וילדים: איזו פעילות תחזק את הקשר?

לא רק בעיות התנהגותיות
אלא שבגילאים מסוימים, ובעיקר בגיל ההתבגרות, המתחיל בגיל 8-13 בבנות ו-9-14 בבנים, לבעיות שינה יכולות להיות השלכות חמורות גם על ההתפתחות הגופנית. 

מחקרי עבר כבר הראו כי חלקים במוח האחראים על תהליך ההתבגרות מתחילים לעבוד בזמן השינה. בכתב העת JCEM של האגודה לאנדוקרינולוגיה ומטבוליזם דווח כי שינויים המשפיעים על נערות ונערים בגיל ההתבגרות מתעוררים למעשה בגלל התרחשויות במוח. כך למשל במחקר של אוניברסיטת נורת'ווסטרן משנת 2010 נמצא כי ההורמון הלפטין מעורר את התחלת ההתבגרות הגופנית בנערות באמצעות גירוי של אזור בהיפותלמוס האחראי על הפעילות הטרום וסתית.

מחקר נוסף משנת 2012 בדק את הורמון מחלמן (LH) במצבי שינה שונים בקרב ילדים בגילאים 9-15. הורמון LH חיוני להתעוררות הביוץ בנערות ולייצור טסטוסטרון בנערים. המחקר גילה שמרבית הפולסים של הורמון זה מתרחשים לאחר ההירדמות, ובעיקר בזמן שינה עמוקה. במילים אחרות, התפתחות של מערכת רבייה תקינה באמצעות המוח, תלויה בשינה עמוקה אצל ילדים ונוער.

 שינויים בהרגלי השינה של ילדים בהחלט יכולים להופיע במהלך החיים – לעיתים בגלל היציאה מהשגרה, כמו למשל בחופשת הקיץ או בתקופת החגים, ולעיתים אף באופן טבעי שלא תמיד ברור להורים. למשל, ממחקר משנת 2009 שפורסם בכתב העת Sleep עולה כי בקרב ילדים בגילאים 11-12 עלולים לצוץ שינויים בהרגלי השינה בעקבות שינויים גופניים המגיעים עם גיל התבגרות. 

בכל מקרה, חשוב להחזיר לילדים ונוער להרגלי שינה טובים. שינה איכותית ומספקת עשויה לתרום להתנהגות שלהם, לבריאות שלהם, וזה כמובן גם בונוס להורים. פורומים הפרעות שינה בתינוקות וילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התעוררות ביבבות איצקו 22/09/2019 07:46
  • ד"ר שלום, בני (בעז"ה עוד חודשיים יהיה בן 6), מתעורר (לעיתים) בלילה בבכי, לא יודע למה בוכה ולא מדבר (רק מיבב). מתוך ניסיון אנחנו יודעים שהוא צריך לשירותים, אז אנחנו לוקחים אותו לשירותים, ולפעמים הוא כל כך לא מאופס שהוא בכלל מנסה לעשות פיפי בחדר האמבטיה במקום שאין בו אסלה. אודה לחוות דעתך האם זה דבר נורמטיבי, ובמידה וכן, באיזה גיל זה אמור לחלוף.... כמו כן, האם זה יכול להעיד על בעיה אחרת? בתודה רבה מראש,

  • + הוסף תגובה
התעוררות משינה ופחדים בלילה לילדה בת 6 ק.ה 04/08/2019 23:18
  • בתי בת ה-6 מזה כחצי שנה באופן יומיומי מתנתקת משנתה באמצע הלילה ויורדת מחדרה שבקומה השניה אלינו לחדר השינה הנמצא בקומה הראשונה. ובנוסף לכך בתקופה האחרונה אחת לשבוע בערך מתעוררת משנתה באמצע הלילה (עדין במיטתה) בוכה ומעוותת ורועדת כולה ולאחר מס'דקות שאני עומדת ליד מיטתה ומרגיעה היא נרדמת ( היא לא זוכרת כלום בבוקר ממה שהיה). איך אפשר להתגבר על התופעה הזו? היא לא ישנה לבד בקומה. בנותיי הגדולות יותר ישנות בחדרים לידה.

  • + הוסף תגובה
תינוקת בת 7 ימים לא בוכה כמעט עם טונוס שריר נמוך אמא 19/05/2019 15:16
  • הילדה שלי נולדה בשבוע 42+6 עם מים קולוניאלים סמיכים ללא נשימה עם דופק! היום ישנה בעיקר ישנה עברה התיבשות בגלל שלא אכלה מספיק מה נראה לכם

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!