להשתמש במוח, או לשכוח? 8 תרגילים שישמרו על מוח צלול

איך להישאר חכמים, ערניים וחדי מחשבה? לפניכם כמה תרגילים שיעזרו לכם בכל גיל להפעיל את המוח ולשמור עליו צלול ובהיר מחשבה. לגזור ולשמור
כתבה פרסומית כתבת חסות


תאריך עדכון: 10/10/2019


זה נכון, אם לא משתמשים במוח, מתחילים לשכוח. הפעלת המוח עוזרת לשמור עליו בהיר וצלול. אנשים שעוסקים יותר בפעילויות מנטליות מאתגרות, לרוב גם נשארים חדי מחשבה. קריאה, האזנה להרצאה או לרדיו, השתתפות במשחקים, ביקור במוזיאון, למידה של שפה נוספת – כל אלה מאתגרים את המוח שלנו ועוזרים לו להישאר צלול. אז הנה כמה פעילויות נחמדות שכדאי להתחיל לאמץ כדי לשמור על המוח שלכם פעיל, ערני ופיקח בכל גיל.

מחשבים מסלול מחדש

זוכרים שכילדים נהגנו לדבר הפוך, או שהשתמשנו בשפת הב' כמו בשיר אבאניבי? ובכן, חוקרים מאוניברסיטת דיוק, ארה"ב, יצרו תרגיל שנקרא נוירוביקס (neurotics), אשר מאתגר את המוח לחשוב בדרכים חדשות. מאחר שחמשת החושים שלנו הם המפתח ללמידה חדשה, השתמשו בהם כדי לאמן את המוח. למשל – אם אתם ימניים, נסו להשתמש ביד שמאל במשימות שאינן מסוכנות; נסעו לעבודה בדרך שלא נסעתם בה אף פעם; עצמו עיניים ונסו לזהות טעמים של אוכל.


אילוסטרציה של מוחו של אדםפעילות גופנית 

לפעילות גופניות, בעיקר לזו שמעלה את קצב הלב כמו הליכה ושחיה, יש תרומה לבריאות המנטלית. למרות שחוקרים עדיין לא יודעים מה הסיבה לכך, פעילות גופנית נוטה להעלות את אספקת הדם למוח ובכך משפרת את הקשרים שבין תאי המוח. פעילות גופנים, אם כן, תורמת לזיכרון, לדמיון ואפילו ליכולות שלנו לנהל משימות.


אישה צעירה שוחה, פעילות שעשויה לשפר את היכולת הקוגנטיבית


כל כמה זמן אתם שותים?

רבים יודעים ששתיית אלכוהול בטווח הקצר עלולה להשפיע על שיקול הדעת שלנו, על הדיבור, על התנועתיות ועל הזיכרון. אך האם ידעתם שלאלכוהול יש השלכות גם בטווח הארוך? שתייה מרובה במשך תקופת זמן ממושכת עלולה לכווץ את האונה הקדמית של המוח. נזק זה עלול גם פרמננטי ובלתי ניתן לשינוי, גם אם הפסקתם לשתות. מנת אלכוהול לאישה ושתיים לגבר ביום, זו כמות האלכוהול המומלצת.

שתי בחורות צעירות שותות כוס יין


שקלו להפוך לגיימרים

אם עד היום לא הייתם גיימרים, אולי הגיע הזמן להתחיל. כמה מחקרים מצאו שלשחק במשחקי וידיאו גורם לגירוי חלקים במוח האחראיים על תנועתיות, זיכרון, תכנון ויכולות מוטוריות עדינות. ישנם חוקרים שטוענים כי משחקי מחשב משפרים רק את היכולות במשחקים, אך עדיין אין הכרעה בעניין. ובינתיים, תפסו את הג'ויסטיק והצטרפו לילדים.


ילדה משחקת במשחקי וידאומוסיקה רבותיי, מוסיקה

זה הזמן להודות לאימא שהתעקשה שתלכו ללמוד כינור. נגינה על כלי מגיל צעיר מתגמלת במחשבה בהירה יותר בגיל מבוגר. ניסיון מוסיקלי משפר מאוד את התפקודים המנטליים שאינם קשורים כלל למוסיקה כגון הזיכרון והיכולת לתכנן. נגינה גם תורמת ליכולת הקואורדינציה, וזה כמובן פשוט כיף לנגן. אגב, אף פעם לא מאוחר מדי להתחיל ללמוד לנגן. גם אם לא תהיו שופן הבא, לפחות תפיקו מכך הנאה ותשמרו על המוח.


אישה צעירה נרגעת ומאזינה למוזיקהחברותא

מחקרים מראים שפעילות חברתית משפרת את הבריאות המנטלית של האדם. שיחות עם אנשים גורמות לחידוד המוח, הן אם זה בעבודה, בבית או עם חברים. אז אם אתם אנשים שנוטים להסתגר בבית, אולי הגיע הזמן לצאת ולהתנדב, להירשם לחוג או סתם להיפגש עם חבר/ה.


מדיטציה כבר ניסיתם?

יותר מדי סטרס עלול לפגוע בחומר האפור, אשר מכיל תאים השומרים ומעבדים מידע. אם אתם נוטים להיות במצבי לחץ, למדו להרגיע את עצמכם באחת מהטכניקות המקובלות: קחו נשימות עמוקות, מצאו משהו שמצחיק אתכם והיזכרו בו במצבי לחץ, האזינו למוסיקה, התחילו לקחת שיעורי יוגה ו/או מדיטציה, דברו עם אנשים על הסטרס.

קראו עוד: חובבי מדיטציה? האימון המנטלי עשוי לשפר את מהירות הלמידה

אישה עושה מדיטציה אל מול היםאל תשכחו גם לתת לו לנוח

עם כל הכבוד לכל האתגרים המוחיים, חשוב לזכור שהמוח צריך גם לנוח לפעמים, והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות שינה טובה. כשמתחילים ללמוד משהו חדש בלי שינה טובה קשה להתרכז, וכדי שהמוח יעבד ויטמיע מידע חדש, הוא זקוק לשינה טובה. במילים אחרות - שינה טובה ומספקת הכרחית כדי ללמוד ולזכור דברים טוב יותר, וכמובן גם לשמור על מצב רוח טוב. מומלץ לישון 7-8 שעות בלילה.


זוג צעיר ישנים שינה שלווה

פורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הירדמויות ונימלולים + זרמים בגוף carmel 19/01/2020 12:05
 • שלום, אני בחורה בת 40, ללא בעיות רפואיות כלשהן. לפני מעל כשנה התחילו לי הירדמויות, נימלולים והרגשה של חשמול כל פעם במקום אחר. לרוב כמעט 90 אחוז זה באיזור הלחיים, בתוך הפה, הלשון, ואפילו תחושה שהעיניים נרדמות + טישטוש ראייה כל פעם בעין אחרת. לפעמים יש גם חולשה איומה שמרגישה על סף עילפון. זה מלווה אותי 24/7 ללא הפוגה. עשו לי MRI ו CT ראש שיצאו תקינות. כולל שדה ראייה שיצא תקין. איזה כיוון עוד עליי לחפש? זה תחושה מייאשת, אשמח לייעוץ ולהכוונה לבדיקות/רופא נוספים. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
מיגרנה אחרי לידה חגית 15/01/2020 13:25
 • שלום וברכה. ילדתי בשעה טובה לפני 11 יום. בלידה קיבלתי אפידורל. את רובו הרגשתי בצד ימין. רגל ימין השתחררה מההרדמה רק כיממה לאחר הלידה. ובמשך כמה ימים לאחר הלידה הייתי מרגישה מעין מכת חשמל מגבילה מימין לאיזור האפידורל ובצמוד אליו בכל תנועה צווארית או רגלית. לא יכולתי להרים את רגל ימין מבלי להרגיש כאב חשמלי באיזור האפידורל ולא להוריד סנטר לכיוון החזה מבלי להרגיש את איזור האפידורל. הכאב חלף ב"ה. אז מזה כיומיים (כעשרה ימים לאחר הלידה) הופיעו לי מיגרנות חזקות. בצד ימין של הראש. מרגישה גם מכיוון צוואר ימין. וכעת נילווית גם תחושת נימול קלה בשפתיים. האם קשור לאפידורל? אני בת 40 וקיבלתי פעמיים קלקסן בביהח. תודה.

 • + הוסף תגובה
אחרי לידה ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/01/2020 14:37
 • אם מדובר בתלונות חדשות שאינך מכירה אני מבקשת שתפני לבדיקת רופא בהקדם.

 • + הוסף תגובה
תגובה לתשובת הרופאה חגית 15/01/2020 20:22
 • תודה רבה על המענה המהיר. מיגרנות מכיוון הצוואר לא חדשות לי (לא ככ זוכרת את אופי המגירנה) הנימול בפנים הוא שחדש לי... עדיין ללכת? ממה החשש?

 • + הוסף תגובה
נימול בפנים ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/01/2020 20:52
 • זה שאת מכירה את כאב הראש זה מרגיע אבל עדיין לאור הנימול החדש מציעה שתבדקי

 • + הוסף תגובה
תודה רבה :))) חגית 16/01/2020 00:37
כאבי ראש 9 חודשים 9 חודשים 13/01/2020 21:44
 • שלום לפני 9 חודשים חליתי במחלת הרפז זוסתאר בסוף הטיפול התחילו לי כאבי ראש עם בחילות עברתי בדיקה CT,MRI בדיקת עניים,אפילו גסטרוסקופיה,טופלתי ב10 מפגשים דיקור סיני. ואחרי כול זה... אני עדיין מרגיש לא טוב, עם כאבי ראש ובחילות כול היום וכול יום התפקוד היום יומי שלי נפגעה כשאני מעלה את העניים כלפי מעלה אני מרגיש כמו כובד כאבי מצח. הנירולוגית רוצה שאני יעבור בדיקה נוזל מעמוד השדרה. אני קצת חושש מהבדיקה השאלות שלי הם? האם מחלת הרפז יכולה לגרום למחלה כזו? ואם כן? המחלה הזו עוברת מתישו? ואחרון אני חושש שיגלו לי בבדיקה של מוח עצם גידול כלשהו. זה יכול לקות למרות שבMRI היה הכול בסדר.

 • + הוסף תגובה
כאב ראש לאחר הרפס זוסטר ד"ר שלומית יוסט-כץ 15/01/2020 20:53
 • באיזה אזור בגוף היה הזיהום ההרפטי? האם בפנים ?

 • + הוסף תגובה
כאב ראש 9 חודשים כאב ראש 9 חודשים 15/01/2020 22:24

הצטרפו לאינדקס הרופאים!