להשתמש במוח, או לשכוח? 8 תרגילים שישמרו על מוח צלול

איך להישאר חכמים, ערניים וחדי מחשבה? לפניכם כמה תרגילים שיעזרו לכם בכל גיל להפעיל את המוח ולשמור עליו צלול ובהיר מחשבה. לגזור ולשמור
כתבה פרסומית כתבת חסותזה נכון, אם לא משתמשים במוח, מתחילים לשכוח. הפעלת המוח עוזרת לשמור עליו בהיר וצלול. אנשים שעוסקים יותר בפעילויות מנטליות מאתגרות, לרוב גם נשארים חדי מחשבה. קריאה, האזנה להרצאה או לרדיו, השתתפות במשחקים, ביקור במוזיאון, למידה של שפה נוספת – כל אלה מאתגרים את המוח שלנו ועוזרים לו להישאר צלול. אז הנה כמה פעילויות נחמדות שכדאי להתחיל לאמץ כדי לשמור על המוח שלכם פעיל, ערני ופיקח בכל גיל.

מחשבים מסלול מחדש

זוכרים שכילדים נהגנו לדבר הפוך, או שהשתמשנו בשפת הב' כמו בשיר אבאניבי? ובכן, חוקרים מאוניברסיטת דיוק, ארה"ב, יצרו תרגיל שנקרא נוירוביקס (neurotics), אשר מאתגר את המוח לחשוב בדרכים חדשות. מאחר שחמשת החושים שלנו הם המפתח ללמידה חדשה, השתמשו בהם כדי לאמן את המוח. למשל – אם אתם ימניים, נסו להשתמש ביד שמאל במשימות שאינן מסוכנות; נסעו לעבודה בדרך שלא נסעתם בה אף פעם; עצמו עיניים ונסו לזהות טעמים של אוכל.


אילוסטרציה של מוחו של אדםפעילות גופנית 

לפעילות גופניות, בעיקר לזו שמעלה את קצב הלב כמו הליכה ושחיה, יש תרומה לבריאות המנטלית. למרות שחוקרים עדיין לא יודעים מה הסיבה לכך, פעילות גופנית נוטה להעלות את אספקת הדם למוח ובכך משפרת את הקשרים שבין תאי המוח. פעילות גופנים, אם כן, תורמת לזיכרון, לדמיון ואפילו ליכולות שלנו לנהל משימות.


אישה צעירה שוחה, פעילות שעשויה לשפר את היכולת הקוגנטיבית


כל כמה זמן אתם שותים?

רבים יודעים ששתיית אלכוהול בטווח הקצר עלולה להשפיע על שיקול הדעת שלנו, על הדיבור, על התנועתיות ועל הזיכרון. אך האם ידעתם שלאלכוהול יש השלכות גם בטווח הארוך? שתייה מרובה במשך תקופת זמן ממושכת עלולה לכווץ את האונה הקדמית של המוח. נזק זה עלול גם פרמננטי ובלתי ניתן לשינוי, גם אם הפסקתם לשתות. מנת אלכוהול לאישה ושתיים לגבר ביום, זו כמות האלכוהול המומלצת.

שתי בחורות צעירות שותות כוס יין


שקלו להפוך לגיימרים

אם עד היום לא הייתם גיימרים, אולי הגיע הזמן להתחיל. כמה מחקרים מצאו שלשחק במשחקי וידיאו גורם לגירוי חלקים במוח האחראיים על תנועתיות, זיכרון, תכנון ויכולות מוטוריות עדינות. ישנם חוקרים שטוענים כי משחקי מחשב משפרים רק את היכולות במשחקים, אך עדיין אין הכרעה בעניין. ובינתיים, תפסו את הג'ויסטיק והצטרפו לילדים.


ילדה משחקת במשחקי וידאומוסיקה רבותיי, מוסיקה

זה הזמן להודות לאימא שהתעקשה שתלכו ללמוד כינור. נגינה על כלי מגיל צעיר מתגמלת במחשבה בהירה יותר בגיל מבוגר. ניסיון מוסיקלי משפר מאוד את התפקודים המנטליים שאינם קשורים כלל למוסיקה כגון הזיכרון והיכולת לתכנן. נגינה גם תורמת ליכולת הקואורדינציה, וזה כמובן פשוט כיף לנגן. אגב, אף פעם לא מאוחר מדי להתחיל ללמוד לנגן. גם אם לא תהיו שופן הבא, לפחות תפיקו מכך הנאה ותשמרו על המוח.


אישה צעירה נרגעת ומאזינה למוזיקהחברותא

מחקרים מראים שפעילות חברתית משפרת את הבריאות המנטלית של האדם. שיחות עם אנשים גורמות לחידוד המוח, הן אם זה בעבודה, בבית או עם חברים. אז אם אתם אנשים שנוטים להסתגר בבית, אולי הגיע הזמן לצאת ולהתנדב, להירשם לחוג או סתם להיפגש עם חבר/ה.


מדיטציה כבר ניסיתם?

יותר מדי סטרס עלול לפגוע בחומר האפור, אשר מכיל תאים השומרים ומעבדים מידע. אם אתם נוטים להיות במצבי לחץ, למדו להרגיע את עצמכם באחת מהטכניקות המקובלות: קחו נשימות עמוקות, מצאו משהו שמצחיק אתכם והיזכרו בו במצבי לחץ, האזינו למוסיקה, התחילו לקחת שיעורי יוגה ו/או מדיטציה, דברו עם אנשים על הסטרס.

קראו עוד: חובבי מדיטציה? האימון המנטלי עשוי לשפר את מהירות הלמידה

אישה עושה מדיטציה אל מול היםאל תשכחו גם לתת לו לנוח

עם כל הכבוד לכל האתגרים המוחיים, חשוב לזכור שהמוח צריך גם לנוח לפעמים, והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות שינה טובה. כשמתחילים ללמוד משהו חדש בלי שינה טובה קשה להתרכז, וכדי שהמוח יעבד ויטמיע מידע חדש, הוא זקוק לשינה טובה. במילים אחרות - שינה טובה ומספקת הכרחית כדי ללמוד ולזכור דברים טוב יותר, וכמובן גם לשמור על מצב רוח טוב. מומלץ לישון 7-8 שעות בלילה.


זוג צעיר ישנים שינה שלווה

פורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבי ראש שירה 05/04/2020 12:14
 • אני מרגישה שורף בקרקפת כמו אש או שהשיער שלי נתלש בנוסף השיער נושר יותר מהרגיל

 • + הוסף תגובה
כאב ראש ד"ר שלומית יוסט-כץ 05/04/2020 21:25
 • לאור השרפה בקרקפת שאלה ראשונה- האם יש פריחה על הקרקפת? אנא פני לבדיקת רופא מטפל ואם אין ממצא עורי אנא פני ליעוץ נוירולוג

 • + הוסף תגובה
כאבי ראש שירה 05/04/2020 21:28
 • אין פריחה זה יותר פנימי ומידי פעם לחץ בעיניים הכאבים רק בצד האחורי של הראש למטה

 • + הוסף תגובה
כאב ראש לוחץ שלי 28/03/2020 18:50
 • כבר כמה ימים שאני סובלת מכאב לוחץ באזור הרכות ואמצע הראש הלחץ לא מלווה בשום תסמינים אחרים נותנת משככי כאבים הלחץ מתגבר לקראת שעות הערב אני אשמח לדעת מה יכול להיות הסיבה לכך

 • + הוסף תגובה
כאב ראש ד"ר שלומית יוסט-כץ 28/03/2020 22:56
 • לכאב הראש יכולות להיות סיבות רבות מלחץ נפשי וגורמי שונים ומגוונים. לגיל, מחלות הרקע, לסימפטומים נוספים ולבדיקה הנוירולגית ישנה משמעות רבה. מידה והתלונות לא חולפות אנא פני לרופא המטפל ולבדיקת נוירולוג. רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
הבזקיים בעיינים מושיקו 20/03/2020 09:24
 • דר שלום, לאחר שהיו לי הבהובים בעיינים נשלחתי לבדיקת CT מוח תקינה. בנוסף קיבלתי הפניה ל MRI מוח כי התופעה ממשיכה. 1.אשמח להסבר מה ההבדל בין הבדיקות. 2.האם אני יכול להיות "יותר" רגוע כי ה CT יצא תקין.

 • + הוסף תגובה
הבזקים בעיניים ד"ר שלומית יוסט-כץ 20/03/2020 10:51
 • MRI מדגימה באופן יותר טוב את רקמת המוח. העובדה שהCT מוח תקין מרגיעה אך כדאי להשלים גם את בדיקת הMRI ולהיות במעקב נוירולוגי. האם ההבהובים בשתי העיניים? האם מלווים הכאב ראש? האם נשלחת לEEG? בדיקת עיניים? מאחלת רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
תשובה משה 20/03/2020 10:59
 • תודה על המענה המהיר, כלומר, אם להיות בוטה, במידה ויש גידול היו רואים את זה ב CT ? ו MRI זה יותר לעצבים? בדיקת עיניים תקינה וגם צילום עין ובדיקת OCT. ובדיקות דם, ספירת דם וכו תקינות. אקו לב תקין. הבהוב רק בעין אחת ובהתחלה הוא הופיע רק פעמים ספורות. אך בשבועיים האחרונים בתדירות גבוה ולאורך כל היום ולפעמים יש כאבי ראש ולפעמים שיש הבהוב יש צמרמורת קלה.

 • + הוסף תגובה
הבזקים בעינים ד"ר שלומית יוסט-כץ 21/03/2020 21:37
 • שמחה שהברור עד כה תקין. ממליצה להשלים את הברור ולהיות במעקב נוירולוג ורופא עיניים. יש לשקול ביצוע EEG. רופאה שלמה

 • + הוסף תגובה
הבזקים בעיינים משי 24/03/2020 08:22
 • תודה על המענה המהיר דוקטור. במידה וה- mri מח תקין ובדיקות ה eeg תיהיה תקינה בעזרת השם, האם ניתן לשלול אפילפסיה ? או שיש עוד בדיקות שנדרש לבצע חוץ מכך. בוצע גם טוב לב שנמצא תקין.

 • + הוסף תגובה
הבזקים ד"ר שלומית יוסט-כץ 25/03/2020 12:30
 • EEG תקין יתמוך בכך שלא מדובר בארוע פרכוסי אך אינו נותן תשובה של 100%- חשוב להיות במעקב נוירולוג שישמע טת הסיפור הקליני, יעבור על הדיקות ויגיד את מסקנותיו

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!