להשתמש במוח, או לשכוח? 8 תרגילים שישמרו על מוח צלול

איך להישאר חכמים, ערניים וחדי מחשבה? לפניכם כמה תרגילים שיעזרו לכם בכל גיל להפעיל את המוח ולשמור עליו צלול ובהיר מחשבה. לגזור ולשמור
כתבה פרסומית כתבת חסותזה נכון, אם לא משתמשים במוח, מתחילים לשכוח. הפעלת המוח עוזרת לשמור עליו בהיר וצלול. אנשים שעוסקים יותר בפעילויות מנטליות מאתגרות, לרוב גם נשארים חדי מחשבה. קריאה, האזנה להרצאה או לרדיו, השתתפות במשחקים, ביקור במוזיאון, למידה של שפה נוספת – כל אלה מאתגרים את המוח שלנו ועוזרים לו להישאר צלול. אז הנה כמה פעילויות נחמדות שכדאי להתחיל לאמץ כדי לשמור על המוח שלכם פעיל, ערני ופיקח בכל גיל.

מחשבים מסלול מחדש

זוכרים שכילדים נהגנו לדבר הפוך, או שהשתמשנו בשפת הב' כמו בשיר אבאניבי? ובכן, חוקרים מאוניברסיטת דיוק, ארה"ב, יצרו תרגיל שנקרא נוירוביקס (neurotics), אשר מאתגר את המוח לחשוב בדרכים חדשות. מאחר שחמשת החושים שלנו הם המפתח ללמידה חדשה, השתמשו בהם כדי לאמן את המוח. למשל – אם אתם ימניים, נסו להשתמש ביד שמאל במשימות שאינן מסוכנות; נסעו לעבודה בדרך שלא נסעתם בה אף פעם; עצמו עיניים ונסו לזהות טעמים של אוכל.


אילוסטרציה של מוחו של אדםפעילות גופנית 

לפעילות גופניות, בעיקר לזו שמעלה את קצב הלב כמו הליכה ושחיה, יש תרומה לבריאות המנטלית. למרות שחוקרים עדיין לא יודעים מה הסיבה לכך, פעילות גופנית נוטה להעלות את אספקת הדם למוח ובכך משפרת את הקשרים שבין תאי המוח. פעילות גופנים, אם כן, תורמת לזיכרון, לדמיון ואפילו ליכולות שלנו לנהל משימות.


אישה צעירה שוחה, פעילות שעשויה לשפר את היכולת הקוגנטיבית


כל כמה זמן אתם שותים?

רבים יודעים ששתיית אלכוהול בטווח הקצר עלולה להשפיע על שיקול הדעת שלנו, על הדיבור, על התנועתיות ועל הזיכרון. אך האם ידעתם שלאלכוהול יש השלכות גם בטווח הארוך? שתייה מרובה במשך תקופת זמן ממושכת עלולה לכווץ את האונה הקדמית של המוח. נזק זה עלול גם פרמננטי ובלתי ניתן לשינוי, גם אם הפסקתם לשתות. מנת אלכוהול לאישה ושתיים לגבר ביום, זו כמות האלכוהול המומלצת.

שתי בחורות צעירות שותות כוס יין


שקלו להפוך לגיימרים

אם עד היום לא הייתם גיימרים, אולי הגיע הזמן להתחיל. כמה מחקרים מצאו שלשחק במשחקי וידיאו גורם לגירוי חלקים במוח האחראיים על תנועתיות, זיכרון, תכנון ויכולות מוטוריות עדינות. ישנם חוקרים שטוענים כי משחקי מחשב משפרים רק את היכולות במשחקים, אך עדיין אין הכרעה בעניין. ובינתיים, תפסו את הג'ויסטיק והצטרפו לילדים.


ילדה משחקת במשחקי וידאומוסיקה רבותיי, מוסיקה

זה הזמן להודות לאימא שהתעקשה שתלכו ללמוד כינור. נגינה על כלי מגיל צעיר מתגמלת במחשבה בהירה יותר בגיל מבוגר. ניסיון מוסיקלי משפר מאוד את התפקודים המנטליים שאינם קשורים כלל למוסיקה כגון הזיכרון והיכולת לתכנן. נגינה גם תורמת ליכולת הקואורדינציה, וזה כמובן פשוט כיף לנגן. אגב, אף פעם לא מאוחר מדי להתחיל ללמוד לנגן. גם אם לא תהיו שופן הבא, לפחות תפיקו מכך הנאה ותשמרו על המוח.


אישה צעירה נרגעת ומאזינה למוזיקהחברותא

מחקרים מראים שפעילות חברתית משפרת את הבריאות המנטלית של האדם. שיחות עם אנשים גורמות לחידוד המוח, הן אם זה בעבודה, בבית או עם חברים. אז אם אתם אנשים שנוטים להסתגר בבית, אולי הגיע הזמן לצאת ולהתנדב, להירשם לחוג או סתם להיפגש עם חבר/ה.


מדיטציה כבר ניסיתם?

יותר מדי סטרס עלול לפגוע בחומר האפור, אשר מכיל תאים השומרים ומעבדים מידע. אם אתם נוטים להיות במצבי לחץ, למדו להרגיע את עצמכם באחת מהטכניקות המקובלות: קחו נשימות עמוקות, מצאו משהו שמצחיק אתכם והיזכרו בו במצבי לחץ, האזינו למוסיקה, התחילו לקחת שיעורי יוגה ו/או מדיטציה, דברו עם אנשים על הסטרס.

קראו עוד: חובבי מדיטציה? האימון המנטלי עשוי לשפר את מהירות הלמידה

אישה עושה מדיטציה אל מול היםאל תשכחו גם לתת לו לנוח

עם כל הכבוד לכל האתגרים המוחיים, חשוב לזכור שהמוח צריך גם לנוח לפעמים, והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות שינה טובה. כשמתחילים ללמוד משהו חדש בלי שינה טובה קשה להתרכז, וכדי שהמוח יעבד ויטמיע מידע חדש, הוא זקוק לשינה טובה. במילים אחרות - שינה טובה ומספקת הכרחית כדי ללמוד ולזכור דברים טוב יותר, וכמובן גם לשמור על מצב רוח טוב. מומלץ לישון 7-8 שעות בלילה.


זוג צעיר ישנים שינה שלווה

פורומים כאבי ראש ומיגרנה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מיגרנה במחזור נועה 15/09/2020 10:50
 • לאחרונה החלו להופיע לי מיגרנות במחזור או לקראתו. מעולם לא סבלתי מזה. בת 47. יש מה לעשות כדי להפחית את התדירות ואת העוצמה? תודה

 • + הוסף תגובה
דקירות בראש ובאוזן בצד ימין דפנה 12/03/2013 20:22
 • שלום, שבוע שעבר התחיל לי דקירות חזקות וכואבות בראש בצד ימין, החל משעת אחר הצהריים ועד הבוקר, לאחר כיומיים הדקירות עברו לאוזן בצד ימין, הדקירות גורמות לחוסר ריכוז ולעצבים בכל הגוף, מאז יש לי כמעט יום יום דקירות בראש שבאות והולכות. קבעתי תור לרופא משפחה ליום חמישי, אבל בינתיים אני די מוטרדת אני בת 40 , ללא עבר בריאותי. אשמח לשמוע מה יכול להיות הסיבה לכך

 • + הוסף תגובה
תחושת דקירות בראש דר' דניאל עובד 12/03/2013 22:36
 • אם הדקירות באזור העורף, ייתכן על רקע דלקת של העצב העורפי הגדול. אם לא, ייתכן שמדובר בכאבי ראש מסוג Ice pick like headache שהטיפול בהם הוא די פשוט. כדאי לפנות למרפאת כאבי ראש...

 • + הוסף תגובה
כאב עמום בקוד קוד הראש אלון 28/08/2013 17:29
 • יומיים אני סובל מכאב עמום בקוד קוד הראש. לא מפריע לי לפעילות היום יומית. האם להיות מוטרד מכך? תודה מראש על התשובה

 • + הוסף תגובה
כאב עמום בקודקוד דר' דניאל עובד 28/08/2013 22:03
דקירות בצידו הימיני של הראש זהר 16/06/2014 18:46
 • אני בת 16 וחצי והבוקר התחילו לי דקירות באזור הימיני של הראש כרגע כבר ערב והלכתי לישון למקרה שזה יעבור אך זה לא עבר..הכאבים מתחזקים כשאני מזיזה את הראש לצדדים אלו כאבים מכשלים כאלה.. עליי להיבדק?

 • + הוסף תגובה
בדיקה? ד"ר דניאל עובד 17/06/2014 08:12
דקירות באוזן משה 26/12/2017 00:38
 • שלום, אני חייל בן 19 וחצי ואני אנמי. מזה חודש שיש לי מעין דקירות(עקצוצים חזקים) או מעין זרמים באזור האוזן השמאלית ובאזור הראש מסביב. זה בשבוע האחרון החל להתגבר הן בכמות והן בעוצמה. מה עליי לעשות?

 • + הוסף תגובה
דקירות באוזן שמאל לאה 14/09/2020 23:49
 • בשלושה ימים האחרונים אני מרגישה דקירות באוזן שמאל (חיצוני) היום זה החל לגרום לי לדקירות בראש בצד שמאל מה עלי לעשות

 • + הוסף תגובה
כאבי פנים כאוב 12/09/2020 20:28
 • שלום רב, לפני כ-5 שנים עברתי עקירה כירורגית של שן בינה תחתונה ומאז נותרתי עם כאב כרוני 24/7 בחצי פנים. מרגיש נוקשות, כאב עמום קבוע ותפוס. כאילו האזור קפא, הכאב רציף אך לעיתים נודד או כואב במקביל מאזור הלסת-לחי ויורד ללסת תחתונה ליד גבול הגרון. יש לציין שגם עברתי לפני עקירה כירורגית של בינה תחתונה בצד השני ונותרתי עם כאב קבוע באוזן. שאני מותח את העור או נוגע באזור או ישן על הצד הכאוב הכאב נחלש אך איך שאני עוזב זה חוזר חלילה. לאחרונה נאמר לי שהכאב מתאים לפגיעה טראומתית ברקמות נוירומה ומלקות בפאציות. חשד ללשון אחורית קשורה. אין לי פציאליס, יש סימטריה ותחושה. האם זריקה ביולוגית של AJOVY או orthokine או prp יכולה לסייע גם לכאב פנים מסוג זה? עברתי טיפולי פיזיותרפיה, דיקור יבש, ומס ואלטרסאונד ללא שיפור. אורטופד שלל מקור צווארי (ללא הדמיה). אשמח לעצתך.

 • + הוסף תגובה
כאב פנים ד"ר שלומית יוסט-כץ 12/09/2020 20:49
 • AJOVY הוכחה יעילה לכאב מיגרנוטי. הכאב שאתה מתאר לא עונה על קריטריונים של מיגרנה.

 • + הוסף תגובה
המשך כאוב 13/09/2020 10:02
 • האם יש טיפול כלשהו שטת ממליצה? האם לפנות שוב לכירורג פה ולסת אחר או רופא שיניים שמומחה לכאבי פנים ולסת או נוירולוג או רופא כאב?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!