קנאביס רפואי במדינת ישראל: כל מה שחשוב לדעת

באילו מצבים ניתן להשתמש בקנאביס רפואי, איך מקבלים אישור לשימוש בקנאביס רפואי, אילו רופאים מספקים מרשם לקאנביס רפואי ומה כולל הליך קבלת הרשיון? המדריך המקיף לקנאביס רפואי במדינת ישראל

כתבה פרסומית כתבת חסותקנאביס הוא צמח טבעי המאפשר הפקה של תרכובות בעלות השפעות שונות. צמח זה ידוע בעיקר בשל השפעותיו הפסיכו-אקטיביות והרפואיות. 

השימוש בקנאביס למטרות רפואיות החל לפני יותר מ -5,000 שנה, כחומר מאלחש ומרדים אשר מסייע בהקלה על כאבים. במאה ה-20 הוכרז הקנאביס כחומר לא חוקי על-ידי הרשויות האמריקאיות. הכרזה זו הובילה מדינות רבות ברחבי העולם להוציא את הקנאביס אל מחוץ לחוק, פעולה שנותרה תקפה במדינות רבות עד לימנו. 


איך קנאביס משפיע על הגוף שלנו?

ההשפעה של קנאביס על גופינו מתרחשת בזכות המערכת האנדוקנבינואידית - מערכת העברת האותות בגופם של בעלי החיים ובני האדם. המערכת מורכבת, בין היתר, מקולטנים (רצפטורים) המתבטאים על גבי תאים במערכת העצבים המרכזית וההיקפית, אליהם נקשרות מולקולות המייצרות תחושות עצביות.

נמצא כי תחת השפעת צמח הקנאביס, נקשרים אל הרצפטורים מולקולות אנדו-קנבינואידיות ופיטו-קנבינואידיות (כמו THC ו-CBD) המשפיעות על ההולכה העצבית, עידוד התיאבון, הפחתת תחושת הכאב, שיפור מצב הרוח, הפחתת מצבי דלקת בגוף, ועל בקרת המערכת החיסונית ומשק האינסולין בגוף. 

במילים אחרות, קשירת מולקולות אנדו-קנבינואידיות ופיטו-קנבינואידיות לרצפטורים שעל גבי התאים במערכת העצבים יוצרת את האפקט האופייני והרצוי של קנאביס רפואי.


קראו עוד: מחקר חדש חושף: צריכת קנאביס אינה גורמת בהכרח לעלייה במשקל


אילוסטרציה קנאביס רפואי על גבי מרשם רופאזני קנאביס והשפעותיהם השונות

צמח הקנאביס כולל בתוכו שלושה תתי מינים עיקריים, בעלי השפעות שונות:

• קנאביס סאטיבה (Cannabis Sativa) 
 מין הקנאביס הנפוץ בעולם, גבוה וצר בעל "זרועות" דקות וארוכות יותר. מקורו באזורי קו המשווה.

השפעות הסאטיבה הבולטות הן תחושת מרץ מוגברת, הפחתת דכאון, עידוד תאבון, עלייה ביצירתיות. קנאביס סאטיבה מומלץ לרוב לשימוש בשעות היום. 

• קנאביס אינדיקה (Cannabis Indica) 
מין הקנאביס השני הנפוץ בעולם, נמוך ורחב יותר מהסאטיבה ובעל "זרועות" רחבות וקצרות יותר. מקורו במדינות המזרח התיכון ובאזור אפגניסטן ופקיסטן. השפעות האינדיקה הבולטות הן הרגעה ואף תחושת ישנוניות, הפחתת חרדה וכאב.  זן זה מומלץ לשימוש בלילה.

• קנאביס רודראליס (Cannabis Ruderalis) 
זן נדיר שמקורו ברוסיה. בעל אחוזים מזעריים של החומר הפסיכו-אקטיבי THC.


האם קנאביס רפואי ממכר?

לצד התופעות הרצויות של קנאביס רפואי, חשוב לזכור כי השימוש בקנאביס אינו חף מסיכונים, כמו פיתוח תלות והתמכרות, התפרצות פסיכוזה ושינויים פסיכיאטרים,. בנוסף, טרם ידועות השלכות הטיפול במצבים רפואיים מורכבים, בהם הריון, וכן גם על אוכלוסיות מסוימות, כמו ילדים ומתבגרים. 


מסם מסוכן ועד לצמח הנמצא בחזית הרפואה: כך התפתח שוק הקנאביס הרפואי בישראל 
בשנת 1973 התפרסם בישראל הנוסח החדש של "פקודת הסמים המסוכנים", שקבע כי קנאביס הוא חומר המוגדר כ'סם מסוכן' עליו חל איסור שימוש, אלא אם יש לכך רישיון כדין. 

בתחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת החלו בארץ ניצני שימוש בקנאביס לצרכים רפואיים, במקביל לעלייה בפופולאריות השימוש בקנאביס למטרות רפואיות בכל העולם. כך, בשל הסגולות הרפואיות הקיימות בצמח, בהן הקלה על כאבים ועידוד תיאבון, משרד הבריאות החל מאשר את השימוש בקנאביס רפואי במקרים פרטניים.

בשנת 2011 הוקמה במשרד הבריאות "היחידה לקנאביס רפואי" (יק"ר), אשר עוסקת בפיקוח והסדרה של תחום הקנאביס בישראל, זאת בכפוף לאמנה הבינלאומית העוסקת בפיקוח והסדרת הטיפול בקנביס למטרות רפואיות ולמטרות מחקר. בשנת 2016 התקבל מודל ה"מדיקליזציה", המתווה את הסדרת תחום הקנאביס ברפואה ובמחקר. על מנת לשמור על סטנדרט גבוה ואחידות, מוצרי הקנאביס המאושרים לשיווק בארץ הם ברמת Medical-IMC Grade (קטגוריה רגולטורית עבור מוצרי קנאביס רפואי), ומחויבים בבקרה ופיקוח אדוקים.  במסגרת רפורמת הקנאביס האחרונה של משרד הבריאות שהחלה מיושמת ב-2019, קנאביס רפואי ניתן לרכישה במספר בתי מרקחת.

בזכות שמירה על הסטנדרט הגבוה והצלחת הטיפול, מדינת ישראל נחשבת כיום לאחת מהמדינות המובילות בעולם בהיקף השימוש בקנאביס רפואי. עם זאת, קנאביס אינו מוגדר כתרופה וככזה איננו נמצא בסל התרופות.

השימוש הרפואי שונה לחלוטין מהשימוש החברתי בצמח, וחשוב לעשות הפרדה ברורה בין קנאביס בהקשר התרבותי לקנאביס בהקשר הרפואי. בניגוד לשימוש פרטי, השימוש הרפואי מתבסס על עקרונות רפואיים מדעיים כמקובל בעולם התרופות והוא נצרך כטיפול בהתאם להתוויות רפואיות ומצוי תחת פיקוח.

כיום השימוש הפרטי בקנאביס אינו חוקי במדינת ישראל, והמשתמשים בקנאביס למטרות אישיות שלא תחת התוויית רופא עוברים על החוק ומסתכנים בהכנסת חומר שאינו מפוקח לגופם.


מי זכאי לקבל קנאביס רפואי?

רישיון לשימוש רפואי בקנאביס יינתן לאחר מיצוי כל אפיקי הטיפול המקובלים ותוך עמידה בהתוויות בלבד, כמפורט בנוהל 106 של משרד הבריאות. בין ההתוויות המאושרות המקובלות (רשימה חלקית):

•מטופלים במחלת הסרטן 

למניעת כאבים משניים, לטיפול במחלה ולצורך הקלה בתסמיני המחלה או הטיפולים (כימותרפיה, הקרנות, טיפול ביולוגי).

•מטופלים הסובלים מקרון או מקוליטיס

•מטופלים הסובלים מכאב נוירופתי ממקור אורגני ברור ומטופלים במשך שנה לפחות במרפאת כאב מוכרת

•מטופלים במחלת ה-AIDS וסובלים מירידה קיצונית במשקל

•מטופלים במחלת טרשת נפוצה במצבים ספסטיים

•מטופלים במחלת פרקינסון הסובלים מכאב

•מטופלים בגירים המאובחנים בטורט וסובלים מהפרעה תפקודית משמעותית

•מטופלים בגירים המאובחנים באפילפסיה תחת תנאים המפורטים בחוזר 106 של משרד הבריאות

•מטופלים סופניים (תוחלת חיים מוערכת של עד חצי שנה)

•מטופלים בגירים המאובחנים ב-PTSD תחת תנאים המפורטים בחוזר 106 של משרד הבריאות וללא היסטוריה של פסיכוזה או שימוש לרעה בסמים.


קראו עוד: קנאביס רפואי: מי זכאי לטיפול?


כיצד נצרך קנאביס רפואי?

צורות המתן המאושרות מותאמת לרמות הספיגה במחזור הדם ולזמינות הביולוגית של החומרים הפעילים. צורות המתן המאושרות הן:

• תפרחות קנאביס מיובשות – שאיפה באמצעות סיגריה או מכשיר אינהלציה. החומרים הפעילים נספגים דרך הריאות למחזור הדם במהירות הגבוהה ביותר.

• מיצוי שמן קנאביס – ניתן מתחת ללשון, כך שהחומרים הפעילים נספגים ישירות למחזור הדם מבלי לעבור פירוק במערכת העיכול ובכבד.

• עוגיות קנאביס (לילדים בלבד) – ספיגת החומרים הפעילים היא דרך מערכת העיכול. 

יש להימנע משתיית משקאות חריפים בתקופת הטיפול בקנאביס, בפרט בתחילת הטיפול או בעת שינוי מוצר/מינון.

חל איסור מוחלט על ביצוע פעולות הדורשות ריכוז גבוה, כמו נהיגה או הפעלת ציוד מכני כבד.

כמו כן, אין להשתמש במוצר בפומבי או בנוכחות קטינים, אין להוציאו מישראל ויש להקפיד על נטילת המנה המומלצת בלבד.


איך ניתן לקבל אישור לשימוש בקנאביס רפואי?

על מנת להשתמש בקנאביס רפואי כחוק, יש צורך באישור של משרד הבריאות. בכדי לקבל רישיון להחזקה ושימוש בקנאביס רפואי, יש צורך לעמוד בקריטריונים המפורטים בנוהל 106.

במידה והמטופל עומד בתנאים, עומדות בפניו שתי אופציות לקבלת רישיון:

• באמצעות רופא המוסמך על ידי היק"ר להנפיק רישיון לקנאביס במסגרת הרפואה הציבורית בלבד. במהלך הביקור, שעלותו כעלות ביקור במרפאת חוץ, הרופא יכול להנפיק רישיון ומרשם התקפים מרגע הנפקת הרישיון. במסגרת רפואה פרטית ניתן להגיש בקשה מקוונת ליק"ר. מטופלים אונקולוגים יכולים לקבל את השירות במחלקות האונקולוגיות שבבתי החולים המאפשרים זאת.

• באמצעות הגשת בקשה מקוונת ליק"ר על ידי רופא מומחה בתחום הטיפול הרלוונטי. הבקשה תבחן על ידי רופא ביק"ר.  הרישיון או מכתב ההתייחסות לבקשה ישלחו אל המטופל והרופא המטפל. חידוש הרישיון מותנה במעקב על ידי הרופא המטפל שפרטיו נכללים ברישיון מדי שלושה עד שישה חודשים.

רשימת רופאים המורשים לספק מרשם לקנאביס רפואי לפי לתחום התמחות:
גסטרואנטרולוגיה 
פסיכיאטריה
רפואת כאב
המטולוגיה
נוירולוגיה
פנימית
ראומטולוגיה 
גריאטריה 
אונקולוגיה 
רפואת ילדים
רפואת משפחה 
רפואה פיזיקלית ושיקום
כירורגיה 
עיניים
אורתופדיה רופא כותב מרשם לקאנביס רפואי


פיקוח על מחירי הקנאביס ופיצולי מרשם: ההקלות האחרונות בתחום הקנאביס הרפואי בישראל

לאחרונה, הודיע משרד הבריאות על שורת הקלות בתחום הקנאביס הרפואי, במטרה להקל על סבלם של החולים.

המשרד הודיע כי יפעל להחלת פיקוח על מחירי הקנאביס הרפואי, כך שמטופלים המחזיקים 30-50 גרם בחודש ישלמו סכומים דומים לאלו ששילמו עד היום או סכומים נמוכים יותר, בהתאם לכמות הנצרכת (כ-400-500 ₪ בחודש). כמו כן, נעשה מאמץ לקבוע מחיר מרבי לילדים ולחולים אונקולוגים ללא קשר לכמות הנצרכת (כ-500 ₪ בחודש). 

פיקוח המחירים ייעשה באופן דומה ליתר התרופות בישראל שנמצאות בפיקוח, ובכפוף לאישור ועדת מחירים בהשתתפות משרד האוצר והכלכלה. צעד נוסף הממתין לאישור ועדת הכספים של הכנסת הוא קביעת מחיר מרבי לביקור רופא בקופת החולים לצורך הנפקת וחידוש רישיון (עד 283 ₪ לביקור).

בנוסף, חולים המחזיקים רישיונות שהונפקו טרם למועד החלת הרפורמה (29.4.2019) יוכלו להמשיך ולקבל את הקנאביס במתכונת הישנה בחודשיים הקרובים ובמתכונת החדשה דרך בית המרקחת בנוסף. מטופלים באוטיזם יוכלו לבחור בין המתכונת הישנה למתכונת החדשה עד 1.7.2020.

במקביל יתאפשר בקרוב "פיצול מרשם" המאפשר רכישת חלק מהכמות בבית מרקחת אחד וחלק בבית מרקחת אחד.

לסיכום, נראה כי בעקבות לחץ ציבורי נרחב ובעקבות פרסום מאמרים המדגישים את השפעותיו החיוביות של הצמח, הממסד מקבל בהדרגה את מעמדו של הקנאביס כתרופה לגיטימית הניתנת למטופלים במצבים מסויימים ולא רק כסם מסוכן כפי שהיה מקובל לחשוב עד לפני עשורים בודדים בלבד.פורומים, טיפול בכאב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פענוח סיטי גב מיקי 07/09/2019 12:31
 • שלום, הופנתי לסיטי גב עקב כאבי גב במשך שנתיים.התוצאות סיטי גב, אשמח להסבר: סריקה טומוגרפית ממוחשבת ש"עמ של מתני/סקרלי במנח אקסיאלי עם שיחזורים סגיטאליים : הסריקה בוצעה בהגדלה ובחתכים דקים וצמודים בזוית המקבילה למרווחים הדיסקליים -הבין חוליתיים , בגבהים S1-L1 SACRUM בחלונות רקמה רכה ובחלונות עצם: סיבת הפניה : בירור כאבים . סריקת L1-L2 : סחוס הדיסקית הבין חולייתי הודגם ללא עדות לבלט אחורי או צדדי משמעותי . סריקת L2-L3 : סחוס הדיסקית הבין חולייתי הודגם ללא עדות לבלט אחורי או צדדי משמעותי. סריקת L3-L4 : סחוס הדיסקית הבין חולייתי הודגם ללא עדות לבלט אחורי או צדדי משמעותי . סריקת : L4-L5 בלט אנולרי דיפוזי של קל הדיסקית, שטוח מאחור, נושק קדמת השק התקאלי . סריקת :L5-S1 התבהרות מעוגלת עם שינויים אוסטאוסקלרוטיים בפנים הדיסטליות התחתונות הקדמיות בחוליה , L5 קרוב לוודאי על רקע שינויים ניווניים בסחוס הדיסקית, בלט אנולרי אחורי דיפוזי, יותר מרכזי גורם ללחץ על קל השק התקאלי . מפרקים סקרו-איליאקליים: שינויים ניווניים קלים עם קום פינומינה משני הצדדים תודה

 • + הוסף תגובה
פענוח סיטי גב מר גבעון פלד 08/09/2019 13:26
 • בגדול אומר שיש לך שני בלטי דיסק בחוליות גב תחתון ושינויים מבניים ואחרים בחוליות אלו. בהקשר לכאב אם תתאר אותו אוכל לתת כיוון על הקשר

 • + הוסף תגובה
פענוח סיטי גב מיקי 08/09/2019 14:43
 • תודה על התשובה. יש לי כאבי גב תחתון שמקרינים לרגל שמאל

 • + הוסף תגובה
פענוח סיטי גב מר גבעון פלד 08/09/2019 14:52
 • הכאבים קבועים או משתנים כלומר האם יש את אותו הכאב בהליכה, ישיבה או שכיבה וגם האם יש הבדל בין בוקר לערב?

 • + הוסף תגובה
כאב בפצע פתוח מ 05/09/2019 23:54
 • יש לי סיפור ארוך.. אבל אנסה לקצר.. בינואר האחרון עברתי ניתוח פילונידלי. הפצע עדיין פתוח. הייתי עם וואק, סילברסל ואוקטנילין והפצע השתפר מעט. חבישות יומיומיות אצל אחות. התעייפתי לטפל והחלטתי להשאיר את הפצע פתוח. הוא לא מזוהם. יומיים לא חבשתי אצל אחות והתחלתי להרגיש כאבים.. הפצע הוא 3.5 אורך 1.5 רוחב ו 0.5 עומק (בסנטימטרים). אודה לעצות בעניין הכאבים בהליכה/ישיבה.. תודה

 • + הוסף תגובה
כאב בפצע פתוח מר גבעון פלד 06/09/2019 11:39
 • ממליץ בחום רב להמנשיך טיפול אצל הרופא והאחות המטפלים לא להתעייף להמשיך להגיע לטיפולים. לצערי מצב זה אינו מתאים להמלצות בפורום.

 • + הוסף תגובה
המשך מ 06/09/2019 12:30
 • אני יודעת שהאידיאל להמשיך לטפל.. אבל הפצע פשוט לא מבריא למרות ההשתדלות.. לפעמים יש החמרות ואני שבורה... הפצע לא מזוהם.. שאלתי אך ורק על הכאב המתלווה... למה אי אפשר לעזור לי?

 • + הוסף תגובה
המשך מ 06/09/2019 12:32
 • גם כל חבישה כואבת.. מנקים את הפצע וזה לא נעים בכלל.. לבדוק עומק מכניסים מטוש שזה סבל בפני עצמו.. אני לא מסוגלת להמשיך לא רואה את הסוף... בבקשה..

 • + הוסף תגובה
כאב בפצע פתוח מר גבעון פלד 08/09/2019 09:59
 • כללית צריך לבצע בדיקות למה הפצע לא מבריא.... סכרת, חוסרים וכו לגבי הכאב לצערי בפעולת הטיפול והחבישה למעט בקשה לאלחוש אין הרבה מה לעשות. לגבי כאבים בין החבישות בפצע פתוח זה מחייב זהירות גם שימוש בקור מחייב להבין מה קורה. ולכן אני מתנצל אך מפנה אותך שוב למטפלים בך לבקשת עזרה ממוקדת.

 • + הוסף תגובה
המשך מ 08/09/2019 11:07
 • אין סיבה.. אני בת 30 ובריאה בלי סכרת.. לא ברור לאף אחד למה הסתבכתי עם זה :/ החלטתי להפסיק לטפל כי שוקלים ניתוח נוסף.. אבל אף אחד לא מבטיח לי שהפעם יהיה בסדר..

 • + הוסף תגובה
כאב בפצע פתוח מר גבעון פלד 08/09/2019 13:28
 • אני מבין את התסכול אך המנעות מטיפול היא לא פתרון גם אם הטיפול יהיה אחר. אל יאוש פשוט להמשיך לחקור ולחפש. הכאב במקרה זה הוא כנראה תוצר ויש לטפל כרגע בפצע הפתוח או בדברים אחרים כפי שמתארים לך.

 • + הוסף תגובה
כאבים חדים באזור הלסת העליונה אילונה 07/09/2019 22:10
 • שלום, לאחרונה התחלתי להרגיש מדי פעם גלים של כאב חד בלסת העליונה בכיוון הלחי. הכאב ממוקם לא רחוק מהמפרק של הלסת (אבל לא שם). לא ברור לי אם מקור הכאב בעצם הלסת או בחך. הכאב מרגיש כמו דקירה במחט מלובנת. הוא מופיע כמו מספר גלים קצרים ותכופים של כאב שמופיעים ומיד נעלמים. אחרי מספר גלים כאלה הכאב נרגע, אבל אחרי כמה זמן (בין 15 דקות למספר שעות) הוא מופיע שוב. התופעה התחילה פני חודש, אח"כ כמעט נעלמה אבל בשבוע האחרון הופיעה שוב בצורה אינטנסיבית. כשזה רק הופיע לפני חודש חשבתי שהכאב נגרם עקב זה שלעסתי משהו קשה בשן טוחנת שלפני שנה בוצע בה טיפול שורש והתקינו בה כתר, אבל רופא השיניים בדק ובצילום (של השן שטופלה בלבד) נמצא שהשן והכתר נראים תקינים. כאמור הכאבים חזרו בשבוע האחרון ובאופן תכוף יותר, אבל הבעיה שאין לי מושג למי לפנות להמשך בירור. אודה על השערות מה זה יכול להיות, ולאיזה סוג רופא יש לפנות לבירור כל אפשרות. תודה.

 • + הוסף תגובה
כאבים חדים באזור הלסת העליונה מר גבעון פלד 08/09/2019 13:24
 • כאבים משתנים גם בלסתות עלולים להיות תוצר של טריגריםברקמות החיבור ובשרירים. במקהר זה הרבה פעמים שריר ה מסטר או אחרים. על מנת לבדוק ולטפל יש לגשת לאיבחון וטיפול מתחום השיקום האורטופדי או איזון רקמות רכות. מתבצע על ידי מטפלים שהוכשרו לכך.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!