ניתוח החלפת מפרק ברך בגישה הקינמטית: כל המידע החיוני

ניתוח החלפת מפרק ברך (Total knee replacement) הוא אחד הניתוחים הנפוצים ביותר בעולם המערבי והוא מספק מענה למצבים של שחיקת סחוס בברך. הגישות החדשות לביצוע הניתוח, בהן גם הגישה הקינמטית, מייעלות ומשפרות את הטכניקה והתוצאות, עשויות לתרום להפחתה בכאבים לאחר הניתוח, לקצר את זמן ההחלמה , לגרום למטופל לחוש תחושה טבעית יותר לאחר הניתוח וכך לאפשר לו לשוב לשגרה מהר ככל הניתן: כל הפרטים
כתבה פרסומית כתבת חסות
שחיקת סחוס (Osteoarthritis) היא תופעה נפוצה בקרב האוכלוסייה הנובעת מסיבות רבות, כמו שחיקה הנובעת עומס יתר על המפרק מסיבות שונות, בהן עודף משקל, טראומה, מחלה, חבלת ספורט או סיבות שאינן ידועות. במצבים של שחיקת סחוס, נחשפת העצם המצויה תחתיו והחיכוך בין חלקי הברך מוביל לכאבים עזים ,להגבלה בתנועה ובביצוע פעולות פשוטות כמו הליכה, ירידה ועלייה במדרגות ועוד. ניתוח החלפת מפרק ברך נועד לשפר את תפקוד המפרק, להפחית את הכאב המתקבל עקב הרס הסחוס המפרקי ולאפשר למטופל לשפר את איכות חייו ולחזור לחיים פעילים. 


אישה מחזיקה את הברך כדי להקל על הכאב שנובע משחיקת סחוסהטיפול בשחיקת סחוס

אסטרטגיית הטיפול הראשונית בשחיקת סחוס תכלול פתרונות שמרניים, כמו מתן תרופות נוגדות כאב ודלקת, ירידה במשקל, אפוסתרפיה פיזיותרפיה ולפעמים זריקות וסטרואידים. במצבים בהם הטיפול השמרני נכשל יוצע הפתרון הניתוחי. מטרת ניתוח להחלפת מפרק ברך היא להפסיק את הכאבים מהם סובל המטופל, לשפר את טווח תנועת הברך ואת איכות החיים. ההחלטה לגבי הניתוח תתקבל במידה והטיפול השמרני לא הועיל ואיכות חיי המטופל נפגעת. ההחלטה על ניתוח תתקבל לאחר בדיקה מקיפה, הבנת צרכי המטופל ותיאום צפיות בין הרופא המטפל לבין המטופל לגבי התהליך. 
ניתוח החלפת מפרק הברך

למרות שניתוח החלפת מפרק ברך נחשב לאחד מהניתוחים הנפוצים ביותר במדינות העולם המערבי, שיעור ניתוחים אלה בקרב אנשים הסובלים משחיקת הסחוס בישראל נמוך בהשוואה לזה הקיים בעולם. הסיבה לכך נעוצה, ככל הנראה, בחשש מפני ההליך הכירורגי עצמו ומתהליך ההחלמה. ההתפתחויות האחרונות  בתחום ניתוחי החלפת מפרק ברך נועדו לספק מענה לחששות אלה. הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת שיפור הדיוק והבטיחות של ההליך הכירורגי, קיצור זמן ההחלמה והפחתת הכאבים שלאחר הניתוח. 
מהם השיפורים האחרונים בניתוחי החלפת מפרק ברך?

בשנים האחרונות עברו ניתוחי החלפת מפרק הברך (וניתוחי החלפת מפרק הירך) התפתחות משמעותית המתחילה בשלב שלפני הניתוח, ממשיכה במהלך הניתוח, בטכניקות הניתוח, הגישות והמשתלים, וכן בתהליך השיקום וההחלמה לאחר הניתוח. 

השלב הטרום ניתוחי

השלב הטרום ניתוחי כולל הכנה מקיפה של המטופל לקראת הניתוח להחלפת ברך הכוללת בראש ובראשונה תיאום צפיות בין הרופא המנתח למטופל. הרופא המטפל יסביר למטופל על שלבי הניתוח וההכנות לקראת תקופת ההחלמה, לרבות מראה הצלקת הניתוחית, הכנת הסביבה הביתית לתקופה שלאחר הניתוח ואף הכרת הגורמים המטפלים בתקופת ההחלמה. 

כמו כן, טרם לניתוח מומלצת עבודה על חיזוק מסת השריר סביב הברך, בעזרת תרגול, פיזיותרפיה ו/או אפוסתרפיה במטרה להקל על הליך ההחלמה לאחר הניתוח. בנוסף, יש להקפיד על תזונה מתאימה ועשירה בחלבון לשם הפחתת אובדן מסת שריר לאחר הניתוח. 

לפני הניתוח מתחילים בטיפול בכאב - טיפול תרופתי שמטרתו לחסום את חיישני הכאב במערכת העצבים המרכזית. הטיפול התרופתי יסייע גם בשיכוך הכאב לאחר הניתוח ויאפשר למטופל להתחיל להפעיל את המפרק מהר יותר. 

השלב הטרום ניתוחי כולל גם את התכנון הניתוחי המתבצע באמצעות תוכנת מחשב. כיום ניתן גם להדפיס ״דגם״ מותאם אישית לברך המנותח המאפשר חיזוי והתאמה לעיוות של הברך. טכניקה זו נדרשת כאשר קיים עיוות משמעותי של עצמות הגפיים. 

החידושים במהלך הניתוח להחלפת מפרק הברך

שינויים באופן ההרדמה

בעבר, ניתוח החלפת מפרק התבצע בהרדמה כללית. כיום, החלפת המפרק מתבצעת בהרדמה אזורית וטשטוש, ללא שימוש בחסמים עורקיים במהלך הניתוח, עובדה אשר מפחיתה את הכאב לאחר הניתוח. בנוסף, כחלק מהליך ההרדמה מתבצעת גם הרדמה לעצבוב הקיים סביב הברך (nerve block), איזון הכאב במהלך הניתוח ולאחריו יאפשרו החלמה מהירה יותר עם פחות כאב. 

מניעת אבדן דם משמעותי

כיום, בניתוח החלפת מפרק הברך, משתמשים בחומרים מפחיתי דימום. בשל כך אין כמעט סיכון לדימום מסיבי אשר מצריך מתן מנת דם. החומרים המשמשים למניעת דימום במהלך הניתוח ואחריו, ממזערים את הסיכון לאבדן דם משמעותי במהלך הניתוח וכך גם לאחר הניתוח, לאור ההפחתה של הדימום יש פחות נפיחות סביב הברך לאחר הניתוח ובעקבות כך פחות כאב. 

שיפור הטכניקות הניתוחיות

ניתוחי החלפת ברך מתוכננים כיום מבעוד מועד באמצעות תוכנות דיגיטליות שונות ובניתוחים מסוימים משלבים גם מערכת ניווט ורובוטיקה במהלך הניתוח. המשתלים המיועדים להחלפת מפרק הברך שודרגו והותאמו לברך האנטומית. כיום מתפתחת גם טכנולוגיה המאפשרת להעזר בחיישן המודד דיגיטלית את מידת היציבות והמתח של הרקמות במהלך הניתוח. 

ברוב המקרים הניתוח מתבצע בשיטה הקינמטית-אנטומית, Kinematic approach, שמנסה לשמר ככל הניתן את המבנה האנטומי של ואת צירי התנועה הטבעיים של הברך. באמצעות שיטה זו המשתל מקובע בזווית הטבעית שהייתה למטופל כל חייו וכך ניתן לייצר תנועה טבעית יותר של הברך המושתלת. בעזרת ניתוח החלפת מפרק ברך בשיטה הקינמטית ניתן לקצר גם את זמן הניתוח וגם את זמן ההחלמה לאחר הניתוח, לשפר את תפקוד המטופל ולאפשר חזרה מהירה יותר לפעילות. 
שינויים במהלך ההחלמה

כדי לעזור למטופל לחזור לתפקוד מלא בזמן קצר ככל הניתן, בזמן הניתוח ואחריו יש לפעול על פי פרוטוקול לטיפול תרופתי בכאב סביב. המטופל מקבל טיפול תרופתי מתוזמן במטרה למזער את תחושת הכאב ולאפשר לגוף לחזור ללכת בצורה הטבעית והמהירה ביותר. שיתוף פעולה של המטופל יאפשר תקופת החלמה קצרה יותר ופחות כאב. 

בנוסף, לאחר הניתוח להחלפת מפרק ברך, כבר בבית החולים, מתחילים בטיפול פיזיותרפיה שיסייע להפחית נפיחות ובצקת, להגדיל טווחי תנועה ולאפשר חזרה להליכה טבעית בזמן הקצר ביותר. הטיפול התרופתי שניתן מאפשר שליטה בכאב וכך מאפשר לגוף להתמקד בשיפור המערכת המוטורית. 


אשפוז קצר ושיקום מהיר וביתי – Rapid Recovery

זמן האשפוז לאחר הניתוח התקצר גם הוא משמעותית. כיום, המטופל משתחרר מבית החולים יום עד יומיים  לאחר ביצוע ההליך הכירורגי. ביום השחרור המטופל כבר יכול לצעוד מעט בעזרת אמצעי עזר וטווחי תנועת הברך מאפשרים לו ישיבה, הליכה ועליה וירידה במדרגות. עיקר הליך השיקום מתבצע בסביבתו הטבעית, כדי לאפשר חזרה לתפקוד שגרתי מהר ככל הניתן.

השיקום הביתי בעל משמעות רבה גם בהפחתת הסיבוכים הנלווים לשכיבה ממושכת, אך על המטופל לזכור שגם בסביבה הטבעית עליו להמשיך ליטול משככי כאב, לתרגל פיזיותרפיה, אפוסתרפיה, תזונה בריאה ושיקומית, לשמור על מנוחה נאותה ולהיות במעקב עם הצוות המטפל. 
הכתבה בשיתוף עם פרופ' רונן דבי אורתופד מנתח החלפות מפרקים. מהמומחים המובילים בארץ בהחלפות מפרק ברך, החלפת ברך קינמטית, החלפת מפרק ירך והחלפת מפרק ירך בגישה קדמית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' רונן דבי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שבר בטיביאל פלאטו מסוג שצקר 6 רות 08/07/2017 19:50
 • שלום רב, בתאריך 19 לפבר' נפלתי מאופניים ושברתי את הברך. נאמר לי שיש אפשרות טיפול שמרני וגובסתי עם איסור דריכה 3 חד'. בצילומי רנטן נראה מצב תקין. צילום CT שבוצע בסמוך לפציעה לא הראה נזק לרקמות רכות. הברך עברה בעבר 2 ניתוחים לשחזור ACL עם שני ברגים לא מתכלים. האם מסיבה זו לא ניתן לעשות צילום MRI ? אני מאוד מודאגת כי עדיין יש לי קושי רב בהליכה על קביים ותחושה של עמידה במקום למרות פיזיוטרפיה רבה. הנני בעלת מחלת רקע אוסטופורטי בת 65.

 • + הוסף תגובה
שבר בטיביאל פלאטו שצקר 6 זאב 16/07/2020 20:47
 • שבר טיביאל פלאטו שצקר 6 מעוניין לשוחח עם אנשים שעברו שבר בברך מהסוג הנ"ל

 • + הוסף תגובה
פיענוח בדיקת ארתוגרפיה ירך אודה על תשובה מהירה אנונימית 20/01/2012 22:26
 • שלום אני בת 38 ולפני כשנתיים החל כאב שהחמיר באיזור מפרק הירך לאחרונה עשיתי בדיקת ארתוגרפיה ולהלן הממצאים הרופא בחול ואיני מבינה מה מצבי ומה הכיוון האם מדובר בניתוחח והאם ניתן לחיות כך ללא ניתוח אודה על תשובה מהירה (אני רוצה לציין שאיני עושה פעילות גופנית) להלן ממצאי הארתוגרפיה: חשד לנזק ללברום מודגם קרע אלכסוני לרוחב הלברום הקדמי העליון הקרע נמשך גם אל בסיס הלברום. מודגם שבב לברום מנותק חלקית מתחת למיטת הקרע בקוטר3 ממ במישור הצדדי פנימי (חתך קורנלי 4 סדרה 6 סגיטלי 8 סדרה 7 סגיטלי 10 סדרה 5 ממצאים המחשידים לקרע ידית דלי . הלברום האחורי מודגם תקין אין עדות לנזק סחוסי פוקלי. מודגמים אותות תקינים מלשד העצמות . הקפסולה המודגמת שמורה . הרצועות הפמורליות תקינות

 • + הוסף תגובה
שאלה נוספת - מה מותר ? אנונימית 21/01/2012 15:32
 • אודה מאוד על הסבר הממצאים מה משמעותם ומה אני אמורה לעשות האם בהכרח מדובר בניתוח? בנוסף הייתי רוצה לדעת מה מותר ומה אסור לי לעשות לאור ממצאים אלה ? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום - תשובה דר' איתי הולצר 22/01/2012 22:12
 • אנונימית שלום. 'לברום' הינה רקמה במרקם גומי שעוטפת את החלק האגני של מפרק הירך. רקמה זו עלולה להיקרע בשל מבנה לא תקין של מפרק הירך או כתוצאה מחבלה. חיפוש באינטרנט למושגים השונים שמפורטים בבדיקה,יעלה תמונות, איורים והסברים שימחישו את הנושא. בשנים האחרונות מבוצעת יותר ויותר במקרים מסוג זה, פעולה כירורגית 'זעיר פולשנית' - ארתרוסקפיה של מפרק הירך. במהלך פעולה זו ניתן לקבל תמונה מלאה יותר של המפרק ולטפל בחלק מהבעיות שמתגלות. כאמור, מדובר בתחום יחסית חדש, הדעות חלוקות בנוגע לאבחנות אלה ולגבי אפשרויות הטיפול (אם דרוש בכלל). אין נסיון ארוך טווח לגבי תוצאות הטיפולים השונים או לגבי הימנעות מטיפול. אני ממליץ בשלב ראשון (עד הגעת הרופא מחו"ל) להימנע מפעילות מאומצת ומטווחים קיצוניים של הנעת מפרק הירך - כיפוף עמוק, פישוק גדול וכו.

 • + הוסף תגובה
תודה ושאלה נוספת 12/02/2012 18:14
 • שלום בהמשך לשאלתי הקודמת רציתי לשאול : 1מה הסיכונים בניתוח ארתרוסקופיה ועד כמה הוא נפוץ? 2. מה פירוש יש נתק בשבב הלברום? 2. אני ממש חוששת והייתי שמחה לדעת האם יש פתרונות אחרים שאינם ניתוח 3 ואם לא אעשה ניתוח האם אני מסכנת או מחמירה את מצבי?

 • + הוסף תגובה
תשובה חוזרת דר' איתי הולצר 12/02/2012 22:30
 • שלום. קראי שוב את תשובתי הקודמת - יש בה תשובות לחלק מהשאלות הנוכחיות. סיכונים בניתוח ארתרוסקופיה - כמו ברוב הניתוחים, יש סכנה לפגיעה בכלי דם ועצבים, גרימת נזק נוסף למבני המפרק (סחוס ולברום לדוגמא ), התפתחות זיהום ועוד. שכיחות כל הסיבוכים מוערכת באחוזים בודדים. כפי שציינתי בתשובתי הקודמת - ניתוחים אלה יותר שכיחים היום מבעבר, אך עדיין לא נפוצים כמו ארתרוסקופיות למפרקי הכתף והברך. אין נתונים מדוייקים להעריך האם את מחמירה את המצב ללא ניתוח. פיזיותרפיה יכולה לעיתים לשפר תפקוד ולהפחית כאבים אך היא אינה מתקנת או מרפאת את הקרע

 • + הוסף תגובה
תודה והתייעצות נוספת אנונימית 1 17/02/2012 03:34
 • תודה על תשובותיך הקודמות הבנתי שרפאי שעלי לשקול אם ארצה לעבור ניתוח ארטרוסקופי. הבנתי שנדובר בתחום צעיר שלא הוכחה יעלותו מה שמקשה על ההחלטה ואידך יש לי כאבים עזים. רציתי לשאול אם מי כדאי להתייעץ בנוגע לכדאיות הניתוח והסיבוכים. קראתי שבארץ מדובר בניתוח של החמש השנים האחרונות והוא גם לא נעשה בצורה שכיחה מה שמעלה חחשות כבדים אשמח לעיצה למי לפנות בארץ ובחול תודה

 • + הוסף תגובה
חול אנונימי 2 17/02/2012 07:10
 • ממליץ על ד"ר פיליפון בוייל קולורדו ארצה"ב מספר אחד בארתרוסקופיה

 • + הוסף תגובה
תשובה נוספת המתייחסת גם להערת 'חול' דר' איתי הולצר 17/02/2012 14:03
 • שלום לאנונימית ואנונימי. יעילות הטיפול בבעיות מסוימות דוגמת קרע בלברום הוכחה! אך אין עדיין מעקב ותוצאות ארוכות טווח של סדרות גדולות של מטופלים. יש גם בארץ מספר מנתחים בעלי נסיון רב בתחום. אני נמנע מלהמליץ על שמות של קולגות במסגרת הפורום (לטוב ולרע). אני ממליץ לך לפנות לאחד המרכזים הגדולים - כמו איכילוב, רמב"ם, הדסה, תה"ש, מאיר וכדומה ולברר מי המנתחים המבצעים ניתוחים אלה.

 • + הוסף תגובה
קרע גם בירך השניה? - תשובה דר' איתי הולצר 28/02/2012 19:34
 • צריך כמובן להשלים ברור מלא כדי לקבוע האם אכן יש פגיעה מסוג זה גם בירך השניה. קרע יכול להיווצר בעקבות חבלה במנגנונים שונים למפרק הירך או בעקבות מבנה אנטומי המועד לפגיעה מסוג זה גם ללא חבלה - ראי תשובותי הקודמות בנושא זה לך ולפונים אחרים. שתי סיבות אלה עלולות להיות רלוונטיות לשני פרקי הירכיים.

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום סובלת 26/06/2016 00:33
 • שלום רב, האם ביצעת את הניתוח בסופו של דבר? .אני בגילך ומצאת בדיוק באותו הסיטואציה. תודה מראש ,

 • + הוסף תגובה
ביצעתי את הניתוח אבי בן ארי 22/08/2016 09:13
 • היי סובלת לאחר כאב שנמשך שנה הגעתי למצב של צליעה וביצעתי את הניתוח הנ"ל בירך ימין , אני עכשיו שנה לאחר מכן חזרתי לפעילות ספורטיבית מלאה עם כשירות של 90% בירך ימין . בדרכי לתיקון לברום בירך שמאל בזמן הקרוב .

 • + הוסף תגובה
ניתוח מפרק ירך טל 08/03/2018 09:48
היי טל אבי 08/03/2018 12:20
 • ירך ימין נותחתי אצל דוקטור ראט . מאז עברתי ניתוח גם בשמאל לפני כ שנה ,אצל דוקטור בוצר ובשלבים מתקדמים של חזרה לספורט.

 • + הוסף תגובה
תודה רבה על התגובה טל 08/03/2018 12:32
 • אני עברתי ארטרוסקופיה לא מוצלחת בירך שמאל לפני 6 שנים (קרע בלברום, אימפיג'מנט וכו'). כיום הירך ימין מאוד כאוב גם כן. מתחילה תהליך של ייעוץ. מותר לשאול מדוע עברת לבוצר אחרי שנותחת ע"י ראט?

 • + הוסף תגובה
היי טל אבי 08/03/2018 12:55
 • בשלב שהחלטתי לנתח את שמאל ההתאוששות של ימין(ראט) הייתה 80% אז חשבתי שזה מצב סופי. ובבירור שעשיתי עם מנותחים של בוצר הבנתי מהם שמצבם יותר טוב. בדיעבד ההחלמה בניתוח של ראט לקחה זמן אבל עכשיו הרגל כמו חדשה. אין לי המלצה על אחד יותר מהשני, אבל ההמלצה חד משמעית אם כואב ובבירור זה מקרע , לא לחכות ולניכנס לניתווח.

 • + הוסף תגובה
תודה רבה! טל 08/03/2018 13:30
 • את הניתוח הראשון שלא הצליח עשיתי אצל מורגרשטיין. ממקווה שהפעם אוכל לשפר את מצבי. תודה!

 • + הוסף תגובה
אם יש לך עוד שאלות תרגישי בנוח להתקשר אבי 08/03/2018 13:43
ניתוח בלברום מפרק ירך רז 05/10/2018 15:47
 • היי אשמח לשמוע ממך על הניתוח עצמו בשתי היריכיים . ועל ההחלמה. במיוחד על דר בוצר אני שוקלת לעבור את הניתוח אצלו. לגבי החזרה לספורט כפי שציינת. מה זה אומר חזרה בירך ימין 90% ? מה את לא יכולה לעשות? האם יש כאבים? חולשה שרירית? הגבלה של טווחי תנועה? איזה סוגי ספורט את מבצעת? האם ריצה? רכיבה על אופניים? שחייה? סקווטים? איזה שיקום עברת והיכן בתהליך ההחלמה לאחר הניתוח? מה את מאד ממליצה שיכול לעזור לי לחזור לתיפקוד מלא כולל ריצה. אגב אני מאמנת כושר כך שההחלמה והתיפקוד מאד חשובים לאחר הניתוח.

 • + הוסף תגובה
פניה לטל על הניתוח שלא צלח- עזרה ליטל 19/10/2019 06:42
 • שלום טל, אני לפני ניתוח לקרע בלברום בירך שמאל ע" ד"ר מורגנשטרן אני אשמח מאוד ליצור איתך קשר ולהתייעץ כיוון שהניתוח שלך לא צלח. תודה רבה,

 • + הוסף תגובה
פניה לליטל וטל עזרה בנושא Eitan 14/01/2020 23:07
 • הי, אני במצב דומה עם קרע לברום וcam סובל ממש מכאבים. חושב מה לעשות. אפשר לשאול מה מצבכן? האם עברתן את הניתוח ואם כן אצל מי? תודה מראש, רפואה שלמה

 • + הוסף תגובה
קרע לברום עידן 20/01/2020 20:41
 • הי רז, אובחן אצלי קרע לברום וסובל מכאבים. אני ספורטאי ואצן וזה מאוד מתסכל להיות מחוץ לספורט. האם עברת את הניתוח? ואם כן אצלי מי? האם את מרוצה?

 • + הוסף תגובה
ניתוח מפרק ירך ההחלמה קשה? הילה 30/06/2020 17:26
מפרק ירך שלומית. 19/01/2020 21:20
 • שלום רב, שמי שלומית.לפני כשלוש שנים עברתי ניתוח בעקבות קרע בלברום מפרק הירך..בשבועיים האחרונים אני סובלת מכאבים מאוד חזקים ומכיוון שאני כבר מזהה את סוג הכאב, יש לי תחושה חזקה שנקרע לי שוב הסחוס. יש לציין שאני מורה לחנ"ג ורצה ומתאמנת שלוש פעמים בשבוע. האם קרע חוזר בלברום הוא תופעה נפוצה? הדבר האחרון שארצה לחשוב עליו זה ניתוח נוסף..במקרה שהקרע חזר..כדאי שוב לנתח? אשמח לתשובה

 • + הוסף תגובה
קרע לברום ,cam Eitan 20/01/2020 20:32
 • הי שלומית. אני שחקן כדורסל, נפצעתי ומאוד חושש כרגע. אפשר לשאול אצל מי נותחת? האם את ממליצה לעבור את הניתוח? האם הניתוח שיפר את מצבך? תודה מראש ורק בריאות

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום שלומית 20/01/2020 22:53
 • הי, נותחתי אצל דוקטור אהוד ראט שמאוד ידוע ומוערך בתחום. היה לי "שקט" שלוש שנים .לא הצטערתי לרגע על הניתוח, יכלתי לחזור לספורט וזה היה בשבילי הכל. הניתוח לא נוראי.. החלמה 3 חודשים אבל התאוששתי מהר. דעתי היא שלא צריך לסבול אבל כן לנסות פיזיוטרפיה לפני. לי זה לא עזר כי הקרע היה גדול. כדאי לדעת כי יש מקרים שזה חוזר( לדעתי זה מה שקרה לי בימים אלה). מוזמן לשאול שאלות נוספות.תרגיש טוב

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום שלומית 20/01/2020 22:53
 • הי, נותחתי אצל דוקטור אהוד ראט שמאוד ידוע ומוערך בתחום. היה לי "שקט" שלוש שנים .לא הצטערתי לרגע על הניתוח, יכלתי לחזור לספורט וזה היה בשבילי הכל. הניתוח לא נוראי.. החלמה 3 חודשים אבל התאוששתי מהר. דעתי היא שלא צריך לסבול אבל כן לנסות פיזיוטרפיה לפני. לי זה לא עזר כי הקרע היה גדול. כדאי לדעת כי יש מקרים שזה חוזר( לדעתי זה מה שקרה לי בימים אלה). מוזמן לשאול שאלות נוספות.תרגיש טוב

 • + הוסף תגובה
לאחר ניתוח איתן 05/05/2020 21:48
 • הי שלומית, תודה רבה שענית לי! עברתי ניתוח אצל ראט. היום אני 8 שבועות מצד אחד הליכה ועמידה די חלק ובלי צליעה ולא מרגיש יותר תחושה שמשהו תקוע שם. מצד שני הכאב בישיבה עדיין קיים במיוחד אם אני יושב ברכב יותר מחצי שעה. עושה מה שאפשר בפיזיותרפיה אבל מתפלל שהכאב בישיבה ייעלם. את זוכרת משהו כזה אולי ?

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום ופגם של 5 מ"מ לכל עובי הסחוס רוני 22/06/2020 21:21
 • היי שמי רוני,ראיתי התכתבויות כאן ורציתי לשאול האם מלבד הכאב ,היה לך או למי מכם חוסר איזון באגן (אצלי הקרע והפגם בסחוס הם בירך שמאל) וכן ממש תחושה של קיצור רגל כביכול בצד הפגוע ועומס על הצד הבריא,תודה מראש.(אגב במעבדת הליכה יש אבחון מדוייק של האגן,בו צד שמאל נמוך מצד ימין האם יש קשר בין הנ"ל,תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
קרע בלברום מפרך הירך אניה 10/02/2020 19:06
 • הי שלומית, אחרי כמה זמן אפשר לחזור לעבודה משרדית? אחרי כמה זמן יכולת לנהוג? הקרע אצלי במפשעה ברגל ימין ואני ממש פוחדת במיוחד לאחר שדר ראט ציין מה עלול להיסתבך כתוצאה מהניתוח. יש אפשרות לשוחח איתך?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!