ניתוח החלפת מפרק ברך בגישה הקינמטית: כל המידע החיוני

ניתוח החלפת מפרק ברך (Total knee replacement) הוא אחד הניתוחים הנפוצים ביותר בעולם המערבי והוא מספק מענה למצבים של שחיקת סחוס בברך. הגישות החדשות לביצוע הניתוח, בהן גם הגישה הקינמטית, מייעלות ומשפרות את הטכניקה והתוצאות, עשויות לתרום להפחתה בכאבים לאחר הניתוח, לקצר את זמן ההחלמה , לגרום למטופל לחוש תחושה טבעית יותר לאחר הניתוח וכך לאפשר לו לשוב לשגרה מהר ככל הניתן: כל הפרטים

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:
שחיקת סחוס (Osteoarthritis) היא תופעה נפוצה בקרב האוכלוסייה הנובעת מסיבות רבות, כמו שחיקה הנובעת עומס יתר על המפרק מסיבות שונות, בהן עודף משקל, טראומה, מחלה, חבלת ספורט או סיבות שאינן ידועות. במצבים של שחיקת סחוס, נחשפת העצם המצויה תחתיו והחיכוך בין חלקי הברך מוביל לכאבים עזים ,להגבלה בתנועה ובביצוע פעולות פשוטות כמו הליכה, ירידה ועלייה במדרגות ועוד. ניתוח החלפת מפרק ברך נועד לשפר את תפקוד המפרק, להפחית את הכאב המתקבל עקב הרס הסחוס המפרקי ולאפשר למטופל לשפר את איכות חייו ולחזור לחיים פעילים. 


אישה מחזיקה את הברך כדי להקל על הכאב שנובע משחיקת סחוסהטיפול בשחיקת סחוס

אסטרטגיית הטיפול הראשונית בשחיקת סחוס תכלול פתרונות שמרניים, כמו מתן תרופות נוגדות כאב ודלקת, ירידה במשקל, אפוסתרפיה פיזיותרפיה ולפעמים זריקות וסטרואידים. במצבים בהם הטיפול השמרני נכשל יוצע הפתרון הניתוחי. מטרת ניתוח להחלפת מפרק ברך היא להפסיק את הכאבים מהם סובל המטופל, לשפר את טווח תנועת הברך ואת איכות החיים. ההחלטה לגבי הניתוח תתקבל במידה והטיפול השמרני לא הועיל ואיכות חיי המטופל נפגעת. ההחלטה על ניתוח תתקבל לאחר בדיקה מקיפה, הבנת צרכי המטופל ותיאום צפיות בין הרופא המטפל לבין המטופל לגבי התהליך. 
ניתוח החלפת מפרק הברך

למרות שניתוח החלפת מפרק ברך נחשב לאחד מהניתוחים הנפוצים ביותר במדינות העולם המערבי, שיעור ניתוחים אלה בקרב אנשים הסובלים משחיקת הסחוס בישראל נמוך בהשוואה לזה הקיים בעולם. הסיבה לכך נעוצה, ככל הנראה, בחשש מפני ההליך הכירורגי עצמו ומתהליך ההחלמה. ההתפתחויות האחרונות  בתחום ניתוחי החלפת מפרק ברך נועדו לספק מענה לחששות אלה. הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת שיפור הדיוק והבטיחות של ההליך הכירורגי, קיצור זמן ההחלמה והפחתת הכאבים שלאחר הניתוח. 
מהם השיפורים האחרונים בניתוחי החלפת מפרק ברך?

בשנים האחרונות עברו ניתוחי החלפת מפרק הברך (וניתוחי החלפת מפרק הירך) התפתחות משמעותית המתחילה בשלב שלפני הניתוח, ממשיכה במהלך הניתוח, בטכניקות הניתוח, הגישות והמשתלים, וכן בתהליך השיקום וההחלמה לאחר הניתוח. 

השלב הטרום ניתוחי

השלב הטרום ניתוחי כולל הכנה מקיפה של המטופל לקראת הניתוח להחלפת ברך הכוללת בראש ובראשונה תיאום צפיות בין הרופא המנתח למטופל. הרופא המטפל יסביר למטופל על שלבי הניתוח וההכנות לקראת תקופת ההחלמה, לרבות מראה הצלקת הניתוחית, הכנת הסביבה הביתית לתקופה שלאחר הניתוח ואף הכרת הגורמים המטפלים בתקופת ההחלמה. 

כמו כן, טרם לניתוח מומלצת עבודה על חיזוק מסת השריר סביב הברך, בעזרת תרגול, פיזיותרפיה ו/או אפוסתרפיה במטרה להקל על הליך ההחלמה לאחר הניתוח. בנוסף, יש להקפיד על תזונה מתאימה ועשירה בחלבון לשם הפחתת אובדן מסת שריר לאחר הניתוח. 

לפני הניתוח מתחילים בטיפול בכאב - טיפול תרופתי שמטרתו לחסום את חיישני הכאב במערכת העצבים המרכזית. הטיפול התרופתי יסייע גם בשיכוך הכאב לאחר הניתוח ויאפשר למטופל להתחיל להפעיל את המפרק מהר יותר. 

השלב הטרום ניתוחי כולל גם את התכנון הניתוחי המתבצע באמצעות תוכנת מחשב. כיום ניתן גם להדפיס ״דגם״ מותאם אישית לברך המנותח המאפשר חיזוי והתאמה לעיוות של הברך. טכניקה זו נדרשת כאשר קיים עיוות משמעותי של עצמות הגפיים. 

החידושים במהלך הניתוח להחלפת מפרק הברך

שינויים באופן ההרדמה

בעבר, ניתוח החלפת מפרק התבצע בהרדמה כללית. כיום, החלפת המפרק מתבצעת בהרדמה אזורית וטשטוש, ללא שימוש בחסמים עורקיים במהלך הניתוח, עובדה אשר מפחיתה את הכאב לאחר הניתוח. בנוסף, כחלק מהליך ההרדמה מתבצעת גם הרדמה לעצבוב הקיים סביב הברך (nerve block), איזון הכאב במהלך הניתוח ולאחריו יאפשרו החלמה מהירה יותר עם פחות כאב. 

מניעת אבדן דם משמעותי

כיום, בניתוח החלפת מפרק הברך, משתמשים בחומרים מפחיתי דימום. בשל כך אין כמעט סיכון לדימום מסיבי אשר מצריך מתן מנת דם. החומרים המשמשים למניעת דימום במהלך הניתוח ואחריו, ממזערים את הסיכון לאבדן דם משמעותי במהלך הניתוח וכך גם לאחר הניתוח, לאור ההפחתה של הדימום יש פחות נפיחות סביב הברך לאחר הניתוח ובעקבות כך פחות כאב. 

שיפור הטכניקות הניתוחיות

ניתוחי החלפת ברך מתוכננים כיום מבעוד מועד באמצעות תוכנות דיגיטליות שונות ובניתוחים מסוימים משלבים גם מערכת ניווט ורובוטיקה במהלך הניתוח. המשתלים המיועדים להחלפת מפרק הברך שודרגו והותאמו לברך האנטומית. כיום מתפתחת גם טכנולוגיה המאפשרת להעזר בחיישן המודד דיגיטלית את מידת היציבות והמתח של הרקמות במהלך הניתוח. 

ברוב המקרים הניתוח מתבצע בשיטה הקינמטית-אנטומית, Kinematic approach, שמנסה לשמר ככל הניתן את המבנה האנטומי של ואת צירי התנועה הטבעיים של הברך. באמצעות שיטה זו המשתל מקובע בזווית הטבעית שהייתה למטופל כל חייו וכך ניתן לייצר תנועה טבעית יותר של הברך המושתלת. בעזרת ניתוח החלפת מפרק ברך בשיטה הקינמטית ניתן לקצר גם את זמן הניתוח וגם את זמן ההחלמה לאחר הניתוח, לשפר את תפקוד המטופל ולאפשר חזרה מהירה יותר לפעילות. 
שינויים במהלך ההחלמה

כדי לעזור למטופל לחזור לתפקוד מלא בזמן קצר ככל הניתן, בזמן הניתוח ואחריו יש לפעול על פי פרוטוקול לטיפול תרופתי בכאב סביב. המטופל מקבל טיפול תרופתי מתוזמן במטרה למזער את תחושת הכאב ולאפשר לגוף לחזור ללכת בצורה הטבעית והמהירה ביותר. שיתוף פעולה של המטופל יאפשר תקופת החלמה קצרה יותר ופחות כאב. 

בנוסף, לאחר הניתוח להחלפת מפרק ברך, כבר בבית החולים, מתחילים בטיפול פיזיותרפיה שיסייע להפחית נפיחות ובצקת, להגדיל טווחי תנועה ולאפשר חזרה להליכה טבעית בזמן הקצר ביותר. הטיפול התרופתי שניתן מאפשר שליטה בכאב וכך מאפשר לגוף להתמקד בשיפור המערכת המוטורית. 


אשפוז קצר ושיקום מהיר וביתי – Rapid Recovery

זמן האשפוז לאחר הניתוח התקצר גם הוא משמעותית. כיום, המטופל משתחרר מבית החולים יום עד יומיים  לאחר ביצוע ההליך הכירורגי. ביום השחרור המטופל כבר יכול לצעוד מעט בעזרת אמצעי עזר וטווחי תנועת הברך מאפשרים לו ישיבה, הליכה ועליה וירידה במדרגות. עיקר הליך השיקום מתבצע בסביבתו הטבעית, כדי לאפשר חזרה לתפקוד שגרתי מהר ככל הניתן.

השיקום הביתי בעל משמעות רבה גם בהפחתת הסיבוכים הנלווים לשכיבה ממושכת, אך על המטופל לזכור שגם בסביבה הטבעית עליו להמשיך ליטול משככי כאב, לתרגל פיזיותרפיה, אפוסתרפיה, תזונה בריאה ושיקומית, לשמור על מנוחה נאותה ולהיות במעקב עם הצוות המטפל. 
הכתבה בשיתוף עם ד״ר רונן דבי אורתופד מנתח החלפות מפרקים. מהמומחים המובילים בארץ בהחלפות מפרק ברך, החלפת ברך קינמטית, החלפת מפרק ירך והחלפת מפרק ירך בגישה קדמית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רונן דבי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, ניתוחי מפרק הירך והברך

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מבנה עצמות גרמי שמור מרדכי 12/09/2019 22:23
AVN SONK א.ס 22/08/2019 12:10
 • האם ניתן למצוא מאמר המאשר סבירות ל-AVN SONK עקב מאמץ מתמשך עליה , ירידה אלפי מדרגות כל יום במשך תקופה ארוכה

 • + הוסף תגובה
עלות של משתל ברך ראובן 16/03/2013 16:54
 • ד"ר הולצר שלום, אמא שלי אמורה לעבור ניתוח להחלפת ברך. שקלנו לבצע את הניתוח בבית חולים פרטי, אך מכיוון שהביטוח מכסה רק 50 אחוז מעלות השתלים רציתי לדעת (פחות או יותר ) מה היא עלות של שתל ברך. תודה

 • + הוסף תגובה
עלות משתלים דר' איתי הולצר 16/03/2013 21:03
 • העלות של המשתלים כפי שהיא מוצגת למטופלים שונה מבית חולים אחד לאחר, בהתאם להסכמים עם חברות המשתלים, חברות הביטוח וקופות החולים. בבתי החולים הפרטיים יש מחלקות של שרות לקוחות המספקות תשובות מדוייקות לשאלות אלה.

 • + הוסף תגובה
עלות משתלים. אבירן 25/03/2014 20:01
 • שלום ד"ר אני צריך לעבור יתוח שחזור רצועה צולבת בברך,מה טווחי המחירים של שתל זה?

 • + הוסף תגובה
עלות משתלים - שרות לקוחות ד"ר איתי הולצר 25/03/2014 22:26
 • שלום. מידע על העלויות ניתן לקבל במחלקות השרות הלקוחות בבתי החולים הפרטיים - לא מדובר בעלות מוחלטת למוצר מסויים, אלא באופן בו מתמחרים בסופו של דבר את הניתוח למטופלים על פי שיקולים וחישובים שונים הכוללים עלויות אשפוז, שכר מנתח וגם עלויות המשתלים

 • + הוסף תגובה
עלות החלפת ברך מלאה 8 אילן 22/08/2019 09:22
 • מה המחיר בערך של החלפת מיפרק ברך מלא באופן פרטי?

 • + הוסף תגובה
עלות משתל ברך מייק 16/07/2014 08:53
החלפת מפרק ירך בנימין 18/08/2014 04:05
 • שלום ד"ר איתי הולצר!!! שמי בנימין אני עברתי תאונה קשה לפני 4 שנים כתוצאה מכך התרסק לי האגן והרגל השמאלית שלי נהייתה יותר קצרה מרגל ימין ב5-6 ס"מ ונכון לעכשיו אני צריך לעבור ניתוח של החלפת מפרק ירך הזנחתי את זה מסיבות אישיות וכרגע אני רוצה להתחיל לרוץ לגבי כל הפרוצדורה של הניתוח של החלפת מפרק ירך. איך זה הולך? ולמי אני צריך לפנות? ואם יש בכלל אפשרות לעשות שוויון בין הרגליים?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר איתי הולצר 19/08/2014 23:37
 • שלום. מבחינת התהליך יש שתי אפשרויות: ציבורית - לקבל הפניה מרופא/ת המשפחה או אורתופד/ית הקופה למרפאת חוץ בבית חולים כלשהו. במרפאת החוץ ייקבעו לך מועד לניתוח על פי הזמינות. באופן פרטי/ביטוחי - לפנות לאורתופד/ית בתחום החלפת מפרקים ולקבל מועד לניתוח באחד מבתי החולים הפרטיים (אסותא, מדיקל וכדומה). ניתן להאריך את הרגל בניתוח עד 3 ס"מ- יותר מכך מעלה מאד את הסכנה לפגיעה עצבית. אתה מוזמן לפנות לאחת ממרפאותי לתאום פגישה

 • + הוסף תגובה
החלפת מפרק ירך בנימין 09/09/2014 23:03
ניתוח בנימין 09/09/2014 23:08
האם המחיר הזה אחרי הנחת ביטוח המושלם? דינה 28/01/2015 12:24
 • אני בתור לניתוח ברך, החלפת מפרק, האם המחיר הנקוב למעלה הוא אחרי השתתפות המושלם?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!