משרד הבריאות הודיע: הארכת רישיון אוטומטית למטופלים בקנאביס רפואי

מבצע רישיון לבית מרקחת יוצא לדרך. משרד הבריאות הודיע כי מטופלי קנאביס יוכלו להאריך את רישיונם ללא צורך בפניה לרופא, והקנאביס הרפואי אף צפוי להכנס לבתי המרקחת באופן נרחב יותר. איך מאריכים את הרישיון לשימוש בביתי המרקחת והיכן ניתן יהיה להשיג קנאביס רפואי? הפרטים בכתבה

כתבה פרסומית כתבת חסותמשרד הבריאות הודיע כי "מבצע רישיון לבית מרקחת" יוצא לדרך ומטופלי קנאביס רפואי יוכלו להאריך את רישיון הקנאביס שבידם ללא צורך בפנייה לרופא, כי אם באמצעות מילוי טופס מקוון שאמור להאריך את הרישיון באופן אוטומטי למספר חודשים נוספים. כמו כן, עם תחילת השנה האזרחית, ישווק הקנאביס הרפואי בפריסה ארצית לבתי המרקחת, כך שיתווספו באופן משמעותי מקומות שבהם ניתן יהיה להשיג קנאביס רפואי. המהלך הנ"ל נועד להקל ולשפר את המהלך הבירוקרטי שציבור החולים המשתמשים בקנאביס רפואי צריך לעבור. 
 

קראו עוד: קנאביס רפואי במדינת ישראל: כל מה שחשוב לדעת

איך מאריכים רישיון לשימוש בבתי המרקחת?

באמצעות טופס מקוון. הארכה אוטומטית של הרישיון לשימוש בקנאביס כרוכה במילוי טופס מקוון, אשר מכיל את פרטי המטופל וסוג הקנאביס בו הוא משתמש. את הטופס יש להעביר למשרד הבריאות עד לתאריך 15.11.2019.

כמו כן, ניתן לגיש את הבקשה בתחנת החלוקה של בית החולים אברבנאל, שם הוצבו עמדות שירות, שניתן למסור בהן את הטופס.

מתי אקבל את הרישיון החדש?

הרישיון החדש צפוי להתקבל בתוך 21 יום. במידה ולא התקבל אישור על הארכת הרישיון לאחר 21 יום, ניתן לברר זאת באמצעות פנייה ישיריה למייל של משרד הבריאות: idcun@moh.gov.il. אל תשכחו לציין את כל הפרטים החשובים, כולל שמכם המלא, ת.ז, כתובת מייל, ומספר טלפון לחזור אליכם.


אילוסטרציה: תמונה של קאנביס רפואי על גבי מרשםואם לא הספקתי להאריך את הרישיון בזמן? 

בקשה לחידוש רישיון לאחר ה-15.11.19 יכולה להיעשות באמצעות הרופא המטפל, כפי  שנעשה בעבר. 

האם הרישיון החדש מבטל את הישן?

לא. הרישיון החדש אינו מבטל את הרישיון הישן עד סוף השנה האזרחית, אך לא ניתן להשתמש בשני הרישיונות במקביל. ניתן להשתמש ברישיון הישן עד ה-31.12.19. חולים אונקולוגים, ילדים או מטופלים עם אוטיזם יכולים להשתמש ברישיון הישן עד ה-30.6.20.עם תחילת השנה האזרחית הבאה, 2020, לא ניתן יהיה להשתמש ברישיון הישן (למעט המקרים המצוינים לעיל).

האם זה חוסך ממני ביקור אצל הרופא?

השימוש בקנאביס עלול להיות כרוך בסיכונים, בהם פיתוח תלות והתמכרות ושינויים פסיכיאטרים. זאת ועוד, עדיין לא ידועות כל ההשלכות של הטיפול במצבים רפואיים מסוימים ולכן השימוש בקנאביס רפואי מצריך מעקב של הרופא המטפל. גם במקרים של הארכת הרישיון, משרד הבריאות ממליץ בכל מקרה להגיע לרופא המטפל לצורך מעקב רפואי. 

מהם בתי המרקחת המורשים למכור קנאביס רפואי?

כאמור, רשימת בתי המרקחת צפויה להתרחב החל מתחילת שנת 2020. ניתן להתעדכן באתר משרד הבריאות באופן שוטף ולאתר את בית המרקחת הקרוב אליכם. פורומים, טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אדנוקרציומה שלב 4 גרורות במוח ובכבד אתי 16/09/2019 19:13
 • שלום, אבי חולה בסרטן ריאה תאים לא קטנים אדנוקרציומה שלב 4 מפושט. בבדיקת פאונדיישן נמצאו שלוש מוטציות Stk11 , keap1, kras(g12d . עבר עשר הקרנות לכל הראש וטיפול אחד של קיטרודה +אלימטה+קרבו. שאלתי היא האם לדעתך הטיפול שמקבל מתאים לפרופיל ושאלה נוספת , הפאונדיישן כתובות שמותיהן של שתי תרופות שיעילות לטיפול ב stk11 בסוגי סרטן אחרים everolimus. Temsirolimus האם בשלב מסויים שימוש בתרופות האלו יכול להיות יעיל וכדאי לנסות? תודה

 • + הוסף תגובה
מוטציות STK11 KEAP1 דר' אליזבטה דודניק 17/09/2019 13:41
 • שלום רב, לצערי, מוטציות בגנים LKB1/STK11 (שתי שמות של אותו הגן) ו- KEAP1 בסרטן ריאה, כל אחד לחוד מנבאות היעדר תועלת מטיפול אימונותרפי ( בין אם ניתן לבד ובין אם ניתן בשילוב עם טיפול כימותרפי). כמובן, שכל מקרה הוא אינדיבידואלי ויש לבצע הערכת תגובה של הטיפול אשר הוחל ולפעול בהתאם. שילוב של כימותרפיה אחרת עם תכישיר נוגד התפתחות כלי דם - היא אחת האופציות בהיעדר תגובה לטיפול שהוחל. אין נתונים של יעילות של טמסירולימוס או אברולימוס בגידולי ריאה נושאים מוטציות אלו.

 • + הוסף תגובה
המשך טיפול בקיטרודה לאחר שנתיים עירית 16/09/2019 16:50
 • האם כדאי להמשיך את הטיפול בקיטרודה לאר שנתיים מוצלחות מאוד של טיפול כל שלושה שבועות?האם להפסיק?האם לרווח בין הטיפולים.?

 • + הוסף תגובה
משך הטיפול האימונותרפי דר' אליזבטה דודניק 17/09/2019 13:24
 • הפסקה של טיפול בקייטרודה לאחר שנתיים גורמת להחמרה של המחלה בכ-30% של החולים. רק מחצית מהחולים שמחלתם החמירה לאחר הפסקת הטיפול יגיבו לטיפול באם יחודש. מחקר ארצי שבדק תרופה דומה, אופדיבו, מרמז על עידפות להמשיך בטיפול מעבר לשנתיים ולהקפיד על המינונים והרווחים המקובלים בטיפול. החלטה לגבי המשך לעומת הפסקת הטיפול היא אינדיבידואלית וצריכה לקחת בחשבון את התגובה, סבילות לטיפול והרצון של המטופל.

 • + הוסף תגובה
טיפול בקיטרודה שלי 09/09/2019 08:52
 • אבא שלי אובחן עם מזותליומה, עבר ניתוח להחדרת צינור וקיבל כימותרפיה שלא עזרה. כעת סובל מכאבים קשים בבית חזה, חלש מאד. שמעתי שקיטרודה יכול להיות יעיל במחלה שלו, אל זה לא בסל. האם נכון? תודה

 • + הוסף תגובה
מזותליומה - מקום של אימונותרפיה דר' אליזבטה דודניק 17/09/2019 13:10
 • אכן, טיפול אימונותרפי יכול להיות יעיל בחלק מהחולים עם מזותליומה. כך, קייטרודה ואופדיבו שניהן הראו תגובות בכ-20-30% מהמטופלים, שילוב של אופדיבו ויירבוי ייתכן ויעיל יותר אך מידע לגבי השילוב הוא טרם בשל. טיפול אימונותרפי עבור חולי מזותליומה זמין דרך הסל אך ורק לחולים עם MSI-HIGH (פרמטר מסויים שניתן לבדוק בתאי הגידול, מדובר במצב נדיר, שכיחותו כ-2% ). באם לא נמצא MSI-HIGH - ניתן לקבל טיפול אימונותרפי ברכישה עצמית/דרך ביטוח פרטי/עמותות חמלה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!