האם תוספי תזונה הם הטיפול האלטרנטיבי לבעיות נפשיות?

ישנם הרבה חילוקי דעות בנוגע להשפעתם של תוספי תזונה על הבריאות הנפשית שלנו. כעת, מחקר גדול בחן את הסוגיה ובדק מהם תוספי המזון שהראו שיפור ובאיזה מצבים נפשיים. הפרטים בכתבה

כתבה פרסומית כתבת חסות


בשנים האחרונות יש עיסוק רב סביב השימוש בתוספי תזונה כטיפול בבעיות נפשיות. מחקרים רבים עסקו בנושא, חלקם מצאו השפעה חיובית של תוספי התזונה על מצבים מסוימים, בעוד אחרים לא מצאו כל השפעה משמעותית.

מחקר חדש, שפורסם בכתב העת World Psychiatry, ביצע את הסקירה הרחבה ביותר שנעשתה אי פעם - החוקרים ניתחו עשרות ניסויים קליניים שנעשו ברחבי העולם, בהשתתפותם של כ-10,000 אנשים בסך הכל, הסובלים ממגוון בעיות נפשיות שקבלו טיפול. 

במחקר נבדק איזה תוספי תזונה תרמו לשיפור התסמינים במצבים נפשיים מסוימים, בהם הפרעת חרדה, דיכאון, הפרעה דו קוטבית, הפרעת אישיות סכיזופרניה ו-ADHD.תוספי התזונה שעוזרים – לפעמים

לחוקרים היה חשוב לא רק לזהות איזה תוספי התזונה תורמים לאיזה מצב נפשי, אלא גם מהם המינונים שישיגו השפעות חיוביות, וכמה תוספי תזונה אלו בטיחותיים לשימוש.

לפני התחלת המחקר, החוקרים שיערו שמרבית תוספי התזונה לא משפרים באופן משמעותי בעיות נפשיות. הם הופתעו לגלות שכמה תוספי מזון תרמו לשיפור התסמינים בהפרעות ספציפיות, אך בתנאים מסוימים ולצד של טיפולים אחרים.

כך למשל תוסף התזונה אומגה 3 עשוי לעזור בתסמינים של דיכאון קליני לאנשים שגם לוקחים תרופות נוגדות דיכאון. כמו כן נמצאה ראייה מסוימת לכך שאומגה 3 עשוי לעזור מעט לאנשים הסובלים מ-ADHD.

להפרעות אפקטיביות וסכיזופרניה, נראה כי חומצת אמינו נ-אצטיל (NAC) עשויה לעזור לאנשים שנטלו תוסף תזונה זה לצד הטיפול הקונבנציונאלי.

מגוון מינונים של תוספי תזונה מבוססי פולאטים (נגזרת של ויטמין B9) עשויים לעזור בניהול תסמינים של דיכאון וסכיזופרניה. עם זאת, חומצה פולית לא הראה השפעה כזו.

אם לא יועיל, גם לא יזיק

ועדיין, בכל מה שקשור למינרלים וויטמינים, לטענת החוקרים לא נמצאו ראיות משכנעות שתוספי תזונה יכולים לעזור בתסמינים הקשורים להפרעות נפשיות. 

עם זאת, החוקרים טוענים כי אם מטופל עוקב אחר המינון המומלץ של התוסף, לא צפויות להיות תופעות לוואי חמורות, וכן תוספי תזונה שנצרכו עם תרופות פסיכיאטריות לא הראו תגובות בין תרופתיות*.

תפקידו והשפעתו של המיקרוביום (מאזן של סוגים רבים של חיידקים ויצורים מיקרוסקופיים החיים בגופנו) על הבריאות הנפשית שלנו הוא ללא ספק נושא בוער כיום וחוקרים רבים מתעניינים בתחום ה'פסיכוביוטיקה'.

כדי שניתן יהיה לשלב בעתיד שימוש בתוספי תזונה כטיפול במצבים נפשיים, דרושים מחקרים נוספים שיוכיחו השפעות חיוביות, כמו גם מחקרים שיסבירו את המנגנון של תוספי התזונה. 

* בכל מקרה של שילוב תרופות ותוספי תזונה, יש להתייעץ עם רוקח או רופא לפני השימוש.פורומים, דיכאון וחרדה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דיכאון RB 15/10/2019 14:15
  • לפני 7 שנים יצאתי מדיכאון כאשר התרופה האחרונה היתה ויאפקס 300 +ליתיום.מאז שהתחלתי לקחת אותה אז עברו כ-3 חודשים עד שהדיכאון חלף המשכתי לקחת אותה עד היום. לפני כ-חודש הדיכאון חזר . כאשר הפעם אני עם התרופה בתוספת אריפלי . האם ניתן לשאר כמה זמן יקח הפעם . האם אולי חודשיים :3 חודשים פחות חודש שהתרופה כבר נמצאת אצלי בדם . האם יש למישהו ניסיון בכך . האם יכול להיות איזה קשר ? תודה

  • + הוסף תגובה
נוטל קלונקס מזה כעשרים שנה דודי 12/10/2019 11:28
  • שלום, עקב חרדות שהתפרצו כעשר שנים אחרי מלחמת שלום הגליל, אובחנתי כפוסט טראומתי, ובין היתר התחלתי לקחת קלונקס 0.5 מ״ג שניים ליום, בתוספת סרנדה 100 מ״ג אחד ביום בערב. אני מרגיש טוב עם הטיפול, אולם אם אני מפסיק את הקלונקס, זה לא עושה לי טוב, עם הסרנדה אין בעיה תלותית. מה אני יכול לעשות כדי להגמל מהקלונקס בעיקר?

  • + הוסף תגובה
ציפרלקס יוכי 06/10/2019 19:20
  • שלום אב בעלי נוטל ציפרלקס 10 מג וציפרסדל כדור . בעלי נתון לחרדות ולאחרונה אני רואה מאד עצבנות וחרדה . בעבר נטל ליתיום אבל שינה את קריאטנין בכליות בינתים שום כדור לא עוזר לו בעבר לקח מרוניל שעזר לו בזמנו ועכשיו לא הוא יכול לנסות שוב את מרוניל אני פשוט חא יודעת מה חעשות צודה יוכי

  • + הוסף תגובה
ציפרלקס ירון 06/10/2019 23:04
  • לא משפיע אחרי חודש שלום רב. אני בן 19, החלו התקפי חרדה ודכאון לפני כ 4 חודשים במהלך השירות הצבאי. מטופל ב cbt כמה חודשים. לוקח חודש ציפרלקס 10 מ"ג. לא מרגיש שינוי בתחושת הדיכאון וחוסר ההנאה מהחיים. התקפי החרדה פחתו אבל עדיין מרגיש רע ומדוכא. האם זה הגיוני? הכדור לא אמור כבר להשפיע?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!