גשר או קשתיות שקופות? כל המידע על אודות יישור שיניים

חיוך מושלם תורם רבות לתחושת הדימוי העצמי, ועל כן יותר ויותר מתבגרים ואף מבוגרים, פונים ליישור שיניים: על השיטות הקיימות, היתרונות והחסרונות בכל אחד מהפתרונות בכתבה שלפניכם

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:חיוך אסתטי אינו תורם רק למראה החיצוני שלנו, אלא הוא משפיע גם על תחושת הדימוי העצמי והביטחון. אלה שאינם מרוצים ממראה החיוך מסיבות שונות, כמו שיניים לא ישרות או בעיות סגר, חווים פעמים רבות בושה רבה. בעיות בסדירות השיניים אינן מהוות רק פגם אסתטי והן עלולות להשפיע גם על הבריאות שלנו. אי סדירות של השיניים ו/או בעיות סגר יכולות לגרום לקושי בנשימה, לתחושת יובש בפה, להתפתחות של דלקות חניכיים ואף לקשיי שינה. 

במקרים מסוימים בהם סגר השיניים אינו תקין, עלול להתפתח גם מנשך עמוק (ליקוי סגר בו קיימת חפיפה  מוגברת בין השיניים העליונות והתחתונות ובמצבים קיצוניים סגר בין השיניים לבין החך), אשר עלול להוביל להרס של עצם הלסת, לפצעים בפה ולדלקות חניכיים מרובות. ליקוי סגר נוסף הוא מנשך פתוח (מצב בו הלסתות אינן מסגרות אחת במקביל לשנייה), בעיה שעלולה לגרום לקשיי נשימה בשינה. יישור שיניים  נועד כדי לטפל בשיניים עקומות ובבעיות סגר. על השיטות הקיימות – היתרונות והחסרונות בכל חלופה בכתבה הבאה. 

כיצד מתבצע יישור השיניים?

במהלך הטיפול האורתודונטי מופעל לחץ על השיניים ו/או על הלסתות באמצעות שימוש במכשירים שונים, כמו סמכים או קשתיות שקופות, אשר מסייעים בהזזה שלהן למנח הרצוי. יישור שיניים הוא תהליך הדרגתי וארוך טווח שיכול להימשך מספר חודשים ועד כשנתיים. במהלך הטיפול מתבצע מעקב תקופתי על-ידי האורתודנט כדי לבחון את השינויים בתזוזת השיניים וכן גם את השפעת הטיפול על הרקמות הסמוכות. בהתאם לממצאי הבדיקה התקופתית מתוכנן המשך הטיפול. 

באיזה גיל מומלץ לבצע יישור שיניים?

ברוב המקרים, מומלץ לבצע את הטיפול לאחר בקיעת מרבית השיניים הקבועות. בנוסף, הצלחת הטיפול תלויה בשיתוף הפעולה של המטופל ובהקפדה על היגיינת הפה ועל כן הוא מומלץ יותר למתבגרים ומבוגרים. 

קראו עוד: כתרים בסריקה דיגיטלית: מהם היתרונות בשיטה החדשנית?


מהן השיטות הקיימות ליישור שיניים?

שימוש בגשר ליישור השיניים (סמכים)
השיטה המסורתית והידועה היא יישור שיניים באמצעות גשר, או סמכים – מעין קוביות מתכת המודבקות על גבי כל שן ומחוברות אחת לשנייה באמצעות חוטי טיטניום. הסמכים מפעילים לחץ על השיניים  וכך מסייעים ביישורן. מעבר להזזת השיניים למנח תקין, הקוביות מסייעות גם בהרחבת הלסת. 

אחד החסרונות המרכזיים ביישור שיניים באמצעות סמכים, אשר מונע ממבוגרים ומתבגרים רבים לבצע את הטיפול, הוא הפגם האסתטי הניכר הכרוך בו. יישור שיניים בשיטה המסורתית בולט מאוד לעין ועל כן עלול לפגום במראה החיצוני לתקופה לא מבוטלת. מעבר לכך, הטיפול בסמכים אגרסיבי יותר והזזת השיניים בשיטה זו יכולה לגרום לרגישות אזורית ואף לכאבים. בנוסף, אם המטופל אינו מקפיד על ניקיון השיניים, עלולות להתפתח דלקות חניכיים. בשל כך שמדובר בטיפול ארוך טווח, על פי רוב הנזקים העתידיים שכיחים וחמורים יותר. 


נערה מחייכת עם סמכים (קוביות) בשיניים לצורך יישור שינייםמהו יישור שיניים שקוף?
קשתיות שקופות הן מעין פלטות שקופות ודקות המותאמות אישית לפה המטופל. הקשתיות מיוצרות בחריטת לייזר מפולימר דק שקוף . המטופל מקבל סדרה של פלטות שקופות הנבדלות אלה מלאה בזווית השיניים, כדי להשיג את המטרה הרצויה מהטיפול. בכל שבוע המטופל מחליף את הפלטה עצמאית, ללא כל צורך בהגעה אל מרפאת רופא השיניים. את הקשתיות השקופות יש להרכיב לאורך כל שעות היממה, למעט בזמן האכילה, צחצוח שיניים או שתיית משקאות חמים. אישה מחייכת ומציגה את הקשתיות השקופות המשמשות ליישור שיניים
קיימים מספר יתרונות ביישור השיניים השקוף: ראשית, טיפול זה כמעט ואינו נראה לעין, ועל כן אינו מהווה פגם אסתטי ניכר שיכול להניע מטופלים רבים מביצוע יישור השיניים הנדרש. שנית הקשתיות השקופות ניתנות להסרה באופן עצמאי על-ידי המטופל, דבר המאפשר שמירה על היגיינת הפה בצורה מיטבית ואף עשוי למנוע התפתחות של פצעי פה ודלקות חניכיים. בשל העובדה שסדרת הקשתיות מתוכננת טרם לתחילת התהליך, במהלך תקופת הטיפול המטופל אינו מחויב להגיע תקופתית אל מרפאת רופא השיניים. משך הטיפול בקשתיות שקופות משתנה ממטופל למטופל, אך לרוב מדובר בטיפול קצר יותר בהשוואה לזה המסורתי. 

מי נחשב למועמד מתאים ליישור שיניים באמצעות קשתיות שקופות?
הטיפול בקשתיות שקופות מתאים לרוב המטופלים, בייחוד למבוגרים הנמנעים מיישור השיניים בשל הפגם האסתטי הכרוך בטיפול המסורתי. חשוב לציין, כי אלה שזקוקים לניתוח לסתות אינם נחשבים כמועמדים מתאימים לטיפול.  בדומה לכל יישור שיניים, ישנה אפשרות להישנות הבעיה לאחר הטיפול. לשם כך בתום הטיפול לעיתים יבוצעו קיבועים שונים כדי לשמר את התוצאה.הכתבה בשיתוף עם ד"ר ערן שומר רופא שיניים, מבצע השתלות השיניים, ניתוחים והשתלות ביום אחד, שיקומים מורכבים של לסתות, טיפולי שורש ורפואה אסתטית משמרת. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.


עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר ערן שומר השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, יישור שיניים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שיניים עקומות אי הסכמה לטיפול נירה 22/10/2019 17:13
 • אהלן אני בת 57 חלום חיי הוא להיות עם שיניים ישרות. שמעתי על שיטת אינוויזלין. הלכתי לפני שבוע לאורתודנט, ולאחר הסתכלות בפה הוא לא המליץ לי על טיפול אורתודנטי. מהי הסיבה לכך? בגיל שלי אי אפשר כבר לסדר את השיניים? מה עשויות להיות הסיבות שבגללן הרופא חשב שאני לא יכולה? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
יישור שיניים - אחוריות לא? אורית 22/10/2019 12:15
 • היי בתי עומדת לסיים טיפול יישור שיניים של כמה שנים, ושמנו לב שהשיניים אכן התיישרו מאוד, למעט 2 השיניים הכי אחוריות למטה (אחת בכל צד). לאורך הטיפול לא היו עליהן כלל קוביות והן מעט פנימיות ביחס לשאר השורה. שאלנו את האורתודנט והוא אמר שאין צורך ליישר גם אותן. מה דעתך? זו הנחה מקובלת? תודה

 • + הוסף תגובה
יישור שיניים אחוריות דר' ששי צדוק 22/10/2019 12:44
 • אורית שלום בחלק מהטיפולים השיניים האחוריות נמצאות מעט בהטייה. אם הסגר תקין וההנחה של הרופא שהן בסגר תקין, ניתן להשאיר כך. בברכה דר' ששי צדוק

 • + הוסף תגובה
תודה רבה אורית 22/10/2019 12:54
שאלה אנה 20/10/2019 08:13
 • היי, עברתי טיפול אורטודנטי בילדות ע״י גשר רגיל, אך מרגיש לי שלא טיפלו במנשך שלי כמו שצריך. עד כה לא כה לא הרגשתי זאת, אז התעלמתי מהנושא, אבל עכשיו אני ממש מרגישה שהלסת התחתונה שלי נוטה לצד שמאל. מה המונח המקצועי לכך, ומה ניתן לעשות על מנת לתקן זאת? תודה

 • + הוסף תגובה
לסת סוטה דר'ששי צדוק 20/10/2019 11:09
 • אנה שלום, כנראה יש לך סגר צלבי. אם הוא מינימלי ניתן לפתור בטעפול אורתודונטי. אם הוא משמעותי , לפעמים נזקקים לכירורגיה בנוסף. בברכה דר' ששי צדוק

 • + הוסף תגובה
שאלה נוספת אנה 21/10/2019 03:34
 • ובאיזו צורה ניתן לטפל בכך מבחינה אורטודנטית? וכירורגית משמע ניתוח? תודה!

 • + הוסף תגובה
המשך דר'ששי צדוק 21/10/2019 17:40
 • אורתודונטית הרחבה ע"י מכשיר להרחבה או בעזרת ברקטים. מטרת הניתוח לסייע בהרחבת הלסת. הוא פשוט ואינו דורש אישפוז

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!