ציפורניים ובריאות: לקרוא את הסימנים

הציפורניים יכולות לספר לנו לא מעט על המצב הבריאותי שלנו. סימנים מסוימים יכולים להעיד על מחלות בכבד, בריאות, בלב, ועל בעיות נוספות שאיננו בהכרח מודעים אליהן. איך תדעו לזהות סימנים מחשידים על הציפורניים? הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תמיד סיפרו לנו שאפשר לקרוא בכף היד, ואולי לא לגמרי טעו. הציפורניים שעל אצבעות הידיים שלנו יכולות לחשוף הרבה מידע על הבריאות שלנו. ציפורניים לבנות, גוון צהבהב ואפילו בליטות, יכולים להיות סימן לבעיה או למחלה בגוף. למעשה, בעיות בכבד, בריאות ואף בלב יכולות לקבל ביטוי בציפורניים שלנו. לפניכם כמה סימנים מחשידים שיכולים להופיע על הציפורניים.

ציפורניים לבנות
מקרים שבהם הציפורניים לבנות מאוד והשוליים שלהן כהים יותר, יכולים להעיד על בעיות בכבד, כגון צהבת. דרך נוספת לאשש זאת היא לבדוק את צבע האצבעות עצמן – במידה והן צהובות, החשד לבעיה בכבד עולה.


ציפורניים צהובות
אחת הסיבות השכיחות ביותר לציפורניים צהובות היא זיהום פטרייתי. ככל שהזיהום מחמיר, צפויה להופיע גם נסיגה של בית הציפורן, והציפורניים נהיות דקיקות יותר ומתחילות להתפרק.

במקרים נדירים יותר, ציפורניים צהובות עלולות להצביע על מצבים בריאותיים חמורים כגון מחלה חמורה בבלוטת התריס, מחלת ריאות, סוכרת ופסוריאזיס.

ציפורניים כחלחלות
ציפורניים בעלות גוון כחלחל יכולות להעיד על מחסור בחמצן. מצב זה יכול לנבוע מבעיות בריאות, כמו במקרה של נפחת (אמפיזמה). צבע כחלחל בציפורניים עלול להיות קשור במקרים מסוימים גם לבעיות בלב.אישה צעירה בוחנת את הציפורניים שלה בדאגה ומבחינה בסימנים שיכולים להעיד על מחלות שונות
ציפורניים גבשושיות
בליטות קטנות בצורות של גלים על פני הציפורניים עלולות להיות סימן מקדים לפסוריאזיס או לדלקת מפרקים. שינוי גוון הציפורן גם הוא נפוץ במקרים אלו, והעור שמתחת לציפורן מקבל בדרך-כלל גוון חום-אדמדם.


ציפורניים שבורות או סדוקות
ציפורניים יבשות ופריכות, שנשברות או מתפצלות בקצוות לעיתים קרובות, עלולות להיות קשורות למחלה בבלוטת התריס. האזורים השבורים או המפוצלים של הציפורן בדרך כלל גם מלווים בגוון צהבהב, וזאת בגלל פטרייה המתפתחת במקביל.


שוליים נפוחים
במידה והעור שבשולי הציפורניים מתנפח ונהיה אדום, ייתכן כי ישנה דלקת סביב הציפורן. כמו כן, זה יכול להיות סימן למחלת הזאבת או להפרעה אחרת ברקמות החיבור.


פס כהה באמצע הציפורן
פס כהה באמצע הציפורן הוא תופעה שיש לבדוק אותה באופן מידי. במקרים מסוימים הדבר עלול להיות סימן למלנומה, סרטן העור המסוכן ביותר. 


ציפורניים כסוסות
כרסום ציפורניים יכולה להיות בסך הכל הרגל ישן, אך במקרים מסוימים מדובר בדחף לא רצוני או מודע כתוצאה מחרדה. כסיסת ציפורניים גם קשורה להפרעת OCD. במקרים חמורים ובמידה ולא ניתן להפסיק באופן עצמאי את כסיסת הציפורניים, מומלץ לפנות לאיש מקצוע.

חשוב לזכור ששינויים בציפורניים אמנם יכולים להעיד על מצב בריאותי כלשהו, אך במרבית המקרים שינויים אלו אינם מסוכנים ולא כל מי שיש לו ציפורניים לבנות בהכרח סובל מבעיות בכבד. עם זאת, כשהסימנים בציפורניים הם אכן חלק ממצב בריאותי כלשהו או ממחלה, הם בדרך כלל לא יהיו הסימן הגופני הראשון או היחידי שיופיע, ויש להיות ערניים לשינויים גופניים נוספים. ובכל מקרה של חשש או חשד לבעיה כלשהי, יש לפנות לרופא המשפחה או לרופא עור. פורומים יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ציקלודרם חיים 27/07/2020 09:38
יבלות באצבעות כך הרגל מעין 18/06/2020 00:12
  • שלום וברכה מזה שנים אני סובלת מייבלות מעין נפיחות כזו באצבעות ברגל המראה נורא לא אסטטי . ניסתי הרבה דברים ממשחות ועד חנקן אצל רוםא עור ושום דבר לא עזר אני אשמח לדעת אם יש לך אולי פתרון אחר שיכול להיות יעיל לבעיה שלי תודה רבה!!!:)

  • + הוסף תגובה
יבלות בפנים רוני 04/06/2020 00:37
  • בת 12 מזה שנתיים יבלות verruca vulgaris. בחודשים האחרונים יש התפשטות. ניתנה לה משחה למריחה עי רופאת עור שלא עזרה. מה אפשר לעשות שלא צריך צריכה.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!