ציפורניים ובריאות: לקרוא את הסימנים

הציפורניים יכולות לספר לנו לא מעט על המצב הבריאותי שלנו. סימנים מסוימים יכולים להעיד על מחלות בכבד, בריאות, בלב, ועל בעיות נוספות שאיננו בהכרח מודעים אליהן. איך תדעו לזהות סימנים מחשידים על הציפורניים? הפרטים בכתבה
כתבה פרסומית כתבת חסות


תמיד סיפרו לנו שאפשר לקרוא בכף היד, ואולי לא לגמרי טעו. הציפורניים שעל אצבעות הידיים שלנו יכולות לחשוף הרבה מידע על הבריאות שלנו. ציפורניים לבנות, גוון צהבהב ואפילו בליטות, יכולים להיות סימן לבעיה או למחלה בגוף. למעשה, בעיות בכבד, בריאות ואף בלב יכולות לקבל ביטוי בציפורניים שלנו. לפניכם כמה סימנים מחשידים שיכולים להופיע על הציפורניים.

ציפורניים לבנות
מקרים שבהם הציפורניים לבנות מאוד והשוליים שלהן כהים יותר, יכולים להעיד על בעיות בכבד, כגון צהבת. דרך נוספת לאשש זאת היא לבדוק את צבע האצבעות עצמן – במידה והן צהובות, החשד לבעיה בכבד עולה.


ציפורניים צהובות
אחת הסיבות השכיחות ביותר לציפורניים צהובות היא זיהום פטרייתי. ככל שהזיהום מחמיר, צפויה להופיע גם נסיגה של בית הציפורן, והציפורניים נהיות דקיקות יותר ומתחילות להתפרק.

במקרים נדירים יותר, ציפורניים צהובות עלולות להצביע על מצבים בריאותיים חמורים כגון מחלה חמורה בבלוטת התריס, מחלת ריאות, סוכרת ופסוריאזיס.

ציפורניים כחלחלות
ציפורניים בעלות גוון כחלחל יכולות להעיד על מחסור בחמצן. מצב זה יכול לנבוע מבעיות בריאות, כמו במקרה של נפחת (אמפיזמה). צבע כחלחל בציפורניים עלול להיות קשור במקרים מסוימים גם לבעיות בלב.אישה צעירה בוחנת את הציפורניים שלה בדאגה ומבחינה בסימנים שיכולים להעיד על מחלות שונות
ציפורניים גבשושיות
בליטות קטנות בצורות של גלים על פני הציפורניים עלולות להיות סימן מקדים לפסוריאזיס או לדלקת מפרקים. שינוי גוון הציפורן גם הוא נפוץ במקרים אלו, והעור שמתחת לציפורן מקבל בדרך-כלל גוון חום-אדמדם.


ציפורניים שבורות או סדוקות
ציפורניים יבשות ופריכות, שנשברות או מתפצלות בקצוות לעיתים קרובות, עלולות להיות קשורות למחלה בבלוטת התריס. האזורים השבורים או המפוצלים של הציפורן בדרך כלל גם מלווים בגוון צהבהב, וזאת בגלל פטרייה המתפתחת במקביל.


שוליים נפוחים
במידה והעור שבשולי הציפורניים מתנפח ונהיה אדום, ייתכן כי ישנה דלקת סביב הציפורן. כמו כן, זה יכול להיות סימן למחלת הזאבת או להפרעה אחרת ברקמות החיבור.


פס כהה באמצע הציפורן
פס כהה באמצע הציפורן הוא תופעה שיש לבדוק אותה באופן מידי. במקרים מסוימים הדבר עלול להיות סימן למלנומה, סרטן העור המסוכן ביותר. 


ציפורניים כסוסות
כרסום ציפורניים יכולה להיות בסך הכל הרגל ישן, אך במקרים מסוימים מדובר בדחף לא רצוני או מודע כתוצאה מחרדה. כסיסת ציפורניים גם קשורה להפרעת OCD. במקרים חמורים ובמידה ולא ניתן להפסיק באופן עצמאי את כסיסת הציפורניים, מומלץ לפנות לאיש מקצוע.

חשוב לזכור ששינויים בציפורניים אמנם יכולים להעיד על מצב בריאותי כלשהו, אך במרבית המקרים שינויים אלו אינם מסוכנים ולא כל מי שיש לו ציפורניים לבנות בהכרח סובל מבעיות בכבד. עם זאת, כשהסימנים בציפורניים הם אכן חלק ממצב בריאותי כלשהו או ממחלה, הם בדרך כלל לא יהיו הסימן הגופני הראשון או היחידי שיופיע, ויש להיות ערניים לשינויים גופניים נוספים. ובכל מקרה של חשש או חשד לבעיה כלשהי, יש לפנות לרופא המשפחה או לרופא עור. פורומים יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אדמומית סמי 24/01/2020 09:46
מוגלה או הרפס בנרתיק יעל 26/12/2019 07:44
  • שלום , לפני כשבוע הופיעה לי בליטה קטנה שנראתה לא מזיקה על השפתיים החיצוניות של הנרתיק אך לאחר מכן הפכה להיות לבנה וגדולה יותר ומאוד גירדה ואפילו הכאיבה ואז בערך כשבוע לאחר שהופיעה ״התפוצצה״ ויצא נוזל לבן-ירוק שנראה מוגלתי וטיפונת דם. האם אני צריכה ללכת לראות רופא או שהכל בסדר ? אני חושבת שהבליטה עדיין קיימת אבל היא קטנה מאוד בקושי מורגשת והיא לא מוגלתית וכבר לא כואב . אשמח לעזרה תודה רבה !!

  • + הוסף תגובה
פצעונים באיבר המין אלי 18/11/2019 00:42
  • שלום רב, לפני מספר שבועות הופיעו לי 3 פצעונים מאוד מאוד קטנים (קצה סיכה) על איבר המין שנראו מעט מוגלתיים מכיוון שצבעם היה לבן, ו2 פצעונים נוספים יצאו קצת מעל לאיבר המין, הם היו קצת יותר גדולים אך עדיין קטנים מאוד. אציין שהפצעונים לא הופיעו במקביל, ונעלמו כל אחד לבד לאחר כמה ימים. מעבר לכך לא הרגשתי בתסמינים נוספים כמו גירודים או משהו אחר. מה זה יכול להיות? האם יש טעם ללכת לרופא עור אפילו שאיני יכול להראות לו את הפצעים? בנוסף אני לא יודע אם זה קשור אבל כמה שבועות לפני כן, הופיעו לי 3 פצעונים גדולים יחסית באזור פי הטבעת שהיו כולם מוגלתיים וגם עברו מעצמם לאחר כשבוע שבועיים ללא גירודים או משהו. מה זה יכול להיות?

  • + הוסף תגובה
יש הוא שיכול לעזור לך דוד 05/12/2019 14:50
  • יש סבון אחד בשם צמחי מרפא של חברת אמה לורה היא ישראלית הוא סבון שמאוד עזר לי ! ממליץ מאוד בחום

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!