החלפת מפרק ירך מותאמת אישית: כיצד מתבצעת ומהם יתרונותיה?

באילו מקרים יש צורך בניתוח להחלפת מפרק ירך, כיצד מתבצעת הפעולה בשיטה המסורתית, מהי השיטה הקינמטית להחלפת מפרק ומהם יתרונותיה? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותשינויים ניווניים של הסחוס המפרקי, חבלות, מחלות שונות כמו דלקת פרקים, עלולים להוביל לשחיקה ולהרס הסחוס המצוי באזור מפרק הירך. מדובר בתופעה שכיחה יחסית, בעיקר בעשור הרביעי ומעלה לחיים, אשר מובילה להגבלה ניכרת בתנועה, לכאבים ולפגיעה באיכות החיים. ניתוח החלפת מפרק ירך מתבצע כדי להחליף את המפרק שנפגע במשתל מלאכותי וכך לאפשר תנועה תקינה של עצמות האגן והירך. 

ניתוח החלפת מפרק ירך הוא אחד הניתוחים הוותיקים ביותר בתחום הכירורגיה האורתופדית. כאשר ההליך הכירורגי היה עוד בחיתוליו, המטרה הבסיסית בביצוע הפעולה הייתה בעיקר להפחית כאב, ללא התייחסות ראויה לאנטומיה האישית של המטופל. עם התפתחות הטכנולוגיה ושיפור הטכניקה הניתוחית, הפך ניתוח להחלפת מפרק הירך לאחד מההליכים הכירורגיים השכיחים והמוצלחים ביותר בתחום האורתופדיה. ניתוח זה מסייע בטיפול בבעיית שחיקת הסחוס והמפרק באזור הירך, והוא אף עשוי לתרום לשיפור איכות חייהם של המטופלים. 
ניתוח החלפת מפרק: לא בכל מחיר
ניתוח החלפת מפרק אינו מהווה את קו הטיפול הראשון במצבים של שחיקת סחוס באזור מפרק הירך. בשלב ההתחלתי, יבחרו טיפולים שמרניים שונים שאינם בולמים את הרס הסחוס, אך מסייעים בהקלה על הכאבים הנובעים מהשחיקה. טיפולים אלה אף עשויים להוות מעין הכנה מקדימה של המפרק למקרה בו יהיה צורך בניתוח. 


ניתוח להחלפת מפרק יבחר במצבים בהם הטיפול השמרני אינו מסייע עוד בהקלה על הכאב ובשיפור טווח התנועה של המפרק. במהלך הניתוח, מוסר הסחוס הפגוע של עצמות הירך, והמפרק הטבעי השחוק מוחלף במשתל מלאכותי. למרות שמדובר בניתוח בעל אחוזי הצלחה גבוהים יחסית ללא כל תלות בטכניקה שבאמצעותה הוא מבוצע, קיימות שיטות ניתוחיות שונות שעשויות לקצר את זמן ההחלמה לאחר הניתוח ואף מאפשרות התאמה של המפרק המלאכותי לאנטומיה הטבעית של המטופל. בחירת השיטה הניתוחית מתבצעת על ידי האורתופד המנתח, בהתייחס למאפיינים שונים, כמו האנטומיה הטבעית של המטופל ומבנה השלד. 

כיצד מתבצע ניתוח החלפת מפרק ירך בגישות האחורית והצדית?
החלפת מפרק הירך בגישה אחורית ובגישה צדית מתבצעת כאשר המטופל שוכב לרוב על הצד - תנוחה אשר מאלצת את המנתח לחתוך את השרירים שסביב המפרק ומקשה על ביצוע של הדמיה רנטגנית תוך כדי הפעולה. ההדמיה מסייעת בקבלת מידע בזמן הניתוח על מנח ומיקום השתלים באגן ובירך. 


קראו עוד: ניתוח החלפת מפרק ברך בגישה הקינמטית: כל המידע החיוני


מהם החידושים בניתוחי החלפת מפרק ירך?

החלפת מפרק ירך בגישה קדמית
גישה ניתוחית קדמית להחלפת מפרק ירך היא טכניקה חדשנית אשר מסייעת בהפחתת הכאב ובקיצור זמן ההחלמה לאחר הניתוח. היתרון המרכזי בגישה זו הוא שימור השרירים באזור: למעשה, במהלך הניתוח הכניסה למפרק מתבצעת תוך ביצוע חתך בחלק הקדמי של הירך והפרדת השרירים המצויים באזור ללא חיתוכם, זאת בניגוד לגישה האחורית או הצדית. שימור השרירים במהלך הניתוח מאפשר שיקום והתאוששות מהירים יותר אחריו. 


החלפת מפרק ירך בגישה הקינמטית
הגישה הקינמטית – אנטומית, מתאימה את זווית המפרק המלאכותי לאנטומיה הטבעית של המטופל. גישה זו, הנהוגה בניתוחי החלפת מפרק ברך, ניתנת ליישום גם בניתוח להחלפת מפרק ירך וכוללת התאמה של זווית המרכיב האגני של המשתל לאנטומיה הטבעית של המטופל. 

בגישה קדמית, מתבצע שימוש בהדמיה רנטגנית ובמערכת ניווט במהלך הניתוח. עזרים אלה מאפשרים התאמה של מנח המשתלים ותורמים להשגת שימור מיטבי של אורך וכוח השריר ואורך הגפה. על ידי כך ניתן להשיג תוצאה ניתוחית מדויקת וטובה יותר, ועולים הסיכויים לשיקום טוב יותר לאחר הניתוח. 
מהם היתרונות בגישה הקינמטית על פני השיטה המסורתית? 
השיטה הקונבנציונאלית לניתוח החלפת מפרק ירך אמנם הובילה לתוצאות קליניות טובות לטווח ארוך, אך היא אינה מדויקת ומותאמת אישית לירך המטופל. שיפורים טכנולוגיים והבנה טובה יותר של הקינמטיקה של המפרק מאפשרים כיום להתקדם לניתוח בו מתבצעת התאמה אישית של מיקום המפרק (personalized implant positioning). המטרה העיקרית בגישה הקינמטית היא התאמת השתלים לצירים הקינמטים הפיזיולוגיים ושחזור הקו המשותף עם הרקמות הרכות. 

הגישה הקינמטית שואפת לשחזר ארבעה מרכיבים במהלך ניתוח החלפת מפרק הירך:

1. העתקה ושימור של האנטומיה הטבעית של החלק האגני 
הקבלה של השתל לכיוון ומיקום הרצועה הרוחבית- (TAL (The transverse acetabular ligament. הקפדה זו חשובה בשל השוני במבנה האגן בין מטופל למטופל. הנחת השתל בזווית האנטומית של האגן הספציפי, מאפשרת התאמה אישית של השתל לאותו מטופל. 


2. הקפדה על המרחק האופקי והאנכי בין עצם הירך לעצם האגן 
הקפדה על שמירה המרחק בין שתי העצמות מסייעת בהתאמה מקסימלית של אורך הרגל ומקסום כוח השריר לאחר הניתוח. 


3. הקפדה על מנח וגודל מרכיבי המשתלים
באמצעות טכנולוגיה ממוחשבת ושיקוף במהלך הניתוח ניתן להגיע לתוצאות מדויקות. 


4. הגדרת היחסים בין הירך לבין עמוד שדרה 
בחלק מהאוכלוסייה קיימת תנועתיות פתולוגית של האגן ביחס לעמוד השדרה. הערכה טרום ניתוחית מקיפה של התנועה היחסית של האגן ביחס לחוליות עמוד השדרה, אשר כוללת צילום אגן הן בישיבה והן בעמידה, מאפשרת להתאים את סוג המפרק המלאכותי ומיקומו וכך לצמצם את שיעור הסיבוכים. 


מהם שלבי הניתוח?

החלפת מפרק ירך בגישה הקינמטית מתבצעת במספר שלבים. מטרת הניתוח היא לבצע שחזור אנטומי של הירך והאגן, תוך התייחסות ליחסים בין שתי העצמות. 

הכנה לניתוח
בשלב זה מתבצעת הערכה מדויקת של אורך הרגליים באמצעות בדיקה גופנית וצילומי רנטגן. בהתאם לממצאי הבדיקות, יתבצע תכנון דיגיטלי של מהלך הניתוח וכן גם יבחר השתל המתאים. במטופלים בהם קיים חשש לבעיה בתנועה היחסית בין עמוד השדרה לאגן, מבוצע צילום צדדי בישיבה ובעמידה לשם הערכת מידת התנועה, ובהתאם לו יוחלט על סוג השתל.


לפני הניתוח
דקות לפני הניתוח מכיילים את מערכת המחשב ומשקפים את האגן ומפרק הירך של המטופל. בהתאם, מועתקים ונרשמים על גבי השקף מבנה האגן והמרחקים האופקיים והאנכיים לבקרה בסיום הניתוח. מערכת הניווט הממוחשבת מתחברת לאגן ולירך ומספקת נתונים מדויקים לגבי מרכז התנועה של מפרק הירך, אורך הרגליים ומרחק הירך מהאגן. 


במהלך הניתוח
הניתוח עצמו מבוצע בגישה הקדמית על השולחן ועל כן קל לשקף ולמדוד במדויק את מפרק הירך. במהלך הפעולה מבוצע חתך עורי וקבוצות השריר מופרדות מבלי לנתק את רקמת השריר.

כאשר הרופא המנתח מגיע למפרק, הוא מסיר את ראש הירך החולה, מגיע אל המרכיב האגני  (acetabulum)ומזהה את האנטומיה האישית של המטופל. לאחר שיוף הרקמות השחוקות, השתל האגני מותאם בהתייחס למבנה האגן והרצועה הרוחבית ובהתאם לאנטומיה של המטופל. החדרת השתל מתבצעת תחת בקרת מחשב, אשר מסייע במיקומו בתנוחה הרצויה. 
לאחר החדרת השתל האגני עוברים להכנת מרכיב עצם הירך (femur) , השתל מוחדר לתעלת עצם הירך ומבוצע שיקוף אשר מסייע בבקרה על עוביו וגודלו של השתל הרצוי. התאמת השתל מתבצעת לאחר ניסיון עם שתל דמה, לבחינת התאמה מדויקת של אורך הרגליים והתאמת מערכת היחסים בין הירך לאגן, בהתאם למצב טרם הניתוח. הבקרה נעשית באופן ממוחשב ובצורה ידנית על ידי הרופא המנתח, זאת בהתייחס לרישומים שבוצעו על גבי השקף. 

לסיכום, בדומה לתחומים רבים ברפואה, השינויים שחלו בתחום ניתוחי החלפת המפרק כוללים מעבר ממיצוב קונבנציונלי לטכניקות מותאמות אישית. הפיתוחים הטכנולוגיים מסייעים בשיפור התכנון הקדם ניתוחי והדיוק במהלך הניתוח, וכך תורמים לשיקום מהיר יותר ולשביעות רצון רבה יותר של המטופלים. עם זאת, כדי לאפשר החלמה מיטבית ומהירה על המטופל להיות מעורה בתהליך ההכנה לניתוח וכן גם להתמיד בשיקום הביתי לאחר ביצוע הפעולה.הכתבה בשיתוף עם פרופ' רונן דבי אורתופד מנתח החלפות מפרקים. מהמומחים המובילים בארץ בהחלפות מפרק ברך, החלפת ברך קינמטית, החלפת מפרק ירך והחלפת מפרק ירך בגישה קדמית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' רונן דבי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים עקמת

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עקמת 13 מעלות לילדה בת 12 דנה 30/11/2020 21:24
 • שלום רב, לבתי בת ה12 אובחנה לעקמת מתנית שמאלית בת 13 מעלות ועקמת גבית ימנית 10 מעלות. המיסקרליזציה L5 משמאל וחיבור בין חוליות L5 ו S5 משמאל. מבקשת לדעת מה הטיפול המומלץ ? האם פיזיוטרפיה רגילה מספיקה ?

 • + הוסף תגובה
תחילת טיפול לעקמת אורתוטיסט שמואל להב 30/11/2020 22:42
 • שלום, אפשר לנסות פיזיוטרפיה ואפשר לנסות שחיה . כל חצי שנה יש לבדוק את עמוד השדרה בעזרת צילום רנטגן ואם העקמת תחמיר מעל 24 מעלות חייבים לעבור למחוך. כל המעקב יכול להפסק לכשתסיים צמיחה, בריסר 5. אשמח לעזור, שמוליק

 • + הוסף תגובה
עקמת מתבגרים ויקי 28/10/2020 17:35
 • שלום הבת שלי סובלת מעקמת ..היא בת 14 וחצי.. ב 9/2018 היתה עם 15 דרגות הרופא ביקש ליזור רק אחרי שהיא מקבלת מחזור.. ב 2/2019 קיבלה מחזור וביוני הלכנו לרופא עם צילום רנטגן והוא אמר שהעקמת כבר הגיעה ל 23 דרגות.. הוא ביקש לחכות עוד כמה חודשים ולחזור אליו.. כרגע היא כבר עלתה 8 דרגות תוך 4 חודשים וחצי ( צילום באוקטובר ) היום היא עם 31 דרגות עקמת ( מ 3l-10d.. הרופא המליץ על מחוך לתקופת ניסיןן של 4 חודשים רציתי לברר איתך אם אכן המחוך הוא האפשרות היחידה לפני ניתוח? מה עם כירופרקט? האם הוא יכול לעזור?

 • + הוסף תגובה
עקמת מתבגרים ויקי 28/10/2020 17:36
הזנחה בטיפול אורתוטיסט שמואל להב 28/10/2020 17:56
 • סליחה שכך רשמתי בכותרת אך ב 23 מעלות הרופא היה צריך לשלוח אתכם למחוך ! אני לא מבין מה עמד מאחורי המחשבה למשוך עוד את הזמן ולהגיע להחמרה של עוד 8 מעלות. צלצלי בבקשה, שמוליק 0522450955

 • + הוסף תגובה
עקמת קלה שגורמת לצד ימין להיות אחורה משמאל רועי 29/09/2020 11:19
 • יש לי בעיית חוסר איזון באגן , ואגן ימין גבוה משמאל וכתף גם לא באותו הגובה , שבתחילת התהליך הופניתי לבדיקת סקוליוזיס שהראה סקוליוזיס קל, הייתי אצל מספר מומחים , כל אחד איבחן אחרת, נוכחתי להבין לאחרונה שנטייתו של הגוף לאחורה וימינה , (למרות שהרוב פסל את עניין הסקוליוזיס ) , היא עקב כך שצד אחד מקוצר מהשני , והנטייה אחורה היא כי כך למעשה הקו הכי קצר בין המותן לכתף, זה הקו הכי קצר , מה שמדגיש את קיצור השריר בצד אחד , שאלתי היא האם זה אכן מגיע מכיוון הסקוליוזיס , ומה ניתן לעשות לטפל בכך.. (קו הסקוליוזיס עצמו בצילום מקדימה הוא עם סטייה קלה אך הקיצור בצד אחד שגורם כנראה לאגן להיו גבוה ולכתף לא באותו הקו הוא משמעותי)

 • + הוסף תגובה
סקוליאוזיס אורתוטיסט שמואל להב 29/09/2020 13:15
 • שלום רועי, יכול להיות שהסקוליאוזיס נוצר כתוצאה של רגל אחת קצרה מרעותה, בדוק זאת אצל הרופא האורטופד שלך. מה מפריע לך?

 • + הוסף תגובה
המשך רועי 29/09/2020 19:15
 • בדקו לי את אורכי הרגליים בסיטי והם שווצ באורכן , אורטופד בדק מהטבור לכל אחת מהרגליים וזיהה 2 ס״מ הבדל , מה שאומר הבדל פונקציונלי ברגליים , אגן ימין מוגבה בימין , מפריע לי בהליכה ובכל מצב , הוציא ואתי מאיזון כולל , קו המותניים שונה , קו הכתפיים , פלג גוף ימין מסובב , בתחילת האירוע (לפני כמה חודשים|9 הגוף שלי היה מעוות לגמרי - מסןבב לגמרי. (החולצות היו מסובבות ימינה) צד אחד שלי היה ישר והשני מסובב אחורה , מכיוון שאני מתאמן חדר כושר אינטנסיבי הייתי מתאמן עקום לגמרי ואז כל הגוף היה מגיב בהתאם...התאמנתי את המנח בתרגילים למנל שיכולתי וזה היה עקום לגמרי...לפני למעלה מחודשיים החלטתי להפסיק להתאמן עד הודעה חדשה עד שאטפל בבעיותיי שהחריפו והחריפו ולא הפסקתי להתאמן , אז אני משתדל לעבוד על גמישות ושרירי הבסיס (core( משהו שהזנחתי שנים , וגם תרגילי רגליים לא עבדתי כבר שנה וחצי , מאחר וחוסר האיזון שלי הפריע לי לבצע אותם , לפני כשבוע לא יכולתי לעמוד על רגל ימין, כשרגל שמאל באוויר , והייתי נופל , לשבת בסקוואט בלי משקל סתם בישיבה באוויר גם הייתי נופל , ועדיין כשאני מצליח אני לא ממוקם במרכז אלא צמוד לאחת הרגליים במנל מאוד לא טבעי ובטוח שלא משוחרר , מה שמצביע בבירור על בעיית האיזון בגוף , קו הכתפיים החזיתי לא ישר , כתף אחת מסובבת אחורה וניסיון מתיחה שלה מאחורי הגב נראית רחוקה למלהיות זהה , אחת קדימה יותר והשנייה אחורה יותר , בעקבות הסיבוב של הגוף ימינה , זה מרגיש לי מאוד לא טוב , הגוף יצא מבאלנס , כשאני שוכב אז האגן והכתף ימינה נופלות קרוב למשטח בעוד ששמאל מורם יותר , ישיבה בכלל בלתי נסבלת , אני לא מסוגל לשבת ישר , הגוף מושך ימינה ולמטה , אני יושב עקום ולא נוח לי גם אז..זה ככה על קצה המזלג

 • + הוסף תגובה
המשך טיפול אורתוטיסט שמואל להב 29/09/2020 20:23
 • רועי ערב טוב, אני מאמין שפיזיוטרפיה בשיטת שרות תוכל להועיל לך, כתוב אלי מחר לווטסאפ היכן אתה גר ואפנה אותך לפיזיוטרפיסטית מיוחדת לך. שלח ל 052250955 גם כתובת, גם שם. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
תודה על המענה רועי 30/09/2020 19:21

הצטרפו לאינדקס הרופאים!