החלפת מפרק ירך מותאמת אישית: כיצד מתבצעת ומהם יתרונותיה?

באילו מקרים יש צורך בניתוח להחלפת מפרק ירך, כיצד מתבצעת הפעולה בשיטה המסורתית, מהי השיטה הקינמטית להחלפת מפרק ומהם יתרונותיה? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותשינויים ניווניים של הסחוס המפרקי, חבלות, מחלות שונות כמו דלקת פרקים, עלולים להוביל לשחיקה ולהרס הסחוס המצוי באזור מפרק הירך. מדובר בתופעה שכיחה יחסית, בעיקר בעשור הרביעי ומעלה לחיים, אשר מובילה להגבלה ניכרת בתנועה, לכאבים ולפגיעה באיכות החיים. ניתוח החלפת מפרק ירך מתבצע כדי להחליף את המפרק שנפגע במשתל מלאכותי וכך לאפשר תנועה תקינה של עצמות האגן והירך. 

ניתוח החלפת מפרק ירך הוא אחד הניתוחים הוותיקים ביותר בתחום הכירורגיה האורתופדית. כאשר ההליך הכירורגי היה עוד בחיתוליו, המטרה הבסיסית בביצוע הפעולה הייתה בעיקר להפחית כאב, ללא התייחסות ראויה לאנטומיה האישית של המטופל. עם התפתחות הטכנולוגיה ושיפור הטכניקה הניתוחית, הפך ניתוח להחלפת מפרק הירך לאחד מההליכים הכירורגיים השכיחים והמוצלחים ביותר בתחום האורתופדיה. ניתוח זה מסייע בטיפול בבעיית שחיקת הסחוס והמפרק באזור הירך, והוא אף עשוי לתרום לשיפור איכות חייהם של המטופלים. 
ניתוח החלפת מפרק: לא בכל מחיר
ניתוח החלפת מפרק אינו מהווה את קו הטיפול הראשון במצבים של שחיקת סחוס באזור מפרק הירך. בשלב ההתחלתי, יבחרו טיפולים שמרניים שונים שאינם בולמים את הרס הסחוס, אך מסייעים בהקלה על הכאבים הנובעים מהשחיקה. טיפולים אלה אף עשויים להוות מעין הכנה מקדימה של המפרק למקרה בו יהיה צורך בניתוח. 


ניתוח להחלפת מפרק יבחר במצבים בהם הטיפול השמרני אינו מסייע עוד בהקלה על הכאב ובשיפור טווח התנועה של המפרק. במהלך הניתוח, מוסר הסחוס הפגוע של עצמות הירך, והמפרק הטבעי השחוק מוחלף במשתל מלאכותי. למרות שמדובר בניתוח בעל אחוזי הצלחה גבוהים יחסית ללא כל תלות בטכניקה שבאמצעותה הוא מבוצע, קיימות שיטות ניתוחיות שונות שעשויות לקצר את זמן ההחלמה לאחר הניתוח ואף מאפשרות התאמה של המפרק המלאכותי לאנטומיה הטבעית של המטופל. בחירת השיטה הניתוחית מתבצעת על ידי האורתופד המנתח, בהתייחס למאפיינים שונים, כמו האנטומיה הטבעית של המטופל ומבנה השלד. 

כיצד מתבצע ניתוח החלפת מפרק ירך בגישות האחורית והצדית?
החלפת מפרק הירך בגישה אחורית ובגישה צדית מתבצעת כאשר המטופל שוכב לרוב על הצד - תנוחה אשר מאלצת את המנתח לחתוך את השרירים שסביב המפרק ומקשה על ביצוע של הדמיה רנטגנית תוך כדי הפעולה. ההדמיה מסייעת בקבלת מידע בזמן הניתוח על מנח ומיקום השתלים באגן ובירך. 


קראו עוד: ניתוח החלפת מפרק ברך בגישה הקינמטית: כל המידע החיוני


מהם החידושים בניתוחי החלפת מפרק ירך?

החלפת מפרק ירך בגישה קדמית
גישה ניתוחית קדמית להחלפת מפרק ירך היא טכניקה חדשנית אשר מסייעת בהפחתת הכאב ובקיצור זמן ההחלמה לאחר הניתוח. היתרון המרכזי בגישה זו הוא שימור השרירים באזור: למעשה, במהלך הניתוח הכניסה למפרק מתבצעת תוך ביצוע חתך בחלק הקדמי של הירך והפרדת השרירים המצויים באזור ללא חיתוכם, זאת בניגוד לגישה האחורית או הצדית. שימור השרירים במהלך הניתוח מאפשר שיקום והתאוששות מהירים יותר אחריו. 


החלפת מפרק ירך בגישה הקינמטית
הגישה הקינמטית – אנטומית, מתאימה את זווית המפרק המלאכותי לאנטומיה הטבעית של המטופל. גישה זו, הנהוגה בניתוחי החלפת מפרק ברך, ניתנת ליישום גם בניתוח להחלפת מפרק ירך וכוללת התאמה של זווית המרכיב האגני של המשתל לאנטומיה הטבעית של המטופל. 

בגישה קדמית, מתבצע שימוש בהדמיה רנטגנית ובמערכת ניווט במהלך הניתוח. עזרים אלה מאפשרים התאמה של מנח המשתלים ותורמים להשגת שימור מיטבי של אורך וכוח השריר ואורך הגפה. על ידי כך ניתן להשיג תוצאה ניתוחית מדויקת וטובה יותר, ועולים הסיכויים לשיקום טוב יותר לאחר הניתוח. 
מהם היתרונות בגישה הקינמטית על פני השיטה המסורתית? 
השיטה הקונבנציונאלית לניתוח החלפת מפרק ירך אמנם הובילה לתוצאות קליניות טובות לטווח ארוך, אך היא אינה מדויקת ומותאמת אישית לירך המטופל. שיפורים טכנולוגיים והבנה טובה יותר של הקינמטיקה של המפרק מאפשרים כיום להתקדם לניתוח בו מתבצעת התאמה אישית של מיקום המפרק (personalized implant positioning). המטרה העיקרית בגישה הקינמטית היא התאמת השתלים לצירים הקינמטים הפיזיולוגיים ושחזור הקו המשותף עם הרקמות הרכות. 

הגישה הקינמטית שואפת לשחזר ארבעה מרכיבים במהלך ניתוח החלפת מפרק הירך:

1. העתקה ושימור של האנטומיה הטבעית של החלק האגני 
הקבלה של השתל לכיוון ומיקום הרצועה הרוחבית- (TAL (The transverse acetabular ligament. הקפדה זו חשובה בשל השוני במבנה האגן בין מטופל למטופל. הנחת השתל בזווית האנטומית של האגן הספציפי, מאפשרת התאמה אישית של השתל לאותו מטופל. 


2. הקפדה על המרחק האופקי והאנכי בין עצם הירך לעצם האגן 
הקפדה על שמירה המרחק בין שתי העצמות מסייעת בהתאמה מקסימלית של אורך הרגל ומקסום כוח השריר לאחר הניתוח. 


3. הקפדה על מנח וגודל מרכיבי המשתלים
באמצעות טכנולוגיה ממוחשבת ושיקוף במהלך הניתוח ניתן להגיע לתוצאות מדויקות. 


4. הגדרת היחסים בין הירך לבין עמוד שדרה 
בחלק מהאוכלוסייה קיימת תנועתיות פתולוגית של האגן ביחס לעמוד השדרה. הערכה טרום ניתוחית מקיפה של התנועה היחסית של האגן ביחס לחוליות עמוד השדרה, אשר כוללת צילום אגן הן בישיבה והן בעמידה, מאפשרת להתאים את סוג המפרק המלאכותי ומיקומו וכך לצמצם את שיעור הסיבוכים. 


מהם שלבי הניתוח?

החלפת מפרק ירך בגישה הקינמטית מתבצעת במספר שלבים. מטרת הניתוח היא לבצע שחזור אנטומי של הירך והאגן, תוך התייחסות ליחסים בין שתי העצמות. 

הכנה לניתוח
בשלב זה מתבצעת הערכה מדויקת של אורך הרגליים באמצעות בדיקה גופנית וצילומי רנטגן. בהתאם לממצאי הבדיקות, יתבצע תכנון דיגיטלי של מהלך הניתוח וכן גם יבחר השתל המתאים. במטופלים בהם קיים חשש לבעיה בתנועה היחסית בין עמוד השדרה לאגן, מבוצע צילום צדדי בישיבה ובעמידה לשם הערכת מידת התנועה, ובהתאם לו יוחלט על סוג השתל.


לפני הניתוח
דקות לפני הניתוח מכיילים את מערכת המחשב ומשקפים את האגן ומפרק הירך של המטופל. בהתאם, מועתקים ונרשמים על גבי השקף מבנה האגן והמרחקים האופקיים והאנכיים לבקרה בסיום הניתוח. מערכת הניווט הממוחשבת מתחברת לאגן ולירך ומספקת נתונים מדויקים לגבי מרכז התנועה של מפרק הירך, אורך הרגליים ומרחק הירך מהאגן. 


במהלך הניתוח
הניתוח עצמו מבוצע בגישה הקדמית על השולחן ועל כן קל לשקף ולמדוד במדויק את מפרק הירך. במהלך הפעולה מבוצע חתך עורי וקבוצות השריר מופרדות מבלי לנתק את רקמת השריר.

כאשר הרופא המנתח מגיע למפרק, הוא מסיר את ראש הירך החולה, מגיע אל המרכיב האגני  (acetabulum)ומזהה את האנטומיה האישית של המטופל. לאחר שיוף הרקמות השחוקות, השתל האגני מותאם בהתייחס למבנה האגן והרצועה הרוחבית ובהתאם לאנטומיה של המטופל. החדרת השתל מתבצעת תחת בקרת מחשב, אשר מסייע במיקומו בתנוחה הרצויה. 
לאחר החדרת השתל האגני עוברים להכנת מרכיב עצם הירך (femur) , השתל מוחדר לתעלת עצם הירך ומבוצע שיקוף אשר מסייע בבקרה על עוביו וגודלו של השתל הרצוי. התאמת השתל מתבצעת לאחר ניסיון עם שתל דמה, לבחינת התאמה מדויקת של אורך הרגליים והתאמת מערכת היחסים בין הירך לאגן, בהתאם למצב טרם הניתוח. הבקרה נעשית באופן ממוחשב ובצורה ידנית על ידי הרופא המנתח, זאת בהתייחס לרישומים שבוצעו על גבי השקף. 

לסיכום, בדומה לתחומים רבים ברפואה, השינויים שחלו בתחום ניתוחי החלפת המפרק כוללים מעבר ממיצוב קונבנציונלי לטכניקות מותאמות אישית. הפיתוחים הטכנולוגיים מסייעים בשיפור התכנון הקדם ניתוחי והדיוק במהלך הניתוח, וכך תורמים לשיקום מהיר יותר ולשביעות רצון רבה יותר של המטופלים. עם זאת, כדי לאפשר החלמה מיטבית ומהירה על המטופל להיות מעורה בתהליך ההכנה לניתוח וכן גם להתמיד בשיקום הביתי לאחר ביצוע הפעולה.הכתבה בשיתוף עם פרופ' רונן דבי אורתופד מנתח החלפות מפרקים. מהמומחים המובילים בארץ בהחלפות מפרק ברך, החלפת ברך קינמטית, החלפת מפרק ירך והחלפת מפרק ירך בגישה קדמית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם פרופ' רונן דבי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בכתף ימין יניב 31/07/2020 01:25
 • יש לי הגבלת תנועה בכתף ימים כבר כמה שנים, אני מאמין שזה התחיל מנהיגה לו נכונה על הקטנוע. יש גם כאבים באיזור והרגשה של קריסה של השריר בנקודה מסויימת וזה גם מקרין. עשו צילום ולא מצאו כלום. ניסתי פעמיים כדורים נגד דלקות ולא עזר וגם לא עשה לי טוב... אשמח לדעת לאיזה מטפל לפנות כדי לבדוק לעומק. כי לאורטופד לא היה ממש תשובה. תודה

 • + הוסף תגובה
כאבים בכתף ימין דר' ירון סלע 31/07/2020 20:12
 • שלום רב יניב, ותודה על פנייתך ! עליך להיבדק על ידי מומחה כתף יניב, לא אורתופד כללי. כמו כן, מומלץ להגיע אליו גם עם בדיקת US (אולטרסאונד), ולא רק עם צילום רנטגן. הבדיקות משלימות זו את זו. בהצלחה !

 • + הוסף תגובה
כאבים ממושכים בכתף ימין שגית 31/07/2020 17:05
 • עשיתי m.r.i בעקבות כאב ומגבלה (הכאב עד המרפק עם הפרעה בשינה). התוצאות היו: נזק ניווני קל בפרק האקרומיו-קלוויקולרי עם הצרות מתונה של המרווח הסובאקרומיאלית. הודגם קרע עובי חלקי ללא גבולות חדים במשטח האקרומיאלי של גיד SSP. לסיכום: סימני תפס סובאקרומיאלי עם קרע דיפוזי במשטח אקרומיאלי של גידSSP

 • + הוסף תגובה
כאבים ממושכים בכתף ימין דר' ירון סלע 31/07/2020 20:10
 • שלום רב שגית, ותודה על פנייתך ! אולם, לא חידדת שאלתך. הממצאים אשר תוארו, מאד שכיחים מעל שכבת גיל מסוימת. מה גילך ? מה הטיפול שבוצע עד כה ? האם נבדקת על ידי מומחה כתף? במידה ולא, אני ממליץ לך בחום להיבדק. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
כאבים בשכמה ובאמה ימין גיא 25/07/2020 22:33
 • שלום, מזה כשנה ומספר חודשים אני סובל מכאבים ביד ימין שבאים והולכים מהחלק החיצוני של המרפק ועד האצבעות. בתחילה הופיע לי גם כאב בשכמה הימנית בנקודה מסוימת וכאבים בצוואר (לחיצה על הנקודה הזו גורמת גם כאב בכתף). הלכתי למספר רופאים מומחים ליד, עמוד שדרה צווארי וכתף - ביצעתי צילום צוואר, mri צוואר, emg בידיים וכן אולטראסאונד בכתף ימין - ולשמחתי כל התוצאות היו ללא ממצאים, אולם הכאבים לא פוסקים. הייתי כבר חודשים רבים בפיזיותרפיה אצל מטפלים שונים והכאב הולך וחוזר... מומחה הכתף המליץ לי על זריקת טריגר לשכמה בנקודות הכואבות (ולכן שלח אותי תחילה לאוטראסאונד) אולם משום שאינני יודע במה זה כרוך והאם זה יכול להיות מסוכן לא הלכתי לכיוון זה. אני בן 30 בריא בד"כ ועובד שעות רבות מול מחשב אולם מאוד משתדל לשבת בצורה תקינה. אשמח לשמוע את דעתך, תודה.

 • + הוסף תגובה
כאבים בשכמה ובאמה ימין דר' ירון סלע 31/07/2020 20:06
 • שלום גיא, ותודה על פנייתך ! ישנם ברפואה מקרים טריביאליים ושכיחים, וישנם מקרים אשר פחות מובנים מאליהם... במקרים אלו (כמו המקרה שהצגת בפניי), חשוב מאין כמוהו, המפגש הישיר והבדיקה הגופנית. אשמח לעזור לך ישירות, אך מעל דפי האינטרנט, עוד לא מצאתי את הדרך לבצע רפואה טובה ואחראית. במידה ותחפוץ ליצור עמי קשר ישיר באתר או בדרכים אחרות, אשמח לנסות ולעשות המקסימום שביכולתי על מנת לקדם מצבך הרפואי. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!