החלפת מפרק ירך מותאמת אישית: כיצד מתבצעת ומהם יתרונותיה?

באילו מקרים יש צורך בניתוח להחלפת מפרק ירך, כיצד מתבצעת הפעולה בשיטה המסורתית, מהי השיטה הקינמטית להחלפת מפרק ומהם יתרונותיה? התשובות בכתבה הבאה
כתבה פרסומית כתבת חסותשינויים ניווניים של הסחוס המפרקי, חבלות, מחלות שונות כמו דלקת פרקים, עלולים להוביל לשחיקה ולהרס הסחוס המצוי באזור מפרק הירך. מדובר בתופעה שכיחה יחסית, בעיקר בעשור הרביעי ומעלה לחיים, אשר מובילה להגבלה ניכרת בתנועה, לכאבים ולפגיעה באיכות החיים. ניתוח החלפת מפרק ירך מתבצע כדי להחליף את המפרק שנפגע במשתל מלאכותי וכך לאפשר תנועה תקינה של עצמות האגן והירך. 

ניתוח החלפת מפרק ירך הוא אחד הניתוחים הוותיקים ביותר בתחום הכירורגיה האורתופדית. כאשר ההליך הכירורגי היה עוד בחיתוליו, המטרה הבסיסית בביצוע הפעולה הייתה בעיקר להפחית כאב, ללא התייחסות ראויה לאנטומיה האישית של המטופל. עם התפתחות הטכנולוגיה ושיפור הטכניקה הניתוחית, הפך ניתוח להחלפת מפרק הירך לאחד מההליכים הכירורגיים השכיחים והמוצלחים ביותר בתחום האורתופדיה. ניתוח זה מסייע בטיפול בבעיית שחיקת הסחוס והמפרק באזור הירך, והוא אף עשוי לתרום לשיפור איכות חייהם של המטופלים. 
ניתוח החלפת מפרק: לא בכל מחיר
ניתוח החלפת מפרק אינו מהווה את קו הטיפול הראשון במצבים של שחיקת סחוס באזור מפרק הירך. בשלב ההתחלתי, יבחרו טיפולים שמרניים שונים שאינם בולמים את הרס הסחוס, אך מסייעים בהקלה על הכאבים הנובעים מהשחיקה. טיפולים אלה אף עשויים להוות מעין הכנה מקדימה של המפרק למקרה בו יהיה צורך בניתוח. 


ניתוח להחלפת מפרק יבחר במצבים בהם הטיפול השמרני אינו מסייע עוד בהקלה על הכאב ובשיפור טווח התנועה של המפרק. במהלך הניתוח, מוסר הסחוס הפגוע של עצמות הירך, והמפרק הטבעי השחוק מוחלף במשתל מלאכותי. למרות שמדובר בניתוח בעל אחוזי הצלחה גבוהים יחסית ללא כל תלות בטכניקה שבאמצעותה הוא מבוצע, קיימות שיטות ניתוחיות שונות שעשויות לקצר את זמן ההחלמה לאחר הניתוח ואף מאפשרות התאמה של המפרק המלאכותי לאנטומיה הטבעית של המטופל. בחירת השיטה הניתוחית מתבצעת על ידי האורתופד המנתח, בהתייחס למאפיינים שונים, כמו האנטומיה הטבעית של המטופל ומבנה השלד. 

כיצד מתבצע ניתוח החלפת מפרק ירך בגישות האחורית והצדית?
החלפת מפרק הירך בגישה אחורית ובגישה צדית מתבצעת כאשר המטופל שוכב לרוב על הצד - תנוחה אשר מאלצת את המנתח לחתוך את השרירים שסביב המפרק ומקשה על ביצוע של הדמיה רנטגנית תוך כדי הפעולה. ההדמיה מסייעת בקבלת מידע בזמן הניתוח על מנח ומיקום השתלים באגן ובירך. 


קראו עוד: ניתוח החלפת מפרק ברך בגישה הקינמטית: כל המידע החיוני


מהם החידושים בניתוחי החלפת מפרק ירך?

החלפת מפרק ירך בגישה קדמית
גישה ניתוחית קדמית להחלפת מפרק ירך היא טכניקה חדשנית אשר מסייעת בהפחתת הכאב ובקיצור זמן ההחלמה לאחר הניתוח. היתרון המרכזי בגישה זו הוא שימור השרירים באזור: למעשה, במהלך הניתוח הכניסה למפרק מתבצעת תוך ביצוע חתך בחלק הקדמי של הירך והפרדת השרירים המצויים באזור ללא חיתוכם, זאת בניגוד לגישה האחורית או הצדית. שימור השרירים במהלך הניתוח מאפשר שיקום והתאוששות מהירים יותר אחריו. 


החלפת מפרק ירך בגישה הקינמטית
הגישה הקינמטית – אנטומית, מתאימה את זווית המפרק המלאכותי לאנטומיה הטבעית של המטופל. גישה זו, הנהוגה בניתוחי החלפת מפרק ברך, ניתנת ליישום גם בניתוח להחלפת מפרק ירך וכוללת התאמה של זווית המרכיב האגני של המשתל לאנטומיה הטבעית של המטופל. 

בגישה קדמית, מתבצע שימוש בהדמיה רנטגנית ובמערכת ניווט במהלך הניתוח. עזרים אלה מאפשרים התאמה של מנח המשתלים ותורמים להשגת שימור מיטבי של אורך וכוח השריר ואורך הגפה. על ידי כך ניתן להשיג תוצאה ניתוחית מדויקת וטובה יותר, ועולים הסיכויים לשיקום טוב יותר לאחר הניתוח. 
מהם היתרונות בגישה הקינמטית על פני השיטה המסורתית? 
השיטה הקונבנציונאלית לניתוח החלפת מפרק ירך אמנם הובילה לתוצאות קליניות טובות לטווח ארוך, אך היא אינה מדויקת ומותאמת אישית לירך המטופל. שיפורים טכנולוגיים והבנה טובה יותר של הקינמטיקה של המפרק מאפשרים כיום להתקדם לניתוח בו מתבצעת התאמה אישית של מיקום המפרק (personalized implant positioning). המטרה העיקרית בגישה הקינמטית היא התאמת השתלים לצירים הקינמטים הפיזיולוגיים ושחזור הקו המשותף עם הרקמות הרכות. 

הגישה הקינמטית שואפת לשחזר ארבעה מרכיבים במהלך ניתוח החלפת מפרק הירך:

1. העתקה ושימור של האנטומיה הטבעית של החלק האגני 
הקבלה של השתל לכיוון ומיקום הרצועה הרוחבית- (TAL (The transverse acetabular ligament. הקפדה זו חשובה בשל השוני במבנה האגן בין מטופל למטופל. הנחת השתל בזווית האנטומית של האגן הספציפי, מאפשרת התאמה אישית של השתל לאותו מטופל. 


2. הקפדה על המרחק האופקי והאנכי בין עצם הירך לעצם האגן 
הקפדה על שמירה המרחק בין שתי העצמות מסייעת בהתאמה מקסימלית של אורך הרגל ומקסום כוח השריר לאחר הניתוח. 


3. הקפדה על מנח וגודל מרכיבי המשתלים
באמצעות טכנולוגיה ממוחשבת ושיקוף במהלך הניתוח ניתן להגיע לתוצאות מדויקות. 


4. הגדרת היחסים בין הירך לבין עמוד שדרה 
בחלק מהאוכלוסייה קיימת תנועתיות פתולוגית של האגן ביחס לעמוד השדרה. הערכה טרום ניתוחית מקיפה של התנועה היחסית של האגן ביחס לחוליות עמוד השדרה, אשר כוללת צילום אגן הן בישיבה והן בעמידה, מאפשרת להתאים את סוג המפרק המלאכותי ומיקומו וכך לצמצם את שיעור הסיבוכים. 


מהם שלבי הניתוח?

החלפת מפרק ירך בגישה הקינמטית מתבצעת במספר שלבים. מטרת הניתוח היא לבצע שחזור אנטומי של הירך והאגן, תוך התייחסות ליחסים בין שתי העצמות. 

הכנה לניתוח
בשלב זה מתבצעת הערכה מדויקת של אורך הרגליים באמצעות בדיקה גופנית וצילומי רנטגן. בהתאם לממצאי הבדיקות, יתבצע תכנון דיגיטלי של מהלך הניתוח וכן גם יבחר השתל המתאים. במטופלים בהם קיים חשש לבעיה בתנועה היחסית בין עמוד השדרה לאגן, מבוצע צילום צדדי בישיבה ובעמידה לשם הערכת מידת התנועה, ובהתאם לו יוחלט על סוג השתל.


לפני הניתוח
דקות לפני הניתוח מכיילים את מערכת המחשב ומשקפים את האגן ומפרק הירך של המטופל. בהתאם, מועתקים ונרשמים על גבי השקף מבנה האגן והמרחקים האופקיים והאנכיים לבקרה בסיום הניתוח. מערכת הניווט הממוחשבת מתחברת לאגן ולירך ומספקת נתונים מדויקים לגבי מרכז התנועה של מפרק הירך, אורך הרגליים ומרחק הירך מהאגן. 


במהלך הניתוח
הניתוח עצמו מבוצע בגישה הקדמית על השולחן ועל כן קל לשקף ולמדוד במדויק את מפרק הירך. במהלך הפעולה מבוצע חתך עורי וקבוצות השריר מופרדות מבלי לנתק את רקמת השריר.

כאשר הרופא המנתח מגיע למפרק, הוא מסיר את ראש הירך החולה, מגיע אל המרכיב האגני  (acetabulum)ומזהה את האנטומיה האישית של המטופל. לאחר שיוף הרקמות השחוקות, השתל האגני מותאם בהתייחס למבנה האגן והרצועה הרוחבית ובהתאם לאנטומיה של המטופל. החדרת השתל מתבצעת תחת בקרת מחשב, אשר מסייע במיקומו בתנוחה הרצויה. 
לאחר החדרת השתל האגני עוברים להכנת מרכיב עצם הירך (femur) , השתל מוחדר לתעלת עצם הירך ומבוצע שיקוף אשר מסייע בבקרה על עוביו וגודלו של השתל הרצוי. התאמת השתל מתבצעת לאחר ניסיון עם שתל דמה, לבחינת התאמה מדויקת של אורך הרגליים והתאמת מערכת היחסים בין הירך לאגן, בהתאם למצב טרם הניתוח. הבקרה נעשית באופן ממוחשב ובצורה ידנית על ידי הרופא המנתח, זאת בהתייחס לרישומים שבוצעו על גבי השקף. 

לסיכום, בדומה לתחומים רבים ברפואה, השינויים שחלו בתחום ניתוחי החלפת המפרק כוללים מעבר ממיצוב קונבנציונלי לטכניקות מותאמות אישית. הפיתוחים הטכנולוגיים מסייעים בשיפור התכנון הקדם ניתוחי והדיוק במהלך הניתוח, וכך תורמים לשיקום מהיר יותר ולשביעות רצון רבה יותר של המטופלים. עם זאת, כדי לאפשר החלמה מיטבית ומהירה על המטופל להיות מעורה בתהליך ההכנה לניתוח וכן גם להתמיד בשיקום הביתי לאחר ביצוע הפעולה.הכתבה בשיתוף עם ד״ר רונן דבי אורתופד מנתח החלפות מפרקים. מהמומחים המובילים בארץ בהחלפות מפרק ברך, החלפת ברך קינמטית, החלפת מפרק ירך והחלפת מפרק ירך בגישה קדמית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר רונן דבי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים מדרסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שחיקת סוליה בעקב שלומי 25/10/2019 09:59
 • קיימת אצלי שחיקה מוגברת של הסוליה רק בעקב של נעל ימין זה קורה בכל סוגי הנעליים שלי (נעל שמאל שחוקה באופן אחיד). האם זו בעיה שניתן לפתור בעזרת מדרסים או אולי בעזרת פיתרון אחר? תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
שחיקת סולייה אורתוטיסט שמואל להב 25/10/2019 11:26
 • היי שלומי, לא אוכל לענות ללא בדיקה. בוא אלי לבדיקה, כמי שמגיע מהפורום ללא תשלום , ונחליט מה אתה צריך. לתיאום: 0522450955, שמוליק

 • + הוסף תגובה
העיקר להגיע תן תשובה שלומי 30/10/2019 02:03
סיבות לבדיקה אורתוטיסט שמואל להב 30/10/2019 12:52
 • היי שלומי, שחיקה מעין זו יכולה לנבוע מכמה סיבות ואף משילובים ביניהם: -קשת אורכית בכף הרגל במנח לא נכון -הבדל אורך בין הרגליים -כאבים בכף רגל/קרסול -הבדל אורך בין הרגליים -עקמת בעמוד השדרה -בעיה בברכים -גיד אכילס מקוצר -כאבי גב -צריך לדעת אם השחיקה בצד הפנימי או החיצוני של העקב(שחיקה בצד חיצוני של העקב היא נורמלית) -שחיקה באופן אחיד בד"כ לא נכונה! -האם אתה שורך היטב את השרוכים? -האם גיד אכילס במנח הנכון? אלו חלק גדול מהסיבות, רק אם יודעים את הסיבה/הסיבות הנכונות ניתן לדעת איזה תיקון צריך. אולי עכשיו יותר ברור לך מדוע צריך להגיע. רק בריאות, שמוליק

 • + הוסף תגובה
מה מפחיד אותך? אורתוטיסט שמואל להב 03/01/2020 07:21
למה שחיקה חיצונית היא בסדר? אייל 03/01/2020 04:22
 • אם רגל צריכה ללכת ישר לעמוד ישר למה נוצר שחיקה בחלק חיצון של הנעל?

 • + הוסף תגובה
מנח כף הרגל אורתוטיסט שמואל להב 03/01/2020 07:20
 • " אם רגל צריכה ללכת ישר לעמוד ישר " - מי אמר??? כף הרגל חייבת לעמוד בזוית קלה !! זה נותן משטח ייציבות גדול יותר!

 • + הוסף תגובה
כף רגל צריכה לעמוד בזוית?? נשמע הזוי כף רגל צריכה להיות ישרה הרי זה כל העניין להעמיד את הרגל בצורה ישרה? 04/01/2020 17:51
 • סליחה אני לא מבין את מה שאתה אומר כף רגל צריכה לעמוד בזוית???

 • + הוסף תגובה
זוית בכף הרגל אורתוטיסט שמואל להב 04/01/2020 20:03
 • כשאתה עומד האצבעות לא מצביעות קדימה אלא בזוית בין 8 ל 12 מעלות, כלומר האצבעות משוכות קצת הצידה. מצב זה נותן יציבות גדולה יותר.

 • + הוסף תגובה
כאבים עם מדרסים רחל 02/01/2020 13:06
 • שלום. בעקבות כאבים שהופיעו בקרסוליים ובעקבים בזמן ריצה פניתי לאורטופד שאמר שיש לי השטחה גמישה של הקשתות המדיאליות והמליץ על מדרסים עם תמיכה מדיאלית שיכוך ובלימת זעזועים. עשיתי את המדרסים וסך הכל הם נוחים אבל אחרי מס׳ פעמים שהלכתי איתם התחילו לי כאבים באזור הפרונאוס ברגל שמאל. חייבת לציין שאני עובדת בעבודה שבה אני הולכת הרבה ובגלל שלא מצאתי נעל לעבודה שמתאימה למדרסים אני הולכת בעבודה בלי מדרסים ורק בפעילות גופנית- הליכה וריצה הולכת עם נעלי ריצה ברוקס שהן חדשות והמדרסים. הייתי בביקורת במכון שבועיים אחרי שקיבלתי את המדרסים ואמרתי שיש לי את הכאבים, אמרו לי שזה לא מהמדרסים ואולי יש בעיה בגיד ושאפנה לרופא ובכל אופן עשה התאמות נוספות במדרסים. הייתי אצל מומחה כך רגל וקרסול שאמר שהבעיה היא במדרסים חד משמעית, אין לי נפיחות/אודם/הגבלה בתנועה/חום באזור הכאבים. אני אמורה לעשות אולטראסאונד וצילום כלות רגליים. בינתיים לקחתי אטופן ונחתי. אחרי שהכאבים עברו שוב הלכתי עם המדרסים ואחרי כ15 דק הופיעו לי הכאבים ברגל שמאל. האם זה ייתכן שזה בגלל המדרסים? זה רק ברגל אחת רגל שמאל ברגל ימין הכל תקין. כשאני הולכת בלי מדרסים אין את הכאבים האלה. מה אתה ממליץ לעשות. קבעו לי ביקרות במכון של המדרסים לעוד חודשיים האם לחזור לפני?!. תודה

 • + הוסף תגובה
כאבים כתוצאה מתחילת שימוש במדרסים אורתוטיסט שמואל להב 02/01/2020 17:14
 • שלום רחל, כמובן שצריך לבדוק בכדי לתת תשובה נכונה עבורך, כללית צריך להתרגל למדרסים, לעיתים שעתיים בימים הראשונים ולהוסיף זמן , לדעתי את צריכה להשתמש במדרסים גם בנעלי העבודה, אולי מדרסים מסוג אחר, אך בעלי תמיכה בקשת כמו בראשונים שאם לא כך את "משגעת" את הגוף, פעם עם תמיכה שמשנה את מנח כף הרגל ופעם ללא תמיכה, כמו כן יכול להיות שהנעליים שלך לא מתאימות למנח כף הרגל ולבסוף, גשי למכון שיסדרו את המדרס, זו חובתם.

 • + הוסף תגובה
כאבים עם מדרסים רחל 02/01/2020 17:45
 • הנעלי ריצה שלי הן של ברוקס ולפי מה אמרו לי במכון וגם בחנות שקניתי שזו סוג הנעל שמתאימה לכף רגל שלי. הבעיה היא למצוא עוד נעל, פחות מאסיבית שתתאים למדרסים כי הם מאוד רחבים והנעליים שאני הולכת איתן ביומיום יותר צרות ויותר קלות

 • + הוסף תגובה
סוגי מדרסים אורתוטיסט שמואל להב 02/01/2020 18:38
 • 1. לא יודע כמה מיקצועיים במכון שהיית בו ולכן הספקות לגבי הנעל.תעשי זוג נוסף של מדרסים דקים לכיסוי לנעליים פחות רחבות.

 • + הוסף תגובה
כאבים עם מדרסים רחל 02/01/2020 19:19
 • המדרסים עלו לי1600 ש״ח ולעשות עוד מדרסים בהתאמה אישית גם אם הם יותר פשוטים מאלו זה יעלה הרבה מאוד כסף שאני לא יודעת אם בכלל מסוגלת כרגע ללכת עם מדרסים. אומרים שצריך ללכת שעה שעתיים ביום כדי להתרגל אבל אני לא מגיעה לזמנים האלו כי אחרי כרבע שעה הליכה רגילה מתחילים לי כאבים ברגל שמאל שלא עוברים גם כשאני בלי מדרסים. אני ממש מפחדת להמשיך ללכת עם המדרסים כדי להתרגל ושזה יעשה לי נזק

 • + הוסף תגובה
חוות דעת נוספת אורתוטיסט שמואל להב 02/01/2020 21:54
 • רחל, אני מזמין אותך אלי למכון, אנסה לעזור לך, ללא עלות. אם תרצי קיבעי אלי תור 036131070. להתראות, שמוליק נ.ב. תבואי עם נעלי הספורט ואותם נעליים לעבודה.

 • + הוסף תגובה
כאבים למרות מדרסים מיכאל 31/12/2019 20:51
 • ש לי פלטפוס הייתי אצל כמה מומחים ואמרו שהוא חמור מאוד והמליצו על מדרסים ביו-מכנים, אבל גם אחרי שעשיתי מדרסים ואחרי אין ספור הגבהות והתאמות, עדין כואבת לי הרגל מאוד בפרט בעמידה, גם צורת העמידה מאוד נוטה הצידה וזה לא נראה טוב. הלכתי למומחה אחר שהראה לי שהמד לחצים מראה שיש לי קשת גבוהה -שעיקר הלחץ נמצא בעקב ובסוף הרגל לפני האצבעות אף שהרגל נראית ישרה לחלוטין (המומחים הקודמים לא בדקו במד לחצים). רציתי לשאול אם ידוע לך אל תופעה כזו ומה אתה מציע כפיתרון, והאם אפשר להתאים לזה את המדרסים שכבר יש לי, פשוט שילמתי עליהם הרבה כסף וחבל לי עליהם. נ.ב הגובה שלי 167 והמשקל 55

 • + הוסף תגובה
התאמת המדרסים לכף הרגל אורתוטיסט שמואל להב 31/12/2019 22:28
 • היי מיכאל, בוא אלי, בתיאום מראש, ואנסה לבדוק ולהתאים אם זה ניתן.לתיאום: 036121070, תבקש תור לשמוליק. אגב, כמי שמגיע מהפורום הבדיקה בחינם.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!