שנה חדשה, אהבה חדשה, אך הדפוסים ישנים

ראש השנה הוא הזמן להתחלות חדשות ולשינויים, אך האם הדפוסים נשארים כשהיו? ממחקר חדש עולה כי גם כשאנחנו מתחילים מערכת יחסים רומנטית חדשה, אנו נוטים לחזור על דפוסים ממערכות יחסית קודמות. האם זה טוב או רע? התשובה בפנים
כתבה פרסומית כתבת חסותכבר לא צריך פסיכולוגית שתעזור לנו להבין שאנחנו חוזרים על דפוסים ישנים במערכת יחסים חדשה. ממחקר חדש של אוניברסיטת פרידריך שילר, גרמניה, ואוניברסיטת אלברטה, קנדה, עולה כי יש לנו נטייה לחזור על אותם הדפוסים שביססנו במערכות יחסים קודמות. על פניו זה נשמע כמו משהו שלילי, אך מסתבר שלא תמיד זה נכון.

קראו עוד: 8 יתרונות בריאותיים במיוחד באהבה 

הדפוסים נודדים בין מערכות יחסים

כשאנחנו מסיימים מערכות יחסים שלא עבדה, קיימת תקווה שבסופו של דבר נכנס למערכת יחסים חדשה ושהדינמיקה הלא מוצלחת של מערכת היחסים השינה פשוט תיעלם. האמנם?

למרות שדינמיקה אכן עשויה להשתנות מעט במערכות יחסים חדשות, אנחנו נשארים עדיין אותם האנשים, ולכן גם הדפוסים שלנו לא נעלמים כ"כ מהר עם הפרטנר החדש. כך לפי המחקר החדש, שפורסם בכתב העתJournal of Family Psychology .

לצורך המחקר החוקרים ניתחו מידע על 554 משתתפים שהיו ביותר ממערכת יחסים אינטימית אחת במהלך תקופת המחקר. החוקרים התייחסו ל-4 נקודות זמן במערכות היחסים של המשתתפים: שנה לפני שמערכת היחסים הראשונה הסתיימה; במהלך השנה האחרונה של מערכת היחסים הראשונה; במהלך השנה הראשונה של מערכת היחסים השנייה; במהלך השנה השנייה של מערכת היחסים השנייה.

החוקרים בחנו 7 מאפיינים במערכות היחסים של המשתתפים: סיפוק זוגי, סיפוק מיני, תדירות של יחסי מין מלאים, פתיחות תקשורתית עם בן/ת הזוג, תדירות של הבעת הערכה כלפי בן/ת הזוג, רמות של ביטחון שמערכת היחסים תימשך; תדירות הקונפליקטים במהלך הקשר.
החוקרים מצאו כי הדפוסים הקשורים למרבית המאפיינים הללו נותרו במידה רבה ללא כל שינוי במהלך הקשר הראשון, ואף במערכת היחסים השנייה. שני הדברים שיצאו מן הכלל היו תדירות הסקס והבעת הערכה לבן/ת הזוג – שני אלו עלו עם תחילת הקשר החדש. ולמרות שתדירות הסקס עלתה בקשר השני, הסיפוק ממנה נותר כשם שהיה בקשר הקודם.

לטענת החוקרים, העובדה שדינמיקה ודפוסים מסוימים נודדים למערכת יחסים חדשה, אינה לגמרי מפתיעה. פעמים רבות אנשים מרגישים בתחילת הקשר החדש, שמערכת היחסים הזו היא ניגוד מוחלט למערכת היחסים הישנה. אך תחילת קשר היא תקופה של "ירח דבש", שבה הכל מרגיש עדיין שונה ומרגש. כשתקופה זו מסתיימת ויש לחלוק את האחריות והמשימות היומיומיות עם הפרטנר, באופן טבעי נוטים אנשים להגיע לאותם דפוסים ודינמיקה שעליהם הייתה מושתת מערכת היחסים הקודמת. 


זה טוב או רע?

כנראה שהתשובה לשאלה זו אינה חד משמעית. לטענת החוקרים, במובן החיובי, מעבר של דפוסים ממערכות יחסים קודמות לחדשות יכול להביא אותנו ואת הניסיון שלנו לתוך הקשר. במילים אחרות – כשלא קיים ניסיון להשתנות, יותר קל לנו להישאר מי שאנחנו רגילים להיות, וזה עשוי לייצר יותר טבעיות ונוחות בקשר. במובן השלילי, עקביות של דפוסים בין מערכות יחסים עשויה להעיד שלא נעשה תהליך שבו נלמד מה לא עבד בקשר הקודם, וכך קשה יותר לשפר את ההתנהגות בקשר החדש ולהגדיל את הסיכוי שהוא יצליח.

עוד עולה מן המחקר כי אנשים הנוטים לרגשות שליליים בד"כ יחוו החמרה בקשר השני, לעומת קשר הראשון, וזאת בהתבסס על ניקוד נמוך יותר שעלה במחקר בסיפוק מיני, בתדירות יחסי מין מלאים,  ובהבעת הערכה/הערצה לבן/ת הזוג. זאת ועוד, ניקוד הקונפליקטים עם הפרטנר היה גבוה יותר אצל אנשים אלו. 

התחלה של קשר חדש לא אומרת בהכרח שמשהו ישתנה בזוגיות שלנו. גם אם הקשר שונה, אין הבטחה שהוא יהיה טוב יותר. כך או כך, מחקר זה מראה בצורה מאוזנת את החיובי ואת השלילי שבשמירה על דפוסים במערכות יחסים. פורומים מיניות וטיפול מיני

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מיניות אצל ילד בן 10 שלי 07/12/2019 21:23
  • מקווה שזה המקום הנכון... בני בן עשר. פתוח איתי מבחינת השיח על המין, מדבר על דברים... וגם אני איתו. לאחרונה התלונן כי ״הבולבול שלו כל הזמן שמח״ אפילו ארבע חמש פעמים ביום ( שאלתי כמה...) וזה מעסיק אותו וגורם לו לפדיחות ( כדבריו) . עוד כפעוט ראיתי ש״עומד לו״ בהרבה הזדמניות. מה המינונים הסבירים?

  • + הוסף תגובה
אבחון קונדילומה יונתן 21/11/2019 10:59
  • אשתי אובחנה עם מצב CIN1 בבדיקה שגרתית. הבדיקה העלתה שהוירוס הוא מזן 16. בעקבות זאת הלכתי להבדק אצל רופא עור ומין כדי שיבחן בליטות שמצאתי על בסיס הפין (אובחנו כשומניות) ו-2 "נקודות חן" שאבחנתי בהן לפני מספר שנים אך לא ייחסתי להן חשיבות. את "נקודות החן" הוא אבחן כקונדילומה. באותה פגישה הרופא צרב לי את האזור הנגוע בחנקן נוזלי לבקשתי. שאלות רבות שהיו לי נותרו ללא מענה מספק. אני מעוניין לדעת על איזה אורח חיים לשמור, איזו שגרת בדיקות עלי לקיים כדי לוודא שהקונדילומה לא חוזרת ושאין התפתחות של סרטן כזה או אחר? איך אני יכול לאבחן את זן הוירוס שגרם לי לקונדילומה? איך אני יכול לוודא אם אין לי זנים אחרים של הוירוס, אם נדבקתי מאשתי או הדבקתי אותה? איך יתכן שיש לי את 2 הנקודות האלה במשך שנים והן לא התפשטו?

  • + הוסף תגובה
אמצעי מניעה מדבקה לי94 06/11/2019 09:56
  • שלום, אני משתמשת במדבקות אוירה כבר כמה חודשים אתמול הייתי צריכה להחליף למדבקה השלישית שלי ובבוקר היא נפלה לי. אני לא הייתי בבית ולא היה לי מדבקה חדשה לשים יצא שנשארתי בסביבות ה 9-10 שעות בלי מדבקת בכלל (כאמור בין המדבקה השניה-לשלישית) לאחר כ 9 שעות הגעתי הביתה ושמתי מדבקה חדשה ובאותו ערב גם קיימתי יחסי מין לא מוגנים (הוא גמר בחוץ) האם אני עדיין מוגנת ? יש לי סיבה לחשוש? אשמח לתגובות. תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!