האם ניתן להעלים כתמי שמש?

מדוע נוצרים כתמי שמש, בקרב אילו אוכלוסיות קיימת נטייה להתפתחותם ואיך ניתן לטפל ואף להימנע מהם? התשובות בכתבה שלפניכם

כתבה פרסומית כתבת חסות
מאת:כתמי שמש נוצרים בשל הצטברות של מלנין באזורי עור שונים החשופים לשמש, בהם הידיים, הפנים ומחשוף החזה. כתמים אלה מופיעים בגדלים שונים ומידת הכהות שלהם משתנה כתלות בגוון העור. למרות שהם מכונים לעיתים כתמי גיל, ההתבגרות הפיזית היא אינה זו אשר גורמת להופעתם, ולמעשה הם יכולים להופיע גם על גבי עורם של אנשים צעירים. 

כיצד נוצרים כתמי שמש?
השמש פולטת קרינה אלקטרומגנטית באורכי גל שונים. קרינה אולטרה סגולה היא קרינה אלקטרומגנטית קצרת גל שאינה נראית לעין האנושית ומשפיעה על העור. קיימים מספר סוגים של קרינה אולטרה סגולה, המרכזיים שבהם הם קרני UVA  וקרני UVB. קרני ה-UVA חודרות לשכבות העמוקות יותר של העור (אל שכבת הדרמיס) והן עלולות לגרום לפגיעה בקולגן ובאלסטין המיוצרים ולהזדקנות מוקדמת של העור. קרני ה-UVB עלולות להזיק לתאים הפיגמנטרים בעור, תאי המלנוציטים, ולהוביל להתפתחות של מלנומה ממאירה. 

כאשר העור שלנו נחשף לשמש, תאי המלנוציטים הקיימים בו מנסים לחסום את קריני ה-UVB באמצעות יצירת פיגמנט בעור, או בשמו הרווח שיזוף. מקור הפיגמנט שנוצר הוא בהפרשת מלנין על ידי תאי המלנוציטים. עם השנים ותחת השפעה מתמשכת של קרינה, תאי המלנוציטים נפגעים וכתוצאה מכך מתרחשת הצטברות של מלנין באזורים מסוימים בעור המובילה להופעת הכתמים. 

מי נמצא בסיכון להתפתחות כתמי שמש? 
כל אוכלוסייה שנחשפת לשמש בצורה חוזרת ולא בטוחה במשך שנים עלולה לסבול מהתפתחות של כתמי שמש ( כתמי גיל). עם זאת, כתמים (לרוב נמשים או לנטיגו), יכולים גם להופיע לאחר חשיפה חד פעמית לא מבוקרת (לזמן ארוך בשעות החמות). חשיפה לשמש  בזמן היריון,תחת השפעה של טיפולים הורמונליים או תרופות מסויימות גם יכולה להוביל להופעת כתמים (מלזמה, היפרפיגמנטציה). בנוסף, גם  חשיפה של עור פגום או דלקתי עלולה להוביל להופעת כתמים (היפרפיגמנטציה פוסט דלקתית). הלכה למעשה, חשיפה לשמש היא זו הגורמת לרוב סוגי כתמי העור. ידיים של גבר ועליהן כתמי שמשכיצד מטפלים בכתמי שמש?
קיימות מספר דרכים לטיפול בכתמי שמש. ללא כל תלות באסטרטגיה שתבחר, מומלץ לבצע את הטיפול בחורף ולהקפיד על הימנעות מחשיפה לשמש החורפית, כמו גם על מריחת קרם הגנה SPF50 + על בסיס יומי. חשוב לציין כי טיפולים אלה עלולים לגרום לגירוי בעור ולפיגמנטציה פוסט דלקתית הנובעת מפגיעה בשכבת האפידרמיס עצמה. 


טיפול בקרמים
מריחת תכשירים  המכילים חומרי הבהרה. קרמים אלה ניתנים באמצעות מרשם רופא ומכילים חומרי הבהרה במינונים משתנים ובהרכבים שונים, הנקבעים בהתאם לסוג העור וכתמים שהתפתחו.  את הקרמים יש למרוח במשך כשלושה חודשים על גבי כל האזור האנטומי שעליו הופיעו הכתמים. הקרמים אמנם עשויים לתרום להבהרה של הכתמים, אך הם אינם מעלימים אותם לחלוטין.


פילינג כימי 
מריחה של חומר המבוסס על חומצה טריכלורואצטית בריכוזים שונים על גבי הכתם. הפילינג גורם לקילוף שכבת האפידרמיס עד לדרמיס השטחי, וכתוצאה מכך לסילוק המלנין שהצטבר ולהעלמת הכתמים. טיפול זה מתבצע על ידי רופא עור. במהלך הטיפול עלולה להיות מורגשת תחושת שריפה ואי נוחות . לאחר מספר ימים, העור מתקלף - תופעה שעלולה להוות פגם אסתטי ובשל כך לאלץ את המטופל לשהות בביתו למשך מספר ימים. לאחר הטיפול העור הופך לרגיש מאוד ועל כן יש להימנע מחשיפה לשמש במשך מספר חודשים. 


אישה צעירה מורחת על פניה קרם המכיל חומר הבהרה לטיפול בכתמי שמש
לייזר פיגמנטרי
הלייזר משפיע באופן סלקטיבי על המלנין שהצטבר באזור הכתם, גורם לפירוק שלו ועל ידי כך להבהרה הדרגתית של הכתמים עד להעלמתם. מספר הטיפולים הנדרשים כדי להגיע לתוצאה הרצויה תלוי בשיטת הטיפול , בכמות ועומק המלנין בעור, ובגוון עור של המטופל.

התופעות לוואי תלויות בסוג הלייזר בו משתמשים: לייזר שמשפיע בצורה שטחית ( אבלטיבית)  יוביל להופעת גלדים שייעלמו לרוב לאחר מספר ימים. במקרה של ריבוי של כתמים על שטח גדול ניתן לעבוד על כל השטח האנטומי בשיטה לא אבלטיבית. שיטה זו אינה מערבת פגיעה באפידרמיס ועל כן לרוב אינה מצריכה תקופת החלמה. 

פילינג לייזר פרקציונלי ( CO2)
לייזר זה מבצע אבלציה של העור ומוביל לקילוף של שכבת האפידרמיס עד שכבת הדרמיס. ברוב המקרים הטיפול בפילינג לייזר מאפשר תוצאה טובה עם חזרה מהירה יחסית לשגרה. יש לציין שהטיפול אינו משפיע רק על המלנין אלא גם על כל תאי האפידרמיס והדרמיס, וכך מטפל גם בקמטים.


לאחר הטיפול עלולים להופיע גלדים על גבי העור, אך בשל העובדה שמדובר בטיפול פרקציונלי ישנם רווחי עור בריאים בין הפציעות המאפשרים ריפוי מהיר יחסית, זאת בהשוואה לטיפול בעזרת לייזר לא פרקציונלי או באמצעות פילינג כימי בינוני או עמוק. מעבר לגלדים, לאחר הטיפול עלולות להתפתח נפיחות, שתעלם לרוב לאחר כשבוע, ואדמומיות מקומיות שתחלוף לאחר מספר חודשים.

טיפול ב -Intensive pulse light) IPL)
לעומת הלייזר שפולט אור מונוכרומטי (באורך גל אחד) הממוקד לרקמה המסוימת בה רוצים לטפל, טכנולוגית IPL משתמשת באור פוליכרומטי (באורכי גל שונים), הנספג ברקמות שונות. בעזרת שימוש בפילטר מיוחד, ניתן לכוון את קרן האור אל אזור המלנין בדרמיס. הטיפול אינו אבלטיבי, כלומר הוא אינו מערב פגיעה בשכבת האפידרמיס, ובשל כך מאפשר החלמה מהירה.


טיפול בחנקן
צריבה בחנקן יוצר כווית קור מבוקרת באזור הכתמים וגורמת להיפרדות האפידרמיס וליצירת גלד שנושר לאחר תקופה של שבועים עד חודש לפי האזור המטופל. חשוב לציין כי הטיפול בחנקן יעיל רק עבור כתמים בודדים והוא עלול לגרום לבעיות פיגמנטציה (היפר-פיגמנטציה פוסט דלקתית במטופלים כהי עור, או היפו-פיגמנטציה). עם זאת, מדובר בטיפול  זמין ועל כן מהווה את השיטה הנגישה והפשוטה ביותר לטיפול בכתמי שמש. 


איך ניתן למנוע החמרה במצב והופעה של כתמים חדשים?
הטיפול המניעתי כולל שימוש בסרום ויטמין C אשר עשוי לתרום להבהרת העור. בנוסף, חשוב להימרח בקרם הגנה בעל 50 SPF ומעלה על בסיס יומי, (רצוי לחדש את המריחה אחת לכל שעתיים), אשר מגן על העור ומונע התפתחות כתמים חדשים.  מומלץ להימנע מחשיפה לשמש בשעות החמות של היום. חשוב לציין כי גם במצבים בהם הטיפול הצליח בהעלמת הכתמים חשוב להימנע מחשיפה לשמש כדי למנוע את הישנות הבעיה. הכתבה בשיתוף עם ד"ר שנטל זיתון-אזוגי, רפואת עור, מנהלת מרפאה פרטית העוסקת ברפואת עור ורפואת עור אסתטית. הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד.

עדיין מתלבטים? להתייעצות עם ד"ר שנטל זיתון-אזוגי השאירו פרטים

שם מלא: טלפון:
קראתי והסכמתי לתקנון שלחו עכשיו >
פורומים, מלנומה והסרת שומות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גומת חן חדשה לבנה כינוי 07/10/2019 15:51
  • היי שמתי לב לנק חן לבנה, חיצונית וקטנה על החזה שלי. יכול להיות שהייתי שם קודם אבל שמתי לה אליה רק עכשיו. האם ללכת לבדוק אותה?

  • + הוסף תגובה
חשד לממאירות רונן 30/09/2019 10:56
  • גידול מוגבה בלחי הקרוב לאף, מעל קו החיוך. בקוטר חצי ס''מ. לשד לממאירות. אם ארצה לקחת ביופסיה, מהי שיטת הביופסיה בפעם הראשונה הכדאית והיעילה למקום זה. מחט עבה, דקה וכו'

  • + הוסף תגובה
שומה נתקעת בבגד סיגל 12/09/2019 09:50
  • יש לי שומה שכל הזמן נתקעת בבגד. רופא עור אמר שאין צורך להסיר,השומה בריאה. אבל האם יש מניעה בהסרה של שומה ? לא ברור לי למה להימנע

  • + הוסף תגובה
שומה נתקעת בבגד פרופ' אסתר עזיזי 15/09/2019 16:23
  • שלום רב, בעקרון, אין מניעה מהסרת השומה, גם אם היא בריאה. החיכוך המתמיד עם הבגד מצדיק הסרה כזו. בברכה, פרופ' אסתר עזיזי

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!